Uitgebreid Goerees' carillon in gebruik genomen Ensemble Eeuwkant luistert Prinsjesdag op ^oziHi wilstra, VERTHUIZEN vanburen 7Ï\ VISSER VISSER 83e jaargang Nr. 7946 Dinsdag 14 september 2010 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Ondertekening Regionaal Plan Onderwijs Goeree-Overflakkee Intensieve samenwerking Plezier gewerkt Gastbeiaardiers 'Gelukkig is het land' Jeugdkoor luventa weer van start Weekdiensten Gereformeerde Gemeenten Al-locatie Open bedrijven dag verzet De Waal Hoveniers MS lotgenoten contact WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Groot Dictee op donderdag 7 oktober Fotowedstrijd Monumenten dag Bijeenkomst Reuma patiën tenvereniging VERHUIZEN IN JE EIGEN THUIS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Nauwkeurig Lodder Financials www.lodderfinancials.nl Een stap verder l-^ /)(- iiNih'iirki'iiniii's van hel Ki'i^mnaal l'hiti (>)iiliTwij.\ Ciieire-Ovcrllakki'c. MIDDELHARNIS - Op 8 september werd tijdens een feestelijke bijeen komst op de CSG Prins Maurits het nieuwe RPO (Regionaal Plan Onder wijs) voor het voortgezet onderwijs ondertekend. Oc iiicinvc wel op de voorzie- iiingeiiplanning geelt stlioleti een grotere plimniiigsvrijlieid en een grotere gezamenlijke veranlwoordelijklieid voor hel onderwijsaanbod in de regio. Binnen liet RI'O werken de drie seholen voor voortgezet onderwijs. ()S(; I'iins Manrits, K(;(Jen Ediideltaeollege, nauw samen om dat aanbod goed aF te stemmen op de vraag van de leerlingen, ouders en andere belanghebbenden (mbo en bedrijisleven) in de regio. Met de vaststelling van het onderwij-saaiibod verzot gen de drie .seholen een dekkend aanbod van opleidingsvormen, zodat zij in priiieipe alle leer lingen in het voortgezet onder wijs kunnen bedienen. Alle seholen besehikken over goed geoutilleerde sehoolgebouwen waar op een verantwoorde wijze eigentijds onderwijs kan worden \erzorgd, waardoor alle leerlingen adequaat wor- deti voorbereid op hun toe komst in hel vervolgondel wijs of op de arbeidsmarkt. fussen de drie .seholen bestaat levens een intensieve samen werking op het terrein van de leerlingbegeleiding. Sinds kort besehikken zij gezamenlijk over een expertiseeentrum (ÈCGO) ten behoeve van die leerlingen in het voortgezet onderwijs die tijdens hun studie moeilijkhe den ervaren bij het verwerven van hun persoonlijke leerdoe len. Dankzij dit centrum kun nen nu snel. leerlingdichtheid en goedkoop de leervragen van die jongelui in kaart wor den gebracht en de lesgevende docenten d.m.v. handelings gerichte diagnostiek geholpen worden bij het ondersteunen van deze leerlingen. Zonder albreiik te doen aan de eigenheid van iedere school huldigt men in het voortgezet onderwijs het prin-cipe 'samen inaakl sterk'. "Verschillen zijn er en moeien er ook zijn, want daardoor is er iets te kiezen en kan iedereen de school zoeken die het best bij hem of haar past. Maar door het bundelen van de krachten op een aan tal terreinen kunnen alle leer lingen 'bediend' worden en hoeft in principe geen enkele vo-leerlitig buiten deze regio onderwijs te volgen". GOEDEREEDE - Zater dagochtend, op Open Monumentendag, was het zover dat officieel de twee nieuwe geschonken bas- klokken van het carillon in de Goereese Toren in gebruik konden worden genomen. De schenkers, de heer J. van Oord en zijn familie en het gemeente bestuur van Goedereede waren bij dit heuglijk feit aanwezig in de expositie ruimte van de toren. Door: Adri van der Laan De lezers \an Eilanden-Nieuus hebben in het afgelopen hall jaar de ontwikkelingen rondom de realisering van de twee nieu we klokken op de voet kunnen volgen. In het voorjaar waren we met de familie Van Oort, hel gemeentebestuur van de gemeente Goedereede en ver- tegenwoordigeis van de Stich ting Goereese Gemeenschap en Stichling Vrienden van de Goereese Beiaard, aanwezig bij liet gieten van de grootste klok. Dit gebeurde bij Klokkengiete rij Koninklijke Eijsbouts in het Brabantse Asten. Kort voor de zomervakantie waren we getui ge van het spectaculaire naar boven takelen van de klokken. Met het officieel in gebruik nemen van de klokken op zaterdagochtend kwam er aan de wordingsgeschiedenis van de klokken een eind. Naast burgemeester Van de Velde van Goedereede en een aantal collegeleden was er een forse afvaardiging van de fami lie Van Oord onder leicüng van de heer J. van Oord pre sent, die de grootste klok had geschonken. Verder waren in de toren leden van de Stich ting Goereese Gemeenschap, beheerster van de Goereese Toren, De Stichting Vrien den van de Goereese Beiaard, sponsoren en omwonenden aanwezig. Natuurlijk ontbrak ook stadsbeiaardier Jan Bezuij- en niet in het gezelschap eveur als een vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst. Aiidré Kastelein van de Stich ting Goereese Gemeenschap heette het gezelschap welkom Tci'unjl de heer en mevrouw Van Oord een loast uitbrengen op het venticu\r(le nndliDi (inzet) wordt de Mant/ ldi>k wor Peter Feller, beiaardier Jan Bezuijen en vertegenwoordigers van de famdn- I dn Oord. in de toren. Hij verzekerde dat de Stichting heel blij is met de nieuwe klokken. In het bijzon der dankte hij de heer J. van Oord die er voor had gekozen om Goedereede een geschenk te geven. Kastelein was blij dat Van Oord, samen met zijn vrouw eiï kinderen bij het offi ciële momenl aanwezig kon zijn, ondanks de broze gezond heid van de heer Van Oord. Van Oord is nauw verbonden mei het gelijknamige weg- en waterbouwbedrijf. Als jonge man kwam hij bij één van zijn eerste klussen voor hel familie bedrijf lerechl aan het Flaauwe Werk l]ij Oucldorp in de oor logstijd. Hier was hij werkzaam aan de strekdammen. In zijn verdere carrière kwam Van Oord nog verschillende keren te werken binnen de gemeente Goedereede. Aan hel werk en aan de conlaclen op de kop van Goeree heeft hij veel plezierige herinneringen over gehouden. Toen Van Oord op vergevor derde leeftijd was gekomen rees bij hem het plan om eens iels terug te kunnen doen voor de Goereese gemeenschap. Uiteindelijk kwam hij terecht bij de Stichling Goereese Gemeenschap, die naarstig op zoek waren naar financiële mogelijkheden om het carillon uit te breiden. De aanbieding van de heer Van Oord kwam op een goed moment, want uitbreiding van het carillon met een aanlal klokken zou geen overbodige luxe zijn en de betrokkenen in Goedereede waren bezig om fondsen voor deze grote uit gave te verwerven. Hel gevolg was dat door de schenking van Van Oord een Cl-klok voor het carillon kon wordeii aan geschaft. Deze ruim twee Ion wegende klok was dan ook een welkome aanvulling voor het carillon. "Maar ook de gemeen te Goedereede kon toen niet achterblijven", zo verzekerde .André Kastelein. De gemeente Goedereede werd de schen ker van de 1.600 kg wegende ES 1 klok, waarmee het carillon kompleet werd gemaakt Het resultaat mag er, volgens Kastelein zijn en dit is ook doorgedrongen in 'beiaar- diersland' want "de gastbeiaar diers verdringen zich om op hel fameuze carillon te mogen spelen". In zijn inleiding op het feestelijk gebeuren schetste Kastelein met behulp van een PowerPoint presentatie, in gro te lijnen de geschiedenis van de toren van Goedereede en de verschillende gedaanlever- wisselingen die dit monument heeft ondergaan. Ook kwam natuurlijk de wording van het carillon aan de orde evenals de verschillende klokken - met opschriften - die vercfer in de toren aanwezig zijn. Eén van deze klokken, de grote Maria- klok speelde een rol bij de offi ciële ingebruikname van hel geluid door ondermeer weihouder Foto's Adri van der Laan uitgebreide carillon; want na het uitbrengen van een toast werd deze klok geluid. Het luiden gebeurde handmalig en aan de touwen verschenen ondermeer vertegenwoordi gers van de familie Van Oord, wethouder Peter Feller en beiaardier Jan Bezuijen. Deze laatste haastte zich vervolgens naar boxen om plaats te nemen achter het klavier van 'zijn' carillon. Het gezelschap ging naar bui ten om vanuit het Torenslop te genieten van de Goereese beiaard. Op speciaal verzoek van de heer 'Van Oord werd als 'eerste' bed 'Gelukkig is hel land' uit Valerius' Gedenck- claiick' over Cioerees' daken uitgestrooid. Het carillon zal ook in de komende tijd meermalen te horen zijn als Jan Bezuijen of gastbeiaardiers achter hel ver nieuwde carillon plaatsnemen. DIRKSLAND - Jeugdkoor luventa gaat haar repetities weer hervatten. Kinderen van 6 jaar of ouders worden uitge nodigd om eens te komen luis teren of mee te zingen, luventa is een enthousiast, groeiend koor, van 50 leden. Het koor zingt elke vrij dagavond in de zaal \an de kerk van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland, van 18.45 uur tot 19.45 uur. De eerste avond zal zijn op vrijdag 17 september. Het koor staat onder leiding van dirigent Jan Looij, de muzikale begeleiding wordt \erzorgd door organiste .-\nne- marie van der Veer, en de tlui- tisten Martin van Moort en Nellie Looij. HERKINGEN - Woensdag 15 september, 19.30 uur, ds. G.W.S. Mulder OUDDORP - Donderdag 16 september. 19.30 uur, ds. J. van Rijswijk. schilderdiensten bv middelharnis (0187)605022 dirksland DIRKSLAND - Op de derde dinsdag in septem ber gaat de aandacht in de eerste plaats uit naar de rijtoer van de Gouden Koets en het voorlezen van de troonrede. Daar naast komt dit jaar het eiland Goeree-Overflak kee in beeld. Ensemble Eeuwkant staat namelijk langs de route, aan de Korte Vijverberg, vlakbij het Binnenhof. In histori sche streekdracht. Door Kees van Rixoort Hel is niet de eerste keer dan Ensemble Eeuwkant in Den Haag is tijdens Prinsjesdag. In 2005 was het Flakkeese gezel schap ook al pre.sent. "Ieder jaar krijgt een proxincie de gelegenheid burgers uit te nodigen om bijvoorbeeld iets folkloristisch of cultuurhisto risch Ie laten zien langs de rou te. In 2005 was Zuid-Holland aan de beurt en mochl Ensem-' ble Eeuwkant deze burgerde- putatie mede invullen", vertelt burgemeester Servaas Stoop van de gemeente Dirksland. Normaliter zou de provincie Zuid-Holland pas na twaalf jaar weer aan de beurt zijn. Maar omdat een andere pro vincie in 2010 geen mogelijk heden zag een afvaardiging te sturen, kxvam de kans eerder Stoop ontving hall juli een ver zoek of er vanuit de gemeente Dirksland een burgerdeputatie aanwezig zou kunnen zijn. Zo'n zelfde verzoek ontvingen de Feuwkanl tijde)is Prins/esdag in 21)05. gemeenten Schiedam, Vlaar- chngen. Katwijk en Zederik. "Ik heb van harte ja gezegd, wetend dat het enthousiaste Ensemble Eeuwkant bereid is om cultuurhistorisch Goe- ree-Overllakkee aan anderen te laten zien", aldus Stoop. Het ensemble zag het zit ten, ondanks de drukte die ook Open Monumentendag 11 september) met zich mee bracht. De belangstelling was groot; Ensemble Eeuwkant gaal met niet minder dan der- lig mensen naar Den Haag. Op de derde dinsdag in sep tember gaat het gezelschap 's morgens met de bus naar de residentie. Daar volgt een ont vangst in het provinciehuis. Een uur of elf gaan de prachtig verklede eilanders te voet naar de Korte Vijxerberg. Daar. bij de Hofvijver, stellen ze zich op langs de route van de Gouden Koels. "Een .-M-locatie", vindl burgemeester Stoop. "Daar draait de stoet het Binnenhol op." Het ensemble blijft totdat de stoet, na hel voorlezen xan de troonrede, weer teruggaat. "Het vergt xvel wat uithou dingsvermogen." Vervolgens is de terugtocht, weer te voet, naar het provinciehuis, \\aar .IrehieJJoto: Hans ViUerius een lunch klaarstaat. Daarna is de busreis terug naar Goeree- Overflakkee. Stoop vindt hel uitstapje "een ontzettend leuke gelegenheid om Eeuxvkant ook buiten het eiland bekendheid te geven. Ze zullen alles uit de kast trekken om dit tot in de puntjes te rege len en er zo mooi mogelijk uit te zien. We mogen zoals altijd rekenen op een authentieke en historisch xerantxxoorde presentatie van Eeuxvkant. Zo slaan ook Dirksland en Goe- ree-Oxerilakkee mooi in the picture tijdens Prinsjesdag." OUDE-TONGE - Door organisatorische proble men en een te laag aantal aanmeldingen, is Onder nemersvereniging Tonis- seweg uit Oude-Tonge genoodzaakt de geplande Open Bedrijvendag Oost- flakkee van zaterdag 25 september 2010 te verzet ten naar zaterdag 9 april 2011. De ondernemersvereniging vindl hel uiterst vervelend dat zij dit besluit beeft moe ten nemen en zij hoopt dat de bedrijven en instellingen die zich hadden aangemeld met hetzelfde enthousiasme en inzet hun medexverking aan de nieuxv voorgestelde datum zul len geven. Het uitgangspunt van de Open Bedrijvendag Oostilakkee xvas enerzijds om alle ondernemers uil Oostflakkee de mogelijk heid te bieden zich ie presente ren aan bestaande en potentië le klanten en aan alle inxvoners van Oostflakkee en anderzijds om onderlinge band lussen de bedrijven binnen de gemeente Oostilakkee te versterken om zo de samenxverking in de toe komst te bexorderen en te ver beteren. NIEUWE-TONCE Tel. (0187) 652484 www.dewaollioveniers.nl DIRKSLAND - Woensdag 15 september xvordt in zorgcen trum Geldershof te Dirksland xveer een bijeenkomst gehou den van het MS lotgenoten contact Goeree-Overflakkee, aanvang 10.00 uur. Er worden diverse manieren van omgaan met MS met elkaar besproken. Het middel tegen deze ziekte is nog niet gevonden, een middel om anders ermee om te gaan is om mei elkaar in gesprek te komen. Heeft u MS of bent u bij deze ziekte betrokken, dan benl u xvelkom tijdens deze bij eenkomst. Zie voor meer info website xvww.rnsveieniging.nl/ zeeland. Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op SOMMELSDIjK - In het arti kel X an vorige week dinsdag in deze krant xvaarin het Groot Dictee tioeree-Overflakkee werd aangekondigd is een storende fout geslopen in hel vermelden xan de datum. Hel Dictee wordt gehouden op donderdag 7 oktoljer. Opge ven kan xia de website wxvxv. rotarxgü.nl SOMMELSDIJK - Van de acti viteiten op Open Monumen tendag in Sommelsdijk zijn xeel foto's gemaakt. De orga nisatie heeft dan ook het idee opgevat om een fotowedstrijd uil Ie schrijven. Wie mooie foto's heeft van het gebevuen rondom het Van Aersscnhuis en de Hoeve Lust en Last kan deze mailen naar: vanaerssen- buisCÏt'udeko.nl Later zal de mooiste foto worden beloond met een prijs. DIRKSLAND - Op 20 sep tember xvordt in het pcrso- neelsrestaurant van het zie kenhuis te Dirksland een bij eenkomst gehouden van de Reuma patiëntenvereniging" Goeree-Overflakkee e.o. Op deze avond spreekt apotheker de heer Jordens over de gang bare medicijnen voor reuma en hun bijxx'erkingen. De avond is gratis toegankelijk voor leden en belangstellenden en begint om 19.45 uur www.rozitna.nl Vo„ Tel. 0187-612000 ontujerp Boomgoarddreef 1 8 enianU? Stad a/h Haringvliet „„uakelW»'"* info@rozima.nl Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp OudedIjkU, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl elektrotechniek voor bedrijfs- en huisinstalfaties www.wilstra-elektrotechniek.nl Nieuwe-TongeTel. 06 36 19 13 28 Administratie- en belastingadvieskantoor Watertoren 49a 3247 CL Dirl<sland 0187-563298 ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS, Telefoon: 0187 617 300

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1