Sommelsdijker Lucas Hartong nu aan de slag als Europees Parlementslid voor de PVV: ^Er wordt enorm langs elkaar heen gezwamd' Raad Middelharnis vraagt opnieuw aandacht voor positie vrijwillige brandweer in kleine kernen Provincie Zuid-Holland gaat voor duurzame openbare verlichting Activiteiten KCE Geslaagde boottocht voor cliënten Zuidwester Samen zingen Oud papier Stellendam Jubileumconcert André Knevel Inzet voor vissers en landbouwers EIIIVnDEn-l1IEUW5 Agenda Hondenpoep Op de fiets Verlichting alleen indien noodzakelijk Duurzaamheid Steeds duurzamer Minder lichtvervuiling Cliënten vertellen Initiatief SOMMELSDIJK - Het was al een tijdje geleden bekend dat de PVV-fractie in het Europees Parle ment door allerlei ontwikkelingen en berekeningen een extra zetel zou krijgen. Eveneens was bekend dat deze zetel door de in Sommelsdijk wonende Lu cas Hartong zou worden ingenomen, maar door ju ridische procedures liet de realisering van de extra zetel nog wel even op zich wachten. Maar door dat Europees Parlementslid Louis Bontes van de PVV eveneens op de verkiezingslij st voor de Tweede Kamer voor kwam en ook daadwerkelijk gekozen werd, kwam er een plaats vrij voor Lucas Hartong in het Europees Parlement. Voor de vakantie werd hij beëdigd en begon enthousiast, rtiaar zeer kri tisch, aan zijn carrière als Europarlementariër. Niet geaccepteerd Visserij en landbouw Natura 2000 Oeverloze bureaucratie Theoloog Contact PAGINA 6 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 201 MIDDELHARNIS - Waar nemend burgemees ter Zevenbergen van de gemeente Middelharnis zal, zowel in het bestuur van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond als mede bij zijn eilandelijke collega's, de overwegin gen en gevoelens van de raad bespreken zoals die zijn neergelegd in een unaniem aanvaardde motie van VDB78, tij dens de gemeenteraads vergadering van afgelo pen donderdagavond. Met als onderwerp de noodzaak van het wezen en het onderkennen van het functioneren van de vrijwillige brandweer in de kleine kernen. "Deze gewijzigde motie kan ik uitvoeren", aldus de eer ste burger. Een eerste ver sie, waarin de fractie aan drong om de mogelijkheid te bezien en de gevolgen te onderzoeken om over te stappen naar een andere Veiligheidsregio, noemde Zevenbergen weinig reëel. Door Jaap Ruizeveld "In deze gemeenschappelijke regeling gaat het niet alléén om de vrijwillige brandweer. Er zijn meerdere geïntegreerde zaken die \an groot belang zijn. Te noemen zijn onder andere het geneeskundig aspect en de cri sisbeheersing. Wij zijn eiland- breed niet in staat om op deze terreinen voldoende capaciteit en vaardigheid op te brengen. De cri de coeur van de raad is ten aanzien van de vrijwillige brandweer overigens duidelijk. Wij moeten pal staan voor onze vrijwilligers in de kleine ker nen. Voor directe brandweer zorg zijn wij op hen aangewe zen en zij verdienen onze waar dering, duidelijkheid rond de rechtspositie en mogelijkheden voor een adequate opleiding", stelde Zevenbergen. VDB78, gesteimd door de vol tallige raad, vindt dat er grote zorgen zijn over de positie van de vrijwillige brandweer op het eiland. De VVR lijkt voor deze zorg niet ontvankelijk, door het uitblijven van toege zegde voorzieningen. Juist in kleine gemeenten verdient het vrijwilligerskorps een gerichte beiradering van de brandweer- taken. Het beleid van de VVR lijkt zich echter vooral te rich ten op de beroepsbrandweer in Rotterdam en enkele grote gemeenten. De invloed op de besluitvorming vanuit kleine gemeenten binnen het VVR- bestuur is zeer gering. Dit blijkt uit de begrotingsbehandeling, zo stelt de motie. Met slechts twee bespreekpun- ten op de agenda, concept pro grammabegroting 2011-2014 van Halt Rotterdam-Rijnmond en het Meerjarenplan Cultmn- participatie Cioeree-Overflak- kee 2010-2012, inclusief een ingediend CDA-amendement, leek een korte vergadering gegarandeerd. Zeker als daar bij wordt betrokken dat het laatstgenoemde onderwerp .slechts een item betrof dat voor kennisgeving werd gehono reerd en het voor de tweede keer op tafel lag omdat in de vorige vergadering de stem men staakten. De vergadercultuur in Mid delharnis wordt echter in uren ingevuld en niet in minuten. Vandaar toch een twee uur durende sessie inclusief de schorsing om de tekst van de motie over de Veiligheidsregio aan te passen. Dat de raad een afwijkend standpunt innam dan enkele andere eilandelijke gemeenten, door het Meer jarenplan Cultuurparticipa tie niet vast te stellen maar alleen voor kennisgeving aan te nemen, zou geen gevolgen hebben voor de voortgang in het eilandelijk proces. Er is immers niet tegen gestemd. Een motie van VDB78 over het hondenpoepbeleid, toegespitst op de locatie Hoflaan/Lóuis Bouwmeesterplein, werd met 8-9 stemmen verworpen. Deze locatie moet niet worden aan gewezen als een uiüaatstrook, stelde de motie. Als reden werd geiroemd het feit dat op een deel van het groengebied het oorlogsmonument staat. Wethouder Kleingeld gaf aan dat er op het grasveld een her inrichtingsplan wordt uitge voerd. In het najaar wordt er, met aanplant, een afscheiding aangebracht. De portefeuil lehouder vroeg derhalve om het oordeel op te schorten en na uitvoering van de groen- aanplant de situatie te bezien. Naast VDB78 ondersteunde alleen de SGP-fractie de motie. Op vragen van raadslid De Vos deelde wethouder Van den Berg mee dat ondernemer Tieleman in Nieuwe-Tonge zijn uitbreidingsplannen met ver trouwen tegemoet kan zien. Dit slepend dossier wordt betrok ken in de raad van oktober bij de vaststelling van het bestem mingsplan. Daarna volgt er visielegging en aansluitend kan dan een bouwvergunning worden verleend voor een bedrijfsloods. Op langere termijn komt er een integrale herziening van het bedrijventerrein De Tram, waarna er weer een nieuwe situatie ontstaat. Tenslotte zul len De Feyter (CDA), porte feuillehouder Van den Berg en een verkeersdeskundige een fietstochtje maken over het kruispunt Rottenburgseweg- Doetinchemstraat om te bezien hoe hoog het risico daar is voor de overstekende fietsers en of er wellicht in de toekomst maatregelen nodig zijn voor verbetering. DIRKSLAND - Het program maboekje van de Stichung Kunst Cultuur Educa tie Cioeree-Overflakkee is al enkele weken uit. Wie het niet heeft ontvangen, maar dit toch op prijs stelt, kan het aanvra gen bij het secretariaat: KCE, Staakweg 14, 3247 BV Dirks- land, tel. 601048, e-mail info(a kcego.nl. Op de agenda staan deze maand drie activiteiten. Op zaterdag 18 september start de KCE met een stadswande ling door Dordrecht. Hiervoor geldt een maximum aantal deelnemers van 20 personen. Eventueel wordt de wandeling herhaald, later in het seizoen. Op donderdag 23 september a.s. start de cursus 'Schilder kunst, voorwerpen en architec tuur rond de eeuwwisseling'. Docent is Frank Swagema- kers. Hiervoor kunt u zich nog opgeven. Op de cursus 'Muziek', die start op maandag 27 septem ber a.s., is eveneens nog plaats. Docent is Hans van der Wulp. Ook de twee andere cursus sen van Frank Swagemakers, 'Brussel, Koninklijke Musea voor Schone Kunsten' en 'Bouwstijlen', beveelt de KCE bij u aan. De eerste lezing over dames- en meisjesmode rond 1900, met aansluitend een rondleiding- door het speelgoedmuseum, is op woensdag 29 september en wordt herhaald op woens dag 13 oktober. Eén en ander zal plaatsvinden o.l.v. mevr. Ria van der Velden. De provincie Zuid-Hol land gaat de komende twaalf jaar 17% energie besparen op openbare ver lichting langs de provin ciale wegen. 10% van de besparing wordt in de eer ste zes jaar gerealiseerd. Om de beoogde besparing te halen, neemt de provin cie verschillende maatre gelen en geeft hiermee het goede voorbeeld. Dit heb ben Gedeputeerde Staten vorige week besloten. De maatregelen passen binnen de energiedoelstellingen van de provincie waarin gestreefd wordt naar 20% minder C02 uitstoot, 20% efficiënter ener giegebruik en 20% duurzame opwekking in 2020 in Zuid- Holland'. De provincie ontwikkelt een model waarmee wordt gekeken of openbare verlichting nood zakelijk en gewenst is vanwege de verkeersveiligheid of de sociale veiligheid. Dat geldt voor onoverzichtelijke situa ties zoals drukke kruisingen, rotondes, tunnels en fietsover- sfeekplaatsen. Voor de openbare verlichting op provinciale wegen worden vanaf nu alleen duurzame materialen gebruikt. Op dit moment gebruikt de provincie al groene stroom voor de open bare verlichting. In een proef project wordt dit najaar erva ring opgedaan met het gebruik van LED-lampen. De ontwikkeling daarvan maakt het gebruik op steeds meer plaatsen mogelijk waar door de openbare verlichting steeds duurzamer zal worden. Ook wordt de lichtvervuiling verminderd door actieve weg markering toe te passen op plaatsen waar openbare ver lichting niet echt noodzake lijk is, maar het verloop van de weg duidelijk moet zijn. Actieve wegmarkering is een markering in het wegdek die zelf licht geeft met behulp van LED-lampjes. Daarbij worden zonnecellen als energiebron gebruikt. Ook gaat de provincie dim- bare verlichting toepassen. Wanneer er 's nachts weinig verkeer is wordt bij dimbare verlichting de lichtsterkte ver minderd. OUDDORP - In het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp, is er morgen, zaterdag 11 september, van 19.30-20.30 uur weer 'Samen zingen'. De Financiële commissie van het open Hervormd Jeugd werk te Stellendam hoopt morgen, zaterdag 11 septem ber, weer oud papier op te halen. Het ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. David (links) en zijn vriend Frans hebben het duidelijk goed naar hun zin. MIDDELHARNIS- Onlangs hebben zo'n 200 cliënten van Zuidwester, een zorg- en dienstverlener voor mensen met een verstandelijke beper king, dankzij de familieraad, vrijwilligers en medewerkers een fantastische boottocht over het Haringvliet beleefd. De regen kwam op die dag wel met bakken uit de hemel val len. "Ons elektrische vervoer middel - de Spijkstaal - had het bijna begeven omdat hij, door de regen, zo vaak tussen Her- nesseroord en de boot moest pendelen dat de stroom bijna op was", vertelt Trudy Com- pagne. Leidinggevende Dag bestedingbij Zuidwester. "Mijn collega's Nell Heijblom en Cor- ry van't Zelfde hebben snoei hard gewerkt om voldoende medewerkers en vrijwilligers te mobiliseren om alle chënten mee te kunnen nemen." Ook Wim Klepper, penningmees ter van de familieraad van de regio Goeree-Overflakkee, had er in eerste instantie een hard hoofd in: "Ik was echt bezorgd of we alle cliënten op de boot zouden krijgen. De bezetting van medewerkers op de wonin gen is deze zomer erg krap, maar omdat de dagbesteding in verband met de zomerpe riode gesloten was wilden we de cliënten toch een leuk uit stapje bezorgen. Het is me dan ook alles meegevallen toen ik hoorde dat zelfs medewerkers van het concerngebouw de handen uit de mouwen staken om cliënten in rolstoelen naar de boot te brengen. Woning medewerkers hebben ook hun eigen auto beschikbaar gesteld om cliënten te vervoeren en anderen hebben het toch aan gedurfd om het stuk door de regen te lopen." Douwe Douwsma woont al sinds het begin op Hernes- seroord: "Het was hartstikke leukl Zoiets leuks heb ik nog nooit mee gemaakt. Als het volgend jaar ook is dan ga ik zeker weer mee." David van de Brugh (op de foto links), bewo ner van Zuidwester in Oude- Tonge, weet het nog goed na te vertellen: "De laatste boot tocht is al heel lang geleden. Maar daar was ik ook bij. Nu hadden we ook Nederlands talige muziek op de boot. Dat vind ik erg leuk." Het muzikale duo Marcel en Linda heeft de gezellige sfeer er dan ook goed in gekregen. De boottocht is een initiatief vanuit de regionale familieraad en het evenementencomité van Hernesseroord. Zij hebben plannen om begin volgend jaar weer een boot tocht te organiseren. "Vanuit de overheid wordt er steeds meer bezuinigd en dat heeft direct invloed op de cliënten. Nu was het een tocht van nog geen drie uur met een lekker bakje koffie en muziek, volgend jaar willen we proberen er zelfs een hele dag van te maken." THOLEN - Op vrijdag 17 sep tember hoopt de Canadese organist André Knevel een jubileumconcert te geven op het monumentale van Dam orgel van de Grote Kerk van Tholen. André is dit jaar 40 jaar organist en geeft op dit moment ruim 40 jubileumcon certen door heel Nederland, waaronder dus ook in Tholen. Aan dit concert verlenen de Tsjechische panfluitiste Liselot- te Rokyta en de Thoolse orga nist Bram Bout hun medewer- king.De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan om 19.15 uur open. De toegang is vrij, maar er is wel een collecte ter bestrijding v^a de pfh^iQ^Q ten. Inlichtingen: A3 ^van-i Oudenaarde (0166-604644 of 06-20634147). Door Adri van der Laan Bij de Europese Verkiezingen van vorig jaar juni haalden de PVV'ers vier zetels in het Europees Parlement. Lucas Hartong, die als vijfde op de lijst stond, viel dus buiten de boot, maar later bleek dat de fractie - als gevolg van uitbrei ding van het aantal zetels van het parlement - nog een zetel te goed had. Hiervoor moes ten nog wel allerlei formalitei ten worden vervuld en Lucas zou nog even geduld moeten hebben om in het door de PVV'ers zo versmaadde parle ment plaats te kunnen nemen. Maar toen, als gevolg van de verkiezingsuitslag voor de Tweede Kamer, Louis Bontes het 'pluche' van Brussel inwis selde voor dat van Den Haag, kwam er een zetel voor Lucas Hartong vrij. Na de verkiezingen voor het Europarlement heeft Lucas Hartong gewerkt als beleids medewerker voor de fractie en heeft langzamerhand zijn weg gevonden in de Brusselse en Straatsburgse vergaderzalen. Voor de Europese Verkiezin gen van vorig jaar hadden we een interview voor Eilanden- Nieuws met Hartong. In dit vraaggesprek maakte Lucas er geen geheim van dat hij - en zijn partij - een tegenstander was van een verenigd Europa. Hij hekelde de Europese regel zucht en het uit handen geven van nationale verantw'oorde- lijkheden door Den Haag aan Brussel. Ook bracht hij nog veel andere grieven ter tafel. Wie nu denkt dat Lucas Hartong, nu hij een tijdje dichtbij het vuur heeft gezeten in Brussel, mil der is gaan denken over Euro pese aangelegenheden heeft het mis. Hij geeft in niet mis te verstane bewoordingen aan hoe hij tegenover de Europese politiek en diplomatie staat: "er wordt enorm langs elkaar heen gezwamd", zo is zijn eerste reactie. Hij doelt hiermee op de vele commissievergaderin gen waar in de leden niet naar elkaar luisteren en amper - of soms helemaal niet - de stuk ken hebben gelezen. Ondanks dat er door euroscep tici wel wat tegengas geboden wordt, merkt Lucas heel dui delijk dat er nog verschillende krachten binnen de Europese Unie streven naar één Europe se superstaat, waarbij de natio nale parlementen aan de kant zullen komen te staan. "Deze krachten moet je niet onder schatten, ik schat ze op 90%". Als het aan de PVV ligt moet dit ten allen tijde voorkomen worden en de parlementariërs grijpen dan ook zoveel moge lijk de kansen om een kritische inbreng te leveren door hun bezwaren kenbaar te maken. Dit vergt natuurlijk heel veel energie. "Er komt een enorme hoeveelheid papierwerk bij de parlementariërs binnen. Dit moet allemaal doorgeno men worden en hier gaat veel tijd zitten". Ook in de maan delijkse verhuizing voor een week van plenaire vergaderin gen in Straatburg gaat volgens Hartong heel veel tijd en geld zitten. Toch geeft hij aan zijn baan met heel veel plezier en gedrevenheid te verrichten. Hij vindt, evenals zijn fractie, men verplicht is aan de kie zers orn hen zoveel mogelijk te vertegenwoordigen en daar naast "wordt mijn salaris door de belastingbetalers bijeen gebracht en dat willen we wel waard zijn". In de afgelopen tijd heeft Lucas Hartong geconstateerd dat als je niet positief voor 'Europa' bent, 'je niet geaccep teerd wordt. Dat hebben wij als Na het vertrek van CDA'er Cornell Visser uit het Europees Parlement, heeft Goeree-Oveiflakkee nu in de persoon van PW'er Lucas Hartong nu weer een inwoner in 'Brussel' Eurocritici zeker ervaren, er is minachting voor ons...", aldus Lucas Hartong. Toch blijven de PVV'ers tegen een politieke unie die, volgens hen op den duur gaat leiden tot een Euro- .pese superstaat. Lucas Hartong is ondermeer lid van de Begrotingscom missie en plaatsvervangend lid van de Commissie Milieu beheer, Volksgezondheid én Voedselveiligheid. Maar, hij benadrukt, dat hij zeker ook de aandacht zal vragen voor de situatie waarin de landbouwers en vissers verkeren. Dit zijn sectoren die heel nauw betrok ken zijn bij Europese wet- en regelgeving. Hartong wijst er op dat hij niet kan begrijpen dat er geen vertegenwoordi ging van de Nederlandse vis sers in Brussel is. "De visserij is voor Nederland toch heel belangrijk. Ik vind het ontbre ken van een Nederlands hd in de Europese Visserijcommissie verbijsterend!" De Europarle mentariër verzekert dat hij er alles aan zal doen om de situ atie van de Nederlandse vis sers onder de aandacht van Europa te brengen. Hij heeft al verschillende visserijplaat- sen bezocht, waaronder ook Stellendam, om zich de proble matiek van de vissers eigen te maken. Hij is onder de indruk van de initiatieven van de vis sers om duurzamer te gaan werken. Maar daarnaast deelt hij hun zorgen omdat ook zij met handen en voeten gebon den zijn aan regels die in Brus sel worden opgesteld. In dit verband wijst Hartong ook op de gevolgen van de aanwijzing van de Natura 2000-gebieden die zowel de visserij als de landbouw beper kingen opleggen. Ondanks dat hij "niet tegen natuur is", vindt Hartong wel dat de natuurlobby een grote invloed in Europa heeft. Het gevolg hiervan is dat de verhouding behoorlijk is scheefgegroeid. Hij noemt ook het onder water zetten van landbouwgronden om natte natuur te verwezen lijken. "Hier zijn we hartstoch telijk tegen, maar het wordt wel indirect vanuit Brussel opgelegd". De PVV strijdt er voor om de afdracht van Nederland aan de EU te verminderen - Neder land is grootste nettobetaler -, en er in ieder geval voor te gaan dat de 'Nederlands geld' ook in Nederland wordt besteed. Dit geldt ook voor subsidies voor ondermeer vis serij en landbouw. De PVV is ook tegen de "oever loze bureaucratie", waarmee zowel boeren als vissers te maken hebben en die een direct gevolg zijn van Euro pese wetgeving. 'Praten met het werkveld' is voor Lucas Hartong heel belangrijk, hij trekt hiervoor een dag per week uit. Ook voor de beeldvorming die de bur gers van 'Europa' hebben is dit heel belangrijk. "De burgers hebbfn behoefte aan transpa- railtie en ze hebben het recht er op te weten wat er met hun belastinggeld gebeuit". Rondom zijn toetreden tot het Europees Parlement ver spreidde het ANP een persbe richt waarin Lucas werd neer gezet als theoloog. Volgens Lucas klopt dit wel omdat hij met succes een theologische opleiding heeft gevolgd aan de Theologische Hogeschool Ede, maar ook hem is het niet geheel duidelijk waarom men deze toevoeging gebruikt, "ze hadden ook journalist kunnen zetten", omdat hij schrijvend als radiojournalist is geweest. Lucas benadrukt dat hij - ook als gelovige - een sterk voor stander is van de scheiding van kerk en staat. Maar, door zijn theologiestudie is hij wel op de hoogte van de rijke geschiede nis van Europa waarin, vooral bij de invoering van de vrijheid van meningsuiting, de kerk een belangrijk rol heeft gespeeld. Hij wijst in dit verband op de rijke joods, christelijke en humanistische traditie van Europa: "We moeten zuinig zijn op de schat der eeuwen", aldus Hartong, die aangeeft dat de PVV geen christelijke partij is, maar waar toch veel christenen op hebben gestemd tijdens de laatste verkiezingen. Wat de oorzaak hiervan is, is ook Lucas Hartong, niet geheel duidelijk. Volgens hem is het onwaarschijnlijk dat het alleen ligt aan het standpunt dat de PVV inneemt tegen over slecht integrerende bui tenlandse bevolkingsgroepen. "Op het eiland hebben we heel veel stemmen gewonnen, maar hier is toch geen sprake van overlast van buitenlan ders?" Volgens hem is de winst afkomstig van hen die waar schijnlijk de helderheid van de standpunten van zijn partij op veel gebieden waarderen en is men uitgekeken op de geves tigde politieke partijen. Ondanks dat het parlements- werk in Brussel heel veel tijd kost, - "ik woon vier dagen per week in Brussel, voordat ik hier aan begon hebben we dit thuis wel goed doorgespro ken"- doet hij het werk met veel plezier en wil zoveel mogelijk 'volksvertegenwoordiger' zijn. Hij kan dan ook niet zonder 'signalen uit de samenleving'. Lucas Hartong wil graag met de burgers in contact komen om hun stem in Brussel even eens te laten horen. Wie contact met hem wil kan dit via de site van de PW: wuiw.pvv-eurqpa.nl of via email: lucas.hartong® euro- parl.europa.eu.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6