Bestuursleden Stichting W02G0 bezoekt Douglas Smithson in Engeland Kleine pitjes worden grote bloemen, ook bij Het Kompas UttiiÈ^. wmmmmEEmooR dè buurt» EIIAIIDEn-niEUWS In de polder bij Achthui- zen Vliegen Duits gevangenkamp Kon. Julianaweg 45 3241 XB Middelharnis Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl lURZAME ^mr UNIT HJWEISrimDDELHARNIS lEPLAATST BIJ ÜITENHAVEN MIDDEmARNIS VERANDERENDE VERKEERSSITUATIE SPORTLAAN MIDDELHARNIS lM»JSalïlïe(eïliliÖ: 25 SEPTEMBER 2010: Ondersteuning bij een buurt brainstorm? INFORMATIEBIJEENKOMSTEN Landmacht Bijeenkomsten Aanmelden PAC;iNA4 VRIJDAG '27 AUGUSTUS 2010 Op 9 juli jl. bracht een aantal leden van stich ting W02G0 een bezoek aan de 92-jarige Douglas Smithson. Voor hem was dit een wederzien met de Flakkeese bevolking na bijna 66 jaar! Een kort verslag van dit bijzondere bezoek. "I have learned to drink this, when we were in France in 1940....", zegt Douglas Smithson als hij tijdens het eten zijn tweede glas rode wijn inschenkt. We zitten met vier hestuursleden aan tafel bij Douglas en Valerie Smithson in het Engelse plaatsje Hud dersfield, een voorstad van Leeds. Na een hartelijke ont vangst heeft Valerie ons aan tafel uitgenodigd en zojuist een geweldige warme maaltijd geserveerd met een heerlijke typisch Engelse triffle pudding na. We voelen ons vereerd, want we zijn tenslotte maar vier 'vreemde' Hollanders die Douglas Smithson na twee jaar zoeken uiteindelijk in levende lijve gevonden hebben! Want wfe had twee jaar geleden dur ven hopen dat onze zoektocht Bestuursleden van de Stichting W02G0 op bezoek bij Douglas en Valerie Sinithson. Smithson is de man rechts vooraan. zo'n fraai en gedenkwaardig einde zou krijgen. Smithson na zijn gevangenname in september 1944. Douglas is namelijk de glider piloot die samen met zijn Ie piloot "Spinner", zijn Airspeed Horsa zweefvliegtuig voortij dig moest landen in de polders nabij Achthuizen op 18 sep tember 1944. W'e schrijven dan de 2e dag van de zo jammer lijk mislukte operatie Market Garden."Het is misschien wel juist mijn redding geweest", stelt Douglas, "want veel van mijn kameraden die wel bij Arnhem zijn geland, hebben het daar niet overleefd. Ik heb veel geluk gehad in de oorlog." Dat is een waar woord. Deze oude strijder heeft zijn sporen verdiend. Hij is allereerst met de Britse legermacht richting Frankrijk vertrokken in de maanden voordat de totale oorlog in West-Europa los barstte in mei 1940. Hij diende toen bij de Royal Engineers. Hij werd als één van de laat ste Britse troepen geëvacueerd van de stranden van Duinker ken nadat zijn unit de Duitsers zo lang mogelijk had tegen gehouden. Aan tafel doet hij tijdens zijn verhaal fluitende kogels na. Kogels die rakelings langs je hoofd voorbij schie ten. "Pas na een aantal van die geluiden realiseerde ik me, dat ik beter kon wegduiken. Ik had al vroeg geluk". In 1943 besluit hij zich aan te melden bij het toen nog vrij nieuwe gliderregiment. Hij wil de vliegen en na eerder afge keurd te zijn voor de RAF, was dit de beste kans. Na zijn oplei ding volgt een tweede vuur proef voor Douglas, namelijk de landingen op 6 juni 1944 in Normandië. Hij landt zijn glider kundig in Frankrijk en wordt twee dagen later weer teruggebracht naar Engeland. Gliderpiloten moesten immers snel terug om weer een lading in te kunnen vliegen. Dat hoeft echter niet meer Dan komt 18 september 1944. Achter een Short Stirling worden hij en zijn kameraad samen met drie soldaten, hun jeep en hun geschut, in een Horsa met num mer 1007 de lucht ingetrokken richting Arnhem. Vele andere toestellen zijn in de lucht. Juist dat wordt hun bijna fataal als ze vlak voor de Flakkeese kust haast een botsing hebben met een Amerikaanse C-47. Door de noodzakelijke uitwijkma noeuvre breekt de sleepkabel waarna er voor de beide pilo ten niets anders opzit dan de Horsa op Flakkee te landen. Dat loopt goed af en nadat ze de glider en de lading in brand hebben gestoken, worden ze kort daarna gevangen geno men door de Duitsers. /e spenderen de rest van de oorlog in een Duits gevan genkamp. Douglas weet alles nog goed te herinneren hoe wel de oude strijder sommige verhalen wel een keer of wat herhaald. Het is hein verge ven. Enkele jaren terug heeft hij op basis van zijn aanteke ningen alles netjes uitgewerkt. Vanaf de evacuatie in Duinker ken tot en met de terugkeer in Engeland. Een bijzonder boeiend verhaal van een dap pere man. De stichting heeft toestemming gekregen dit ver haal te vertalen (met veel dank aan Jan Mulder) en is voorne mens hiervan een boekje uit te geven waarbij we uiteraard de landing op Flakkee nader zul len uitwerken. Want één ding wist Douglas jarenlang niet; oj) welk eiland was hij toen toch geland? "I have learned to drink this when we were in France in 1940...." zegt Douglas Smithson weer als hij nogmaals een glas wijn inschenkt. Hij weet al die jaren dankbaar van het leven te genieten. Helaas moeten we toch afscheid nemen en we verlaten Douglas en Valerie onder dankzegging van de gastvrijheid. Een mooie en indrukwekkende ervaring rijker. In het najaar van'2010 zal in de buurt van de landings plaats een informatiepaneel worden opgezet, zodat Doug las Smithson en zijn voortijdig geëindigde missie tot in lengte vanjaren herinnerd zal blijven. Dit was niet het enige bijzonder bezoek van de stichting gedu rende hun vierdaagse studie reis in Engeland. Meer kunt u teruglezen in de nieuwsbrief die zal worden uitgebracht half augustus. U kunt zich hiervoor inschrijven via de website www. wo2go.n\ STELLENDAM - Vorige week zijn de basisscholen op het eiland weer begonnen na 6 weken zomervakantie. De groepen 3 en 4 van basisschool Het Kompas in Stellendam hebben in juni van het vorige schooljaar met biologie gewerkt over de zomer en de kinderen hebben allemaal een klein zonnebloempitje in de schooltuin naast het lokaal mogen zaaien. Vlak voor de vakantie groeide het onkruid net zo hard als de plantjes en zowel juf De Nooijer als de kinderen waren bang dat het niets zou worden. Maar de kinderen van groep 5 en 6 hebben op een vrijdagmiddag voor de vakantie het onkruid in de tuin uitgetrokken. "Wat was het een verrassing toen de kinderen deze week op school kwamen en zagen dat de zonnebloemen meters hoog gegroeid ^lar-en", aldus juf De Nooijer INFORMATIERUBRIEK gemeente m.^..^ Op maandagmiddag 30 augustus wordt de nieuwe sanitaire unit in de jachthaven van Middelharnis officieel in gebruikgenomen door wethouder Wieringa en wethouder Kleingeld. De unit is door een unieke samenwer king tussen de Gemeente Middelharnis, Brouwergroep uit Nijkerk, Smie- mans Projecten uit Kwintsheul en Ecostream tot stand gekomen. De nieuwe sanitaire unit beschikt over een mindervalide toilet en een fami liedouche. Daarnaast is de unit ook duurzaam gebouwd, zo zijn warmtewis selaars geïnstalleerd en is LED- verlichting aangebracht. In het glazen dak is 58 vierkante meter zonnepanelen geïntegreerd. De verwachting is dat de unit door de combinatie van een nieuw type zonnepanelen en de warmtewis selaars net zoveel energie levert en/of bespaart dan dat er energie wordt ver bruikt. De unit is met dit alles een verrijking voor de watersporters die het Haringvliet en de haven van Middelharnis bezoeken. Begin juli is door medewerkers van de gemeentelijke buitendienst een kanon met houten affuit geplaatst op de kop van de sluis bij de buitenha- ven in Middelharnis. Het opgegraven kanon dateert uit 1807 en is weer in de oorspronkelijke staat hersteld. De gemeentelijke buitendienst heeft in samenwerking met de scheepswerf een houten affuit gemaakt. In de buitenhaven doen diverse oude ingegraven kanonnen dienst als bolder. De gemeente wil in de toekomst meer kanonnen uitgraven en restaureren. Twee gerestaureerde kanonnen zullen dan hoogstwaarschijnlijk worden ge plaatst bij het appartementencomplex het Bastion. Hiermee wil de gemeente Middelharnis de cultuurhistorische waarden van de gemeente onder de aan dacht brengen. Om een veilige opstelruimte voor het leerlingenvervoer van Het Kompas te creëren wordt aan de Oostzijde van de Sportiaan - vóór Het Kompas - over een lengte van 53 meter op schooldagen een parkeerverbod ingesteld. Dit verbod geldt op woensdagen van 11.30 tot 12.00 uur en op overige schooldagen van 14.30 tot 15.00 uur. Hiermee ontstaat dagelijks een kortstondige opstel ruimte voor de taxibusjes c.q. een instapzone voor leerlingen. Buiten de aangegeven tijden blijft parkeren 'gewoon' toegestaan. Met deze maatregel kunnen taxibusjes voortaan vóór Het Kompas wachten, daarom is het niet langer nodig de opstelruimte bij de kruising met de Kon. Julianaweg te handhaven. In verband hiermee is besloten het parkeerverbod bij die kruising over een lengte van 20 meter op te heffen. Wij verwachten met deze verkeers maatregelen een goede oplossing voor het leerlingenvervoer van Het Kompas te hebben gevonden, terwijl ook voldoende rekening is gehouden met de parkeer- behoefte ter plaatse. De verkeersmaatregelen treden op 20 september 2010 in werking. OxanieW^- "tPltMB» In de gemeente Middelharnis is de afgelopen twee jaar burendag gevierd. Op zaterdag 25 september vindt alweer de 5' editie van Buren dag plaats. Dit jaar is het thema "een goed idee voor de buurt". Voor de uitvoering van het idee tijdens Burendag kunnen buren een bijdrage tot 500 euro aanvragen bij het Oranje Fonds. Idee- en kunnen worden aangemeld op www.buren- dag.nl. Burendag begint met een goed idee voor de buurt. Dit jaar kunt u samen met uw buren een buurtbrainstorm organiseren. Tijdens deze sessie kunt u gezamenlijk goede en leuke ideeën bedenken om de buurt op burendag nog leuker te maken. Moet het schoner worden of juist nog gezelliger? Wilt u bloemen planten of wellicht een buurtbankje plaatsen? Het Oranje Fonds stelt tot 500 euro be schikbaar voor elk goed idee! De buurt- en kerngericht medewerkster van de gemeente Middelharnis, Alize Mulder, ondersteunt deze buurt brainstormsessies. Neem voor meer infor matie of het plannen van een buurt brainstorm contact met haar op. Zij is bereikbaar van woensdag t/m vrijdag op (0187) 475 572 of via alize.mulder® middelharnis.nl. De Koninklijke Landmacht organiseert eens in de drie weken op dinsdag informatie bijeenkomsten op het gemeentehuis in Middelharnis. Tijdens de bijeenkomsten wordt door Sergeant Van Dijk van de Land macht verteld over de landmacht en over de voor- en nadelen van het werken bij de landmacht. Daarnaast geeft hij uitleg over onder meer de eisen waaraan potentiële kandidaten moeten voldoen en vertelt hij hoe het traject van solliciteren en keuren eruit ziet. Er vinden onder meer bijeenkomsten plaats op dinsdag 31 augustus en dins dag 28 september. De bijeenkomsten zijn vrijblijvend en zijn bedoeld voor een ieder die interesse heeft in de landmacht, maar ook ouders en verzorgers zijn van harte welkom. De voorlichting vindt plaats van 9.30 - 11.30 uur en in de middag kunnen sollicitatiegesprekken worden gevoerd. Er kunnen maximaal 12 personen aan een voorlichting deelnemen. Sollicitatiegesprekken kunnen via www.werkenbijdelandmacht.nl worden aangevraagd. Aanmelden kan via www.werkenbijdelandmacht.nl. Op die site is ook meer informatie te vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4