Vakantiegevoel terecht Meester Silvius ziet na 50 jaar zijn leerlingen terug Lege Kerkdiensten zondag 18 juli EIIIU1DEI1-I1IEUW5 Beroepings- Zomerzang- dienst Welkom- Dienst Orgelconcert Aarnoud de Groen in Brouwershaven Programma Cursus Geestelijke Vorming Zomer Avond Concerten met Lucas Kramer De koningen van Israël Kerknieuws ontvangen per mail PA(;iNA2 EIIAIIDEn-niEUWS \'RIJI)A(; lOJULl 2010 Terugzien Er op zien Vooruit zien Drs. W. Chr. Hovius oolt(;ensplaat MIDDELHARNIS - Het programma van de Cursus Geestelijke Vorming voor het cursusjaar 2010/2011 in de Rehobothkerk te Sommeisdijk is samenge steld. Voor geïnteresseer den kan het van belang zijn de data alvast in de agenda vast te leggen. J.M.J. Kieviet De Stem bleef klinken OVER DH KONlNGtN VAN ISRAËL .V Ethiek Wanneer de letter r uit de namen van de maanden in het jaar verdwijnt krijgen we, denken velen, eindelijk tijd om aan jezelf te denken en dingen te ondernemen die je leuk en fijn vindt. Met een zucht van verlichting denken of zeggen we: gelukkig, het vergadersei zoen is voorhij, de vereniging is gestopt met bijeen te komen en activiteiten te ontplooien, uitvoeringen van koren en muziekgezelschappen vinden vaak niet meer plaats, verga deringen van de kerkenraad \inden pas weer na de zomer maanden plaats en. debat- avonden hebben we afgerond. Meer dan een ziet terug met de conclusie: we hebben veel te weinig tijd, het tempo van het leven loopt al maar op en is gejaagd te noemen. Soms moet in een (kerkelijke) gemeente te veel door te weinig mensen gedaan worden. Al zijn er ook overal wel 'verga- derdieren', als ik de term bezi gen mag, te vinden. U en jij kennen wel het gezegde: 'en ze vergaderden en vergaderden totdat ze vergaderd werden'. Bepaald zielig vind ik 't gezeg de van een predikant, jaren geleden, die zich ontvallen liet: 'gelukkig, het winterseizoen is voorbij, geen catechisatie meer en in de hemel is die er hele- iTiaal niet meer'. Daar schrik je van. En voor wie was dat nu erger, voor de dominee of voor de catechisanten? Op een drukke werktijd kan dankbaar worden teruggezien wanneer ervaren is en beleden wordt dat de Heere kracht, liefde en toewijding gaf om het velerlei werk te hebben mogen ver richten. Wat kun je een bijzonder gevoel krijgen wanneer je nog eens de agenda pakt en ziet op al die niet ingevulde data met afspraken. Heerlijk, voorlo pig geen te verrichten taken, arbeid en bezigheden, vrij te zijn! Zouden we voor onszelf en voor het gezin (en de fami lie) toch niet eens anders moe ten omgaan met onze agenda en daarin doelbewust ook gaten irioeten laten vallen? Het IS toch triest dat veel jaren gele den ik een zoon van een domi nee, toen een gemeentelid bij de kist zei 'wat heeft je vader hard gewerkt en veel gedaan' hoorde zeggen 'ja, voor ieder een had hij tijd, behalve voor onsl' Moeten we misschien eens de bezem of stoffer en blik, om zo te zeggen,.hante ren en oppakken om het een en ander weg te vegen aan allerlei wat in de agenda wordt genoteerd? Is dat nu echt van belang? En hoe zit het met onze eigen planning? Waren avond aan avond bezet met allerlei, terwijl we aan onszelf voor Gods aangezicht en aan gezinstaken daardoor niet toe kwamen? In een bijlage van het Reforma torisch Dagblad las ik de term 'timemanagement'. Een mens moet steeds weer leren meer doen in minder tijd. Betekent dat nog meer je te haasten, gauw dit en gauw dat, en heeft dat juist geen averechtse uit werking? Nog harder overal achter aan hollen en dan uit eindelijk totaal overspannen te geraken en niets doende thuis te moeten zitten? Een veel gehoorde uitdrukking in deze tijd is: 'ik laat me toch niet gek maken?' Je kunt ook gaan lij den aan vergadermoe en ver enigingsmoe te zijn. Juist nu het minder druk is en er vaak minstens twee maanden in aantocht zijn met dagen en vooral avonden zon der gemaakte afspraken is het goed om zich, vooruitziende, te bezinnen op het komende herfst- en winterseizoen? Wie zijn er nu eigenlijk zielig en te beklagen, die mensen, die eens rustig op een avond op een bank zitten, wat lezen, aandacht geven aan gezins leden, soms een spelletje met kinderen doen, of die vrijwel elke dag vroeg in de avond de deur achter zich dicht trekken en soms ver na tien uur weer thuis komen na die vergade ring of bijeenkomst te hebben bij gewoond? Leven we dan nog of worden we geleefd? En hoeveel tijd was er voor onze Schepper in ons leven, door Hem gegeven als tijd van voor bereiding, tijd van genade voor de eeuwigheid? Een bekende uitdrukking is ook 'de wal keert het schip'. Erg als je niet je vaartuig van je leven eraan of ertegenop loopt, toch? Vakantiegevoel kan ons veel te zeggen hebben. Zouden we dat wat meer moeten laten gel den en vasthouden? Dan is in ethisch opzicht dat vakantiege voel zeker terecht! OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur de heer. T.R. Rietveld en 18.00 uur ds. C;. Molenaar - Hersteld Herv. Gem. Dorpstienden: 9.30 en 18.30 uur ds. H. Lassche; - Geref. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. A.S. Rienstra en 18.30 uur ds. (;.J. Mink - Gen Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. E. Bak ker- Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. E.M. de Jong, 11.15 uur Pfr. J. Weise (Duitstahge dienst). GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Siebelink en 18.30 uur ds. M. Aangeeiibrug - Hersteld Herv. Gem. 10.45 en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. (i.e. de Jong en 17.00 uur ds. A.J. Sonneveld - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur en 18.0Ó uur ds. W.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J.C. van Westen brugge en 18.30 uur ds. P.H. Zaadstra. MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. G.J. Blankers en 18.00 uur kand. D.J. Diepeitbroek - Geref. Kerk 9.30 uur ds. K. Touwen - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. R Blok en - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 utu' leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. G.C. Vreugdenhil en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur cle heer j.C. Kuij- per. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.A. Floor en 18.00 uur ds. J.H. Lammers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. M.B. van der Palm - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. (iroenendijk en 18.00 uur ds. J. Vis - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds.J. Vis-Hersteld Herv. Gem. 9.30 ds. lees dienst en 16.00 uur ds. N. van der Want - Exodusgemeente 10.00 uur kand. M. Buiting - Remonstrantse Gem. 10.00 uur da. N. da Costa - CAMA Gem. 10.00 uur dhr. K. van Holten. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. G.C. de Jong - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur mevr. M.S. Maris - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur ds. C. Harinck - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur prof.dr. W.H. Vele- ma - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. P.J. Droogers en 18.00 uur kand. G.C. Bok - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boer en 16.00 uur ds. H. Lassche - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. EB. de Groot - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur dhr. J. Leeflang. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.A.W. Boon en 18.00 uur ds. H.J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 en 18.()0uurds. A.ED. Zijlstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur kand. A.L. Molenaar en 18.00 uur ds. H.J. Lam - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P.C. Koster en 18.00 uur dienst in Geref. Kerk Ooltgensplaat. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur dhr. L. Stuurman en 15.00 uur ds. A. Egas - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W.A. Boer en 18.00 uur ds. J.H. Becker (gecombineerde dienst met Geref. Kerk Den Bommel) - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur lees dienst. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeilnarnis. Langeweg 13, Sommeisdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eiiandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracfiten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verwelj, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE tnoofdredacteur: J. Vilierius, tel. (0187) 471022 e-maii: redactie@eilandennleuws.nl Plaatsing van ingezonden beriotiten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatiscin verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöèr 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeverp. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREEDE - Op woens dag 21 jiüi wordt de tweede zomerzangdienst van dit jaar gehouden in de Hervormde Kerk van Goedereede. Deze dienst is een Sing Inn, die als thema heeft 'Samen in de naam van Jezus'. Tijdens deze avond zullen enkele liederen gezongen worden door Tineke van Ek, op dwarsfluit bege leid door Henriëtte van Ek. De meditatie wordt gehouden door dhr. Klepper, het orgel wordt bespeeld door dhr. H. Tebrugge. Na afloop is er kof fie/thee of fris in gebouw 'De Ark'. Iedereen is welkom. OUDDORP - In de Doopsge zinde kerk, Dorpstienden 3 te Ouddorp, zal zondagavond weer een Welkom-Dienst worden gehouden. Ditmaal met muzikale medewerking van Tineke Waskosky-van Ek (zang), haar zus Henriëtte Tebrugge-van Ek (dwarsfluit) en Henriëtte's schoonzus Cor- rie Tebrugge-Bontenbal (zang en panfluit). Zij zullen een aantal hederen laten horen, samen met organist Jan Teeuw, die ook de gemeentezang zal begeleiden. Voorganger is ds. E.M. de Jong. De aanvang is om 18.30 uur. Op dinsdagavond 20 juli con certeert organist Aarnoud de Groen in Brouwershaven. Op het Van Vulpen-orgel geeft hij een orgelconcert met veel toe gankelijke orgelwerken. De aanvang is om 20.00 uur. Aarnoud de Groen begint met Toccata van de Canade se componist Denis Bédard. Van Johann Sebastian Bach klinkt het bekende orgelko raal 'Wachet auf, ruft uns die Stimme. Aan Robert Schu mann, die 200 jaar geleden werd geboren, wordt ook ruim aandacht aan besteed. Heel spectaculair is de Toccata van de Zwitserse organist en com ponist Guy Bovet. Zijn muziek zit vol muzikale grappen en is uniek binnen het orgelreper toire. Tijdens het concert is er live projectie, zodat de ver richtingen van de organist zijn te volgen voor het publiek. De toegangsprijs voor het concert bedraagt 7,50. Studenten betalen 2,50 en kinderen onder de 12 jaar mogen gratis naar binnen. Na afloop wordt u een gratis kopje koffie of thee aangeboden. Andere orgelconcerten in de serie zijn op 27 juli (Ignace Michiels uit Brugge), 3 augus tus (Adriaan Hoek uit Tholen) en 10 augustus .(Marien Stou ten en Jan Peter Teeuw, vier handig orgel). 9 september: Drs. RC. Hoek uit Hoevelaken, onderwerp: Meditatief leven' 14 oktober: Ds. A.C. Uitslag uit Urk, onderwerp: 'Wereld- gelijkvormigheid binnen de Gereformeerde Gezindte'; 18 november: Dr. P. de Vries uit Waarder, onderwerp: 'De heerlijkheid des Heeren bij Ezechiël en de betekenis voor het Nieuwe Testament'; 20 januari: Ds. C. Harinck uit Kortgene, onderwerp: 'Bevin delijke kennis van Christus'; 17 februari: De heer H. van Groningen (Stichting 'De Vluchtheuvel') uit Kapelle, onderwerp: 'Karakter en geloofsbeleving' 24 maart: Prof H.G.L. Peels te Apeldoorn, onderwerp: 'God en het geweld in het Oude Tes tament. De aanvang is steeds om 19.45 uur. Het cursusgeld bedraagt 15 voor de gehele cursus of 3,50 per avond, incl. koffie en een uittreksel dat u meekrijgt. ül DDORP - Meester Silvius kwam lang geleden in Oud dorp als onderwijzer naar de C^hr. lagere school. Hij lag in de kost bij Dimmen Spee, samen met meester Den Hollander en meester Baas. Meester Silvius had een motor, kwam daarmee naar school, en de klas, zeker de meiden, vonden hem een stoere vent. Een schoolmees tertje van 24 jaar. Zij waren 13 en 14. Dat had wel wat'. Ze zijn deze meester nooit meer ver geten. Dat is ook wel gebleken tijdens de reünie van de school In de maanden juli en augus tus organiseert Mission Gospel Music (MGM Records) een vijftal Zomer Avond Concer ten met zanger Lucas Kramer. Piano begeleiding komt van Henk Doest of Jaap Kramer. De backing vocals zijn Rebek- ka van Steenbergen en Jean- nette Kramer. De volgende concerten zijn geagendeerd. Dinsdag 20 juli in de Her vormde Dorpskerk in Oostka- pelle, woensdag 21 juü in de Hervormde kerk in Haamste de, donderdag 19 augustus op 19 juni jl. Het grootste gedeelte van de klas was aan wezig en samen met meester Silvius hebben ze een onver getelijke middag gehad. Op de foto de inmiddels bejaarde klas van meester Silvius. in de Dorpskerk in Leusden Zuid, vrijdag 20 augustus in de Grote kerk in Wageningen en zaterdag 21 augustus in de Grote Kerk in Epe. De aan vang is steeds om 20.00 uur (kerk open om 19:15 uur). De toegangsprijs voor volwasse nen bedraagt 8 en voor kin deren t/m 12 jaar 4. Kaar ten zijn te bestellen via e-mail info@mgmrecords.nl. PROT. KERK IN NED. Beroepen: te Borne, ds. G.J.A. Veening te Haren; te Dirk- shorn (geref.), ds. G. Labots te Hoevelaken, die dit beroep heeft aangenomen; door de Generale Synode (voor de arbeid t.d.v. Jeugdwerk Prot. Kerk; JOP), kandidaat J.E. Schelling te Papendrecht; te Heino (herv), ds. H. van Sol- kema te Laren (Gld.), die dit beroep heeft aangenomen; te Soest (herv wijkgem. van bijz. aard; 33,3%), ds. C. van Sliedregt te Nunspeet, die dit beroep heeft aangenomen; te Vlaardingen (wijkgemeente Centrum-'West), ds. H. ten Napel te Londen (Nederland se kerk, Austin Friars), die dit beroep heeft aangenomen; te Vlissingen, ds. W. Al.serda te Neede, die dit beroep heeft aangenomen; te Werkendam (herv. wijk 2), ds. J. Brouwer te Epe, die bedankte voor She- drecht (herv. wijk 3) en voor Wilnis (herv.); te Wezep-Hat- temerbroek (geref Kruiskerk), ds. P.J. de Buck te Dedems- vaart, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Berg- schenhoek (herv.), ds. A.D.L. Terlouw te Ermelo; naar Gor- redijk (Ontmoetingskerk 50%), kandidaat T.S. van der Schaaf te Akkrum; naar Heino (herv.), ds. H. van Solkema te Laren (Gld.); naar Hilversimi (Centrum), ds. W.H.T. Moehn te Oldebroek; naar Putten (herv. wijk 6), ds. H. Markus te Rijssen; naar Zaamslag, ds. G. de Lang te Westerhaar. Bedankt: voor Alblasserdam (hei-v.), ds. j.B. Alblas te Kat wijk; voor IJsselmuiden-Graf- horst, ds. P Molenaar te Scher- penzeel (Gld); voor Nijkerker- veen (Eben-Haëzerkerk), ds. J. Holtslag te Vollenhove; voor Numansdorp (herv.), ds. C.H. Wesdorp te Zwijndrecht; voor Rijssen (herv. wijk 5), ds. J. Bogerd te Scherpenzeel (Gld.; herv.); voor Uddel (herv.), ds. J.P.J. Voets te Wijk bij Heus- den; voor Zoetermeer (Oude- kerkgemeente), ds. J. Meer- tens te Nieuw Loosdrecht. Beroepbaar: ds. M.R.H, van Beusichem, Vijverstraat 40, 8051 NB Hattem; ds. K.H. Waterlander, De Nefstraat 26, 2275 Gierle, België; kan didaat D.J.D. Kroeze, Bregit- tenstraat 21, 8261 KH Kam pen, die inmiddels een beroep heeft aangenomen naar Vroomshoop (geref; 50%). HERSTELD HERV. KERK Beroepen: te Boven-Hardinx- veld, te Emst-Epe e.o. i.c.m. Wezep-Wapenveld e.o., te Hasselt-Rou veen-Zwolle e.o., te Poederoijen en Loevestein i.c.m. Haaften/Waardenburg, te Poortvliet, te Sirjansland en te St. ,Ajinaland, kandidaat G. Kater te Kruiningen; te Nederhemert, ds. H. Zweistra te Elspeet. Bedankt: voor Melissant, ds. C.M. Buijs te Wijk bij Heus- den; voor Woudenberg, ds. L.W.C. Ruijgrok te Monster. Beroepbaar: kandidaat G. Kater, Huijgensstraat 11, 4416 DJ Kruiningen. Tel. 0113- 581824. Mail: gkater@klik- safe.nl; kandidaat R Verhaar, Stuivenbergstraat 23, 8281 EK Genemuiden. Tel. 038- 3857167. Mail: p.verhaar® kliksafe.nl. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Nunspeet (Kruis kerk), ds. A.W. Beute te Kam pen; te Schildwolde (wijk West), ds. M.O. ten Brink te Roodeschool. Bedankt: voor Urk, ds. H.S. Wiersma te Spakenburg- Noord. Beroepbaar: kandidaat E.T. van de Kantp, Achter de Kamp 172b, 3811 JH Amersfoort. CHR. GEREE KERKEN Aangenomen: naar Urk (Maranatha), ds. C.P. de Boer te Werkendam. Bedankt: voor Enschede-Oost, ds. H. de Bruijne te Utrecht- Centrum. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Lynden (VS), ds. Ci.M. de Leeuw te Ridderkerk; te Poederoijen, te Rhenen, te St. Annaland en te Westzaan, ds. A.J. de Waard te Boskoop; te Randburg (Zuid-Afrika), ds. B.J. van Boven te De Valk- Wekerom. Enkele weken geleden waren mijn vrouw en ik een enkele dag in Reims, Frankrijk. We bewonderden er vooral de Notre Dame-kathedraal, een machtig brok middeleeuwse cultuur in steen en glas. De beelden, in totaal meer dan tweeduizend!, dateren vrijwel allemaal uit de 13e eeuw. Een van de opvallende beelden groepen van de indrukwek kende fagade op het westen is die van de koningen. De koningen van Juda en Israël bij elkaar gebracht in hmi galerij, al eeuwenlang staan ze daar. Het volk van Gods verbond bezat een koningsdynastie. We weten het uit de Bijbel. Begon nen met Saul. Daarna David en zijn nageslacht. Na de scheu ring van het rijk gesplitst, niet alleen het volk, maar ook de dynastie. Als kind heb ik de rijtjes koningen moeten leren, zowel die van het twee- als van het tienstammenrijk. Als we aan tafel met Bijbellezen toe gekomen zijn aan de boeken Samuel, Koningen en Kronie ken lezen we over hen. Trou wens, bok in de boeken van de profeten lezen we hun namen meermalen. Over die in de Bijbel genoem de koningen schreef ds. P den Butter (woneird te Veenen- daal) een lezenswaardig boek. Het eerste deel van een serie van drie, zo is de bedoeling. Dit eerste deel is gewijd aan de koningen van het tienstam menrijk. De volgende zullen gevuld zijn met de geschiede nissen van Juda's koningen. De afbeelding op de omslag laat zo'n galerij met in steen uitgehakte koningen zien. De hoofdstukken, zevenender tig in getal, hebben vooral het karakter van een Bijbelstudie. De Schriftgegevens worden zorgvuldig nagegaan en uit gelegd in het heilshistorische verband. Dat is buitengewoon leerzaam. Bekende en minder bekende geschiedenissen uit de Bijbel komen zo achtereen volgens aan de orde. Maar er is meer. In zijn Woord vooraf wijst de schrijver er nadrukkelijk op dat deze geschiedenissen onderdeel zijn van de heilsge schiedenis. Dat betekent: door de Heilige Geest geopenbaard met de bedoeling dat we zou den weten dat de Heere een God van heil is. Een God van zaligheid en ontferming. Het goddelijke plan van de verlos sing, of zo u wilt: de raad van God tot de zaligheid van men sen, blijkt ook in deze geschie denissen. Dat betekent dat we ook deze gedeelten uit het Woord van God niet zomaar en vrijblijvend kunnen lezen. Interessant, maar verder niet van betekenis... Zo is het nieti De stem van de Heere klinkt er in door. Gods stem voor toen en voor nu. Ook voor de lezer uit de 21e eeuw. Ds. Den Butter volstaat dan ook niet met het louter ver tellen van de geschiedenis sen - hij doet dat overigens op een heldere en voor ieder begrijpelijke manier. Maar hij schroomt niet om vanuit het verhaalde lijnen te trekken en toepassingen te maken. Daar geven deze koningskronieken dikwijls op verrassende wijze aanleiding toe. Of het nu het slechte voorbeeld van Jerobe- am betreft of de laffe houding van koning Achab, de lege ijver van Jehu of de ontnuchtering van Amazia... Maar die toe passingen betreffen niet alleen het gedrag van de koningen. In diezelfde tijd spraken ook de profeten van de Heere. Ondanks de afwijkingen van wat de Heere Zijn volk had voorgehouden, bleven deze mannen overeenkomstig hun roeping spreken. En dat bete kende: roepen en waarschu wen, dreigen, nodigen en lok ken. En ook die aspecten van deze geschiedenissen bevatten veel leerzaams voor nu. Ten diepste gaat dit boek niet over al die mensen: de konin gen met hun \rouwen, de pro feten en hun roeping. Maar dit boek zegt vooral iets over de Heere, de God van Israël. Opmerkelijk: bij geen van de in het boek besproken konin gen is de ware vreze des Hee ren te vinden, .allemaal zijn ze afgeweken van het gebod van God. Dat begon al bij de eerste Jerobeam. Van hem staat er dikwijls dat hij het volk 'zondigen deed.' Hij had de beeldendienst binnen zijn volk ingevoerd. De beeldendienst als staatsgodsdienst. Daarmee had hij heel wat op zijn gewe ten. Toen was de stap naar de onverhulde afgoderij niet zo ver meer. Dat is wel gebleken. En toch: 'De Slem bleef klinken!'. de titel van het boek. De Heere had het volk zomaar niet o\er voor het hellende vlak waarop het zich bevond, noch voor het uiteinde van dat vlak: oordeel en gericht. Concreet: de bal lingschap en daarmee het ein de van het tienstammenrijk. Wat een geduld had de Heere met Zijn \olk. Hij had recht op ze. Maar ze erkenden het niet. Daarin gestimuleerd door hun eigen koningen kozen ze een weg van de Heere en Zijn dienst af En toen kwam het gericht. Het land bleef leeg en verwoest achter... "Wie God verlaat, heeft smart op smart te vre zen..." Ik beveel dit boek van harte aan. De gebruikswaarde zou nog verhoogd zijn geweest als er een kaartje van Israels gebied, met daarin de genoem de steden, zou zijn opgeno men. Ook had een chronolo gisch overzicht van koningen (uit twee- en tienstammenrijk) en profeten in dit boek niet misstaan. Een idee voor de volgende delen? Ik zie in ieder geval naar die andere boeken uit. Aan ds. Den Butter moge de gezondheid worden gege ven om ze te voltooien. Ik citeer tenslotte enkele regels uit het Woord vooraf: "De Stem bleef klinken. Gods stem. Om die Stem gaat het. Ook voor ons. Mogen wij van haar horen, ook in onze tijd, die in vele opzichten allerlei zelfde trekken vertoont ah de lijd van Israël. N.a.v.: Ds P. den Butter, De Stem bleek klinken. Over de koningen van Israel. Uitgeverij Den Hertog. Houten. Gebonden. 296 pag. ISBN 9-789-0B3-122-767. Prijs €24,50. Sinds 2004 bestaat er de mogelijkheid om via e-mail kerknieuws te ontvangen van uit de diverse kerkbodes die binnen de gereformeerde gezindte verschijnen. Begon nen met het aanschrijven van vrienden en kennissen is dit inmiddels uitgegroeid tot een uit de hand gelopen hobby. Want inmiddels ontvangen wekelijks ruim 182 lezers, jongeren en ouderen, deze berichten in hun mailbox. Wonend in bijna alle provin cies van het land en variërend van predikanten van zowel HHK, PKN als GG tot jongere lezers. De kerkbodes waaruit geput wordt komen ook uit de breedte van de gereformeerde gezindte en bestaan uit kerke lijke berichtgeving tot bezin nende ardkelen. Opvoedings vraagstukken en meditaties wisselen elkaar wekelijks af. Sinds enige tijd staan ook ver schillende van deze artikelen op website www.vandervalk- kerknieuws.nl. Mocht u inte resse hebben om ook wekelijks deze berichten te ontvangen dan kunt u een mailtje stu ren naar: grava@solcon.nl en u wordt toegevoegd aan het adressenbestand. Bedankt: voor Beekbergen, ds. W.J. Karels te Hardinxveld- Giessendam; voor Drachten, ds. A. Schot te Nunspeet; voor Markham (Ontario, Canada), ds. F. Mulder te Wageningen. Aangenomen: naar Utrecht, A. J. de Waard te Boskoop, die bedankte voor de overige beroepen. GEREE GEM. IN NED. Beroepen: te Kruiningen, ds. A. Geuze te Ciouda.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2