Dag basisschool!' Vervolg verhaal RAAD Beroepings- Meditatie Nu en nog niet Gemeente Goedereede en Cura Mare tekenen intentieovereenkomst De Vliedberg WERK EiiAnDEn-niELws HOE LIGTUGFIETS? VOORHOOfD- TINTEUNGEN WAT VANGT HET? OVENTEMPEMTUnEN De weg der kleine mensen I'A(.;1NA 5 X'RIJDAC; 25 JUNI 2010 Ufze vraag- en anlwoordiubneh staal geheet len dienste van de lezer die er köslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, l'oslbus 8, 3240 AA Middelhnrnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubnekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending rompleet met antwoord in deze rubriek worden gepublireerd. ji' 7Ji'l wel eens ieminiit l/iiigiiil lilljfi'/id op een fiets met ligstoel rij- fti'ii. Wat zijn daarvan de vonr en iiiidi'lni Antwoord: In de jaren dertig villi fle vorige eeuw werden er o.in. langs de Belgiselie kust al liglielsen aan toeristen vei- liuiird. De grootste voordelen /iju: een prettiger lithaanis- houfling, vooral voor mensen die gauw last van rug ol zadel- pijn hebben, en minder lasl \aii tegenwind. Verder heelt de berijder een beter uitzitht op/.ij dan bijvoorbeeld iemand op een raeeliels. Bij wedstrij den is gebleken, dat er geen vcrsehil bestaat in trapkratht lussen de liggende en de recht op zittende deelnemers. Zell's hel beklimmen van berghellin gen leverrle na een poo.sje oele- iien geen problemen meer op. Nadelen zijn er ook. Zo moet de koper van een ligliets eerst ceu Hink aantal kilometers op rustige paden oeienen en rlaar- na nog aan de nieuwe houding lussen het andere verkeer wen nen, alvorens hij zith helemaal veilig \'oelt in alle situaties die zith op straat kunnen voor doen. Sommigen hebben last met het achterom kijken. Voor hen zou een achteruitkijkspie geltje aan het stuur nuttig zin. Een algemene klacht van de liglietsberijders is, dat ze vaak een natte rug krijgen. Nu gaat menigeen al van een llinke lietstocht transpireren, maar hel ligzadel vergt eigenlijk na elk gebruik een douche en een verschoning. Al enkele jaren heb ik Insl van (inleüngen in de liiiitl van mijn voorhoofd, vaak gaat dit samen met hoofdpijn. De oorzaak is niet te iiinden. Zon dit iels met mijn gebit te maken kannen hebben? Mijn -verstandskiezen zijn behoor lijk groot, zilten ze missehien in de iveg? Antwoord: L' beschrijll hier een klassieke vorm van de zoge naamde trigeminus neuralgie: aangezichtspijn in het verloop van de vijlde hersenzenuw. Deze heeft links en reclits drie takken: een \oorhoofdstak. een over het aangezicht en een die naar de kin gaat. Het zijn lypische, meestal kortdurende pijnaanvallen die soms wat langer kunnen aanhouden. De aanvallen kunnen meer of minder snel na elkaar optre den, maar in ieder geval op onregelmatige tijden. De oor zaak wordt zeiden gevonden. .Soms kan het trekken van een verstandskies een oplossing zijn, maar dat is dan toevallig. De achterste kies kan name lijk zonder probleem worden gemist. De enige behandeling is het gebruiken van een pijn stillend middel dat \oor ver schillende mensen een ander middel kan zijn. Welk peirenlage van de ajjhrengst krijgen galeriehouders hij de ver koop van de geëxposeerde iverken Antwoord: Dit is niet te zeg gen om de eenvoudige reden dat centraal hier geen regels voor gesteld zijn. Van tevoren spreekt een galeriehouder met een kunstenaar at' hoeveel hij zal ontvangen. Bijv. 209?. Ook komt het voor dat in bedrijfs- en overheidskantines wordt geëxposeerd, \aak gratis. Mijn gasoven lieift een regelkniip met sl/niden 1 l/m 8, maar welke teiiiperiitiinr de oven hij die stan den krijgt, staat er niet hij. Antwoord: U kunt ongeveer de volgende temperatiuen aan houden. Bij stand 1: 140, 2 160,3 180,4 200,5 220, 6 240, 7 260 en 8 280. hi'lmkkenen met de ondertekende intentieovereenkomst, v.l.u.i:: De lieer W. Driese, direrleur Cum Mure: Mi'vniiiu! C.j. van de Velde-de Wilde, burgemeester gevieenle Goedereede: De heer F.J. Tollenaar weihouder ruiiiilc- lijh' iiiihuiklteling: De heer I' van der Iliille, jtivcesbegcleider en dr heer I'. D'ller. -aielhouder ivelzipi. GOEDEREEDE - Woens dag 9 juni ondertekenden de gemeente Goedereede en zorgaanbieder Cura Mare een intentieover eenkomst. Cura Mare wil het huidige zorgcomplex De Vliedberg in Ouddorp vervangen door nieuw bouw die voldoet aan de eisen van deze tijd. Met deze overeenkomst geven beide partijen aan seri eus te werken aan deze ontwikkeling. Verdere uit werking van de plannen moet nog plaatsvinden. Zorgaanbieder Cura Mare ont wikkelt een plan voor de ver vanging van hel huidige zorg- coiu|]le\ De Vliedl:>erg aan het Hoge Pad te Ouddorp. Het zorgcentrum voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen. Ook zijn de omliggende bejaarden woningen toe aan vervanging. De huidige bebouwing zal in l'asen plaats maken voor nieuw bouw die voldoet aan de ei.sen an de moderne tijd. Eerder gaf de raadscommis sie Grondgebiedzaken van de gemeente al aan dat zij achter hel initiatief van Cura Mare st:ial. De ounvikkeling \ornit ondel- deel van een nieuw te vervaar digen bestemmingsplan. De gemeente verstrekt informatie (5ver het nieuwe bestemmings plan via de gemeentelijke web site. Ciu-a Mare wil graag in het voorjaar van 2011 starten met de bouw van de eerste fase; het nieuwe zorgcomplex. Meer informatie over het bouwproject is te vinden op de website van de gemeente Goe dereede. Bovendien is infor matie te verkrijgen bij de heer Motshagen van de gemeen- le Goedereede. Hij telefo nisch bereikbaar op nummer (0187) 49 15 00, of per e-maü: imotshagen@goedereede.nl. PROT. KERK IN NED. Beroepen: te .AJblasserdam (herv), ds. J.B. .Vlblas te Kat wijk; te .\rnhem (g.v. Rijnstate voor .Vlvsis Zorggroep), ds. J.P. Dam-Oskam te Amersfoort (g.v. ziekenhuis Eemland), die clit beioep heeft aangenomen: te Damwoiide (herv. gem. Dan- tumawoude), ds. T. Abee te ïerkaple, die dit beroep heeft aangenomen; te Hilversum (Centrum), ds. VV.H.T. Moehn te Oldebroek; te Oegstgeest (gemeentepiedikant), ds. A. Verburg te Oegstgeest (rec tor/docent Hendrik Kraemer Institiait), die dit beroep heeft aangenomen; te Putten (wijk 6), ds. H. Markus te Rijssen; te Rijssen (herv. wijk 5), ds. J. Bogerd te Scherpenzeel; te Rijswijk (NB; heiv.), ds. D.M. Heikoop te Bedum en Onder- dendam (heiv.); te Sliedrecht (herv. wijk 3) en te Wilnis (herv.), ds. J. Brouwer te Epe (Herv. wijkgem. Sionskerk); te \'oorsthoten (wijk Dorpskerk), ds. B.J.J. Boter te Domburg, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen: naar Andel (herv), kandidaat B.J.P de Bruin te Sliedrecht, die bedankte voor Everdingen (herv.); het beroep door de (iZB als docent-toeruster Igre- ja Reformada Mozambique, kandidaat J.D. Oudshoorn te Utrecht; het beroep van de synode als docent Seminarium bij de Prot. Theol. Univei-siteit, te Doorn, ds. H.M. van den Bosch te lAisaka, Zambia; naar Katwijk aan Zee (geref), ds. J.G. Luinstra te Assen. Bedankt: voor Werkendam (herv wijk 2), ds. R.VV. de Koe- ijer te Putten. Beroepbaar: kandidaat M. .Vlaaswinkel te Amsterdam; kandidaat T. de Ridder, Dorps straat 138, 6741 AP Lunte- ren. Tel. 0318-481323; e-mail teun_de_ridder@hotmail. com; kandidaat VV'. van Hollen, H. Wijnmalenstraat 1, 3555 VR Utrecht. Tel. 030-2432104; e-mail groenholt((ïhetnel.nl; kandidaat B. de Borst, J.PC. Leimveberstraat 60, 3905 EJ Veenendaal. Tel. 0318-542353; c-mail bdeborst@versatel.nl. HERSTELD HERK KERK Beroepen: te Meliss;int, ds. C.M. Buijs te Wijk bij Heus- den; te Woudenberg, ds. L.W.C. Ruijgrok te Monster. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: ie Zeewolde, ds. MJ.C. Blok te Ulretht-Cen- trum. Aangenomen: naar Gorin- cheui, kandidaat L.M. xan der \'een ie Kaïupen. die bedankte \{)or Hoek en voor Gees. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Siegerswoude- De Wilp, ds. C.J. Droger Ie Vlaardingen. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Markham (Onta rio, Canada), ds. E. Mulder te Wageningen. Aangenomen: naar Middel- harnis, kandidaat S. Maljaars te Kapelle, die bedankte voor de o\erige op hem uitgebrach te beioepen. Bedankt: voor Lynden (VS), ds. C. Vogelaar te Zwolle. GEREE GEM. IN NEDER LAND Aangenomen: naar Gouda (Stationsplein), ds. A. Schul- link te Bruinisse. 'Geliefden, nu zijn wij kinderen Gods en het is nog niet geopenbaard wal wij zi/n zullen.' {l Joh. 3: 2a) Evenals in hoofdstuk 1:5 lot 2:29 spreekt Johannes in hoofdstuk 3 over het wandelen voor Gods aangezicht. Johan nes raakt niet uitgewonderd over de gemeenschap van de zondaar met God. Een onhei lig mens leert door genade de Heilige Israels kennen en mag voor Zijn aangezicht wandelen. Johannes beschrijft in hoofd stuk 3 de wandel voor Gods aangezicht vanuit het perspec tief \an het kindschap. Het is goed om bij de wegen des heils te beginnen vanuit God: wie Hij is in Zijn wezen en in Zijn eigenschappen. We moeten altijd bij God beginnen. Dal deed Johannes in het eerdere gedeelte. Maar daar is ook een onder- werpelijke zijde aan de open- baiing \an het heil. Dan den ken we aan de toepassing door Gods (;eest in het hart. Daar spreekt Johannes in hoofdstuk 3 over In dit hoofdstuk laat Johannes zijn lezers zien wie en wat zij zijn. En hij schrijft wat zij nog verwachten kun nen. Het gaat hem hier om het 'nu' én het 'nog niet'. Johannes noemt de ware gelo vigen in dit gedeelte opnieuw 'kinderen van Clod'. Dat is het giootste voorreclit dat een mens in dit leven ontxangen kan, als we een kind van God mogen zijn. Dan is de Heere in ons leven gekomen en heb ben we de genade \an de aan neming tot kinderen mogen ontvangen. In het woord 'kind' ligt beslo ten dat een kind dezelfde natuur heeft als zijn ouders. Van natmx hebben we de zon de geërfd van onze oiideis, en zo terug tot onze eerste \oor- ütider Adam. Hij is ons bonds- hoofd, die het werkxerbond verbrak en zich losscheurde van God. Maar als Johannes dat noemt, denkt hij ook aan de genade \an de wedeigeboorte. In de wedergeboorte wordt een kind \an God herschapen naar Zijn beeld. Dan ki ijgen ive het gees telijke leven in Hem. Een kind \an God zijn is een vrucht \'an Zijn eeuwige liefde en welbe hagen. Dat is voor deze wereld verbor gen. Wat de Keik van de Hee re is, weet de wereld niet. Wat zij zullen zijn, weten ze niet, omdat het een geheimenis is. Dat lijkt met elkaar in tegen spraak te zijn. Deze tekst lijkt een tegenstelling in zichzell: 'nu zijn wij...' en 'wat wij zijn zullen...' Het gaat erom in ons le\en dat wij tegelijk wél en niet weten. Dat lijkt onmogelijk, maar toch .schrift Johannes dat. Dat we weten wat we zijn: kinde ren Ciods. De vraag voor ons is: weten we door genade dat xve een kind van God mogen zijn? Dan ben je een geliefde des Heeren. Het is noodzake lijk dat wij dat weten! Zonder cleze heerlijke kennis gaan we iuuiiers verloren! Vreselijk is het te vallen in de handen van de levende God als je geen Borg voor je ziel hebt. Als je niet weet watje bent geworden, en er dus een verandering in ons heelt plaatsgevonden door de bediening van de Geest Die het hart vernieuwt tot de ken nis van Zijn Naanr Maar, wie een kind van de Hee re mag zijn, weet ook niet hoe zijn toekomst zal zijn. Johan nes denkt dan aan de eeuwige heerlijkheid. Wie weet er pre cies hoe de zaligheid zal zijn, dan alleen de gezaligden die bij de Heere mogen zijn? Zelfs voor de ware geloxigeii ligt de volkomen heerlijkheid van die toekomst \oor hen erborgen. De Heere geeft dus deze Iwee zaken in liet hart: weten én niet neten. Reeds en nog niet! Het eerste werkt de Heere om Zijn kinderen zekerheid te geven van de vergeving van hun zonde en van hun eeu wige zaligheid. Het tweede houdt de Heere xerborgen om ze verlangend te maken naar de hemel en reisvaardig te zijn. Wat is dat een heerlijk leven om te leiden! Wel in deze wereld, maar niet van deze uereld. Dan is de Kerk op doorreis. En eenmaal zullen ze Hem zien en aan Hem gelijk zijn. Dat doet ook uitzien naar de weder komst. Met de wederkomst zullen we de Heere Jezus zien. Hij zal blinkende verschijnen. Alie oog zal Hem zien en alle knie zal zich buigen. Hij zal op fle jongste dag geopenbaard zijn in alle heerlijklieid. Dan zal Hij als een volkomen recht vaardige Koning en Rechter oordelen en heersen. Dat zal dan ook de verheer lijking van Gods kinderen zijn. Ze zullen aan Hem gelijk zijn. Ze zullen mede met Hem verheerlijkt zijn. Wat een uit zicht om niet die heerlijkheid bekleed te mogen zijn! ds. P. Korteweg, Oud-Beijerland DIRKSLAND - Een toe passelijker tijdstip had niet uitgekozen kunnen worden. Waar de kinderen van groep 8 van de basis scholen op het punt staan de school te verlaten die ze - in de meeste gevallen - acht jaar lang bezoch ten, presenteerde ds. J. Joppe uit Sint Maartens dijk (Zld.) dezer weken het door hem geschreven boekje dat helemaal gaat over het verlaten van de basisschool. Het draagt dan ook de titel 'Dag basis school!'. Door Hans Vilterius Nadat Joppe anderhalve week eerder het boekje presenteerde op de basisschool in zijn eigen woonplaats - deze siert ook de cover van het boek - deed hij dit afgelopen maandagmiddag op de Prins Mauritsschool in üirksland; de school waarop (Ie predikant in zijn kinder jaren zelf heeft gezeten, want liij is in Dirksland geboren en getogen. Daardoor had hij meteen een aardige binnenko mer in de klas, groep 8a van juf Evers. Van de vroegere leer krachten op school wist hij de namen nog precies te noemen. Daarvan bleek alleen meester liruggeman nog op de Prins Mauritsschool te werken. Maar ook had Joppe, die voordat hij predikant werd werkzaam x\as in het onderwijs, op de ftirkslandse basisschool stage gelopen tijdens zijn onder- wij.sopleiding. Reden genoeg dus otn zijn pennenvrucht ook in Dirksland te presente ren. Geheel onbekend was het Ds. joppepiesrnlrerde niiiaiidngiiiiddai^ hel door hem gesrhrrx'eii biirkje itji de Dirkshindse Prins Maiiiilssiliiiol. Foto: Hans Vdlerius boekje daar trouwens al niet meer, want de kinderen die binnenkort de school verlaten, konden het als afscheidsca deau kiezen. Vorigjaar had ds. Joppe al het boekje 'Geslaagd' geschreven, voor leerlingen die op het voortgezet onderwijs hun diploma behaalden. Daar over bleek zoveel tevredenheid dat de uitgever, Den Hertog te Houten, hem verzocht ook een boekje te schrijven voor kin deren die de basisschool ver laten. Joppe zei schrijven leuk te \'inden, "maar het was wel een hele klus". Deinig hoofd stukjes zijn het gewoiden, over allerlei onderwerpen die met het schoolleven te maken heb ben. En met de kinderen in de klas dacht de predikant maan dagmiddag kort over enkele items na. Zoals 'De naam van de school', 'De eerste dagen', 'Bijbeheitelling', 'Verjaardag', Jufs en meesters', 'Leren lezen en schrijven', 'Psalmversje en catechismus', 'Schoolregels', 'Straf, 'Pauze', 'Blijven zitten'. 'Repetities en toetsen', 'School reisje', 'Rapport', 'Vakantie' en natuurlijk '.Aischeid'. En aan het eind van elk hoofdstuk staat een Bijbelgedeelte vermeld dat erbij gelezen kan worden. "In dit boek kijken iie terug op de basisschooltijd. We kijken ook alvast vooruit", zegt ds. Joppe in een voorwoord in zijn boek je. lelkens luisteren we naar wal de bijbel zegt. Dat is naast alle schoolboeken het belang rijkste Boek. Op de basisschool is uit Gods Woord \'erteld en geleerd. Hopelijk zul je dat onderwijs nooit vergeten en zal ook na de basisschool de Bijbel je lesboek blijven". Dit laatste gaf hij de leerlingen ook maan dagmiddag mee, op school in Dirksland. En ter afsluiting van het korte samenzijn overhan digde hij een exemplaar van 'Dag basisschooll' aan zowel juf Evers als aan algemeen adjunct juf Meijer. - 89 P.A. de Rover I let wordt een zomer van louter vreugde. Dominee wordt met de dag opgewekter en sterker, 't Is of de zwijgende bergreu- zen met hun eeuwige sneeuw hem de verloren geesteskrachten teruggeven; of die harde rotsklompen hem stalen. Waar is het beter om te genezen van de vele zorgen des levens dan in het geweldige zwijgen der massieve granietboiiken, waar de lucht puur is en sterkend en waar het innig tevreden jodellied der herders veelvuldig weerkaatst wordt door de rots wanden? Dominee .schertst weer: "Betje, als ik jt)u zo ademloos zie kijken naar de machtige alpentoppen, dan moet ik denken aan de koningin van Scheba." "Maar ik heb niets van de koningin van Scheba, 4oniinee, eii u..."....heeft niets van Salomo wou je zeggen?" "O nee, dat niet", schrik! Belje en ze krijgt een kleur, "'t Mocht gerust hoor kind, wat is onze wijsheid vergele ken bij die van Isrels wijste koning?" Belje zwijgt maar. Hoe gevat ze soms ant\soordeii kan, in woordenspel is nie mand de meerdere van dominee Kuyper Na een verkwikkende zomer in het land der bergen met zijn vriendelijke, eenvou dige bewoners; na een heerlijke winter aan de midi, waar reeds vroeg de mimosa bloeit en de rode rotsen grillig opsteken legen het diepe blauw der zee. xsaar in Juan les Pins en St. Rafael palmbladen zachtkens "wiegen op een lichte zucht", waar in zoele nachten de bliksem flikkert en de donder kraakt, waar het leven op de middag in loomheid verstilt, waar de geneugten van de zomer reeds genoten worden in de nawinter; na een reis van anderhalfjaar brengt de trein hen weer naar Holland terug. Dominee heeft zijn krachten herkregen. Het veelomvatten de, veelzijdige werk wacht hem weer Maar de herinnering aan het land der hemelhoge bergen blijft levend. Domi nee huurt een huis in Den Haag, dat gebouwd is als een Zwitsers chalet. Lizebeth's hart is boordevol dankbare herinnering. Hoe schoon geeft dominee die herinnering weer in een meditatie, die ze leest in 'De Heraut': "Het is op die hoogten der bergen zo majestueus, zo verheven, zo goddelijk groot. In de vlakte en in de dalen is de mens schier alles. Hij bouwt er zijn steden en dorpen en ver vult ze mei have en goed. Hij schept er de iveelde en de geneugten zijns le\ens en overdekt het aardrijk met de werken zijner hand. Maar op de hoogten der bergen is dit zo heel anders. Daar schiep de mens niets en is God alleen de werkmeester vol majes teit. Daar is elke bergtop en elke klip en elke bergkloof een sprekend getuige van zijn goddelijke grootheid. Daar ziet men bhksem en onweder niet ver boven zich, maar beneden zich en om zich heen wor stelen. Daar heeft God de Heere zijn eeu wige sneeuw en zijn onmetelijke, nooit smeltende ijsvlakten. De adelaar is er de enige getuige van zijn koninklijke heer lijkheid en alleen de gems huppelt er voor het aangezicht des Heeren. Stil, hei lig stil is het op die geheimzinnige hoog landen. Geen werktuig dat er ratelt, geen bin'fslag die er weerklinkt, geen gegons al'i van mensenstemmen dat er vernomen wdidt. Plechtig en goddelijk rustig is het in die hoogten. Alleen nu en dan een la»ine, die er donderend omlaag stort. M.iar anders, heilig kalm, met een stilte die door niets wordt Nerbroken. Alleen hoort men er een zacht en gelijkmatig, ccn hemels gedruis. Een stemme Ciods in dic ivateren. Het gedruis van de watergo- tcn des ,-\Jniachtigen Gods. Soms vooral wordt het op die bergen indrukwekkend. ,\1^ de hemel donker wordt en de wolken zitli saampakken. en de regen.stromen ga.it in dikke droppelen, gelijk men dat in de vlakte niet kent. Dan hult alles zich in nevelen. Grauw en somber wordt alle uitzicht verborgen. Maar te midden van die donkerheid neemt de stemmen der wueien in macht en majesteit toe. Men ziel niets meer, maar hoort des te ontzet- tender de majesteit van de neerdruisende wateien. Me beken zwellen, alle stromen \crdubbelen haar neerstortende kracht. Nn eerst wordt het gedruis van Gods waiergoten recht aangrijpend. Het is een iKcrdruisen van alle kanten. Het is of Cod de Heere zijn stemme vol majesteit veruenvoudigd heeft." Lizebeth zucht. Hoe mooi, hoe eenvou- tlig mooi kan dominee dit alles zeggen. Hij heeft er geen \'reemde woorden oor nodig. Een ongeleerd mens kan ze verstaan. Lizebeth weet dat dit de grote kracht is, waarmee hij het slapend volk tot ontwaken roept. Hij, die nu, weer terug gekeerd, voort arbeidt aan de bevrijding van dat ontwakend volk. Hij sticht het centraal comité van antirevolutionaire kiesverenigingen en schrijft een voorlich ting van dit program: een boekdeel van bijna dertienhonderd bladzijden. Nu hij weer terug is, steekt ook de vijandschap de kop weer op. Het Dagblad van Zuicl- Ilolland ziet de tijd naderen dat Neder land komt onder de macht van de Protes tantse Paus Dr A. Kuyper en het spreekt de wens uit dat deze kan besluiten in een ver afgelegen, onbewoond land een volkspartij te stichten om daar zijn proe ven te nemen met de vorming van zijn ideaalstaat. De vijand wordt bang. Hij, dien men uitgeschakeld uaande, zal een kracht gaan ontplooien, waarvan het eind der negentiende eeuw dreunt. Voor Lizebeth is het een stil genot domi nee en mevrouw te dienen in het huis, dat een herinnering is. En toch.... lang zal deze genieting niet duren. Want... Hoofdstuk 8 De wondere verhuizing Ze wisten eigenlijk allen in het huis van dominee Ku\per, dat het er van komen moest. Al enige jaren had hij het pleit gex'oerd voor het süchten van een eigen, vrije. Calvinistische universiteit door het ontvvakend volk. De strijd voor de vrijma king van de christelijke school mocht zich niet beperken tot het lager onderwijs, ook niet tot het middelbaar onderwijs, maar die strijd moest doorgestreden wor den tot in het Hoger onderwijs toe. Het moment dat deze worsteling zou worden bekroond, kwam in zicht. De zomer is voorbijgegaan. De herfst lost de zomerse belofte van gouden oogst in. Het warm getij gaal heen in veelkleurige schoonheid. Dan komt de ziekte in het huis, \vaar Betje haar dagen doorbrengt in toegewijde dienst. De gevreesde ziekte, die reeds zo menigeen ten grave sleepte: roodvonk. Dagen van .spanning en zorg. Dagen van innig smekend gebed. De khideren zijn ziek, mevrouw wordt ziek, een zuster van dominee komt helpen. Ook zij wordt ziek. ;\lleen Betje schijnt onaantastbaar, evenals dominee zelf In deze dagen van zorg en spanning komt het bericht dat het gezin naar Amsterdam moet verhuizen. Dominee vraagt uitstel, het wordt hem voor korte tijd verleend, maar een tvveede verzoek om nog enige lijd in het huis der herinnering te mogen blijven, wordt geweigerd. Deze weigering drukt dominee zeer ter neer. "Betje, hoe moet het nu?" klaagt hij. "We kunnen niet verhuizen in deze toestand." "Op onze schuit staat 'Vertrouwen', dominee. We gaan met uw toestemming met die schuit verhuizen", zegt ze zacht, maar beslist. "Liel kind", zegt hij, en een glimlach glijdt over zijn bezorgd gelaat, "schippers zijn mensen, die vaak snel moeten beslui ten. Jij bent een schippersdochter. Ik zal er met mevrouw over spreken." "Een schuit heeft dit voor, dat we de zieken niet aan weer en wind blootstellen, dominee", zegt Betje nog. (Wordt veniolgd) V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5