Veteranendag Ggéréie-Overflakkee bracht 'oude en jonge' veteranen bij elkaar Bouwvisie voor 18 woningen op perceel aan Hazersweg KEILT& UOHK il 'Hieuws uit ^e Pie-renste^ Acties KNRM Oud papier Oude-Tonge 'Veilig Honk' voor fietsende scholieren EiüvriDEn-niEiJws Middelharnis krijgt een Thomashuis Politiek Herdenking Veteraneninstituut c« •z« K* •3 I* •y DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD R\(;iNA4 VRI)DA{;25 ]UM 2010 MIDDELHARNIS - De vele activiteiten die er vorige week zaterdagmid dag op het eiland waren en de voetbalwedstrijd op tv hebben niet kunnen ver hinderen dat veel oude ren en jongere veteranen er toch voor kozen om de eilandelijke Veteranendag bij te wonen. Deze dag, die een week voor de Natio nale Veteranendag wordt gehouden in Het Prieel van De Staver, was een succesvolle middag waar in het 'gedenkmoment" onder stralende weersom standigheden kon plaats vinden. Door Adri van der Laan Morgen, zaterdag 26 juni. wordt in Den Haag de Natio nale Veteranendag gehouden. Maar voor lang niet iedere veteraan is het, vanwege ouderdom of door lichamelijke gebreken, nog mogelijk deze dag bij te wonen. Daarom heeft men vorig jaar besloten om juist voor hen deze dag op een centrale plaats op het eiland te houden. Dat deze dag in een behoefte voorziet bleek uit de opkomst vorig jaar en ook afgelopen zaterdag. In nauwe samenspraak met de organisa tie van eilandelijke veteranen tekende de 'communicatie groep' van de vier gemeenten voor de organisatie van het gebeuren. Naast de veteranen waren er drie burgemeesters en een aantal wethouders van de vier gemeenten vertegen woordigd. Het gezelschap werd deze middag hartelijk welkom gehe ten door Leun van Alphen, die jarenlang actief is binnen de veteranenorganisatie op het eiland. Hij wees erop dat de veteranen een bijzondere plaats innemen binnen de Nederlandse samenleving; Ze hebben zich ingezet voor het brengen van vrede en. just op verschillende plaatsen in de wereld. Burgemeester Pieter Zevenber gen van de genieeirte Middel harnis heette in zijn toespraak de veteranen hartelijk welkom. Hij haalde een uitspraak aan van Winston Churchill, waarin deze - toen hij deze een zaal met veteranen binnenkwam - aangaf dat hij "de geweldige kracht in dit vertrek voelde". Dit gevoel had ook burge meester Zevenbergen, die bij de waardering voor de vetera nen ook het thuisfront betrok dat een belangrijke rol speelde voor alle veteranen. Verder wees Zevenbergen erop dat het lang heeft geduurd voordat de politiek oog kreeg voor de situatie van de vetera nen. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan was volgens hem dat de geschiedenis van de veteranen in ons land niet zo groot is. Pas na de Tweede Enkele mmnenten randmn de herdenking en hranslegging tijdens de eilandelijke Veteran bij recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. Wereldoorlog kwamen er veteranen in ons land. Ver volgens hebben de activiteiten van Nederlairdse militairen elders in de wereld wel een "enorme ontwikkeling doorge maakt". Hij noemde de strijd in Indonesië, Nieuw-Guinea en tal van andere locaties waar Nederlandse militairen actief zijn geweest en nog actief zijn, voornamelijk in NAVO-ver band. Burgemeester Zeven bergen noemde het dan ook heel belangrijk dat zowel oude als jonge veteranen de waar dering krijgen die ze toeko men. Mede daarom heeft men besloten om op het eiland een Veteranendag te organiseren. Zevenbergen sprak de wens uit dat ook meer (veteranen)jon- geren en ook andere jongeren zich thuis zullen gaan voelen bij de veelal wat oudere vete ranen. Tijdens de bijeenkomst bleek dat niet alleen veteranen van de Tweede Wereldoorlog aanwezig waren, maar ook van latere acties, tot aan Afghani stan toen. Ook was er een aan tal schoolkinderen aanwezig die een taak hadden bij de her denking. Buiten Het Prieel van De Sta ver was er vervolgens een kort herdenkingsmoment. Onder leiding van Van Alphen wer den de bijbehorende ceremo nieën voltrokken en werden er kransen geplaatst door de eilandelijke gemeentebesturen en bloemen door de schoolkin deren. Tijdens de herdenking werden de namen voor gelezen van hen die - afkomstig van het eiland - bij het uitoefenen van hini militaire taken zijn gesneuveld. Maar dat ze 'in gedachten nog voortleven' blijkt uit de 'pre sentmelding' die werd afgege ven na het uitspreken van 'elke naam. Klaas Baas hield na de krans- legging en een minuut stilte een kort slotwoord, naar aan leiding van Psalm 121. Hij stond stil bij 'de hoge bergen' in de verschillende landen waar de veteranen hebben gewerkt. "Zij en u weten allemaal van de hoge bergen, de vlakten en de ondoordringbare bossen. Soms was er angst voor het gevaar dat er was, maar ook de zorg voor hen die thuisbleveir. Wat zul je vaak naar de bergen heb ben gekeken, met de vraag: waar komt mijn hulp vandaan? Deze angsten, zorgen, maar ook dankbaarheid golden ook voor het thuisfront. Maar dezelfde vraag zullen ook zij hebben die getraumatiseerd zijn. Soms denk ik wel eens dat je dan bidden gaat leren. Maar het antwoord is: Mijn hulp komt van de Heere, Die hemel en aarde gemaakt heeft". Vol gens Baas kun je dit in de nood leren. "Begin er eens mee; het werkt...". Met het bidden van het 'Onze Vader' werd de plechtigheid buiten afgesloten. Drs. Charlene Cloo sprak namens het Veteranen Insti tuut de aanwezigen in De Sta ver toe. Zij ging terug in de tijd, toen Nederland voor het eerst te maken kreeg met vete ranen, mensen waarvan som migen vrijwillig, maar ande ren als beroepsmilitair hadden gediend in Nederlands Indië. "Oroot was de verbijstering, toen deze militairen bij terug komst in Nederland te horen kregen dat zij beter hadden kunnen emigreren, want me?r mensen koir men in Nederland niet bergen". Hiermee werd de sfeer geschetst hoe men in die tijd met de veteranen omging. Foto's: Adri van der Laan Volgens Charlene Cloo kreeg een groot aantal militairen hierdoor problemen, die door de voormalige werkgever - Defensie - niet werden erkend. Deze situatie duurde tot maart 1990, toen minister Ter Beek - mede op aandringen van belangengroeperingen - aan de klachten van de veteranen tegemoet kwam en er een veteranenbeleid werd gepre senteerd. De spreekster legde verder uit wat het Veteranen Instituut momenteel aan de veteranen kan bieden. Het verdere van de middag stond vooral in het teken van ontmoeting. Er werden weer veel verhalen opgehaald, tot zichtbaar genoegen van de aanwezige veteranen en hun partners. OUDDORP - Al vergt het allemaal nog geruime tijd voor realisering, toch zal er de komende jaren veel veranderen in de omge ving van Smalle Einde, Spaanseweg en Hazersweg in de kern Ouddorp. In de eerste plaats start nu vrij snel de eerste bouwactivi teit in het project Welge legen, nadat de Raad van State voor deze insteek onlangs groen licht gaf. In de tweede plaats komt de mogelijke ontwikke ling van een visie van de heer P, Breen in een ver volgfase van onderzoek. Dit omvat de bouw van 18 woningen, waarvan 7 starterwoningen, alsmede de uitbreiding van de hui dige Bed en Breakfast op zijn terrein aan Hazers weg 23. Door Jaap Ruizeveld De raadscommissie Grondge biedzaken van de gemeente Goedereede buigt zich dinsdag 29 juni over dit onderwerp na vooraf een presentatie te heb ben ontvangen over de voor gestane ontwikkeling. De bij eenkomst heeft een bijzonder karakter omdat eerst begon nen wordt met een extra raads vergadering. Al geruime tijd is de heer Breen bezig met een mogelijke bouwontwikkeling en uitbrei ding van de Bed en Breakfast voorziening op zijn conrplex aan Hazersweg 23 te Ouddorp, recht tegenover de bouwlocatie Welgelegen. In 2009 stemde de raad in met een plan dat de bouw van zes woningen omvatte. Later bleek dat dit voor de ondernemer financi eel gezien geen haalbare optie was. Na hernieuwde gesprek ken met de gemeente heeft de heer Breen door RBOI een visie laten opstellen die de rode draad werd voor ver dere gesprekken. Thans ligt er een voorstel waarmee het col lege van burgemeester en wet houder akkoord kan gaan, op voorwaarde dat de raad zich positief uitspreekt over het voornemen. Ondernemer Breen wil zijn huidige boerderij verplaat sen riaar een andere locatie vanwege de noodzaak die zijn bedrijf heeft voor uitbreiding. Op de huidige plek is dat niet mogelijk. In de Westerloopol- der is die ruimte er wel. Met de komende bouwactiviteit in Welgelegen wordt het bedrijf van Breen volledig omringd door woningbouw. Dit brengt problemen met zich mee. Te denken valt aan stankoverlast voor de toekomstige bewoners van Welgelen. Hiernaast zijn enkele wijzigingsbevoegdhe- den opgenomen in het bestem mingsplan (voorheen Gron den van Breen) waardoor de gemeente enkele woningen extra kan realiseren ten opzich te van de huidige plannen. Nu kan dat niet vanwege de zoge naamde stankcirkel. Binnen zo'n cirkel mag namelijk geen woningbouw plaatsvinden. In de afgelopen periode zijn er veel contacten geweest tussen de gemeente en de onderne mer om tot overeenstemming te komen welke visie irader uit gewerkt zou kunnen worden. Het gemeentelijke belang hier in bestaat uiteraard uit volks- huisvesting; en ruimtelijke aspecten. Hierbij wordt de eis gesteld dat 40 procent van de te realiseren woningbouw uit starterwoningen bestaat. In het op tafel liggende project komt dat neer op zeven huizen. De gemeente heeft bij dit onder werp kaders aangeduid en er Dinsdag 22 juni om 10.30 uur werd de bemanning van de reddingboot Antoinette van KNRM station Stellendam buiten, door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een boot met motorstoring op de Noordzee. De reddingboot Jeanine Parqui uit Hoek van Holland w'as hiervoor eerst gealarmeerd, maar deze kreeg onderweg motorstoring. De Antoinette voer uit naar het scheepje, de Joint Venture van 12 meter lang en met 6 perso nen aan boord en dat ongeveer 45 nrijl uit de kust lag bij het wrak van de G06. Ter plaatse gekomen werd een sleepver- binding gemaakt met de Het schip werd naar Stellendam gesleept waar het in de buiten- haven werd afgemeerd. MIDDELHARNIS - Bin nenkort opent in Middel harnis een nieuwe klein schalige woonvorm zijn deuren. In een woonboer derij aan het Marietjespad starten zorgondernemers Leo en Anne Pronk een zogenoemd Thomashuis. Daar willen zij aan men sen met een verstandelijke of meervoudige beperking zorg gaan bieden in een veilige, huiselijke omge ving. Thomashuizen is een zorgfor- nuile van de franchiseorganisa- tie De Drie Notenboomen BV. Het concept is bedacht door Hans van Putten die in 2001 besloot zelf een fijne, mens waardige woonomgeving te creëren voor zijn verstande lijk gehandicapte zoon Tho mas nadat hij lang tevergeefs op zoek was geweest naar een dergelijke plek in het regulie re zorgcircuit. Zoon Thomas overleed in 2006, maar sinds de oprichting van het eerste Thomashuis zijn er op diverse plaatsen in het land dergelijke locaties gestart. Binnenkort is één van die locaties dus Mid delharnis. Leo en Anne Pronk willen zeven mensen met een ver standelijke of meervoudige beperking een thuis geven. In het huis heeft iedere bewoner een eigen zit/slaapkamer. Daar naast zijn er gemeenschap pelijke ruinnes. De bewoners zijn niet in staat zelfstandig te wonen en hebben in het dage lijks leven ondersteuning en begeleiding nodig. Samen mei medewerkers en vrijwilligers bieden Leo en Anne de bewo ners persoonlijke aandacht en begeleiding bij het dagelijks leven. Leo heeft diverse func ties bekleed in de zorg vooi jeugd en volwassenen met een jjeperking op het gebied van wonen, dagbesteding en vrije tijd. Anne als verpleegkundige en opleidingsfunctionaris. Leo Pronk over het Thomas huis: "Onze uitgangspunten zijn de wen.sen en de mogelijk heden van de bewoner. Samen met de bewoner en diens ouders of vertegenwoordiger stellen wij een zorgprogramma op. Dit vormt de basis om alle mogelijkheden voor wonen, dagbesteding en vrije tijd in kaart te biengen. Een aantal keer per jaar bespreken wij dit plan met de bewoner en diens ouders/vertegenwoordiger. Waar nodig of gewenst, wordt het programma aangepast." Naast de vaste zorg voor de Ijewoners bieden Leo en Anne Pronk ook de mogelijkheid om te logeren of deel te nemen aan passende dagbesteding. Momenteel zijn de voorberei dingen voor de opening in vol le gang. Zo zal een bewoners- groep worden samengesteld en wordt de boerderij aan het Marietjespad gereed gemaakt voor de ontvangst van de eer ste bewoners. Meer informatie over het Thomashuis Middel harnis is te vinden op www. thomashuis.nl/middelharnis. Morgen wordt in heel Oude-Tonge het oud papier weer worden opgehaald voor de Hervormde Gemeente. Gelieve het papier vóór 9.00 uur duidelijk zichtbaar langs de weg te zetten. In juli wordt er niet opgehaald, maar u kunt het papier altijd kwijt in de containers aan Langeweg 31, bij de fam. Fase. GOEREE-OVERFLAKEE - Jongeren, die één van de scholen voor voortgezet onderwijs in Middelharnis bezoeken, rijden meestal op de fiets naar en van school. U heeft misschien wel eens verhalen gehoord over pro blemen die zich soms op de doorgaande fietsroutes van en naar Middelharnis kun nen voordoen. De Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree- Overflakkee, kortweg de RPV, wil daarom, samen met de scholen uit het voortgezet onderwijs, zogenaamde Vei lige Honken inrichten. Deze honken worden ingericht om sociale en fysieke veiligheid te bieden aan de schoolgaande jeugd op hun route van en naar school. Wat is een Veilig Honk? Onder een Veilig Honk wordt een plek verstaan waar jonge ren terecht kunnen bij proble men als ruzie, pesterijen, maar ook als er aan de school door gegeven moet worden dat er een probleem is met een fiets of dat er een valpartij heefi plaatsgevonden. Verder kunnen leerlingen bij een Veilig Honk terecht voor een pleister, een fietspomp, enz.. Adressen De Regionale Projectgroep is dan ook op zoek naar adressen, die als Veilig Honk gaan funge ren. Woont u langs een school- thuisroute, meldt u zich dan aan als Veilig Honk. Het ligt in de bedoeling om iedere paar kilometer een Veilig Honk te hebben. Zodra u zich aanmeldt wordt er contact met u opge nomen. Li kunt zich aanmelden bij Pia Rentes, regionaal verkeersvei- ligheidscoördinator voor Goe- ree-Overflakkee: 0187-488126 of pj.rentes@isgo.nl. '7' '7' •j? zijn opmerkingen bij gemaakt. Nu is het gewijzigde project gereed voor een bespreking. Na instemming door B en W en de gemeenteraad kan een verdere uitwerking van het plan beginnen. Aan de onder nemer is meegegeven dat de door hem gewenste ontwikke- hng slechts plaats kan vinden nadat het bouwproject Wel gelegen is gestopt. Dit om te voorkomen dat de beide pro jecten concurrent van elkaar zouden worden. Zoals gemeld begint bouwfase 1 in Welgele- W^' J^P> 'Zt gen binnenkort en is er goede d-^ hoop dat de vervolgfasen 2" en 3, afliankelijk van de uit spraak van de Raad van State en de verkoop van de vvonin- gen, niet lang daarna kunnen aansluiten. Alles samenvattend stellen burgemeester en wet houders dat er voldoende tijd is voor een uitwerking van de visie in een concreet plan dat opgenonren kan worden in een bestemmingsplan. Dan is er nog de tijd die nodig is voor het doorlopen van de wettelij ke planprocedure. Als de raad instemt met het advies van het college zal met de heer Breen een intentieovereenkomst wor den afgesloten. •j> l£> In dierenasiel de Dierenstee wacht poes Bonnie op een nieuw baasje en een gezel lig plekje om te wonen. Bonnie is een lap jespoes van 2 jaar oud en is als vondelin getje in het asiel terecht gekomen. Nu wil ze graag weer STICHTING een eigen stekje en een eigen mandje. Bonnie is heel erg lief en aanhankelijk en een eerste klas kroelpoes. Ze heeft geen problemen met kinderen, ook heeft ze geen bezwaar tegen andere katten. Hoe ze tegen honden aan kijkt is niet bekend. Wie geeft deze lieve meid weer een mooie toekomst? Ook de hondjes Luna en Beatle zijn op zoek naar een nieuw thuis. Luna en Beatle zijn twee leuke kleine hondjes met een kortharige wit-beige vacht. Luna is een teefje van 5 jaar oud, Beatle is een gecastreerd reutje van S'/a jaar oud. Deze 'moeder en zoon' willen graag samen blij ven want ze zijn erg aan elkaar gehecht. Daarom zoeken ze een baasje die hen bei den weer een liefdevol thuis wil geven. Ze zijn allebei heel lief en aanhankelijk en ze komen ook graag op schoot liggen. Ze zijn vriendelijk tegen kinderen en hebben ook geen bezwaar tegen andere huisdieren. Bij wie mag dit lieve duo deel uit gaan maken van het gezin? Naast deze die ren wachten in het dierenasiel iiiteraard nog meer honden, katten en konij nen op een nieuw baasje. Dierenasiel de Dierenstee is te vinden aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186 655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. Kat Bonnie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4