'SGP: Partij voor het leven' Spectaculaire opening Residence De Lignie Confessionele politiek nog haalbaar? Verantwoordelijkheid bij verkiezingen Kerkdiensten zondag 6 juni EIIAIIDEII-tllEUWS EIIAI1DEH-I1IEIJW5 Een slagveld Oorzaken Nog een ethische vraag Interesse wekken Partijcongressen en -bijeenkomsten Op de man gespeeld Kritiek op en voorstellen aan elkaar Grote verantwoordelijkheid Economisch daadkrach tig Sociaal solide Voluit christelijk Partij voor het leven Die Grevelinger Musikanten Inloopochtend 'Prinses Amalia' Trots De Lignie PA(;iNA2 \RIJDAG4JUM201() thiek Wie als christen de uitkomsten van de verkiezingen \'oor de gemeenteraden in ons land bezag werd bepaald niet vrolijk van de cijfers en de getallen. Het leek wel op een slagveld waarop talrijke gevallenen te vinden waren. Maak de optel - neen, ik moet eerder zeggen de aftreksom - maar eens: Het CDA verloor in ons land bijna tweehonderd raadzetels, de Christenunie negen zetels, al steeg het aantal stemmen op die partij wel, en alleen de SC;P kreeg er zestien zetels bij. Een pover resultaat, toch? Ongetwijfeld zullen velen van mening zijn geweest dat de onverwachte val van het kabinet, veroorzaakt door het afhaken van de Partij van de Ai'beid, die er in de peilingen wel heel slecht voor stond, de beide eerstgenoemde christe lijke partijen, die deel van de regering uitmaakten, beslist geen goed heeft gedaan. Heel wat stemgerechtigden waren van mening dat juist deze aan het bestuur van ons land deel nemende partijen de slechte uitkomst over zichzelf hebben uitgeroepen. "Nooit hadden zij de val van de regering over het al of niet blijven van onze militaii-en in Uruzgan moeten geschieden". Onverantwoor delijk vonden velen de econo mische crisis door de verdwij ning van de regering te laten voortduren en daar niets aan te doen. Was echter het zwaar verlies van het CDA slechts daaraan te wijten? Waren er geen andere oorzaken aanwijsbaar voor de terugloop van het aantal C^DA- stemmers? Vonden veel land genoten de grote fracties van het CDA en de Partij van de Arbeid niet te soft en te mid delmatig, zonder dat zij een duidelijk profiel hadden en uitstraalden? Hier en daar hoort men zeg gen 'die doen altijd water bij de wijn en dat smaakt nergens meer naar'. Stemmen zij dan juist niet veel liever op een partij die veel duidelijker zicht baar is en overkomt? Maar ook de Christenunie wordt door aanhangers ervan en door stemmers erop verweten ontoelaatbare en al te gemak kelijke comproinissen te heb ben gesloten, al is deze partij, vergeleken met de beide ande re deelnemers aan de regering, natuurlijk wel klein. Ik las in een commentaar: 'die partij drukte meer op de rem dan op het gaspedaal om verbeterin gen aan te brengen'. Hoe dan ook, de vraag is of de Christe- nUnie in ethisch opzicht eer lijk genoeg is geweest en zelf ook niet de afglijding van de samenleving heeft gepoogd te voorkomen. -Hier en daar gingen de Chris- tenUnie en de SGP bij de ver kiezingen uiteen en kwamen met een eigen lijst uit. Dat heeft beslist geen zoden aan de dijk gezet, integendeel. Er is verlies geboekt. Een voorbeeld levert de uitkomst in Den Haag op. Voorheen gingen bovenge noemde beide partijen samen en kwamen zij met een lijst uit waardoor het principieel christelijk geluid in de Haagse gemeenteraad nog klonk. Dat is door het gescheiden optrek ken over en uit. En er was ook, als ik het goed heb, geen lijstverbinding met het CDA. Was en is deze trieste daad nu noodzakelijk en ethisch verantwoord? Een beslist niet- christelijke fractie profiteerde ervan en kreeg een extra rest zetel toebedeeld. Is het doen klinken van een uitgesproken en belijnd christelijk geluid niet heel belangrijk en moe ten onderlinge verschillen niet worden opgelost en bijgelegd met wederzijds respect? Zou het niet heel urgent zijn, gelet op de optredende ver vreemding van Bijbel, kerk en het gedachtegoed van christe lijke politiek om bij de burgers van ons land en ook met name bij onze jongeren interesse te wekken voor wat nu eigenlijk christelijke politiek is en bete kenen kan voor land en volk? Zij vormen menselijk gezien de toekomst voor ons land en volk. Confessionele politiek heeft toch ook zegen gebracht en betekend in de voorbijgegane tijden? Te meer lijkt me dat nodig omdat nog heel wat meelevende christenen niet meer blijken te stemmen op een politieke partij die bij hun orthodoxe opvattingen aan sluit en behoort. In de jaren vijftig bleken rooms-katholie ken in het Zuiden massaal op de Partij van de Arbeid te stem men waardoor volgens som migen een berucht geworden bisschoppelijk' mandement verscheen, dat rooms katho lieken min of meer oplegde op de toen nog bestaande KVP te stemmen. Maar bij mij komt het droevig over wanneer en dat orthodoxe protestanten zich niet meer bij hun keuze en stem laten leiden door wat God in Zijn Woord voor de samenleving als heilzaam aan geeft en doet verkondigen. Wij laten ons toch, zo hoop ik, niet beïnvloeden door pragmatis me en door wat andere politie ke groeperingen beloven aan materieel voordeel en genot? Erg is bet de conclusie te moe ten trekken en lezen: 'begin- selpolitiek maakt steeds meer plaats voor resultaatpolitiek'. Die politiek brengt slechts schade teweeg, moet ik vrezen. Verder waren het me de weken wel! Het leek wel alsof in de voorlaatste week van de maand april bijkans alle politieke par tijen in ons land bijeen waren. Het CDA, de PvdA, de VVD, De SP, Groen Links, de Chris tenunie en de PVV hieldeir alle hun congressen in verband met de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer op 9 juni a.s. De kandidatenlijsten moesten worden vastgesteld, evenals het verkiezingspro gram, en de afsluiting van al de bijeenkomsten werd gevormd door de rede van de lijsttrek ker. De dagbladen stonden er vol van en via de radio en de televisie kon men, op de hoog te van een en ander worden gebracht. Zo te zien zijn er keu zes genoeg te maken. Beloftes aan de kiezers en stemmers werden gedaan en te nemen maatregelen werden bespro ken en door de partijleden al dan niet aanvaard. In ethisch opzicht vind ik het afkeurenswaardig wanneer zo op de man of vrouw wordt gespeeld in plaats van dat men als partij zich in een of meer opzichten wil profileren. Dan wordt er naar elkaar met mod der gegooid. Zo nam ik toch wel diep geraakt ervan ken nis dat op het congres van het CDA oucl-premier P. de Jong fel uithaalde tegen de afgetre den leider van de Partij van de Arbeid, W. Bos. Woorden als zo 'gemeen en achterbaks te han delen om een paar gemeente raadszeteltjes te kunnen win nen' - beloond met een staan de ovatie - passen naar mijn oordeel niet in de mond van een christenpoliticus. Evenmin acht ik het correct wat de heer Wilders zei over leiders van in zijn ogen concurrerende par tijen. Zo verscheen in de krant van hem de uitspraak over de nieuwe lijsttrekker van de Partij van de Arbeid, de heer Cohen, die luidde: 'hij is een man zonder ruggengraat, die totaal niets deed voor de bur gers, alleen maar voor geluk zoekers en die sterk pro-islam is', een doodzonde in de ogen van de criticus. Het gaat me veel te ver om pohtiek altijd 'vuil en vies' te heten, zoals meerdere mensen doen, maar laat de bejegening van elkaar en beoordeling van voorgestel de maatregelen in het partij program wel op niveau gebeu ren. Ook wanneer men ande re partijen bestrijdt - en dat gebeurt nu eenmaal in de ver kiezingstijd - moeten normen en goed fatsoen wel gehand haafd blijven. En het geeft aan ons volk geen goed voorbeeld wanneer kandidaten zonder meer 'afgeserveerd' worden dan wel toch door acties van partijleden lekker weer boven gehaald. Gaat het nu om de persoon of om beginselen en voorgenomen maatregelen van goed bestuur? In de propaganda voor de eigen partij wordt kritiek gele verd op wat andere partijen willen, en kunnen bepaalde partijen worden uitgesloten. Het C;DA lanceert een waar schuwing vooral naar partijen links van het centrum, zoals de Partij van de Arbeid en de Soci-. alistische Partij, die het mes niet diep genoeg in de uitgaven van en door de overheid willen zetten, dus 'op de pof leven', én daarmee de kinderen en kleinkinderen opzadelen met een torenhoge rekening, die met rente moet worden terug betaald. Dan is er meer synipa- Drs. W. Chr. Hovius thie voor de VVD. Deze laatste partij ontraadt echter sterk de stem op het CDA, D66 en Wil ders uit te brengen, want links zal dan winnen en het voor het zeggen krijgen. En de Christe- nUnie liet weten dat het niet het belangrijkste is welke par tij de meeste zetels zal halen maar welke de derde coalitie partij wordt. Die zou wel eens een beslissend stempel kunnen drukken op een linkse of recht se regering. De heer Cohen heeft aangegeven het liefst met een linkse progressieve meer derheid aan de slag te willen gaan. En de heer Roemer, lijst trekker van de Socialistische Partij, heeft hem uitgedaagd om van te voren aan te geven alleen met een duidelijk uit gesproken links blok het land te willen regeren. Volgens de SP moet er 'grote schoonmaak worden gehouden na de ramp zalige kabinetten onder leiding van de heer Balkenende'. Zo lijken we ongekend spannende verkiezingen tegemoet te gaan op 9 Juni. Ik mag hopen dat elke kiezer, jong of oud, niet zo maar even als in een opwelling een rond je rood kleurt voor de naam van een kandidaat-lid van de Tweede Kamer en daarmee ook een keuze doet voor een bepaald kabinet. Niemand, die in het geheim in het stem hokje kiest doet dat echter zon der dat ook maar iemand dat ziet. Zeker, geheimhouding is gewaarborgd. We kunnen er van op aan dat de verkiezin gen in ons land eerlijk zullen verlopen, en dat is een groot goed. Maar om zo te zeggen gaat God met de kiezer mee het hokje in. Zijn ogen doorlo pen de ganse aarde en zijn we ervan overtuigd dat voor Hem niets verborgen is. En kunnen we onze stem tegenover Hem verantwoorden? Een voorge steld en later uitgevoerd beleid zonder afliankelijkheid van de wijsheid door Hem gegeven en van de zegen van Hem afkom stig zal grote schade berokke nen aan de inwoners van het land. Laat van Hem onze ver wachting mogen zijn als dege nen die de stem uitbrengen en als de overheid die ons volk heeft te legeren. DIRKSLAND - Daad bij het Woord, dat is het motto van de SGP voor de komende Tweede Kamer verkiezingen. Een enthou siast team en nieuwe lijst trekker staan klaar om dit motto daadwerkelijk han den en voeten te geven in 's lands vergaderzalen. Op dinsdag 25 mei jl. werd in Dirksland alsnog de ver kiezingsbijeenkomst van de SGP op Goeree-Over- flakkee gehouden. De eer dere bijeenkomst werd i.v.m. de vliegramp in Tri poli uitgesteld. Allereerst werden de aanwe zige kandidaten voorgesteld: de heren Dijkgraaf en Stoop, respectievelijk de nummers 2 en 4 op de SGP-lijst. Over bei de heren kwam het aanwezige publiek meer te weten door het interview dat dhr. W. van Duijn met hen hielt. De heer Stoop heeft ruime ervaring in het politieke handwerk. Eerst als beleidsmedewerker, later als Statenlid en burgemeester. Met de heer Dijkgraaf haalde de SGP voor het eerst een heu se professor binnen op een ver kiesbare plaats. Middels stel lingen werd het publiek getest op het SGP gehalte, maar dat bleek wel goed te zitten. Het programma van de SGP is economisch daadkrachtig, soci aal solide en voluit christelijk, aldus de sprekers deze avond. De doorrekening door het Centraal Plan Bureau beves tigde dit. In het programma is het goede van links en het goe de van rechts gecombineerd. Duidelijk is dat de overheid op te grote voet heeft geleefd. Het tekort op de begroting is jaarlijks 29 iniljard, een enor me som geld. Om een beeld te geven hoe groot die is, drukte hoogleraar econoinie Dijkgraaf die uit in auto's. Als voorbeeld stelde hij een Opel Astra van 20.000 euro. ".-Ms je die achter elkaar zet, dan heb een 7830 kilometer aiUo's! Het program ma van de SGP zorgt ervoor dat er op termijn 29 miljard aan bezuinigingen zijn. SGP- kamerlid Van der Vlies heeft 10 jaar geleden gepleit om de staatsschuld naar 'O' te bren gen. Als men toen geluisterd had zouden we nu geen staats schuld meer hebben gehad", aldus Dijkgraaf. De SGP staat voor Bijbelse politiek. In Gods Woord staan richtlijnen hoe een samenle ving ingericht zou moeten zijn, materieel en immaterieel. Zo behoort de overheid een schild der zwakken te zijn, waarbij de sterkste schouders de zwaarste lasten zouden moeten dragen. In het programma stelt de SGP het gezin als hoeksteen van de samenleving centraal. "Door de maatregelen in het verleden werd hier veel te gemakkelijk over gedaan en staat het gezin onder druk. De opvoeding wordt veelal overgelaten of uit besteed aan de kinderopvang". Terwijl de thuissituatie voor kinderen van fundamenteel belang is! "De SGP wordt wel eens verwe ten over al tegen te zijn, maar dat is beslist niet waar", aldus de sprekers. "De SGP is juist vóór het gezin, vóór het leven, vóór de veiligheid, vóór een gezonde economie en vóór de zondagsrust. Deze is van groot belang voor de samenleving. Deze dag mag besteed worden in de dienst van de Heere. Het is tevens een dag van het rus ten van het werk. Hierbij denkt de SGP zeer zeker aan de vele kleine ondernemers! Kortom de SGP is voluit een christelijke partij!" SGP politici voelen zich gesteund door de jongeren. De SGPJ is de grootste poli tieke jongerenorganisatie van Nederland. In een column uil gesproken bij een diapresenta tie benoemden ze vijf belang rijke thema's \oor jongeren. Zo kwamen achtereenvolgens aanbod: Levenswijsheid, Rus tig en ongestoord leven. Leven ill de brouwerij, Veilige leefom geving. Leren \oor het le\en. Een aantal citaten uit de SGP Jongerencolumn: 'Leven staat dicht bij ons, maar is ondefinieerbaar. Wat is leven eigenlijk? In politieke taal heeft leven vaak niet zo'ii diepe betekenis. Toch is het imv kostbaarste bezit, geschenk van onze Schepper en daarom juisi beschermwaardig'. 'Onze democratische rechts staat, onze samenleving, heb ben een fundament nodig van morele wetten en regels. Dit was altijd te vinden in het chris tendom; nu dit fundamenl wegvalt zakt de samenleving weg en raakt op drift'. 'Een mooie en verantwoor delijke opdracht die altijd wel zorgt voor leven in de brouwe rij. Ondanks alle bezuinigin gen, die hard nodig zijn. Het ondernemerschap verdient ruimte, zeker in een tijd dat het wat minder gaat is het mooi als mensen verantwoordelijkheid nemen voor zichzelf. Bij de SGP vind je deze balans geluk kig terug'. 'Onderwijs moet om de kern gaan, natuurlijk. Dit betekent niet dat alleen rekenen en taal ertoe doen. Juist cultuurovei- draclit doet ertoe. Goed onder wijs geeft ook waarden en nor men door. Goed onderwijs is er niet alleen voor de leerling, maar voor de samenleving. Goed onderwijs is daarom ide aal gezien onderwijs op een school met de bijbel'. 'Kortom: kiezen voor de SGP is partij kiezen voor het leven met een nuchtere en gezonde blik. De SGP staat voor Sappig. Gezond en Pittig. Ik zou zeg gen bijt je er op 9 juni maar in vast', zo was het stemadvies vanuit de jongerenhoek! Meer infortnatie is te vinden op: www.partijvoorhetleven.nl. OUDDORP - 'Die Grevelinger Musikanten' is een enthou siaste groep muzikanten van Goeree-Overflakkee (voor heen Alpenkapel Nieuwe- Tonge) waarvan de leden enorme liefhebbers zijn van de 'Egerlandei- en Bohmische muziek'. Velen kennen wel de Oosteririjkse sfeer tijdens een vakantie; zo'n kleine berghut waar een groepje muzikanten. gekleed in traditionele kleding, vooral bezig is met het ten gehore brengen van de eigen, originele muziek. Om deze Oostenrijkse sferen te beleven, hoeft u in juni niet ver op reis. Op zaterdag 5 juni spelen 'Die Grevelinger Musikanten' in de ring van Ouddorp van 15.30- 17.00 uur. De organisatie is in handen van de Stichting Prom- tie Kop van Goeree. OUDDORP - Dinsdag 8 juni is er van 10.00-1 L30 uur een inloopochtend op chr. p.s.z. 'Pi-inses Amalia'. Op deze ochtend kunt u. samen met uw peuter, kennismaken met de peuterspeelzaal. Ook kan er worden geknutseld en gespeeld. Peuters vanaf 1,5 jaai kunnen worden ingeschreven. OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Bel der en 18.00 uur ds. J.C:. Breu- gem - Hersteld Herv. Gem. Dorpslie7iden: 9.30 uur ds. H. Lassche (bed. H.A.) en 18.30 uur ds. H. Lassche - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. v.d. Kooij en 18.30 uur ds. W.A. Boer - Oer. Gem. 9.30 leesdienst en 14.30 uur ds. M. Joosse - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur drs. R.H. Kartkamp en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 imr ds. M.B. van den Akker - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 luir (bed. H.A.) en 17.00 uur ds. D. Hool- werf - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Oorschot en 18.00 uur ds. K. ten Klooster - Geref. Kerk 10.00 uur dhr. A. Dubbeld en 18.30 uur Rob Favier MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Geref. Kerk 9.30 uur ds. C. Rouikes (bed. H.A.) - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. H.S. Mosterd en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur dhr G.H. van Gils. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. H.J.T. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 luir ds. C. Oorschot - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. Christelijk streekblad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal<elill<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverwelj@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). SOMMELSDIJK Herv. Gera. 10.00 uur kand. J.A. de Kruijf en 18.00 uur ds. G.H. Kruijmer - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 leesdienst en 17.00 uur ds. J. Kot - Exodus 10.00 uur ds. M. Leijdens (bed. H.A.) - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. J.F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur: dhr H,. Verkaik. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur kand. A. van Kralingen - Geref. Kerk 9.30 uur en 17.00 uur ds. LJ. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. M. Joosse - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A.A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur dienst en 14.30 uur Anth. van Houdt. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) en 18.00 uiu" ds. ds. G.C. Kunz - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. HJ. Boer en 18.00 uur ds. C. Gielen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. PM. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. AJ. de Waard - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur Getuigenisdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ. Catsburg en 18.00 ds. H. van Ginkel - Geref. Kerk 10.00 uin- ds. PC. Koster en 18.00 uur dhr. A. Dubbeld - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. Vastenhout en 18.00 uur ds. A.A.W. Boon - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 11.30 uur en 18.00 uur kand. Joh. Fek- kes - Geref. Kerk 9.30 uur dhr. W.G. van Geest en 18.00 uur ds. J.H. Becker - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. L.4^NGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren (bed. H.A.). HERKINGEN - Hoewel bijna alle woningen van het project De Lignie in Herkingen al in gebruik zijn, werd vorige week vrijdag door een groot aantal genodigden de officiële opening van het complex bijgewoond. Een eigentijdse spectacu laire openingshandeling, die volgde op een aantal toespraken, waarbij de geschiedenis van de fami lie De Lignie - waarnaar het project is genoemd - een belangrijke plaats in nam. Door Adri van der Laan Voor een kleine gemeenschap als Herkingen is Residence De Lignie, een project met grote variatie van woningen - in totaal 45, wel bijzonder te noe men. In het project bevinden zich verschillende W'oning- typen in zowel de huur- als koopsector: senioren- en star terappartementen, levens- loopbestendige woningen, vrijstaande woningen, luxe appartemeirten en penthou ses, alsmede een supermarkt. De ligging van de residence is zodanig dat een groot aantal bewoners ruim uitzicht heeft over het Grevelingenineer. Voor de openingsbijeenkomst was een groot aantal genodig den bijeengekomen iir een tent die speciaal voor dit doel was opgesteld op het Han de Lig- nieplein. Ongeveer vijf jaar geleden nam projectontwikkelaar Esta te en Roos het initiatief om tot een samenwerking Ie komen met Woningbouwvereniging Dirksland om het project Resi- deitce De Lignie te realiseren op het voormalige bedrijfs terrein van De Lignie. Deze plannen mondden uit in het De opening van Residence De Lignie. prachtige, door Architectenbu reau Born ontworpen en door Aannemers Kanters gebouwde complex aan de rand van de Gre velingen. Tijdens de bijeenkomst werd een aantal toespraken gehou den. André Molenaar, interim- directeur van Woningbouw vereniging Dirksland, liet in zijn bijdrage weten heel trots te zijn op het ontwikkelde (Foto: Adri van der Laan) project. Naast de dank die hij uitbracht aan alleir die aan het realiseren van het proj'ect hebben meegewerkt, maakte Molenaar van de gelegen heid gebruikt om een lans te breken voor het werk van de woningcorporaties, die door allerlei rapporten volgens hem onterecht in diskrediet worden gebracht. Hij noemde Resi dence De Lignie een voorbeeld van de taken van een woning corporatie: het realiseren van passende huisvesting en het verbetereir van de leefbaar heid in de kleine keriten. "In Herkingen zijn we hieriir zeker geslaagd. Een mooi resultaat", aldus Molenaar, die vervolgens inging op het rapport van het Centraal Plan Bureau waar in men de vraag probeert te beantwoorden of de woning corporaties wel aan hun sociale taken voldoen. Molenaar had zich gestoord dat men naar aanleiding van enkele misstan den van woningcorporaties de hele sector in een kwaad dag licht stelde. Hoewel hij niet ontkende dat er enkele 'rotte appels' in de mand zijn, gaf hij aan dat de meeste corporaties het goed doen. In dit verband noemde hij de vele woningen die vorig jaar zijn opgeleverd. Op de vraag of de corporaties wel de aangewezen instanties zijn om de sociale taken op woongebied te vervullen, kon Molenaar volmondig 'ja' ant woorden, maar hij pleitte wel voor een herbezinning over wat nu precies die sociale taken zijn. Architect Marco Born gaf een toelichting bij de ideeën ach ter het ontwerp van het plan, waardoor de oude bedrijfslo catie weer verder is opgewaar deerd. Hij noemde de verschil lende woningtypen: 2 pent houses, 22 3-kamerswoningen, 6 koopapparteirienten, 5 starterwoningen, 8 inpandige garages, 3 vrijstaande wonin gen, 7 laagbouwwoningen en een supermarkt. "Genoeg om heel je leven in Herkingen te blijven wonen". Het complex werd genoemd naar het voormalige bedrijfs terrein van Han de Lignie. Daaroin waren ook de nazaten van deze De Lignie uitgeno digd om bij de opening aan wezig te zijn en zelfs de ope ning te verrichten. Hans de Lignie, die samen met zijn zus sen Wilma en Jannie aanwezig was, gaf een overzicht van de geschiedenis van het bedrijf van zijn vader. In 1947 startie Han de Lignie eeir smederij op de Molendijk in Herkin gen. Na een aantal jaren werd dit bedrijf te klein en werd in 1955 de eerste fabriekshal geplaatst op het terrein waar nu Residence De Lignie is gebouwd. Een jaar later ver rees daar het woonhuis van de fainilie, direct onder de bui tendijk langs De Grevelingen, Hans herinnert zich nog hoe bij storm de schelpen rondom het huis waaiden. Het bedrijl breidde verder uit door tic toenemende vraag naar land bouwmachines. Beroemd was De Lignie vanwege de ontwik- keliirg van een automatische ploeg die zonder dat hij door een mens bestuurd was een akker kon ploegen. Later werd De Lignie ook autodealer van het merk DKW ("een soort bromfiets op vier wielen"), dat later is opgegaan in Audi. Han de Lignie overleed in 1963, het bedrijf werd verkocht en in 2009 sloot het voorgoed haar deuren. Hoewel de fami lie al in 1965 in Middelharnis is gaan wonen deed het Hans de Lignie goed dat hij nu - 4."i jaar - in Herkingen Residen ce De Lignie mocht openen, evenals het plein dat naar zijn vader is genoemd. De openingshandeling was spectaculair. Van het hoge appartementengebouw werd door twee mannen al 'tokke lend' een foto op spandoek onthuld dat het openings moment markeerde. Vervol gens werd verder afgedaald en kreeg Hans de Lignie de sleutel overhandigd. Saitlen met André Molenaar betrad hij vervolgeirs het gebouw. Ook de genodigden kregen de gelegenheid om het gebouw en de modelwoning te bewon deren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2