Wmo-Adviesraad voelOich buiten spel gezet Twee diamanten huwelijken in Oostflakkee Expositie in Streekmuseum over luchtoorlog boven Flakkee Vlottrekken bouw Westplaat geeft enorm tekort in exploitatieopzet EIIAtlDEn-tllEUWS Subsidie voor de Grevelingen Uitslagen i PAGINA 4 VRIJDAG 14 MEI 2010 MIDDELHARNIS - Het was weer een ouderwets 'avondje uit' in de raad van Middelharnis. Ondanks aansporingen van voor zitter Zevenbergen voor soepele voortgang tikte de klok dè uren weg. Veel discussie. Zoeken naar politieke scoringsmo- menten. Drie schorsingen voor overleg met politie ke vrienden. Uitspraken, zoals een flagrante schen ding van regels, waarbij zoals dat heet, geen woord Frans zat. Ambtelijke inte griteit kwam aan de orde en ook was er de secreta ris van de Wmo-advies- raad, Bestebroer, die als inspreker zijn verdriet en teleurstelling uitte dat deze adviesraad bij het visiedocument Levens- loopbestendig wonen op het eiland, simpel buiten spel was gelaten. Door Jaap Ruizeveld "U gebruikt de kennis en deskundigheid van uw Wnio- adviesraad niet. Dat is al meer dere keren aangestipt. Wij vragen u opnieuw: verbeter nu eens de communicatie van uw kant. Ook bij het geagendeer de visiedocument lopen wij, zoals bijna gebruikelijk, achter de wagen aan. U richt zich wel tot een beroepsorganisatie als REZO, maar niet tot onze raad, die de cliënten en burgers ver tegenwoordigd". Forse kritiek van de Wmo-adviesraadsecre- taris en dat kwam niet zo goed uit bij portefeuillehouder Van Doorn, die zijn maidenspeech nu moest beginnen met excu ses voor gemeentelijke nala tigheid. De wethouder beloof de beterschap en bood zeer enthousiast aan nog diezelfde avond te overleggen. "Een snel contact leggen past hier ook", adviseerde de voorzitter zijn collegelid. Waarop kaartjes werden uitgewisseld. Bedrijfssteun Bij het voorstel om in te stem men met de regionale bedrij venterreinstrategie Goeree- Overilakkee brak Osinga (VVD) een lans, in het concrete geval voor onderneming Tiele- man Holding bv op het terrein De Tram in Nieuwe Tonge, om een handreiking te kunnen (blijven) doen voor uitbreiding en handhaving van bedrijfs activiteiten. In een brief had genoemd bedrijf gevraagd om de regionale structuurvisie aan te passen zodat deze zou aan sluiten op de uitbreidingsmo gelijkheden van het huidige streekplan. "Het gaat om een postzegelproject, inaar het kan beslissencl zijn over de toe komst van een bedrijf en over de werkgelegenheid", vertolk te Osinga. Als binnen de gel dende inogelijkhedeu er ruim te is voor maatwerk, staat ook het CDA sympathiek tegenover een dergelijke aanpak. /Vndere partijen waren meer terug houdend in verband met pre cedentwerking. Er zijn stellig meer knelpunten. Na toelich ting door wethouder Kleingeld over de visie van de provincie ten aanzien van de contouren - eerst herstructureren en alleen bij noodzaak kleine aanpassing bespreekbaar maken - kwam er een VVD-niotie Regionale bedrijventerreinenstrategie op tafel. Hierin werd opgenomen dat het onvoldoende duidelijk is in welke gevallen uitbreiding van een bestaand bedrijf kan worden bewilligd en dat zowel ruimtelijke uitgangspunten als in de strategie neergelegde visie maatwerk voor individu ele bedrijven in de weg lijkt (e staan. Dit sluit aan op de struc tuurvisie, stelde Kleingeld, en hij had dan ook geen moeite het document over te nemen. Postbode Naar aanleiding van een PvdA- motie over het herbenoemen \an de leden en het instem men met het voorzetten van de samenwerkingsovereenkomst met de eilandelij ke Rekenka mercommissie werd afgespro ken dat burgemeester Zeven bergen eerst als 'postbode' zal optreden om met de commis sieleden over hiui visie te pra ten op de gestelde motievra- gen. Vooral gaat het dan om het feit of er bij de te presen teren documenten ook lijsten moeten worden gevoegd met namen van personen die bij de geraadpleegde items zijn betrokken, alsmede een over zicht van geraadpleegde litera tuur. Een SGP-motie over het eilandelijk project Veldwerk, hulpverlening dak- en thuis loze jongeren, aanpak door organisaties en een kostenver deling tussen kerkelijke en bur gerlijke gemeenten, werd in de wacht gezet. Er komt een eva luatie. Er is vooralsnog meer inhoudelijke informatie nodig om op dit project goed te kun nen inspelen. Bovendien is een subsidiesteun door de geza menlijke gemeenten afgewe zen omdat actie vanuit de ker ken geen toegevoegde waarde zou hebben op het lopende project en het verstrekken van voorlichting een meer gerichte aanpak vormt. Op verzoek van burgemeester Zevenbergen wordt de volgen de raadsvergadering gehou den op 10 juni. Donderdag 3 juni komt te vervallen. De raad gunde de voorzitter een trip naar Praag om op die dag de huwelijksplechtigheid van zijn zoon bij te kimnen wonen. Het echlpuar Üielissfn-Behkei In de gemeente Oostflak kee waren in de achterlig gende tijd twee echtpa ren zestig jaar getrouwd: het echtpaar Dielissen- Bekkers en het echtpaar De Vos-Houtman. Waar nemend burgemeester Heijkoop van de gemeen te Oostflakkee bracht aan beide een felicitatiebezoek namens de gemeente. (Foto's: Gemeente Oostflak kee) Dielissen-Bekkers DEN BOMMEL - Op woens dag 5 mei 2010 vierde het echtpaar Dielissen het 60-jarig huwelijksjubileum. Narnens het gemeentebestuur overhan digde de burgemeesterhen een bos bloemen. De heer en mevrouw Dielissen wonen al 40 jaar in Den Bommel, maar voelen zich nog rasechte Rot terdammers! Ze wonen naar eigen zegge prachtig, net buiten het dorp, en genieten dagelijks van het mooie uit zicht. In zijn arbeidzame leven heeft de heer Dielissen bij een heimaatschappij gewerkt en in zijn laatste jaren bij het voor malige eilandelijke energiebe drijf EMGO. Tijdens het felicitatiebezoek Het echtpaar De Vos-Houtman. werden verhalen opgehaald over hoe ze samen op hun brommertje van Rotterdam naar Eindhoven zijn gereden, om daar de wedstrijd PSV-Fey- enoord te zien. "Mijn man had bevroren wenkbrauwen", ver telde mevrouw Dielissen, "en Feyenoord verloor nog ook!". Volgende week gaat de familie samen met htm kinderen en kleinkinderen een paar dagen naar Drenthe om daar het dia manten huwelijksfeest te vie ren. De Vos-Houtman OOLTGENSPLAAT - Het echtpaar De Vos-Houtman vierde het eerste weekend van mei het 60-jarig huwelijk. Het prille begin van hun rela tie was nogal uniek, vertelde mevrouw De Vos. Zij hadden elkaar maar één keer gezien in Bergen, en toen moest de heer De Vos als militair naar Indië. De daarop volgende vier jaar hebben zij een briefcorrespon- dentie gehad en bij terugkomst zijn zij al heel snel met elkaar getrouwd. De heer De Vos is een man met twee rechterhanden. Zo ver telde hij trots dat hij zijn hele huis zelf heeft verbouwd. Ver der was hij gemeenteraadslid voor de PvdA in de gemeente Oostflakkee en heeft hij veel werk voor de vakbond verricht. Familie De Vos-Houtman heeft het huwelijksjubileum samen met kinderen en kleinkinderen gevierd. Gezamenlijk niet internatio nale partners heeft Natuur- en Recieatieschap de Grevelingen een subsidie van vier ton ver kregen in het kader van Inler- reg programma Natura People uit het Europees F'onds. Mft de subsidie zetten de partijen zich gezamenlijk in voor het beschermen en ontwikkelen van de Natura 2000 gebieden aan de Zuidelijke Noordzee kust. Voor de Grevelingen wordt het geld onder andere besteed aan een duurzaam, zelfvoorzienend bezoekerscen trum. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Zomercompetitie, maandag 10 meijl. Uitslagen eerste ronde: J. de Jong - R. Jacobs 0-3 J.J. Meiaard -J.A. Dekker 0-3 J. Jordaan - J. van den Ouden 0-3 (i. Kamp - J. van Hoorn 0-3 De Jong, die al jaren niet meer gedamd heeft, deed het niet slecht tegen Jacobs. Op een gegeven moment zag hij echter een mooie damzet van Jacobs over het hoofd en toen was hel pleit al gauw beslecht. Het zag ernaar uit dat Meiaard Dekker tot een remise zou dwingen. Hij had een dam en Dekker een dam en twee schij ven. Maar op het allerlaatste maakte hij een kapitale fout. Jordaan speelde zich vast in zijn wedstrijd tegen Van den Ouden. Dat bood Van den Ouden de mogelijkheid om een damzet te maken. En omdat die dam erg gunstig kwam te staan, moest Jordaan wel capituleren. Kamp en van Hoorn speelden een uitermate boeiende wed strijd. Er was een moinent dat Kamp er wat beter voorstond, maar langzamerhand keerden de kansen en na een strijd die ruim drie uur duurde, ging Van Hoorn met de punten naar huis. SOMMELSDIJK - In het kader van het 65ste bevrijdingsjaar heeft het Streekmuseum Goeree- Overflakkee in Sommels- dijk in samenwerking met de stichting W02G0 een speciale expositie over de Tweede Wereld oorlog ingericht. Met name wordt hierbij veel aandacht besteed aan de luchtoorlog waar Goeree- Overflakkee indirect bij betrokken werd. De Ame rikaanse oorlogsveteraan Bill Effïnger onthulde vrijdagmiddag 7 mei jl. een speciaal voor deze tentoonstelling gemaakt maquette van zijn 'eigen' in Ouddorp neergestorte vliegtuig, de Mr. Tacoma. Door Dorien Kicl<ert Het was een druk programma deze week voor de 85-jarige .Amerikaan. Al eerder was hij met zijn familie aanwezig bij de Dodenherdenking in Oud dorp. Daags daarop onthulde hij samen met Gary Pavlic, de zoon van zijn voormalig coUe- ga-bemanningslid, een speci aal herdenkingspaneel bij de Stoofweg in Ouddorp. Daar in de buurt was zijn vliegtuig, na geraakt te zijn door vijande lijk vuur, neergekomen in het weiland. De bemanning over leefde de noodlanding, maar werd direct daarna gevangen genomen door de Duitsers en naar Duitsland weggevoerd. De maquette stelt het vlieg tuig, dat de naam Mr. Tacórna droeg, voor nadat dit is neer gekomen in het veld. Alles is zo precies mogelijk in scène gezet. Het vliegtuig is minuti eus nagemaakt, compleet met alle belettering en de schade die het opliep. VUegtuigmodellen Pieter den Ouden is bestuurs lid van de Stichting W02C;0 en verantwoordelijk voor, de bouw van deze maquette. En ook; van alle andere vliegtuig- üe fi')-j(mge Ameiikannse veteraan BUI Effïnger hij de marjiirlte van de Mr Tacoma, waarmee hij 65 jaar geleden te Ouddorp crashte. toto: Dorien Kickert. modellen die in de expositie staan opgesteld. Hij bouwt al 15 jaar vliegtuigmodellen als hobby, maar sinds hij bestuurs lid is van de stichting bouwt hij met name de vliegtuigen na hun sporen hebben nagelaten op het eiland. "Door het visu eel te maken krijg je een veel beter beeld van deze vliegtui gen en wat er is gebeurd. De foto's die wij hebben, gebruik ik als handleiding om ze zo precies mogelijk na te maken. Ook verzamel ik eerst zo veel mogelijk informatie voordat ik aan de slag ga." Voor Bill Effinger was het opnieuw weer even een terug keer in de tijd. Voor hem waren deze dagen bijzonder enerve rend. En vermoeiend, want, zo zei hij relativereird, "wij zijn toch al wat ouder." Zijn tweede bezoek aan Nederland is hem echter bijzonder goed bevallen. Luchtoorlog De expositie geeft een uitge breide indruk van wat er op Goeree-Overflakkee speelde tijdens de luchtoorlog. Goe ree-Overflakkee lag op de route van de geallieerde bom menwerpers op hun weg naar Duitsland. Meer vluchten meer ongevallen In liet eerste ooi-logsjaar wer den nog maar weinig vluchten uitgevoerd. Dat verairderde in 1941, toen de eerste aanvallen op bezet Europa werden uitge voerd. Eerst in de kuststreken, daarna meer en meer tot ver Duitsland in. Er gebeurden ook steeds meer ongevallen. In 1942 alleen al vonden er op Goeree-Overflakkee zes cra shes plaats, waai-bij ook dode lijke slachtoffers te betreuren vielen. In totaal zijn er, voor zover bekend, maar liefst 47 toestellen op of nabij Goeree- Overflakkee neergestort. Daar bij vielen vele tientallen doden. De graven van de omgeko men bemanningsleden, op diverse begraafplaatsen op het eiland, zijn er nog de stille getuigen van. Zelfs na ruim 60 jaar wordt soms onverwacht nog iets teruggevonden, zoals het toestel van luitenant R.E. Stover bij het graven van een waterberging in 2007 bij Oude Tonge. Robert Stover overleef de deze crash overigens niet. Een klein monument ter plaat se herinnert aan deze gebein- lenis. Ook van dit vliegtuig is een minutieus nagemaakt model gemaakt, dat is geplaatst op een restant van het origine le vliegtuig. Openingstijden De expositie bevindt zich op de tweede etage van Streekmu seum Goeree-Overflakkee aan de Kerkstraat 4 in Sommelsdijk en is tot oktober te bezichtigen. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uiu' en op woensdag van 10.00 tot 12.00 uiu'. MIDDELHARNIS - De nieuwe exploitatieopzet voor de Westplaat betekent voor de gemeente Mid delharnis een aanzien lijke negatieve financiële aderlating. Dat het exploi tatieverlies ingrijpende gevolgen zal hebben voor de komende begrotin gen, investeringen en het woningbouwprogramma, acht het college van B en W daarbij onvermijdelijk. "Doorstart in de Westplaat met Bogor Projectontwik keling bv uit Gorichem blijkt echter vooralsnog, in meerdere opzichten, het meest gunstige scena rio op te leveren. Meewer ken aan projecten buiten genoemd gebied benadeelt de exploitatie in de West plaat extra", schetst het college de risico's in haar toelichting bij het voor stel. De volksvertegen woordigers moesten zich opnieuw uitspreken over het bod van 3.800.000 van de projectontwikke laar voor de grondver werving. Immers, in een eerdere besluitvormende raadsvergadering, op 8 april, staakten de stem men. SGP, WD en Chris- tenUnie lieten in niet mis te verstane woorden ook dit keer weten niet akkoord te kunnen gaan met dit voorstel. Door Jaap Ruizeveld Pikant detail was dat Woon- goed Flakkee, via inspreker directeur Van Nieuwaal, aan gaf dat zij een onderhande- Ungsaanbod had gedaan dat voor de gemeente 10 procent gunstiger zou kunnen uitpak ken dan nu in het Bogor-dos- sier op tafel lag. Op dit aanbod zou geen uitnodigingsreactie zijn ontvangen. VDB78, PvdA, C;DA en D66, door GU-voor- man De Rover met de term kikkers in de coalitiekruiwa gen" aangeduid, waren echter onwrikbaar in hun steun. In een VDB78-motie werd het vermoedelijke exploitatiever lies zelfs al voorbarig - en dus niet overeenkomstig de cijfers in het collegevoorstel - met 200.000 euro afgeboekt naar 1.118.000. Voorbarig, omdat liet onderwerp waarop deze "winst" geboekt kan worden nog moet worden behandeld en uitsluitend is gebaseerd op mondelinge informatie van de wethouder. Overzicht Eerst de feiten op een rij. Aan dit heikele onderwerp ligt een jarenlange periode van onderhandelingen ten grond slag. Er komt nog bij dat voor buitenstaanders er een zeke re ongrijpbaarheid heerst, omdat het college op grond van de Gemeentewet en met raadssteun, geheimhouding bekrachtigde over de para graaf juridische en financiële gevolgen bij het passeren van Bogor. Terug naar 2007, toen Bogor op basis van een prijs vraagconstructie, als compen satie voor een renovatieproject Vissersdijk, werd uitgenodigd voor de realisatie van een deel project in de Westplaat. Na presentatie van het winnende project van Kolpa architecten bv Rotterdam, die namens Bogor het ontwerp aandroeg, startte het college verkennende gesprekken over marktconfor me grondprijzen. Hierbij werd aangegeven dat ook grond- onderhandelingen plaatsvon den voor een project Derde Ring van Blokland en dat dit dossier voorrang zou krijgen boven dat van Bogor. Hoewel laatstgenoemd bedrijf snel alle gewenste cijfers op tafel legde, kwamen, zo staat in het colle gestuk, door allerlei omstan digheden de gesprekken niet concreet van de grond. Toen eenjaar later bleek dat ontwik keling van de Derde Ring niet haalbaar was, parkeerde het college dit project en schakelde terug naar Bogor om de eer dere grondonderhandelingen alsnog af te ronden. Bouw ligt stil Voor het gebiedsdeel in de Westplaat was in 2008 een exploitatieopzet vastgesteld met een opbrengend vermogen van 5.500.000, uitgaande van vrije sectorbouw. Toen wellicht nog haalbaar. Na het instor ten van de bouwmarkt daarna beslist niel meer. Bovendien zijn de vooruitzichten onzeker. Bij dit alles dreigen nu aan zienlijke tekorten te ontstaan in de exploitatieopzet van de Westplaat. De bouwproductie is stil gevallen. Een nadere ver kenning voor ontwikkeling van een deelfase Derde Ring van Blokland leert dat de risico's hiervoor niet acceptabel zijn. Omdat Bogor een grotere vari ant in woningtypes kent, een woningcorporatie 19 tot 25 woningen, voor sociale bouw zou kunnen overnemen en er nog kansen zijn voor de bouw van een appartementencom plex via een zorgpartij, is de verwachting dat met dit bouw project het bouwprogramma in de Westplaat weer opge start kan worden. Het college stelt dat het duidelijk is dat sociale bouw en of mogelijke zorgpartijen geen vrije sector prijzen kunnen opbrengen. De gemeente moet nu een keuze maken om het stilgevallen bouwprogramma Westplaat vlot te trekken. Daarvoor zijn diverse scenario's onderzocht. Over en weer kwamen cij fers en voorwaarden op tafel. Details werden toegevoegd en andere verwijderd. Acceptabel bod De gemeente schakelde het bureau DHV in om op basis van een acceptabel bod van 3.800.000 van Bogor een her ziene exploitatieberekening op te stellen. De gemeente moet daarbij flink aan de bak. Onder meer met aanleg van infra structuur en het omleggen van leidingwerk. Ook is er nog een voorbehoud indien de gemeen te een rentepercentage in reke ning brengt voor resterende grondafname bij gefaseerde afname. Bogor wil anderzijds snel een bouwaanvraag indie nen, een verkoopcampagne starten en in september van dit jaar met bouw beginnen. Dit alles bij een afname van 75 .procent verkoop. Het deel van de woningbouwvereniging zou direct kunnen starten. Het .project Vissersdijk, renovatie van het oude Meijer Theater en een beeldbepalende woning zal, conform gemeentelijke afspraak, worden uitgevoerd. Uitgaande van het meest gun stige scenario ontstaat er als nog een exploitatieverlies van 1.388.000. In dit bouwpro ject zijn 19 sociale huurwo ningen, 14 starterwoningen en 10 middeldure seriematige woningen opgenomen. In het collegevoorstel staat dat zodra de jaarrekening 2009 - die met een tekort sluit - is opgesteld en w'ordt vastgesteld, het tekort gedekt zal worden door ont trekking van gelden uit de post bestemmingsreserve bouw grondexploitatie. Heftig Zoals gemeld zette inspreker Nieuwaal namens Woongoed Flakkee een beetje de toon voorafgaand aan het raads- debat. "Wij hebben regelma tig om bouwgrond in Mid delharnis gevraagd. Wij zijn een geïnteresseerde partij om direct aan de slag te gaan voor doelgroepen die zelf hun huis vestingsproblemen niet kun nen aanpakken, met sociale huurwoningen gecombineerd met een woonzorgcomplex. Wij zijn teleurgesteld dat wij niet met meerdere marktpar tijen of woningcorporaties in de gelegenheid zijn gesteld mee te dingen naar de bouw locatie Westplaat", aldus Van Nieuwaal. VVD-er Osinga, die bij de eerste behandeling van dit dossier al een motie van afls.euring steunde, bleek ook in tweede instantie uitermate teleurgesteld over de informa tieverstrekking en de gang van zaken. "Het is allemaal onvol doende en bovendien kloppen zaken niet rond de mformatie over het aangaan van verplich tingen en mogelijke scliade- claims". De liberaal stelde ook de ambtelijke integriteit aan de orde. Dat was aanleiding voor bur gemeester Zevenbergen om op te merken dat hij dit aspect in het college zou laten bespre ken. Immers, het dossier dient politiek correct en transparant te zijn. De Rover (CX') richtte zijn pijlen op het zijns inziens falend optreden van porte feuillehouder Van den Berg. "Onvolledige informatie, een flauwe partitude bij de toe lichting en een negeren van aansporingen om verbeterin gen in aanpak aan te brengen. Een mistig dossier met seri eus bestuurlijke problemen". Slootweg (SC;P) gaf aan dat zijn fractie geen steun kon verlenen aan het collegevoorstel. Hij had graag ook andere markt partijen/bouwcorporaties bij het project belrokken. Steun De raadssteun (VDB78, PvdA, GDA en D66) was overigens duidelijk. Hoving (PvdA) vond dat het college zich zou moeten inzetten om via de eindonder handelingen een zo gunstig mogelijk resultaat te kunnen bereiken ten aanzien van het geconstateerde exploitatiever lies. De bouw van starterwoningen, restauratie van panden en de ontwikkeling van een zorglo- catie gekoppeld aan het schep pen van werkgelegenheid, waren voor de socialist de ijzers om beet te pakken. De Feyter (CDA) was mild in zijn oordeel, aanvaardde excuses daar waar fouten waren gemaakt en wil de snel de bouw vlottrekken. VDB78 (mevrouw De Bruine) drong via haar motie nog eens aan op een inspanningsver plichting om het exploitatie tekort kleiner te maken en verdeelde al - op papier - bij een aantrekkende markt, de meeropbrengsten in liet pro ject, nadat eerst het negatieve saldo bij de gemeente was weg gewerkt, over wijkverbetering, gemeente en Bogor. Wethou der Van den Berg kon, met een beetje reserve, wel met die aansporing uit de voeten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4