Goeree-Overflakkéè neemt bij scheidend nestor in Tweede Kamer Bas van der Vlies (SGP) warm plekje in Stellingen worden betrokken bij nadering inzendtermijn zienswijzen tegen herindeling Fietscafé's voor reparatieklusjes onderweg EIIAIIDEtl-rilEUWS H Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' PA(;iNA4 DONDERDAG 29 APRIL L'OKi DEN HAAG - Hij is nestor in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Was van 1974 tot 1982 lid van Provinciale Staten van Utrecht, werd in juni 1981 lid van de Tweede Kamerfractie en was vanaf 1986 onafgebroken fractie voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Bijna dertig jaar. Nu staat hij voor zijn afscheid. Zijn opvolger, Cees van der Staaij, neemt na de Kamer verkiezingen in juni het stokje over. Met ir. B.J. van der Vlies (Bas) verliest het parlement een gerespecteerd politicus. Een man die scherp kon debatteren, maar die dat deed op een waardige en constructieve wijze. Van hem geen krenkende superlatieven. Hij noemde het gezagondermijnend als in debatten taalgebruik in de Kamer afgleed naar ruw straatniveau. Schandelijk als men zich zo laat gaan, stelt hij. Onnodig. Uit talrijke e-mailtjes blijkt dat mensen zich aan dit gebeuren sto ren. De val van het Kabinet en de vervroegde verkiezin gen hebben het terugtreden van de SGP-voorman een jaartje eerder op de kalender gezet. In een exclusief gesprek met Eilanden-Nieuws blikt Van der Vlies open hartig terug. Op heikele thema's maar vooral ook naar fantastische contacten die hij koestert met zijn achter ban. Eigenlijk trekt hij het iets breder, niet alleen naar de eigen kiezers. Uiteindelijk gaat het om alle burgers. In die visie en aanpak nam en neemt Goeree-Overflak- kee een warm plekje bij hem in. Door Jaap Ruizeveld Een ;\t"spr;v;ik maken mei \';in der \'Ues is niet gemakkelijk. Zijn agenda is overvol en sleeds woidl eraan lijdstippengesleu- leld. Kamervergaderingen, fraelieberaad. spreekbeurten, werkbezoeken en ontelbare leletooiiljes en e-mailtjes, alles moet een plek vinden in de agenda. Ook dit nltervie^v met Eilanden Nieuws. "Er is meer te doen dan je iVsiek aan kan. Je bent nooit klaar", zegt hij. ".Als lid van een kleine fractie moet ik me met veel beleidsvelden en onderwerpen bezighouden. Dan moet je prioriteiten stel len. Dat vraagt om een strenge selectie van tijd.sbesteding en inlormatie. Het Kaïnerlidmaat- sthap is boeiend en vermoei end. Het geeft voldoening bij een goed debat en teleurstel ling als je bij volle inzet toch niet datgene bereikt wat je graag wilt realiseren. Het zijn steeds getnengde gevoelens. Ik ben dankbaar dat ik al die jaren kracht en gezondheid heb ont vangen om mijn werk te doen en het heb mogen volbrengen. Er komt echter een moment dat je plaats moet maken voor jongeren. Niematid is omnisbaar en mijn leeftijd, straks hoop ik 68 jaar te worden, gaat ook een rol spe len. In 2003 heb ik overigens al tegen het hoofdbesttnir gezegd dat ik dacht aair afbouwen. Ik ^vilde nog wel een periode lijstaanvoerder zijn, maar de vanzelfsprekendheid om door te gaan was er niet meer. \'oor de continuïteit en de rust in de partij - toen speelde de vrou wendiscussie al - heb ik die taak \veer op mij genomen, \brig najaar, met het perspectief toen irog van de voorbereidiirg tot de verkiezingen in 2011, heb ik nog eens nagedacht en met het thuisftont en veel andeieii gesproken. Dit moet dan mijn afscheid worden. Niet vermoe dend uiteraard dat het Kabinet begin dit jaar zou vallen. Dus het houdt nu binnenkort op. Nogmaals ik ben dankbaar dal ik het heb mogen volbrengen", zegt Bas van der \'lies. Invloed Heb je met twee leteh invloed in de Kamer? "Die 2 zetels, dat is niet altijd zo geweest", geeft \'an der Vlies snel aan. Een lange peri ode hadden we er een stevige derde restzetel bij. We heb ben moeten constateren - en daar ga ik niet om heen - dat we beginnend bij de CiPWRPF en later aan de ChristenL'nie iets van onze aanhang kwijt raakten, zonder dat het aantal stemmen op de SGP overigens veel terugliep. Twee zetels, dat dwingt ons tot bescheidenheid, maar biedt \vel de mogelijkheid om onze boodschap, geënt op Bijbelse normen en waarden, uit te dragen en in te brengen in de politieke en maatschap pelijke discu.ssie, We zijn dank baar voor een trouwe en ster ke achterban, die ons steunt. Dat heeft te maken met onze geloolso\'ertniging, de kerke lijke staalkaart in ciit land. Er is natuurlijk grensverkeer tus sen partijen, maar de mensen die SGP minded zijn, zijn niet zo snel bij ons weg te trekken, zeker niet in concentratiege bieden zoals ook Goeree-Over- flakkee. Het onderhouden van contacten tussen partij, achter- Tineeile Kamer SGP frnctievom'ziltei- tkis van der Mies, oiilinigs Ie gust op De Mekker.slee in Ouddorp. ban, kiesverenigingen, lokale fracties en leden is belangrijk. Daarom reizen we veel door het land om hen te bezoeken en te verneitten wat er speelt. Het is ook zeer positief dat wij beschikken over een gede gen .SCiP-Jongerenverband, de grootste jongerenorganisatie van alle politieke partijen. Interkerkelijk ^J "v Heikele punten: Kerkelijke ver deeldheid. "Laat het duidelijk zijn, de SGP is een iirterkerkelijke partij. Dat blijkt ook duidelijk uit onze kandidaatstelling. Na de recen te kerkscheuring, in mei 2004 (PKN en Hersteld Hervormd), hebben we de beide kanten van het hervormd/gerefonrieerd segment in onze partij behou den. Het gaat er ons om 'wat is je politieke beginsel?', niet bij welke kerkgemeenschap je aangesloten bent. Persoonlijk \ind ik de kerkscheuring een uitermate verdrietige aange legenheid waardoor ik nog steeds pijn ervaar. Eigenlijk is onze Bijbelse opdracht die van éénheid. In de praktijk zie je echter dat er meer versnip pering ontstaat. Meer kerk genootschappen en dus meer verschillende geluiden. Dat is niet goed." Toekomst Heeft de SGP toekomst? ".Vooropgesteld, dat hgt niet in onze hand, maar in Gods hand. Ms ik kijk naar de gun stige uitslagen bij de gemeente raadsverkiezingen en naar de hechte kern bij onze jongeren, dan ben ik positief gestemd. Wij hebben de beste boodschap van alle partijen. Dat we het soms niet gemakkelijk hebben, en daarmee in de schijnwerper staan van de media, blijkt uit de publiciteit rond en na het arrest van de Hoge Raad dat vrou wen niet mogen worden uit- gesloteir van kandidaatstelling bij verkiezingen. \Vi\ zijn door die uitspraak diep geraakt. Wij vinden het een aantasting van godsdienstvrijheid. Vrouwen kunnen gewoon lid worden van de SGP Op 27.000 leden zijn dat er nu een paar hon derd. Ze kunnen bestuursfunc ties en allerlei taken vervidlen. Alleen in het beginselprogram ma van de partij staat dat het regeerambt is voorbehouden aan de man, zo interpreteren wij de bijbel. Dat dit op een enkele uitzondering na, alleen buiten de partij, als discrimi natie wordt beschouwd, is ons kenbaar gemaakt." Principieel "Literaard buigt de SGP zich over dit arrest van de Hoge Raad, maar we moeten dit onderwerp helder neerzetten. In het arrest richt de Hoge Raad zich in eerste instantie lot de Staat der Nederlanden. Wat gaat men daar doen om de SGP te bewegen vrouwen op kieslijsten te plaatsen? Dat alles onder het oog van juristen die zich afvragen of dit allemaal wel zo kan? Is dit geen inbreuk folt). Ua)\s Vdh'nus op de parlementaire democra tie en de klassieke grondrech ten (vrijheid van godsdienst, vrijheid van vereniging)? Dat is principieel aan de orde. Als nü de SGP wordt aangepakt, wie volgt er daarna? Identi teitsgebonden hulpverlening, christelijke scholen en ook de kerken kinineir aan de orde komen. Dat is zeer ingrij pend. Het gelijkheidsbegin sel wordt als een verstikkende deken over ons land uitgerold en iedereen moet zich daariir maar voegen. Dat leidt in een land met zoveel minderheden tot grote consequenties", waar schuwt Van der \'lies. "Veel mensen vragen zich af hoe het kan dat de oudste partij in dit land, opgericht in 1918 en van af 1922 in het parlement verte genwoordigd, met deze moeite wordt opgescheept. Wij zijn als SGP inmiddels met onze verkiezingscantpagne getiteld 'Daad bij het Woord' van start gegaan en zullen desgevraagd de huidige situatie uitleggen". Het eiland Cioeiee-Overflakkee heeft een warm plekje bij ii. Bas van der Vlies. "Niet iedereen ^^al het weten, maar ik heb van 1949 tot 1954 in Middelharnis aan de Hobbemastraat gewoond", zegt hij. "Mijn vader was aan 'de toenmalige ulo verbonden. Ik was leerling op de (iroen van Prinstererschool. Mijn moeder, die nu bijna 95 jaar is, koestert warme geestelijke gevoelens jegens vriendschap pen in deze woonplaats. ^Met de watersnoodramp in 1953 is ons gezin geëvacueerd en kre gen we onderdak bij familie m Hardinxveld-Giessendam. We zijn nog teruggekeerd, maar het jaar daarna solliciteerde mijn vader naar een baan bui ten het eiland. Het is logisch dat wij contacten opbouwden op Flakkee. Bovendien woont een zus van mij in Ouddorp aan de Hofdijksweg. Ik heb uiteraard contacten met de SCiP-raadsfracties op het eiland en bij elke verkiezingscampag ne bracht ons team een bezoek aan één van de kernen. Tel daarbij de werkbezoeken voor allerlei onderwerpen zoals de verzilting, de visserij, maar ook voor het behoud van het streekziekenhuis in Dirksland en de positionering van het hospice Galando. Persoonlijk met bestuurders zoals Stoop en Koningswoud in Dirks land, Admiraal in Goedereede, Slootweg in Middelharnis. Om enkelen zo direct te noemen. De bestuurders wisten ook mij te vinden." Herindeling Het herindelingvraagstuk 'Ja, daar kunnen we niet omheen. Het is een lastig dos sier. Wij hebben ons als partij tegen grootschalige herinde lingen uitgesproken. Kleine gemeenten met aangetoonde bestuurskracht behoeven niet minder te scoren dan grote gemeenten. Belangrijk is dat goed naar de dienstverlening wordt gekeken. Dogmatisch zijn wij niet tegen elke herin deling. Wel dient geval voor geval goed tegen het licht gehouden te worden. De ont wikkeling tot genoemde maat regel dient support te krijgen van onderaf. Er zijn gemeen teraadsverkiezingen gehou den waarbij de inwoners hun keuze bepaalden op politieke partijen die zich hadden uitge sproken over het herindeling- ontwerp. Dat is één. In Goede reede is extra een schriftelijk onderzoek gehouden dat is twee. Die gegevens liggen er. Voor ons is het belangrijk: hoe denken onze SGP-raadsïVacties in de vier gemeenten over het onderwerp? Als er een unani miteit is dan zijn wij volgend. Op het eiland zien we nu ech ter een 3-1 stelling. Dat maakt het voor ons uiterst moeilijk De minderheid dient nu een goed onderbouwd dossier op tafel te leggen. Wij hebben noji geen knoop doorgehakt. Zovet is het in tijd nog niet. Er komen verkiezingen. Ontstaan er wij zigingen in opstelling? Wij kennen het GS-principebesluJt voor één gemeente. Wij zullen van SGP-zijde zeker nog tijdig overleg voeren met onze raads fracties, mogelijk met kiesver enigingen en SGP-burgeniees- ter Stoop. Dat wordt serieus aangepakt. Onze inzichten ten aanzien van behoud \an de identiteit en de toegankelijk heid van het openbaar bestuur zijn bekend", zegt de scheiden de SCiP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Alcohol Een klemmend probleem, dat ook op het eiland speelt, is de alcohol verslaving onder zeer jeugdigen. Uü een recent rapport blijkt iki hel landelijk gezien nog ernstiirn IS dan werd gedacht. "Het coma drinken moet wor den aangepakt. Onze fi-actie heeft in dit verband een voor stel ingediend om de leeftijds grens voor het kunnen kopen van alcohol te stellen op Is jaar", zegt Van der Vlies. Media Nog één opmerking: In de loop der jaren heeft de SdP-fractte eu u zelf meer gebruik gemaakt van moderne communicatiemiddelni. waaronder televisie. "Wij zijn bij dit medium terug houdend. Wij vinden dat diverse programma's in strijd zijn met de normen en waar den die wij op bijbelse grond hanteren. Wij houden hier. bij uitnodigingen voor deelname aan debatten en dergelijke, zorgvuldig rekening mee. Het is een afwegiirg: kan het in deze context? Ik ga er niet omheen dat wij meer op tv onze stand punten uitdragen dan voor heen. Dat is zichtbaar eir heeft te maken met de ontwikkeling van de media, internet en de terugkijkprogramma's, waar bij het de voorkeur verdient zelf je boodschap te presen teren, de regie te behouden dan anderen voor jou te laten spreken. Het heeft impact. Hier in de Kamer bijvoorbeeld wordt alles opgenomen. Dat is een gegeven. Eigenlijk kun je er als politieke partij niet meer omheen. Nogmaals, wij selecteren zorgvuldig. Burgers dienen hun eigen verstandige ahveging en keuze te maken over gebruik van moderne media", aldus Van der \'hes. Dat kerkelijk gezien hier zeer genuanceerd over wordt gedacht, is mij bekend," dl ml bJ M ja de ni; ge hi br on rei Be Va elf in ke afs rui ge- de sp Co GOEDEREEDE - Spannende tijden zijn aangebroken nu de deadline voor het inzenden van zienswijzen tegen het door GS genomen Herindelingontwerp Goeree- Overflakkee dichterbij komt. Op allerlei fronten wordt enerzijds informatie gewisseld en worden anderzijds initiatieven ontwikkeld voor het zo duidelijk mogelijk formuleren van die zienswijzen. Zo kon de commissie Publiekzaken Goedereede zich vorige week in eerste instantie buigen over het raadsvoorstel tot het vaststel len van de zienswijze van de gemeente Goedereede met betrekking tot het Herindelingont^v'erp. De zienswijze van de raad moet uiterlijk 15 juni bij Gedeputeerde Sta ten zijn ingediend; dit betekent dat in de raadsvergade ring van woensdag 19 mei het definitieve besluit over tekst en inhoud valt. Door Jaap Ruizeveld De door het externe bureau Wagenaarlloes/Theo van Waes, in opdracht van het gemeentebestuur van Goe dereede opgestelde zienswij ze onderstreept en herhaalt veelvuldig de eerder scherp geformuleerde visie van Goe dereede, In de zienswijze van de gemeente staat: '\Vat wij missen is een Provincie die ruimte biedt aan een volwaar dig objectief vergelijk van de nvee varianten (3 plus Ien (4 gemeenten naar één) op basis waarvan raden en provincie een definitief standpunt kun nen innemen. Naar de opvat ting van Goedereede zou een dergelijke handelwijze ook recht doen aan het vernieuwd Beleidskader. Wij zien slechts een Provincie die op herhaling is binnen het bestaande denk kader. Goedereede betreurt dat. Wij doen een oproep aan het provinciaal bestuur om mee te denken in lijnen van bestuurlijke vernieuwing en dat een eerlijke kans te bieden. De reactie van de Provincie op ons verzoek vinden ontluis- terend.~ Selectief worden niet bewezen tegenargumenten tegen de 3 en 1 variant aange dragen. In dat kader vinden wij uitlatingen van de gede puteerde Engelshoven-Huls in een intervievv met Eilanden- Nieuws bestuurlijk niet gepast en doen minachting aan het adres van Goedereede vermoe den'. Geen maatwerk 'Het beeld dat de Provincie ten koste van alles uit is op eilande- lijke fusie wordt daardoor ver sterkt', staat in de tekst van de zienswijze. 'Eilandelijke fusie is voor ons op dit moment geen maatvverk. Het wordt als de oplossing voor alle vraagstuk ken te eenzijdig neergezet zon der nadere of selectieve argu menten' In een tiental conclvisies in de zienswijze vat Goedereede het onderwerp scherp samen. 'Er is geen (h)erkenning van de eigenstandige positie van Goe dereede en haar inwoners als deel van het eiland. GS toont geen bestuurlijke inhoud, slechts een politieke, GS steekt geen hand uit naar Goeder eede, De grootste teleurstel ling is dat GS alles uitlegt in de door haar gewenste vorm van fusie, waardoor automa tisme van redenen ontstaat dat geen ruimte biedt voor andere denkwijzen, \\i\ twijfelen aan de bestuurlijke vernieuwings drang van de Provincie, anders dan fusies. De uitlatingen van de gedeputeerde zijn kwetsend en bestuurlijk onnodig en de Provincie wordt alsnog opge roepen een eerlijk en objectief onderzoek in te stellen naar beide varianten', aldus con clusies in de zienswijze \an de gemeente Goedereede, Na de raadscommissie zal, zoals gemeld, de raad de eind\'ersie fiatteren alvorens het docu ment richting Gedeputeerde Staten wordt verzonden. Terugkoppeling Conform cfe toezegging heeft de Provincie Zuid-Holland inmiddels aan alle bezoekers van de informatiebijeenkomst op 8 april in Dirksland, over, het herindelingontwerp Goe- ree-Overflakkee, die een ver zoek daarvoor indienden, een overzicht toegezonden van de op deze avond aan gedepu teerde Van Engelshoven-Huls gestelde vragen en de ant woorden daarop. Ook via de provinciale site kan men deze informatie vinden. Twee vragen en antwoorden die in genoemde infobijeen- komst niet volledig overkwa men, lichten wij er nog even uit. Bij de vraag over het draag vlak onder inwoners worden in de schriftelijke beantwoording drie punten aangestipt: De wijze waarop het gemeentebe stuur haar inwoners en andere belanghebbenden betrekt bij het herindehngproces is een verantwoordelijkheid van de gemeente. Er is geen rol voor de provincie bij het organi seren van maatschappelijk draagvlak en de uitspraak van de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaüe dat het de verantwoordelijk heid is van het gemeentebe stuur om lokale opvattingen en belangen tegen elkaar af te wegeir. L"it een tabel Financi eel onderzoek oude en nieuwe ^voonlastendruk valt af te lezen dat de verschillen voor Dirks land (10,3 procent lager), Goe dereede (0,1 procent hoger), Middelharnis (15,5 procent hoger) en Oostflakkee (15,7 procent lager) zouden uitko men. Cijfers gebaseerd op hui dige tarieven en opbrengsten. Een eventuele nieuw gekozen raad gaat vanaf 2013 uiteraard over nieinve tarieven. Burgercomité De stichting 'Herindeling Nee, burgeixomité Goeder eede' heeft inmiddels, op basis van registratie bij de Kamer van Koophandel, schrifte lijk directies en bestuurders van bedrijven en instellingen in de gemeente Goedereede benaderd met het verzoek de door de stichting aangereikte zienswijze te ondersteunen. Dat niet alleen. Er wordt ook de mogelijkheid geboden om zich bij het comité aan te mel den als sponsor of donateur. In de gevraagd te ondertekenen zienswijze staat vermeld: 'Ons bedrijf vindt dat het proces op Goeree-Overflakkee onzorg vuldig en ondemocratisch verloopt. Ook wordt te weinig aandacht besteed aan de effec ten van de herindeling voor burgers en vooral het bedrijfs leven. De financiële gevolgen blijven, ook na een simpele scan, onduidelijk. -Als bedrijf maken wij ons grote zorgen over de gevolgen \an de voor genomen herindeling. Duide lijke doelen voor de nieuwe gemeente, zoals dienstverle ning, beleid en belastingen ontbreken', zo luidt een deel van de tekst van de zienswijze. Het Burgercomité vraagt het bedrijfsleven de bijgeleverde zienswijze vóór 5 mei terug te zenden. Maandag 26 april. Afdeling 2 M. Meijer - R. Kwakernaak 0-3 J.A. Nipius - J.J. Meiaard 0-3 G. Kamp - M. in 't Veld 1-1 C. .Admiraal - W. \'roegindeweij 0-3 Het einde is in zicht. \'roegin- deweij liet geen steek vallen. De kampioensütel van afde ling 2 kan hem haast niet meer ontgaan. Meiaard deed het tegen Nipi us goed. -Al gauw stond hij een paar schijven voor. Boeiend was de partij van Kamp tegen In 't \'eld. Het leek erop dat Kamp door een slagzet winst kon halen, maar de \lieger ging niet op. In 't \'eld kon onmiddellijk daar op met een tegenzet op dam komen. Toen besloten de beide spelers maar tot remise. Ook Kwakernaak deed een verkeerde zet. Meijer zag dat. Hij haalde dam. Maar ook hier volgde voor Kwakernaak een tegenzet. De dam van Meijer verdween en een dam voor Kwakernaak kwam enoor in de plaats, met uiteindelijk de winst. OUDDORP - Het komend toeristisch seizoen zal met name in het teken van het fietsen staan. Volgens Syl via de Geest, directeur van de VW Ouddorp aan Zee, zullen tal van activi teiten ter stimulering van het fietsen gaan plaatsvin den. Dit maakte zij bekend tijdens de drukbezochte algemene ledenvergade ring die vorige week in 'Dorpstienden' in Oud dorp plaatsvond. Door Dorlen Kicked Een van deze activiteiten is het opzetten van zogenaamde fietscafés. "Een fietscafé heeft niets te maken met een echt café, maar is een soort ser- viceplek waar kleine repara ties kuiinen worden gedaan, accu's kunnen worden opge laden en meer van dergelijke zaken. Deze fietscafé's komen langs de routes van het fiet- senknooppunten plan," zo meldde directeur De Geest, Goereebus De start van het fietsseizoen op 1 mei in Renesse wordt tevens aangegrepen om hot gebruik van de Goereebus te stimuleren. Die dag zal de Goereebus als pendelbus fungeren. Om mensen vaker gebruik te laten maken van deze toeristische bus worcit bovendien een speciale pas uitgegeven waarop gasten van recreatieterreinen onbe perkt met deze bus kunnen reizen. Een suggestie uit de zaal was om de pas alleen ter beschikking te stellen voor 'trou\ve gasten' om er op die manier een bijzonder tintje aan te geven, Bezoekerscentru m Daarnaast gaat Oud dorp aan Zee werken aan het proinotieplan Brouwersdam, "Een boeiend, maar ook las tig gebied omdat veel gasten daar slechts kort verblijven. \\"ij gaan onderzoeken welke wensen er bij deze "komende en gaande" gasten bestaan over dit gebied," Tijdens de ledenvergadering k^vani ook Bezoekerscentrum De Punt bij de Grevelingen ter sprake. Het gebouw is niet meer geopend voor bezoe kers. Mensen die de exposi tie willen bezoeken, omdat ze hievc:)ver hebben gelezen in de diverse folders of op inter net of de aanwijzingen op de borden hebben gevolgd, staan nu voor een gesloten deur. Een slechte ontwikke ling, vonden enige leden van de Wethouder Bert Tuk, eveneens aanwezig op de ledenvergadering, deelde mee dat het gebouw binnen kort zal \vorden gesloopt. Januner. want de expositie is nog geheel in tact. Hij zegde toe liet probleem rond de verwijzingen naar het bezoe- kerscemrinii op te nemen n\et Groen Service Zuid Hol land.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4