öe kostbaar zijn de kinderen Kerkdiensten zondag 2 mei Tentoonstelling 30-jarig regeringsjubileum Koningin Beatrix Themadienst 'Je ergste vijand' Beroepings- Niet eerder verschenen: Bijbels dagboek, gericht op ouderen Dodenherdenking gemeente Goedereede Concert ^Barok ontmoet opwekking' EIIAI1DEI1.I1IEUW5 WERK EiiAnDEn-niEuw5 En nu de kinderen'. Kindermishandelins Maatregelen Kindermisbruik Verplicht celibaat Kerkdiensten Ger. Gemeenten Auteur, ds. C. Oorschot, krijgt eerste exemplaar uitgereikt Oude trekkers gezocht PA(;iNA 2 Ethiek DONDERDAC; 29 APRIL 2010 Na de twee artikelen met de titels 'Waar zijn de vaders?' en 'Waar blijven de moe ders?' mogen nu de kinderen genoemd worden. Zo vaak lezen we op geboortekaartjes en in geboorteaclvertenties de woorden 'niet grote blijdschap' of'met grote dankbaarheid aan (lod geven we kennis van,..'. Maar lang niet altijd is blijk baar deze blijdschap blijvend. Wanneer ik in dit artikel dus aan de kinderen aandacht wil geven denk ik aan twee intries te feiten, waarvan de kranten en andere media vaak melding maken, en wel van kindermis handeling en kindermisbruik. Onlangs las ik in een cHigblad dat in ons land elk jaar zeker 1100 tot 1800 minderjarigen omkoinen, waarvan zeker veertig kinderen overlijden door ernstige mishandelingen. Is dat niet aangrijpend? En zeker zo aangrijpend is daarbij dat vooral baby's liet slacht offer zijn. Het Nederlands Forensisch Instituut verricht elk jaar sectie op maar liefst minstens vijftig kinderen, om vast te kunnen stellen op welke wijze deze om het leven kwa men. En ook las ik dat boven genoemd instituut een analyse heeft gemaakt van de dossiers van 683 kinderen op wie in de afgelopen veertien jaar sectie is verricht en dat op grond daar van de verbijsterende conclu sie kan worden gelrokken dat drie en zestig procent een niet natuurlijke dood stierf En hoeveel ophef is niet ont staan over de uitspraak van de Aniersfoortse dominee J. Gold- schnieding, die verdedigde dat je best een kind af en toe een pedagogische tik mag en kunt geven, met als gevolg nader toezicht op zijn kinderen. Kinderen, en juist heel jonge, zijn zo weerloos. Wat zijn ze een Godsgeschenk. In de Bij bel worden ze 'een erfdeel des HEEREN' geheten. Heerlijk als ze met vreugde verwacht mogen worden. En hoe erg worden en zijn echtpaien geraakt door berichten over mishandeling van kinderen, wanneer zij zelf een kind moes ten missen vanwege een ernsti ge ziekte of door een ongeval! De nu demissionaire minister Rouvoet, die de portefeuille Jeugd en Gezin beheert, gaat bezien of en in hoeverre de opleiding voor huis-, schooi en jeugdartsen meer aandacht moet krijgen om tijdige voor dat er ergere dingen gebeu ren, kindermishandehng op re kunnen sporen. Inmiddels is de VVD zo geschokt door de berichtgeving dat deze partij een spoeddebat aanvraagt. Gelukkig dat er ook zoveel gezinnen zijn waarin echt liefde gegeven wordt aan kin deren bij de opvoeding. En de beste is toch nog altijd die gegeven wordt in het licht van Gods Woord. Want die geeft toch nog een nadere dimensie aan het proces van begeleiden en grootbrengen van jongens en meisjes die we van onze Schepper te leen kregen. Niet minder aangrijpend zijn de berichten over seksueel misbruik van kinderen door geestelijken! Steeds meer ver bijsterend nieuws komt er uit binnen- en buitenland over gevallen waarin kinderen, vaak in tehuizen, dienden als lustob ject. Een groot aantal destijds misbruikte jongeren geven daar nu openlijk uiting aan, die zich ernstig beschadigd noemen. Een stortvloed van kritiek wordt over de Rooms Katholieke Kerk uitgestort en over verantwoordelijke gees telijken die wel vernamen van gevallen van ontucht maar er niets aan of mee deden. In sommige landen heerste er een doofpotcultuur. Had de gees telijkheid niet royaler en eer lijk excuus moeten aanbieden aan slachtoffers van misbruik, ook de paus zelf niet? Er was op gehoopt door soinmigen bij de Paasviering. Dat gebeurde niet, al lijken er nu wel alsnog maatregelen genomen te wor den. Stellig zal de verplichting voor geestelijken om ongehuwd te blijven aan misbruik hebben mee gedragen. Merkwaardig is dat de apostel Petrus, die als eerste paus wordt genoemd, zelf wel gehuwd was en met zijn vrouw de gemeenten rondging. Menig voorganger in pro testantse kerken zal blij zijn (geweest) het huwelijk te hebben gekend en wat kan een echtgenote al niet voor hem maar ook voor heel de gemeente betekenen. Wat heeft Luther bijkans lyrisch geschreven over zijn huwelijk met Kathe, een gewezen non. Wat is Calvijn gelukkig geweest met zijn echtgenote die hem jong ontviel - evenals met zijn zoon Johannes jong gestorven. Wel verweet hem de kardinaal Sadoletus dat God hem had gestraft met de dood van zijn zoon omdat hij de kerk van Drs. W. Chr. Hovius Ohristus had verwoest. De her vormer mocht antwoorden: 'zonen, heb ik er niet velen'? Hij mocht wijzen op de tal rijke scharen van zijn leerlin gen, zijn geestelijke kinderen. Nergens heeft de Heiland Zijn volgelingen het huwelijk verboden. Wanneer een kerk strengere regels voorschrijft dan de opgestane Koning van Pasen voor de dienaren, dan gaat het altijd mis. Niet alleen seksueel misbruik maar ook gepraktiseerde homoseksuali teit waren en zijn aan de orde \an de dag, die de roomse kerk veel schade berokkenen. Een eerlijke schuldbelijdenis van of namens de plegers zou al zoveel betekenen voor de slachtoffers en hun ouders en familie. Nog beter zou het zijn de verplichting tot celibaat in het licht van de Heilige Schrift te bezien en te laten vallen. Vrijwillig ongehuwd blijven is natuurlijk toegestaan. Gelukkig die ouders en die opvoeders, die inogen zien en ervaren dat door hun dienst en werk kinderen geestelijk gesproken kinderen van God werden. Maar hoe dan ook; hoe kostbaar is een gekregen kind! OL'DDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds, G,J, v,d. Plas en 18,00 uur ds. D,J, van Eckeveld - Hersteld Herv. Gem. Dorpstienden: 9,30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. W.M. van der Linden; Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. Joh. Fekkes en 18.30 uur ds. H. Lassche - Geref. Kerk 10.00 uur en 18.30 uur ds. A.P Dave- laar - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 ds. N. v.d. Leer 18.30uurdhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur en 18.30 utn^ ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 ds. J.W. van Estrik en 18.00 uur eerw. hr. L. Stuurman. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. D, Hoolwerf en 17,00 uur ds, S,A, Doolaard - Hersteld Herv. Gem. 10,00 ds, W.M. van der Linden en 18.00 uur ds. H. Verheul - Geref. Kerk 10,00 uur dhr. J. Kranendonk en 18.30 uur ds. L. Krüger. MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. B.D. Bouman en 16.00 uur ds. A. Kot - Geref. Kerk 9.30 uur dr. W. Lagendijk - Ger. Gem. 10.00 en IS.OOuur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSL/VND Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.G. de Graaf en 18.00 uur ds. R Zeedijk - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur dhr. A. Dubbeld. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.H. Veldhuizen en 18.00 uur ds. H.J. Stoutjesdijk - Hersteld Herv. Gem'. 9.30 uur ds. M.B. v.d. Palm en 18.00 uur kand. J.B. Broesaard - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. P Blok. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. G,C. Kunz en 18.00 uur ds. H.J. van der Veen - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. D. Boers - Her steld Herv. Gem. 11.15 uur ds. J.W. van Estrik (openbare belijdenisdienst) 17.00 uur geen opgave - Exodus 10.00 uur ds. De Visser (doopdienst) - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. T. v.d. Griend - CAMA Gem. 10.00 uur dhr. R. Vroe ge- MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland en 18.00 uur ds. W. Meijer - Geref. Kerk 9.30 uur ds. PS. van Dijk en 17.00 uur ds. R.J. van Amstel - Ger. Gem. 9,30 uur leesdienst en 14,30 uur ds. E, Bakker (belijde nisdienst) - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur en 18.00 uur ds. A.A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur en 17.00 uur ds A.O. Reitsema. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J.T. Lubbers en 18.00 uur ds. A.D.J. Wessels - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boer en 18.00 uur voorganger onbekend - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. S.A. Doolaard en 18.00 uur ds. C.H. Hogendoorn - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.J. Catsburg en 18.00 uur ds. T.W van Bennekom - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A,S, Rienstra en 18.00 uur ds. W.A. Boer - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. van 't Veld en 18.00 uur ds. D. Boers - Geref. Kerk lO.OÖ ds. PC. Koster en 18.00 uur ds. H.P de Goede. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. van Kralingen en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. B.D. Bouman en 15.30 uur ds. H. Lassche - Geref. Kerk 9.30 uur dhr. PA. de Jongh en 18.00 uur dhr. J.A. van Lambalgen Gil van Steeg - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. T.W. van Bennekom. DEN BOMMEL - In vereni gingsgebouw 'Bij de Bron' van de Hervormde Gemeente Den Bommel is een kleine over zichtstentoonstelling te zien over het koninklijk huis. Op de vraag in het kerkelijke blad 'De Zaaier' of er mensen zijn die spullen van het Koninklijk huis in hun bezit hebben weid leuk gereageerd, zodat er nu van alles te zien is, van heel oud tot vrij recent. Enkele leuke bezienswaardigheden zijn: een potloodtekening van koningin Emma, de geboortebeker van koningin Beatrix die in 1938 uitgereikt werd op de scholen. Tegeltjes, vele verschillende bekers en de koffer van de naaister van Koningin Juliana. Verder een mooi overzicht van oude kranten zoals huwelijks- kranten van koning Beatrix en prins Claus, enz. Mor gen, vrijdag 30 april is er van 10.00-12.00 uureen open huis. Tevens wordt de mogelijkheid geboden om het Koninklijk bezoek aan Wemeldinge live te volgen via een groot scherm. Iedereen is hartelijk welkom. Het adres is: Voorstraat 25 te Den Bommel. SOMMELSDIJK - Op zondag 2 mei is Tim van de Griend voorganger in de Remon strantse Kerk teSommelsdijk. In het dagelijks leven is hij als predikantstrainee en jon gerenwerker verbonden aan de Kloosterkerk in Den Haag. Het thema voor de dienst zon dagmorgen is Je ergste vijand'. De dienst begint om 10.00 uur. Iedereen is welkom. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info(3>eilandennieuws.nl Tarief per mme 0,43. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: GertVerweij, tel. (06)50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel.(0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). PROT. KERK IN NED. Beroepen: te Amstelveen- Bui- tenveldert, ds. H.U. de Vries te Amsterdam; te Beusichem- Zoelmond, kandidaat R.M. Werrie te De Meern, die dit beroep heeft aangenomen; te Genemuiden (herv. wijk 2), ds. J.PJ. Voets te Wijk bij Heusden; als pred. bijz. opdr. (docent Prot. Theol. Univ.), ds. H.M. van den Bosch te Lusaka, Zambia (docent Theol. Col lege). Aangenomen: naar Blokzijl, ds. D.J. Lagerweij te Kampen; naar Vleuten-De meern-Leid- sche Rijn-Oost, ds. I. Otten te Enkhuizen; naar Berkel en Rodenrijs, ds. A. Gooijer te Varik en Heesselt. HERSTELD HERV KERK Beroepen: te Sirjansland, kan didaat A. Kos te Barneveld. Aangenomen: naar Rijssen, ds. H. Lassche te Ouddorp. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Enumatil, ds. W'.B. van der Wal te Ooster- wolde i.c.m. Wijnjewoude; te Loenen-Abcoude, kandidaat W.T. van Veelen te Utrecht; te Siegerswoude-Frieschepalen en te Zwartsluis, kandidaat G. Bruinsma te Surhuisterveen; te Urk, ds. H.J.C.C.J. Wilschut te Smilde. Aangenomen: naar Ede- Noord, ds. H.S. van Hemmen te Alblasserdam i.c.m. Nieuw- Lekkerland. Bedankt: voor Schildwolde (wijk Oost), ds. A.J. Mol te Enschede-Noord. NED. GEREE KERKEN Aangenomen: naar Marknesse (deeltijd), ds. L.A. van Baar- dewijk te Loosdrecht; naar Sliedrecht, ds. G. van Dijk te Dalfsen. CHR. GEREE KERKEN JBeroepen: te Eemdijk, ds. H.H. Klomp te Veenendaal (Pniël); te Zeist, ds. RD.J. Buijs te Harderwijk; te Ouderkerk aan de Amstel, ds. H.H. Klomp te Veenendaal (Pniël). Aangenomen: naar Delfzijl, kandidaat M. Bergsma te Amsterdam, die bedankte voor Hardenberg. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven, ds. P van Ruitenburg te Chilliwack (Can.); te Opheusden, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; te Scheveningen, J. S. van der Net te Houten. Aangenomen: naar Houten (als zendingspredikant voor Papoea Indon.), kandidaat J. IJsselstein te Houten; naar Moerkapelle, ds. W. Harinck te Woerden. Bedankt: voor Boskoop, ds. M. Karens te Werkendam; voor Den Haag, ds. J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Gro ningen, ds. L. Terlouw te Barendrecht; voor Hoogeveen en voor Vlaardingen, ds. W.J. Karels te Hardinxveld-Gies- sendam; voor Puttershoek en voor Ridderkerk-Slikkerveer, ds. P. Mulder te Krimpen aan den IJssel; voor Rhenen, ds. C. Sonnevelt te Lethbridge (Can.); voor Wolphaartsdijk, ds. P. MeHs te Veen. GEREE GEM. IN NED. Beroepen: te Eist (ut), ds. A. Schultink te Bruinisse; te IJs- selmuiden, ds. J, Roos te Bar neveld, die bedankte voor Alblasserdam en voor Eder- OUD GER. GEM. IN NED. Beroepen: te Achterberg, te Bunschoten, te Echteld, te Kinderdijk, te Nieuw-Beijer- land, te Oosterland, te Oud- Beijerland en te Rhenen, Ernielo, Overberg en Sint Philipsland,kandidaat A.F.R. van de Veen te Groenekan; te Rouveen, ds. G. Gerritsen tè Salford (Canada); te Werken dam, ds. A. Kort te Krimpen aan den IJssel. MIDDELHARNIS - Dinsdag 4 mei, 19.30 uur, ds. E. Bakker (bed. H.D.) De hen- Bel (l.van uitgeverij Den Hertog overhandigt ds. Oorschot het eerste exemplaar van zijn Bijbels dagboek^ vo,„ ouderen. Locatiemanager Piet Metske (m.) van De \1iedbrrg kreeg hel tweede exemplaar. {Foto: Hans VUleriu,, OUDDORP - Al dikwijls was het ds. C. Oorschot, emeritus predikant in de Hersteld Hervormde Kerk en woonachtig te Stellendam, opgevallen dat te midden van het overwel digende aanbod Bijbelse dagboeken er niet één was voor oudere mensen. Bijna 9 jaar is ds. Oorschot werkzaam in het bejaardenpastoraat in zorgcentrum De Vliedberg te Oud dorp en daarvoor ook in andere plaatse in Nederland, en telkens stuitte hij erop dat er geen enkel dagboek bestond dat zich speciaal op bejaarden richt. Ook locatiemanager Piet Metske van De Vliedberg had dit al enkele malen opgemerkt en uiteindelijk kwam ds. Oorschot tot de overweging om in die leemte te gaan voorzien. Door Hans Vlllerius Toen hij hiervoor circa een jaar geleden uitgeverij Den Hertog te Houten benaderde, bleek iieze meteen enthousiast en ds. Oorschot ging direct aan de slag. Getniddeld 25 uur per week stak hij in het schrijven van de meditaties en zeer regelmatig stuurde hij bijdragen die gereed waren naar de uitgever. Het werden 366 'gewone' meditaties en 9 voor bijzondere dagen, in totaal dus 375. En nu het boek gereed is, hechtte de heer Anthon Bel van uitgeverij Den Hertog eraan om de eerste exemplaren in De Vliedberg te overhandigen, aan ds. Oor schot en aan Piet Metske. Dat gebeurde vorige week vrijdag morgen. Het dagboek draagt de titel 'Die trouwe houdt en eeuwig leeft'. Twee en vijftig Bijbelse kernwoorden komen erin aan de orde, met steeds zeven meditaties over één the ma, zoals 'ouderdom', 'moeite en verdriet', 'Gods geboden', 'oordeel', zonde en vergt-- ving', 'rechtvaardig', 'verwach ting', 'de dood', 'eeuwigheid', 'satan', 'engelen', 'verkiezing', 'vertroosten', 'vertrouwen', 'geloof', 'genade', 'zaligheid'. en vele andere kernbegrip pen uit de Bijbel. Daardooi is het boek, dat ca. 380 pagina's telt, niet alleen geschikt om elke dag uit te lezen, maar ook kan in bijzondere omstandig heden, bijvoorbeeld in dagen van ziekte of rouw, direct naar een toepasselijk thema wor den gezocht. "Ik hoop dat het boek velen mag leiclen en helpen op de weg waarin wt zijn, naar de dood en de god- cjntmoeting, en om daarvooi de Zaligmaker Jezus Christus te leren kennen", sprak ds. Oorschot nadat hij het eerste exemplaar in ontvangst moclit nemen. OUDDORP - Op zaterdag 4 september wordt in Ouddorp de Boerenlanddag gehou den. De organisatie is op zoek naar zo veel mogelijk oude trekkers, die tentoongesteld kunnen worden. In ruil voor hun komst worden de eige naren van de oude trekkers niet alleen getrakteerd op een gezellige dag, maar ook op een smakelijk gevulde stikzak en een serie consumptiebon nen. Voor meer info, bel 0187 681789 (VVV) of mail naar info@kopvangoeree.com. OUDDORP - De Nationale Dodenherdenking voor de gemeente Goedereede wordt op dinsdag 4 mei gehouden bij het Oorlogsmonument op de hoek Hazersweg/Dorpsweg. Belangstellenden worden ver zorgd zich vanaf 19.15 uur te verzamelen bij m.fg. Dorp stienden, waar vanclaan om 19.20 uur vertrokken wordt naar het monument, waar burgemeester Van de Velde om 19.35 uur een toespraak houdt. Na de kranslegging door het gemeentebestuur kunnen ook andere instan ties of personen een krans of bloemen leggen. Om 20.(1(1 uur wordt tw'ee minuten stille in acht genomen, waarna een défilé langs het monument wordt gehouden. Aan de her denking werken onder andere mee muziekvereniging Con cordia, schoolkinderen, scou- tinggroep Jan Joosten, scou ting Goedereede, Stichting Goereese Gemeenschap, de Oranjeverenigingen en Stich ting W02G0. De uitvoerenden van het concert. OUDDORP - Op zaterdag avond 8 mei 2010 is er een bij zonder concert in de Doops gezinde kerk te Ouddorp met piano, orgel, zang en panfluit, waarbij barok en opwekking elkaar op het programma ontmoeten. Een concert in deze vorm is nog niet eerder op Goeree-Overflakkee uit gevoerd. Initiatiefnemers zijn Jan van Seters en Arjan Huizer. Medewerking aan dit concert wordt verleend door Jannema- rieke van de Linde (sopraan), Marjoleine Schol (alt/mezzo). Jan van Seters (countertenor), Fryda Huizer (panfluit) en Arjan Huizer (piano/orgel). De avond begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Er wordt een aantal koralen uit Geistliche lieder van J.S.Bach gezongen en een aantal opwek kingsliederen zoals 'Heer U bent mijn leven' en 'Kom tot de Vader'. Daarnaast worden er aria's van G.F. Handel gezon gen. Deze werden in de 17e en 18e eeuw gezongen door de castraten die in die tijd zeer geliefd en beroemd waren. Op 8 mei neemt Jan van Seters als countertenor deze werken voor zijn rekening. De opwekkings liederen zullen worden uitge voerd door de zangleerlingen van Jan van Seters. Naast zang is er ook instrumentale muziek met orgel/piano en panfluit. Ook staat er samenzang op hel programma.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2