Voor veteranen van Flakkee is de missie over, maar de herinnering blijft altijd I Infopaneel voor wandelroute door natuurgebied Volgerland Zeeuwse Bibliotheek Vliegen met tiom^etemoH 82e jaargang Nr. 7906 Vrijdag 16 api 112010 Prijs losse nummers 0,80 Ch rïsieJljk streek blad op gereformeerde grondslag 'Amicitia' gaat de scholen langs Kleine hennepkwekerij opgerold Dirksland musiceert Oranje 30 Adressen nodig ^enat ^e vmde. Band Partners Contact Gemeente Oostflakkee zelfstandig verder in Centrumplan Ooltgensplaat Realisatie Samenwerking Volgerland Duin en strand Holland-koor zingt in Ouddorp Bingo WFB afgelast Patatactie Cultureel Ontbijt Opslag illegaal vuurwerk Bewaarexemplaar niRKSLANI) - Ik- (liiigrtil van Mu/ifkvL-ifniging Anii- (ili:i, Chüidv van Bokhoven, gaat op bezoek hij de Dirks- lantlse scholen. Vandaag was ze hij openbare basisschool De Inktvis te gast en op T.'i a|jiil bij de chiistelijke hasis- s( liool l'iins Maiirils. Op een aanslekehjke manier pioheert (llaudy van Boklioven de S( lioolkiiuieren eiuhonsiasl Ie maken een instrinnenl te gaan spelen. Daarbij mogen ze alle inslrumenten proberen. Enke le leerlingen van Amieitia spe len iels voor. B(jven(hen leien de kindeien bel lied 'Allemaal Blaasnniziek'. Kinderen die geïnleiesseerd zijn na de jiro- molieles op school, kinmen vijl pvoellessen bij Amicitia mee maken. Ze leien dan om een paar noten te spelen van hel lied 'De Blazers.scliool'. In een alslnitend concert op 'M) juni zal hel lied gezamenlijk mei bet tanlareorkest worden uit gevoerd. In groep ,'i en -1 orga niseert de muziekvereniging een klenrwedsirijd. De uitslag wordt bekendgemaakt tijdens hel arsiniiende concert. Ainici- lia gebruikt dit concert ook <.im de le.s.sen algemene muzikale vorming (AMV) onder de aan- datlit te brengen. Verder staat dan het spel 'zit- ol looporkesl', een soort stoelendans, op het piogramma. Hierbij speelt bet orkest enkele rragmeiiten van stukken. De kinderen leren op die manier dat een orkest niet alleen op straat speelt, maar ook (oncerten geelt met \er- scbillende sooileii nni/iek. SOMMELSDIjK - De poli tie heelt dinsdagochtend een hennepkwekerij aangetroffen in een woning aan de VVnrft te .Soinmelsdijk. Omstreeks tien inir Ijelradeii politieagenten de woning op verdenking \aii hennepkwekerij. Op de zolder van de woning werd inder daad een in werking zijnde hennepkwekerij aaiigelioifen, beslaande itil S(I tot 100 i^lan- ten. I lel kwekerijtje is ontman teld door de Roteb. Aangezien dit voor de tweede maal is een hennepkwekerij werd aange- iroflen bij de ^a-jarige ver dachte, is in overleg met de Officier van [iistitie conserva toir beslag" gelegd op de motor fiets van de man. D1RKSL.AND - Op initia tief van de Oranjevereniging Dirksland geven het gemengd koor Excelsior, muziekvereni ging .Amicitia en de dhr. zang vereniging Snrsiim C'orda - allen uit Dirksland - een Oran- jeconcert op zaterdag 24 april 2010 ter gelegenheid van hel ,'!0-jarig regeringsjubileum van Koningin Beatrix. Elke vereni ging verzorgt een optreden van ca. 20 minuten, met een afwis selend programma. Excelsior staat ouder leiding van dirigent C'harles van der Veeke, met als pianiste mevrouw Vrina Zh\- nkina: Amicitia staat ouder leidingvan Claudy van Bokho ven en Siirsuni (lorda heelt als gastdirigente Marielle Klavers en als organist Kees van Eek. De koren treden zowel afzon derlijk als gezamenlijk op. Daarnaast is er samenzang van vaderlandse liederen o.l.v. van .Amicitia. Het concert wordl gehouden in de Hervormde Kerk van Dirksland en begint om 19.30 uur. De kerkdeu ren gaan open om 19.00 uur. Om dit concert voor iedereen toegankelijk te maken is de toegang vrij. Wel zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. MIDDELHARNIS - Met als één van de doelstellingen het inzetten voor aandacht, waardering en erkenning voor zowel oudere als jongere veteranen op Goeree- Overflakkee, werkt een kleine contactgroep aan de voorbereiding voor het oprichten van een stichting Veteranen van Flakkee. Het is de bedoeling om oudere en jongere veteranen bij elkaar te brengen. Een moge lijkheid te bieden om met elkaar, liefst in aanwezig heid van partners, te praten over onderwerpen die hen bezighouden. Zaken waar zij in de maatschappij, na terugkeer van uitzending op vredesmissies, mee te maken krijgen en waarmee zij worden geconfronteerd. Volgens de initiatiefnemers hebben veteranen onder elkaar soms aan één woord genoeg om elkaar te begrij pen. Op periodieke bijeenkomsten kan informatie wor den uitgewisseld en zal er ruimte zijn voor gezelligheid en ontspanning. Daarnaast wil de stichting in oprich ting ook activiteiten ontwikkelen zoals een presentatie bij de kranslegging op 4 mei en bij evenementen, waar onder de jaarlijkse eilandelijke Veteranendag. Door Jaap Ruizeveld Een uebsite in ontwikkeling (www.v eieranenvanllakkeee, nl) is er al. Een thuishaven, populair genoemd 'coninian- flopost' ook. Hiervoor is de locatie van Umchroom/pan- nenkoekenhiiis 'l .Majoortje aan de Kaai in Middelharnis gekozen. Niet zo verwonder lijk omdat eigenaar .Albert Kuin één van de initiatiefne mers is van het project. .Samen met [ohn Achterberg uil Mid delharnis en Roy Grinwis uit Ouddorp. Het centrale con tactadres is mevrouw Rianne .Aciilerberg. De drie vetera nen zijn, de één langer dan de ander, voor het vaderland tiitgezonden geweest op vre desmissies. .Mbert Kuin verliet, na een dienstverband van 35 jaar, in 2008 defensie. Hij was majoor bij de geneeskundige dienst. Bij de wederopbouw in crisisgebied, zoals dat des tijds genoemd werd, diende hij onder andere in Bosnië, Mace donië. K0.S0V0. Irak en .Afgha nistan. Rov (Irinwis uit Oud dorp, uas in 2007 rechtstreeks in het nieuws. Op 10 juli van dal jaar raakte hij gewond bij een Taliban zelfmoordactie op de markt in Deh Rawod in de Afgliaaiise provincie Uruzgan, Hij kreeg been- en voetletsel en moest een lang revalidalie- traject volgen. John Achter- beig maakte deel uit van een kleine verkenning^^missie op het eiland Oyprus. De initialiefnemers willen maandelijks, in 't Majoürtje in Middelharnis, een veteranen- Ijijeen komst organiseren voor oudere en jongere veteranen en hun partners. Om dit te kunnen organiseren heb je contactadressen nodig, maar het achterhalen van die gege vens blijkt niet zo gemakke lijk. Daarom wil de stichting in opricliting nu via de publi citeit dit doel bereiken. Het gaat, volgens het Veteranen- instituut, om een grote groep van liefst 265 veteranen op Df' i/ii'n.sni aihtri' Sl/rhtiiii^ Vf^tfraiici] vtiii Hiihkfe i.o. Achtfrfuni [uliit Ar/il^rberg (1.) t'ii Alherl Kuin. inKurifin innlarl- fM'Kwon Riiinuf Arhti'ybt'rg. luitn: Huns \'ill<'nus Goevee-Overttakkee. Probleem is echter dat dit instituut geen namen en/of adressen mag ver strekken aan derden. "Natuur lijk kennen wij een aantal vete ranen", zeggen Kuin en Ach terberg. "Alleen, je wilt nu de bekendheid breed verspreiden en zoveel mogelijk oudere en jongere veteranen bereiken". Er is inmiddels ook al een lijstje met activiteiten opgesteld. Er is met bet gemeentebestuur van Middelharnis gesproken over het aandeel bij de plechtigheid van de kranslegging op 4 mei. Er komt een tweede eilande lijke Veteranendag op 19 juni en men zal deelnemen aan het evenement 65 jaar vrijheid Goeree-Overllakkee dat op de Klepperstee in Ouddorp door W02G0 woitU gehouden. Maar daarvoor wordt nu alles in het werk gesteld om nog deze maand, op vrijdagavond 23 april, de eerste veteranen- bijeenkomst in 't Majoortje in .\Iiddelbarnis te houden. \éteranen van Flakkee wil de band tussen oudere en jon gere veteranen bevestigen. "Immers, het is belangrijk dat de jongeren die de afge lopen tientallen jaren op vre desmissies zijn geweest, straks het stokje over nemen van de oudere generatie die onder geheel andere omstandig heden flestijds in voormalig Nederlands Indië, Nieuw Gui nea, Korea of Libanon actief waren. Het is belangrijk dat die geleidelijke overchacht aandacht krijgt. Immers, de 'veteraan' mag" en kan niet verdwijnen. Dat er grote ver schillen zijn lussen toen en nu is voor buitenstaanders al dui delijk, maar door betrokkenen wordt dat intens gevoeld. Vaak verstopt, liefst onbesproken en met verdriet omdat het niet begrepen werd. Verhalen zijn sporadisch verteld, zelfs niet of beperkt tegen de directe part ner of verwanten. Dan blijkt dat er bij een ontmoeting met lotgenoten, in kleine kring, onverwacht die emotionele ontlading is. Ook signaleren wij de behoefte aan informatie. Wij hopen daar met thema's en ondersteuning vanuit defensie op in te spelen", vertellen Kuin en .Achterberg". "De aainvezigheid van partners heeft voor de jongere gene ratie nog een extra dimen sie. Het blijkt dat er bij deze groep veel aanpassingspro blemen worden gesignaleerd. Het weer oppakken van hel gezins- en maatschappelijke leven leidt tot spanningen. Het leven in het vredesmissiege bied was zo totaal anders dan hier in Nederland. Er zijn de PTTS (posttrauniati.sch stress syndroom) aandoeningen, herbelevingen (nachtmerries of llashbacks), driftbuien en onbeheersbaar gedrag. Dat alles brengt partners soms niet meer tot elkaar. .Als men in defensiedienst blijft, wor den er goede begeleiding- en ondersteuningsmogelijkheden geboden. Geestelijke verzor gers, psychologen, noem maar op. Heeft men defensie verla ten dan wordt het iets anders. In feite valt er een vangnet weg. Dan kan bel dringend gewenst zijn om in verbonden heid over zaken te praten. Zon der omwegen emoties uiten. Daardoor elkaar aanvoelen en begrijpen. Ook is er een stukje onbegrip in een deel van de maatschappij. Men kan zich niet indenken dat een vete raan weinig behoehe heeft aan sensatieverlvalen. Er van baalt als men een vraag krijgt of je ooit op iemand gericht gescho- tcir hebt. Op dat soort beiev ing zit de, veteraan niet te wachten. Voor hem of haar is de mis sie ovci", maar de herinnering blijh altijd. Dat is wat speelt", zegt Kuin. Tenslotte geven de initiatiefne mers aan dat zij ook op andere punten voor de veteranen doelstellingen hopen te kun nen realiseren. Bijvoorbeeld dat veteranen - kijk naar de situatie in de Verenigde Stalen - met hun pas kortingen kun nen krijgen bij dienstverlening of andere zaken. Wilt u contact opnemen? Stuur een mailtje naar Webmastertaveteranen- vanllakkee.nl. OOSTFLAKKEE - Al sinds 2006 is er overleg tussen de gemeente Oostflakkee en woningbouwvereniging 'Beter Wonen'' in Ooltgens plaat over de bouw van het zogeheten Centrumplan. Dit plan omvat de nieuwbouw van openbare basisschool 'de Regenboog', vereni gingsgebouw "t Centrum', sportzaal 'D'n Boagaerd' en peuterspeelzaal 'Olleke Bolleke'. Recent besloten de twee partijen niet langer samen te werken om dit plan te realiseren. De samenwer king levert volgens beiden geen meerwaarde op voor het plan. De belangrijkste reden voor de beëindiging vair de samenwer king is dat er geen tinancieel of economische voordeel Ie beha len is walmeer de twee partijen gezamenlijk zorg gaan dragen voor de realisatie van het plan. De gemeente Oostflakkee lieeft daarom in goed overleg beslo ten om zelfstandig verder te gaan. Dit betekent onder meer dat de gemeente de opdracht gever wordt voor de bouw. In februari 2010 stelde de gemeenteraad het benodigde liudgct beschikbaar voor bel plan. Ook stelden zij op dat moment de locatie voor bet nieuwe gebouw vast. .Aan de Weesniolenstraat komt het gebouw waar de basis school, de sportzaal, het ver enigingsgebouw, de biblio theek en de peuterspeelzaal een nieuw onderdak krijgen. Het college van burgemeester en wethouders heelt recent een nieuwe projectorganisatie ingesteld zodat er voortvarend aan de slag gegaan kan wor den. Dit betekent echter niet dal er al snel gestart kan wor den met de bouw. De procedu res die moeten worden door lopen nemen bijna een jaar in beslag. Wanneer hierin geen vertraging komt kan in maart 2011 met de bouw worden. Het gebouw kan dan in het voorjaar van 2012 in gebruik wolden genomen. Om het gebouw zo goed mogelijk af te stemmen op de gebruikers is veel aandacht Ijesteed aan bet ontwerp. ,Alle partijen die aan het plan deel nemen zijn bierbij betrokken. Op dii moment ligt het ont werp ter goedkeuring" voor aan debetiokken partijen. Binnen kort wordt bet ontwerp op de website van de gemeente Oost flakkee gepubliceerd: www. oostllakkee.nl. De gemeente en de woning bouwvereniging gaan wel samenwerken voor de bouw van zorgwoningen op de loca tie van het huidige vereni gingsgebouw. Hierover moe ten nog nadere afspraken wor den gemaakt. Daarnaast wordt de mogelijkheid onderzocht om een convenant af te sluiten voor een structurele financiële bijdrage van de woningbouw vereniging voor de exploitatie van een ontmoetingsruimte/ dienstencentrum in het nieuwe Centrumplan. Dit ligt in het verlengde van de Prestatieaf- spiaken 2010 die de gemeente maakte, met alle woningbouw verenigingen van Oostllakkec. Annr MarijkeElema van hrl ISCO .rnuijdi-rl deJnUe viin hel niemee infopaneel. OUDDORP - Natuur monumenten heeft afge lopen week een infopa neel geplaatst die de wandelroute Volgerland beschrijft. Het paneel staat bij de parkeerplaats Westhoofd duinpad, aan het eind van de Groene- dijk. Naast een beschrijving en kaart van de wandelroute geeft het paneel tips waar de wandelaar onderweg op kan lettet"!. De route voert in krap anderhalf uur door het fraaie landschap dat de overgang vormt vlui kust naar polder. Het paneel is financieel mogelijk gemaakt door het ISGO. In de open polder ligt het Vol gerland, dat in 2009 als natuur gebied is ingericht en werd overgedragen aan beheerder Natuurmonumenten. Broed- vogels als kievit en tuieluur hebben het gebied al direct bevolkt. Het hele voorjaar lang is de zang te horen van de veld- leeuwerik. Onderweg is een stop mogelijk bij de observatie- plaats aan de kreek, met zicht op watervogels. Ook planten vestigen zich snel. Verwacht wordt dat binnen enkele jaren grote delen van het \olgerland zich ontwikkelen als een voch tig en bloemrijk grasland. Het andere deel van de route voert door het duingebied, langs de Westboofdvallei en over het strand, In bet voor jaar is het genieten van volop zingende nachtegalen. In het najaar doen vogels zoals koper- wiek en kramsvogel zich tegoed aan de massaal aanwezige knal oranje duindoornbessen. En wie zijn verrekijker meeneemt kaïr vanaf het strand bij laagwa- ter vele tientallen zeehonden op de zandplaat zien liggen. Op zaterdag 24 april 2010 is een deel van het Holland- koor in Ouddorp voor een regioconcert. Het koor zingt in Doopsgezinde kerk, Dorp- stienden 3, en het concert begint om 17.00 uur; vanaf 16.30 zijn de deuren open. De muzikale leiding van het Holland-koor is in handen van dirigent Jan Quintus Zwart, bijgestaan door orga nist Peter Burger. Er wordt een meditatie verzorgd door ds. J. Smink. De toegang tot het concert is vrij, wel wordt er een collecte gehouden voor een project in Israël. Het Holland-koor is met ruim 700 leden het grootste chris telijke koor in Nederland en misschien ook wel van Europa. Het voornaamste doel van het koor is om te zingen tot eer van God en het bemoedigen van het Joodse volk. De koorrepetities vinden plaats eens in de drie weken in Voorthuizen en in Goes. De kooileden komen dan ook tiit het hele land. Wie interesse heeft, is vvelktjm om eens een repetitie mee te maken. In Goes worden deze gehouden in de Maranathakerk. aan de Bergweg. De repetities begin nen om 10.00 uur. In het verleden heeft het HOL- l^AND-KOOR reizen gemaakt naar landen als Canada, Ame rika, Duitsland, Engeland, Schotland, Noorwegen en Tsjechië. Uiteraard is ook Isra el meerdere malen bezocht, het laatst in juni 2008. Een deel van het koor heeft in 2007 een concertreis door Zuid-.AJrika gemaakt. Er zijn meerdere cd's van het Holland-koor versche nen, de laatste eind vorigjaar. PRINCE HELICOPTERS Zaterdag 17 april vanaf 15,00 uur; tussen Sommelsdijk en Nieuine-Tonge i www.prince-helicopters.nl OUDDORP - De bmgo die van avond - vrijdag 10 april - door VDetbalvereniging WFB zou worden gehouden gaat wegens een sterfgeval niet dooi". NIEUWE-TONGE - Op zater dag 17 april hotidt de activi- teitencon"miissie van de Her steld Hervormde Gemeente een patatactie. \'anaf I 1.30 uur wordt er gebakken bij de schuur van de iamilie Van Kempen, Duiverwaardsevveg 7. U kunt bier terecht voor patat, diverse snacks met of zonder broodje en slaatjes. Met z'n allen blijven eten, of tie lek kernijen afhalen en thuis nut tigen? Het kan allebei. Dit jaar bezorgt men ook thuis: u kunt zaterdag vanaf 9.00 uur bellen naar ()0'50429S1I. MIDDELHARNl.S - Zaterdag 17 april organiseert stichting Podium weer een Cultureel Ontbijt in het Diekhuus te Middelharnis. Gasten zijn Jan Both (streekarchiel) en Johannes Revntjes (stichting Podium Ci-O). Het onderwerp is 'Streekcultuur' en de vra gen zijn 'Hoe is streekcultuur gegroeid?' en 'Hoe maak je streekcultuur?' Hans Lammers stelt de vragen en gaat op zoek naar achtergronden en bijzon dere wetenswaardigheden. Het (Ailtureel ontbijt begint om 09.00 uur, deelname kost b. Opgeven kan via e-mail receptieCy hetdiekhnus.nl ol tel. 0187 482400. Hel cultureel ontbijt is een informele bijeen komst van mensen die belang stelling hebben in cultuur, in de brede zin van het woord, op (ioeree-Overllakkee. Zie ook website www.culluurpleingo. nl. MELISSAN'f - De jiolitie heeft woensdagochtend in een schuur aan de Nieuwe weg" te Melissant 75 kilo vuur werk aangetroffen dat daar illegaal lag opgeslagen. Naar aanleiding van een onder zoek namen politieagenten omslieeks negen uur een kijk je in de schuur en troffen daar het vuurwerk aan. De politie stelt een onderzoek in naar de 24-jarige eigenares. Het vuur werk is in beslag genomen voor vernietiging. nst op w,ïw,opelmeuw.n! Knöpi BV - Langewg !B - 3245 KG - SommelKJ!jk - 0187 ^767*7 AkkefdoQS BV - Kloosierweg 2 4317 AL - Noorijgouwe - 0111 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1