Ds. B.J. van Vreeswijk in Teksten boven overlijdensadvertenties Veenendaal begraven Ontwerp nieuwe kerk Hersteld Hervormde Gemeente Ouddorp enthousiast ontvangen Acties KNRM Kerkdiensten zondag 14 maart Verkoping vrouwenvereniging EIIAI1DEI1-I1IEUW5 EIIIVtlDEn-niELWS Donkertexcursie in Kwade Hoek PA(;iNA2 \'RIJDA(;i2M.\\RT20I0 Ethiek Teer gebeuren Met ait artikel, dat bij mij ontstond n. a. v. een artikel in het Nederlands Dagblad, raak ik wel een heel gevoelig onderwerp aan, en dat vraagt voorzichtigheid. We moeten in ethisch opzicht zuiver spre ken en handelen. Vandaar ook in dit artikel enige gedachten en aanwijzingen. Hoe moei lijk en teer is het om kennis te moeten geven van een overlij den en daarboven een tekst te plaatsen! Zeker, niet ieder doet dat. De omstandigheden zijn ook zeer verschillend. Maar alle automatisme of slechts een kille navolging van bestaande gewoonten in een dorp oi in een streek is wel erg onbevre digend. Eerder en liever zal men toch ook iets willen weer geven van wat de overledene persoonlijk bezig hield, ken merkte of" vervulde. Geuit geloof Binnen de gemeenschap van gelovige (kerk)mensen is het vaak gebruikelijk een tekst boven de rouwtijding op een kaart of in een krant te plaat sen. Soms kan die wijzen op grote verslagenheid en diep verdriet bij een heel plotse ling sterven, wanneer God zo onverwacht een geliefde weg nam. Hoewel? Onverwacht? Ooit zei wijlen ds. J. J. Poort dat nooit van een sterven op zich gezegd kan worden dat dit onverwacht geschiedde. Wij weten toch dat we sterven moeten? Als er één ding zeker is dan is dat wel dat we hier niet altijd zullen zijn en blijven. 'We hebben hier geen blijvende stad'. Heerlijk intussen als we de toekomende hebben leren zoeken! Soms wordt boven de tijding een tekst uit de Bijbel geplaatst, die de overledene lief was of waarmee de zeker heid of stellige hoop wordt geuit dat hij of zij cSie heenging thuis kwam bij God. En een woord uit de Heilige Schrift kan als een ernstige waarschu wing of als een blijmoedige vertroosting worden doorge geven en ervaren. Soms ook kan een innige bede om kracht van Boven te ontvangen bij het dragen en het verwerken van een smartelijk verlies worden vermeld. In welke krant? Het maakt vaak een heel groot verschil uit of een tijding van heengaan geplaatst is en gele zen wordt in een niet-christelij- ke krant dan wel in een christe lijk dagblad. In de eerste groep ziet men zelden een tekst uit de Bijbel. De overledene was wellicht ook niet gelovig. Er klinkt soms iets van sinart, bit terheid in door als we lezen: 'Veel te vroeg gestorven'. Soms ook wordt in de advertentie de gestorvene dank gebracht voor wat hij of zij betekend heeft. Ook regels of verzen die de overledene lief waren geeft men wel weer Staat echter de tijding van een heengaan in een christelijk dagblad dan zullen vaak Schriftwoorden of regels van Psalmverzen zijn geciteerd, die ook niel-beken- den kunnen aanspreken. Wie weet wat de Heere doet met Zijn eigen Woord of met een in een vers beleden geloof en ver wachting?! Er mag ook op de stijl worden gelet. Het zal op velen vreemd overkomen als te lezen is dat afscheid geno men werd van een huisdier, of wanneer rare naampjes erbij worden gevoegd. Voorbereiding gewenst Het lijkt me goecT wanneer in een gezin of in een familie over het sterven en over de bericht geving ervan vooraf hierover met elkaar gesproken wordt. Laten we geen verstoppertje met elkaar spelen maar veeleer eerlijk en in een goede sfeer met elkaar overleggen, vra gen .stellen en wensen uiten. Dat raakt natuurlijk meer dan alleen maar de advertentie. Soms kan ook een begrafenis ondernemer hulp bieden bij het opstellen ervan en om de goede bewoordingen te kiezen. Maar hij kan ook meer beteke nen in het overleg, zoals ik zelf onlangs vernam van een nabe staande, toeri het ging over de keus van een kerkhof Verdrie tig is het wel wanneer dit slecht of zelis niet onderhouden wordt. De bekende prediker Philpot gaf zijn vrouw en kin deren aan waar hij zijn lichaam begraven wilde hebben en wie de rouwdienst moest lei den. We vervullen toch graag iemands laatste wensen? Ook de plechtigheid zelf kan onder werp van bespreking zijn. Soms koos die heenging een Bijbel gedeelte en te zingen verzen uit. Zo graag willen we in eer biedige nagedachtenis hem of haar recht doen. Soms is het de begeerte dat kinderen of kleinkinderen een aandeel in Drs. W. Chr. Hovius de plechtigheid hebben of nog iets liefs zeggen van de overle dene dat vertederen kan. Veel moeite heb ik met het feit dat soms woorden ten afscheid tot de dode worden gesproken. Dat lijkt mij onjuist. Zeg watje wilt of kunt zeggen aan iemand wanneer hij of zij nog in leven is. Anders wordt het snel een vertoning. Slotregels In bovengenoemd dagblad werden enige regels uit een vprs van de Duitse predikant Dietrich Bonhoeffer geciteerd, die vlak voor de bevrijding door de nazi's werd opgehan gen. Vlak voor de galg sprak hij: 'dit is het einde, voor mij het begin'! De bedoelde regels luiden: Door goede machten wonderbaar geborgen verwachten wij getroost wat komen mag. God is met ons van d'avond tot de morgen en geeft ons zekerheid op elke nieu we dag. Ik hoop dat u en jij dit kunnen beamen. OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. PC.H. Kleinbloesem en 18.00 uur ds. T.W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. Dorpstienden: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur kand. G. Kater. Lassche. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. G. Oor- .schot eir 18.30 uur leesdienst - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C:.G. Kant (kinderdienst) en 18.30 uur ds. L. Krüger - Ger. Gem. 9.30 leesdienst'en 14.30 uur ds. J. Schipper (bed. H.D.) - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. de Ruiter en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. W. West land - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. Joh. Post - Geref. Kerk 10.00 uur mevr B. den Dek ker-Mast en 18.30 uur ds. G.G. Kant. MELISSANT Herv. Gem. 16.00 uur ds. D. Hoolwerf - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. J.W. van Estrik en 18.00 uur kand. A. Kos - Geref. Kerk 9.30 uur ds. IJ. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. Lugthart (welkomstdienst) en 18.00 uur ds. P. Hoogen- dam - Ger. Gem. 10.00'uur en 18.00 uin' ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur dhr J. Kenning. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. E.F. Vergunst en 18.00 uur ds. H.J.f. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. J.B. Bocsaard - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. P. Blok. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Lucaskapel HDG 10.30 uur ds. H.J.T.Lub- bers - Hersteld Herv. Gem. 09.30 uur kand. G. Kater en 17.00 uur kand. W. Schin- kelshoek - Exodus 10.00 uur ds. Sj. Bruining, Doopdienst - Remonstrantse Gem. 10.00 uur Samenkomst - CAMA Gem. 16.00 uur dhr. K. van Holten, Doopdienst. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. P. Vermaat - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L.J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18^.00 uur ds. G. Hoogerland - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. G.P. de Boer - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur ds. D.J. van Diggele en 17.00 uur ds. Anth. van Houdt. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. G.G. Kunz en 18.00 uur ds. A. Bel der - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H J.Boer en 16.00 uur ds. J.W. van Estrik - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Jongeneel en 18.00 uur ds. RM" van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur lees dienst - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur dhr. H. Scheermeijer STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. W.H. van Boeijen en 18.00 uur kand. A.L. Kornaat - Geref. Kerk 10.00 uur: ds. NJ.A. van Exel en 18.00 uur ds. G.J. Röben - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. RM. van 't Hof en 18.00 uur ds. G.C. de Jong - Geref. Kerk 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. P.C. Koster OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur kand. dr A.A. Teeuw en 18.00 uur ds. G.G. Visser - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur dhr L. Stuur man en 18.00 ds. kand. G.A. van den Brink - Geref. Kerk 9.30 uur dhr A.J. Fraanje en 18.00 uur ds. A.S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.G. van der Ziel. MELISSANT - Vrouwenver eniging 'Draagt elkanders las ten' van de Gereformeerde Gemeente te Metissant hoopt dinsdag 16 maart haar jaar lijkse verkoping te houden in verenigingsgebouw 'De Poort', Voorstraat 14 te Melis sant. Verkocht worden diverse handwerken, cadeauartikelen, zelfgemaakte kaarten en cre- aartikelen. Verder is er een kleine rommelmarkt met spul len 'uit grootmoeders tijd', maar ook eigen gebakken cake en krüüdplaetjes. Voor de jeugd is er speelgoed en snoep. De verkoping duurt van 10.00- 16.30 uur. ledereen is welkom. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: info@eilandennieuws.nI Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: GertVerweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur J.Villerius,tel.(0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIVIENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREEDE - De Kwade Hoek is een bekend en geliefd onderdeel van het natuurge bied Duinen van Goeree. Men sen komen hier graag overdag wandelen of fietsen. Nu heeft u echter de kans dit gebied eens op een heel andere manier te ervaren. U kunt zaterdag avond 20 maan mee met cle wandelexcursie 'Donkertex cursie' van Natuurmonumen ten. Een gids neemt u via het waterwingebied mee naar de Kwade Hoek. In het donker is de belevingswaarde anders dan met daglicht. Gelui den, silhouetten, licht aan de horizon,en de sterrenhemel (als het helder is); het komt allemaal aan bod. Vooraf krijgt u een kopje koffie/thee op het kantoor van Natuurmonu menten en vertelt de gids over wat u kunt verwachten tijdens de wandeling. Als u mee wilt is vooraf aanmelden noodzake lijk. Dat kan via de website van Natuurmonumenten, www. natuurmonumenten.nl of bij VVV Ouddorp aan Zee, tele foon 0187 681789. De excursie start om 19.30 uur bij het kan toor van NatuuriTionumenten, Oostdijkseweg 81a, Goeder- eede. De excursie duurt ca. twee uren. Deelname kost voor leden van Natuurmonumen ten 4 euro, voor niet-leden 7 euro en voor kinderen t/m 12 jaar 2 euro. Cloede waterdichte wandelschoenen of laarzen en warme, waterdichte kleding wordt aanbevolen. STELLENDAM - Dinsdag 9 maart om 14.15 uur werd de bemanning van de redding- boot Antoinette' van KNRM station Stellendam buiten, door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een sport- visboot met roerproblemen. Er werd uitgevaren naar de Hinderplaat op de Noordzee en ter plaatse gekomen bleek het bootje tegen de Hinder plaat aan te liggen. Na enige moeite werd een sleepverbin- ding gemaakt, waarna de Esox van 4 nieter lengte en met 2 personen aan boord, naar Stel lendam werd gesleept en daar werd afgeleverd bij de trailer- helhng. Op weg naar de haven van Stellendam met de sportvis- boot kwam de reddingboot langs de SL18. Deze lag vast op de bank voor de haven. Eerst werd het sportvisbootje binnen gebracht, waarna de Antoinet te terug ging naar de SLIB. Deze werd vlot getrokken naar dieper water, waarna het schip op eigen kracht haar weg kon vervolgen. Dezelfde dag, om 13.00 uur, werd de bemanning van de reddingboot Griend van KNRM station Ouddorp bin nen, door het Kustwacht Cen trum gealarmeerd voor een vastgelopen zeiljacht bij de haven van Brouwershaven. Er werd ter plaatse gegaan, en het jacht Targa met 1 persoon aan boord werd los getrokken. Hierna werd het begeleid naar de haven van Brouwersha ven. Na controle op lekkage of andere schade werden de gegevens opgenomen en keer de de Grieird terug naar haar VEENENDAAL - Onder grote belangstelling is vorige week vrijdagmid dag de Hervormde pre dikant van Den Bommel, ds. B.J. van Vreeswijk op de Algemene Begraaf plaats in Veenendaal begraven. Daarvoor vond een afscheidsdienst plaats in de Julianakerk aldaar. Afgelopen zondagmiddag was de familie aanwezig tijdens een rouwdienst in de Hervormde Kerk te Den Bommel. In beide diensten ging Van Vrees- wijks vriend ds. T.W. van Bennekom voor. Op 28 januari hoorde ds. Van Vreeswijk dat hij opnieuw zeer ernstig ziek was en er geen per spectief op genezing was. Om de familie de gelegenheid te geven intensief betrokken te zijn, werd dominee Van Vrees wijk op woensdag 24 februari overgebracht naar een hospice in Bennekom, waar hij enige dagen later overleed. Toespraken Voor de afscheidsdienst waren er meerdere sprekers. Als eer ste sprak de oudste dochter Jolanda Hofland-Van Vrees wijk namens haar broers en zussen een persoonlijk woord. Zij gaf aan dat haar vader altijd duidelijk maakte wat hij wilde en wat hij vond, "waarbij hij steeds milder geworden was". Ze gaf aan dat in de opvoeding altijd verwezen was naar Gods Woord. "Omdat vader de laat ste weken moeite had met spre ken, wees hij met zijn vinger naar boven". Namens de kerkenraad van Den Bommel sprak ouderling J.A. Meinster. Ook hij vertelde hoe zijn predikant zijn verlan gen naar God duidelijk maakte door naar boven te wijzen. Hij gaf aan dat de banden iriet ds. en mevrouw Van Vreeswijk in korte tijd zo goed geworden waren, maar ook over de vra gen die er zijn dat hij maar zo kort heeft mogen dienen. "Ook in deze geldt dat we het moe ten houden bij Gods Woord dat ons een licht is voor onze voet". Namens de generale synode van de Protestantse Kerk in Nederland sprak de preses, ds. P. Verhoeff. Hij prees de grote werklust van de overledene en noemde zijn verdiensten voor de landelijke kerk als preses \an de Hervormde Synode "in een moeilijke tijd, die nog wel eens een scheiding ervoer tussen zichzelf als mens en als voorzitter van de Hervormde synode". Ook noemde de pre ses het voorzitterschap van de Stichting Herziening Staten vertaling en zijn lidmaatschap van Geschiktheidscommissies. Hij wilde hem echter vooral herinneren als "een gedre ven en bezield dienaar van het Woord". Ds. Verhoeff zag hem vooral als "een kind van (;od, die nu bij de Heere is, die niet laat loslaat wat Zijn hand begon". Tot slot sprak Piet van Vrees wijk namens de familie een dankwoord. De belangstel ling \oor de dienst was groot. Behalve familie en vrienden waren er ook belangstellenden uit de landelijke kerk, de plaat selijke kerken, vorige gemeen ten, de Gereformeerde Bond en de Stichting Herziening Sta tenvertaling. Ook waren pre dikanten aanwezig, die door ds. B.J. van Vreeswijk in het ambt van predikant bevestigd waren. Tijdens de afscheids dienst in de Julianakerk deed de kerkenraad van Den Bom mel dienst en waren enkele predikanten ambtelijk aanwe zig, alsmede pastoraal werker G. Strubbe. Preek De Schriftlezingen waren Psalm 138 en Mattheus, vers 23-27. De laatste preek van ds. Van Vreeswijk op 31 januari jl. ging over het laatstgenoemde Bijbelgedeelte. De kerntekst voor de preek was Psalm 138, vers 8 (in de herziene Staten vertaling): 'De HEERE zal Zijn werk voor mij voltooien; Uw goedertierenheid, HEERE, is tot in eeuwigheid; laat de wer ken van Uw handen niet los'. "De psalm begint met de lof van God en het neerbuigen voor Hem. Maar mensen zijn niet zo geneigd om voor God te buigen, daar is geloof, beke ring en wedergeboorte voor nodig. Ook de overledene wist dat. Zijn studeerkamer was tij dens zijn ziekte niet meer in gebruik als werkkamer, maar nog wel als plaats om te buigen en te bidden. Buigen voor God is het enige wat overblijft voor een mens. Vers 7 spreekt over het wandelen in de benauwd heid. Ook dat kende ds. Van Vreeswijk; al tien jaar geleden overviel hem de gevreesde ziekte en kwam hij uil bij het achtste vers van Psalm 138. Ook na zijn genezing wandel de ds. Van Vreeswijk nog wel eens in de benauwdheid; dan bleef alleen over het roepen tot Hem, Die goedertieren is. Goedertierenheid betekent ondermeer dat God trouw is en dat Hij nakomt wat Hij belooft". Ds Van Bennkoni stelde nadrukkelijk: "De Hee re is er; verwacht het niet \an een mens, ook niet van jezelf 1 Als we wandelen in het midden van de benauwdheid gaat ook de duivel rond met de \raag: 'Kun jij zo binnenkomen, met al je zonden?' Maar daar blijtt over dat de Heere het dan voor een mens voltooit. Als we wandelen in het midden van de benauwdheden, maakt Hij ons levend. God laat het werk van Zijn handen niet los. Bij Jezus zien we Gods handen. Zijn handen werden gebonden en vastgemaakt aan het kruis, waar Hij als Lam van God de zonden der wereld wegdraagt. Ook de Zoon van God laat niet los wat Zijn hand begon; ook niet door de afbraak heen. Zo mag de familie verder en mogen ook de Hervormde gemeenten van Veenendaal (waar de vacature van ds. \'an Vreeswijk nog niet is ingevuld) en Den Bonunel weten dat God ze niet loslaat. Zegenend, met de littekens in Zijn handen is Jezus opgevaren en Hij heeft beloofd: Ziet, Ik ben met u, al de dagen tot de voleinding van de wereld. Wel blijft de vraag over of de prediking ons al aan de voeten van Jezus gebracht heeft". Na de dienst vertrok de rouw stoet naar de begraafplaats, waarbij de kerkenraad van Den Bommel het laatste gedeelte naast de auto liep met de kist. Op de begraafplaats flankeer den zij de zoons en schoon zoons met de baar Bij het graf las ds. T.W. van Bennekom vers 17-19 uit Jesaja 65. Tot slot werd aan het open graf Psalm 89 vers 8 gezongen. Tijdens de rouwdienst in Den Bommel bracht de familie de rouw in de kerk en sprak ds. Van Bennekom over de tekst "Mijn genade is u genoeg". \a de dienst was er de gelegen heid voor familie en gemeente om elkaar te condoleren niet het overlijden van man en vader enerzijds en predikant anderzijds. OUDDORP - Ruim een maand na de opdracht van de Hersteld Hervormde Gemeente Ouddorp aan architectenbureau Born bv bna te Middelharnis om een kerk te ontwerpen direct aansluitend aan verenigingsgebouw Eben- Haëzer aan de Preekhil- laan en Diependorst te Ouddorp, kon Marco Born zijn creatie al pre senteren. De Hersteld Hervormde Gemeente toonde zich enthousiast, het college van burge meester en wethouders en de welstandscommis sie plaatsten geen wijzi gingen en in een vergade ring, begin februari, voor de leden van de Hersteld Hervormde Gemeente Ouddorp, konden ook zij kennisnemen van het te ontwikkelen project. Een bouwplan voor een kerk- zaal met 1100 zitplaatsen op de begane grond en een galerij met nog eens 200 zitplaatsen. Naast het bestaande gebouw Eben- Haëzer, ongeveer 620 m2, zal er volgens de archi tect 1100 m2 worden bij gebouwd. De bovenkant van de kap van de kerk- zaal reikt tot 19 meter met daarop een spits van ruim 9 meter. Er is geen klok kentoren voorzien. Door Jaap Ruizeveld Naar verwachting wordt begin mei cle bouwaanvraag bij de gemeente ingediend. Aanslui tend volgt dan de verwerking en de wettelijke procedure met de bekendmaking en de Ontwerp voorzijde. ter visielegging. Afhankelijk van zienswijzen kan in het ontwikkelingstraject eventueel vertraging optreden. Volgens architect Marco Born moet het echter haalbaar zijn dat het kerkgebouw tussen nu en twee jaar gerealiseerd kan wor den. Een tijdsfase waarmee ook secretaris A.W. Bruggeman van de kerkvoogdij van de Her steld Hervormde Gemeente Ouddorp rekening houdt. Alle betrokkenen hopen zo spoedig mogelijk tot een aanbesteding te kunnen komen. Tot de tijd van realisatie houdt de kerkge meenschap haar erediensten in het Mulufuncüoneel Centrum aan de Dorpstienden en in ver enigingsgebouw Eben-Haëzer Harmonisch Omdat de kerk tegen Eben- Haëzer wordt gebouwd, moest in het ontwerp een harmoni sche eenheid tot uiting komen. Daarom is dit ontwerp niet te vergelijken met andere nieuw bouw kerken op het eiland, zegt de 36-jarige directeur-eigenaar van architectenbureau Born bna, die kantoor houdt aan de Doetinchemsestraat te Middel harnis. Samen met vier bouw kundige tekenaars heeft het bureau zich de laatste jaren naast woningbouw en het ont wikkelen van bedrijfspanden, gespecialiseerd in nieuwbouw van kerken. "Doordat wij al enige jaren betrokken waren bij verbouwprojecten aan en in kerken deden wij veel erva ring op die wij nu weer kun nen inzetten". Behalve de opdracht voor de Hersteld Hervormde Gemeente in Ouddorp heeft het bureau op Goeree-Overflakkee nog twee andere kerkbouwprojecten in ontwerp en wel voor de Her steld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge en voor de Gereformeerde Gemeente te Middelhanris, aan de Boom gaardweg aldaar "Alles bij elkaar hebben wij opdrachten voor 11 nieuwbouw kerken - van Nijkerk tot Goes - op onze tekentafels mogen verwerken", vertelt Marco Born. Akoestiek In het ontwerp voor het kerk gebouw in Ouddorp wordt speciale aandacht besteed aan de akoestiek en de klimaatbe heersing. Er wordt gebruik gemaakt van duurzame, zoveel mogelijk onderhoudsarme materialen. In de kerkzaal worden de zitplaatsen als het ware rond de preekstoel gefor meerd. Aan de achterzijde van de 30 meter lange zaal komt de ruimte voor het orgel. In welke vorm dat wordt uitge voerd is nog niet ingevuld. De kerk krijgt een drietal entrees met glas, onder andere aan de Preekhillaan en aan de Die pendorst. De entrees worden iets uitgebouwd waardoor deze voor bezoekers en passanten vanaf de weg direct uitnodi gend en herkenbaar zijn. In het gebouw komen verder een consistoriekamer, een kleine keukenruimte, een vergader zaal en toiletgelegenheden met voorzieningen voor min dervaliden en rolstoelgebrui kers. Tenslotte nog een kleine bergruimte en een garderobe. Op eigen terrein worden 120 tot 130 parkeerplaatsen aange legd. "Het wordt een mooi project besluit Marco Born, die met de opdracht erg blij is. "Het ont werpen van een kerk binnen een bestaand gebied, integre ren dus, is een uitdaging en betekent dat er veel aandacht besteed moet worden aan de vormgeving. Vriendelijk, warm en uitnodigend zijn de trefwoorden". Als het kerkge bouw is gerealiseerd ontstaat er één kerkelijk centrum met het bestaande verenigingsgebouw Eben-Haëzer Daar behoe ven dan geen afzonderlijke erediensten meer te worden gehouden. Ontwerp rechterzijde, aan de Diependorst (parkeerlenrin).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2