Meer dan 38 procent van de opgeroepen kiezers op het eiland blijft bij gemeenteraadstembus thuis Gemeente Dirksland zet kersverse stemgerechtigde in het zonnetje 2j Lokale partij VDB78 leidt stoelendans naar vorming nieuw college Middelharnis Jarig en meteen gaan stemmen: k È)S^ EIÜVriDEII-IIIEUWS Busreis naar EO-Jongerendag i^AfiiKn-iiiEUiiis -y De VVD van Oostflakkee, Middelharnis, Dirksland en Goedereede bedanken u voor uw stem en het vertrouwen! zeker nu! www.govvd.nl Visverkoop PA(;iNA2 DINSDAC; 9 MAART 20I(i Veil' stemlmssen wmlen umgeJieerd. nadat het 21.00 uur wn.s geweest GOEREE-OVERFLAKKEE - De kiezer heeft gespro ken en de kiezer heeft altijd gelijk. Met deze weten schap konden afgelopen vrijdag in de vier eilandelijke gemeenten de definitieve stembusuitslagen worden bekrachtigd. Met opkomstpercentages die schommel den tussen de 56,9 in Oostflakkee, 58,3 in Middelharnis, 62 in Dirksland en 69,9 in Goedereede, bleek dat ruim een derde - zelfs eilandelijk gemiddeld 38 procent - van de gerechtigde kiezers op het eiland is thuisgebleven. Daarmee dramatisch onderstrepend dat de kloof tus sen politiek en samenleving steeds groter wordt. Winst was er voor de lokale partijen, VGB in Goedereede van 1 naar 3 zetels, VDB78 in Middelharnis van 3 naar 4, Vrije Lijst Oostflakkee van 2 naar 3 en ook successen voor de nieuwkomers Lijst 7 in Oostflakkee met 2 zetels en D66 in Middelharnis met 1 zetel. Opvallende afwij king hier is Gemeentebelangen Dirksland met 1 zetel verlies. Door Jaap Ruizeveld Vooraf nog enkele markante cijfers. In stemdistrict 5 in Middelharnis (De Samaritaan te Sommelsdijk) kwam slechts 44 procent van de opgeroe pen kiezers op. In Ouddorps Dorpstienden daarentegen werd een score bereikt van 85 procent. Kiezers in Herkin gen hielpen met 152 stemmen (van zijn totaal stemmental van 357) dorpsgenoot Huber via de blanco lijst opnieuw aan een raadszetel in Dirksland. Ter wijl de PvdA in Goedereede, zij het wel met stemmenver lies, zich handhaafde waren de socialistische partijgenoten in de overige drie gemeenten tninder succesvol. In Oostflak kee een verlies van 2 zetels en in Middelharnis en Dirksland 1 zetel. De ChristenUnie verloor in Goedereede en Oostflakkee een zetel en de SGP boekte ver rassend een zetel winst in Mid delharnis. Oostflakkee Voorafgaand aan de verkie zingen gaven Petra 't Hoen en Gert-Jan van der Valk (resp. PvdA- en CU wethouders) in Oostflakkee aan graag met nog een termijn hun taken te willen afmaken. Of die gelegenheid na de stembusuitslag nog haal baar is, lijkt twijfelachtig. De PvdA zag haar aanhang drastisch slinken van 5 naar 3 zetels. Of de spanningen in het laatste jaar tussen raadsfractie en plaatselijk bestuur hieraan debet zijn geweest, kan niet zonder onderzoek worden aangeduid. Fractieleider Bas de Vos zag de Vrije Lijst Oostflakkee met Willy Heintjes niet alleen langszij komen, maar doorsto men naar de grootste partij in Oostflakkee. "We keren terug in de coalitie met het recht tot het leveren van een wethou der", jubelt de VLO. "Een fan tastisch resultaat, verbazing wekkend", stelt Heintjes, "om het voortouw te mogen nemen tot vorming van een nieuw col lege". Minder blije gezichten waren er bij de ChristenUnie waar een zetel moest worden ingele verd (van 3 naar 2) en waarmee een wethoudersstoel voor Van der Valk in het geding komt. Succes voor lijst 7 van Frits Kroeze - een onervaren poli ticus, die aangeeft niet langs de zijlijn te willen staan maar zich duidelijk in het strijdperk •wil begeven. Met 2 zetels bin nenkomend ligt op deze fractie de druk om haar slogan "t mot oares' de komende drie jaar waar te maken. Stabiel bleven met elk twee zetels de SGP, met fractieleider Adri van Gurp en Houweling en de VVD met Van de Ree en zijn liberale compagnon Erik van Noordt Wieringa. Voor het CDA kan Scheermeijer nu de komende periode volmaken. Politiek Oostflakkee is veran derd. Heel trouw Heel trouw zou je in de gemeente Goedereede de SGP- aanhang kunnen duiden. Tref fender kan dat niet worden weergegeven dan dat zelfs in 2 stemlokalen Oostdam en 't Haegse Huus met respectie velijk 263 en 183 stemmen Foto 's: Adri van der Laan precies hetzelfde cijfer werd bereikt als in 2006, terwijl de afwijking bij de stembureaus De Vliedberg in Ouddorp en De Rank te Stellendam in die is Frans Tollenaar uit Borsele oud-wethouder die een ruime bestuurlijke ervaring heeft. Uiteraard hadden wij graag verder gegaan met Admi raal, maar wij respecteren zijn standpunt om terug te treden. Destijds gevraagd voor slechts enkele maanden, is Admiraal ruim vier jaar gebleven. Voor zijn inzet zijn wij hem zeer erkentelijk". De grote winnaar is in Goede reede de lokale fractie VGB. Lijsttrekker Patrick Polie en wethouder Peter Feller moch ten van alle partijen de geluk wensen in ontvangst nemen. "Vooral onze duidelijke stand punten - centraal uiteraard van de opgeroepen kiezers thuisblijft". Teleurgesteld Jan Goemaat (ChristenUnie) toont zich ook voor de komen de periode strijdbaar, maar is zichtbaar teleurgesteld over het verlies van een zetel. "Wij zijn vrij actief geweest, hebben op de cruciale dossiers een dui delijke en beargumenteerde visie gegeven en zijn de debat ten niet uit de weggegaan. We hebben constructief gewerkt, vanuit onze standpunten. Het is duidelijk dat je met 2 zetels meer in de melk te brokkelen hebt dan met één stem. Ook de werkdruk kun je niet zo De stemmen zuorden geteld. vergelijking beperkt was tot 2 en 4 stemmen in de min. Lijst trekker Hans Klepper sprak over "dankbaarheid" en "blijd schap" bij het eindresultaat. Opnieuw 5 zetels (inclusief een restzetel). 'Juist in deze tijd waarin het niet gemakkelijk is om op principiële items te scoren, heeft onze achterban ons niet in de kou laten staan. Wij hebben ons geprofileerd en zien dat de kiezer dat waar deert. Eind vorige week heeft de SGP de overige fracties, op basis van de stembusuitslag, uitgenodigd voor een oriënte rend gesprek ten aanzien van het vervolgproces. Wij hebben meegedeeld dat de SGP, in verband met het ver trek van Ton Admiraal, voor de komende zittingsperiode opnieuw een kandidaat-wet houder van buiten Goedereede heeft kunnen vastleggen. Het onze blijvende inzet voor zelf standigheid bij het dossier Herindeling - heeft menigeen aangesproken. Het is een waar dering voor een ieder die in en b\] de VCiB actiefis", stelt Peter Feller. "Wij hebben burgers bij ons werk betrokken, naar hen geluisterd en de kans geboden om mee te praten". Graag wil Feller als wethouder straks verder met de onderwerpen waarop hij zich de afgelopen periode richtte. "Dat wij drie zetels hebben verworven is een fantastisch resultaat. Zo'n grote winst hadden wij niet verwacht. Het betekent ook dat een lokale partij, ondanks de landelijke media insteek en landelijke politieke hypes, toch dichterbij de burger staat. Dat verkleint een beetje de zo betreurde kloof tussen politiek en burger. Want het blijft jam mer dat ook dit keer een derde Foto 's: Adri van der Laan gemakkelijk verdelen, maar via de commissies zal onze inbreng krachtig blijven. Ik ben met deze uitslag niet blij. Wat de reden is van het stemmen verlies kan ik op dit moment nog niet aangeven. Het is niet anders". Van der Meer (VVD) kijkt op het uitslagenlijstje en zegt beschouwend: "Wij zijn niet ontevreden. We hebben de 2 zetels behouden en in deze fase waarin emoties rond het dos sier Herindeling sterk spelen, is een stabiliserende factor posi tief Wij hebben vroegtijdig, helder en duidelijk ons stand punt bij genoemd onderwerp met argumenten aangegeven. Dat heeft men gewaardeerd. Dat lokale partijen, met hier de VGB, goed scoren, was de alge mene verwachting, daarvoor is een felicitatie aan hun adres op zijn plaats. We gaan ons nu weer richten op de belangen van de gemeente Goedereede en de inwoners. Er moet veel gedaan worden om de posi tie van de gemeente in een komende bestuurlijke vormge ving, zo sterk mogelijk neer te zetten. Zoals in onze campagne aangegeven: De herindeling komt er aan, maar Goedereede gaat gewoon door". Democratie Bas van Dam (PvdA) kan met de twee zetels voor zijn partij uit de voeten. Wel vindt hij het jammer dat er stemmenverlies is geleden en dat zoveel opge roepen kiezers thuisbleven. "Dat is voor de democratie niet goed. Wij hebben als PvdA ons gezicht laten zien, hebben geen enkel onderwerp zonder gron dige bestudering laten pas seren en hebben een heldere mening verkondigd. Kritisch en fair zijn we de beraadslagin gen in gegaan en hebben op belangrijke momenten voor stellen aangereikt voor ver dieping en of verbetering. Die inzet zie je niet geheel terug in de verkiezingsuitslag. Dat is jammer, maar anderzijds een stimidans om er opnieuw strij dend tegenaan te gaan". Des gevraagd zegt Van Dam: "Als we gevraagd zouden worden om in het college te participe ren, clan gaan wij dat zeker niet uit de weg. Wel met de voor waarde dat in het prograrimia dan ook onze boodschap kan doorklinken". C-D,\-lijsttrekker Arend-J an van der Vlugt blijft, ook na het verlies van een zetel voor zijn partij, uiterst gedreven. "Het is natuurlijk jammer, maai ook weer niet dramatisch. Wij zijn nu met veel stemmen- voorsprong op PvdA, VVD en Chri.stenUnie, de derde par tij in Goedereede. Vanuit die positie ztdlen wij opereren in het belang van de inwoners en het positioneren van de gemeente in de bestuurlijke toekomst. De afgelopen cam pagne is soms scherp gevoerd. Dat mag ook, en daarover had den wij afspraken gemaakt onder de fracties. Als C^DA heb ben wij overigens nooit par tijen en namen genoemd. We spraken over de meerderheid van de raad, enz. Dat was onze bewuste keuze. Wij kunnen met trots terugzien op hetgeen in de voorbije jaren is bereikt. Ook zijn wij een standpuntbe paling omtrent het onderwerp Herindeling niet uit de weg gegaan. Inzetten op een sterke positie van Goedereede in een toekomstige nieuwe eilandelij ke gemeente, daarmee worden onze inwoners en hun belan gen straks niet op achterstand gezet. Dat dit standpunt tot reacties zou leiden, was invoel baar". Gespannen gezichten hij het bekend lüorden van de verkiezingsuitslag. Foto: Adri van der Laan DIRKSLAND - Het was vorige week woensdag, de dag van de gemeente raadsverkiezingen, voor Corné van der Lede uit Dirksland een bijzondere dag. Hij werd die dagjuist achttien jaar en mocht daarom meteen gaan stemmen, voor het eerst van zijn leven dus. De gemeente Dirksland heeft Corné daarom een beetje in het zoniretje gezet, toen hij z'n stem uitbracht op het stembu reau in het brandweerlokaal van Dirksland. Na het stem men ontving Corné uit han den van burgemeester Stoop namens het gemeentebestuur een attentie ter gelegenheid van zijn verjaardag. Op de foto meldt Corné zich bij het stem bureau. Folo: Wim van Vossen Fotografie De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal lO.j, Middelliarais. (0187) 48 27 84 w^iv.hetbinnenhiiismiddeliiamis.nl NIEUWE-TONCiE - Zaterdag 13 maart wordt vanaf 9.00 uur gebakken vis verkocht op het terrein naast de Geref. Gemeente te Nieuwe-Tonge. Eén visje kost één euro, zes visjes vijf euro. Bestellingen kimnen tot a.s. vrijdag worden doorgegeven: tel. 651441. Christelijk streekbiad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-hiuis vrijdag aborlnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweijiaeilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie(3)eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Gverflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEREE-OVERFLAK KEE - Zaterdag 5 juni 2010 wordt in Arnhem de 36e EO-Jongerendag gehouden. Vanaf Goeree- Overflakkee wordt hier heen een busreis georga niseerd. Aanmelden hiervoor kan via e-mailadres ericmarjanCffikpn- planet.nl onder vermelding van voor- en achternaam, tele foonnummer, e-mailadres en opstapplaats. Je kunt kiezen uit de volgende opstapplaatsen: - Ouddorp (bushalte Preekhil- laan); - Goedereede (busstation Vis sersweg); - Stellendam (busstation nabij Brielsestraat/Korteweg); - Melissant (bushalte .aan de Provinciale weg); - Dirksland (bushalte Schel penpad); - Sommelsdijk (bushalte Sama ritaan); - Middelharnis (bushalte Doe- tinchemsestraat); - Nieuwe Tonge (Tramlijnweg bij tankstation Nelisse); - Oude Tonge (busstation); - Schaapsweg (bushalte). De exacte opstaptijden krijg je later door per mail, de bus start om 9.30 uur in Ouddorp. Na afloop van de Jongerendag vertrekt de bus weer naar Goe- ree-Overflakkee en hoopt men vóór ,24.00 uur weer terug te zijn in Ouddorp. Gezien de belangstelling van vorig jaar wordt tijdige opgave aanbevolen. Wie samen met iemand in de bus wil zitten, dient dezelfde opstapplaats te bespreken. Deelname aan busreis kost 17,50 euro, over te maken op rekening nr 35.12.64.272 t.n.v. Doopsgezinde Gemeen te te Ouddorp o.v.v. je naam en 'EO Jongerendag'. Zodra dit bedrag ontvangen is, is je plaats in de bus gereserveerd. Wie meer wil weten kan mailen naar eric.marjan@kpnplanet. nl of bellen naar 0187-687529. MIDDELHARNIS Mevrouw Maas toont zich heel bUj met het verkie zingsresultaat voor de fractie van VDB78 in Middelharnis. Op eigen kracht naar vier zetels en dan bovendien de groot ste partij in de nieuwe gemeenteraad. "Dat is een succes dat je niet alleen koestert, maar eigenlijk de partij op haar grond vesten doet trillen. De kie zer heeft duidelijk voor onze lokale fractie geko zen. Dat wij door het weg vallen van ABB een aantal van deze kiezers hebben overgenomen, is zeker denkbaar. Anderzijds heb ben wij ons de afgelopen periode duidelijk politiek bestuurlijk geprofileerd. Het Jongeren Activitei ten Centrum was toch ons paradepaardje. Door de verkiezingszege zijn we in een unieke positie beland. Vanuit VDB78 worden nu de gesprekken voorbereid om tot afspraken te komen voor de vorming van een college. Wij zullen daar bij niets uitsluiten. Zien wat het overleg als moge lijkheden biedt. In ieder geval wacht er een boei ende periode". Door Jaap Ruizeveld Rien van der Boom (SGP) steekt niet onder stoelen of banken dat zijn partij blij is met de behaalde vierde zetel. "Wij zijn bij deze verkiezingen sta biel gebleven, met een kleine stemmenwinst. Daarvoor zijn we onze achterban dankbaar. Dat de lokale partij VDB78 nu de grootste fractie is gewor den is enerzijds verrassend, anderzijds het is de tendens bij nagenoeg alle lokale partijen. Je moet ook in beschouwing nemen dat ABB met 2 zetels was weggevallen en er, ook met de komst van D66, andere ver delingen mogelijk waren. Onze kiezers hebben onze faire, con structieve, soms stevige poli tieke insteek, blijkbaar positief beschouwd. We hebben ons ingezet voor transparantie en burgers benaderd voor hun zienswijzen bij onderwerpen. Wij zijn zeker ook bereid om onze oppositierol in te ruilen voor collegeverantwoordelijk- heid. Wel moeten we ons dan in de programma-inhoud kun nen vinden". Jammer Mevrouw Vermeulen (PvdA) vindt het jammer dat haar fractie een zetel heeft moeten inleveren. "Wij hebben ons in de raad en via onze wethou der in het college gemanifes teerd. Echt veel gedaan in de afgelopen periode. Kijk naar een Jongeren Activiteiten Cen trum, het economisch beleid, de contacten met de onder nemers. Centrum voor Jeugd en Gezin, Armoedebeleid en het stimuleren van toerisme en recreatie. Toch weten veel inwoners niet dat je je als par tij voor genoemde en andere items hard maakt, je inzet. Politiek en burger staan helaas nog ver van elkaar". Het ver lies voor de lokale PvdA wijt mevrouw Vermeulen voor een belangrijk deel ook aan lan delijke accenten. Het media- gebevn-en is alweer gericht op koinende Kamerverkiezingen. Dat er in de laatste maand enkele ingewikkelde onder werpen in raad en college met moties hebben geleid tot span ningen, vindt ze spijtig. "Een wethouder kan overigens ook niet, bij zaken die op afstand zijn gezet en mislopen, voor alles verantwoordelijk wor den gesteld. Wij zouden graag onze klus, via PvdA -inbreng in het college, de komende jaren afmaken", besluit mevrouw Vermeulen. Osinga (VVD) is niet onte vreden met de stembusuit slag. "Kijkend naar een lagere opkomst is het best een mooi resultaat. Opvallende feiten zijn er natuurlijk wel. Lokale partij VDB78 is nu de groot ste fractie. Bedenk hierbij wel dat ABB, ook een lokale partij, met meer dan 1100 stemmen en twee zetels was weggevallen. Het is een landelijke afspiege ling dat lokale partijen succes sen boeken. Als VVD in Mid delharnis zijn we het CDA ruim in stemmental voorbij gegaan. Tenslotte valt ook het verlies van de PvdA op. Ja, in de laat ste weken zijn er wat politieke littekens ontstaan op belang rijke dossiers Westplaat en Zui delijke Randweg. Dat betekent voor de VVD niet dat er daar door bij coalitiebesprekingen bepaalde blokkades worden opgeworpen. Het gaat om een krachtig bestuur dat durf toont in een tijd van grote vraag stukken. Denk daarbij aan het invullen van bezuinigingen. Wij zullen ons constructief opstel len", aldus Osinga. Nieuw Met 470 stemmen slaagde D66 er in een raadszetel te bemach tigen. Toch valt de kiezerssteun wat tegen. In de kern Stad aan 't Haring\liet brachten slechts 11 kiezers hun stem uit op D66 en dat was het laagste stem mentotaal van alle stemdistric- ten in de gemeente Middelhar nis. Alle andere lijsten daarbij meegerekend. "We zullen ons moeten waarmaken", zegt frac tieleider Wieringa, die bij het verkiezingsdebat liet zien dat hij voorzichtig opereert. Als nieuwkomer wil hij graag brug gen slaan. Het CDA (Robert van Papeveld) is inmiddels de zesde partij als naar het stem mentotaal wordt gekeken. Met 795 stemmen blijft het CDA met haar 2 zetels overigens wel royaal boven D66 staan. De Rover (ChristenUnie) is blij met het verkiezingsresultaat. "Het is voor ons een bevesti ging dat de manier waarop wij politiek bedrijven wordt gewaardeerd. Wij zijn betrok ken bij de samenleving, ver diepen ons in problematiek van burgers zoals bij mensen met een beperking. (3nze inzet zal ook de komende periode gericht zijn op een transpa rantie in het bestuur, ontwik keling van duurzame energie als kennisintensieve sector die kansen biedt op gebied van duurzaamheid, economie en onderwijs. Verrast was ik over de winst van VDB78, hiervoor mijn gelukwensen. Het aflia- ken van ABB zal hierbij zeker een rol hebben gespeeld. De uitskig m.iakt collegevorming de CHH#ar?**e ^8m W^^ keiiiigiieri«EiróffleeU@b)ti9v^n zett h in de hand, rekeningoggre_ dat ook aieEaas

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2