Winkelen tussen de mannequins Gemeente Middelharnis doet mee met de landelijke opschoondag Ontruimingsoefening: 'ontploffing' in bedrij f sloods op De Klepperstee Lezing over tuinarchitectuur: ^Alles in de tuin heeft mijn liefde' Edudelta College start met Taardenklas' Fotoclub De Rarekiek 'Per Amore' voert musical 'Evidence of Grace' uit Jongeren maken van hun hobby hun beroep in nieuwe opleiding EIIJVni]E|l.niEUW5 SOMMELSDIJK - Tony Oomes houdt op dins dag 16 maart een lezing over de geschiedenis van de tuinarchitectuur. De lezing in de Remonstrant se kerk te Sommelsdijk is de laatste dit seizoen in een serie van de stichting Kunst en Cuhuur Educa tie Goeree-Overflakkee. MIDDELHARNIS - Even als vorig jaar doet de gemeente Middelharnis ook dit jaar weer mee aan de landelijke opschoon dag op 20 maart aan staande. Die zaterdag is de afsluiting van 'De week van Nederland schoon'. In zo'n veertig gemeen ten in Nederland steken bewoners de handen uit de mouwen om hun eigen wijk of buurt schoner en dus veiliger te maken. "Veiligheid is niet alleen de verantwoordelijkheid van de gemeente, maar van ons allemaal" vindt Anton Wesdorp, wethou der van o.a. milieuzaken. "Daarom ondersteunen wij graag iedereen die mee wil doen aan deze dag. Hiertoe is een stand ingericht in de hal van het gemeentehuis, waar alle inwoners niet alleen infor matie kunnen krijgen over de opschoondag, maar ook het benodigde materi aal om de buurt schoon te vegen. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 12 maart komt weer een gastfotograaf op bezoek bij De Rai-ekiek in Sommelsdijk. Het is de fotograaf Hubert van Lief land uit Houten. Met hulp van de moderne digitale technieken zoekt hij de grenzen van de fotografie op met als resultaat heel bijzondere beelden. Op 26 maart wordt eigen foto werk besproken. Leermomenten MIDDELHARNIS - Jon geren die graag met paar den en pony's omgaan, kunnen met ingang van komend schooljaar terecht bij het Edudelta College. In augustus 2010 start deze onderwijsgroep met een nieuwe opleiding 'VMBO paard'. Dit in haar VMBO-vestigingen te Barendrecht, Goes en Middelharnis. Vanaf de eerste schooldag kunnen hier leerlingen die net de basisschool hebben verlaten aan de slag bin nen de praktijkafdelingen met paarden en pony's. Dit alles onder leiding van ervaren docenten en instructeurs. doorlopende leerlijn Talents 2 Work (VM2) Inloopmiddag 17 maart Middelharnis PA(;iNA 10 DI\.SDA(; 9 MAART 2010 OUDDORP - Sinds de opening in augustus 2008 is De Kievit Mode, gevestigd aan de Boom pjes te Ouddorp, succesvol geweest. Niet alleen met het oog op de verkoopresultaten, maar het klikt ook tussen de ondernemer met zijn mede werksters en hun hrede klan tenkring. Die klanten komen trouwens uit de wijde omge ving. Ze houden van mooie, goedvallende merk- en kwa- liteitskleding en weten dat ze daarvoor bij De Kievit Mode aan het goede adres zijn en er heel plezierig geholpen wor den. Winkeleigenaar Erwin de Kievit heeft het dan ook prima naar zijn zin in het Ouddorp- se winkelcentrum. En om de iimduig die hij met Outldorp heeft opgebouwd zichtbaar te maken, heeft hij recente lijk een markante ()uddürpse afbeelding in zijn winkel han gen: eeri reuzenfoto van vuur toren 't Westhoofd middenin liet duingebied, gemaakt door hrijver dezes en op linnen jlgedrukt. "Misschien wordt 't ufl een soort 'wisseltentoon- stelling' van typisch Ouddorp- sf plekjes, niet als thema 'Zicht op Ouddorp' of iets dergelijks, iiiet ieder halfjaar een andere toto. Ik weet 't nog niet precies. Maar ik vind dit wel erg mooi 111 de winkel", zegt Erwin. l)e natuurlijke kleuren van (Ie foto komen ook terug in (Ie kleuren van de nieuwe col lectie - zandkleurig, groen, ,rrijs - die inmiddels in de kle- (liiigwinkel hangt, met toevoe- Ding van enkele nieuwe mer ken zoals Expresso en Poools, eii met ingang van juni ook xan de merken Summum en Josephine Sc Co. Maar ook de 'maritieme kleuren rood, wit (^■n blauw sieren de kledingrek ken en -planken. Erwin houdt met zijn collectie steeds zo veel mogelijk rekening met de smaak van zijn klanten. En om t voor zijn klanten nog aan trekkelijker te maken om de nieuwe kleding te komen bekij ken, zullen woensdag 17 maart mannequins van het merk Ger- r\ Weber bij De Kievit Mode in wisselende outfit de kleding \an dit merk showen, tussen (Ie rekken en het winkelende publiek door. Voor elke klant ligt die dag een aardige atten tie gereed (zie hiervoor ook de advertentie in onze editie van volgende week dinsdag). Op de foto Erwin de Kievit met twee van zijn medewerksters bij de Ouddorpse afbeelding in hun winkel. Tekst en foto: Hans Vülenus "Alles liefde" de tuin schrijft heeft mijn Walafried Strabo in de negende eeuw in zijn Hortulus. Deze lofzang wordt gezien als het begin van de 'moderne' Westerse tuin- kunst. Tuinen zijn altijd een toevluchtsoord van rust, ver pozing en vermaak geweest, maar daarnaast ook van macht en rijkdom. Door de eeuwen heen passeerden verschillende stijlen de revue. Deze stijlen en stromingen sloten vrijwel altijd aan op de toen kenmerkende kunst- en architectuurstromin gen. In de lezing geeft Tony Oomes een overzicht van de tuinkunst- geschiedenis: via de Renais sance, Barok en Engelse land schapsstijl tot de hedendaagse stijlen. Het publiek krijgt ant woord op vragen als: hoe ont wikkelden deze stijlen zich, wat zijn de kenmerken en hoe verhouden ze zich tot de ove rige kunsten? Door middel van vele foto's en voorbeelden licht Oomes deze stijlen toe. Denk hierbij aan Versailles, Stour- head en Pare de la Villette. Ook komen voorbeelden van toepassingen in particuliere tuinen naar voren. Bij voldoende belangstel ling zal, aansluitend aan deze lezing, komend voorjaar een dagtocht plaatsvinden naar het hoogtepunt van de Nederland se Barok, Paleis het Loo. De lezing in de Remonstrantse kerk. Voorstraat 35 te Som melsdijk start om 19.30 uur. De entree bedraagt 5 euro (inclu sief consumptie) p.p. Gaarne vooraf aanmelden bij het secre tariaat van de stichting Kunst en Cultuur Educatie Goeree- Overllakkee, e-mail info{S kcego.nl, tel. 0187 601048. Zie voor meer informatie web site www.kcego.nl. Door Mirjam Terhoeve De week van Nederland schoon is een initiatief van Stichting Nederland Schoon, in samen werking met het ministerie van Binnenlandse zaken. Het oor spronkelijke thema van deze week 'zwerfafval' is dit jaar uitgebreid met de begrippen 'schoon en veilig'. Een scho nere buurt is veelal ook een veiligere buurt, zo blijkt uit onderzoek. Landelijk bestaat de week uit vijf themadagen. Op maandag 15 maart worden de wijken aangepakt, op dins dag 16 maart de winkelcen tra, op w'oensdag 17 maart de schoolomgeving, op donder dag 18 maart de stationsom geving, op vrijdag 19 maart de parkeerplaatsen langs de snelwegen en de week eindigt traditiegetrouw met, zoals ver ft meld, de landelijke opschoon- Op het Holland International Image Circuit 2010, het groot ste Nederlandse fotosalon, waaraan meer dan 1000 foto grafen uit 66 landen deelne men, namen ook diverse club leden deel. Succes was er voor Wim Weeda en Jaap Peeman. Daarnaast zijn er enkele ten toonstellingen van De Rare kiek en haar leden te zien. Op de website www.rarekiek.nl is een overzicht te vinden. OUDDORP - Vrijdag 5 maart kwam bij de brand weer in Ouddorp de mel ding binnen dat er in een bedrijfsloods op De Klepperstee een ontplof fing had plaatsgevonden waarbij mogelijk slacht offers waren gevallen. De brandweer was zeer snel ter plaatse, evenals het voltallige BHV-team van De Klepperstee. Bij aankomst bleek het om een calamiteitenoefening te gaan. Dit laatste veranderde echter niet de inzet van zowel de brandweer als de BHV- medewerkers. Vol overgave deden zij hun werk, zoals van hen werd verwacht, zelfs in de stromende regen en de harde wind. Eén van de 'slachtoffers', met brandwonden aan gezicht, en beide armen werd gekoeld en zo snel mogelijk afgevoerd. Vanwege de heftige rookont wikkeling, waarbij mogelijk schadelijke stoffen vrij konden komen, werd een groot deel van het terrein ontruimd, als ook diverse bedrijfsgebouwen. Omdat ook de receptie ont ruimd moest worden, kon dit pand niet meer als commando centrum gebruikt worden en moest naar een alternatief wor den gezocht. Deze werd gevon den in hetgroepsgebouw, alwaar de BH Vers de gasten die op het terrein aanwezig waren naartoe brachten. Eén van de 'bewoners' op De Klep perstee had een gecompliceer de open beenbreuk en raakte onderkoeld. Hij moest op een nette wijze worden afgevoerd, omdat de rookontwikkeling zijn verblijf ter plaatse onmo gelijk maakte. Na een uur werd het comman do 'einde oefening' gegeven en werd de oefening onder het genot van een warme kop kof fie, thee of chocomelk in het café-restaurant geëvalueerd. De evaluatie was zeer nuttig en zeker noodzakelijk om de diverse leermomenten van Tijdens de ralamiteitenoejening op De Klepperslee xoordl een shchtojjer veilig gesteld. de oefening te benoemen. Zo was het voor de brandweer de eerste keer dat er een terrein van zo'n oppervlakte ontruimd werd. Ook werd duidelijk dat m.b.t. de communicatie tus sen brandweer en De Klep perstee wat verbeterpunten kunnen worden aangebracht. De BHV'ers gaven aan dat een duidelijke omschrijving m.b.t. de melding zijn vruchten zal afwerpen bij en volgende oefe ning. Coby van den Berg, adjunct directeur en organisator van de oefening, in samenwerking met Mediclass, complimen teerde zowel de brandweer mannen als het Klepperstee- BHV-team met het resultaat van de oefening. Er wordt nog een rapport opgesteld waarin alle leermomenten benoemd worden, zodat zowel brand weer als het BH\'-team een naslagwerk hebben om nog eens in te zien. Coby ziet het belang en het nut van dit soort oefeningen zeker in. ",\ls leidinggevende van zo'n groot bedrijf waarop zeer veel gasten veiblijven, kun je niet vaak genoeg oefenen. Als er echt iets aan de hand is, moetje kunnen vertrouwen op de ken nis en kunde van de medewer kers. Op De Klepperstee is dit vertrouwen er. De gasten die op ons bedrijf aanwezig zijn, moeten zich veilig \oelen. Daar ligt een belangrijke taak voor alle campingeigenaren binnen de gemeente (ioedereede". OUDDORP - Op zaterdag 13 maart 2010 geeft gospelkoor Per Amore een concert in de Doopsgezinde Kerk in Oud dorp. Middels zang, muziek en declamatie wil het koor de musical 'Evidence of Grace' ('Bewijs van Genade'). Tijdens deze avond hoort u liederen die getuigen van Gods liefde voor de mensen. De liederen worden af en toe onderbro ken door Nathalie Bestman en John van der Knaap die u kort voorbeelden van waarge beurde verhalen vertellen over wat God voor mensen heeft betekend. Gospelkoor Per Amore staat o.l.v. dirigent Ad de Joode en wordt op de vleugel begeleid door Arjan Huizer. Jan de Meij begeleidt op drum en Johan Keuning op basgitaar. Het geheel wordt aangekleed met beeldmateriaal. Toegangskaar- ten kosten 6 euro voor volwas senen en 3 euro voor kinderen tot 15 jaar, en zijn verkrijgbaar bij boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk, bij Bruna te Ouddorp en \oor aanvang van het concert bij de ingang van de kerk. Het concert begint om 20.00 uur. De kerk gaat open om 19.30 uur. Zie voor meer info w'ebsite www.per-amore. nl. Wethouder Anion Wesdorp voor de stand in het gemeenlelmis, die de bezoekers lüijzen op de landelijke opschoondag. Foto: Adri van der Laan dag, waarbij iedereen de eigen omgeving aanpakt. "Gezien het karakter van onze gemeente hebben wij beslo ten om aan te sluiten bij de woensdag en de zaterdag", laat Anton Wesdorp weten. "Op woensdag 17 maart zul len alle 13 basis.scholen in onze gemeente meedoen om de eigen schoolomgeving schoon te maken'. Dit betekent dat zo'n 700 kinderen aan de slag gaan om zweifvuil op het plein, maar ook in de nabije omge ving van de school, op te rui men. Voor alle leerlingen heb ben wij een klein presentje en voor de scholen zelf hebben we ook nog een verassing in petto. We hebben bewust gekozen voor deze opzet met de basis scholen. Immers, het spreek woord luidt 'jong geleerd is oud gedaan'. V\'e hopen dat we deze jonge kinderen bewust kunnen maken van een schone omgeving en het milieu, zodat ze in hun latere leven met res pect hiermee om zullen gaan. Wellicht kunnen we zo een blijvende gedragsverandering teweeg brengen. De wethouder hoopt ook dat er op zaterdag 20 maart mas saal geveegd en geruimd wordt door de overige inwoners van de gemeente. "Zoals al vermeld is een schonere omgeving vaak ook een veiligere omgeving. Er is minder vandalisme en criminaliteit dan in gebieden die vervuild of verloederd zijn. Bovendien merk je vaak dat men minder snel geneigd is om troep op straat te gooien in een schone omgeving dan in een straat waarin al veel rotzooi ligt. Dan denkt men al gauw'; wat maakt dat ene papiertje of blikje nou nog uit? Als het schoon is, blijft het dus vaak ook schoner en dat is waarnaar wij streven". "Ik geef toe dat de gemeente niet meteen een complete metamorfose zal ondergaan op zaterdag 20 maart", zegt Wes dorp tot slot, "maar ik reken toch op veel medewerking en inzet van onze inwoners in alle kernen en dat de dorpen er na deze dag toch weer wat scho ner en aangenamer uitzien. Alle beetjes helpen, zoals men weet. Wij willen daarom graag een steentje bijdragen door bezems - toepasselijke in de blauwe kleur van de gemeente - informatiemateriaal en besjes gratis ter beschikking te stellen. Hopelijk is er veel belangstel ling voor" Voor meer informatie kan men terecht in de hal van het gemeentehuis, tijdens ope ningsuren. Vanafvrijdagjl. kan men daar ook terecht voor het ophalen van het ter beschik king gestelde materiaal. In Nieuwe Tonge is het mogelijk om op woensdag 17 maart tus sen 15.00 en 16.00 uur bezems af te halen bij het Dorpshuis en in Stad aan 't Haringvliet kan dat bij het Trefpunt tussen 16.30 en 17.30 uur. \'üor verbreding van de prak tijklessen heeft het Edudelta College samenwerkingsver banden gesloten met maneges in de regio. Deze bedrijven, die klassikaal frequent bezocht worden, stellen ook stageplaat sen ter beschikking in klas 3 en 4, Hier doet men individuele praktijkervaring op en leert men aanvullend ook de basis van het paardrijden. Verder staan er bezoeken aan fokke rijen en paardenhouderijen op het programma, evenals gast lessen van professionals uit de wereld van de paardensport. Lniek en bijzonder is de door lopende leerlijn die het Edu delta College haar leerlingen en studenten biedt. Men start in het eerste leerjaar van het VMBO binnen de PSO lessen (praktijk sector oriëntatie) met twee praktijklessen per week binnen de wereld Natuur Leefomgeving waarbinnen dierverzorging en paard een onderdeel vormen. Naast deze lessen wordt er voor leerlingen met belangstelling voor paar den extra lessen gegeven op maneges in de regio. Dit aair- gevuld met zes algemene prak tijklessen over andere beroe pen in de sectoren economie, natuur en techniek. Kiest men aan het eind van het eerste schooljaar definitief voor deze opleiding dan worden naast de praktijklessen dier verzorging er extra lessen ver zorgd op het gebied van paar den. In de bovenbouw (klas 3 en 4) wordt dit opgevoerd naar 11 tot 14 lesuren dierverzor ging, waarin ook de opleiding, paarden extra aandacht krijgt, aangevuld met de nodige vak theorie en algemeen vormende vakken. Aan het eind van ieder jaar sluiten de deelnemende leerlingen af met een kleine FNRS-proef Hierin rijden ze figuren voor een jury en maken ze kleine sprongen. Het doel van de school is niet alleen het behalen van het rui terrijbewijs door de leerling, maar ook een goede aanslui ting op het MBO onderwijs. Zo kan men na het afsluiten van de VMBO opleiding 'paard' met het diploina 'dierverzor ging' binnen Edudelta versneld door naar het MBO niveau 2. Dit in de geïntegreerde leer gang Talents 2 Work (ook wel Vm2 genoemd). Deze MBO opleiding sluit perfect aan op de 'paardenklas' en bezorgt de student tegelijkertijd zijn of haar startkwalificatie. Na veelal in minder dan zes jaar totale opleidingstijd kan men gericht aan de slag binnen de sector. Wil men zich verder bekwa men, hoger kwalificeren of specialiseren dan studeert men aan het Edudelta College bij voorbeeld verder in niveau 3 en 4 (BOL en BBL) binnen de opleiding paardenhoude- rij. Hier komt naast voeding, verzorging en huisvesting ook management aan de orde, aangevuld met ondersteu nende vakken op het gebied van communicatie, talen, soci ale vaardigheden, economie en maatschappijleer. Dit alles aan gevuld met excursies en extra stageblokken en het opdoen van praktijkervaring binnen bedrijven als maneges, fokke rijen en paardenhouderijen. Jonge mensen met een derge lijke opleiding zijn gewild bij het bedrijfsleven of hebben de basis gelegd voor een start als toekomstige ondernemer. Op die manier kan men van zijn of haar hobby of belangstel ling voor paarden een prachtig beroep maken met vele toe komstmogelijkheden. Er is een speciale informatiefol der beschikbaar. Deze is direct te verkrijgen op de inloop middag te Middelharnis op woensdag 17 maart van 12.30 tot 16.00 uur op de locatie Schoolstraat te Middelharnis, of op te vragen via e-mail mid- delharnisvmbo@edudelta.nl of telefonisch via nummer 0187 485444. Contactpersoon is de heer A. v.d. Kooij. Zie voor meer informatie ook website www.edudelta.nl. In de 'paardenklas'van het Edudelta College krijgen paardenliejhebbers lesstof over hun hobby.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 10