Bestheidert en vriendelijk Paul Kieviet geeft 44e Bachconcert Kerkdiensten zondag 7 maart 'Burgers de dupe van stijging waterschapsbelastingen' EIIAIIDEtl-tllElJWS Beroepings- WERK Nieuw Ouddorps project voor kindertehuis De Gornet brengt speelgoed naar Sophia Het weer van volgende week... Koud en tamelijk zonnig weekeinde EIÜVtlDEtl-niEUWS Verharding Een veelzeggende anekdote Echte christenen Welke invulling? Dichtbij God Drs. W. Chr. Hovius Opdracht WD Zuid-Holland: Zorgwekkend Oliebollenactie Zanguur MIDDELHARNIS - Op zaterdag 13 maart a.s., 's ayonds om 20.00 uur, hoopt organist Paul Kie viet voor de 44e keer een concert te geven met wer ken van Johann Sebastian Bach (1685-1750). Dit keer zal het concert gege ven worden in de Her vormde Kerk te Middel- harnis, waar het grootste orgel van Flakkee staat: het 43 stemmen tellende Leeflang-orgel met drie klavieren en pedaal. Diedezing: De 12 ramen Vein Chagall Niet meer geschikt Volledig zelfstandig PA(;iNA2 thiek V'RIJDAC. 5 MAARI 2()1(| X'inclen ii fii jij ook dat de samenleving aan het verliar- den is? Het lijkt wel alsof de onderlinge verdraagzaamheid steeds minder wordl. Onvrien delijkheid en hard zijn tegen elkaar lijken de boventoon te gaan voeren. In de Schrift wordt al gewezen op een teken van de eindtijd, waarin de liefde zal verkillen. Mensen worden liethebbers van zich zelf De ander telt niet meer mee. Erger is dat ook binnen kerken en in gemeenten de onderlinge liefde vaak zoek is. Dat doet zich vooral bij scheu ringen in kerkverbanden voor, waarbij die heengaan vaak erg fel staan tegenover die blijven en omgekeerd. Zelf werd ik diep geraakt en vond ik het vreselijk dat van twee ker- kenraadsleden, die goed met elkaar overweg konden en achting hadden voor eikaars geestelijk leven, bij een opge treden scheuring de een tegen de ander zei: 'volgende week ben ik je broeder niet meer'! Wat zegt de wereld dan niet van de kerk en wat vindt Ciod daarvan? Er ging in de oudheid een ver haal rond van de Griekse wijs geer Diogenes. Op een klaar lichte dag werd hij gezien op de in zijn woonplaats wekelijks gehoiicien markt, al maar rond kijkend met een brandende lantaarn bij zich. Dat wekte natuurlijk bij die hem zo zagen lopen bevreemding op en nieuwsgierigheid. Op de vraag 'wat zoek je toch' gaf hij ten antwoord: 'ik zoek mensen'. Zelf leefde hij heel eenvoudig, om niet te zeggen sober, en hij woonde in een klein,' simpel huisje. Hij was helemaal niet uit op een gemakkelijk leven tje. Hij had ook graag voor een ander wat over Maar zulke mensen zoals hijzelf was en leefcle vond hij niet veel. Hij moest ze zoeken, dacht hij. In de stad Filippi - de eerste die Paulus toen hij aankwam in Europa, door de Heilige Geest gedreven om alom het Evange lie te prediken en gemeenten te stichten, aandeed op zijn zendingsreis vond hij echte christenen, op wie je jaloers kimt zijn. Al was ook dat geen volmaakte gemeente. Die vind je op aarde niet. Denk maar aan de in hoofdstuk 4 genoem de twee vrouwen, die blijkbaar met met elkaar door één deur konden, en daaronr verinaand werden 'eensgezind te zijn'. In datzelfde Schriftgedeelte ver maant de apostel allen die deze brief lezen: 'Uw bescheiden heid zij alle mensen bekeird'. Het door Paulus gebruikte Ciriekse woord voor beschei denheid betekent onder meer 'biUijkheid, gepastheid, beta melijk te zijn in gedrag jegens anderen, grootmoedigheid'. Wordt dit woord van God gebezigd dan is te denken aan 'genadige mildheid'. Wordt dit van Christus aangegeven, dan kunnen we denken aan 'ver draagzaamheid in de zin van zachtmoedigheid'. Cieldt dit woord mensen, dan spreekt meir van 'bescheidenheid, gematigdheid tegenover los bandigheid'. In sommige ver talingen staat in de genoemde tekst "Uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend'. We zou den tegenwoordig kunnen zeggeir 'zorg ervoor een goede uitstraling naar anderen te hebben'. De apostel wijst er kennelijk op dat de christenen in Filippi niet zozeer erop uit moeten zijn zichzelf te promoten en een goed gevoel van of over zichzelf te hebben. Veel meer bepleit hij om anderen voor rang te verlenen. Men kan beter, om zo te zeggen, zelf tien stappen terug doen voor de naaste, voor iedereen eigenlijk. dan dat men zelf voorop loopt en een stap voorwaarts te vlug doet. Dat geeft onderling bot singen. Wie door het geloofde genade in de Heere Jezus kent en mag ervaren behoeft niet ineer voor eigen plaats en voor eigen rechten op te komen, laat staan te vechten. Dan blijkt ook dat christenen anders leven dan wereldlingen. Het valt op als we nog eens kijken naar de tekst uit Filip- penzen 4, dat de apostel er nog aan .toe voegt de woorden 'de Heere is nabij'. Die van Chris tus zijn weten dat zij onder Zijn toezicht leven en ook op Zijn hulp en ondersteuiring mogen rekenen. Mt>gelijk geeft de apostel ook hierbij aan, als hij schrijft dat de Heere nabij is, dat Hij nabij is in Zijn wetler- koinst. Het Griekse woord voor nabij betekent eigenlijk 'direct bij de hand', plaatse lijk dus, maar ook 'voor de deur staande,' in tijd dus. Dat geeft nog een extra lading aan de oproep om bescheiden of vriendelijk voor alle mensen te zijn. AJs Hij zo dichtbij (ons) is, hebben we ons telkens weer af te vragen of we in onze hou ding en in ons gedrag in Zijn ogen aangenaam zijn en Hem onder ogen kunnen komen. Maar te mogen weten dat Hij zo dichtbij is geeft tegelijkertijd üok ons de moed, de kracht en de lust om voor heel de omge- xing waarin we leven vriende lijk, bescheiden en zachtnioe- ciig te zijn. Wie weet winnen we er daardoor nog voor Hem, en dat zou toch geweldig zijn?! Juist in deze tijd van zoveel onvriendelijkheid en verhar ding in onze samenleving mogen wij wel onze roeping' verstaan als gemeentelid en gelovige. Laten onze inede- mensen via en door ons toch geen verkeerd beeld en geen \'erkeerde gedachte krijgen van onze Heiland en Zalig maker. Het zou beter zijn als de niet-christen zou zeggen of denken: 'als de onderdanen van Die zij belijden al zo mee levend en betrokken zijn, hoe moet dan hun Meester Zelf wel niet wezen'? Als er verlangen bij hen zou komen om Hem ook te leren kennen is er veel gewonnen. In een zo kille en koude samenleving kan dan juist het optreden van een gelovige hartverwarmend zijn. En wij zouden wellicht ande ren kunnen laten zien dat het ook heel anders kan dan nu vaak gebeurt. Waar of niet? OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. D.J. van Eckeveld (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. Ci.C. Kunz - Her steld Herv. Gem. Dorpstienden: 9.30 uur kand. M. Diepen veen en 18.30 uur ds. H. Las- sche. Ehen-Haëzer: 9.30 uur ds. W.M. van der Linden en 18.30 uur kand. L. Kroone- man - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A.S. Rienstra en 18.30 uur ds. C.G. Kant - Ger. Gem. 9.30 leesdienst en 14.30 uur stud. J. IJsselstein - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. (;OEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J.W van Estrik en 18.00 uur ds. J.L. Schreuders. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 17.00 uur ds. D. Hoolwevf - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Las,sche en 18.00 uur ds. W.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C.G. Kant en 18.30 uur ds. A.S. Rienstra. MELISSANT Herv. Gem. 16.00 uur ds. H. Harkema - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. G.J. Blan- kers en 18.00 uur ds. J. Kot - Geref. Kerk 9.30 uur ds. W.D.H. Pastoor (bed. H.A.) - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur stud. J. IJsselstein - Ger. Gem. in Ned.' 10.00 en 18.00 uur leesdienst. D1RKSU\ND Herv. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur dhr. G. Lugthart. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. H. Har kema - Hersteld Herv. Gem. 9.00 ds. Il.J. Boer en 18.30 uur ds. C;. Oorschot- Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.W. van der Plas (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. K.J. Visser - Lucaskapel HDG 10.30 uur ds. Th.VV.H. van der Heijden (bed. H.A.) - Hersteld Herv. Gem. 09.00 uur ds. A. van Wijk en 16.00 uur ds. W..M. van der Linden - Exodus 10.00 uiu' kand. mw. H. Gaasbeek - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. J.F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 dhr. W. Leuvening. MIDDELH/\RN1S Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.J.T. Lubbers en 18.00 uur kand. G. Lugthart - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur ds. W. de Graafl' - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P Blok - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A.A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 leesdienst en 14.30 uur ds. DJ. van Diggele. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. T.W. van Bennekom en 18.00 uur ds. H.J.T. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W.J. Tennissen en 18.00 uur kand. M. Diepenveen - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur lees dienst. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. RM. van 't Hof- Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst - Evange lie Gemeente Flakkee 10.00 uur dhr. R van Vliet. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. H J. Catsburg en 18.00 uur ds. D. Siebelink - Geref. Kerk 10,00 uur: ds. P.C. Koster en 18.00 uur ds. I.J. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorneweerd en 14.30 uur ds. T.W. van Bennekom - Geref. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur ds. A.W. Estié (beide diensten bed. H.A.). OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk en 15.30 ds. J.W. van Estrik - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B.J. Oldenhuis en 18.00 uur cis. L.J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. 1ANGSTR.AAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Beider (bed. H.A.). DEN HAAG - "In deze tij den van economische cri sis moeten de belastingen voor de burger niet wor den verhoogd. De grote stijgingen van de water schapsbelastingen in de vier Zuidhollandse water schappen zijn daarom bedenkelijk en zorgwek kend". De Zuidhollandse VVD-fractie heeft deze zorg nog maar eens uitgesprokeir in de commissie Bestuur en Middelen van Pro vinciale Staten en heeft daar de verantwoordelijke gedepu teerde nogmaals opgeroepen vaart te maken met cle gesprek ken die ze voert met de water schappen over hun plannen. VVD-Statenlid Eduard Schu- ringa: "Laat de waterschappen maar een voorbeeld nemen aan onze provincie. Wij heb ben met een VVD-motie gere aliseerd dat de provinciale belastingen de koinende tijd bevroren worden en dus niet zullen stijgen. Kijk eerst eens in je eigen organisatie naar efficiencymaatregelen, voordat je de burgers weer met belas tingverhogingen opzadelt. Daaroiri is een bestuurskracht- onderzoek ook nodig." De VVD-Statenfractie vindt de door de waterschappen (Rijnland, Delfland, Hollandse Delta en Rivierenland) aange kondigde belastingverhogin gen -van soms wel tien procent - zorgwekkend. Zeker in deze economisch zware tijden voor de burgers moeten de belastin- geir niet worden verhoogd. De vrees voor hoge waterschaps- lusten was eerder reden voor cle VVD om te vragen om een bestuurskrachtonderzoek voor de Zuidhollandse waterschap pen. Gedeputeerde Lenie Dwarshuis (VVD) gaat nu in gesprek met de waterschappen om te komen tot zo'n onder zoek. De VVD in Provinciale Staten gaat alvast met de Vereniging Eigen Huis het gesprek aan. Deze vereniging deed onder zoek naar de tariefstijgingen en stelde de stijgingen van soms wel 10% vast. Daarnaast nodigt zij de vier VVD-fracties in alle vier de Zuidhollandse waterschappen uit voor een gesprek. STELLENDAM - Morgen, zaterdag 6 maart houdt zwem vereniging De Stelle een olie bollenactie. Leden van de ver eniging komen van 9.00 tot 12.00 uur langs de deur De actie komt ten goede aan cle zwemclub. OUDDORP - Morgen wordt in verenigingsgebouw Eben- Haëzer van 18.45 -19.45 uur het maandelijkse zanguin- gehouden. Er wordt gecollec teerd voor Stichting Kimon, voor het werk van Jantina Mas tenbroek in Roemenië. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uilgave; uivgeversmij. Eilanden Nieviws b.v. Verschijning; dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, '3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMÏNSTI^TIE Tel. {0187)471020 E-mail: info@'eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag SKïitingstermijn zakelijke advertenties-, maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingsteivelijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties afs gevolg van (>nduide!ijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eUandennieuws.ni REDACTIE hoofdredacteur: J. Villenus, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd, ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automati^ich verlengd. Opzeggingen schriftelijk voor 30 november \Vi)/igiugen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKE\I\C;Nf M.MERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor liet Advertentiewezen (ROTA). Het concertprogramma voor ziet in een boeiende afwisseling van composities uit het werk van de grote meester: Pienlüdium, Adagio en Fuga in f hieine terts (BWV^546/525): Eén van de overweldigende 'grote' preludia en fuga's uit Bachs laatste periode, in Leip zig. Het preludium is vol diep- ernstige expressie, met recht een 'zwaar' stuk. De vorm van het stuk is die van een deel uit een Vivaldi-concerto, dus Ita liaans. Nieuw is de afwisseling van deze Preludium en Fuga met een middeldeel uit één van de Triosonates, in dit geval uit de eerste. In oude handschrif ten komt het voor en het geeft een fraai contrast. Zo'n trio sonate is een driedelige com positie, waarbij rechterhand, linkerhand en pedaal elk een zelfstandige partij hebben uit te voeren. Bach schreef ze als studiemateriaal voor zijn oud ste zoon Wilhelm Friedemann. 2. 'Nunfreut euch, Ueben Christen gmem'(BWV 734) en 'Herdich tut mich verlangen' (BWV 727): Twee van de 'losse' koraalbe werkingen, dus niet behorend tot één van de bekende grotere collecties. De eerste als lichtvoe tig trio, inet de melodie in de tenor, gespeeld op het pedaal, de tweede als zangrijke bewer king van een heel bekend lij denslied, met de melodie fraai versierd in de bovenstem. 3. Prealudmm en Fuga in g kleine terts (BWV535): Een heel ander soort Prelu dium en Fuga dan de onder 1. genoemde. Veel lichter van toonzetting. Een viohstisch preludium, vol met akkoord brekingen, wordt gevolgd door een nogal vrij gecomponeerde fuga met een Buxtehiide-ach- tig theiria, dat op een uitge sproken grillige, verrassende manier wordt uitgewerkt. 4. 'Liebster Jesu, wir sind hier' (BWV 731), 'Wir glauben all' nn einen Gott, Vater' (BWV 740), en 'Herr Jesu Christ, dick zu uns werd' (BWV 709): Drie wat kleinere koralen van een heel verschillend karakter, die dan ook op een gevarieerde manier kunnen worden gere gistreerd op het orgel. De eer ste en de derde met een inooi- zangrijke versierde melodie, de middelste daarentegen met dubbel pedaal, vijfstemmig en een strakke koraalmelodie; wél een heel verrassend slot. 5. Prealudium, Lento en Fuga in e kleine terts (BWV 548/530): Onder organisten ook wel de 'grote e-moll' genoemd, een stuk van werkelijk onovertrof fen zeggingskracht. Ook nu is het preludium geschreven in de concertovorm van de Italiaanse barok. De fuga is gevormd op een wig-achtig chromatisch thema. Het is ongelooflijk welk een muzika le spanning Bach hier weet te scheppeir én hoe alles tenslotte weer oplost. Als irriddeldeel hoort u het Lento uit de Zesde Triosonate, waardoor evenals bij punt 1 een prachtig con trast ontstaat. Bachs werken vormen een wereld van onge kende schoonheid. U bent van harte welkom om te komen luisteren. Het con cert duurt ongeveer een uur. De toegang is uw gift aaii de uitgang. PROT.KERKINNED. Beroepen: te Elspêet, te Haaf- ten (per 5-3), te Hoevelaken- West, te Moerkapelle (per 2-3), te \alburg-Homoet (per 3-3), te Veen en te \V'erkendam, kandidaat J.M. Molenaar te Lunteren. Aangenomen: naar Boskoop (Oost), kandidaal J. Overeem te Leusden; naar Ede (herv. wijk 8), ds. K. van Meijeren te Barneveld; naar Middelburg (De Ontmoeting), ds. .M.J. van Oordt te Hendrik Ido .-Vnibacht (herv. wijkgem. Elim); naar Nijkerk (wijk 1), ds. H. Rus- scher te Barneveld; naar Rijns burg (herv.), ds. M. van Duijn te Eindhoven (inissionair pre dikant IZB); naar Strijen (wijk- gemeente Ichthus), ds. W.F. van de Woestijne te Waarde; naar Zaandam (wijk Oost), ds. J. Visser te \borschoten. Bedankt: voor IJsselmuiden- C'.ralhorst (herv. wijk 1), ds. J.A. Brussaard te Barneveld (herv. wijk 5). Beroepbaar: kandidaat H.J.CJ. Vlug, Geertebolwerk 28, 3511 XA Utrecht. Tel. 030-2445539. E-mail: hugovlug(a'hotmail. coirr; kandidaat J.M. Mole naar, Postweg 131, 6741 MH Lunteren. Tel. 0318-482797. E-mail: fam jmmolenaar(5 het- net.nl; kandidaal C.J. Over eem, Rembrandtpark 22-01, 3904 WE Veenendaal. Tel. 0318-820642. E-mail: jacco- overeem(g'casema.nl; kandi daat S.M. van Leerdam, Bre- gittenplein 9, 8261 KG Kam pen. Tel. 06-49988164. E-mail: mvleerdamCg'hot mail.com; kandidaat E.J. Prins, Molen- land 28, 3994 TA Houten. Tel. 06-27131489. E-mail'. evert- janprins((''hotmail.com; kandi daat. E.R. Scheer-Weijenberg, Palembangstraat 5 bis, 3531 EE Utrecht. Tel. 030-2936997. E-mail: scheerweijenberg(gi gmail.coiri. HERSTELD HERV KERK Aangenomen: naar Loon op Zand, ds. J.G. Bloiri te Nieuw- leusen, die bedankte voor Hasselt-Rouveen-Zwolle e.o.; naar Maartensdijk, ds. A. den Hartog te Kesteren. Bedankt: voor Giessendam/ Neder-Hardinxveld, ds. P. den Ouden te Wouterswoude. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te .Amersfoort-De Horsten, ds. A.A. Kramer te Zwolle-Berkum. Aangenomen: naar Zeist, ds. G. Roorda te Surhuisterveen. NED. GEREE KERKEhl Beroepen: te Wormer (cleel- tijd), ds. P.A van Veelen te Den Helder (deeltijd). CHR. GEREE KERKEN Bedankt: voor Meerkerk, ds. M.A. Kempeneers te Elburg. GEREE GEMEENTET<I Beroepen: te Ermelo, ds. A. Schot te Nunspeet; te Kala mazoo (Michigan, VS), ds. W. Harinck te Woerden; te Kat wijk aan Zee, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk; te Ouddorp, ds. G.J.N. Moens te Mehskerke. Bedankt: voor Bodegraven, ds. GJ. van A;ilst te Klaaswaal; voor Groningen en voor Rid derkerk-Slikkerveer, ds. J.B. Zippro te Grand Rapids (VS). GEREE GEM. IN NEDER LAND Beroepen: te .Aalburg, ds. A. Schultink te Bruinisse; te Krui- ningen, ds. J. Roos te Barne veld, die bedankte voor Vlaar- dingen. OUD GEREE GEMEENTE'S, Bedankt: voor lerneu/en, ds. J. Goudriaan te Ede (Vrije Oud Geref. Gemeente). MIDDELH.VRMS - De Joodse kinrstenaar Mare Chagall stierf in 1985. Hij laat een beel dend levenswerk achter dat te bewonderen is in verschillende musea. Veel van zijn werken zijn beïnvloed door de Joodse traditie en chassidische m)s- tiek. \'eel heeft ook een duide lijke Bijbelse boodschap. Dat zijn ook zeker de gebrandschil derde ramen van het Hadassa ziekenhuis in Jeruzalem, die de 12 stammen van Israël ver beelden. Evenals vorig jaar heeft de Emmaüskerk te Middelharnis drs. S. van der Zeer - kenner van Ghagall - uitgenodigd om een lezing met dia's te houden over deze wondere wereld vol kleuren. Deze zal maandag 8 maart 2010 worden gehouden in de Emmaüskerk te Mid delharnis, aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom. OLüDORP - Sinds 1970 is de (iZB (CJereformeerde Zen- dingsbond) met haar werk in Lokicliar in Kenia begonnen. Er is veel gebetn d in de loop der jaren. Inmiddels is de eerst kleine medische post uitge groeid tot een klein ziekenhuis, voor velen tot op grote afstand de enige plek waar medische zorg verkregen kan worden. Later werd er ook een kerk gebouw en nu komen daar elke zondag zo'n 150 tot 200 mensen bij elkaar. Begonnen in de schaduw van een door- nige kale boom werd het kleine groepje belangstellende door de jaren heen een echte ker kelijke gemeente: Clods werk kreeg gestalte. Ook kwam er op de zendmgs- post van Lokichar een weeshuis dit is nog opgericht door zen deling .Aleman, halverwege de zeventiger jaren. Door ziekten, veeroverij en moordpartijen van de Pokots waren nogal wat kinderen wees geworden en vele kinderen en jonge men sen hebben hier door de jaren heen een onderdak gevonden. Later werd duidelijk dat een echt weeshuis voor Lokichar niet meer geschikt was, want het niet altijd mee om te ont dekken wie nu wel of geen wees was. Wel bleef dtiidelijk dat een aantal kinderen in noodsitu atie zat en geen kant op kon. Sommigen waren gehandicapt (blinde kinderen bijv.) en had den goede voeding en onder- wi|s nodig. .Anderen waren in de steek gelaten. Weer anderen waren echt wees en bleken geen mens te hebben die voor hen zorgde. De naam weeshuis ver anderde in kindertehuis en de kerk bleef zorgen voor de kin deren die hulp nodig hadden. In het kindertehuis hebben Ki kinderen een thuis gevonden Ongeveer 20 kinderen volgtii voortgezet onderwijs en gaan er 65 naar de basissdiool. Ook Ouddorp heeft mee gehol pen om dit project tot een goed einde te brengen om de kinde ren en jongeren te steunen met het project 'Kleding voor Kin dertehuis Lokichar'. Voor dit project zijn ook de kleren die in 20090 werden verzameld. De opbrengst over 20Ü9 was in totaal 1.650 euro. De organisa tie w'\\, mede namens tie kin deren, iedereen hartelijk dank zeggen voor de vele jaren \an onclersteuning. Het Kindertehuis Lokichar is nu zo ver gekomen dat zij de extra steun van het project in Ouddorp niet meer nodig heb ben omdat ze dit jaar volledig zelfstandig geworden zijn. De projectverzamelaar Ghris van Koppen uit Ouddorp went hen Gods zegen toe in hun zelfstan digheid. Van Koppen is inmiddels al weer bezig om actie te voeren voor een nieuwe kindertehuis. Hij kan hier later meer over vertellen. Hij gaat dus gewoon door met het verzamelen van kleding, schoenen, boeken speelgoetl, ansichtkaarten, enz. voor dit nieuwe project. Van Kopjieii is te bereiken via tel.nr.: 0187- 681533. Het volgende wordt inge zameld: draagbare kindei- boven- en onderkleding, bruikbaar huishoudtextiel. lakens en dekens, schoenen en laarzen, oud geld: munt of papier. Bijbels, boeken postze gels, speelgoed, ansichtkaarten (zwart-wit of gekleurd en/ol Ouddorpse). OC'DDORI^ - Vorig najaar zijn de peuters van Peuterspeelzaal De (ianiil ciiin de slag gegaan met het thema 'Ziek zijnNa aflnop van dit project werd de ouders gevraagd om nieuw speelgoed in te kveren en dit als geschenk te geven aan de kinderen van hei Sophia kinderziekenhuis. Veel ouders hebben hieraan gehoor gegeven, zodat vorige week vier grote bananendozen nol met speelgoed naar het Sophia kinderziekenhuis kon worden gebracht. De mensen van hel ziekenhuis en de kinderen luaren heel blij met het geschenk. De winter is nu officieel voorbij en op de eilanden was het sneeuwrijke seizoen van 2010 bijna twee graden te koud. Koud werd de Zuid-Hollandse winter niet, maar toch een hele prestatie in deze tijden van steeds verdere opwarming. Elders in Nederland en zeker in het noordoosten was de winter zelfs ruim 3 graden te koud. We moeten terug naar het jaar 1996 om (landelijk) een koudere winter tegen te komen. Toch zijn de winterse perikelen nog niet helemaal voorbij en later op vrijdag en zaterdagochtend zou het wel weer eens tot wat natte sneeuw kunnen komen. In theorie kan het tot begin mei nog sneeuwen, zoals'in 1979, toen er op 2 mei zo'n 3 centimeter lag in onder andere Mid delharnis. Op \voensdagmiddag was het ideaal stembusweer. Ook op donderdag hadden we nog best puik weer in huis met overtuigende maartzon. De luchtdruk gaat verder stijgen ten noorden van Nederland. De wind zal daardoor meest al uit noord tot noordoost waaien in het weekeinde. Waar de spil van het hogedrukgebied komt te liggen is nog niet helemaal duidelijk, \yaarschijnlijk zal in het weekeinde het accent ergens tussen Schotland en Zuid-Scandinavië komen te liggen. Later op vrijdagochtend en in de middag neemt de neer slagkans tijdelijk toe en zoals gezegd kan dat weer wat (natte) sneeuw zijn. Toch is de kans op gewone regen aan vankelijk het grootst bij een graad of 5. De westenwind neeiiit tijdelijk toe tot krachtig. In de loop van het weekeinde en begin volgende week zit ten we dan tijdelijk in konde(re) lucht, maar de zon schijnr wel vrij overtuigend op de eilanden. Vooral de nachten blijven koud (tot -5 graden of iets lager), maar overdag dooit het steeds volop. De steeds krachtiger wordende maartzon krijgt al meer invloed op de dagtemperatuur. Aan het begin van de nieuwe week is het met name gedu rende de nachten nog vorstig koud. Later volgende week wordt het minder koud (zachter) en komt de 10 graden weer in zicht. Een grote regenkans lijkt er dan nog niet in te zitten. Een echte (wat korte) lentefase dient zich moge lijk aan in de periode 11-20 maart. Tot 15 gradearond half maart? Bel de weerprimeurHjn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2