Twee brandweermannen Koninklijk onderscheiden bij vertrek na jarenlange trouwe dienst Veel belangstelling voor gieten van klok voor Goereese beiaard Waterbouwer Van Oord schenkt klok EI1AI1DEI1.I1IEUW5 pa(;ina; EIIAt1DEt1.niEUW5 GOEDEREEDE - Tijdens de gezamenlijke korps avond van de blusgroepen van de gemeente Goede- reede, werden oorkon des uitgereikt aan brand weermannen die al een groot aantal jaren aan de blusgroep verbonden zijn. Daarnaast werd afscheid genomen van twee brand weermannen die beiden ongeveer 35 jaar geleden voor het eerst officieel het brandweerpak aantrok ken: Rini Aleman uit Oud- dorp en Jan van Dam uit Stellendam. Op en top Stabiele f actor Ingezonden: Meer Meneerse Rectificatie: Ronde Tafel bij GOTour Plakkeese schilderijen in 't Blaeuwe Huus Initiatief voor oprichting Vereniging Monumenten Goeree GOEDEREEDE/ASTEN - Vorige week werd bij Koninklijke Eijsbouts in het Brabantse Asten een klok gegoten die bestemd is voor de beiaard in de toren van Goedereede. Deze klok is een geschenk van de 86-jarige Jan van Oord van het gelijknami ge weg- en waterbouwbe drijf, die sinds lange tijd een bijzondere band met de gemeente Goedereede heeft. De 'gieting' werd bijgewoond door de drie wethouders van Goeder eede, leden van de Stich ting Goereese Gemeen schap en van de Stichting Vrienden van de Goereese Beiaard. Flaauwe Werk Soli Deo Gloria Gieting DINSDAC; 2 MAART 2010 Door Adri van der Laan Burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goe- dereede gaf' in haar toespraak aan het jammer te vuiden dat er definitiel afscheid genomen moet worden van Rini en Jan, want "beide heren hebben een heel lange staat van dienst". De bmgenieester prees Jan van Dam, die op 1 september 1974 bij de brandweer was gestart en nu vanwege zijn leeftijd de groep moet verlaten. Jan van Dam werd een "op en top brandweerman" genoemd, die fimgeerde als een soort vader figuur voor jonge brandweer mensen. Dankbaar werden zijn activiteiten als oefenleider bij de jeugdbrandweer genoemd. Verder passeerden nog tal van komische en ernstige voorval len uit de brandweercarrière van Jan de revue. Toch was burgemeester Van de Velde blij dat Jan van Dam achter de schermen actief blijft, "want je hebt beloofd de blus groep te helpen bij de voorbe reidingen van de wedstrijden, en natuurlijk magje elke eerste maandagavond in de maand nu aanschuiven met de andere oud-leden, om nog eens lekker te bomen met de blusgroepsle- den en vooral de jeugd te blij ven triggeren", aldus mevrouw Van de Velde. Ook de kwaliteiten van de Biiigeiiu'e.slf) Van de Velde (l.) met de ttiiee onderscheiden brandioeermannen en hun echtgenotes. Links hel riiilpaui \iiii Dam rii lediis nel ecnlliani Awiiian. andere vertrekkende brand weerman, Rini Aleman uit Ouddorp, werden geroemd. Hij kwam in 1976 bij de vrijwil lige brandweer van Ouddorp en klom op tot de rang van Hoofd Brandwacl^t. 'Je was voor de blusgroep Ouddorp altijd een stabiele factor". De burgemeester noemde de vele wedstrijden waaraan Rini heeft deelgenomen, waarbij diverse prijzen in de wacht werden gesleept. Ook Rini is altijd nauw betroliken geweest bij het organiseren van wedstrijden en evenementen. Verder hield hij zich de laatste jaren bezig met de jongeren in de groep en burgemeester Van de Velde kon ook Rini een vaderfiginir noemen. De gave van Rini om rust in de groep te brengen als er onenigheden waren werd door de burgemeester gepre zen evenals zijn kwaliteiten als penningmeester van de ver eniging. Burgemeester Van de Velde was dan ook heel trots dat ze twee brandweermannen "waar Jota: Wint van \os\fn iotiigtajie wij u tegen mogen zeggen", de versierselen op kon spelden die behoren bij het Lidmaat schap in de Orde van Oranje Nassau. Met het oog op de gemeente raadsverkiezingen (D.V. mor gen is het zover) is het voor de kiezers in de gemeente Middelharnis niet verkeerd om eens te letten op een van de plannen van de huidige gemeenteraad in Middelhar nis. De toekomstige raadsle den zullen er ongetwijfeld mee instemmen. De centrumfunc tie van Middelharnis wordt er immers nog groter door Er komt naast de Lokale Berg een Menheers Meer. Berg en Dal op Flakkee. Meer mega lomanie, grootheidsdenken, is \rijwel ondenkbaar. Maar er is meer ondenkbaar geworden. De ontvolking van het plat teland had minder rigoureus gekund en gemoeten. In de dorpen waren de ingrediën ten voor een zorgzame samen leving volop aanwezig. Die is willens en wetens gesloopt ten gunste van de Moloch die Meneerse heet. Waar en vooral wanneer komen de betaalbare en duiu'- zame woningen die een van de deelnemende partijen voor de zoveelste keer belooft? Dal het steeds niet doorgaat zou door de provincie komen. Dat gelooft inmiddels niemand meer. De provinciale deinen in Den Haag platlopen en daarmee het gezegde: gelijke monniken, gelijke kappen in de praktijk brengen is (was) de o]3lossing. Middelharnis (exor bitant) groeien en de dorjien niet of nauwelijks? Ondenk baar, Meneerse is .solidair en eist (1) gelijkwaardigheid. De kleine kernen zouden innners in alles, uiteraard op basis van evenredigheid, gelijk behan deld wolden. Dat was in HMiB bij de samenvoeging een kei harde toezegging. .Sindsdien is de leefbaarheid van de dor pen, en niet name die onder het harde regiem van Middel harnis vielen, er hard op ach teruitgegaan. Huizen bouwen in de kleine kernen? Dat is na zo'n twin tig jaar niet-bouwen een illu sie. Voor ondergetekende is er maar één 'uitweg': voor de eerste keer in bijna twintig jaar niet gaan stemmen. Hei enige signaal dat overl>lijft en dat de lokale 'politici' mis schien begrijpen is het laagste opkomstcijfér ooit. P.S. Deze brief is geschreven voor liet zgn. drama rond de De Staver en betreft dus geen individuele politicus of poli tica, maar heeft betrekking op de lokale politiek in het alge meen en zal mij er niet van weerhouden om de beloften van de plaat-selijke politiek blij vend aan de orde te stellen. Voor morgen geldt: wie kiest, verliest. HanyJ. Goosens Stad aan 'I Hanngx'liet In het verslag van de presen tatie van de Goereese Wieler weken in Eilanden-Nieuws van dinsdag 16 februari jl. is een storende fout geslopen. Daar in wordt melding gemaakt van de oprichting van de Stichting (iOTour, waarin een aantal ser- \iceclubs en ondernemers ver schillende evenementen gaan organiseren. Bij het noemen van de serviceclubs werd de Rotary vermeld in plaats van De Ronde Tafel Goeree-Over- flakkee. De Rotary doet echter niet mee, terwijl serviceclub De Ronde Tafel Goeree-Overflak- kec zelfs initiatiefnemer is van de Stichting GOTour. C:)UDDORP - Deze maand zijn in VVV-kantoor 't Blaeuwe Huus te Ouddorp schilderijen te bewonderen van een Flak- kee.se schilderes. Met penseel. mes en krijt zijn landschap pen en diverse andere plekjes op Goeree-Overflakkee vast gelegd. De beelden lijken zo uit de omgeving weggeplukt. De schilderijen werden al eer der op diverse locaties in het land succesvol geëxposeerd. De expositie is te bezichtigen maandag t/m vrijdag van 9.00 - 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 - 16.00 uur. 't Blaeuwe Huus is gevestigd aan Bo.sweg 2 te Oudclorp. OUDDORP - Wethouder A. Admiraal van de gemeente Goedereede wil meer aandacht voor monumentale en beeldbe palende gebouwen in de dorps kernen C)uddorp, Goedereede en Stellendam. "De cultuur historie in onze gemeente is heel rijk vertegenwoordigd. Dat hierin de krachten worden gebundeld, juich ik zeer toe", aldus de wethouder tijdens een infonnele bespreking met fis calist en monumentale boerde rijbezitter mr. Alexander van der Meulen. De gemeente Goedereede telt 290 monumentale panden waarvan het grootste deel in particuliere handen is. Enkele eigenaren van dit historisch erfgoed zeggen dat het tijd wordt om aanpak, informatie en ervaring ten aanzien van onder andere subsidies, over heidsregelingen en afspraken met aannemers over restaura ties, met elkaar te delen. In het kader dit gezamenlijk belang te dienen, heeft Van cler Meulen het initiatief genomen voor de oprichting van de 'Vereniging Monumenten Goeree'. Aan notaris mr. Leo de Kooning is gevraagd om concept statuten voor de nieuwe vereniging op te stellen. "Belangstellenden die eigenaar van een monu mentaal of beeldbepalend pand zijn, worden uitgenodigd om op donderdag 25 maart a.s. om 19.30 uur in hotel De Gouden Leeuw te Goedereede aanwezig te zijn op de oprich tingsvergadering. Het ligt in de bedoeling om tijdens deze bijeenkofnst een bestuiu- te kie zen. Ook de jaarlijkse contribu tie zal dan worden vastgesteld, waarbij ik denk aan maximaal 10 euro per jaar. In dit initiatief kunnen we op goede wijze het gezamenlijk belang dienen en daarnaast de onderlinge ban den aanhalen en verstevigen", benadrukt Van der Meulen. In onze editie van a.s. vrijdag een uitgebreider artikel hier over. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verscfiijning: dinsdag liuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelfiarnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADIVIINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius,tel.(0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Door Adri van der Laan In april of mei van dit jaar zal de Goereese beiaard verrijkt wordenn met de twee klokken: een grote klok, die geschon ken wordt door de heer Van Oord, en een kleinere klok die nog gegoten moet worden: een 'geschenk' van het Goereese gemeentebestuur. Hiervoor moeten nog wel enkele aanpas singen aan de klokkenstoel in de toren worden uitgevoerd. In een tijd dat het economisch wat minder gaat staat, zowel bij de overheid als bij de burgers, geld beschikbaar stellen voor culturele uitingen niet boven aan het prioriteitenlijstje. De Stichting Goereese Gemeen schap (de beheerder van de Toren) en de Stichting Vrien den van de Goereese beiaard zijn dan ook al geruime tijd op zoek naar voldoende financiën om de beiaard te completeren. Hoewel de Goereese beiaard tot de betere beiaards van het land behoort, zouden beide stichtingen graag zien dat het carillon nog een kleine uitbrei ding onderging. Het verlang lijstje vermeldde dan ook twee klokken: Een grote Cl-klok en een - kleinere - Es 1-klok. Er was een groot gezehchaj) Inmiddels zijn die verlangens bijna werkelijkheid geworden. Dat kwam door een gelukkige samenloop van oinstandighe- den, zo bleek tijdens de bijeen komst in de klokkengieterij in Asten, waar de schenker van de grootste klok een toespraak hield. Het begon allemaal aan het Flaauwe Werk, zo legde de 86-jarige Jan van Oord uit. Zojuist met succes de HBS afgerond, stond hij voor de keus die velen voor hem - en wellicht ook na hem - binnen de famihe moesten maken: werken in het familiebedrijf. Waterbouw Van Oord, of kie zen voor het 'bijzondere ambt' (van predikant, red.). Voor proef ging hij in 1942 bij het bedrijf als administratieve hulp mee naar Ouddorp, waar Van Oord werkte aan de strekdam- bij het gieten van df klok bij Koninklijke Eijsbouts in Asten. Na de geslaagde gielmg was hel lijd voor het 'klokkenbiei'. men van het Flaauwe Werk. In die tijd woonde de jonge Van Oord in Ouddorp waar hij een heel goede en fijne tijd meemaakte. Vanaf die tijd is de liefde voor de streek en de bevolking hem bijgebleven. Hij roemde de eerlijkheid en de betrouwbaarheid van de bevolking van het eiland. Mede daardoor heeft hij in de afge lopen jaren vele malen Oud clorp bezocht. "Ik sta hier als een dankbaar mens; als een man van het eiland", aldus Jan van Oord. Toen hij Ouddorp verliet was de keuze gemaakt, hij werd geen predikant maar kwam te werken in het familie bedrijf, "op de grens van water en land", waar hij later direc teur werd. Nu Jan van Oord op gevorderde leeftijd is wilde hij graag iets terugdoen voor het gebied waar hij zulke goede herinneringen aan heeft. Van Oord informeerde hier en daar naar een doel voor zijn gift. Het verstrekken daarvan wilde Van Oord alleen voor behouden aan particuliere initiatieven, dus niet aan over- heidsdoelen. Hij werd door verwezen naar de Stichting Goereese Gemeenschap, waar hij in contact kwam met voor zitter André Kastelein. Het aanbod van Van Oord kwam bij de Stichting dus op het juiste moment, want het bleek dat het compleet maken van de beiaard nu een forse stap dich terbij was gekomen. Tijdens de bijeenkomst rond het gieten van de klok voerde dan ook een dankbare André Kastelein het woord. Hij gaf een overzicht van de relatief korte geschiedenis van de Goe reese beiaard, die in 1978, na de restaiuatie van de toren in gebruik werd genomen en in 1999 werd uitgebreid met 13 grotere en kleiner klokken. Met de grote klok van de fami lie Van Oord en de kleinere klok van het gemeentebestuur is de beiaard nu compleet en zal dit instrument zeker een bijdrage leveren aan de fes tiviteiten in 2012, als gevierd zal worden dat Goedereede 700 jaar geleden stadsrechten kreeg. Zoals gebruikelijk wordt in de klokken van de beiaard een randschrift geplaatst. Naast de namen van de -heer en mevrouw Van Oord, hecht de schenker eraan dat in de klok ook 'Soli Deo Gloria' (God alleen de eer) zal komen te staan. Het gezelschap, waaronder een aantal leden van de familie van Oord, in het karakteris tieke bedrijf in Asten genoot 's Adri van der Laan van de gieting van de klok, dat voornamelijk nog een ambacli- tehjk gebeuren is. Nauwgezet werden dan ook de verrichtin gen gevolgd van de mannen in hittebestendige pakken, toen het vloeibare klokkenbrons (80<7c koper, 20% tin) met een temperatuur van 1100 graden Celsius in de vorm werd gego ten. Aansluitend was er nog ruim gelegenheid om het bedrijf te bezichtigen. De aanwezigen werden gewezen op de vele facetten die komen kijken bij het stemmen van de klokken, maar ook bij het restaureren van klokken, uurwerken en wijzerplaten. Beiaardier Jan Bezuijen, die eveneens aanwezig was, sprak de hoop uit dat als de steigers van de toren zijn verwijderd ook de klokken geplaatst kun nen worden. (Meer foto's op www. eilandennieuwsnl)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2