ONGE TWIJ FELD Groen en geel 'Boeren van onschatbare waarde voor behoud cultuurlandschap' Wetjes en Weetjes AMGO I 2010 Voor informatie en reservering standruimte mail naar info@amgo.nu I BEDRUKT www.groothandelkoole.nl e KEUS CDA blij met Centrum Jeugd en Gezin in Middelharnis N. A. van Kempen Nieuwe Europese BTW-regelgeving per 1 januari 2010 EIUVtlDBI-niELWS JAN ADRIAAN BREURE TANDARTSPRAKTIJK LP. ZEELENBERG Hazersweg 22, 3253 XG Ouddorp Vanaf 1 maart 2010 gesloten Het fijnste voor de kleinste? Drukkerij De Waal - sommelsdijk Telefoon (0187) 471020 PERFECTE PASFOTO'S Slaagt U beter met uw inkopen alsU eerst de advertenties leest! MIDDELHARNIS - Onlangs bezocht een CDA-delegatie van Middelharnis het Cen trum voor Jeugd en Gezin. De CDA-delegatie is onder de indruk van de presentatie van het CJG en de ontschot ting tussen de verschillende zorgaanbieders op het gebied van kinderen, jongeren en het gezin. "Het Centrum voor Jeugd en Gezin weet van sluitend aanpakken" aldus Robert van Papeveld, lijsttrekker voor het CDA. Eén van de speerpunten in het verkiezingsprogramma van het CDA zijn het jon geren- en gezinsbeleid. Het CDA draagt het CGJ dan ook een warm hart toe en zal zich sterk blijven maken voor een goed functionerende organi satie. Voor: beëdigd makelaar taxateur agr. taxaties en bemiddeling bedrijfstaxaties grondzaken planschade onteigening (RMT Plaats van dienst Opgaaf ICP Terugvragen buitenlandse BTW ▼visser VISSER Vroege vaste planten met gele bloemen Vroeg en geel bloeiende heesters Tuintips voor februari Universiteit De Gooye Interactief Staatssteun Schatten Prijskaartje PAGINA 3 VRIJDAG 26 FEBRUARI 2010 FA M I L I E B E R 1 C H T Verdrietig, maar dankbaar voor wat hij voor ons en anderen gedaan en betekend heeft, laten wij u weten dat onze lieve zorgzame vader en opa in alle rust is overleden. weduwnaar van Anthonia Marina Janse VVissenkerke 26 mei 1924 Oude-Tonge 24 februari 2010 Goes: Frederick Stols-Bieure Frans Stols Sean Aciithuizen: Simon Breme Marja Breure-Kniik liritt Gars Nuenen: Marlies Bergman-Brem e Tom Bergman Iza Luuk Daan Ebbe en Vloed, Gude-'lbnge Oirrespondentieadres: Galatheseweg 13256 I.E Achthuizen De alstheidsdienst zal geh(judeii worden op maandag 1 maart om 13.30 lun- in de kerk van de Hervormde Exodus (Jemeente, Dorpsweg 97 te Sonimelsdijk. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren tot 15.00 uur in de ontuK^etingsruimte van bovengenoemde kerk. De begraÜL'nis zal in besloten kring plaatsvin den. Zij die geen rouwbrief ontvangen hebben, mogen deze advertentie als zodanig beschou wen. Bijna 30 jaar ben ik met plezier in mijn praktijk werkzaam geweest. Per 1 maart a.s. kunnen mijn patiënten terecht bij de collegae van Tandartsenpraktijk Ouddorp, Dorpstlenden 3b, 3253 AS Ouddorp; tel. 0187-681660. De desbetreffende dossiers worden automatisch aan deze praktijk overgedragen. Mocht hiertegen bezwaar zijn dan zou ik dat gaarne schriftelijk willen vernemen. Tevens bedank ik hierbij, ook namens mijn echtgenote en assistente, een ieder voor het prettige contact en het geschonken vertrouwen gedurende de afgelopen tijd, in de hoop dat er met mijn opvolgers ook een goede relatie zal worden opgebouwd. L.P. Zeelenberg, tandarts Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit onze nieuwe modelienboeken. ci-i-r.iiMi'nn OUDDORP - W««t>traa( 33 3S53 JUt Tal. (0187) é81*12 foK «•3734 op de foto. genomni in hel C.JC, skiaii van links naar rechts: Piet de Feijtei; Simo- ne Hurtog (C/C-), Robert van Piipeveld.Johan de Vogel, Elly Winkelmnn (CJG). Ms voorbeeld van een verbe terde aanpak worden jongeren genoemd die spijbelen van school. Achter deze drop-outs schui len vaak grote problemen. Door gerichte samenwerking tussen leerplichtambtenaren, scholen en andere hulpverleners binnen het CJG kan hier nu veel concreter actie tegen genomen worden en de juiste zorg aan de jongeren worden aangeboden. De CDA \ertegenwoordigers Robert van Papeveld, Johan de Vogel. Mieke Visser en Piet de Feijter werden gastvrij ontvangen door Simone Hartog, manager van het CJG en xerantwoordelijk voor het personeel, alsmede door Elly Winkelman, zorgregisseur CJG en regisseur gemeentelijke organisatie sluitende aanpak. Het CJC; heeft veel win.st geboekt doordat alle organisatie.s die zich met kinderen, jongeren en het gezin bezighouden - waaronder de GCiD, consultatiebureau, leer plichtambtenaren, opvoedbu- reau en schoolmaatschappelijk werk - in één organisatie onder te brengen. Simone Hartog: "Er wordt nu al zo veel gebruik van gemaakt dat er ruimtegebrek is en het Centrum voor jeugd en Gezin zeer succesvol te noemen is. Omringettde regio's zien dit CJG als voorbeeld voor een soortge lijke organisatie binnen hun eigen regio". Het Centrimi Jeugd en Gezin is een eilandelijk samenwerkings- \erband waarin in alle zorg voor kinderen en jongeren tot 18 jaar en het gezin is samengebracht. De gemeenten op Goeree-Overflak- kec hebben de keuze gemaakt om dit in het gebouw de Dillenburg onder te brengen en alle orga nisaties op een efficiënte manier gebruik te laten maken van de ruimte. Er zijn veel flexibele werkplekken die door meerdere organisaties gebruikt ^^■orden. Het CJG is een laagdrempelige organisatie, waar iedereen met vragen o\'er kinderen, jongeren en gezin terecht kunnen bij een centrale receptie, die zorgt dal men op de juiste plaats geholpen ivordt. Ondanks dat er nog steeds wachtlijsten zijn worden mensen wel te woord gestaan en verteld welk traject ze kunnen verwach ten. De ineest urgente gevallen krijgen gelijk de nodige zorg en aandacht. Postbus 7, 3248 ZG Meiissant Tel. (0187) 60 26 14 Fax (0187) 60 39 04 Email: vankempentaxaties@wanadoo.nl I AAI/ hOedorlanas Ifisliluut Certificatie en Registratie LiVI V Makdaaf-ia«aleuts onroerenOe jaKen Vrijdag 28 en zaterdag 29 mei "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaiiteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers wor den aangedragen bij de redactie. Per 1 januari 2010 is de BTW-regelgeving voor grensoverschrijdende diensten in Europa ingrijpend gewijzigd. De wijzigingen zijn in eer ste instantie van belang voor ondernemers die internationaal diensten verlenen of afnemen. De belangrijkste wijziging betreft de vaststel ling van de zogenaamde 'plaats van dienst'. U kunt tevens te maken krijgen met de verplich ting per kwartaal een opgaaf ICP in te dienen. Daarnaast is de procedure voor het terugvragen van buitenlandse BTW vereenvoudigd. In het navolgende wordt kort op deze drie onderdelen ingegaan Met de plaats van dienst wordt bedoeld aan te geven in welke land de dienst aan BTW-heiling is onderworpen. Tot en met 2009 was de hoofd regel dat diensten voor de BTW waren belast in het land waar de verrichter van deze dienst was gevestigd. Op deze hoofdregel waren overigens vele uitzonderingen. In 2010 is van belang of sprake is van een dienst aan een bedrijf (Business tot Business, B2B) of aan een particulier (Business to Consumer, B2C). De nieuwe hoofdregel is als volgt: - B2B: BTW verschuldigd in het land waar de afnemer is gevestigd. - B2C: BTW verschuldigd in het land waar de dienstverrichter is gevestigd. Als u dus uw dienst factureert aan een onder nemer in een ander EU-land, is BTW verschul digd in het andere EU-land. De heffing van deze BTW kunt u vervolgens verleggen naar uw afnemer, zodat ïi zich niet in alle EU-landen hoeft te registreren. Op uw factum- dient wel een verwijzing naar de verleggingsregeling te worden opgenomen. Wat niet wijzigt is het aantal uitzonderingen: die zijn en blijven talrijk. Overleg daarom met uw adviseur wat de gevolgen zijn van de nieuwe regelgeving in uw situatie. In het kader van de bestrijding van BTW-frau- de in EU-verband geldt al jaren de verplichting om periodiek informatie te verstrekken over de leveringen van goederen aan een andere EU- lidstaat (de opgaaf intracommunautaire leve ringen, ICL). Deze informatieverplichting geldt nu ook voor binnen de EU verrichte diensten. Indien u als ondernemer B2B-diensten ver leent aan klanten in een ander EU-land, moet u hierover elk kwartaal informatie verschaffen. Deze verplichting betekent dat per kwartaal langs elektronische weg een opgaaf intracom munautaire prestaties (opgaaf ICP) ingediend moet worden bij de belastingdienst. Op dit for mulier dienen uw afnemers te worden vermeld (totaalbedragen per periode per BTW-identifi- catienummer). De procedure voor het terugvorderen van bui tenlandse BTW is vereenvoudigd. Tot en met vorig jaar moest u als ondernemer de buiten landse BTW terugvragen bij de belastingdienst in de betreffende lidstaat. Vanaf 2010 kunt u het verzoek om teruggaaf van buitenlandse BTW gewoon indienen bij de Nederlandse belasting dienst. De Nederlandse belastingdienst stuurt het verzoek dan door. Dit verzoek kan uitslui tend digitaal worden ingediend. Advies is tijdig uw inloggegevens aan te vragen. Kortom: een groot aantal wijzigingen die moge lijk ook voor u de nodige gevolgen zullen heb ben. Mr drs.J. Kieviet, werkzaam bij Visser &f Visser Accountants-Belastingadviseurs De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenw-erking met Visser Visser Accoun tants/Belastingadviseurs te Barendrecht, Bar- neveld, Dordrecht, Gouda, Middelharnis en Oud-Beijerland. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daaivan, ACCOUNTANTS aELASTlNGADVlSEURS Heesters en vaste planten die in de winter en vroege lente bloeien, zijn uiterst welkom in de tuin. Het is een select gezelschap en als ze ook nog geuren, zijn ze absoluut onmisbaar. Hun bloemen komen het beste uit tegen een don kerder achtergrond: een groene haag, wintergroe ne heesters (sommige zijn zelf wintergroen), of een muur. Opvallend is dat gele tot oranje bloemen in deze tijd van het jaar sterk overheersen. Som mige zijn afgestemd op bestuiving door de wind en vormen wolken stuif meel, andere moeten het hebben van bevruchting door al vroeg voedsel zoe kende insecten en dat zijn vaak geurende bloemen. Het is niet zo dat winter- en \roege vooijaarsbloeiers conti nu bloeien. Ze hebben allemaal eigen systemen om hun bloe men tegen vorst te bescher men. Tijdens vorst stopt de bloei even. Als het daarna weer vorstvri) is - dat komt tijdens de wintermaanden regelmatig voor - bloeien ze weer uitbim- De s(iiijnliiizi:liiiir (Coiylopsis pau- ciflora) bloeit al in februari en is daarom uiterst welkom in de tuin. dig door. Met winterbloeiers is er volop kleur en geur Een van de mooiste vroege bloeiers is het bekende hond- standras Erytronium tuolum- nense "Pagoda', met grote lelie achtige bloemen (3-4 bij elkaar aan een stengel, maart-april, 25 cm hoog). Het kleine, tapijtvor- niende speenkruid (Ranuncu lus licaria) is inheems en bloeit in maart-mei met gele sterren- bloemen boven het glinsterend groene blad. Iedereen kent de voorjaarszonnebloem (Doro- nicum oriëntale); een van de mooiste is de gevuldbloeinige, rijkbloeiende 'Frühlingspracht' (maart-april). Een lichtgeel bloeiende smeerwortel (Symp hytum grandiflorum) bloeit iets later Cipreswolfsmelk (Euphorbia cyparissias) bloeit al vanaf maart met bloemen in schermen met daar omheen warmgele schiUbladen. De schijnhazelaar (Corylopsis pauciflora) bloeit soms al in februari (tot april) met han gende trosjes lichtgele bloemen aan de nog kale takken. Het zijn tot 1,5 m hoog uitgroei ende, dichtvertakte struiken. Bij de gele kornoelje (Cornus mas, een schilderachtige grote struik of kleine boom tot 5 m hoog) ontspruiten ze in hon derden vrolijk gele 'boeketjes' aan de takken. De verschillende soorten en cultivars mahoniestruiken bloeien bijna allemaal geel in uitwaaierende toeven vol bloe men die .soms 15-20 cm lang kunnen zijn (bij Mahonia bea- lei en de iets kleinere M. japo- nica) of nog langer (zelfs 40 cm en sierlijk overhangend bij Mahonia x media). Ze geuren sterk en kruidig en deze strui ken zijn wintergroen. In zachte winters kunnen sommige al in december bloeien, maar de meeste bloeien \anaf februari. De kronkelhazelaar (Corylus avellana 'Contorta') bloeit van af februari met .H-6 cm lange lichtgele katjes aan de kale tak ken. Nog vrij onbekend is de staartaar (Stachvurus praecox) uit Japan, een prachtige, tot 2 m hoge heester die in maart- april aan de nog kale takken bloeit met (heideachtige) gele klokjes in talloze 5-8 cm lange trosjes. Deze plant houdt van zine grond. De bekende forsy thia of Chinees klokje (vooral cultivars van Forsythia x inter media) is er in allerlei maten en gele bloeitinten. Ze bloeien in maart. De ranonkelstruik (Ker- ria japonica) bloeit iets later (april-mei). De bloemkleur is geel-oranje. Bij 'Plenitlora' zijn de bloemen dicht gevuld. Bessenstruiken snoeien. Appels en peren zo nodig nog begin februari snoeien. Top de twijgen van kruisbessen om aantasting door nieeldauw tegen te gaan. U kunt ook al zomer- en herfstbloeiers snoei en. Snoei alleen tijdens vorst- vrij weer Tijdens 'kale vorst' wintergroene planten tegen de zon beschermen om uit droging" te voorkomen. Cx)m- posthoop omzetten. Tijdens vorstvrij weer en als de grond niet is bevroren, kimt u blad verliezende bomen en struiken planten. Meer tuintips op www. colour-vour-life.nl. MIDDELHARNIS - In de aula van de Prins Mau- ritsschool te Middelhar nis werd maandagavond 15 februari een verkie zingsavond gehouden. De avond was georganiseerd door het platform waarin de vier kiesverenigingen van de ChristenUnie op het eiland samenwerken. Spreker op deze avond was Tweede Kamerlid Ernst Cramer. Ook was er ruim de gelegenheid om met de vier lijsttrekkers in gesprek te gaan. Na de opening door Piet Robijn, voorzitter van het plat form, werden de lijsttrekkers voorgesteld. Ze gaven ieder in het kort aan wat ze van de avond verwachtten. Daarna was het woord aan de jongeren van het eiland. Drie jongeren hadden zich aangemeld om de lijsttrekkers een aantal kriti sche vragen te stellen. Zo werd Cert-Jan van der Valk, lijsttrek ker van Oostflakkee, naar de mogelijkheden gevraagd voor hoger opgeleide jongeren op het eiland. "Veel hoger opge leide jongeren trekken weg en dat is ergens ook logisch, want er zijn erg weinig banen voor hoger opgeleide jongeren." Van der Valk gaf daarop aan dat het de bedoeling is dat op het bedrijventerrein bij Oude- Tonge, dat nu in aanbouw is, in de toekomst voldoende banen zijn voor hoger opgeleide jon geren. Ron de Rover, lijsttrekker in Middelharnis, voegde hieraan toe dat hij graag ziet dat de gemeenten zich niet al teveel richten op het ontwikkelen van recreatie en toerisme. De Rover; "In de recreatieve sec tor zijn erg weinig banen voor hoger opgeleidende top is daar erg smal en dus moeten we ons ook op andere zaken richten." .\ls voorbeeld daarvan noemde hij het ontwikkelen van ver schillende vormen van duur zame energie: "Als we daarin investeren trekken we daarmee ook hoogwaardige bedrijvig heid aan. Misschien wordt het eiland dan zelfs wel interessant \'oor een dependance van de Universiteit Wageningen." Dat jongeren wegtrekken heeft niet alleen te maken met te weinig werkgelegenheid. Het tekort aan starterwoningen was ook een onderwerp dat diverse keren terugkwam. Jan Goemaat, lijsttrekker in Goe- dereede, kon de jongere uit zijn gemeente geruststellen: "Momenteel zijn we bezig met wat projecten waarin ook star terwoningen zijn opgenomen, ik nodig je uit om daarop in te tekenen". Eén van de aanwezige jongeren kwam uit Stad aan 't Haring vliet en vroeg zich af hoe Ron de Rover invulling wil geven aan zijn idee om een jeugdge- meenteraad of jongerenpanel in Middelharnis op te starten. De Rover gaf aan dat hij over de precieze invulling graag nog \'an gedachten wil wisselen. "Het belangrijkste vind ik dat er een vast panel komt waarin jongeren mee kimnen praten over het beleid in de gemeen te", aldus de lijsttrelcker uit Middelharnis. Onder de bevolking van Dirks- land zijn er zoigen over het voortbestaan van zwembad De Gooye aldaar Vanuit de zaal kwam een vraag aan Wim Bruggeman, lijsttrekker van Dirksland, om over dit vraag stuk opheldering te geven. Bruggeman legde uit dat hij er alles aan zal doen om het zwembad te behouden. "Mis schien dat in de toekomst het zwembad kan worden betrok ken in therapieën en behande lingen van zorginstellingen op het eiland", zo opperde hij. De zorgen over het zwembad han gen nauw samen met de moeite die plattelandsgemeenten heb ben met het op peil houden van het voorzieningenni\'eau. Gert-Jan van der Valk merkte hierover op dat gemeenten niet alle problemen op dat vlak kunnen oplossen. Van der Valk: "Wanneer een winkel uit een dorpskern verdwijnt is dat ook de keuze van de bevolking zelf, die blijkbaar te weinig inkopen deed bij de ondernemer in het dorp omdat het ergens anders goedkoper is." Het eerste gedeelte van de avond vormde op deze wijze een mooi interactief contact moment tussen hel aanwezige publiek en de vier lijsttrekkers. Het programma liep naad loos over in het bes]3reken van een aantal stellingen die qua inhoud goed aansloten bij dat wat reeds besproken was bij het vooigaande programmaonder deel. In de pauze werden de contacten op informele wijze voortgezet. Bij diverse tafels presenteerden de vier kiesver enigingen zich en er was uitge breid gelegenheid om met de lijsttrekkers en de andere aan wezige politici te spreken. Na de pauze was het woord aan ChristenUnie Tweede Kamer lid Ernst Cramer Hij hield een betoog met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen. Aansluitend bij zijn specialismen in de Tweede Kamer ging hij in op zaken als de financiële crisis, voed selprijzen en de problematiek van be\'olkingskrimp waarmee ook de kleine kernen op Goe- ree-0\'erflakkee te kampen hebben. Cramer hekelde de hebzucht die er in Nederland heerst. "We betalen liever een minimale prijs voor ons eten dan dat we de derde vakan tie in het jaar opgeven." Het kamerlid stelde dat in Neder land de voedselprijzen te laag zijn en dat daar best meer bij kan. Iemand in de zaal vioeg zich daarop af of een prijsver hoging automatisch ook zorg de \oor meer inkomen van de boeren. In zijn reactie op deze vraag stelde Ernst Cramer aan de orde dat boeren zoigen voor het Nederlandse cultuurland schap. Op dit moment krijgen zij voor natuurontwikkeling een schadeloosstelling en die gang van zaken wil de Chris tenUnie veranderen. "Boeren zijn van onschatbare waarde voor het behoud van ons mooie Hollandse landschap. Zij leve ren daarmee een product en moeten daarvoor betaald wor den. Dat is geen staatssteun, maar een inkomen voor hun werk voor het cultuurland schap", aldus Cramer. Voor Ernst Caamer staal boven alles dat het christelijke geluid zal blijven klinken in de poli tiek. 'Juist in een maatschappij waarin hebzucht de boventoon voert en de zwakkeren in de samenleving uit zicht drei gen te verdwijnen maakt het christelijk-sociale geluid het verschil", zo stelde hij. Ter illu stratie noemde de parlemen tariër hel delial in de Tweede Kamer over de kredietcrisis. Cramer: "Ik haalde toen de tekst aan waarin Jezus zegt dat we geen schatten moeten ver gaderen op de aarde waar mot en roest ze verderven, maar dat we de hemelse schatten moe ten vergaderen. Je merkte dat de kamerleden stilvielen, het sprak aan." Ernst Cramer maakt zich grote zorgen over de kloof die er is tussen politiek en de burger: "We leven in een tijd dat kie zers vlak voor de verkiezingen zeggen te twijfelen tussen de PVV en de SP, dat geeft te den ken". Hij stelde dat de overheid eerlijk aan burgers duidelijk moet maken dal zij sommige problemen niet kan oplossen. Bovendien zit aan oplossingen ook een prijskaartje. "We wil len allemaal droge voeten hou den, maar zijn we ook bereid om daarvoor honderd euro per maand meer te betalen?", zo vroeg Cramer zich af Ook moeten politici in verkiezings tijd geen loze beloftes doen, maar zich beperken lot de zaken waar de politiek ook echt iets aan kan doen. Met die stel ling sloot hij aan bij de slogan voor de verkiezingen: Stabiel, Betrokken, Christenunie. Het organiserende platform keek na afloop tevreden terug op een inspirerende avond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 3