Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee timmert flink aan de weg Tweede Kamerlid Ernst Cramer tijdens werkbezoek aan Oostflakkee in gesprek met eilandelijke ondernemers 1 Verkiezingen gemeenteraad 2010 82e jaargang Nr. 7892 Vrijdag 26 februari 2010 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Bijeenkomst Monumentendag 2010 Verkeersveiligheidsdag Doorgaande wegen Veiligheidstraining Ouders Contact OUDE-TONGE - Op maandagmiddag 15 febru ari bracht Ernst Cramer, Tweede Kamerlid voor de Christenunie, een bezoek aan Goeree-Over flakkee. Het bezoek begon in Oude-Tonge waar Cra mer in de raadzaal van de gemeente Oostflakkee een ontmoeting had met de vier lijsttrekkers, potenti ële raadsleden en betrok kenen bij de ChristenUnie op Goeree-Overflakkee. Ernst Cramer is binnen de ChristenUnie fractie in de Tweede Kamer de woordvoerder voor Land bouw, Natuur en Visserij, Verkeer en Waterstaat en Financiën. Vitaliteit Zonnepanelen Extra impuls www.eilandennieuws.nl College krijgt geen vertrouwen, maar mag wel werk afmaken Jongerendag rond thema 'Gebed' Rectificatie Starttijd Zwemloop MIDDELHARNIS - De eilandelijke werkgroep Open Monumentendag organiseert 1 maart een inspiratieavond in Het Diekhuus te Middeihar- nis. Vanaf 18.00 uur is er inloop voor een 19e-eeuws soepbuffet, presentaties beginnen om 19.00 uur. Deelname aan het buffet kost 5 euro. Vooraf reser veren hiervoor is gewenst. Bezoek van de inspiratie avond is verder gratis, ook hoeft men zich hiervoor niet vooraf aan te melden. Aiiii Open Monunieiitcndag 2010, (lic zalerdag 11 st'plem- bcr worcll gehouden, is dooi de landelijke organisaUe hel thema 'De smaak van de 19e eeuw' gegeven. Dit thema loept verschillende reacties op: de één denkt aan bouw stijlen en inrichting, anderen denken aan de streekkeuken ol aan mode, maar ook de maatschappelijke toestand op (loeree-Ovcrllakkee in de 19e eeuw is een interessant gege ven, evenals de eilandelijke economie. Het thema roept dus op lot gespiek. Oe eilandelijke werkgroep Open Monumentendag orga niseert daarom maandagavond 1 maart een 'inspiraliebijeen- konrst' niet een inloop, exposi tie, dinerbullét en interessante historische presentaties door eilande/ijke experts. De avond is bedoeld voor lokale en regi onale organisatoren en belang stellenden, en voor iedereen die méér wil weten over de geschiedenis van het eiland of die /icli wil laten inspireren tol een nieuwe aankleding van beslaande activiteiten. Eén van de ideeën is geïnspi reerd op Louis Bouwmeester, de in Middelharnis geboren loneelspeler. Zijn moeder verbleef op hel moment van zijn geboorte (1842) met een rei/end iheatergezelschap op Goeree-Overdakkee. Een ander aanknopingspunt bie den de Wandelingen over Coevee en Overllakkee door ds. Clraandijk uit Rotterdam (1878), naar een reisverslag van een 19e-eenwse toerist. Wel houder Petra 't Hoen treedt op als monumentengids die op zoek gaat naar de eigenaar digheden van de 19e eeuw op (^oeree-Overllakkee. Zij raad pleegt Jan Both van het Streek archief loeree-Overflakkee en andere regionale experts. De ins|)iratie- en netwerkbijeen- koiust wordt mogelijk gemaakt door Stichting Podium. Wie meer wil weten kan mailen naar podiiini((?heldiekhuus of bellen naar 0187 482400. MIDDELHARNIS - In het ISGO-gebouw zetelt een aan tal organen dat de vier eilandelijke gemeenten terzijde staat op tal van gebieden. Eén van deze organisaties is de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree- Overflakkee, die vele zaken behartigt die betrekking hebben op verkeersveiligheid in de breedste zin van het woord: van het bewust maken van heel jonge kinderen van hun verkeersgedrag tot adviezen bij het aanleggen en inrichten van doorgaande wegen op het eiland. De voorzitter van de projectgroep wethouder Arend-Jan van der Vlugt en Regionaal Verkeersveiligheidcoördi- nator Pia Rentes geven graag uitleg over het werk van deRPV. Door Adri van der Laan De 'gewone' man of vrouw in de straat zal bij hel noemen van de Regionale Projectgroep Ver keersveiligheid C;oeree-0\er- llakkee niet zo vlug een warm gevoel krijgen. Dit komt wel licht doordat veel van de werk zaamheden van de groep van achter het bureau plaatsvinden. Veel praktische zaken worden door organisaties binnen de verschillende gemeenten uit gevoerd. Voorzitter Arend-Jan van der Vlugt, tevens wethou der van de gemeeiile Cioedcr- eede, wijst erop dat de groep heel veel werk verricht. Werk dat er voornamelijk op gericht is om de verkeersveiligheid op het eiland te bevorderen. Vei- ligheidscoördinalor Pia Rentes tekent hierbij aan dat de Pro jectgroep zich vooral bezig houdt met gemeentegrcns- ovei stijgende verkeersvraag- slukken. "Hij bijvoorbeeld het ontwerpen van een verkeers circulatieplan in een kern zijn wij niet betrokken, dat is een zaak van de gemeenten". De RPV vervult wel een voor trekkersrol als het gaat om tal van andere zaken op hel gebied van verkeersveiligheid. Zaken die de afzonderlijke gemeen ten hebben overgedragen aan de RPV. Pia noemt de venschil- lende activiteiten waar vanuit de RPV initiatief aan wordt gegeven of worden begeleid. In de praktisch uitvoerende sfeer wordt er niet zo veel gedaan, maar de projectgroe|5 zorgt er wel voor dat er sub sidie beschikbaar is voor bij voorbeeld verkeersonderwijs aan heel jonge kinderen, of kinderen van de b^sis,scholen. Daarnaast verleent men voor lichting aan de leerlingen van de middelbare scholen over bijvoorbeeld de zorg voor een \'eilig verkeersgedrag en natuurlijk over de combinatie alcohol- ol'druggebruik en ver- keersdeelname. Verder is men actief bij de Broem- en opfris cursussen, waarbij de kennis van senioren rondom de ver keersregels weer wat wordt opgefrist. Pia Rentes verduide lijkt dat bij de uitvoering van de verschillende actixileiten de vrijwilligers van de afdelingen van Veilig Verkeer Nederland op het eiland een belangrijke rol vervullen. Een aantal jaren geleden is men begonnen met het organi seren van verkeersveiligheid- dagen voor scholieren van de basisschool en van hel middel baar (jiiderwijs, waarbij de jon geren op een frisse manier op de verschillende aspecten van verkecrs\eiligheid wordt gewe zen. Dit initiatief beeft zelfs lan delijke waardering gekregen. Een landelijk dagblad hield over deze activiteiten zelfs een interview met Pia Rentes. Voorzitter Areud-Jan van der Vlugt verduidelijkt hel nul van een dergelijke bovenge- meentelijke instelling. Naast dat iedere gemeente niet zelf het wiel hoeft uit te vinden, is het bestaan van een dergelijke RPV vereist vanuit de provin cie. "De provincie geeft voor activiteiten op het gebied van verkeersveiligheid alleen maar subsidie als de doelen worden aangedragen door een regio nale pr()jectgroep". De Rl'V wordt door de provin cie ook belrokken bij nieuwe ontwikkelingen rondom de pnninciale weg op het eiland. De RPV denkt dan in verschil lende overleggen mee over de inrichting van nieuwe of beslaande wegen. Hiervoor heeft de projectgroep natuur lijk ook verschillende pro fessies 'in huis' want binnen de groep is een groot aantal instanties vertegenwoordigd, zoals de vier gemeenten, de wegbeheerders (waterschap en provincie), de politie, het Openbaar Ministerie, .\rriva en vertegenwoordigers \'an Veilig Verkeer Nederland. Regelma tig wordt er overleg gevoerd. Om de pro.vincie en de ande re wegbeheerders een helder beeld te geven van wat er nodig WfthüUflfr Arend-Jan van der \ïugl fn Pin Rentes van de l Foto: Adri xtan der Laan. ^onak Frojectgjvef} Verkeersveiligheid Goeree-Chferjlakkee in de hal van liet ISCO-gehouw. is om de verkeersveiligheid op het eiland te verbeteren en te behouden, is een gebieds- profiel opgesteld, "Dit is heel belangrijk als het gaat om het aanvragen van subsidie". In dit profiel wordt - in volgorde van belangrijkheid - een groot aan tal projecten beschreven. Pia Rentes laat enkele voorbeelden zien. Bovenaan staat de recon structie van de N215 tussen Dirkslaiid en Melissanl. De vev- wachting is dat er binnenkort een definitief voorontwerp zal zijn. Via de stuurgroep worden alle gemeenten op de hoogte gehouden van de vorderingen. Een ander punt in het gebied- sprofiel is de ontsluiting van Nieuwe-Tonge, natuurlijk staat dit item hoog op de agenda; de mensen van de RPV is er dan ook alles aan gelegen dal dit punt van zorg spoedig wordt aangepakt. Verder wordt er binnen de RPV gewerkt met een meerja renplan. Hier staan alle projec ten in die uitgevoerd worden op het gebied van gedragsbe ïnvloeding, zoals de invoering van de schoolzones, waarbij de straat voor de school extra wordt geaccentueerd door de aanwezigheid van Juliepalen'. Verder heeft de RPV verschil lende nieuwe projecten 'in de steigers' staan die een goed en veilig verkeersgedrag moeten bewerkstelligen. Naast het signaleren en oplos sen van problemen op ver keerstechnisch gebied, heeft de RPV een grote verkeersopvoe- dende taak. Behalve de stimu lering van de opfriscursussen voor senioren noemt Pia Ren tes de veiligheidslraining die eind vorig jaar is gegeven aan jongeren die nog maar kort in het bezit van hun rijbewijs zijn. Dit bleek zo'n succes te zijn dat er zelfs een wachtlijst voor deelnemers moest worden aangelegd. Pia vertelt dat de stuurgroep heeft besloten om voor jongeren die vorig jaar niet konden deelnemen, ook nog een veiligheidstraining te zullenorganiseren. Op het verlanglijstje staat ook nog een project waarbij scho lieren bewust worden gemaakt van de gevaren die de combi natie landbouwverkeer en fiet sers kan opleveren. De project groep vindt dit heel belangrijk omdat er vooral in het voorjaar en de zomer levensgevaarlijke situaties kunnen ontstaan op wegen waar het landbouw- en fietsverkeer gezamenlijk gebruik van maken. Pia Rentes benadrukt dat bij deze vormen van voorlichting er een belang rijke taak voor de scholen is weggelegd. Met tal van acties en voorlich tingscampagnes proberen de mensen van de RPV het ver keer op het eiland zo veilig mogelijk te maken; de jeugd is hierbij een belangrijke doel groep. Maar Pia Rentes legt uit dat men ook aan ouders voor lichting wil geven als hel gaat om het geven van het goede voorbeeld. "Als zij de kinderen voorgaan in het gebruik van gordels, en het niet gebruiken van drank als ze nog moeten rijden, en als ook de fietsver- lichting van de ouders in orde is, zal dat zeker een positief effect hebben op de kinderen". Op het eiland zijn er tal van zaken die spelen op het gebied van verkeersveiligheid. De RPV wil graag in ctmtact komen mei mensen die ideeën hebben als het gaat om het aanbrengen van verbeterin gen. Ideeën kunnen worden ingediend bij Pia Rentes van het ISGO, e-mail pj.reiites@ isgo.nl, tel. 0187 488126. N57/N59 Hoewel de RPV niet direct betrokken is hij de doorgaande toegen, zoals de N57 en N59, is Arend-Jan van der Vlugt wet ah wethouder Verkeer van de gemeente Goedereedè betrokken bij de problematiek rondom deze wegen. Verschillende keren heeft hij al in Den Haag aandacht gevraagd voor de toenemende drukte op de heide wegen, waardoor het eiland op bepaalde tijden van de dag en in de zomer maanden heel slecht te bereiken is. Dit heeft natuurlijk een negatief effect op de economische bedrijvigheid op het eiland. Het leek er tot voor kort op dat hij voor zijn klachten weinig gehoor kreeg. Volgens hem kwam dat omdat de beheerder van de beide wegen, Rijkswa terstaat, dit gebied door luiar regio Zeeland laat beheren. Volgens Arend-Jan van der Vlugt heeft de regio rondom Rotterdam niet zoveel band met de wegen en de problematiek. Tijdens een bijeenkomst die onlangs werd gehouden heeft de wethouder de stadsregio Rotterdam erop gewezen dal men op liet eiland veel verkeer verwacht als de Tweede Maasvlakte zal zijn gerealiseerd. Hij bleek een luisterend oor te hebben gevonden en hem is verzekerd dat de problematiek zeker meegenomen wordt bij verdere besluitvorming. Christenunie Tweede Kaïneilid Ernst Cramer. Wethouder Van der Valk van de gemeente' Oostflakkee gaf eerst in een korte presentatie weer waar Goeree-Overflakkee de komende jaren voor staat als eiland in de Zuidwestelijke Delta. Aan de orde kwamen onderwerpen als landbouw en de (bo\'en)regionale waterop- gaven, zoals de de zoet/zout- waterdiscussie. Ook ging het over de ontsluiting van het eiland rondom de N57 en N59. Toerisme en recreatie op het eiland werden als belangrijk uitgangspunt benoemd met als hotspot de Brouwersdain en de mogelijkheden voor de Clrevelingen, maar ook van het Haringvliet. Ook de spanning tussen landelijke en provinci ale belangen ten opzichte van regijonale belangen kwamen aan bod. Na de inleiding ontspon zich een levendige discussie rond om deze thema's en de kansen voor hel eiland. Allerlei onder werpen werden aangesneden, van woningbouw, eiland van rust en ruimte maar toch ook van werkgelegenheid en plaats voor ondernemers, toerisme en recreatie, opwekking van duurzame energie, landbouw als drager van het landschap, zorg voor de vitaliteit van de kleine kernen, voor het streek ziekenhuis in Dirksland en de uitgangspunten van de eilan delijke slructuurvisie. .4an het eind van de middag werd een werkbezoek gebracht aan Mol Agrocom waar de directeur, Wim in 't Veld, een indrukwekkende presenta tie van zijn bedrijf gaf Een modern en innovatief bedrijf als toeleverancier voor de agra rische sector. Na de presentaüe ging Ernst Cramer in gesprek mei vertegenwoordigers van de agrarische sector en de visserij. Allerlei onderwerpen kwamen ter sprake. Van gewasbescher mingsmiddelen tot agrariërs die toch wel graag een overheid zouden zien die meebetaalt aan zonnepanelen op de daken van hun loodsen. 'Wat meer subsi die naar zonne-enei^ie en wat minder naar windenergie was de boodschap. De zorg over het behoud van de zoetwatervoorziening op Goeree-Overflakkee door het kierbesluit bij de Haringvliet- sluizen en het eventueel zout worden van het Krammer- Volkerak kwamen ook uitge breid aan de orde. Een ander heikel punt was de visserij. Die werd nadrukkelijk aan de orde gesteld vanuit Goedereedè. Ernst Cramer had hier ook wel iets uit te leggen. Hij ging in op de \erduurzaming van de vis serij in de \'olle breedte waar al \eel goede voorbeelden van zijn. Cramer: "Je moet dan ook als oxerheid een daad durven stellen en dal is gedaan om die duurzame visserij een exlra impuls te geven." Al met al gaf het werkbezoek een waardevolle inbreng van de landbouw- en visserijsector, waar een Tweede Kamerlid als Enrst Cramer vanuit zijn volks- vertegenwoordigende rol, zijn voordeel mee kan doen. Aan sluitend gaf een trotse Wim in 't Veld de genodigden een rondleiding door zijn nieuwe bedrijfspand. Voor het laatste verkiezingsnieuws op Goeree-Overflakkee'. MIDDELHARNIS - Naar aan leiding van de door de VVD ondersteunde moties van de fracties van de SGV en Christe nUnie In de raadsvergadering van 11 februari jl. heeft er overleg plaatsgevonden tus sen de fractievoorzitters van de coalitie. In de desbetreffende moties werd uitgesproken, dat er geen vertrouwen bestaat in de daadkracht van het college inzake het oplossen van de problematiek van de grondex ploitaties in de gemeente Mid delharnis. Afgesproken is dat, gezien de korte tijd voor de gemeenteraadsverkiezingen van 3 maart a.s. en de demis sionaire periode daarna, het huidige college met steun van de fractie van de VVD deze zit tingsperiode af zal maken. OL'DDORP - De jeugdvereni gingvan de Hersteld Hervorm de Gemeente van Ouddorp houdt zaterdag 13 maart een classicale jongerendag in ver enigingsgebouw Eben-Haëzer, Pieekhillaan 3 te Ouddorp'. Jongeren van 15 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Er is een sportief programma dat begint om 13.30 uur en een bezinnend programma dat om 19.30 uur aanvangt. De hoofdlezing van de avond wordt verzorgd door ds. H.Lassche mei als thema 'Bid jij wel?' Verder worden er workshops gehouden door ds. J.A. Kloosterman (onderwerp 'Gebedsgestalten'), ds. A. Kot (onderwerp 'Verwaarlozing van het gebed als oorzaak van terugval') en ds. A.A.F, van der Weg (onderwerp 'Gebedsbe lemmeringen').Deelname kost 10 euro voor de hele dag en 5 euro voor deelname alleen 's avonds. Opgeven kan via e-mail: acjvdaniel@gmail.com met vermelding van naam, e-mailadres en woonplaats. In onze editie van afgelopen dinsdag staat een verkeer de starttijd vermeld voor de Zwemloop te Dirksland waar van morgen de eerste editie zal worden gehouden. Vermeld werd een aanvangstijd van 19.30 uur, dat moest 7.30 uur zijn. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Oii5?w»-wjjE>£.n-»: Pi lAw «Midf»» i«W* Attrrttoa IV - Kk)<»leT*e9 4m AL - Moordiïwme - om «M?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1