'Hie^uWs uit Pe Pitrtmttt Raadsbrede motie van treurnis over aanpak grondexploitatie wethouders Gemeente moet fors verlies op bouwgrond Westplaat nemen Martin Mans improviseert over 'Jaargetij den' in Grote Kerk Tholen Onderlinge jeugdwedstrijd eilandelijke zwemclubs Wethouder beloont bedrijf voor jarenlange snelle betaling EIUVtlDEtl-niEUWS Structuurvisie Platform Verkiezingsprogramma SGP Dirksland: 'SGP houdt Woord' Speerpunten «r« i* s.» c« im im c« c« •y STICHTING - J DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Haastklus? Kippenvel Erfenis Aangeslagen PACUNA 8 VRIJDAC; 19 FEBRLARI 2010 MIDDELHARNIS - Bij twee onderwerpen op de raadsagenda lieten de politieke partijen hun ongenoegen weten over de door het college gevolgde procedure en de raadsin- formatie. Het betrof het bod van Bogor Projectont wikkeling b.v., inclusief de gewijzigde woningbouw- programmering in de Westplaat en de financiële gevolgen daarvan. Ander zijds het ontwerp regiona le structuurvisie Goeree- Overflakkee met de lijst van aanbevelingen van het algemeen bestuur van het ISGO. De raad besloot na ampel overleg het project Bogor door te schuiven naar de vergadering van de maand april. Er waren te veel onduidelijkheden, financiële onzekerheden en er was een gebrek aan adequate informatie. De verschuiving in tijd kost overigens rond 50.000 euro. Door Jaap Ruizeveld Bogor Projectontwikkeling b.v. uit Gorincheni heeft een bod uitgebracht op een perceel bouwgrond in de Westplaat van 3,8 miljoen euro. Omdat dit bod zowel in de woning- bouwprogrammering als de begroting van de gemeente een aantal gevolgen heeft, is de raad gevraagd een stand punt in te nemen. In de vast gestelde explüitatieopzet 2009 was voor de betreffende grond een opbrengst aangeduid van .5,5 miljoen euro. Daarbij is toen uitgegaan van vrije sec torbouw. Echter, de huidige bouwmarkt is ingestort en er dreigen nu aanzienlijke tekor ten te ontstaan in de exploita- tieopzet van de Westplaat. Met inschakeling van bureau DHV is een herziene exploitaüebere- kening gemaakt. Daarbij kwa men vier opties uit de bus, die allen verliesgevend uitmon den. Daarbij is ook gekeken naar omzetting van de realisa tiefase van projecten'. Zo wordt project Blokland thans naar achter geschoven. Door de economische perikelen zal de ontwikkelaar pas bepaal de onderdelen bouwen op het moment dat 75 procent van de aantallen is verkocht. Alles afwegend wordt gerekend dat in de jaarrekening 2009 een verlies voor de gemeente moet worden opgenomen op de grondexploitatie van 1,4 mil joen euro. Fracties VVD, SGP, ABB en ChristenUnie wilden meer inzicht alvorens met het voorstel in te stemmen. Omdat ook het CDA op mogelijke bezuinigingsaspecten wees en er nog, volgens wethouder Van den Berg, geen afspraken zijn vastgelegd met Bogor, was de ruime meerderheid voor door schuiven van het agendapunt. Hoving (PvdA) wil sociale woningbouw, projecten voor starters, graag snel realiseren. Hij vernam op zijn vraag dat er nog geen verplichtingen met Bogor zijn aangegaan. "Iets bouwen is beter dan niets", sprak de socialist. "Had wethouder Van den Berg voldoende ingezet bij het ont werp eilandelijke structuur visie?", zo vroegen diverse fracties. "Middelharnis behan delde als laatste gemeente het ontwerp, op een tijdstip dat de provinciale structuurvisie al ter inzage ligt. Kdn alles nog wor den ingebracht en meegeno men? Waarom is door de wet houder, zonder info vooraf aan de raad, woningbouw Prutweg geschrapt? Eigenlijk weer een voorbeeld van minachting voor de raad", zo klonk het. Het heeft allemaal veel te lang geduurd, vonden de fracties. Terwijl bestuurders uit Goede- reede (Pijl en Van der Meer) en Koningswoud (Dirksland) op de tribune eens kwamen kijken bij de buren, had por tefeuillehouder Van den Berg veel uit te leggen. Wat was hem allemaal wel of juist niet aan te rekenen? "Een te laat afgehan deld spoedklusje", typeerde Osinga (VVD) de gang van zaken. Er klonken woorden als "slordig" en "onprofessio neel". "Gelukkig is wel tijdig mondehng nog een zienswijze ingebracht. Alles is nu eenmaal niet haalbaar", stelde Van den Berg. "Eilandelijk is het voor een ieder geven en nemen. Veel is voor Middelharnis als centrumgemeente aangeduid. Met de keuze voor Middelhar- nis-noord is woningbouw als locatie op de kaart gezet. Er zijn nu eenmaal beperkingen in woningaantallen, er is een migratie saldo nul. Ik zet mij in. Garanties voor succes kan ik echter niet op tafel leggen". Als inspreker bij de raad meld de zich Jan van Gurp, voorzitter van de PCOB op Goeree-Over- flakkee. Hij vroeg aandacht voor een tiental speerpunten vanuit het project 'Betrokken bij buurtbeleid'. Het gaat hier bij om punten die passen bij de doelstelling tot het verbeteren van de positie van kwetsbare, afhankelijke ouderen. Organi saties hebben de handen ineen geslagen om de doelstellingen waar te maken en voor die insteek vroeg de PCOB-voor- zitter dus enerzijds politieke aandacht, anderzijds bood hij aan binnen een platform waar in gemeente, seniorenraad en ouderenraad zouden kunnen samenwerken, als gespreks partner te willen optreden. De raad stemde in met de res tauratie van drie schilderijen, vallend binnen het gemeen telijk kunstbezit. Het gaat om 'Storm op zee' van Simon de Vlieger, 'Maanlandschap' van Th. De Bock en 'Heideland schap' in de winter van Louis W. van Soest. De restauratie kosten bedragen 24.115 euro, exclusief BTW. De Feyter (CDA) was blij met dit besluit. Van Dam (SGP) stelde voor om de schilderijen na restauratie te laten taxeren. Een motie van de fractie ABB over locatiebepaling van de jaarlijkse geraniummarkt op Koninginnedag kwam niet uit de verf Burgemeester Zeven- bjergen gaf aan dat hij aan het verlenen van een eventu ele vergunning voor dit evene ment niet de voorwaarde kon verbinden dat de organisatie op de Voorstraat/Marktveld in Sommelsdijk zou moeten plaatsvinden en niet aan het Beneden Zandpad in Middel harnis. Hij raadde mevrouw Van den Nieuwendijk aan dit verzoek voor de Sommels- dijkse locatie via de evenemen tencommissie en/of organisatie te regelen. "Aanwijzing van de locatie zou uitsluitend via wijziging van de APV kimnen worden geregeld en die stap acht ik niet wenselijk", aldus de voorzitter. Op zaterdag 27 februari 2010 geeft Martin Mans een orgel concert op het orgel van de Hervormde Kerk te Tho len. Het is een concert in een nieuwe solotournee waarmee hij aan de wens van vele orgel liefhebbers tegemoetkomt. Hij bespeelt het fraai klinken de Van Dam orgel van deze Kerk. Mans gaat onder andere improviseren over thema's die met de lente, zomer, herfst en winter te maken hebben. Hij begint met delen uit 'De Vier Jaargetijden' van Antonio Vivaldi en borduurt daarop voort tijdens het vervolg van het programma met o.a. De winter is vergangen. Zie de Zon, Ruwe stormen en Op ber gen en in dalen. Martin Mans vervaardigde diverse C^D's op het orgel van deze kerk. Aan deze CD's wordt tijdens het concert aandacht geschonken. Het concert in Tholen begint om 20.00 uur. Kaartverkoop vindt plaats aan de kerk. Reser veren is mogelijk via website www.martinmans.nl of via de reserveerlijn: 06-52281279. De toegang bedraagt 10 euro, kinderen t/m 11 jaar betalen 5 euro. 'SGP houdt Woord' is de titel van het verkiezings programma van SGP Dirksland voor de aan staande gemeenteraads verkiezingen. Hiermee geeft de partij in de eerste plaats aan haar politieke visie te baseren op de Bij bel, het Woord van God. Daarnaast wil ze ermee benadrukken dat hetgeen in het verkiezingspro gramma staat (zie web site www.sgpdirksland.nl) geen loze verkiezingsbe loften zijn, maar concrete actiepunten waarvoor de fractie zich in de komende raadsperiode maximaal hoopt in te zetten. Van de eerste vijf kandidaten is Hans Kalle de ervaringsdes kundige. Hij is al ruim 35 jaar raadslid voor de SGP. Erik Ju en Daan Markwat hebben er op dit moment bijna één raad speriode op zitten. Hendrik Herweijer en Pieter Struik zijn nieuwkomers, waarvan de par tij hoopt dat er minimaal één de fractie de komende raads periode komt versterken. De SGP-fractie in de gemeente raad van Dirksland heeft steeds gepleit voor de samenvoeging van de vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee. De SGP is van mening dat de bestuurskracht van de individuele gemeen ten niet toereikend is voor de groeiende hoeveelheid taken en verantwoordelijkheden. De komende raadsperiode zal de fractie dan ook actief participe ren in het proces van gemeen telijke herindeling. Op het gebied van 'ruimtelijke ordening en volkshuisves ting wil de SGP zich specifiek richten op het verlenen van medewerking aan een zo spoe dig mogelijke realisatie van de plannen die er zijn voor de beschikbare inbreidingslocaües (o.a. Hart van Dirksland, Spui- kolk en Tuin de Boer), doordat daarmee een kwaliteitsimpuls aan de leefbaarheid van die locaties wordt gegeven. Omdat realisatie van het plan Spuikolk een gedwongen verplaatsing van momenteel daar gevestigde onderne mers inhoudt, is het hebben van kwalitatief hoogwaardige alternatieve vestigingsmoge- lijkheden binnen de gemeente Dirksland voor de SGP een belangrijk aandachtspunt. Ten gevolge van de financi ële crisis zullen gemeenten de komende jaren zeer waar schijnlijk te maken krijgen met aanzienlijk lagere inkomsten vanuit het Gemeentefonds en dientengevolge met begro tingstekorten. SGP Dirks land. is van mening dat 'deze begrotingstekorten moet"en worden opgelost door middel van bezuinigingen binnen de gemeentelijke organisatie, het zo min rhogelijk inhuren van dure externen en .het ycder door'vofren van efficiency en niet door het verhogen van de lokale belastingen. Vanuit de Bijbelse opdracht Gods schepping te bouwen én te bewaren zullen de ontwik kelingen van de plannen voor realisatie van nieuwe natuur in de Zuiderdieppolders en in de polder Roxenisse de specifieke aandacht van de SGP hebben. Als bij de realisatie van deze nieuwe natuur bestaande land bouwgronden moeten worden afgestaan, staat de SGP erop dat alle milieuefiécten van een eventuele omzetting en de mogelijke alternatieven uit gebreid onderzocht worden, zodat de verschillende belan gen zo goed mogelijk tegen elkaar kunnen worden afge wogen en op basis van beschik bare informatie zo objectief mogelijke besluitvorming kan plaatsvinden. Andere speerpunten voor de komende raadsperiode zijn: versterking van de Dirksland- se economie, beperking van gemeentelijke administratieve lasten en regeldruk en bouwen in overeenstemming met de actuele woningbehoefte. - 'S» '.9 f A f A A s^ Sm. V* Sjk tjk SM g» gm g» gm g» 4* m^ ml* T» Wfi it* r vg r ^g «V f ^g Op zaterdag 13 februari heb ben de drie zwemvereningen van Goeree-Overflakkee het tweede deel van hun jaarlijkse eilandelijke Jeugdwedstrijd- serie gezwommen in zwembad De Staver te Middelharnis. Door ca. 120 zwemmers van resp. De Stelle uit Stellendam, De Gooye uit Dirksland en De Schotejil uit Middelhar nis werden diverse ereplaat sen verdiend, waarbij door de zwemmers ook nog eens vele persoonlijke records werden verbeterd. De wedstrijd kende naast de gebruikelijk offici ële KNZB normering ook een soepelere instroomcategorie, waarin de debuterende wed- strijdzwemmers in actie kwa men. In genoemde (debutanten) categorie werden in de leeftijcl tot 10 jaar op de 50m rugslag de ereplaatsen goud-zilver- brons verdiend door resp. Manon Middelbos (2001) van De Schotejil in 45.87, Liza Vijf- huizen (2000) van De Gooye in 46.40 en Linsay van den Doel eveneens van De Gooye in 47.57. Op de latere 50m schoolslag was de medaille verdeling hetzelfde. Bij de jon gens in dezelfde leeftijdsgroep werd de 50m rugslag gewon nen door Sweeder Braakman (2002) van De Gooye in 51.29, gevolgd door Luuk Kievit (2001) en Robin Blok( 2000) van De Schotejil op een 2e en 3e plaats in resp. 54.16 en 54.54. De 50m schoolslag gaf hier een andere uitslag te zien, met Jacob Mackloet (2000) als snelste in 53.95 en Luuk Kievit (2001) als 2e in 55.02, beiden van De Schotejil. Arjan Malady (2000) van De Gooye werd 3e in 56.64. Voor de jongste deelnemers tot 8 jaar werd in deze instroomca tegorie 25m gezwommen. Op de 25m vrij waren de ereplaat sen bij de meisjes resp. voor Lie- ke Huijsmans van De Schotejil, Megan de Hoog van de Stelle en Michelle Zwankhuizen van De Gooye. Op de 25m school slag waren de medailles resp. voor Michelle Zwankhuizen, Larissa Schaaf van de Gooye en Megan de Hoog. Bij de jon gens was Julian MoUema van De Stelle op beide nummers de snelste, gevolgd door Leroy van der Groef en Gijs Veerman van de Schotejil beiden als 2e op de resp. afstanden en als 3e op de 25m vrij tikte Jens Kooij- man aan namens de Schotejil en Leroy van der Groef op de schoolslag, eveneens namens De Schotejil. In de voorronde categorie (conform KNZB normering) tot 12 jaar werd de 50m vlin derslag gewonnen door Jobi- ne Akershoek (1998) van De Stelle in 40.27, gevolgd door Odette Holster (1999) en Lisa van Noordenne (1998), bieden van De Schotejil, in resp. 44.64 en 45.90. Op de 50m rugslag zwom Lotte Middelbos (1999) namens De Schotejil naar de Ie plaats in 43.13 met Jobine Akershoek als 2e in 43.23 en Odette Holster als 3e in 46.20. Bij de jongens ging de Ie plaats op de 50m vlinderslag naar Jorian Heerschap (1998) van De Stelle in 38.26. Aron Paasse (2000) werd 2e namens de Schotejil in 42.80 en Jurgen Wervers (1998) van De Gooye werd 3e in 42.87. Op de 50m rugslag was Jorian Tanis (1999) namens De Schotejil het snelst in 39.64, met als 2e Jorian Heerschap (1998) in 40.76 en als 3e namens de Gooye Niels Donkersloot (1998) in 40.86. In de Junioren categorie zwom bij de meisjes Anne Overweel (1997) namens De Schotejil zowel naar de Ie plaats op de lOOm rugslag (1.28.04) als op de lOOm wisselslag (1.28.20). Eveneens namens De Schote jil wist Melissa Kievit (1997) de 2e plaats te bereiken op beide slagen in resp. 1.31.36 en 1.31.11. De 3e plaats op de lOOm rugslag was voor Rollen Holster (1997) van De Schote jil in 1.33.99, terwijl namens De Stelle Maureen van Sluis (1996) op de lOOm wisselslag 3e werd in 1.34.16. Bij de jon gens werd Sander Breeder- veld (1996) namens De Stelle zowel Ie op de lOOm rugslag in 1.25.82 als de lOOm wissel slag in 1.25.39. Als 2e eindigde Marijn Redert (1997) namens De Schotejil op deze nummers in resp. 1.25.73 en 1.28.80. De 3e plaats op de lOOm rugslag was voor Gido Ista (1997) van De Schotejil in 1.34.83, ter wijl Rick Spaan (1997) van de Gooye op de lOOm wisselslag 3e werd in 1.28.89. In de categorie meisjes Jeugd zwom Janiek de Boed (1994) van De Schotejil op de lOOm wisselslag naar een Ie plaats in 1.17.13 en een 2e plaats op de iOOm rugslag in 1.19.14. San ne Huijsmans (1995), eveneens van De Schotejil, won de lOOm rugslag in 1.13.04 en werd 2eop de lOOm wisselslag in 1.18.54. Als 3e op zowel de IOOm wis selslag als de IOOm rugslag ein digde Lydia Tebrugge (1994) namens De Stelle Lydia in resp. 1.27.17 en 1.29.51. Bij de jongens won Koen Jonge- jan (1995) van De Gooye beide afstanden, te weten de IOOm wisselslag (1.10.02) en de IOOm rugslag (1.06.26). Björn Vogelaar (1996) werd namens De Schotejil op beide zwem- nummers 2e in resp. 1.11.97 en 1.07.20. JosTerlouw (1994) van De Gooye werd 3e op de IOOm wisselslag in 1.12.74 en Dylan van Olffen (1994) van de Schotejil eindigde als 3e op de IOOm rugslag in 1.17.58. Op de estafettenummers wer den de ereplaatsen ook redelijk gelijk verdeeld met twee win nende tijden voor De Gooye, één voor De Stelle en één voor De Schotejil. In dierenasiel De Dierenstee wacht Bram op een nieuw thuis. Bram is een rood/witte kater van 4 jaar oud. Hij is als vondelingetje in het asiel terecht gekomen en kijkt uit naar een vaste woonstek. Bram is een heel Heve kater die nog wel een beet je bang is voor mensen die hij niet kent. Hij wil heel graag kroelen, maar vindt dat tegelij kertijd ook best nog wel een beetje eng. Als je hem aan wilt halen gedraagt hij zich in het begin wat angstig, maar als je hem rus tig benadert en hem blijft aaien dan weet hij z'n angst snel te overwinnen, dan geeft hij zich ook helemaal over en is maar wat blij met al die aandacht. Bram kan het niet zo goed vinden met andere katten. Of hij het gezelschap van honden weet te waar deren, is niet bekend. Bram wil het liefst een mandje bij iemand waar geen kleine kinderen in huis aanwezig zijn, want daar is hij nog een beetje te schrikkerig voor. In een rustige omgeving zal Bram zich het snelst helemaal thuis gaan voe len. Wie geeft deze lieve kater weer een gezel lig thuis? Naast Bram wachten in het dierenasiel nog meer kat ten, honden en ook konijnen en cavia's op een nieuw baasje. U kunt dierenasiel De Dierenstee vinden aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186 655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Website www.die- renstee.nl. MIDDELHARNIS - Ver in blessuretijd van de laatste extra formele raadsvergadering in deze zittingsperi ode, bijna 01.00 uur in de nacht, kwam er een eind aan een emotioneel politiek steekspel dat, met de verkie zingen in het vooruitzicht, scherp werd uitgevochten. Bij het scheiden van de markt werden de wethouders Kleingeld en Van den Berg niet naar een plaats achter de geraniums verwezen, hoe cynisch dat ook zou heb ben geklonken omdat in de vergadering ook over de jaarlijkse geraniummarkt werd gesproken. Wel kwam er een SGP-motie van treurnis, die unaniem door coali tie en oppositie werd gesteund. In deze motie, op basis van het rapport 'De eerste paal' van de rekenkamercom missie, werd een uitspraak gedaan over geconstateerde gebreken en onvoldoende informatievoorziening aan de raad en het onvermogen van het college om deze problematiek tijdig op te lossen. Een nog verstrekken der motie van de ChristenUnie, gesteund door ABB, waarin de handelwijze van de wethouders werd afge keurd en waarin werd aangeduid dat het vertrouwen van de raad is geschaad en er onvoldoende vertrouwen is dat er verbetering komt, werd verworpen. Opvallend was dat hier coalitiepartij WD, functionerend in het duale stelsel, ook aan deze motie haar steun verleende. Daarmee druk leggend op de politieke verhoudingen. Handelsonderneming en wasbedrijf Zuidwest Nederland B.V. te Den Bommel is al jaren het bedrijf dat het aanslagbil jet gemeentelijke belas tingen het snelst betaalt. Al vijfjaar op rij is het 't eerste bedrijf dat de aan slag voor de onroerende zaakbelastingen als eerste betaalt. Dit was voor de gemeente reden om het bedrijf hiervoor te bedan ken. Hoewel het normaal lijkt dat een bedrijf haar rekeningen betaalt, is de praktijk vaak anders. Jaarlijks moet de gemeente vele herinneringen versturen. Maar niet aan het aardappelwasbedrijf in Den Bommel. Al zeker vijf jaar is het bedrijf de eerste die de aanslag betaalt, veelal nog voor de dagtekening van het aan slagbiljet. Deze unieke betaalgewoonte was voor wethouder Petra 't Hoen reden om het bedrijf te bezoeken met een grote bos bloemen en een doos met lek kers voor het personeel."Een aangename verrassing", aldus bedrijfsleider Abrahamse. Al pratend blijkt dat er door gaans weinig contact nodig is tussen de gemeente en de handelsonderneming, zo zijn bijvoorbeeld alle vergun ningen op orde. Wel is er de laatste maanden meer contact omdat het bedrijventerrein waar het bedrijf gevestigd is, gereconstrueerd wordt. Het bedrijf geeft aan erg blij te zijn dat Bosland aangepakt wordt door de gemeente. "Ik heb er alle vertrouwen in dat Bosland er straks keurig bijligt en een goede ontsluiting heeft", aldus de heer Abrahamse. Wethouder Petra 't Hoen begrijpt dat belasting betalen voor niemand een hobby is. "Het is echter wel noodzake lijk om de gemeente te laten draaien. Het is fijn als dat soe pel verloopt en leuk om een bedrijf onverwachts te ver rassen met een attentie. Als gemeente spreek ik hier graag mijn waardering voor uit." Het bedrijf is gespecialiseerd in het wassen van kleine con sumptieaardappelen en levert aan diverse bedrijven zoals conserven- en frietbedrijven. Dat het een prettige werkgever is om voor te werken blijkt wel uit het feit dat er weinig per soneelsverloop is. Vele werk nemers werken er al hun leven lang. Het bedrijf bestaat dit jaar 40 jaar en bedrijfsleider Abrahamse werkt er al sinds de oprichting in 1970. Hij vertelt: "Wij betalen alle rekeningen die we ontvangen snel. Dit is goed voor het vertrouwen dat leveranciers en afnemers in ons bedrijf hebben." Door Jaap Ruizeveld In herinnering nog even de problematiek. Een week gele den was, op initiatief van de PvdA-fractie, besloten het dos sier van de rekenkamercom missie toen niet te behande len. Men vroeg meer tijd om inhoudelijk het rapport goed te kunnen bestuderen alvorens uitspraken te doen. Nu was het zover. Wat behelst het rapport? De rekenkamercommissie Goe ree-Overflakkee onderzocht, in navolging van het college, de grondexploitatieprojecten Zui delijke Randweg en Westplaat. Het accent van het onderzoek ligt op de informatievoorzie ning aan de gemeenteraad. De rekenkamercommissie geeft kritisch aan dat er geen duidelijke kaders zijn gesteld. Door onvolledige en niet actu ele informatie - in kwaliteit en tijdigheid en door het onvol doende vooraf inschatten van risico's - is de raad ernstig beperkt in de mogelijkheid om zijn controlerende taak te kun nen uitoefenen. Omdat dit een onomstreden bevoegdheid is van de raad, valt de bevinding van de rekenkamercommissie als een baksteen op tafel. Het college gaf in een reactie aan zich in de kwalificatie ernstig niet te herkennen en nuan ceerde de kritiek met een lijst van inmiddels gezette verbe- terstappen. Voor commissie en oppositiepartijen was het een onbegrijpelijk verdedigend antwoord. Oppositiepartijen SGP, Chris tenUnie en ABB, herhaalden donderdag hun opmerkingen die zij een week eerder ook al presenteerden. Zij schaarden zich volledig achter de werk wijze, conclusies en aanbeve lingen in het rapport van de rekenkamercommissie. "Een gedegen werkstuk dat veel tekortkomingen van het dage lijks bestuur bij de grondex ploitatieprojecten blootlegde. De raad was niet goed en tijdig ingelicht en kon dus niet con troleren." Mevrouw Vermeu len (PvdA) deed een heldhaf tige inspanning om de onder vuur liggende wethouders, in het bijzonder partijgenoot Kleingeld, te ondersteunen. Ze had zelfs een ondersteu ningsmotie voorbereid die ze echter later deze avond zou intrekken. 'Ja, er waren fouten gemaakt, maar anderzijds zijn er veel stappen vooruit gezet. De nota Grondbeleid komt er aan en de nota Risicomanage ment is er al. Wij nemen de aanbevelingen van de reken- kamercommissie geheel over", aldus mevrouw Vermeulen. Zij had toch opmerkingen bij de aanpak en werkwijze van de rekenkamercommissie. Voor zichtig formuleerde zij vragen te hebben bij de onafhankelijk heid van de commissie. "Betrof het hier een haastklus waarin bijvoorbeeld de betrokken wet houders niet waren gehoord?" De Rover (ChristenUnie) vond het, bij interruptie, "onge past en niet fair" dat aan de integriteit van de commissie werd getwijfeld zonder dat de leden zich konden verdedigen. Vreugde (VDB78) gaf weer een ander signaal. Hij vroeg zich af of de commissie, door gemis aan dossiers en gebrekkig gereedschap, een niet toege rust faciliterend grondbeleid, juist daardoor tot de gepre senteerde conclusies moest komen. Vreugde wilde liever energie steken in de vraag: hoe gaan we verder en hoe kunnen we positief doorpakken? Osmga (VVD) had "met gevoe lens van onbehagen en met kippenvel" het rapport bestu deerd. "Het vertrouwen is hier geschaad", zei de liberaal. "Al vele keren heeft onze fractie aangedrongen op transparan tie en informatiebehoefte. Wij hebben uitgesproken dat de wethouder met alle betrokken partijen tot overeenstemming diende te komen. Van gron druil wilden wij niets weten. Van ruilen komt huilen, kijk naar de 1,3 miljoen euro nega tief De handelwijze is laakbaar. De gemeente verloor de regie. Het verdedigende optreden van de wethouder draagt spo ren van arrogantie", aldus Osinga. Van Papeveld (CDA) toon de zich niet content met het gebeurde. "In het rapport worden aanbevelingen gedaan die onverkort opgevolgd moe ten worden. Dat leidt tot ver beteringen op punten waar nu steken zijn blijven liggen". Hij riep het college op ver sneld hiermee aan de slag te gaan. Hij vond het jammer dat het college te veel vanuit een verdedigende rol opereerde. Evenals andere fracties con stateerde het CDA overigens dat beide grondexploitatiepro jecten al vanaf midden jaren negentig spelen en dat er in de periode vóór 2006, bij het aan treden van dit college, al fou ten en tekortkomingen lagen. Wethouder Kleingeld wees eveneens op de erfenis die hij als portefeuillehouder aantrof Ook stipte hij de organisatori sche problemen aan. Onvol doende kennis in de fase van verschuiving van beheer- naar ontwikkelingsgemeente. Aan vankelijk kreeg de wethouder in zijn betoog enig krediet bij de raad, maar hij verspeelde dat geheel door zich te veel te richten op zijn inzet - en dat van het college - op dit dos sier en op de verbeterstappen. Bovendien liet de wethouder zich verleiden tot onnodige kritische tegenreacties. "Wie is er nu arrogant? Als raad bent u vanaf 2008 jaarlijks tijdig finan cieel geïnformeerd .Het lijkt er op dat hier schuldigen worden gezocht. Ik neem mijn verant woording en onderschrijf dat de kwaliteit van informatie beneden peil was. Als college hadden we meer inzet kunnen tonen. We zetten nu verbeter stappen. Straks met automati- seringsmogelijkheden kunnen informatie en gevolgen met een druk op de knop worden aangereikt". De raad luisterde genuanceerd toe. Een aantal fracties miste het spijt betui gen, het krachtige uitspreken van de verantwoordelijkheid. Voor sommigen liefst met daar aan ook gekoppeld politieke consequenties. Na twee schorsingen was het de beurt aan collega wethou der Van den Berg voor zijn toelichting. Opvallend was dat hij wel meerdere keren met nadruk zijn spijt uitte over de tekortkomingen en gesigna leerde fouten. Hij sprak vanuit de insteek van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en het ontbreken van een goed instru mentarium voor uitvoerend beleid (de organisatie was er niet op toegericht). Ook een te passieve houding van het colle ge (Zuidelijke Randweg) kwam aan de orde. "Wij nemen de aanbevelingen van de reken kamercommissie over. Er moet nog veel gebeuren. Wij zijn echter op de goede weg". Nog even was er een schermut seling tussen PvdA en Christe nUnie, waarbij mevrouw Ver meulen aangaf dat zij de reken kamercommissie nergens van beschuldigd had, maar haar bevreemding uitsprak over het gevolgde onderzoek waarbij slechts één fractievoorzitter zou zijn benaderd en niet meerdere partijen. "Binnen de mogelijk heden heeft het college gedaan wat mogelijk was", besloot Vreugde (VDB78). Woord voerders Van Dam (SGP), De Rover (CU), Van Nieuwen- dijk (ABB) en Osinga (VVD) bestreden niet de werkinzet van de collegeleden bij dit dos sier. Evenwel, het was gewoon niet goed genoeg. Bij de stem ming over de moties, met cen traal de unaniem aangenomen SGP-motie van treurnis en de VVD-steun voor de motie van de ChristenUnie over afkeu ring van de handelwijze van de wethouders, kwam er een eind aan de kwelling voor de onder vuur liggende collegeleden. Wethouder Kleingeld oogde zichtbaar aangeslagen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 8