Geslaagde herdenkingsbijeenkomst School met de Bijbel ^Koningin Beatrix' Edudelta leerlingen gaan naar finale vakwedstrijden Oerverhalen in de Bijbel Weer creabeurs in De Schakel EIIAHD^.iHELW5 Christelijk onderwijs in het verleden Christelijk onderwijs in het heden Christelijk onderwijs in de toekomst Pilo tproj eet ^Schoolse Vaardigheden' Vrienden 'Jeduthim' bestaat 25 jaar Door wijziging van de wet onderhoud testament nodig PAGINA 4 VRIJDAC; 19 FEBRUARI 2010 OUDDORP - Woensdagavond 10 februari jl. werd in de Dorpskerk te Ouddorp herdacht dat er al 125 jaar een christelijke school in Ouddorp is. Hoewel de weersom standigheden niet gunstig waren, had dit de vele bezoe kers er niet van weerhouden gehoor te geven aan de uit nodiging om samen met bestuur, directie en personeel dit heugelijke feit te herdenken. De herdenkingsbijeen komst kon ook beluisterd worden via de kerkradio. Namens het bestuur van de Schoolvereniging heette de voorzitter van de jubileum commissie, oud-leerkracht A.J. Nelis, allen hartelijk wel kom. In zijn openingswoord verklaarde hij het een goede gedachte van het bestuur te vinden om drie oud-leerlingen, allen predikant, uit te nodigen om te spreken over het chris telijk onderwijs in het verle den, heden en in de toekomst. Na gebed en Schriftlezing uit Psalm 78:1-8 schetste hij aan de hand van enkele gefingeerde voorbeelden uit het verleden de moeilijkheden waarmee het christelijk onderwijs te maken kreeg, zowel van buitenaf als van binnenuit. Hierbij telkens benadrukkend dat 125 jaar christelijk onderwijs in Oud dorp geen prestatie van men sen was, maar een wonder van Gods genade. Eerste spreker was ds. J.J. Tanis, predikant van de Gere formeerde Gemeente te Mid delburg-Zuid. Hij had als oud- leerling van de school in 1985 ook het woord gevoerd tijdens de toen gehouden herden kingsdienst. Spreker stond stil bij het feit dat de Heere Jezus was opgevoed te Nazareth en ongetwijfeld onderwezen was in Mozes en de profeten, getui ge Zijn optreden als 12-jarige in de tempel te Jeruzalem, waar allen zich verbaasden over Zijn verstand en antwoorden. Hoewel niet onderwezen zoals de Heere Jezus ervoer spre ker toch hier te mogen staan als vrucht van zijn christelijke opvoeding thuis, in de kerk en op school. Bij de terugblik op zijn schooltijd te Ouddorp stond hij stil bij een strofe uit het gedicht 'Alpha en Omega' van Ida Gerhirdt. Deze dich teres is heel haar leven nauw bij het onderwijs betrokken geweest en ds. Tanis is door haar werk geraakt geworden. Het was ruim een halve eeuw geleden dat hij zelf onderwijs in Ouddorp ontving, eerst op de bewaarschool aan de Dorps weg bij juffrouw Liena van der Klooster en daarna op de lagere school. Medio de jaren '80 werd onder leiding van minister Deetman kleuter- en lager onderwijs voortaan basis onderwijs genoemd. Toch was ruim voor die tijd in zekere zin de christelijke lagere school te Ouddorp ook basisschool, en wel in de meest letterlijke bete kenis van het woord. Immers, de onderwijsmethode werd gedragen door het gedegen fundament van Schrift en belijdenis. En dat maakt de school terecht School met de Bijbel voor basisonderwijs op gereformeerde grondslag. En dat is dan ook de enige basis en grond, die vast is en eeu wen verduurt. Kerk en school worden in het bouwplan van God aangewezen om funda- mentleggend te zijn. "Dat de grondslag niet onbelangrijk is voor de school en vanzelf voor uw en mijn leven, moge blij ken uit de gelijkenis waarin de Heere Jezus wijst op de wijze en dwaze bouwer", aldus spre ker Alles staat of wankelt met het fundament of de grond slag. Deugt dat niet, dan deugt er niets. En als er ooit een tijd is geweest waarin de grondslag in het geding is, is het wel onze tijd. De mensen hebben schier nergens meer houvast aan. Het was te verwachten, waar uit geleefd wordt: "Geen God en geen meester!" Het is vanwege de beraadslagingen tegen de Heere en Zijn Gezalfde, zeg gende: "Laat ons hun banden verscheuren en de touwen van ons werpen." En de gevol gen zijn verschrikkelijk. Maar heerlijk Fundament, vast P'un- dament als een bevende zon- Burgrmeester en wethouders van de gemeente Goedereede feliciteren na de herdenkingsdienst het schoolbestuur tijdens de receptie in verenigingsgebouw EbenHaëzer. daar in de verlorenheid van het bestaan alle grond om op te staan verliest en gewezen wordt op de dierbare Borg en Midde laar En vanaf onze kinderjaren zijn we daarop gewezen in het gezin, de kerk en ook op school. Terugblikkend op zijn school tijd sprak ds. Tanis: Nog altijd herinner ik mij het plekje dat juffrouw Van Waarde mij wees in de Ie klas. Doelbewust werd je op je plek gezet in je hulpe loze onwetendheid als 6-jarige. Juffrouw van Waarde met haar mooie loshangende blonde haar en vriendelijke ogen en besliste stem! Ik vond haar als jong kind eerbiedwaardig. Ik kan over het 'christelijk onderwijs in het verleden' mij merend vanzelf niet door al die 6 klassen heen, maar naast de 1 e klas wil ik nog heel even tervig naar de 3e klas, want daarin ben ik door God de Hei lige Geest aangeraakt in mijn kinderhart door de Bijbelver tellingen van meester Kleijn. 's Avonds voor het bed was het: "Heere, bekeer mij zoals mijn vader en mijn moeder en... meester Kleijn!" De Heere heeft ons vanuit het verleden een 'pand' toever trouwd, alleszins de moeite waard om te bewaren. Terug blikkend op 125 jaar christe lijk onderwijs hebben wij dan reden om te roemen in ons zelf of blijft er dan ook voor ons maar één woord over? Gena de! Denkend aan zijn laatste schooldag, waarop men verge ten was een getuigschrift voor hem te schrijven, wenste ds. Tanis de jubilerende school toe dat na 125 jaar, hoewel het ver diend zou zijn. God de School met de Bijbel in Ouddorp niet zou vergeten. Ds. A. van Wijk, Hersteld Her vormd predikant te Herkin gen, begon zijn lezing met te stellen dat niemand van toen en velen van later niet meer in dit leven zijn. Hiermee o.a. doelend op zijn vader, die van 1969 tot 1971 hoofd der school te Ouddorp was. En toch... het Woord van God is gezaaid. Spreker had nog in de 5e klas les gehad van meester Baan, die hij zelf enkele jaren geleden als docent aan de Christelijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis was opgevolgd. Hij wist zich nog te herinneren dat Gods Woord met nadruk aan de orde kwam, en ook aandacht voor het kind. Dat hoorde toen bijeen, en dat dient ook christelijk onderwijs vandaag te stempelen! Christelijk onderwijs van daag... het moet gericht zijn op het feit dat Hij komt! Zoals een kompas altijd naar de Noordpool wijst, zo moet het christelijk onderwijs elke dag gericht zijn op Christus en Zijn Toekomst! Dominee schetste bezwaren, 'die het christelijk onderwijs vandaag bedreigen: van de zijde van de overheid, met name waar het art. 23 van de grondwet betreft, maar ook als onderwijsmensen zelf niet meer van harte achter de grondslag van de school staan. Officieren moeten niet bij twee legers tegelijk dienen! Ook een medium als internet dient met voorzichtigheid gebruikt te worden. Christelijk onderwijs vandaag is meer dan de gevaren signa leren. Want wat is het ook? Op Christus wijzen! Clekomen om te zoeken en zalig te maken dat verloren was. In de wereld gekomen om de zondaren zalig te maken. Christelijk onder wijs vandaag kan dan ook niet buiten die ernsuge en weime nende roep: "Zo gij Zijn stem dan heden hoort, gelooft Zijn heil en troostrijk Woord!" Van daag, heden van de genade. Waarin de Zaligmaker vijan den tot vrienden maakt. Chris telijk onderwijs is daarom ook vandaag geen hopeloze zaak. Dat zou het wel zijn als het van onze inspanningen, hoezeer gevraagd ook, zou afhangen. Maar het is geen hopeloze zaak, omdat dit tussen Schep ping en Voleinding mag klin ken: "Wendt u naar Mij toe, wordt behouden!" Laten we bedenken: Het Christelijk onderwijs is naar Christus genoemd! Dat bepaalt bij de opdracht, en dat wijst op de enige reden tot hoop! Christe lijk onderwijs vandaag: Het is Gods daden niet vergeten, en Zijn geboden bewaren. Gods Zoon werd gezonden, en Hij komt! De laatste spreker was ds. WP. Emaus, predikant van de Her vormde Gemeente 't Venster te Lekkerkerk. In eerste instantie zette ds. Emaus een vraagteken achter de titel, om daarna toch die vraag bevestigend te beant woorden. Ook hij wees op de gevaren voor het christelijk onderwijs van buitenaf "Komt het anti-discriminatiebeginsel in ons land niet steeds meer boven de vrijheid van gods dienst te staan?" zo vroeg hij zich af. En ook van binnenuit: wanneer de innerlijke betrok- kenheid op Schrift en belijde nis bij leerkrachten ontbreekt, dan is de uitholhng van het christelijk onderwijs volop aan de gang. Christelijk onderwijs heeft echter toekomst wanneer er ook in deze tijd van secularisa- de ouders en leerkrachten zijn die het christelijk onderwijs een warm hart toedragen, dat klopt van liefde voor de Heere en Zijn Koninkrijk. Omdat we geloven dat God Zijn Konink rijk bouwt door gezin, kerk en school. Het gaat om de ver ticale relatie met Ciod en de horizontale relatie met onze leeriingen en kinderen. Spre ker riep de leerkrachten op om de bijbelse principes door te vertalen naar alle vakken, die gegeven werden in de klas. Hij citeerde zijn leermeester dr. C. Graafland door te stellen: "Wee ons, wanneer het chris telijke geloof 'een aparte pro vincie is van het mensenleven, die niets te maken heeft met de dagelijkse realiteit van het bestaan." Daarmee versnellen we alleen maar de afbraak van het christelijk onderwijs. De toekomst van het christelijk onderwijs ligt in Gods h^nd. Dat bewaart ons enerzijds voor krampachtigheid en roept anderzijds op tot het nemen van onze verantwoordelijk heid, aldus ds. Emaus. De bijeenkomst werd afgeslo ten met een meditatief slot woord n.a.v. Psalm 147 door ds. H. Lassche, plaatselijke predikant van de Hersteld Hervormde Clemeente. Na afloop maakten velen gebruik van de mogelijkheid het bestuur van de school te fehciteren in Verenigingsge bouw 'Eben-Haëzer'. Er kan teruggezien worden op een bijzonder fijne en mooie avond. Verdere activiteiten in het kader van hel 125-jarig jubi leum zijn feestdagen voor de schoolkinderen op 14 en 15 juni en een reünie op 19 juni voor oud-leerlingen, oud-leer- krachten, oud-bestuursleden en oud-medewerkers van de school. Via persoonlijke uitnodigin gen en advertenties zullen deze benaderd worden. MIDDELHARNIS - Begin februari startten de Vrien den van Zuidwester met het pilotproject 'Schoolse Vaardigheden' voor de cli ënten van Zuidwester. Het project heeft als doel in kaart te brengen hoe en in welk tempo de bij de cli- enten aanwezige schoolse vaardigheden - zoals reke nen, lezen en schrijven kunnen worden verbeterd om hiermee in het dage lijks leven hun voordeel te doen. In kleine groepjes wordt één keer per twee weken aandacht besteed aan verschillende vaardigheden. Het gaat hierbij vooral om stevige basisbegin sels, zoals het herkennen van cijfers, letters en woorden. Bij de voorpublicatie op CJoe- ree Overflakkee hebben ruim dertig cliënten zich aangemeld voor de pilot. Bij positieve resultaten zal het pilotproject zich uitwaaieren over heel Zuidwester Wilt u dit project ondersteu nen? Dan kunt u contact opne men met Vrienden van Zuid wester (zie website). Stichting Vrienden van Zuid wester brengt kleur in het leven van mensen met een verstandelijke beperking die wonen en werken bij Zuid wester. Zij zetten ons in voor extra financiële middelen, menskracht of materialen. Ze besteden dit aan bijzondere projecten die het leven van deze mensen beter en leuker maken. Een belangrijk deel van de activiteiten van de stichting is alleen mogelijk dankzij de hulp van donateurs. Voor extra's biedt het regu liere (zorg)budget namelijk geen ruimte. Vrienden van Zuidwester zet zich in om meer mogelijk te maken. Ze kiezen voor projecten en initiatieven die een positieve invloed heb ben op het leven van alle cliën ten van Zuidwester. Zie voor meer info website www. vrienden vanzuid wesiff MIDDELHARNIS - Op 6 februari was het 25 jaar gele den dat de zangvereniging Jeduthun in Middelharnis werd opgericht. Het gemeng de koor telt thans 75 leden. Sinds de oprichting heeft het zangkoor drie dirigenten gehad: Ab Vroegindeweij, Mar van der Veer en nu hanteert Jan Wisse het dirigeerstokje. In die periode was ook een aantal organisten aan het koor verbonden. Thans bespeelt Hans van Heemst het orgel. Jeduthun heeft door de jaren heen met veel enthousiasme tal van uitvoeringen gegeven, zoals Paas- en Kerstconcerten en ook tijdens Reformatieher denkingen. Op verzoek wer den uitvoeringen gegeven in het ziekenhuis en verzorgings huizen op het eiland. Ook werd opgetreden in de Vismijn te Stellendam en op andere plaat sen in Nederland. Jeduthun mocht ook meewerken aan de EO familiedag te Utrecht, aan tv-opnamen in Middelburg en radio-opnamen in o.a. Middel harnis. Hoogtepunt was een optreden tijdens de opening van het laatste project van de Deltawerken (de Maeslandtke- ring) door Koninging Beatrix. Het koor was ook in Antwer pen in het kader van Evange lisatiewerk en al meer dan tien jaar in Bergen op Zoom bij het jaarlijkse kerstconcert. Daar naast is Jeduthun in het voor malige Oost-Duitsland geweest tijdens een Lutherreis en ook Wenen werd hiervoor een optreden bezocht. Ook heb ben koorleden aan een concert ter herdenking van de waters nood meegewerkt. Verder zijn er de afgelopen jaren diverse op 1 januari 2010 is de wet die de belasting over het erven en schenken regelt, drastisch veran derd. Daardoor kunnen eerder gemaakte testa menten fiscaal waardeloos zijn geworden. Deze testa menten hebben dus een flinke onderhoudsbeurt nodig. Door de wetswijziging pakken sommige testamenten fiscaal anders uit dan gedacht. Bij overlijden moet mogelijk meer belasting worden betaald dan bij het maken van het testa ment was gedacht. Schuring Benschop Netwerk Notarissen roept daarom iedereen met een testament op hun testa ment door het kantoor te laten nakijken. Het kantoor kijkt niet alleen na hoe het testa ment uitpakt onder de gewij zigde wet. Ook wordt bekeken of het testament nog past bij uw persoonlijke en financiële situatie. De wijziging van de wet biedt ook nieuwe kansen voor uw- testament. Bijvoorbeeld omdat u wilt dat neven en nichten van u erven. Tot 1 januari 2010 was dat fiscaal heel onverstan dig. Doordat het tarief van de belasting voor neven en nich ten flink is gedaald, zijn er meer ooms en tantes die een testament willen maken. Opa's en oma's kunnen hun kleinkinderen in hun testa ment flink verwennen. Vanaf 1 januari 2010 kunnen klein kinderen bij het overlijden van hun grootouders een groter bedrag belastingvrij erven dan voorheen. Voor partners die niet getrouwd zijn, is vaak een testament niet genoeg. Voor verschillende belastingwetten wordt het steeds belangrijker dat er ook een notarieel samen levingscontract is. Bij het erven van een partner is het hebben van een samenlevingscontract één van de manieren om in aanmerking te komen voor een grote belastingvrijstelling van 600.000 euro. Op de website van Schuring Benschop Netwerk Notarissen, www.notarissenmidelharnis.nl, kunt u online testen of u een testament nodig heeft of dat uw testament veranderd moet worden. cd's van het koor opgenomen, waaronder een Franstalige. Op zaterdag 20 maart hoopt Jeduthun een jubileumconcert te verzorgen. Het gelijknamige mannenkoor uit Amersfoort zal daaraan medewerking ver lenen. MIDDELHARNIS - De com missie Vorming en Toerusting van de Emmauskerk nodigt belangstellenden uit voor twee avonden over 'oerverhalen' in de Bijbel. Er zal met name sül gestaan worden bij het Bijbelse bericht over de schepping, het paradijsverhaal, het zond- vloedverhaal, de torenbouw van Babel en de roeping van Abraham. Hoe lezen we die verhalen en wat is hun bood schap? De discussie daarover is actueel. De avonden worden gehouden op maandag 1 en 15 maart in de Emmauskerk te Middelharnis. De leiding is in handen van ds. L.J. Lingen. De aanvang is om 20.00 uur DIRKSLAND - Wegens groot succes de vorie keer wordt dinsdag 2 maart a.s. weer een Creabeurs gehouden in ver enigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. Er zijn diverse stands aanwezig met een veelheid aan artikelen. De beurs wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. MIDDELHARNIS - Via spannende voorrondes afgelopen week in Mid delburg en Rotterdam zijn maar liefst 21 leerlingen van het Edudelta Col lege Middelharnis door gedrongen tot de finale van vakwedstrijden voor leerlingen uit de examen klassen. In een sterk deel nemersveld kwamen de jonge vakmensen van het Edudelta College duide lijk bovendrijven en kwa lificeerden zij zich voor deze belangrijke vakwed strijden. Zo nemen 20 leerlingen, ver deeld over vijf viertallen, deel aan de wedstrijden voor de Skills Talent tijdens de beroe- penbeurs van Skills Masters, van 4 t/m 6 maart in de Ahoy te Rotterdam. Deze vijf viertal len komen uit in de disciplines Electro, Handel Administra tie, TL/GL, Horeca en Bouw. Hier vormen ze het grootse deel van de ploeg Rotterdam Rockies, die het tijdens deze spannende teamwedstrijden opnemen tegen een zevental andere ploegen en teams uit het hele land. Er wordt gestre den voor de beste Talent, het beste kwartet en het beste team. Samenwerken staat hierin centraal, van persoon lijke opdracht, via vakgerichte opdracht tot teamopdracht van in totaal 28 personen per team. De beurs en'wedstrijden zijn voor iedere leerling, student en belangstellende te bezoeken. Bij voorintekening is de entree gratis. Zie voor meer infor matie de websites www.skillss- master.nl en www.skillstalents. nl. Leerlingen van de afdeling Leerlingen van Edudelta en liet team Rotterc^am Rockies tonen trots hun behaalde groepsbekers. Samen binden, ze op 3 en 4 maart, de strijd aan ynet de 7 andere teams afkomstig uit het gehele land M&M (mobiliteit machines) van het Edudelta College zijn door de organisatie uitgeno digd om tijdens deze beurs- dagen demonstraties te geven binnen hun vakgebied. Twee andere leerlingen van het Edudelta College (afdeling Energie Constructie) namen met succes deel aan de regi onale VMBO laswedstrijden georganiseerd door het NIL. In een sterk deelnemersveld was het Jan Sperling die zich kwahficeerde voor de lande- üjke finale wedstrijden. Deze worden gehouden op de Tech- nishow te Utrecht, van 9 tot 12 maart in de Jaarbeurs. Zijn collega Job Hoek behaalde hier een eervolle vermelding. Voor info gratis toegangsbewijzen zie website www.technishow.nl. Maandag 15 februari werd een teambuildingsmiddag gehou den op locatie Schoolstraat van het Edudelta College. Hierop aanwezig de voltallige bezet ting van de Rotterdam Rockies en hun 4 MBO coaches. Na een selectie viel die eer te beurt aan studenten van het Zadkine College Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4