Scheepsrampen in oorlogstijd (3) Kandidatenlijst CDA afdeling Dirksland Christenunie Oostflakkee presenteert gemeenteprogramnia Blanco lijst, wel of geen kiesvereniging? Kinderraad vergadert in gemeente Dirksland Kieslijst Gemeentebelangen Dirksland' Cursus Bijenteelt Ds. C.G.Kant vertrekt naar Katwijk aan Zee EIIAI1DEI1.I1IEUW5 De kiesvereniging van de Christenunie Oostflakkee presenteerde afgelopen week haar gemeentepro gramma. De Christen- Unie, als christelijk soci ale partij, wil een duide lijke lijn laten zien met concrete uitgangspunten. Een partij die Gods woord als basis van handelen heeft. Het programma zal rond 18 februari huis aan huis worden verspreid zodat een ieder kennis kan nemen van de uitgangs punten. Ingezonden: In deze serie beschrijft Maarten Bezuijen de schepen van de Nederiandse koopvaardij en de sleepboten van L. Smit Co's Internationale Sleépdienst, die in de oorlogsjaren en daarna hebben gevaren. Schepen die ternauwer nood zijn ontkomen van een aanval van de Duitsers, maar ook schepen die niet meer terug kwamen en met man en muis zijn vergaan door de aanvallen van de vijand vanuit de lucht en van onder water. Foto's zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het eigen fotoarchief van Maarten Bezuijen. Witte Zee Delftdijk Stad Alkmaar PAGINA 8 VRIJDAG 12 FEBRUARI 2010 Jo Sandee, Rienus Kievit (lijsttrekker), Laurens Verwijs, Jan Tuinstra, Henk van Putten en Tea Both-Verhoeven, kandi daten 1 t/m 6 voor het CDA in de gemeente Dirksland. Foto Wim van Vossm Fotografie Ook de CDA afdeling Dirksland doet mee aan de komende gemeenteraads verkiezingen. Het CDA wil vanuit zijn christelijke overtuiging er zijn voor hen die anders zijn van overtuiging, van levens stijl of die gebukt gaan onder omstandigheden als werkloosheid, vereen zaming of andere beper kingen. Kortom, men wil de menselijke maat zichtbaar maken. Ook in het kader van de gemeen telijke herindeling wil het CDA trachten zo veel mogelijk recht te doen aan de wensen die binnen de gemeente Dirksland leven. De CDA afdeling Dirksland is verheugd haar kandidatenlijst te kunnen presenteren. De lijst is vernieuwend omdat ze een mix is van mensen met diverse achtergronden en verschil lende leeftijden, die samen levingservaring en onderne merszin hebben, mensen die staan te popelen om verant woordelijkheid te dragen voor de drie kernen van de gemeen te Dirksland. Op de eerste plaats staat Rie- nus Kievit (55) uit Melissant. Na de MTS heeft hij de lera renopleiding gevolgd en heeft hij van 1977 tot 2007 in dienst van diverse ingenieursbureaus gewerkt als projectmanager in uiteenlopende projecten. Sinds 2007 heeft hij een eigen bedrijf in het ontwerpen en bouwen van olie- en benzineterminals in binnen- en buitenland. Van 2002 tot 2006 was hij raadslid in Dirksland en daarvoor voor zitter van Zwemvereniging De Gooye. Nummer twee op de lijst is Tea Both-Verhoeven (47), woon achtig in het buitengebied tus sen Herkingen, Melissant en Dirksland. Ze is werkzaam in een leidinggevende functie bij zorgorganisaüe Careyn. Vanuit het CDA wil zij zich deze raad speriode inzetten voor een res pectvolle en open samenleving. Ook wil ze zich in het fusietra ject sterk maken voor de inwo ners van de drie kernen van de gemeente Dirksland. Ze vindt het belangrijk om de inwoners te betrekken bij het fusieproces en ziet daarin een belangrijke rol weggelegd voor de dorps raden. Jo Sandee (71), woonachtig te Melissant, staat op nummer drie. Vanuit de Christelijke politiek wil hij een bijdrage leveren aan een samenleving die normen en waarden hoog acht. Sohdariteit en gerechtig heid naleven zodat mensen kunnen leven zoals ze bedoeld zijn. Het CDA wil dat jong en oud in geluk en harmonie met elkaar kunnen leven, en daar gaat Sandee voor. Henk van Putten (41) staat als geboren en getogen Dirkslan- der als vierde op de kieslijst. Als leerkracht begonnen aan CBS Prins Maurits te Dirks land is hij nu werkzaam als teamleider op christelijke scho lengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis en als coördi nator bij het samenwerkings verband voortgezet onderwijs op Goeree-Overflakkee. In een team van betrokken en enthousiaste collega's gaat hij samen met (kwetsbare) jonge lui voor hen op zoek naar: wie ben ik, wat kan ik en wat wil ik? Henk hecht eraan dat burgers als mens er mogen zijn, recht hebben op een eigen plaats en met eigen mogelijkheden en talenten hun verantwoordelijk heden vinden en nemen. Laurens Verwijs (50) is voor velen een bekende op het Goeree-Overflakkee. Hij is directeur geweest van de zorg centra Geldershof te Dirksland en De Vliedberg te Ouddorp en van verpleeghuis De Sama ritaan te Sommelsdijk. Thans is hij directeur van service flat Vroonlande te Dirksland en staat hij voor het CDA als nummer vijf op de lijst voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Verder werkt hij thans landelijk als senior con sultant vastgoed en als interim directeur in de woningbouw en zorgsector. Sinds 2009 is hij ook voorzitter van de CDA afde ling Dirksland. Zijn contacten op allerlei gebied zijn tevens van belang om de Dirkslandse zorgsector uit te dragen. Als nummer zes staat Jan Tuin stra (62) uit Herkingen op de lijst, ondernemer in hart en nieren, politiek gedreven en sinds vele jaren actief in het CDA bestuur. Van huis uit is hij aardappelhandelaar op het eiland en ver daarbui ten. Iemand met gevoel voor humor, consistentie en door zettingsvermogen. Vele jaren was hij mede initiator en dra ger van de jaarmarkt te Her kingen, actief betrokken bij het Dorpshuis te Herkingen en bij de Gereformeerde Kerk te Melissant. Verder omvat de kieslijst de volgende kandidaten: 7) Leen van der Velde, Herkingen; 8) Hendrik van Kampenhout, Dirksland; 9) Cor van Leeu wen, Melissant; 10) Bram Jelier, Dirksland; 11) Frans van Moorsel, Dirksland; 12) Co Groen, Dirksland; 13) Jozien van der Veer-Huizer, Herkin gen. Fractieuoorzitter Karel Knoester overhandigt het progamma aan lijsttrekker Gert-Jan van der Valk. Bommel), met herstructure ring van bedrijventerreinen in Ooltgensplaat en Oude- Tonge (zoals Bosland), met het oppakken van herstructure ring van 'rotte' plekken in de dorpskernen. De woningbouw lijkt na vele jaren van lobby werk bij Gedeputeerde Staten en bij fracties van Provinciale Staten zijn vruchten te heb ben afgeleverd. Masterplan Achthuizen (woonzogcomplex en een aantal woningen rond de ijsbaan) en Molenpolder lijken de komende jaren in ontwikkeling te kunnen Wor den genomen. Een tweede ontsluiüng van de 'kerkwijk' in Achthuizen wordt ter hand genomen". Lijsttrekker Gert-Jan van der Valk geeft ook aan dat het nu de tijd is om door te pak ken. "Laat de Christenunie het werk afmaken waaraan op diverse fronten zo succesvol gewerkt is. Denk aan de actie ve vormen van communicatie die er de afgelopen jaren zijn gekomen waarbij de inwoners aan de voorkant meedenken en meepraten over ontwikke lingen zodat deze uiteindelijk breed gedragen uitgevoerd kunnen worden. Diverse voor beelden zijn er te noemen, van De Bommelstee tot de her inrichting van achterpaden, van bestemmingsplannen tot parkeerplaatsen, van woon zorgboerderij tot bedrijventer reinen, van het Centrumplan Ooltgensplaat tot de kaaien van Den Bommel en Oude- Tonge. Overal zijn inwoners bij betrokken of betrokken geweest en zo hoort het, ook de komende jaren". Reacties op het gemeenteprp- gramma zijn welkom via de website, waarop het volledige programma te zien is: www. oostflakkee.christenunie.nl. Karel Knoester, de huidige fractievoorzitter en nummer twee op de lijst, geeft aan dat in het programma duidelijke keu zen worden gemaakt om op de ingeslagen weg voort te gaan. Daarbij ook rekening houdend met de verwachte herindeling per 1 januari 2013. "Het is nu van b'elang alle projecten die opgezet zijn af te maken en de gemeente Oostflakkee op een goede wijze in te brengen in een nieuw te vormen gemeente Goeree-Overflakkee. Daarbij hoort stabiliteit en betrokken heid. Kenmerken die de Chris tenunie zowel in de raad als in het college al jaren laat zien. Er is veel in gang gezet de afgelo pen jaren. Oostflakkee is een gemeente in beweging gewor den waar betrokken inwoners aan de voorkant meedoen om zo breed gedragen plannen in uitvoering te krijgen. Dat is, soms met vallen en opstaan, uitstekend gelukt en het is zaak daar verder mee te gaan. Verdergaan met het uitbouwen van het Centrum voor Jeugd en gezin, met het steunen van het verenigingsleven, met het onderstrepen van de zondags rust, met de ambitie te wer ken aan een energieneutraal Goeree-Overflakkee, met meer ruimte voor zonnepanelen. Verder gaan met het opknap pen van de kaaien (zoals Den Na lang aarzelen heb ik toch besloten te reageren op een aantal artikelen die mijn naam genoemd hebben en waarin gesuggereerd wordt door de burgemeester van Dirksland als dat ik onwaarheden zou hebben verteld en mijn huis werk inzake de verkiezingen niet zorgvuldig gedaan zou hebben. Ik kan u zeggen dat dit alles behalve waar is. In mei vorig jaar heb ik al besloten om mee te doen aan de verkiezingen en heb eerst de twee wetboeken die daar betrekking op heb ben, namelijk de Grondwet en de Kieswet, nagegaan. De grondwet zegt: iedere Neder lander heeft het recht zich verkiesbaar te stellen. Ik las de Kieswet maar begreep het niet helemaal en ben toen naar de notaris in Middelharnis gegaan om te vragen of ik een 'kiesver eniging' moest oprichten. De notaris was zeer behulpzaam en vertelde mij dat hij met ple zier de statuten voor een kies vereniging voor mij zou opstel len maar dat hij de kieswet niet genoeg kende om te weten of dit noodzakelijk was. Hij zei ook: "de gemeente moet u al deze informatie kunnen ver schaffen". Vervolgens heb ik de Griffier van onze gemeente ingeschakeld om te vragen of hij bij de betrokken ambtenaar kon vragen of het noodzakelijk was een kiesvereniging op te richten. Ik kreeg van de amb tenaar een bericht met een artikel van de Kieswet dat dit noodzakelijk was. Dit rijmt niet met het feit dat iedere Neder lander zich verkiesbaar mag stellen, daar het oprichten van een kiesvereniging een kost bare zaak is. Ik heb toen aan de kiesraad advies gevraagd en op 28 juli uitgebreid antwoord gekregen. Uit dit antwoord bleek dat het oprichten van een kiesvereniging niet verplicht was. Er kon worden volstaan met het indienen van een blan co lijst. Citaat e-mail: 'in het geval van een blanco lijst hoeft niet te worden voldaan aan de eisen voor het registreren van een aanduiding. U hoeft dus geen vereniging op te richten.' Deze e-mail is voor een reactie doorgestuurd aan de betrok ken ambtenaar. Ze hadden nog nooit van een blanco lijst gehoord. Ik heb daarna alleen maar tegenwerking en onjuiste informatie gekregen. ,Als raadslid heb je een onder zoeksplicht, maar als gemeente heb je een informatieplicht. Niet alleen heeft de gemeente daar niet aan voldaan ze heb ben alleen onjuiste en ik ver moed expres verkeerde infor matie verschaft. Ik heb een brief aan mijn col lega raadsleden geschreven die eind deze maand behandeld zal worden. Ik realiseer me echt wel dat ambtenaren ook niet alles weten en zeker niet als zij nog weinig ervaring hebben opgedaan. Maar ik pik het niet dat ik door de burgemeester in de krant voor leugenaar wordt uitgemaakt en dat ik mijn huis werk niet goed gedaan zou hebben. Ik heb meer dan mijn huiswerk gedaan. Ik houd de burgemeester, als zijnde hoofd Stembureau, verantwoorde lijk voor de vagen en onjuiste informatie die ik heb gekregen en ook voor de weinig actieve en meedenkende houding van zijn ambtenaren. Hoogachtend, H.T.Huber jan Deugtstraat 15 Herkingen DIRKSLAND - In de leden vergadering van januari heeft Kiesvereniging Gemeentebe langen Dirksland haar kieslijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. In die vergadering is ook het verkiezingsprogramma vastge steld. Gemeentebelangen is al 25 jaar vertegenwoordigd in de gemeenteraad van Dirks land. Via de vernieuwde web site www.gb-dirksland.nl kunt u het verkiezingsprogramma downloaden. Gemeentebelan gen Dirksland neemt deel aan de verkiezingen met lijst 4. Op de foto v.l.n.r: Jan Leenders (lijsttrekker), Cor Rensink, Akkie Krouwel en Gelein Ruts, die de lijst aanvoeren. Op de website zijn ook de overige kandidaten van de lijst te zien. Onze huidige levenswijze is direct verbonden met de plantengroei van vele eeuwen geleden. Het lijkt zo vanzelf sprekend dat we iedere week onze boodschappen kunnen doen, maar aan vrijwel al deze boodschappen, inclusipf de meeste verpakkingen, ligt plantengroei ten grondslag. De honingbij zorgt daadwer kelijk dat we kunnen beschik ken over een noodzakelijk en hoogwaardig voedselpakket. Wist u dat de bijen in Neder land zorgen voor een omzet van meer dan I miljard euro in de Landbouw: zaadteelt, fruit teelt? Zonder stuifmeel en nec tar geen bijen en zonder bijen geen of minder fruit, vruchten en zaden; zaden die nodig zijn om planten te kweken. In maart start de Ned. Bijen Vereniging afd. Goeree-Over flakkee, in samenwerking met afd. Voorne-Putten, een cur sus Bijenteelt voor beginners. Is uw belangstelling gewekt, dan kunt u contact opnemen met de Ned. Bijen Veitniging, tel. 0181 452464, met docent W.J. van Rooijen, e-mail w-j- vanrooijen@planet.nl, of met Arie de Lint, voorzitter van de NBV afd. Goeree-Overflakkee, tel. 0187 641463, e-mail a.de. lint@planet.nl. OUDDORP - Ds. C.G. Kant, verbonden aan de Gerefor meerde Kerk van Ouddorp (Dorpstienden) en Stellendam (Kerkhoflaan) heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Gereformeerde Kerk in Katwijk aan Zee aangenomen. Ds. Kant was voorganger in Ouddorp en Stellendam vanaf september 2003. Hij volgde toen ds. T. Koster op. Naar verwachting neemt hij eind mei afscheid, vermoedelijk op zondag 30 mei. Dinsdagmiddag 16 februari om 13.00 uur vergadert de Kinderraad van de gemeente Dirksland in de raadzaal van het gemeentehuis. Het is een eenmalig project, waarbij leer lingen uit groep 7/8 van de basisscholen De Inktvis, Prins Maurits en Roxenisse zijn betrokken. Per deelnemende school zijn fracties gevormd met één 'beleidspunt'. De kin deren lichten tijdens de verga dering dit voorstel aan elkaar toe en verdedigen het voor stel. De gemeente Dirksland heeft een budget beschikbaar gesteld van 2500 euro. Dit geld Wordt gebruikt om het win nende voorstel te realiseren. Hei doel van de Kinderraad is om de kinderen op een prak tische wijze in aanraking te laten komen met het begrip 'democratie', door het hele proces (op speelse wijze) mee te laten maken van onderzoek, plannen maken, debatteren en uiteindelijke de besluitvor ming. Door het zelf te doen, leren ze wat deze begrippen inhouden. Ze leren dat ze door samenwerking invloed kunnen uitoefenen op hun eigen leef omgeving. Burgerschapsvorming is een nieuw item in het onderwijs. Burgerschap houdt in dat leer lingen beschikken over waar den- en normenbesef en actief bijdragen aan de maatschappij. Door het project Kinderraad worden scholieren in de boven bouw van het basisonderwijs betrokken bij de Nederlandse samenleving en de gemeente politiek. Halcyon Lijn te Rotterdam, was op 25 april 1940 van Schie dam vertrokken met bestem ming Buenos Aires, (haar eer ste reis). Op de 21e mei liep het schip Rio de Janeiro bin nen om enkele reparaties uit te voeren. Op 13 juni werd naar Cuba gevaren om een lading suiker in te nemen. Op 26 juli vertrok de "Stad Alkmaar" van Santa Cruz de Sur, om zich aan te sluiten bij een konvooi. Op 9 augustus rapporteerde de Ie machinist een aanmerkelijke stijging van de temperatuur in de kolenbunker en onmiddel lijk werden de nodige maatre gelen genomen, o.a. werden 50 ton kolen verwerkt. Maar de temperatuur bleef oplopen! De hitte werd zo groot dat de verf in de machinekamer onder dek begon te bladde ren. Op 20 augustus was men het vuur meester. Ongeveer 40 ton kolen was onbruikbaar geworden. Op 22 augustus werd Belfast bereikt. Op 1 sep tember vertrok de "Stad Alk maar" in konvooi naar Methil, waar het schip op 4 september aankwam, om de volgende dag te vertrekken richting Lon den. Op 7 september werd de "Stad Alkmaar" om 02.20 uur getorpedeerd en twintig minu ten later werd aan de beman ning orders gegeven om in de reddingboten te gaan. Het achterschip zonk al onder water weg. Niet lang daarna kapseisde het schip. De schip breukelingen werden door het stoomschip "Tolworth" en de Destroyer "Wolsey" opge- Witte Zee. De stoomsleepboot "Witte Zee" behoorde toe aan L. Smit Co's Internationale Sleép dienst, gevestigd te Rotterdam en vertrok op 9 november 1940 uit de haven van Fal mouth. Om 13.45 uur werd de Lizard gepasseerd en om 16.45 uur werd een grote drijvende schietschijf overgenomen van een Engelse sleepboot, om ver der naar Lambash te worden gesleept. Het hele spul ging op 10 november in Mounts Bay ten anker, alwaar het de ver dere dag bleef liggen omdat de Duitse vliegtuigen er de laat ste nacht veel mijnen hadden uitgegooid. De volgende dag werd om 10.45 uur het anker opgehaald en gedurende deze reis werd er heel slecht weer ondervonden. Om 02.15 uur van de 12e november 1940 kon van de sleep niets meer gezien worden. De sleeptros stond echter stijf, waaruit kon worden opgemaakt dat de sleep gezonken was. Aanstonds werd de sleeptros gekapt. Het weer werd steeds slechter en ten gevolge van slecht zicht liep de sleepboot om 06.15 uur aan de grond bij Overton Mere CWales). Bij het aanbreken van de dag werd verbinding gemaakt met de wal door het aanbrengen van een tros van de Kustwacht, waaraan een lijn van het schip werd bevestigd. Op deze wijze kon de beman ning zich naar de wal begeven. De sleepboot ging ten gevolge van deze stranding geheel ver loren. De sleepboot "Witte Zee" (I) werd gebouwd in I9I4. Werf: J K Smit te kinderdijk. Lang: 45 m, breed: 8.76 m, diepgang: 4,60 m, BRT: 465. Uitgerust met een 3 cilinder triple Expansie stoommachine 1000 IPK. In 1940 gerekwireerd door de Koninklijke Marine en vooer onder de naam "B.V. 5" In mei 1940 uitgeweken naar Engeland. Op 12 november 1940 tijdens slecht weer en mist gestrand bij Overton Mere (Ierland) en verloren gegaan. Het motorschip "Delftdijk", toebehorende aan de Holland Amerika Lijn te Rotterdam, vertrok op 27 augustus 1940 van Londen •naar Methil, om vandaar in konvooi naar Australië te ver trekken. De "Delftdijk" arriveerde op 31 augustus in Methil en de passagiers werden daar geëm barkeerd, waarop de reis op de 2e september werd aange vangen. Op de zelfde dag werd het schip door een vijandelijk vliegtuig aangevallen, die eni ge bommen op- en nabij het schip los liet. Een zware tref fer kreeg het schip op ruim 4 en een tweede treffer veroor zaakte een grote brand in de midscheeps. De toestand aan boord was zodanig dat een gedeelte van de bemanning en passagiers het schip moesten verlaten. De overige beman ningsleden is het gelukt om de brand aan boord te blus sen. Een Finse matroos werd tijdens dit bombardement dodelijk verwond. Het schip maakte veel water. Van de Britse sleepboot "Saucy", die te hulp ,was gekomen, werd gebruik gemaakt en die begon de "Delftdijk" in de richting van Aberdeen te slepen, waar nog de zelfde dag werd gean kerd. Daar bleek dat de schade zeer ernstig was, maar omdat de situatie stabiel bleek werd, besloten om naar Leith door te stomen, waarbij de sleepboot "Saucy" zou assisteren. Intus sen was de gehele bemanning weer aan boord gekomen. Om 19.10 uur van de 4e september ging de "Delftdijk" ten anker op de ankerplaats van Leith, waar het de volgende dag in dok werd gevaren en gerepa reerd. Delftdijk. Werf: Wilton-Fijenoord te Schiedam Lang: 155 m, breed: 19,66 m, diepgang: 12,10 m, BRT: 10.220. I Uitgerust met een motor; Burraeister Wain, en twee schroeven. Op 2 september 1940 gebom bardeerd en zwaar beschadigd. Bij New Casde in dok gerepa reerd. In 1950 in de Wesermond alsnog op een mijn gelopen en ernstig beschadigd en bij Wilton-Fijenoord in Schiedam grondig gerepareerd. Tevens werden er nieuwe motoren in geplaatst. In 1965 onder de naam "Tung Long" gevaren naar Kaohsiung voor de sloop. Het stoomschip "Stad Alk maar", toebehorende aan de pikt en respectievelijk in Gra- vesend en Sheerness aan wal gezet. De "Wolsey" was tot het aanbreken van de dag nog op de rampplaats gebleven, om eventuele drenkelingen op te pikken, doch zonder resultaat. Bij het tellen van de manschap pen bleken 14 opvarenden van de "Stad .\lkmaar" te zijn ver dronken. De "Stad .Alkmaar" werd gebouwd bij Wilton Fijenoord te Schiedam, en begon op 25 april 1940 haar eerste reis. Lang: 132 m, breed: 18 m, diepgang 7,60 m. BRT: 5799. Uitgerust met een 3 cihnder Triple Expansie stoommachi ne. Werkspoor 2700 IPK. Op 7 september 1940 getor pedeerd door de Duitse "U 33" en tot zinken gebracht; 14 opvarenden verloren hun leven. Stad Alkviaar. toto: Hoel /.wama.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 8