Meditatie Vervolg verhaal RAAD DAAD Klussen en flessen voor Haïti EN U EIIAI1DEn-niEIJW5 GEZWOLLEN VOETEN MUFFE BOEKEN SPATADERSCHfilK NIET DE OLIJFOLIE! Oud papier 'De Westhoek' Uitslageii T^ Damclub W 'Denk Verhuizing en vertroosting en Zet' 'Ontspanning' Bingo senioren Oldtimer door sneeuw in de sloot Damvereniging Dirksland De weg der kleine mensen PAGINA 5 \'RIJDAG 12 FEBRUARI 2010 Doe vraag- en antuooTdrubriek staat ^Jvd ten danste van de later die er iuutenlom gebruik van kan Maken. Uu vra^n op vderki gebied kunt u stwm aan: Redactie Eilanden-J^^itmi, Poi^us 8, 3240 AA Midd^hamii, metende knkerbavenkoéi "VragenrubriAverwidd. De vra^n worden door deskundigen beantuioari en tullen binnen mkele t^dten na de intending compleet met antwoord in deterubfxek worden g^blkeenL fine kom ik overdag toch aan gezwollen voelen? Sla ik 's mor gens of), dan heb ik 7iog nergens last van. Antwoord: Dal kan komen door de inspanningen tijdens de arbeid vvaarovei- u schreef. Uw han gaat dan sneller en krachtiger sanienirekken dan bij rust. U kunt /elf voelen dat uw polsfre(|uentie toeneemt. Als u ophoudt Tnet het werk herneemt het hart zijn norma le ritme. Maar: er zijn talrijke oorzaken waardoor de hart kamers niet volledig worden leeggepompt en er bloed in het hart en in aders achterblijti. Als belangrijkste oorzaken kun nen wij hoge bloeddruk en het dichtslibben van de aders noemen. Schiet het hart tekort bij het doorpompen van bloed door het gehele lichaam, dan wordt het vaatslel.sel overvuld en wordt er bloedplasnia dom- de vaatwand heen naar dé weefsels geperst. Doordat er dan steeds meer vocht in de weefsels komi, ontstaat door de zwaartekracht (onderhuids oedeem in de benen. Dit kunt u vaststellen door met de vinger een putje in de huid te druk ken dat niet gelijk verstrijkt wanneer u die vinger vveg- haalt. Zulke patiënten moeten 's nachts vaker naar het toilet. Door de horizontale houding in bed wordt het bloed weer in de bloedbaan opgenomen en meer vocht via de nieren uitge scheiden. Ook nemen de hni- fevaten, die als drainagebui- zen kunnen functioneren, dan meer vocht op. Bij het opstaan zijn de benen even slank als ze normaal moeten zijn. Raad pleeg wel uw huisarts, want er kunnen ook andere factoren in het spel zijn. Hij kan u zo nodig piastabletten of een zoutarm dieet, of juist iets eiwitrijker voeding voor.schrijven. Ik kreeg enige oude hoeken m prachlband uit een erfenis, maar daar komt een vieze muffe lucht uit. Wat kan ik daar tegen doen? Antwoord: Die boeken zijn waarschijnlijk lange tijd in een vochtige ruimte bewaard en dan kunnen zich daarin (voor 't oog nog onzichtbare) schim mels ontwikkelen. U kunt ze drogen door ze open op een warm plekje te zetten, maar de geur krijgt u pas weg als u talkpoeder tussen de bladen strooit. Dit neemt zowel het vocht alsook de geur op en wordt daarom door veel anti quairs gebruikt. Natuurlijk moet u kast en kamer goed ventileren. Hoe kunnen er opeens spataderen in je henen ontstaan f Antwoord: Doordat de inwen dige kleppen, die dicht aan het huidoppcrvlak liggende aders moeten beschcrinen tegen hogere druk, onvoldoende sluiten. Die kanalen raken daardoor o\ervol, verwijden zich en gaan kronkelen. Het bloed circuleert niet goed ineer en de weefsels daar omheen raken in een ongezonde toe stand. Zwakke aderwanden spelen daarbij inede een rol. Als wij met vakantie in het zuiden zijn, krijgen wij er prompt last van maag en darmen door de olijfolie. Weet u soms een goed middel om die kramjten en diarree te helpen voorkomen Antwoord: De olijfolie krijgt de schuld, maar ten onrechte. Die krampen in maag en darmen worden in tal van zuidelijke landen veroorzaakt door het minder zuivere drinkwater. U kunt daar beter geen kraan water drinken, en een flesje mineraalwater gebruiken als u uw tanden poetst, maar pas ook op voor verse sla en rauwe groenten, want die worden daar meestal in dat onzuivere leidingwater gewassen! Kies liever gekookte en gebakken spijzen als u niet zeker weet of het water wel betrouwbaar is! MIDDELHARNIS - Zoals veel scholen op Goeree-Overflak- kee is ook de Groen van Prin- stererschool te Middelharnis actief geweest voor Haïti. Alle leerlingen deden mee met de actie 'Heitje voor een Karwei tje'. Van patatverkoop tot stof zuigen, ramen lappen en tuin aanharken, huishoudelijke klussen doen vonden de kin deren deze keer niet erg. Ook heeft groep 8 in hun klas een door hen zelf georganiseer de verkoopactie gehouden, die ruim 400 euro opbracht. Maar de flessenactie spande de kroon. Dankzij de Plus supermarkt, waar alle flessen mochten worden ingeleverd en dankzij Flakkee Verhuizers die voor het vervoer van de Hessen zorgde, kon de school een bedrag van 3.250 euro overmaken ten behoeve van de slachtoffers op Haiti. OUDDORP - Vanaf maan dag 15 februari t/m vrijdag 9 februari staat de papiercon tainer weer op het parkeerter rein voor de schoolingang. U kunt gedurende de schooluren uw oud papier in de contai ner plaatsen. Graag het papier zo\'eel mogelijk in dozen en/ of gebonden aan te leveren en zo ver mogelijk naar achte ren te stapelen. Mocht u oud papier hebben in de weken dat de papiercontainer er niet staat, dan kunt u dit in de schuur naast de-overdekte fiet senstalling deponeren. Deze deur is tijdens de schooluren geopend. Ook hier het verzoek het papier zoveel mogelijk in dozen of in gebonden hanteer bare pakketjes aan te bieden zodat we het eenvoudig kun nen verplaatsen. MIDDELHASNIS/SOUIiCELSDIIX Maandag 8 februari jl. AJdeling I I. Mackloet - S.W. Keijzer 3-0 F. Hermelink - J. A. Dekker 3-0 M. KImk-H.H. Verolmel-1 J. van Hoorn - A. Verolme 1-1 C. Polder - G. Spee 0-3 Afdeling 2 J.Jordaan-M. m't Veld 0-3 W. Vroegindeweij - R. Jacobs 3-0 R. Kwakernaak - J.J. Meiaard I-l R. van Rijnberk - M. Meijer 0-3 Het heeft maar heel weinig gescheeld of Keijzer had tegen IVlackloet remise gespeeld. In een stand van drie tegen drie schijven kwam hij net een paar tempo's tekort. Hetzelfde kan worden gezegd an de partij tussen Hermelink en Dekker Ook Dekker heeft het heel erg ver gebracht, maar net dat laatste stootje ontbrak. Klink en H.H. Verolme speel den een evenwichtige partij, die tot remise leidde. A. Verolme gaf in het begin aan Van Hoorn een schijf cadeau. Toch wist hij er in een boeiend eindspel nog knap remise uit te slepen. Polder tippelde in een .slagzet. Zoiets moetje tegen Spee niet doen, want dan gaat het mis. In 't Veld, die nog steeds geen wedstrijd verloren heeft, ging nu door het oog van de naald. Al in het begin kwam hij in de strijd tegen Jordaan twee schij ven achter, maar later won hij door een slagzet heel wat ter rein terug. En toen Jordaan op het laatst nog een verkeerde berekening maakte, won hij in 't Veld ook. Kwakernaak en Meiaard maak ten het elkaar niet moeilijk. AI vrij vroeg werd tot remise besloten. Meijer kwam al gauw een schijf voor. Toen Van Rijnberk, die te vlug speelt, nog een paar fou ten maakte, zat de kat al snel in het bakje. Abraham heeft in tenten gewoond en - daar vraag ik de aandacht voor - ook Izak, zijn zoon. Izak, kind van de belofte, de beloofde zoon. Hij wijst op Christus. Hij laat ook iets zien \'an het leven \an wie in Chris tus gelooft, van de christen. Hij IS ook beeld van de gelovige onderweg. VV'e willen dit keer letten op verhuizing en ver troosting. Verhuizing, dat kenmerkte I/.aks leven. Verhuizen, deze en gene kent het. Wat weet je clan? Je moet weer wat thuis raken in een nieuwe oiugeving. Esek, Sitna, Rehoböth, Ber- seba, namen van de verschil lende putten waarbij Izak heeft .gewoond. Telkens moest hij zijn tent opbreken, de pinnen uit de grond, de touwen bijeen nemen, de huiden schikken en weer verder. Een onrustig bestaan. Gaat u' maar na: Put Esek. Dat betekent: twist. Izak kon vertrekken onder druk \'an de herders van Clerar: 'Zeg, dit is onze put! Wegwe zen!" Put Sitna. Dat betekent: aanklacht. Vertrekken! Toen mocht het beter gaan. Maar al met al gemengde ervaringen. Voorspoed en weerstand. Van plaats tot plaats. Niet altijd met ongeiuengd fijne herinnerin gen. Izak, de beloofde zoon. Mede erfgenaam van de belofte van het beloofde land. Toch niet thuis in Kanaiin. Een vreemd 'land bleef het. Mede-erfge naam van de belofte aan Abra ham gedaan. Medezwerver zou je kunnen zeggen. Niet thuis in het land. U woont niet in een tent. Jij niet, ik al evenmin. Als we ons maar hoeden voor een hui- zenculttis, mogen we wonen in onze aardse woningen. Maar er valt wel te leren van de levenswijze van de aarts vaders. Ook van Izak. Gods leiding deed hem verhuizen. Zijn tent was het symbool. Een statussymbool. Een syinbool van zijn geestelijke status: Pel grim. Die tent zei: Onderweg. en heeft in taberniikelen gewoond, met hak..Hebr. 11:9 (midden), zie ook Gen. 26. Niet thuis. Hier beneden is het land van de rust niet. Geen veilig nest. Van plek tot plek. Van put tot put. Soms strijd, dan weer uitkomst. Op aarde nooit op het eindpunt. Izak de beloofde zoon leefde van Ciods belofte. Van die belofte die God met een eed gezwo ren had. Dat zegt Psalm 105. Dat zegt ons Genesis 26 in vers 3: 'Want aan u en uw zaad zal Ik al deze landen geven, en Ik zal de eed bevestigen, die Ik Abraham, uw vader, gezworen heb!' Tegelijk moest hij uitbeel den dat dit beloofde land geen eindbestemming \an de reis was. Dat is de ervaring \an andere kinderen van de belofte ook. Kinderen, die bij de belofte leven. Die in de lijn van Izak staan. Die hun hoop op de grote beloofde Zoon, op Jezus bouwen. Er zijn Eseks en Sit- na's en Rebobótbs. Esek en Sitna, de tegenstand van de wereld. "We willen u niet. Lï past niet bij ons. Wij ergeren ons aan uw geloof en stoten ons aan uw levenswijze!" Leven in een tent. Achter Jezus aan, die geen plaats had voor Zijn hoofd. Die zozeer veracht was, dat Hij kon zeggen: "Mijn broed'ren ben ik vreemd, door elk onteerd!" Geen plaats in het beloofde land. In de her berg niet. Later naar Egypte. Later Jeruzalem uit, aan het kruis. Verbindt dat verhuizen van Izak, zijn tentbestaan maar met de vele verdrukkingen. Een ,gast, tijdelijk asiel. Status dus: Een vreemdeling. Ver huizend. Een tentbewoner. Ze moeten niet-thuis geven als anderen zeggen: "Hier bene den is het wel. Maak hier je Paradijs!" Wat is je Paradijs? vraagt de wereld. Je nieuwste aankoop? De lotto? Je vakan tieomgeving? De vreemdelin gen vinden het hier niet. Ze zijn niet thuis. U, jij, ook niet? Een vreemdeling onderweg? Niet zo'n aantrekkelijke zaak als je dat zo op 't eerste gezicht ziet, dat tentbestaan. We kiui- nen leren van Izak. Hoe hield Izak dat vol? Nu, er is sprake van vertroosting in zijn leven. Verhuizen, dat viel niet altijd mee. Wat had hij het goed gehad in Rehobóth! De HEE- RE had ruimte gemaakt! Toen moest hij \erder. Mogelijk zag hij daar tegenop, ik denk het wel. Hij behoefde echter niet alleen te gaan. Sommige mensen bewonen een heel duur huis, en beschouwen dat als het einde. Je kunt zeggen: Paleis bewoner, \eelal op grond \an een werkafspraak met de bank. Een zaak met toch een scha duwkant: onzekerheid. Izak was een tentbewoner bij de gratie Gods! En dat viel niet altijd mee, maar daar ontbrak deze schaduwkant. Een zaak van de hoogste zekerheid. Juist bij een verandering klonk soms Gods stem: "Vrees niet! Want Ik ben met u!" Had hij Rehobóth \erlaten, waar de HEERE ruimte gemaakt had, de HEERE ging mee! Na de zondag volgt de maan dag. De reis wordt weer voort gezet. .Vis u mocht ondervin den: "De HEERE maakte mij ruimte! Liet Zijn genade blij ken!" dan kunt u opzien tegen het vervolg. Maar bedenk dat de HEERE nog wil zeggen: "Vrees niet! Ik ben met u!" Hij blijft erbij, als Hij eens heeft gesproken: "Ik ben uw heil!" Ook als de HEf^RE soius zo dichtbij troost gaf voor de toekomst, kan de vrees weer komen. Maar de HEERE geeft de bediening van het Woord, om te verzekeren: "Ik laat u niet alleen!" Bedenk: Hij is de Gód van het Verbond. 'Fegenover Izak noemde Hij Zich: "De (iod van Abraham, uw vader!" Die beloofde trouw te zijn van geslacht tot geslacht. Die zou zegenen, en talrijk nageslacht zou geven. Talrijk als de ster ren aan de hemel. Ontelbaar als het zand aan de oever van de zee. Hij had het aan Abraham beloofd. Om Abraham, om de trou^v voorheen betoond, ging de HEERE verder. De geloofs- band mocht \vorden voortge zet. "En de eed aan Izak". zegt Psalm 105. Een land, zo blijkt daar en in het begin van Genesis 26. Een nageslacht xinden we hier. Op weg naar de Verlosser. Die was "\'anouds de \aad'ren toe gezegd!" Dan is het goed i:i Rehobóth, en dan is het goed, ook als de tent moet worden afgebroken om elders weer te worden opgericht! Van plaats tot plaats, van kracht tot kracht, zelfs als de woning maar een tent blijft! "Vrees niet! Ik ben met u!" dat klinkt nog. Bij Izak en door de geslachten heen. Ook in de nacht, toen die eenvou dige mensen buiten op wacht waren. Toen uit een engelen- luond klonk: "Vrees niet! Want ziet. Ik xerkondig u grote blijd schap!" Daar liet de HEERE weer van Zich horen, een woord \'ol \er- troosting. 't Meest zichtbaar in de komst van Zijn beloofde Zoon, Gods Eniggeborene, Die Hij liellieeft. Zijn Naaiu is ook wel genoemd: "Immanuël"! - Ik ben met u. God luet ons! Is er een betere Naam, is er een heerlijker vertroosting voor een mens, een man of vrouw, jongen of meisje, onderweg?! Die Naam spreekt \'an trouw en genade. Voor mensen bui ten het Paradijs, niet beter dan anderen, die leven van Gods belofte. Begenadigd in Gods geliefde Zoon Die Zelf rust \ond noch ontferming. Omdat Hij verlaten werd, gold: "Vrees niet! Ik ben met u!" Die vertroosdng deelt Hij nog uit: Zie daartoe o]3 Hem! Wie op deze Beloofde Zoon hoopt, mag onderweg - tegen alles in! - getroost en veilig gaan. Die kan het luel deze vertroos ting doen, zolang de reis duurt! Ds. A. van Wijk, Herkingen OUDDORP- Uitslagen Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' van maandag 1 februari. Dammen W. van Schie - J. de |ong 3-0 A. van Huizen - H. Eloresteijn 0-3 M. Appel - W. \an Geelen 0-3 Schaken Karel d'Hond - Hans van Meenen V-i-V-i Krijn van der Wende - André Kastelein '/•>-'/■' Arie Baas - Bonne Faber Vi-Yi Albert Schaefer - Ab Boulassouak 1-0 Frans Troost - Ben Blakmoor 1-0 Willem-Jan Tanis - Peter Derrez t-0 Jaap Santifort - Reinier v.d. Wende 'A'-'A Patrick Kramer - Eeiiwit Santifort 0-1 Chris Tanis - Johan Oomkes 1-0 DEN BOMMEL - De Plaatse lijke Commissie van de SWO in Den Bommel organiseert op woensdag 17 februari a.s. in gebouw 't Westerlicht, Oranje straat 35-a te Den Bommel een bingoniiddag voor 50-plussers uit de gemeente Oostflakkee. Deelname kost 3,50 euro p.p. De aanvang is om 14.00 uur, de zaal gaat open om 13.30 uur. Uitslagen van iriaandag 8 februari jl. Afdeling I J. Knöps - M. van 't Geloof 0-3 D. Wolfert - W. Stolk 1-1 A. Jeher - M. Poortvliet 3-0 Joh. Wolfert - H. Keuvelaar 0-3 DEN BOMMEL - Woensdag morgen rond 6.55 uur werd de brandweer van Den Boinmel opgeroepen voor hulpverle ning aan de Groeneweg, tussen Den BomiTiel en Achthuizen, omdat daar een auto te water zou zijn geraakt. Het bleek een Mercedes oldtimer te zijn die door de sneeinv van de weg was geraakt en in de sloot was beland. De bestuurder, een jon- genian uit Numansdorp kwam met de schrik vrij en kon zelf uit de auto komen. De ivagen werd weg getakeld. (Foto: Brandweer Den Bommel) -70- P.A. lic Rover Een dienstmaagd komt aaiigesloft. De dokter is niet thuis, maar als de vrouw wachten wil? "Ik zal wachten", zegt Anneniie. 'De dokter kent me." Weer zit ze in de ruime studeerkamer en wacht... Een koetsje ratelt over de keien. Een forse man stapt er uit, kwiek, nog voor zijn rtiim vijftig jaren. Door de kleine ruitjes ziet Annemie hem komen, hem, die reeds meei- dan twintig jaar htm vriend is geweest. Hij komt binnen, opent de deur van de studeerkamer en blijft even staan. Een glans van blijde \errassing vliegt over zijn stoer, mannelijk gelaat, blijft toeven in zijn ogen. "Annemie", zegt hij. Met een paar stappen is hij bij haar. Ze hoort de ver rassing in zijn zware stem. Ze staat op en geeft hem de hand. Een ogenblik staan ze zo. Zijn blik glijdt over haar gestalte, die haast exen groot is als de zijne. Het is niet de blik van de genees heer. Daar staat ze, de \'rouw, in wier tegenwoordigheid hij altijd denken moet aan de geliefde van zijn jeugd. Ze is geheel in het zwart gekleed nu, hoewel de tijd van zware rouw reeds lang voorbij is. Hij weet dit. Onder haar zwarte mutsje is haar gelaat vol en blozend. De rouw en de zorgen vermochten niet diepe \oren te trekken in dit milde gelaat, waaruit nog spreekt de bloei der jaren. Anne mie. ze is over de middaghoogte, maar ze lijkt jonger dan acht en veertig. Hij laat haar hand los en zegt opge wekt: "Ga zitten en zeg watje hierheen voert." Ze antwoordt niet dadelijk. Hoe zal ze het zeggen? Opmerkzaam kijkt hij haar aan. Een ogenblik zien zijn ogen diep in de hare. Dan slaat hij ze neer. Er is een grote mildheid in zijn stem als hij zegt: 'Je hebt \erdriet, Annemie, ziistei; en dat wil je mij komen zeggen. Ik luis ter" "Verdriet, ja", antwoordt ze zacht. "Dirk, dokter..." Even ziet ze op als een verlegen kind." "Dirk?" vraagt hij nadenkend. "Wil hij het verkeerde pad op?" "Hij is al ver op dat pad, dokter, te ver. Hij kan niet meer terug. Ik heb hem gexvaarscluiwd, telkens weer. Ik heb voor hem gebeden. Mijn gebed is niet verhoord." "En wat is het voor een meisje?" "Een kroegmeid", zegt ze, ontdaan, alsof zijzelf de schuldige is. Stilte. Dokter W'eyland ziet naar bui ten. Hij tracht de diepte van haar leed te peilen. Het lukt hem niet. W'ie zal ook het leed van een ander tot op de bodem peilen? Wie kent ten volle de verborgen smart \'an zijn naaste? Is tenslotte niet ieder alleen? Wie heeft ooit vermocht een wond zo te gene zen, dat zelfs het litteken verdwijnt? "God beproeft je zwaar, Annemie." .•\ls zijn blik terugkeert en hij haar aan kijkt, ziet hij tranen in haar ogen. Ze schreit, Annemie. Dat heeft hij nooit van haar gezien. Zelfs niet, toen hij met haar aan Willems sponde zat en het leek of deze sterven ging. Zelfs niet, toen zij een kreupel kind ter wereld bracht. Hij kent haar als de sterke \touw, die het diepste leed kan dragen. Maar nu... Een grote ontroering welt in hem op. "Annemie, zuster, schrei niet. We zul len samen, met God, de oplossing vin den." Ze veegt haar ogen droog. "De oplos sing", zegt ze. "Die weet ik wel. Er is maar één oplossing. Dirk trouwt met dat meisje. Zo spoedig mogelijk. Maar dan..." "Dan gaat hij samen met haar varen." "En dan? Hij is mijn kind, doktei; mijn flinke, oudste jongen..." "Dan kan God zijn lexen wenden, dat hij een oppassende kerel wordt en wie weet... zal Hij dan niet op hem toor nen." Een lange stilte... Dan: "Ik zou zo graag willen, dat je met Dirk kwam praten, dokter", zegt Annemie. "Liggen jullie morgen nog xoor de wal?" "We hebben geen vracht op het ogen blik." "Dan kom ik praten. Morgenmiddag." "Het is goed, dokter. Om dit te \iagen kwam ik hier." De volgende middag. Een dokterskoetsje stopt bij de plaats, waar de Vertrouwen ligt. Verxvonderd kijkt Dirk, die op de luiken zit, op. Hij herkent de man, die uitstapt; dokter Weyland. Wat moet die hier? Ze heb ben toch geen zieke aan boord? Annemie steekt haar hoofd uit de klap. Een lichte blijheid vaart door haar heen. Daar is hij. "Ik kom es buurten bij jullie. We heb ben elkaar in lang niet gezien", zegt hij tegen Dirk, die aan zijn pet tikt. "Dat kan", antwoordt Dirk. "W'e heb ben weinig te doen op het ogenblik." Er is een zekere achterdocht in hem opgekomen. Dokter Weyland komt natuurlijk niet zo maar es buurten. Die heeft een bedoeling. "Het is fris bovenop. Dirk. We drinken een bak koffie in het vooronder. Ah, daar is moeder ook." Gedrieën zitten ze in het vooronder. Lijntje is. niet thuis. Die gaat giaag naar de school van meester Lank- moed. Daar is haar grote broer, Ciart- jan, ook." "En hoe staan de zaken hier", infor meert dokter Weyland opgewekt. "D'r zijn grote veranderingen op til, dokter", zegt .Vnnemie. 'Je maakt me nieuwsgierig." "Dirk gaat trouwen." "En wie is de uitverkorene?" "Zeg jij het maar, Dirk", zegt Annemie. Dirk zwijgt. Even kijkt hij in de ogen van dokter Weyland. Daar ziet hij een verwonderd vraag. Dan slaat hij zijn ogen neer. "Nou, da's toch geen geheim, als je gaat trouwen?" "Laat ik het maar zeggen, dokter. "Het is een dochter van De Grok uit de kroeg hier in de Kerkstraat. "En daar is moeder niet bijster mee ingenomen." "Nee, dat spreekt", zegt Annemie. "Dirk is niet op de goeie weg, dokter. Hij zit te veul in die kroeg en daar heb ik veul harseer van. Ze zeggen wel es, dat de dienst goed is veur de jonges, maar ik geloof er niks van. Veur Dirk in dienst ging, was hij een oppassende jongen en nou..." "Maar waarom heb je zo'n haast om te trouwen, Dirk? Je had toch nog best een paar jaar met moeder kunnen \'aren. (wordt veivolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5