Controle na controle: Mèkkerstee geheel Q-koortsvrij Zestig jaar lief en leed ElgJ Zeeuwse Bibliotheek Bezoekers, als altijd, weer hartelijk welkom tijdens geboorteweken Verkiezingen gemeenteraad 2010 3 A'-H Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag •i Verkiezingsdebat Middelharnis Afscheidsconcert j eugdleerlingen 'Vooruit' Blauwe zone wordt... blauw 'Goeree-Overflakkee op de kaart' De Waal Hoveniers www.eilanciennieuws.nl Opbrengst voor Derde Wereld werk SVIK Verkiezingsavond met Kamerlid Ernst Cramer Verkiezingsdebat raad Goedereede "Rechts conservatief of SGP" 82e jaargang Nr. 7887 Dinsdag 9 februari 2010 Bewaarexemplaar MlDDEl.HARNIS - Op wocns- dagavoiul 17 februari vindt in het Dicichuus te Middelhar nis een openbaar verkiezings debat plaats. Hieraan doen alle politieke partijen mee die deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen in maart: S(;i', PvdA, VDB '78, D66, CU, VVD en CDA. Deelnemen aan de discussie hoeli natuurlijk niet, u kunt ook gewoon luisteren naar de standpunten van de lijst- I rekkers en andere bezoekers. Onder leiding van gespreks leider F.eleo Koolhaas gaan de lijsttrekkers met elkaar en met het publiek in discussie over diver.se politieke thema's uit de Ibekomstvisie 2010 van de gemeente Middelharnis. Ook zullen er verschillende inzich ten /.ijn over het beleid van de in 'iOl.'i Ie vormen gemeente. Moe past Middelharnis in (Joe- ree-Overllakkee? Burgemees ter Zevenbergen opent en sluit hel debat. Het gehele debat wordt live uitgezonden op Radio Superstar, (lenoemde partijen zullen zich deze avond ook presenteien tijdens een 'iiironnalieinarkt'. kunt hier meer informatie krijgen over de politieke pai tijen en u kunt mei kandidaat-raadsleden in gesprek gaan. OUDE-TONGE - Zaterdag 13 (ebruari geelt het Icerlingen- orkesl van laulareorkest Voor uit een concert in de aula van c.b.s. De Bron te Oude-longe. aanvang 20.00 tuir. Dit concert is een afscheidsconcert voor de voormalige dirigent van het leeiiingenorkest Ron Braber. Na jarenlang het leerlingen- orkest gedirigeerd te hebben, draagl Ron hel stokje over aan Machiel de Kruijf. Bij de vereniging is ook een jeugdbe- sluur opgericht, bestaande uit voorzitter Jeroen de Boed en de besluursleden Henk Braber en Michel Kijkers. OUDDORP - Elk jaar zien ze er weer naar uit op zorgboerde- rij De Mèkkerstee te Ouddorp: de geboortegolf- de weken in februari waarin honderden geitjes het levenslicht zien. Een topperiode, niet alleen voor de geiten zelf, maar zeker ook voor de medewerkers, die zich met hart en ziel voor 'hun' boerderij inzetten. Toch dreigt dit jaar boven dit alles, in tegenstelling tot anders, een donkere wolk. Geitenland is, in een aantal streken van het land, in de ban van de Q-koorts, met strenge regelgeving tot zeer radicale maatregels van de overheid als gevolg. Ook De Mèkkerstee is een geitenhoude- rij en ontkomt dus niet aan het wakend oog van de ministe riële controleurs. ledere twee weken, in totaal al zo'n keer of zeven, staan ze in Ouddorp op de stoep. Blij zijn ze echter, samen met het hele team van De Mèkkerstee, dat keer op keer na controle kan worden vastgesteld: 'Gefeliciteerd, uw bedrijf is Q-koortsvrij!' En vanzelf hangen deze schriftelij ke verklaringen nu te pronken in de geitenboerderij. Want iedere bezoeker mag en moet het weten: hier hoeft u echt niet bang te zijn voor besmetting. Zelfs de GGD, die zich ook nauw bezighoudt met de Q-koorts problematiek, maar dan met het oog op de volksgezondheid, heeft 't hardop gezegd: 'Laat hier het publiek juist massaal naartoe komen, want 't is prachtig wat hier gebeurt!' Door Hans Villerius Niettemin staan de overheids maatregels, zowel figuurlijk als letterlijk, als een muur over eind tu.ssen de bezoekers en de lammerende geiten. Eén van die regels is namelijk dat stallen van draclilige geiten, waar dus ook de geitjes gebo ren worden, die toegankelijk /.ijn voor het publiek, daarvoor thans geheel gesloten moe ten blijven. Van een verhoogd besmettingsgevaar is immers sprake bij hel lammeren, zij hel uitsluitend bij besmette geiten, die op De Mèkkerstee dus niet aanwezig zijn. De.sondaiiks. 'U de kraamkamer' van de Oud- dorpse geitenboerderij mag dil jaar geen enkele bezoeker komen. En chit was v<j(jr Piet den Hertog van De Mèkkerstee eigenlijk onverteerbaar "Juist de lopmaand voor de boerde rij, met bet altijd zo enthousi aste publiek dat jaarlijks in gro ten getale naar De Nlèkkerstee komt, daarvoor moeten we nu de deur op slot zetten! Je merkt trouwens toch al dat de bezoe- kers.stroom duidelijk minder is. Gezelschappen die gereser- xeerd hadden, bellen gewoon af, bang dat ze besmei raken. Begrijpelijk natuurlijk, maar hier speelt gelukkig heel de Q-koorts niet. Wat dat betreft zitten we ook in een gunstige streek van het land, want bin nen een straal van 60 kilome- lei hebben we hier geen enkel besmet bedrijf". Kijkplekken, erwtensoep en oliebollen Om htl piililiek toch welkom te kunnen heten, heeft Piet maat regels genomen. Maatregels waarbij de voorschriften geheel worden nagekomen, maar waavb\j levens hel bezoek loch volop bij de geiten kan kijken. Piet gaat naar buiten om te laten zien wat 'ie bedoelt. Daar maken een paar werkbusjes al duidelijk dal er iels verbouwd wordt. In de zijmuur van de stal waarin de geiten lamme ren, zitten enkele roldeuren, met aan de binnenkant houten schotten ervoor. "Kijk" zegt Piet, "deze roldeuren gaan omhoog, de schotten gaan er vandaan en in de ontstane royale openingen worden dik ke glasplaten getimmerd. Zo De gehoortegolj is weer gestart op De Mèkkerstee. Op de foto links het moment waarop een geitje ter wereld komt; haar zusje, nauwelijks een halj uur oud, staat er al nieuwsgierig bij ir kijken. Reehlsonder: direct na de geboorte begint moeder haar jong schoon te likken. Rechtsboven: vanaf het terrein buiten kan, uLs door grote ildlager uiten, direct de lammerstnl in worden gekeken. Foto's: Hans Villfrius kan het publiek nu keurig uit de stal blijven, maar toch de lammerende geiten zien".Om dit mogelijk te maken heeft Piet contact gezocht met Jan Cioemaat, van het gelijkna mige Cioereese glascentrum. "Die stond binnen tien minu ten hier", vertelt Piet, "en wilde graag z'n medewerking aan fleze oplossing \erlenen. Inmiddels, heel snel dus, is hij er al mee begonnen en 'n paar 'kijkgaten' zijn zelfs al klaar". Inderdaad, als achter grote etalageruiten in de zijmuur is de levende have te zien. 'Je ziet 't, lacht Piet, "vanaf het terrein kijken bezoekers nu zo naar binnen, de potstallen in. En andersom natuurlijk ook, je had die geiten moeten zien kij ken!" Verder wordt met behulp \'an steigerdelen en afdichting een tent over deze kijkplekken gemaakt, zodat bezoekers er droog en uit de wind kunnen iiaan. "En om 't toch ouder wets gezellig te laten zijn, wor den 's woensdagsmiddags en op zaterdag in deze tent heer lijke erwtensoep en oliebollen erkocht". Alle overige activiteiten die er indere jaren rond de geboor- egolf zijn, gaan dit jaar even eens onverminderd door. Dus de kinderboerderij en de grote geitenstal, met door de tweehonderd geiten, mogen gewoon open blijven voor het publiek, "Daarnaast spelen we nog met de gedachte om in de 'gesloten' stal webcams te zet ten waardoor, bijvoorbeeld in het restaurant, ook op beeld scherm het lammeren en de pasgeboren geitjes Ie zien zul len zijn. En natuurlijk", belooft Piet, "zijn er gedurende de hele lanimerperiode weer scherpe acties, zowel in de winkel als in het restaurant." Hij en de andere medewerkers hebben LAATSTE NIEUWS er weer zin en zijn er helemaa klaar voor! Bij het ter perse gaan van dit artikel kwam het bericht bin nen dat De Mèkkerstee toch ongehinderd publiek mag ont vangen, ook bij de geiten die aan het lammeren zijn. Hoe wel alle getroffen maatregels zoals hierboven aangegeven nu dus overbodig blijken, is Piet den Hertog blij met dit nieuws. De Mèkkerstee had via de heer Bas van der Vlies van de SGP Tweede Kamerfractie aandacht gevraagd voor de problematiek rond de toegankelijkheid van De Mèkker stee voor het publiek. Bij nadere bestudering van de regel geving gaf het ministerie van LN'V aan dat de betreffende regelgeving inderdaad verwarrend blijkt en stelt nu duide lijk dal Q-koortsvrije geitenhouderijen met meer dan vijftig geiten, met een publieke functie en die te maken hebben met de maatregels die gekoppeld zijn aan het tankinelkon- derzoek, zoals De Mèkkerstee, ongehinderd publiek mogen ontvangen, ook in de stallen waar afgelammerd wordt. Ove rigens blijven de vorige week aangebrachte 'kijkgaten' en de tent eroverheen voorlopig gewoon staan. OUDDORP - Al zestig jaar delen ze lief en leed: Arend Spuij (91) en Mart ha Spuij-Jansen (82). Op 1 februari 1950 traden ze in Rotterdam in het huwelijk. "Een koude dag, want er lag een dik pak sneeuw", vertelt Martha. "Nee, een groot feest was het niet, in de jaren na de oorlog". Ook op de 60-jarige huwe lijksdag houden ze het bij een bescheiden feestje met familie, vrienden en bekenden in verzorgings huis De Vliedberg, waar ze sinds oktober wonen. Burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede kwam spe ciaal even naar Ouddorp om het paar te feliciteren en een bloemetje aan te bieden. Door Mirjam Terlioeve Martha kan zich haar trouwdag nog goed herinneren. "Het was erg koud en er lag sneeuw. We trouwden in het Stadhuis aan de Coolsingel en daarna gin gen we naar het huis van mijn tante in Rotterdam. Slechts enkele familieleden, onder wie onze ouders, waren erbij Arend en Martha kennen elkaar eigenlijk al levenslang. Beiden zijn geboren en geto gen in Stellendam. "Na ons huwelijk zijn we in Rotterdam gaan wonen", vertelt ,4iend. "Hier op het eiland was immers helemaal geen werk. Ik kon aan de slag bij Van Maurik en werkte daar voor de AKZO. Burgemeester Van de Velde hr^mlit het jubilerende echtpaar in De \1iedberg. Later kwam ik bij AKZO zelf in dienst. Martha werkte als kof- fiejutfrouw bij een autobedrijf Dat was vlakbij ons huis in Rot terdam-Noord". "De watersnoodramp heb ben wij dus niet van dichtbij meegemaakt", vertelt Mart ha. "Natuurlijk hooiden we de berichten en maakten \ve ons zorgen over onze lamilie op Flakkee, maar gelukkig is iedereen gespaard gebleven "Maar liefst 22 jaar hebben we in Rotterdam gewoond", venolgt ,\rend. "toch zijn we eigenlijk nooit stadsmensen geworden. Toen we de moge lijkheid kregen om ueer terug te gaan naar Stellendam heb ben we die dan ook met beide handen aangepakt en ben ik op en neer gaan pendelen naar mijn werk". Arend en Martha kregen iwee kinderen, waarvan de oudste tot hun grcite verdriet al jong is overleden. Inmiddels is de familie uitgebreid met twee kleinkinderen. Sinds oktober 2009 wonen ze in De Miedberg in Ouddorp. Met tegenzin, dat wel. "We hebben een mooi tweekamerapparte- Foto: Wim van Vossen Fotografie ment hoor", vertelt Martha, "maar we \varen het liefst in Stellendain gebleven. Daar wonen immers onze familie leden, vrienden en bekenden. Bovendien vind ik het moeilijk dat ik niet meer alles zelf kan. .Anderhalfjaar geleden ben ik ernstig ziek geweest en sinds dien ben ik erg slecht ter been. Ook het uitoefenen van mijn grote hobby's - handwerken, breien en borduren - wordt steeds moeilijker. En ik heb wat afgebreid hoor voor de kinderen en kleinkinderen". Ook Arend heeft zijn hobbv. D1RKSL,\ND - Eenrichting verkeer in verschillende stra ten, een blauwe zone, parkeer- vergunningen, een buitenge wone opsporingsambtenaar die toeziet op het parkeerge- drag, extra parkeerplaatsen. Dat alles staat Dirksland bin nenkort te wachten. Na ver schillende inspraakrondes en bijstellingen, is er nu een ver keerscirculatieplan waarmee de gemeenteraad uit de voe ten kan. "Hoe komt die blau we zone eruit te zien?", wilde PvdA-raadslid Keuker donder dag van de wethouder weten. Het antwoord \'an partijgenoot Robijn: "Blauw, zou ik zeggen. Met strepen en borden." VVD-er Zwanenburg atten deerde de wethouder dat het ziekenhuis eerder heeft toege zegd mee te delen in de kosten van de buitengewone opspo ringsambtenaar. Ook vroeg hij aandacht voor de verkeersvei ligheid in het algemeen. "Geen hond rijdt dertig kilometer in de 30-kilometerzone." (Té"b(.- Kees van RisoorI) zingen, inoetqn opgeven. "De stem wordt minder hè, zegt hij. "Maar ik heb heel wat jaartjes meegezongen in het mannen koor". Afgelopen maandag k\\amen familie, vrienden en bekenden het paar opzoeken in Oud dorp. Ook de pas herstelde burgmeester bracht het paar een bezoek. Op de vraag wat het geheim is van zo'n lang huwelijk, antwoord Martha: "Ge\voon bij elkaar blijven, ondanks de ups en downs. Die komen nu eenmaal \oor in elk huwelijk" MIDDELHARNIS - Op don derdag 11 februari 2010 orga niseert historische vereniging De Motte haar tweede lezing in het winterseizoen. Deze vindt weer plaats in het Streekar chief, Dwarsweg 40 te Middel harnis. Er is inloop met koffie vanaf 19.30 uur, de aanvang is om 20.00 uur. Oude topografi sche kaarten leveren vaak een schat aan informatie. Veel kaar ten zijn bovendien fraai ver sierd met allerlei afbeeldingen en opschriften. In een lezing zal Jan Lokker meer vertel len over de ontwikkeling van de cartografie, met bekende kaartenmakers als Mercator en Blaeu. In de inleiding zal ook worden stilgestaan bij de ver schillende soorten kaarten en hoe ze zijn ontstaan. Daarnaast zal uitvoerig aandacht worden, besteed aan de kaarten die betrekking hebben op Goeree- Overflakkee. Kaarten van de bekende kaartenmakerfamilie Van Weel worden getoond en ook het kaartboek van Voorne zal niet ontbreken. Tevens zul len diverse nog nooit getoonde kaarten uit de collectie van het Streekarchief worden getoond. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Erf-en sierbestrating Firma J.&J van Gurp 0udedijK14 Ooitgensplaat 1(0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestratlng.nl zaferdajg 20 februari Luxaflex woonadvksdag Aanmelden is niet verplkht, maar wel verstanóigt De sfeermaker uan uai interieur: raamdecoratie! Alleen vandaag-. Gratis woonadi/ies van het Luxaflex TES team (t.uy.u. €25,-) jM^eè Lees meer op: 4013^° j O www.interieur-paauwe.ni Voor het laatste verkiezingsnieuws op i Goeree-Overflakkee OUDDORP - Bij Albert Heijn in Ouddorp heeft bij de sta- üegeldinnaine gedurende een maand een kist gestaan van het Derde Wereldwerk van SVIK uit Dirksland voor diverse pro jecten in Mali. Klanten konden daarin hun statiegeld afstaan ten bate van deze projecten. De actie heeft 429 euro opge bracht. SVIK dankt alle gevers voor hun bijdrage, waarmee men in het straatarme Mali veel kan doen. MIDDELHARNIS - Op maan dag 15 februari organiseren de gezamenlijke kiesvereni gingen van de ChristenUnie op Goeree-Overflakkee een verkiezingsavond in de aula van Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis. Spreker deze avond is Ernst Cramer,Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie. Verder is er ruim gelegenheid om kennis te neinen van de standpun ten van de ChristenUnie in de vier afzonderlijke gemeenten en om hierover in gesprek te gaan. Muziekgroep Image uit Dirksland zorgt voor de muzikale omlijsting. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. OUDDORP - In verenigings gebouw Eben-Haëzer, Preek- hillaan 3 te Ouddorp wordt vrijdagavond 12 februari een verkiezingsdebat gehouden met medewerking van de poli tieke partijen in de gemeen teraad van Goedereede. De avond wordt georganiseerd door SGP Jongeren Goeder eede. De aanvang is om 19.30 uur. S V*4. («IM) ««l«11 Kn IVIST) Gereformeerde Pdrtij \Bï DEBAT-AVOND Debaters: dl". Bart Jan Spruyt dhr. Gert Slootweg Oebatleider: drs. Menno de Bruijne D.V. vrijdag 12 februari a.s. om 20:00 uur in één van de zalen van de Gereformeerde Gemeente aan de Mozart- singel te Dirksland ledereen van harte welkom! Toegang gratis! SGP Dirksland en SGP-Jongeren Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1