Oude schilderkunst en klederdracht KCE-lezing Cathy Westdorp: Nog deze maand besluit over centrumplan Ooltgensplaat Afspraken rond openbaarheid raadstiikken nader bezien Laudando zingt Verkiezingsprogramma VGB samengesteld n Fiordaliso Goedereede Tekker weertje hè?' bij OBS Het Startblok EiiAnoEn-niEUWs Visiteschortje Vroonlande OOSTFLAKKEE - Eind deze maand neemt de gemeenteraad van Oost- flakkee een definitief besluit over het Centrum- Ï>lan Ooltgensplaat. Afge- open donderdag was er meningsvormend al een brede discussie in de raadsvergadering, waar bij zoveel mogelijk aspec ten van dit ambitieuze en ingrijpende project op tafel kwamen. Door Jaap ruizeveld OOSTFLAKKEE - Bij de meningsvorming rond de vaststelling bestemmings plan recreatiegebieden en nota zienswijzen, donder dagavond in de gemeen teraad van Oostflakkee, vroeg inspreker Swane- veld om uitstel van behan deling. Volgens hem kon een en ander niet zorgvul dig gebeuren omdat bur gers niet voldoende in de gelegenheid waren gesteld om alle relevanteiriïbrma- tie te verkrijgen. Bouwvolume 1} i Winteravond lezing Valentijnsbingo Nieuwe locatie consultatie bureau voor senioren Hoe werkt het? Betaalbare woningbouw Vitale winkelcentra Havenkanaal Stellendam PAGINA 10 DINSDAG 9 FEBRUARI 2010 DIRKSLAND - 'Oude schilderkunst en kleder dracht'. Dat is het thema van de lezing die Cathy Westdorp op woensdag 24 februari houdt in Vroon- lande te Dirksland. De lezing behoort tot een reeks, die Stichting Kunst en Cultuureducatie (KCE) Goeree-Overflakkee oi^a- niseert. Door Kees van Rixoort De eilandelijke streekdracht is een belangrijk onderdeel van het cultureel erfgoed van Goeree-Overflakkee.' Toch is er tot voor kort nauiVelijks onderzoek gedaan naar de geschiedenis van deze kleding. De presentaties van Ensemble Eeuwkant lieten een groter publiek kennis maken met de streekdracht en het straatbeeld op het Goeree-Overflakkee van rond 1900. Ook waren deze presentaties aanleiding voor het doen van historisch onder zoek naar de ontwikkeling van de streekdracht. Over de periode van circa 1800 tot circa 1920 is inmiddels het nodige bekend. Het boek 'Kap en keuvel', dat vorig jaar ver scheen, is daar een bewijs van. Toch gaat het onderzoek ver der, ook naar de ontwikkelin gen in de eeuwen vóór 1800. De lezing op 24 februari sluit daarbij aan; Cathy Westdorp zal de bezoekers vertellen over enige interessante ontdekkin gen en nieuwe inzichten, j^le boeken over klederdracht, mutsen en keuvels gaan ervan uit dat deze ontstonden in de zeventiende eeuw. Het begon met kleine mutsjes. Maar uit verschillende bronnen blijkt dat er ook al eerder mutsen en dunne doeken werden gedra gen. Dat maakt nieuwsgierig", vertelt Cathy Westdorp over haar historisch onderzoek, dat ze 'een zoektocht, een avon tuur' noemt. Als liefhebber van de schilder kunst ("Ik ben dol op de Vlaam se Primitieven en Breughel") ging ze diverse schilderijen nog eens goed bestuderen. "Er ging een wereld voor me open. Wat bleek? De dunne doeken in de zestiende eeuw kwamen heel erg overeen met de latere keuvel. Heb je het over vrou wen die hun hoofd bedekken, dan is het ook goed een kijk je te nemen in de bijbel en in de middeleeuwse literatuur. Het woord keuvel lijkt erg op kovel. Dat is een monnikskap, die bijvoorbeeld voorkomt in de Beatrijs, een legende uit de veertiende eeuw. Beatrijs, zo komen we te weten, was een kosteres, die het klooster inwis selde voor een geliefde - ove rigens niet zonder slag of stoot - en haar kovel op het altaar legde. Pau Heerschap atten deerde me daarop." De afbeelding van Beatrijs zal Cathy Westdorp tijdens de lezing laten zien. Naast een selectie van de meest spre kende voorbeelden uit hon derden schilderijen. Voorbeel den die ook de variaties in de streekdracht en het wisselende modebeeld laten zien. Veelal gaat het om afbeeldingen van edellieden. Zij konden het zich immers permitteren om een hofschilder een doek te laten maken. Maar tussen de afbeel dingen zitten ook wel volkse taferelen van onder meer Breughel en Avercamp. "Het begint allemaal met een witte doek om het hoofd. Later, bij Breughel, zie je dat die doek wordt ingeknipt om de uitein den om het hoofd te kunnen binden. In een bordeelscène van Jan Steen ziet het er weer heel anders uit. Overigens heeft het inpakken van het hoofd te maken met het schep pen van afstand, het distantië ren van 'de wereld'." Het publiek krijgt ook afbeel dingen van de kortere hoofd- kapjes te zien die in de tijd van de 'molensteenkragen' usance waren. En edelstenen. En schorten. "Vrouwen, ook rijke dames, droegen altijd een schort, behalve de koningin. De schort was een onderdeel van de klederdracht, dus ook voor 'het mooi'. Tot ongeveer 1920 hadden vrouwen altijd een visiteschortje bij zich als ze bij iemand op bezoek gingen." Na de pauze wordt de link gelegd met de eilandelijke streekdracht, die bekend is van de presentatie van Ensemble Eeuwkant en het boek 'Kap en keuvel'. Ook dan krijgt hel publiek veel afbeeldingen te zien: foto's, maar ook.een klein aantal schilderijen, deels uit streekmuseum en deels van particulieren. Iedereen die interesse heeft in de streekdracht in het bijzon der en het culturele verleden in het algemeen, mag de lezing niet missen. Zeker niet als zij ook nog ideeën of gegevens hebben, die Cathy Westdorp verder kunnen brengen tijdens haar zoektocht. "We staan nog maar aan het begin. Van de periode vóór 1800 op Goeree- Overflakkee is maar heel wei nig bekend." De lezing is op woensdag 24 februari, van 14.30 tot 16.30 uur, in Vroonlande, Staakweg 5, Dirksland. Mensen die de lezing willen bijwonen dienen zich vooraf aan te melden bij het secretariaat van de Stich ting Kunst- en Cultuureduca tie (KCE), N. Hofs-de Bruine, telefoon 0187 601048 of e-mail info@kcego.nl. De entree is 5 euro (incl. consumptie), dona teurs van KCE betalen 3,50. euro. Zie voor meer informatie website www.kcego.nl. Nog steeds zijn er veel onze kerheden. Twee varianten (aangeduid met nummers 2 en 4) strijden om voorrang bij de locatiekeuze. Elk met directe gevolgen voor de inwoners van Ooltgensplaat, die een pakket voorzieningen vanuit het centrum richting dorps- rand zien verschuiven. Ook voor de huidige velden en gronden van respectievelijk voetbalclub OFB en de recrea tieve volkstuinvereniging. Wie wordt de opdrachtgever? De woningbouwvereniging of als die afhaakt de gemeente? Hoe wordt de aanbesteding gere geld? De raad vindt samenvat tend dat hier een fraai plan kan worden uitgevoerd, maar wil niet onder tijdsdruk beslissin gen moeten nemen. In november 2009 besloot de raad een nieuw Centrumplan te realiseren. Dit op basis van de genoemde drie in één - ver sie, met als mogelijke locatie de huidige school of de sport velden. In december waren de politieke fracties in grote lijnen het eens dat hoge prio riteit kon worden toegekend aan een verdere uitwerking van het plan. Het kwam in een stroomversnelling. Inten sief is de afgelopen maanden met alle betrokken partijen open overleg gevoerd. Met als resultaat overeenstemming op hoofdlijnen over het schets- plan, een gunstige bouwsom, een sluitend dekkingsplan en een onderbouwde keuze voor een locatie. Het college legt de raad het advies voor te besluiten tot een nieuw Centrumplan van onge veer 1850 vierkante meter bru to vloeroppervlak (met school, gymzaal, buurthuis en peuter zaal). De keuze moet worden gemaakt voor de locaties sport velden-volkstuinen. Er wordt een krediet gevraagd van 4,05 miljoen euro. Drie insprekers gaven uiting aan hun ziens wijze voor een locatie, wezen op aspecten zoals continuïteit bij het sporten als er tijdelijk een voetbalveld wegvalt, en op compensatie in geld en grond voor de volkstuinders. Positief was men over het gevoerde overleg en de mogelijkheid om bij het proces betrokken te zijn en te blijven. De voorgeschiedenis leert dat al vanaf 2002 gesproken wordt over aaripassing en of verbete ring van de voorzieningen met een centrumfunctie in Oolt gensplaat. Nu is de kans om door te pakken en als het aan verantwoordelijk portefeuille houder 't Hoen ligt, moet wor den voorkomen dat er stagna tie optreedt. Dan is er immers gevaar voor afstel. Knoester (CU) was blij dat er nu binnen kort knopen kunnen worden doorgehakt. Enerzijds bete kent het afscheid nemen van een stukje nostalgie, anderzijds biedt het een verbetering van het algemene- en het school- voorzieningenpakket. Bij een locatiekeuze (4) laat de Chris- tenUnie vooral ligging, bereik baarheid en parkeermogelijk- heden bij het Centrumplan meewegen. Van Gurp (SGP) is tevreden met de voortvarend heid die nu aan de dag wordt gelegd. Hij noemt de gevoerde gesprekken met betrokken partijen constructief en is ver heugd over het draagvlak. Bij locatiekeus ook een lichte voor keur voor optie 4, onder voor waarde van compenserende maatregelen voor de recrea tieve volkstuinders. Van Noordt Wieringa (VVD) signaleerde de ingrijpende betekenis van het plan. "]e realiseert een project aan de rand van de kern. Daarmee haal je voorzieningen weg uit het centrum en dat is juist ook een plek die je voor een goede leefbaarheid wilt invullen om verpaupering tegen te gaan". De VVD wil meer informatie over aanbesteding en over de procedure rond de opdracht gever. Het inschakelen van een externe deskundige die het proces bekijkt, vinden de libe ralen een overweging. Ook wil men niet te snel nu de eindbe slissing nemen. Mevrouw Campfens (VLO) wil ook nog aanvullende informa tie om de vele vragen te beant woorden. Wethouder 't Hoen zegde toe voor 25 februari een aanvullende infolijst op te stel len.De VLO wil dat plaatselijke ondernemers bij de realisa tie van het project betrokken kunnen worden. "Laten we als gemeente de regie in eigen hand houden", adviseerde mevrouw Campfens. Ook drong zij, evenals Scheermeijer (CDA) aan op een moment dat de inwoners van Ooltgensplaat nog kunnen meepraten. Het CDA ziet het Centrumplan als een goede insteek tegen krimp en verpaupering van de kern. Wethouder 't Hoen deelde op de vraag van Scheermeijer mee dat het Centrumplan los staat van de al aangekondigde aan pak van het Oude Raadhuis. Locatiekeuze 4 heeft op dit moment, boven locatie 2, de voorkeur. Het is een kansrijke mogelijkheid met een gunstige ligging, vindt de wethouder. Nog deze maand valt over het Centrumplan de hamer. Door Jaap Ruizeveld Burgemeester Heijkoop ver telde dat hij diepgaand had onderzocht hoe in Oostflakkee invulling aan de openbaarheid was besteed. Uitgaande van de verordening 2006 consta teerde hij dat de raad steeds goed is geïnformeerd en dat de ambtenaren correct volgens de gestelde regels hun taak heb ben verricht. Niettemin signa leerde Heijkoop een drempel in de richting van de burger, het was correct en zorgvuldig maar de vraag is of de terug houdendheid in openbaarheid wellicht beter in overeenstem ming gebracht kan worden met de regels binnen Openbaar heid van Bestuur. Dit wordt uitgezocht en zou eventueel tot wijzingen kunnen leiden, aldus Heijkoop. Van de Ree (VVD) reageerde verbolgen bij het horen van de opmerkin gen van inspreker Swaneveld over de procedures in de raad. "Daar dient u zich niet mee te bemoeien", aldus Van de Ree. Verruiming van het bouwvo lume van een recreatiewoning bleek één van de topitems in de meningsvorming rond de vast stelling van het bestemmings plan dat betrekking heeft op de havenkom Oude-Tonge en Ooltgensplaat en de gebieden en vakantieparken daarom heen. Het plan is overwegend consoliderend van aard. Er worden enkele ontwikkelingen in verwerkt. Voorgesteld wordt om een algemene verruiming van bouwvolume toe te staan, mcl. aanbouw tot 300 m3 en bestendiging van de beleids- praktijk van 10 procent ont heffing. En een inhoudsmaat van 350 m3 alleen toe te staan op gebieden op Ventjager 2 en Suijssenwaerde met een maxi mum va 10 procent van het totale aantal woningen op het park. De VVD ziet meer in een algemene regel van 15 m2 aan bouw als standaardrecht. Zij pleit voorts voor een koppeling van woon/verblijfsrecreatie aan ligplaatsen watersport en zou het liefst het plan splitsen m een administratief deel en een planologisch inhoudelijk deel, VLO, SGP en CDA wil- len dat er ruimhartiger met de inhoudsmaatver.ruiming wordt omgegaan. "Timmer niet alles dicht." De CU vraagt bezorgd of er nog claims te verwachten zijn en of de inhoudsverruiming eilandelijk is afgestemd. Vol gens de collegevisie voldoet de uitbreiding van het volume van recreatiewoningen naar 300m3 plus 10 procent vrijstel ling aan de eisen die door de huidige recreatiemarkt wor den gesteld. Door op nieuw te bouwen parken uit te gaan van 350 m3 wordt vooruitgelopen op de te verwachten wensen uit de recreatiemarkt. Door deze woningen alleen op nieu we parken toe te staan wordt voorkomen dat de structuur en beeldkwaliteit van de bestaan de parken wordt aangepast. Het college zal de vragen nu inventariseren en beantwoor den. DIRKSLAND - Op zaterdag 13 februari geeft christelijke oratoriumvereniging Lau dando in samenwerking met barokorkest 'Il FiordaUso' een concert in de Hervormde Kerk te Dirksland. Het orgel wordt bespeeld door Wim Diepen horst. Het geheel staat onder leiding van dirigent Rinus Ver- hage. De aanvang is om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 15 euro, voor jeugd t/m 15 jaar 4 euro. Toegangsbewijzen zijn te verkrijgen via website www.covlaudando.nl, bij boek handel Van der Boom te Som- melsdijk of voorafgaand aan het concert in de kerk. KERKWERVE - Morgen, woensdag 10 februari, hoopt ds. J.M.J. Kievit een lezing te houden in de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Beatrixstraat te Kerkwerve. Het onderwerp luidt: 'Tweeër lei kinderen van het verbond'. De aanvang is: 19.30 uur. Na de lezing zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen, die dominee Kievit daarna hoopt te bespreken en te beantwoor den. MIDDELHARNIS - De bin gocommissie van het Oude renwerk houdt op zaterdag 13 februari een valentijnsbingo voor jong en oud. Iedereen is vanaf 19.00 uur welkom in het Wijkcentrum, Doetinchemse- straat 27 te Middelharnis. De eerste ronde begint om 19.30 uur. Een kopje koffie of thee wordt gratis aangeboden. De betere woninginrichting sinds 1920 Gfdempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 vviw.hetbinnenliuismiddeliiarnis.nl NIEUWE-TONGE Careyn is onlangs in Nieuwe Tonge met het consultatiebureau voor Senioren gestart. In Mid delharnis IS al een locatie en er zijn plannen om bin nen afzienbare tijd ook in Stad aan het Haringvliet te starten. Het consultatiebureau voor Senioren is gericht op het voorkomen en vroegtijdig opsporen van gezondheids problemen bij senioren van af 60 jaar, woonachtig in de gemeente Middelharnis. Hier zijn verpleegkundigen aanwe zig die de tijd voor u nemen. Een bezoek aan het consulta tiebureau verplicht u tot niets, maar u kunt wel goed inzicht krijgen in uw gezondheid U maakt een afspraak voor het consultatiebureau door te bellen naar Careyn Con tact, telefoon 088-1239988, of u kunt mailen naar contact® careyn.nl. Vervolgens krijgt u een vragenlijst toegestuurd, deze neemt u ingevuld mee naar de afspraak. Tijdens het bezoek meet de verpleegkun dige onder ander uw bloed druk, bloedsuiker en gewicht. Samen met de uitkomsten van de vragenlijst ontstaat een goed beeld van uw gezondheid en welzijn. Op basis hiervan geeft de verpleegkundige u concrete tips. Natuurlijk is in dit gesprek ook gelegenheid voor uw vragen. Careyn vindt het belangrijk dat mensen zolang moge lijk zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. De gemeente Middelharnis subsidieert het consultatiebureau voor Seni oren, daarom hoeft u niets te betalen voor uw bezoek aan het consultatiebureau. Careyn is bezig te onderzoeken of het mogelijk is om ook in andere gemeenten op Goeree-Over flakkee een consultatiebureau voor Senioren te starten. GOEDEREEDE - Ver enigd Gemeente Belang Goedereede (VGB) heeft voor 2010-2014 een ver kiezingsprogramma dat is samengesteld door de burgers voor (loedereede zelf. Door onder andere de actieve bijdrage aan dis cussies op de VGB websi te, door deelname aan de VGB Chatsessies én door de honderden reacties via de VGB Wensenwand. Met de slogan 'Lokaal voor u, juist nu!' presenteerde de partij afgelopen week haar programma. Het VGB is tegenstander van een eilandelijke herindehng. Ondanks de standpunten van de andere gemeenten is het VGB van mening dat het belang van de burgers van Goederee de niet gediend is met een her indeling. Een alternatief ziet de partij in het vormen van één ambtelijke organisatie. Enkele uitvoerende diensten (zoals de servicebalie) zouden in Goede reede behouden moeten blij ven. Voordeel hiervan is dat Goedereede zelfstandig haar eigen keuzes blijven maken, de contacten tussen burger en bestuur klein blijven, het ser viceniveau van Goedereede op peil blijft en tegelijkertijd geprofiteerd kan worden van de schaalvoordelen van een grotere organisatie, aldus de partij. -Met V!C?B^^tft"hëtëieh slechte zaak dat dè burger tot op heden vrijwel volledig bui ten de discussie wordt gehou den. De partij is dan ook niet voor niets de initiatiefnemer van de schriftelijke enquête geweest en is van mening dat 89% van de burgers (die zich tegen herindeling hebben uit gesproken, maar voor ambte lijke samenvoeging) niet gene geerd' mogen worden. Alle argumenten van het VGB zijn te lezen op website www.neete- genherindeling.nl. Het VGB wil van oudsher betaalbare woningen voor jong en oud. De partij wil het moge lijk maken om boerderijen op te splitsen in twee aparte woningen zodat de boerderij en betaalbaar worden voor de eigen bevolking en deze tegelij kertijd in stand worden gehou den. De splitsing kan zorgen voor extra woningen zonder dat er bebouwing plaatsvindt in het buitengebied. Dit zou om die reden dan ook niet ten koste mogen gaan van het bouwcontingent. De afgelopen periode heeft de partij zich hard gemaakt voor extra investeringen in de openbare ruimte. Voorbeelden zijn het opknappen van de Ring en het Oranjeplein, maar ook meer en kwalitatief mooi er groen. Het VGB wil dit de komende periode doorzetten. Op Stellendam moet een extra inhaalslag gemaakt worden. Meer eenheid in de openbare ruimte (qua kleuren, mate riaalgebruik en groen) vindt de partij belangrijk. Ook staat ze voor minder paardenpoep in de openbare ruimte, meer bankjes langs fietsroutes en een extra fietspad over de dijken langs het Grevelingenmeer. De winkelcentra van Ouddorp en Stellendam zijn van groot belang voor de leefbaarheid in, alle kérften'^gfrar^enïééntë:* Het centrum van Ouddorp is inmiddels opgeknapt en het Oranjeplein in Stellendam wordt (mede door twee moties van het VGB) begin 2010 opgepakt. Het VGB maakt zich sterk voor het opnieuw inrichten van het parkeerter rein Dorpstienden, zodat de uitstraling past bij het centrum van Ouddorp. En uiteraard het gratis parkeren behouden. Het VGB wil meer aandacht voor historische beeldverha len om de cultuur beter zicht baar te maken. Te denken valt hierbij aan informatiepanelen, interactieve routes of kunst werken die de historie uitbeel den. Het VGB is voorstander van het sterker uitdragen van het dialect. Het VGB pleit al geruime tijd voor het ontwikkelen van het havenkanaal van Stellendam voor woningbouw en recre atie. De partij heeft eerder al twee moties ingediend om dit onderwerp in de politiek op de kaart te zetten. Dit betekent de haven opknappen, verbinden met het centrum en indien mogelijk ook met het Haring vliet. Het VGB wil voldoende, goede en veiUge speelplaatsen in alle kernen, gericht op verschillen de leeftijdscategorieën. Goede en laagdrempelige contacten tussen jongeren en bestuur ders is erg belangrijk voor wederzijds begrip. Een jonge renforum kan hier een belang rijke rol in spelen. Het VGB pleit al langere tijd voor een economisch actieplan waarin duidelijke maatregelen staan die kunnen zorgen voor meer werkgelegenheid en overnachtingen in de gemeen te Goedereede. Het VGB wil de laatste percelen op bedrij venterrein Korteweg behou den voor eigen ondernemers. Daarnaast pleit de partij voor een elkweervoorziening en bëKotfd van het zwétnbad Voor de gemeente. Het volledige verkiezingspro gramma is te lezen op website www.stemvgb.nl. Als u geen internet heeft kunt u het ver kiezingsprogramma opvragen bij Patrick Polie, raadslid VGB, tel. 06 46635646. Of via een briefje ter attentie van VGB Goedereede, p/a Klarebeek- weg 15, 3253 LC Ouddorp. VGB stuurt u het programma dan per post toe. Een deel van de kinderen van het Startblok die met 'het weer in de weer' waren. OUDE-TONGE - De kin deren van OBS Het Start blok weten sinds vorige week alles over het weer. Zoals elk jaar was er ook dit jaar een project op Het Startblok. Dan wordt er gedurende twee weken een bepaald thema hele maal uitgediept. Alle kinderen, van groep 1 tot en met groep 8 krijgen daar dan van alles over te weten. De leerhngen van groep 5 hebben zich samen met een amateur meteoroloog Dick Verhage over het weer in Oude-Tonge gebogen en verzamelde elke dag gegevens. In de tuin heeft hij al zijn meetapparatuur die is verbon den met de computer en in een speciaal programma wor den die gegevens verwerkt (in tabellen en grafieken). Hij had een speciale link voor de kin deren gemaakt zodat zij hun meetgegevens aan hem door konden geven. Die gegevens werden elke avond door Dick verwerkt. De volgende dag konden de leerlingen hun gegevens met elkaar vergelijken. Zie website: http://www.meteo-oudetonge. nl/. Andere groepen gingen op het schoolplein aan de slag met thermometers, wind- en regen meters. De kinderen van groep 3 tot en met groep 8 weten nu heel goed hoe je energie kunt opwekken met wind, want zij hebben een gastles gekregen die verzorgd werd door Andries Middelbos in het kader van het project 'het weer'. Andries Middelbos is werkzaam bij Del- tawind. Hij heeft de kinderen verteld over windenergie en hoe een (moderne) windmo len gebouwd wordt. Groep 6 heeft een heus weerjournaal gemaakt met de video. Alle leerlingen van die klas kregen daar een belangrijke rol in. Onder begeleiding van de kun stenares Mirian Zimmerman zijn vier prachtige beelden gemaakt die de vier seizoenen moeten voorstellen. De onderbouwgroepen heb ben parapluutjes versierd, vlie gers, sneeuwballen en regen bogen gemaakt. Alle werkjes en werken zijn afgelopen dins dag tentoongesteld, zodat alle ouders en verzorgers, opa's en oma's en overige belangstellen den deze konden bewonderen. Het hoogtepunt van deze ten toonstelling was natuurlijk de filmpremière en de filmsterren van groep 6. Deze had terecht een geweldige belangstelling en kreeg een oorverdovend applaus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 10