'Hie^ViWs uit ^e Piere.mttt 'Christelijk geloof is waarborg voor gezond conservatisme' Herinrichtingsplan Oranjeplein Stellendam krijgt warm onthaal in gemeenteraad Potermaaltijd Het weer van volgende week... Waarschijnlijk koude sprokkel dit jaar *V' Medaüleregen voor turners gymver. MH-SD en Zet' Dorpshuizen krijgen beamers Oud papier Melissant Bingo bij ANBO Bewoners bundelen krachten tegen ontwikkeling landgoederen Afsluiting weggedeelte Hellegatsplein EIIAnOEtl-niEUWS Groen van Prinsterer Christelijke politiek Wat is conservatisme? Edmund Burke Septuaeinta ^i* i<» i* im i* it i* im i» i* i* i* i* i* i* i<» i* i* i* i* im i* im STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD GOEDEREEDE - In anderhalfuur werkten de fracties zich vorige week donderdagavond door de agenda van de eerste gemeenteraadsvergade ring in het nieuwe jaar. Als vertrouwd onder leiding van burgemees ter Ger van de Velde, die na een onderbreking wegens het ondergaan van een operatie, weer alle energie uitstraalde om in deze belangrijke fase voor de gemeente Goedereede, er vol voor te gaan. Met een taartje en dankwoorden voor de ondervonden aandacht hamerde de voorzitter lustig de agendapun ten af. Er was discussie bij het eindrapport van de Rekenkamercommis sie over de notitie eco nomisch beleid 2005- 2010 en uiteraard bij de Regionale Structuurvi sie Goeree-Overflakkee. Grote bijval en lof voor initiatiefnemers, onder nemers en college klonk er voor het herinrich tingsplan Oranjeplein Stellendam. Buiten beeld Structuurvisie Deeltijdhuizen ^- Uitslagen Damclub r 'Denk Aantasten PAGINA 8 VRIJDAG 5 FEBRUARI 2010 MIDDELHARNIS - SGP- jongeren Flakkee hield vrijdag 22 januari, in samenwerking met de lan delijke SGP-jongeren, een politieke debatavond over christelijk conservatieve politiek. Sprekers op deze avond, die gehouden werd in de CSG Prins Maurits te Middelharnis, waren mr. C.G. van der Staaij (Twee de Kamerlid SGP), dr. H. Klink (Hervormd predi kant te Hoornaar) en Dirk- Jan Nijsink (jeugdwerkad viseur SGP-jongeren). Op de avond kwamen zo'n 70 jongeren en ouderen af. De voorzitter van SGP-jonge ren Flakkee, Marco van der Bok, opende de avond, waarna Dirk-Jan Nijsink het woord kreeg. Hij sprak een column uit over de nieuwe beginselver klaring 'Kernideeën', waarin SGP-jongeren haar christelijk conservatieve gedachtegoed beschrijft. Nijsink: "De chris telijke traditie gaat verder dan alleen dominee Kersten, als daar zijn: Groen, Bilderdijk, Aalders, Lewis, Augustinus, Bonhoeffer, Calvijn en Luther. We willen bewaren, herontdek ken en door vertellen. Je hoeft het wiel niet twee keer uit te vinden." Volgens de jeugdwerkadviseur is de SGP "een christelijke par tij met een conservatief hart". "Het gaat in het christelijk conservatisme om een gezind heid die de waarde van tradi ties, wetten en ongeschreven gedragsregels inziet voor het behoud van onze wankele democratische rechtsstaat." Hierna kreeg SGP-Kamerlid van der Staaij het woord: 'Jul- he verwoorden in Kernideeën de beginselen op een eigen tijdse manier. Het is heel goed dat jullie in praktische zaken een laag dieper gaan, naar de belangrijke vragen. Zoals: Hoe ver gaat de macht van de over heid? Het is van fundamenteel belang dat we op zulke zaken een goede visie hebben." "Iemand als Groen van Prin sterer is van eminent belang geweest voor de voiming van het christelijke politieke gedachtegoed in ons land. Hij keerde zich tegen de stel selmatige verloochening van God. De Bijbel - als onbedrieg lijke toetssteen, niet als politiek receptenboek - was voor hem de norm. Ook wij hebben de plicht om de Bijbel te vertalen naar de problemen van onze tijd, en ons te keren tegen de progressieve maakbaarheids- gedachte. Soms ontmoet je bij moslims meer respect voor de christelijke historie van ons land dan bij medechristenen." "Ik kan mij de door SGP-jon geren gebruikte benaming christelijk-conservatisme goed voorstellen, maar een term is het duidelijkst als het een ver duidelijking oplevert. Deze benaming heeft nadelen want conservatisme als term heeft verschillende invullingen gekregen. Naast christelijk- conservatisme zijn er benamin gen als christen-democratie, en christelijk-sociaal. Er moet altijd opgepast worden dat het 'democratische' of 'sociale' het christelijke niet gaat overheer sen. Daarom gebruik ik liever de term 'christelijke politiek', ook al zijn wij democratisch, zijn we voor een sociaal beleid en omarmen we conservatieve gedachten." Is de SGP-boodschap een visie met toekomst? Volgens Kees van der Staaij is de SGP niet "een partij die overal achteraan hobbelt." Als voorbeeld noem de van der Staaij drie punten waar de SGP 15 jaar geleden al achter stond, maar die nu veel breder gedeeld worden: De strafbaarstelling van het kijken naar kinderporno, een kritische visie op de Europese Unie, en het verplicht stellen van het leren van de Neder landse taal voor immigranten. "De SGP was op die punten haar tijd dus ver vooruit." Hierna kreeg dominee Klink het woord: "Er zijn twee vor men van conservausme. Er is een liberaal conservatisme - waar Groen van Prinsterer zeer beducht voor was. Hij zag dat conservatisme als de vijand van wat hij beoogde. Er was een onderhuidse verbinding met het liberalisme, de geest van de Franse Revolutie, ongeloof. Een afrekening met het chris tendom." "In Amerika is er echter een andere vorm van conserva tisme. Amerika heeft ook een revolutie gekend, deze was echter uit een heel andere geest dan de Franse Revolu tie. Groen zei al: Wat men in het ene land deed zonder de Bijbel (revolutie) deed men in het andere land met de Bijbel in de hand en dat was in feite meer een hervorming - geen afbraak. De historicus Hui- zinga merkte op dat de geest van de verlichting in Amerika gepaard ging met het christen dom. Het christendom kwam niet in gevaar door de Ameri kaanse Revolutie. Dit Ameri kaanse conservatisme is over geslagen naar Europa." Het liberale conservatisme en het christelijk getoonzette Amerikaanse conservatisme, komen volgens dr. Klink samen in de Edmund Burke Stich ting, een conservatieve denk tank opgericht door o.a. prof. dr. Andreas Kinneging en dr. Bart Jan Spruyt. "Maar door dat het twee stromingen zijn, is het lastig om een rechte lijn te trekken. Doordat men naar Edmund Burke verwijst, lijkt het of het mogelijk zou zijn om conservatief te zijn buiten het christendom om. Dit was voor Burke zelf echter ondenkbaar en onmogelijk." "Edmund Burke hield niet per se vast aan het oude, hij was bij voorbeeld één van de eersten in het Engelse Parlement die pleitte voor het min of meer loslaten van Amerika. Dat was heel progressief Ook legde hij zijn vinger bij de misstanden in de koloniën. Maar Burke doorzag als geen ander dat de Franse Revolutie een afbraak was, ongeloof met desastreuze gevolgen. "Prof Kinneging pleit voor een deugdenethiek. Een deug- denethiek is volgens Groen van Prinsterer echter niet vol doende. Algemene moraal en deugden kunnen geen stand houden tegen de stortvloed van ongeloof" Klink: "Ik prijs hel dat Kinneging onze ogen opent voor moraal en deug den. Maar op den duur is dit fundament niet bestand, als het niet beter gefundeerd is. .Alleen vanuit het geloof kon Edmund Burke adequaat de Revolutie bestrijden. Groen, die een leerling was van Burke, beweerde hetzelfde. Het chris telijk geloof is dus de waarborg voor een gezond conservatis- "Vallen nel klassieke denken en het christelijk geloof dan samen te brengen? De klas sieke oudheid en de deug- denléer zijn zonder het chris tendom niet houdbaar, maar zijn wel van wezenlijk belang. Volgens de theoloog Bavinck vloeien Griekenland (de klas sieke deugden) en Israël (waar het christelijk geloof uit voort komt) in elkaar in de Septua ginta, de Griekse vertaling van het Oude Testament. Dat is de Bijbel die bijvoorbeeld Paulus had, waar hij uit preekte en die in de vroege kerk gebruikt werd." "Israël heeft in de wijsheids boeken zoals Spreuken, in Job en in de apocriefe boeken Jezus Sirach en Wijsheid van Salomo, de leer van Plato en anderen verwerkt. Weliswaar waren de klassieke deugden ondergeschikt aan de wet van God, maar men zag tussen beide geen tegenspraak. Ze werden geïntegreerd met een eschatologisch perspectief Dus geen Evangelie zonder wet (Karl Barth) en ook geen wet zonder Evangelie (liberaal conservatisme), maar de Bijbel van a tot z. Zoals Groen zei: er is geschreven, er is geschied." "Ji,^ Sfi gfi gfi Sfi gfi gfi gfi tfi g;fk gfi Sjk i;jk ggk Sjk SJi Sfi gfii Sfi Sfk t^ In de Dierenstee wacht Neo, een leuke jonge kater, op een lief baasje. Neo is cypers-wit en hij is 8 maanden oud. Hij is heel erg lief en kroelerig en vindt alle aandacht die hij krijgt hele maal geweldig. Neo is lief voor kinderen, vindt andere katten niet 20 leuk, hoe hij zich bij hon den gedraagt is niet bekend. Neo krijgt dieetvoer ter voorkoming van blaasgruis. Dit leuke aanhankelijke ventje hoopt weer snel een gezellig thuis te krijgen. Ook Mike wil graag weer een vaste woon- stek. Mike is een leuke en lieve kroelkat, wit met zwart en 5 jaar oud. Hij kan goed met andere katten overweg en doet ook niet moeilijk over het gezelschap van hon den. Bij kleine kinderen voelt hij zich niet echt op z'n gemak, maar kinderen vanaf 8 jaar oud vindt hij geen bezwaar. Mike moet zich wel aan een dieet houden om te voorkomen dat hij last krijgt van blaas gruis. Deze vriendelijke jongen hoopt snel weer-een lieve baas te krijgen. Uiteraard wachten er in het dierenasiel nog meer kat ten, honden en ook konij nen en cavia's op een nieuw baasje. U kunt dierenasiel De Dierenstee vin den aan Groene Kruisweg I4a te Kat Mike. Numansdorp. Tel.: 0186 655150. Openingstijden: maan dag t/m zaterdag van 11.OO tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. Door Jaap Ruizeveld Een extra positief punt kwam van wethouder Van der Vlugt die meedeelde dat GS, na uit voerig overleg, had besloten mee te werken aan de aanleg van een nog ontbrekend deel van het fietspad in de schakel Flaauwe Werk en parkeer plaats Vuurtoren nabij Oud- dorp. Voor dit deel, bij het zogenoemde Blok 3, worden nu gelden beschikbaar gesteld. Tijdens een happening eind deze maand zal de gedeputeer de, ter plaatse, een vorstelijke cheque aanbieden. De raad schaarde zich achter de conclusies en aanbevelingen van de Rekenkamercommissie, na onderzoek van de uitvoe ring van de nota 'Ondernemen doen we samen', over het eco nomisch beleid. Enerzijds con staterend dat er veel activitei ten zijn en worden ontplooid, anderzijds kriüsch vaststellend dat de afgesproken jaarlijkse evaluatie niet is uitgevoerd. Derhalve bleven bijsturing en koppeling aan de onderwer pen in de nota achterwege. De raad, als controlerend orgaan, moet hier de hand in eigen boezem steken en daartoe waren de fracties bereid. Met wat nuancering in uitspraken vond men unaniem dat er meer is gedaan dan alleen op de win kel passen, maar dat een blik in de eigen spiegel niet had plaats gevonden. Daardoor bleef bui ten beeld wat er is gepresteerd. Actualisatie van de nota is nodig en daarbij moet gelet worden op een duidelijke rela tie tussen beoogde effecten, speer- en actiepunten. Ook is er meer informatie nodig over de planning en controlecyclus. De peilers in het economisch beleid - recreatie/toerisme, visserij, landbouw en het mid den- en kleinbedrijf - dienen concreet te worden ingevuld. Het voorstel om 220.000 euro te voteren voor de herin richting van het Oranjeplein in Stellendam kreeg warme ondersteuning. De fracties bui telden over elkaar met loftui tingen. "Een prima facehft en een goe de betrokkenheid van onderne mers" (CDA en ChristenUnie). "Blij met deze opwaardering in Stellendam. Schenk ook goede aandacht aan de opmerkingen van het gehandicaptenplat form" (VVD). "Een warme uitstraling, de leefbaarheid versterkend. Een Oranjeplein met straks een gouden randje" (VGB). "Hier zijn we trots op" (SGP). "Een goede impuls met betrokkenheid van onderne mers. Kortom een resultaat dat er mag zijn" (PvdA). Het col lege omarmde graag alle sym pathieke reacties. Het is nog een concept en er kan nog aan de tekst worden gesleuteld. De fracties maakten van de gelegenheid gebruik om nog enkele onderwerpen scherper te positioneren in de Regionale Structuurvisie Goeree-Overflakkee. Met als centraal aandachtspunt in de visserijcluster, de noodzaak tot behoud van de Stellendamse visafslag. Pijl (CDA) gaf zijn gevoelens de vrije loop en zei dat zijns inziens zonder visaf slag de visserij hier verloren gaat. Het item staat overigens wel in het ontwerp, maar het moet scherper, vond hij. Alle fracties meenden dat hier best een tandje in attentiewaarde bijgeschaiceld mocht wor den. Goemaat (ChristenUnie) beklemtoonde de verkeersont- sluiung, de toegangswegen N57 en N59. Van der Meer (VVD) signaleerde de parallel met de eigen Toekomstvisie en drong aan op snelheid in verband met inpassingmogelijkheden in de provinciale visienota. De libe rale voorman plaatste vraagte kens bij een suggestie van Polie (VGB) over het splitsen van schuren/boerderijen en grote (monumentale) panden. Dit zou volgens Polie een bijdrage kunnen leveren in het bereiken van enerzijds het behoud van culturele objecten en ander zijds betaalbare woonruimte opleveren. Die betaalbaarheid was voor Van der Meer het dui delijke vraagteken. De inbreng van VGB was overigens niet onlogisch omdat het voortkomt uit de grote zorg voor de leef baarheid in de kernen. "Er is nu al sprake van verpaupering. Ook van krimp van de bevol king. Bij handhaving van het migratiesaldo nul zijn creatieve initiatieven nodig", aldus Polie. SGP-er Grinwis ziet ook wel mogelijkheden om in het ruim telijke beleid bij de uitwerking van bestemmingsplannen het splitsingsitem aandacht te geven. Goemaat (CU) wilde graag informatie over de procedure die nu doorlopen wordt, mede in het licht van de geboden snelheid. Als het aan Pijl (CDA) ligt gaal de structuurvisie, na inbreng van de gewenste aan passingen, met extra 'porto direct naar Den Haag. "Geen tijd te verliezen". Mevrouw Poort (PvdA) informeerde wat de strekking is van het feno meen deeltijdwoningen. "Gaat een dergelijk project af van het contingent?" Volgens wet houder Admiraal is dat niet het geval. Het betreft wonin gen waar een aantal dagen per week wordt gewoond, bij voorbeeld door mensen die bij grote projecten in de nabijheid (denk aan de Tweede Maas vlakte) betrokken zijn. Of die deze woning gebruiken om, ter vermijding van files, van uit huis kunnen werken. Het is een nieuwe trend in wonen. Het levert een bijdrage op in het volkshuisvestingsbeleid. Vrees voor het ontstaan van zogenoemde spookwijken zou niet nodig zijn. Samenvattend vond de raad dat de eerste presentatie van de structuurvisie uiterst mager was geweest, te weinig ambiti eus, te weinig concreet en als resultaat teleurstellend. Met de verbeterde aanpak, op basis van de aanbevelingen van het Algemeen Bestuur ISGO, is er sterke vooruitgang geboekt. De SGP beklemtoonde nog een keer de noodzaak van vitaliteit. Graag accenten op gewenste onderwerpen, zoals een twee de ontsluiting van de Nieuwe Oostdijk. SOMMELSDIJK - Op zaterdag 30 januari werd in Waddinxveen de twee de wedstrijd voor het Zuid Hollands kampioenschap turnen gehouden; met ongeveer 150 wedstrijd turners een drukke wed strijd, waarop de jongens en heren in de 3e t/m 8e divisie uitkwamen. Niek de Vreeze uit Sommels- dijk behaalde een Ie plaats in de categorie Jeugd, niveau 12, 7e divisie met 106,7 punten. Ook Marijn Götzenberger uit Stad aan 't Haringvliet behaal de een Ie plaats, in de catego rie Pupil niveau 12, 6e divisie, met maar liefst 110,7 punten. In de categorie Instap, niveau 12, 4e divisie deden 3 jongens van MH-SD mee. Geert Strijd- horst uit Stad aan 't Haring vliet dwong met overmacht de Ie plaats af met 111,7 punten, gevolgd door Xander Moer kerken uit Middelharnis met 109 punten, goed voor een 2e plaats. Emil van den Doel uit Sommelsdijk haalde nog een 5e plaats binnen met 101,3 punten. In de categorie Pupil niveau 9, 3e divisie had Joris van den Nieuwendijk uit Som melsdijk 23 tegenstanders, maar met 100,3 punten mag hij zeer tevreden zijn met de 5e plaats. Micha van Rumpt uit Middelharnis, die vorig jaar doordrong in de finale van de Nederlands Kampioenschap pen, turnde met 66,6 punten naar een gedeelde 3e plaats in de categorie Jeugd niveau 8, 3e divisie. Wanneer turners in de categorie Jeugd komen (12 jaar) zijn ze verplicht om vanaf niveau 10 keuze oefen- stofte turnen. Dit betekent dat er veel meer vrijheid is om de oefening samen te stellen. Ook betekent het dat de punten telling anders verloopt en dat daardoor het aantal punten een stuk lager ligt. In de categorie Senior niveau 5, 3e divisie behaalde Johan van Nimwegen uit Sommels dijk een welverdiende Ie plaats met een voorsprong van 2,1 punten op de nummer bij een totale score van 69,1 punten. Johan heeft de afgelo pen jaren al een aantal keren op het NK gestaan als Junior, dit jaar zit hij voor het eerst in de categorie Senior en met de Ie plaats op de Zuid Hollandse kampioenschappen is de kans groot dat hij weer tot het NK door gaat dringen. Al met al zijn de Zuid Holland se kampioenschappen voor gymvereniging MH-SD zeer succesvol verlopen. Van de 11 turners die meegedaan heb ben, zijn er 7 teruggekomen niet een medaille. Zie voor meer informatie web site www.mhsd.nl. Maandag I februari jl. Afdeling 1 F. Hermelink - C. Polder 3-0 H.H. Verolme - S.W. Keijzer 0-3 C. Spee - A. Verolme 1-1 I. Mackloet - J. A. Dekker 0-3 Afdeling 2 C. Admiraal - R. Kwakernaak 0-3 G. Kamp - M. Meijer 3-0 J.A. Nipius - W. Vroegindewe- ij 0-3 R. van Rijnberk -J.Jordaan 3-0 Door vier schijven te geven, kon Hermelink drie schijven slaan naar dam. Dat laatste werd Polder fataal. H.H. Verolme voerde ten kos te van twee schijven een fraaie combinatie uit. Keijzer wist door het offeren van twee schij ven de zaak weer in evenwicht te brengen. In het eindspel maakte Keijzer een slagzet, waar Verolme geen antwoord op had. Spee en A. Verolme speelden een bijzonder boeiende partij. Helemaal aan het eind werd Verolme gedwongen een zwak ke zet te doen. Het leek erop dat het hem de partij zou gaan kosten, maar door een slordig heidje van Spee werd het toch nog remise. De twee koplopers, Mackloet en Dekker, zaten tegenover elkaar. In een positiespel kwam Dekker op het laatst net wat sterker uit de bus dan Mack loet. Daardoor wist Dekker zijn positie aan de top te ver sterken. Kwakernaak begint er weer behoorlijk in te komen. Daar werd nu Admiraal de dupe van. Een voordeeltje aan het begin bouwde hij steeds verder uit totdat het pleit beslecht was. Meijer maakt nog wat van die beginnersfoutjes. Zijn tegen stander, die wat meer erva ring heeft, doet dat niet. En dat betekende uiteindelijk de ondergang voor Meijer. Vroegindeweij liet zich door Nipius niet verrassen. Hij is door zijn overwinning één van de troonpretendenten. Van Rijnberk zorgde opnieuw voor een verrassing. Jordaan is door zijn nederlaag wal uil de kopgroep verdwenen. DIRKSLAND - Burgemeester Stoop overhandigt op donder dag 11 februari drie beamers aan de beheerders van de ver enigingsgebouwen Melishof en De Schakel en de voorzitter van het bestuur van Ons Huis. Zij komen bij elkaar in Vereni gingsgebouw Ons Huis in Her kingen. De gemeente Dirksland wil graag het gebruik van de dorpshuizen in de "drie ker nen stimuleren. Er is voor gekozen om beamers te schen ken, omdat deze steeds vaker gebruikt worden. In Melissant wordt morgen ochtend, zaterdag 6 februari, het oud papier weer opge haald voor de Hersteld Her vormde gemeente aldaar. OUDE-TONGE - Woensdag 10 februari houdt ANBO Oostflakkee een extra bing omiddag in Ebbe en Vloed, aanvang 14.00 uur. Deelname kost 4 euro. OOLTGENSPLAAT - De Plaatselijke Commissie van de SWO te Ooltgensplaat orga niseert donderdagavond 11 februari een potermaalüjd voor 55-plussers. De maaltijd, wordt gehouden in gebouw 't Centrum, Van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat en begint om 17.00 uur. Deelname kost 9 euro p.p., ook wordt er een verloting gehouden. U kunt zich tot 8 februari aanmel den bij Ati Verwoerd, tel. 06 4070II8I. De voorbije sneeuwrijke louwmaand verliep allesbehalve lauw, want we noteerden pardoes de koudste januari maand sinds 1997. In het noordoosten van Nederland was het zelfs de koudste januari sinds 1987. Het eilandenge bied was een stuk minder koud dan Noordoost-Nederland en kwam uit op een gemiddelde temperatuur van zo'n rui me graad boven nul tegen normaal bijna 3 graden. Toch sprak de kou, die nooit langdurig was, niet echt tot de verbeelding. De veelvuldige sneeuwperikelen waren veel meer in het oog springend. Inmiddels is het bekend dat we de sneeuwrijkste winter in huis hebben sinds die van 1979. Destijds was het veel kouder dan dit seizoen en viel de sneeuw bij veel lagere temperaturen. Er is overigens een zeker verband tussen een koude janu ari en een daaropvolgende februarimaand, dus louter op grond van dit gegeven zou je kunnen zeggen dat de sprok kelmaand de neiging heeft om ook koud(er) uit te gaan pakken. Waarschijnlijk koelt het volgende week weer iets af en de winterse koude boven Duitsland en_ Denemarken blijft voorlopig op de loer liggen. Aan het einde van deze week en in het weekeinde'is het wat minder koud (tot ruim 6 graden). ATfen toe kan er (ondanks de flink droge periodfen) nog enige tijd regen vallen, vooral op deze vrijdag, en'Me kans op sneeuw wordt kleiner. Het weekeinde verloopt meestentijds droog en het is niet bepaald koud dan. Met weinig wind en zelfs wat zon soms is het zelfs bijna aangenaam toeven buiten de deur. De kans op nachtelijke vorst neemt verder af. Overdag is het meestal een graad of 5. Volgende week zien we een opdringerige "depressie ver ten westen van Ierland geleidelijk oostwaarts koersen. Tegelij kertijd stijgt de druk boven Noord-Europa. De wind waait bij ons dan vaak uit het noordoosten. Daarmee wordt weer iets koudere (minder zachte) lucht meegenomen naar Zuidwest-Nederland, Een ijskoude periode, zoals vorige week nog in de weer kaarten zat, zal er waarschijnlijk niet komen. Het zal even min boterzacht worden met 10-12 graden boven nul. Die optie werd ook al even uit de hoed getoverd bij de weer modellen. We zullen het overwegend (iets te) koude weer nog wel enige tijd behouden. Volgende week opnieuw sneeuw? Bel de weerprimeurlijn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto GOEDEREEDE - De informatie die de gemeen te Goedereede eind vorig jaar verstrekte aan bewo ners van het Havenhoofd, Nieuwendijk en de Oost dijk over een voornemen van een ontwikkelaar om twee landgoederen te realiseren in de pol der Rooklaasplaat, heeft zeker niet geleid tot het scheppen van draagvlak voor deze projecten. Inte gendeel. Bewoners in genoemde buurten zijn verontrust over de hun inziens onomkeerbare aantasting van het pol dergebied. Om de tegen krachten te bundelen is recent door bewoners de vereniging Buurtschap Oostdijk en Nieuwendijk opgericht. Door Jaap Ruizeveld Ben van Os is voorzitter van de vereniging die inmiddels honderd leden telt. Hij zegt dat met dit onderwerp zorg vuldig wordt omgegaan. "Deze week is onze eerste ledenver gadering belegd. Voorafgaand hebben wij alle raadsfracties ingelicht over de oprichting van onze vereniging. Ook heb ben wij tijdig een schriftelijke zienswijze verzonden aan de provincie en in kopie aan het gemeentebestuur van Goe dereede. In een persoonlijk gesprek is wethouder Admiraal benaderd. "Mogelijke bebou wing in het open poldergebied rond de historische kern van Goedereede geeft beroering. Er komen emoties los", zegt Van Os. Op elk landgoed van 5 hectare is in het plan spra ke van een landhuis met een oppervlakte van 1000 m2 (met ruimte voor 3 wooneenheden). Het landgoed moet voor 90 procent worden opengesteld voor recreanten. De provincie wil de ontwikkeling van nieuwe landgoederen in Zuid-Holland stimuleren met een speciale regeling. Ontwikkelaars van landhuizen investeren op die manier in nieuwe natuur- en recreatie- mogelijkheid voor een breed publiek. Echter, zo vindt de vereniging, als deze regeling wordt toegepast in en nabij aanwezige grote natuur- en recreatiegebieden, zoals op de Kop van Goeree, dan schiet de regeling zijn doel voorbij. In een publicaüe stelt de nieu we vereniging: "Sterker nog, door de bouw van landhui zen, woningen en aanleg van infrastructuur wordt het hui dige fraaie kenmerkende open landschapsbeeld en belangrijk weidevogelgebied (natuur waarde) definitief aangetast en dat kan niet de bedoeling zijn". Medewerking aan het ont wikkelen van de twee nieuwe landgoederen betekent dal de weg vrij is voor projectontwik kelaars om de polders rond Goedereeede met landhuizen en bijkomende activiteiten te belasten. Om die reden is de vereniging in actie gekomen. Zij stelt zich namelijk, naast het behartigen van de gemeen schappelijke belangen van de bewoners van de buurtschap pen, ten doel de polders De Ouden Oostdyck, de Bokke- polder en Rooklaasplaat als waardevol cultuurlandschap met kenmerkende authen tieke inrichüng en kleinscha lig agrarisch en natuurgebied te behouden. De vereniging wil meedenken over ontwik kelingen binnen de polders, maar ziet niet in wat de vesti ging van landgoederen in een open onbebouwd gebied bij draagt aan verbetering van de bestaande ruimtelijke kwaliteit en huidige waarden. In verband met een spoedre- paratie aan het wegdek nabij het knooppunt Hellegatsplein dient de verbindingsweg van de N59 rechts (richting Rotter dam) naar de A29 links (rich ting Rotterdam) tijdelijk voor alle verkeer te worden afge sloten. De afsluitingen vinden plaats van zaterdag 6 februari 00.30 tot 04.00 uur, of zoveel langer of korter als noodzake lijk. Bij slechte weersomstan digheden kan het werk uit gesteld worden. Het verkeer wordt ter plaatse met gele bor den omgeleid via de A29 rechts (richting Bergen op Zoom), af- en toerit 23 (Willemstad) omleidingsroute R. Hulpdien sten kunnen in noodsituatie met aangepaste snelheid het werkvak passeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 8