Burgemeester citeert uit niet eerder gepubliceerd ooggetuigenverslag tijdens herdenking watersnoodramp Nieuwe-Tonge herdenkt voor het eerst de slachtoffers van de watersnoodramp Gemeente Oostflakkee herdenkt watersnoodramp 'Water kan ook heel gevaarlijk en gemeen zijn EIIAI1DEH.t1IElJW5 Battenoord The Last Post Opening tentoonstelling Gekozen voor avond Blokland Verschrikkelijke ervaring Kranslegging 1 PAGINA 5 X'RIJDAC; 5 FEBRUARI 2010 NIEUWE-TONGE - Ook in Nieuwe-Tonge werd dit jaar stilgestaan bij Watersnoodramp de van 1953. De werkgroep 'Nieuwe-Tonge in Bloei' had hiervoor, in samen werking met de gemeente Middeiharnis, een kor te bijeenkomst in Ons Dorpshuis belegd, met aansluitend een tocht naar het watersnoodmonument aan het Finlandplein, waar een bloemenkrans werd gelegd en één minuut stil te in acht werd genomen. In Ons Dorpshuis werd - na een paar keer te heb ben geoefend - o.l.v. Wim Soeters eerst het door hem gecomponeerde lied 'De Zee' gezongen, begeleid door de plaatselijke har monievereniging 'Apollo', dat aansluitend ook een solo-optreden verzorgde. Wethouder Bert Kleingeld hield twee korte toespra ken, één in Ons Dorpshuis en één rond het waters noodmonument. Door Hans Villerius Kleingeld merkte op dat Nieu- we-lbnge niet zijn 84 slatht- ofleis hel door de waters noodramp op één na zwaarst getrollen dorp op Goeree- Ovcrtlakkee is. Het heeft hem flan ook altijd verwonderd dat hier nooit een herdenking van de gebeurtenissen van 1953 werd gehouden. Wel wer den er sinds I februari 2008 bloemen gelegd bij de monu menten in Middeiharnis en in Nieuwe-Tonge, maar van een herdenkingsbijeenkomst voor de slaehtoljers is nooit sprake geweest. Daarvoor bleek na de bloemenlcgging in 2009 ech ter wel degelijk belangstelling, en in samenwerking met de dorpsgroep werd dit jaar voor het eerst zon herdenkingsbij eenkomst gehouden. "Elk dorp op ons eiland is onherroepelijk met waters noodramp verbonden. 'De ramp', zoals meestal wordt gezegd, maakt - hoe triest ook - deel uit van de cultuurhisto rie van ons eiland. Door het betrekken van de jeugd bij de bijeenkomst van vanavond ble ven ook zij betrokken bij de ramp en de historie van ons eiland", zei Kleingeld. "Omdat tijdens de ramp heel het dorp onder water stond, zijn de slachtoffers in eerste instan tie naar Dirksland gebracht en daar ook begraven. Latei zijn 58 slachtofïers in Nieuwe- Tonge herbegraven, inaar 26 niet. Voor hen is op de begraaf plaats in Dirksland een monu ment opgericht met daarop de namen van de slachtoffers die Wrthoiidi'r Kleiiipld Ici^l mii /■iikrli' kiiiilrmi mi liinii.s hij hrl in 1961 oiilliidile monimifiit aiiii liel Fiiüandpkiii li' Nicuwi'-'lhiiff: Folo: Hnns Villerius er begraven liggen". Bij dit inonument was het dan ook dat het voltallige college van Middeiharnis maandagmor gen al bloemen legde, wat het hier voortaan elk jaar zal blij- \en doen. Na een wandeltocht van Ons Dorpshuis naar het Finland plein sprak Kleingeld verder Hij memoreerde dat de helft \an de Nieuwe-Tongse slacht- olTers inwoners waren van Bat tenoord. "Zij vochten voor hun leven, vaak tevergeefs. Huizen, schuren en andere gebou wen verdwenen in de golven, mensen en dieren met zich meeslepend. Hele gezinnen verdronken. Anderen moes ten tnachteloos toezien hoe familie en buren in de golven verdwenen en verdronken. Met de weinige middelen die ter beschikking stonden, werd getracht mensen van de ver drinkingsdood te redden. Men ondervond die nacht de macht van de natuur. Ieder jaar, in de dagen rond I februari, gaan de geclachten weer terug naar die rarttpnacht. Daarom zijn wij vanavond hier, bij dit monu ment, bijeen. Om hen te her denken die op 1 februari 1953 zijn omgekomen. Maar ook al de slachtolTer van de natuur rampen die het afgelopen jaar hebben plaatsgevonden. En dat wij beseffen dat wij men sen, ondanks onze kennis en macht, niet alles in de hand hebben en natuurrampen niet kunnen voorkomen. De natuur blijft haar eigen weg gaan, zoals ook op 1 februari 1953. Samen met enkele Nieuwe- Tongse kinderen legde Klein geld een bloemenkrans bij het moninnent, waarna één minuut stilte werd gehouden en door een koperblazer tot besluit 'The Last Post werd gespeeld. OUDE TONGE - Ieder jaar op 1 februari her denkt de gemeente Oost flakkee de watersnood ramp van 1953. Ook dit jaar legden waarnemend burgemeester Heijkoop en de wethouders Gert- Jan van der Valk en Petra 't Hoen een krans bij het monument aan de Hee- rendijk. Daarnaast is er dit jaar ook een tentoonstel ling te zien in de hal van het gemeentehuis. Deze tentoonstelling heeft als thema 'Rijzend Water' en gaat over de watersnood ramp en de gebeurtenis sen die daarop volgden. Maandagavond opende burgemeester Heijkoop deze tentoonstelling, die nog te zien is tot en met 24 februari. Door Mirjam Terhoeve Op deze koude maandag morgen waren leden van het gemeentebestuur, nabestaan- cien en overige belangstellen den naar de watersnoodramp begraafplaats aan de Heeren- dijk gekomen om even stil te staan bij de geBeurtenissen van precies 57 jaar geleden. Onder de aanwezigen ook een grooi aantal schoolkinderen van basisscholen 'De Bron' en 'Hel Startblok'. Btugemeester Heijkoop richtte zich in zijn toespraak dan ook speciaal tol hen. De jeugd, die de toe komst heeft en later zal moeten samenwerken om de veiligheid in de regio te behouden. "Laten we in gedachte even teruggaan in de tijd", zo sprak hij. "Naar de ongerustheid, omdal het water bij eb te hoog bleef, naar de springvloed, de storm en de angst, die bij vele men.sen leefde. Naar de uren lussen aarzeling en ongeloof Naar de kou en de ontberin gen. Naar het bergen van de slachtolfers. In Ooitgensplaat werden maatregelen genomen en daardoor bleef het verlies beperkt lol twee personen. Den Bommel telde negen slacht- olTers. In Oude Tonge werd de bevolking van drie kanten oxervallen door het water en dat op een tijdstip, waarop vele mensen sliepen. Maar liefst 305 personen verloren hier het leven in deze nacht.' Mensen, die broers en ztissen verloren, ouders, die kinderen verloren, kindereu, die ouders verloren. Er was sprake van een diep en groot verdriet. Sommigen ver werkten het, anderen verdron gen het. Er was aanvaarding of berusting, al dan niet met hulp van het geloof". "Toch werden er ook mensen gered en de wederopbouw ging van start", vervolgde hij. "Er kwam veel hulp uit Noor wegen en Zweden. De Delta werken werden ontwikkeld, opdat dit nooit meer zal gebeu ren. Maar het water is constant in beweging en zal daarom blij vend onze aandacht vergen". Na deze woorden legde de btugemeester samen met de wethouders een krans bij het monument en werd er een ronde gedaan langs de gra ven. De schoolkinderen waren erg onder de indruk van het gebeuren, zeker toen zij zagen dat er ook vele leeftijdgenoot jes waren omgekomen. 's Avonds tijdens de opening van de lentoonstelling 'Rijzend Water' gebruikte Lleijkocjp woorden van gelijke strekking. "Het is belangrijk, dal we blij ven herdenken en gedenken, maar ook moeten we vooruit kijken", zei hij. "En tegen die achtergrond is de tentoon stelling 'Rijzend Water', die beschikbaar is gesteld door het Erfgoedhuis Zuid-Holland, opgebouwd. De hoofdthe- ma's zijn Llerdenken, Leren en Vooruitkijken. Via pane len, waarop foto's, kranten berichten en ander materiaal is bevestigd, krijgt men een beeld van de watersnoodramp, maar ook van het eerste her stel, de wederopbouw, van de deltawerken, de Maaslandke ring, maar ook hoe we in de toekomst moeten omgaan met water, bijvoorbeeld in com binatie met natuurontwikke ling. Op één van de panelen is onder andere ook te zien wat er \'an Nederland overblijft als er helemaal niets wordt gedaan". In de kantine van het gemeen tehuis is bovendien een film te zien, die beschikbaar is gesteld door Teun van Kempen. De film bevat originele, bijna nooit eerder vertoonde, beelden van de ranrp, de tuen erna en vooral ook van de eerste her stelwerkzaamheden op Goeree Overflakkee. De film wordt doorlopend vertoond. Burgemeester Heijkoop zei tot slot te hopen dat vele mensen, jong en oud, een kijkje komen nemen bij deze leerzame en informatieve tentoonstelling. Dat kan tot en met 24 febru ari, tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. Vooral scholen zijn ook hartelijk wel kom. Burgenifesler Van de Velde en xvethiiuder Van der Mngl leidden jKunens hel geineentehesluur een krans tijdens de herdenking x'an de lüatersnoodranip in Stellen- dam. Folo: Adri van d^r Laan STELLENDAM - Bij het monument dat herin nert aan de watersnood ramp van 1 februari 1953 werd maandagavond stil gestaan bij de ramp die 57 jaar geleden plaatsvond. De gemeente Goedereede herdacht haar 62 slachtof fers. Ter gelegenheid hier van waren veel inwoners naar het monument op de hoek van de Brielsestraat en de Eendrachtsweg gekomen. Burgemeester Van de Velde verwerkte in haar toespraak delen van een nog niet eerder gepu bliceerd ooggetuigenver slag uit die tijd. Door Adri van der Laan De korte ingetogen bijeen komst werd door een groot aan tal bewoners van de gemeente Goedereede bezocht. Onder hen waren het voltallige col lege en vrijwel alle raadsleden. Daarnaast waren ook de kinde ren van de basisscholen aanwe zig en jonge catechisanten, die allen een bloem bij het monti- ment legden. Volgens burgemeestei' Van de Velde heeft het college er bewust voor gekozen om de herdenking op de avond van 1 februari te laten plaatsvin den omdat dan zoveel moge lijk mensen in staan zijn om de herdenking bij te wonen. De gemeente Goedereede her dacht de slachtoffers: één uit Ouddorp, zes uit Goedereede en 62 uit Stellendam. In haar toespraak stond burge meester Van de Velde stil bij de verschrikkingen van die eerste dagen van februari, 57 jaar geleden. Zij deed dit aan de hand van een nog nooit gepu bliceerd ooggetuigenverslag van wijlen de heer Blokland. Zij had dit verslag aangereikt gekregen door, het uit Stel lendam allcomstige, raadslid Hmnan. Blokland was in die tijd jachtopziener en was ook nauw betrokken bij de eer ste htilpverlening tijdens de watersnoodramp. De burge meester verhaalde van de hoge waterstand op zaterdagmid dag, een waterstand die wel extra hoog was, maar niet alar merend. "Het was niet aanne melijk dat het volgend tij hoger zou zijn, twee getijden achter elkaar zo ht)og, dat kwam zel den voor Maar de wind di'aai- de en werd stormachtig..." 's Avonds bleek echter dat er wel degelijk een nog hoger tij v(jor de deur zou staan. Er werd besloten om de vloed planken te zetten en zandzak ken rond de haven te plaatsen. Veel Stellendammers waren toen al actief, maar het mocht niet baten. In de nacht liep de Molenpolder en de Spuipolder vol. Het water liep over de dijk het dorp binnen. Vanuit het westen en van uit het noorden naderde het water het dorp, "Doordat het water van twee kanten kwam, ontstond er een hele sterke stroming. Met name de bebou wing rondom de huidige Mei doornstraat kreeg het zwaar te verduren en menig gebouw stortte in..." De hulpverleners probeerden het doip in te varen, maar dat lukte vanwege de sterke stroming pas aan het eind van de ochtend. Rondom de Mei doornstraat zaten de mensen al uren op de daken. De redders haalden daar zoveel mogelijk mensen van af en'brachten hen naar veiliger terrein. Ook van een blok huizen aan de Lange- weg konden mensen in veilig heid worden gebracht. Verder had Blokland aante keningen gemaakt over hoe en waar de slachtoffers zijn gevallen. Volgens burgemees ter Van de Velde wordt uit die doctunentatie duidelijk "dat velen zijn verdronken doordal de huizen niet bestand waren tegen het geweld van het water, en instortten. Ook is een groot aantal slachtoffers gevallen op de weg naar Melissant, waar bij men onderweg de zeeën water tegenkwam en alsnog verdronk". Ook werd in het verslag gerept van de mensen die zich op 'miraculeuze wijze' alsnog wisten te redden. Door dat ze tegen een dijk aanspoel den of een boerderij konden bereiken. "Wat moet dat een verschrikkelijke ervaring zijn; je familie komt om en je blijft alleen (jf met enkelen achter". Veelal heeft men volgens de burgemeester in deze streek van de ouders de angst van het water meegekregen, "maar ook de niet verwerkte trauma's, de weggedrukte spanningen heb ben op de generatie daaina zeker invloed gehad". Veel respect heeft burgemees ter Van de Velde voor de red ders en hulpverleners van het eerste iiiu; maar ook voor hen die de wederopbouw ter hand namen. Zich richtend tol de school jeugd verzekerde zij hen dat de Watersnoodramp voor oude ren één van de meest ingrij pende gebeurtenissen in biui leven is geweest. "Dat mag en kan niet vergeten worden. Ook voor jullie is dat heel belang rijk. Jullie zien de zee, het water, vaak als vriend en dat.is ook goed, immers hel is gewel dig om erin te spelen en te zwemmen. Maar de geschiede nis leert ons dus dat het water ook heel gevaarlijk en gemeen kan zijn. Blokland heeft zijn ooggetui genverslag beëindigd met de woorden dat het is gemaakt ter herinnering en lol waarschu wing, "dat men nooit moet denken dat zo iets niet meer voor kan komen". Volgens bur gemeester Van de Velde is dit dan ook de reden dat men de watersnoodramp blijft herden ken. Zij sprak de hoop uil dat de jongeren het stokje van het herdenken in de toekomst over zullen nemen. Na de toespraak \'an de bin- .gemeester legde zij samen met wethouder Van der Vlugt een krans namens het gemeentebe stuur Vervolgens werden door nabestaanden en anderen bloe- meti bij het monument gelegd. De schoolkinderen zetten in totaal 69 rozen in vazen bij het monument. Met één minuut stilte en een défilé werd de plechtigheid afgesloten. Verder was er nog gelegenheid om wat na te pra ten in verenigingsgebouw De Rank. Meer foto's op imvw.edanden- nieuws.nl. Burgemeesteren wethonders kggen een krans hij het monument op de Watersnoodhegraafplaats te Oude-Tonge. Foto: Wim van Vossen Fotografie De tentoonstelling 'Rijzend Water' in het gemeentehuis te Oude-Tonge. Foto: Wim van Vossen Fotografie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5