Scheidend KNRM-voorzitter Cees Sinke Ridder in de Orde van Oranje Nassau Zwarte Pieten rond verantwoordelijkheid en financiële controle exploitatie De Staver Kees van Eek 25 jaar als organist verbonden aan Hervormd 'Stad Vocaal concert Prins Maurits ensemble Klimaatbeleid op Goeree- Overflakkee? EIIAtlDEtl-niEUWS Hamer Geweldige tijd Ridder Alert Rectificatie: Vriendschap Geen zijden draadje Beleving In dienst van God PAGINA 6 DINSDAG 2 FEBRUARI 2010 'Ridder' Cees Sinke en zijn echtgenote handigd aan Oer van de VeUk {inzet) OUDDORP - Het leek een 'gewone' gezellige bijeen komst te worden van de Plaatselijke Commissie van de KNRM in Restau rant Duinzicht. De enige bijzonderheid zou zijn dat voorzitter Cees Sinke de voorzittershamer officieel zou overdragen aan zijn opvolgster burgemees ter mevrouw Ger van de Velde. Hoewel Sinke tij dens het uitoefenen van het burgemeestersambt al tientallen malen een lintje had uitgereikt, had hij vrijdagavond pas op het laatste moment in de gaten dat hij déze keer de versierselen die behoren bij een Koninklijke onder scheiding opgespeld zou krijgen. Door Adri van der Laan De bijeenkomst van de plaat selijke afdeling van de KNRM - waar bestuurders, redders en donateurs aanwezig waren - zou het laatste optreden zijn van Cees Sinke als voorzitter van de plaatselijke afdeling. In zijn openingswoord wees de scheidend voorzitter erop dat hij in de afgelopen vijftien jaar leiding heeft mogen geven aan een organisatie waarin "prach tige, boeiende en enerverende met de ridderorde, nadat hij eerder op de avond de voorzittershamer van de plaatselijke commissie van de KNRM had over- Foto: Adri van der Laan I dingen zijn gebeurd". Een tijd waarin het aantal acties is ver dubbeld, maar waar ook de organisatie 'steviger eH inge wikkelder' is geworden. Sinke was de eerste voorzitter van de Plaatselijke Commissie gewor den, omdat voorheen deze functie werd bekleed door 'agenten'. Hij noemde zijn voorgangers Dirk de Jager en Cor Noordhoek. De laatste officiële daad als voorzitter was de uitreiking van de insignes aan de vrijwil ligers van de KNRM stations in de gemeente Cioedereede. De volgende redders ontvingen een medaille plus oorkonde uit handen van scheidend voor zitter Sinke: Tjerk Zandburg voor 10 jaar en zijn broer Jan Zandburg voor 15 jaar red dingswerk. Peter Cirinwis en Peter Meijer werden eveneens onderscheiden voor 15 jaar actief zijn voor de KNRM, Kees Koese 20 jaar en Willy en Jan Flohil hebben maar liefst 35 reddersjaren achter de rug. Aan het eind van zijn toespraak liet C^ees Sinke weten dat er een 'tijd van de komen en een tijd van gaan is'. Voordat hij de ver sierde voorzittershamer (die overigens nooit gebruikt is) aan zijn opvolgster overhandigde, gaf Sinke aan dat het bij de tra ditie van de KNRM hoort dat een burgemeester voorzitter is van de plaatselijke commissie. Maar volgens hem wil dit niet zeggen dat een burgemees ter altijd actief, betrokken en enthousiast is voor de KNRM. Van de belangstelling en betrokkenheid van zijn opvol gerster was hij echter overtuig. Hij noemde haar een 'dame met een warme belangstelling voor de KNRM'. Volgens hem kon Ger van de Velde het voor zitterschap met een gerust hart overnemen, want de commis sie heeft de beschikking over "goed en gemotiveerd perso neel, goeie gebouwen en een pracht vloot". Enthousiast nam mevrouw Van de Velde de voorzitters hamer in ontvangst. Hierbij wees zij erop dat zij ongetwij feld de enige voorzitter van een plaatselijke afdeling zal zijn die twee schippers op de rand van haar bed heeft gehad... Verder maakte zij bekend dat Sinke in de afgelopen week een eerste prijs heeft gewonnen als deba ter tijdens een bijeenkomst van het minister van LNV. In haar dankwoord aan Sinke stond mevrouw Van de Velde stil bij de 'geweldige' tijd die er is geweest tijdens het voor zitterschap van Cees Sinke. Er is een groot aantal zaken tot stand gekomen, waarbij de realisatie mede te danken is aan de "inzet, betrokken heid en de drive" van Sinke. Ze noemde in dit verband de twee goede boothuizen en het nieuwe drijvende boothuis in de Grevelingen. "Als voorzitter heb je op voortreffelijke wijze leiding gegeven aan deze plaat selijke commissie. Een commis sie die verantwoordelijk is voor de operationele gereedheid van de reddingsstations. Zij draagt er zorg voor dat er 24 uur per dag zowel in Ouddorp als in Stellendam voldoende goed opgeleide en geoefende vrijwilligers beschikbaar zijn om uit te kunnen varen met de meest moderne apparatuur en reddingboten", aldus Van de Velde. Verder roerde zij de vele veranderingen aan, die er sinds het aantreden van Sinke in 1996 zijn doorgevoerd, zoals de vernieuwing van de vloot en de verbouwingen van de onderkomens voor de beman ning. Als nieuwe voorzitter had Ger Van de Velde enerzijds het gevoel in een gespreid bedje te komen, maar zij is zich er wel van bewust dat ook onder haar voorzitterschap er nog meer veranderingen zullen wor den doorgevoerd. Zij noemde het samenwerken met de vei- ligheidsregio, de strandred- dingsbrigade en de verande rende eisen aan opleiding en training. Ook maakte ze van de gelegenheid gebruik om mee te delen dat het gemeen tebestuur heeft besloten om 'redder aan de wal' te worden en vanuit die hoedanigheid jaarlijks een bedrag van 250 euro over te maken. "Dit als blijk van waardering voor de KNRM-organisatie als geheel en de beide stations Ouddorp en Stellendam in het bijzonder. Als cadeau kreeg Sinke een envelop waarin een bedrag zit dat hij voor zijn hobby fotogra fie kan besteden. Tijdens het tweede deel van haar toespraak droeg mevrouw \'an de Velde haar ambtsketen, als teken dat zij als burgemees ter nog een officiële handeling diende te verrichten. Inmid dels was een ander deel van de ruimte in Restaurant Duinzicht bij de bijeenkomst betrokken en in dat deel vertoefden, tot verbazing van Cees Sinke, zijn naaste familieleden en collega bestuurders van de organisa ties waar Sinke bij betrokken is. Burgemeester Van de Velde somde de vele functies op die Sinke nog behartigt. Hij is lid van de Raad van Advies van het Scheepvaart en Transport C^ollege te Rotterdam, waar ook de Visserijschool deel van uitmaakt. Hij is al meer dan tien jaar voorzitter van de Bedrijfstakcommissie Zeevis- vaart. Verder is hij vdorzitter van de Raad van Toezicht van de Edudelta Onderwijsgroep, lid van de Raad van Toezicht van Careyn Zorgorganisatie Zuid-West Nederland. Sinke is ook voorzitter van de Visserij vereniging Zuid-West en voor zitter van het comité 125 jaar Apollo. Burgemeester Van de Velde roemde de goede contac tuele eigenschappen, het grote netwerk en de ruime kennis van Sinke. Ook werden de contacten met de Pools gemeente Ladek Zdroj genoemd, waarvan Sinke tijdens zijn burgemeesterschap van Goedereede de initiatief nemer was. Het was dan ook een 'super- trotse' burgemeester Van de Velde omdat aan haar de eer was om Cees Sinke de ver sierselen op te spelden en de oorkonde te overhandigen die behoren bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Natimrlijk werd deze onder scheiding in grote dankbaar heid aanvaard door Cees Sin ke. Een aantal sprekers stond tijdens de avond eveneens stil bij dé verdiensten van Sinke. Onder hen waren Johan Nooit- gedagt van de Nederlandse Vissersbond, Roemer Bogaard van de KNRM, Wim Oving van Careyn en uit handen van Adam Tanis en Yvet Lupgens ontving hij een sjerp waarop met vergulde letters 'Ridder Cees' prijkte. Dit namens de Visserijvereniging Zuidwest. Vervolgens was het de tijd dat Sinke in informele sfeer de felicitaties in ontvangst kon nemen van 'zijn' mensen. Onlangsgaf het Prins Maurits bovenbouw vocaal ensemble 'Feeling' van de Prins Mau- ritsschool te Middelharnis een concert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dit was zo'n groot succes dat besloten werd het concert in uitgebreide vorm te herhalen op Goeree-Overflak- kee. Het ensemble bestaat uit slechts twaalf scholieren die er niet voor terugschrikken om vijf of zesstemmig te zingen. Ze zingen een repertoire dat andere koren iiiet kennen,en dat is opgebouwd in de aan loop naar een concertreis naar de Hongaars Gereformeerde Kerken in Roemenië. Op vrijdagavond 5 februari zal in de Hervormde Kerk van Dirksland het programma wor den uitgevoerd dat in Roeme nië gezongen werd. Nagenoeg alle nuiziek is gecomponeerd of bewerkt door de dnigent van het ensemble. Mar van der Veer. De reden om de muziek zelt te schrijven is de samenstelhng van het ensemble, waarvoor nauwelijks muziek is gecompo neerd. Er worden werken uitgevoerd in de Hongaarse taal, waaron der een bewerking van Psalm 130 en andere kerkliederen uit Hongarije/Roemenië. Opval lend zijn ook de zesstemmige Engelstalige psalmen die door de negen 'meiden' van het koor, soms dubbelkorig wor den vertolkt. Ook is er plaats voor oude en hele nieuwe muziek, dit laatste in de vorm van spiritual en gospel. Tevens worden deze avond twee nieu- w'e composities uitgevoerd, een nieuwe bewerking van 'Be still of the presence of the Lord' en de dubbelcanon met soli 'A light on my path'. Naast het koor treden er ook solisten op. Zo worden diverse duetten uit gevoerd waaronder het Stabat Mater van de 400 jaar gele den geboren componist Per- golesi. Het koor maakt verder gebruik van de diverse ruimtes in de kerk. Het concert begint om 20.00. Om de kosten te bestrijden wordt een toegangs prijs gevraagd van 5 euro. MIDDELHARNIS - Na een eerste bespreking in de informatieve bijeen komst zal de gemeente raad donderdag 4 februa ri definitief de conclusies en aanbevelingen vaststel len met betrekking tot het eindrapport Quick Scan administratieve organisa tie en interne beheersing Stichting Olympia. Deze stichting is de rechtsper soon die de exploitatie van het sport- en recrea tiecomplex De Staver voor zijn rekening neemt. Er is sprake van een subsidie relatie tussen de gemeen te Middelharnis en de stichting. De gemeente draagt, op grond van de begroting 2009, bij in de huur 416.160 euro; het nadelig exploitatiesaldo 216.000 en extra beste dingen 2009 in hoogte van 385,390 euro. In de overeenkomsten is er bij de vaststelling van de pro grammabegroting 2010- 2013 een structurele ver hoging opgenomen van het onderhoudsbedrag met 282.000 euro voor 2010 en 100.000 euro voor de jaren daarna. Door Jaap Ruizeveld Eind vorig jaar bereikten het college van B en W signalen dat er, nu voor de tweede keer binnen enkele jaren, bij De Sta ver financiële onregelmatighe den waren geconstateerd. Het zou gaan om salarisdeclaraties van de, inmiddels overleden, manager van De Staver. In het rapport wordt gesteld dat ten aanzien van de declaraties van de algemeen manager noch de gemeente noch het stichtings bestuur een belangrijk aan knopingspunt opmerkten. Een eenvoudige analyse van de post 'Ingeleend personeel' in de- jaarrekeningen 2004 t/m 2007 gaf aan dat er sprake was van een stijging van 85.000 euro in 2004 naar liefst 172.000 euro in 2007. Dit had op zijn minst al tot kritische vragen aanlei ding moeten geven, stelt het rapport. Na kennisneming van de sig nalen nodigde het college eind november 2009 het bestuur van de stichting Olympia uit voor overleg. Aan de hand van dit gesprek besloot het gemeentebestuur de concern controller, op basis van de subsidierelatie, een quick scan bedrijfsvoering te laten uitvoe ren. Daaraan gekoppeld ook de onderzoeksvraag naar de rol van de gemeente hierin. Na presentatie en bestudering van de notitie gaf het bestuur van de stichting Olympia eind december 2009 aan alle aan bevelingen te zullen overne men. Ook leverde zij een plan van aanpak om in de gecon stateerde tekortkomingen te voorzien. Het college kon zich in deze aanpak vinden. Onvoldoende Inhoudelijk komt uit de quick scan bedrijfsvoering naar voren dat het stichtingsbestuur meent dat de accountant er onvoldoende in is geslaagd om het bestuur te informeren over de uitkomst van de controles en in zijn adviserende taak zou zijn tekort geschoten. Het is aan het bestuur een besluit te nemen hoe men hiermee zal omgaan. De accountant heeft op zijn beurt deze maand gesteld dat hij ervan uitging dat de aan de algemeen mana ger aangeboden stukken in een bestuursvergadering aan de orde werden gesteld. Dit zou volgens hem blijken aan de hand van notulen van de bestuursvergaderingen. Daar bij is ook altijd aangegeven dat het bestuur een onderhoud met de accountant niet nodig achtte. De managementietter was te allen tijde gericht aan het bestuur. Burgemeester en wethouders merken hierbij op dat door het voldoen aan de aanbevelingen van de concerncontroller over dit punt geen misverstanden meer kunnen ontstaan. In de onderschreven aanbevelingen voor gemeente en stichtings bestuur gezamenlijk wordt de nadruk gelegd om te komen tot een schone lei in de weder zijdse schuld- en vorderingen- positie. Een schone lei schept orde en biedt ruimte voor nieuwe afspraken. Uiteraard dient ook de exploitatieover eenkomst scherp te worden geëvalueerd. Niet verwonder lijk als men bijvoorbeeld leest in het quick scan rapport dat er tussentijdse financiële rap portages ontbraken en de alge meen manager eenzijdig' een verhoging van de tariefstelling kon doorvoeren, kort voordat het huidige bestuur aantrad. Ook wordt kritisch opgemerkt dat de gemeente alert moet reageren wanneer de stichting Olympia gemaakte afspraken niet nakomt. Duidelijk moet worden geformuleerd aan wel ke doelen de gemeente samen werkt met de stichting Olym pia. Aanbevelingen, conclusies en genoemde reacties zijn ter inzage gelegd bij de raadsstuk ken en in eerste instantie reeds besproken in de informatie ve raadsbijeenkomst. Zoals gemeld staat het onderwerp donderdagavond op de for mele raadsagenda. Het college stelt dat deze situatie bij De Sta ver ook van de gemeente een aanscherping van handelwij zen vergt. Besloten is de aanbe velingen in de quick scan over te nemen en uit te laten voeren Een wijziging van regelgeving of iets dergelijks acht het col lege niet nodig. Het college wil de raad over zes maanden inlichten over de resultaten van de aangepaste handelwijze en zo mogelijk ook over de uit komsten van de jaarrekenin gen 2008 en 2009. In het ingezonden stuk van Pim Balde uit Nieuwe-Tonge, in onze editie van vorige week dinsdag, is een belangrijke zin weggevallen. Hieronder enke le alinea's met cursief gedrukt de weggevallen zin. Op Europees niveau is men met klimaatbeleid en de samenhang die dit heeft met onze directe leefomgeving al geruime tijd bezig. Dat blijkt ook uit een onlangs geschre ven brief van commissaris Barroso namens de Europese Unie aan premier Balkenende die op eigen gezag verzocht om afzwakking van Europees natuurbeschermingsbeleid. (Beleid dat overigens Vooral op aandringen van Neder land zo is vastgesteld). Bar roso weerlegt in zijn brief alle punten van Balkenende. De kern van zijn antwoord is dat er in Europa breed gedeelde bezorgdheid heerst over het verlies aan biodiversiteit. Dat via de aanwijzing van Natura 2000 gebieden genoemde soortenrijkdom beschermd en verbeterd dient te worden. Dat economische activiteiten in de buurt gewoon voortgang kunnen vinden, mits rekening houdend met de vastgestelde natuurbeschermingsdoelen. En dat in economisch opzicht inves teringen in naluurgebieden een veelvoud aan opbrengsten opleve ren! Kortom, uit economische motieven en uit natuur- en klimaatbelang een acceptabel evenwicht tussen economische belangen en natuurbescher ming. MIDDELHARNIS - Het ■was op 9 december vorig jaar precies 25 jaar gele den dat de Middelhar- nisse fietsenmaker Kees van Eek benoemd werd tot organist van de Hervorm de Gemeente van Stad aan 't Haringvliet. Ruchtbaar heid hieraan geven had voor de jubilerende orga nist niet direct gehoeven, maar graag organiseerde men toch een avond waar op min of meer officieel bij dit heug'lijke feit werd stilgestaan. En zo kwam 't ervan dat zaterdagavond 23 januari een samen- zangavond werd belegd in de Hervormde kerk, rond het Leeflangorgel waarop Kees al weer zo veel jaar lang - samen met collega-organisten - onon derbroken de gemeente zang begeleidt tijdens de eredienst. Van de avond is ook een Cd-opname gemaakt. Door Hans Villerius Er waren voor de jubileuma vond uitnodigingen de deur uitgegaan, naar diverse per sonen met wie Kees in relatie staat met betrekking tot zijn organisfschap. Zelf had 'ie ver wacht dat er zo'n vijftig, zes tig belangstellenden zouden komen; dat bleken er echter zeker tweehonderd te zijn, van Ouddorp tot Ooltgeitsplaat, waaronder diverse eilande- lijke predikanten en bevriende organisten. "Nee, weetje, voor mezelf hoeft al die drukte om mij heen niet zo nodig", zegt Kees, "maar als ze naar je toe komen met de boodschap dat ze graag zo'n avond voor je wil len organiseren, dan is dat toch leuk". Uit de praktijk weet Kees nl. dat zulke avonden ook een beetje het karakter van een reünie dragen, en daar hecht hij wel aan. In 2005 had hij ook al zo'n avond, maar dan i.v.m. zijn 25-jarig jubileum als orga nist in de Hervormde Gemeen te van Ooitgensplaat, waar hij nqg steeds speelt, en nog eer der had hij 'n jubileumavond waaraan ook z'n toenmalige leermeester Aiie J. Keijzer meewerkte. Die avonden droe gen ook 'n sterk vriendschap pelijk karakter. En dat was tij dens de avond in Stad opnieuw Toch droeg deze avond voor Kees persoonlijk een ander karakter dan anders, en in sobere bewoording vertelt hij waarom. Enkele jaren geleden is hij zeer ernstig ziek geweest, van het ene moment op het andere, en voor zijn leven werd gevreesd. Waar in dergelijke situaties de uitdrukking wel wordt gebezigd dat het leven aan een zijden draadje hangt, heeft Kees echter ondervon den dat dit anders is, dat 't God is die 'm vastgehouden heeft en dat, ondanks de omstandighe den, je leven dan niet slechts aan een zijden draadje hangt. "Het is voor mij een wonder dat ik er nog ben en dat ik ook deze avond in Stad nog heb mogen meemaken. Dan hoeft 't zo'n avond ook niet zo nodig om Kees van Eek te gaan, maar gaat 't om de eer en de dienst van God, waarin je, ook als organist, bezig mag zijn. Begrijp je?" Boodschap Tegen die achtergrond had hij dan ook het programma voor de samenzangavond in Stad samengesteld. "Daar heb ik niet over zitten verzinnen, maar het is gewoon gprijpt tus sen de fietsen. Met een duide lijke lijn en een persoonlijke boodschap erin". Als bijzonder heb ik 't ook ervaren dat ds. Catsburg dit allemaal precies zo heeft aangevoeld en ver woord tijdens zijn toespraak deze avond, hoewel wij daar verder geen enkel overleg over hebben gehad met elkaar." Op het programmaboekje stond vermeld Jubileumcon cert', maar dat heeft Kees er bewust niet van willen maken. "'t Ging om kerkorganistschap, en 's zondags zitje niet te con certeren dus dat wilde ik nu ook niet. Zelfs geen lange voor spelen, maar gewoon de men sen laten zingen." En gezongen werd er, deze avond. Vol over gave, daartoe zeker ook gedre ven en gestimuleerd door het spel van Kees. "Het is een stuk je innerlijke beleving, wat de mensen opmerken die meezin gen, en dat vindt z'n weerslag op de gemeentezang", legt hij uit. "Dan ontstaat er een wis selwerking tussen organist en gemeente". Op muzikaal gebied is het een weinig bewogen periode geweest in Stad aan 't Haring vliet, maar in gemeentelijk opzicht was het dat wel, brengt Kees in herinnering. "De mooiste periode was die onder ds. Burger. Dat was een geze gende tijd, waaraan ik waarde volle herinneringen heb". Vijfentwintig jaar als organist in dienst van Hervormd 'Stad'. Voor zichzelf ervaart Kees dat toch genuanceerder. "Ik zie 't zo: tot aan het moment dat de dominee aan 't begin van de dienst het votum uitspreekt, ben ik inderdaad in dienst van de Kerkrentmeesters, maar daarna niet meer. Is de kerk dienst eenmaal begonnen, dan sta ik in dienst van God, en van niemand anders." Door zijn ziekte en herstel heen is hij zich daar nog meer van bewust geworden. "Na alles wat ik, ook de laatste jaren, heb meegemaakt, blijft er maar één ding over: Psalm 68 vers 10 - 'Geloofd zij God met diepst ontzag'! Naast de belangstelling tij dens de jubileumavond heeft Kees ook daarvóór van diverse kanten en in allerlei vormen blijken van meeleven en waar dering ontvangen. Bovendien kreeg hij op de avond zelf uit handen van Kerkrentmeester Jaap Mackloet een zilveren draaginsigne met bijbehoren de oorkonde uitgereikt. Na afloop was eer een informeel samenzijn in gebouw 'De Ark' naast de kerk. Kees van Eek, met achter zich het orgel van Stad, dat hij al weer 25 jaar lang bespeelt Foto: Hans ViUerius

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6