T^ieu^s uit ie- Pitre-nsttt Scheepsrampen in oorlogstijd (2) ^Oostflakkee moest op veel fronten van ver komen, maar ligt nu op stoom' Expositie ^Vissen van ons onderbewustzijn' Jaaroverzicht KNRM Acties Stations Ouddorp en Stellendam EIIAIIDEii-niEÜWS *y *y STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Wethouderskoppel: Draagvlak Zorgen Trots Opbrengst soepverkoop Dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' Psalmzangavond voor Haïti GBS dienst in Rehobothkerk Deucalion Ajax Maas PA(;iNA4 VRIJDAG 29 JANUARI 2010 Ai «I «i 'fi i£^ In de Dierenstee vevblijit momenteel een aantal poezen die al aardig op leef tijd zijn en natuurlijk hopen zij ook snel weer een nieuw baasje te krijgen bij wie ze nog van een mooie oude dag mogen genieten. Omdat ze al wat ouder zijn, wil- len ze het liefst een rustig thuis bij iemand waar geen kleine kin deren en geen andere huisdie ren in huis aan wezig zijn, want ze zitten niet echt meer te wachten op een hoop drukte om hen heen. Nala is een zwarte poes van 15 jaar, een poes die een beetje extra zorg en aandacht nodig heeft want haar zicht is niet zo goed meer Ook moet ze zich aan een dieet hou den om te voorkomen dat ze last krijgt van blaasgruis. Nala is een lieve poes die, doordat ze niet meer zo goed ziet, zeker wat tijd nodig zal hebben om te «ennen aan nieuwe mensen en een nieuwe woon omgeving. Maartje en Sientje, een c\ per se en een lapjespoes, zijn beiden 12 jaar oud. Deze twee poezen zijn altijd samen gevveest en ze willen dan ook graag bij elkaar blij\en en samen geplaatst worden. Het zijn twee lieve poezen, wel een klein beetje schuchter nog allebei, die ook wat tijd nodig zullen hebben om zich thuis te gaan voelen. Lotte is een cyperse poes van 15 jaar. Lotte is een lieve poes, maar ze is nog wel uat angstig. Maar met een beetje geduld, tijd en liefde zal ze haar bangigheid beslist wel weten te overwinnen. Literaard wach ten er in het dierenasiel nog meer katten, honden en ook konijnen en cavia's op een nieuw baasje. U kunt die renasiel De Dierenstee vinden aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186 655150. Openingstijden: maandag tin zaterdag van 11,00-16.00 uur Website: www.dierenstee.nl. OUDDORP/STELLENDAM - Het jaar 2009 was wetr een druk jaar voor KNRM Station Ouddorp. In totaal waren er 102 acties, net zoveel als in 2008. Er werden 153 perso nen en 2 honden \eilig aan wal gebracht. De meeste acties vonden plaats op het Grevelin- genmeer, daarnaast ook op de Noordzee. Het merendeel van de acties was voor waterspor ters, zoals zeiljachten, motor boten en smfers. Er waren 29 acties voor surfers, waarvan 15 kite surfers. Er werden 2 stoffelijke overschotten aan wal gebracht. Voor zwemmers moest 7 keer worden uitgeva ren en er waren 3 medische evacuaties. Op 28 januari werd het ver nieuwde bemanningsverblijf aan de Stoofweg in gebruik genomen. Op 2 mei was het Nationale Reddingbootdag en bezochten ongexeer 625 per sonen station Ouddorp. Per 1 oktober werd Coen van der Linde aangesteld als schipper. Verder waren er de nodige oefeningen en opleidingen. Ook voor het station Stellen- dam was het een druk jaar, met 91 acties waren dat er zes meer dan het jaar daarvoor. In totaal werden in 2009 219 personen veilig aan wal gebracht. Door de schipper en de bemanning van de Prinses Margriet en de Antoinette werd 67 keer uitge varen voor acties op de Noord zee. Voor de reddingboot op het Haring\'liet bedraagt dit aantal 24. Voor de visserij werd 14 keer gevaren. \'oor kite sur fers op de Noordzee 13 maal, meestentijds bij de Slufter. Op 2 mei werd de Nationale Red dingboot dag gehouden. Er waren die dag ongeveer 1500 bezoekers. Op 26 juni was er de feestelijke opening van het vernieuwde bemanningsver blijf. Op 20 augustus volgden de kantelproeven van de nieu we reddingboot bij Aluboot in Hindeloopen. Ook werden deze maand na een zoekactie twee stoffelijke overschotten aan wal gebracht. Eind okto ber vond de duurtest van de nieuwe reddingboot plaats en was deze te zien op de Tha mes. Op 1 november werd de Donateursdag gehouden. Op 7 november werd de nieuwe red dingboot, de Antoinette, fees telijk gedoopt en in gebruik genomen, in aanwezigheid van de schenkers en ongeveer 200 genodigden. Behalve de acties waren er ook voor de beman ning van dit station de oefenin gen, opleidingen en cursussen, alsmede het onderhoud van de reddingboten. De wethouders Petra is binnengehaald en. 'l Hoen /ojin ui en Gert-Jan van tvoering komt. der Valk van de gemeente Oosljlakkee: trots dan een groot aantal projecten Foto: Wim van Vossen Fotografie OUDE-TONGE - "In nauwe samenwerking met de frac ties in de raad zijn we erin geslaagd een omvangrijk dossier, college werkprogramma, waar alle partijen bij het begin van de sessie in 2006 ook voor wilden gaan, te realiseren of op onderwerpen in uitvoering te zet ten. Populair gezegd: We liggen goed op stoom. Nu is het belangrijk om de komende 2,5 jaar vóór de herin deling, stevig door te pakken. Zorgdragen voor conti nuïteit. Voorkomen dat er stagnatie ontstaat. Duidelijk investeren. Niet nog even op de spreekwoordelijke win kel passen. We dienen het eiland Goeree-Overflakkee, als beeldmerk, op de kaart te zetten. Recht doen aan de eigenheid van 14 dorpskernen. In dat geheel is het uiteraard ook onze taak om Oostflakkee stevig te posi tioneren. Wat ons betreft? Wij willen het karwei graag afinaken". Aan het woord is een op elkaar ingespeeld wethouderskoppel, .Petra 't Hoen (PvdA) en Gert-Jan van der Valk (ChristenUnie) van de gemeente Oostflak kee. Door Jaap Ruizeveld Met nog een maandje te gaan voor de gemeenteraadsverkie zingen lijkt een evaluatie van het collegewerkprogramma 2006-2010 te passen in een gestroomlijnde campagne. Dat komt in een wat breder perspectief te staan als blijkt dat ook in vorige zittingsperi oden kort voor het eind van de rit in een openbare raads vergadering de balans is opge maakt. Coalitie en oppositie kunnen hun pijlen richten. Dat gebeurt ook, maar er wor den thans beslist geen messen geslepen. Kritisch, doorgaans loyaal en altijd constructief, zegt het college als typering over de opstelling van de raad. Op hun beurt spreken fracties tevredenheid uit o\er hetgeen door het college, in gezamen lijkheid met de raad, is bereikt. Eén coalitiepartij reikt zelfs het rapportcijfer 8 uit. "Dat is sympathiek", reageert Van der Valk glimlachend. "Maar weetje, in mijn schooltijd ging ik voor meer". Hij vervolgt: "Oostflakkee moest, om het zo te formuleren, van ver komen. Er is politieke moed getoond om projecten die jarenlang niet op tafel konden worden gebracht, nu in de productie op te nemen. Ook zijn nieu we elementen toegevoegd en beleidsvelden ontwikkeld". "Zoiets doe je niet als bestuur alleen. Je hebt in de samenle ving draagvlak nodig om zaken voor elkaar te krijgen. Tover woorden zijn er niet. Maat schappelijke participatie \an burgers, bedrijven en instellin gen, ondersteund met goede communicatie, zijn de hand vatten in een verbeterde rela tie tussen lokale overheid en de inwoners. Hierin is veel geïn vesteerd. Ook voor het college en de ambtelijke organisatie waren en zijn er leermomen ten. Een pro-actieve opstel ling naar burgers en bedrijven. Overlegsessies, informatie- en voorlichtingsbijeenkomsten in een zo vroeg mogelijk sta dium van planvoorbereiding. Inspraakmogelijkheden en terugkoppeling van reacties op ingediende zienswijzen. Dat alles betaalt zich uit. Overleg in het voortraject, bereidheid naar elkaar te willen luisteren, ook diep gaan bij heikele knel punten. I)at betekent minder bezwaarschriften en dus min der vertraging in het eindpro- ces. Kijk ook naar onze raads vergaderingen waarin weinig amendementen en of moties worden ingediend. Als college stellen we ons open en transpa rant op. Zijn bereid aangedra gen onderbouwde items, ver- beterpunten, over te nemen en onze visies bij te stellen. Daar zijn geen stapels papier voor nodig. Een corrigerende kriti sche uiting nemen wij serieus". Geen hoofdpijndossiers, ver wikkelingen of zorgenkindjes? "Natuurlijk wel", zeggen Petra 't Hoen en Gert-Jan van der Valk. "Alleen al dat soms voor bereiding en ontwikkeling veel meer tijd vragen dat je graag wilt". Enkele onderwerpen noemen? Het voorkomen van verpaupering in de kernen. De lange proceduretijd rond de masterplannen Achthuizen en Molenpolder. Het dossier recreatiewoningen. Het cen- trumplan Ooltgensplaat. Bouw Dabbestraat. En de provinciale zoektocht naar locaties voor grootschalige glastuinbouw en een windmolenpark. "Bij het ene onderwerp was en is de uitstraling heftiger dan bij het andere. Je leert - en dat geldt voor meer items - dat je sommige zaken beter niet col lectief maar individueel kunt benaderen", stellen beide wet houders. "Dat onze meerja- renbegroting niet sluitend is, maakt ons kwetsbaar", vervolgt Petra. "Ondanks het feit dat er dus weinig speelruimte is, zijn echter de gelden voor revita lisatie van plannen en projec ten veiliggesteld. Het houdt in dat onze ambities vertaald en uitgevoerd kunnen worden. Straks, bij een herindeling, zal gekekeA moeten worden op welke wijze en door wie de vita le gemeenschappelijke functies uitgevoerd kunnen worden. Daar moet en kan winst wor den geboekt. Eilandelijk zijn we daarmee nu al samenwer kend op weg. Denk aan WMO, Inkoopbureau, ISGO en het Binnenhof". Trots zijn Petra en Gert-Jan dat een groot aantal projec ten is binnengehaald en/of in uitvoering komt. Petra koes tert het armoedebeleid in de gemeente, de kinderopvang als basisvoorziening en natuurlijk de Bommelstee. Het centrum- plan Ooltgensplaat, waaraan jaren is getrokken. Nu is het voor besluitvorming aan de orde. Van der Valk is blij met de Kaaiplannen, het project Bosland'en de riolering in het buitengebied. Bijna uniek dat, op 20 punten na, alle aanslui tingen zijn gerealiseerd. Blij ook met de financiële support herstructurering bedrijfster reinen. Centraal staat het bedrijventerrein Oostflakkee dat een steeds grotere aan trekkingskracht ontwikkelt. "Zelfs in deze crisistijd zie je startende bedrijven. Het aantal arbeidsplaatsen in Oostflakkee is in de afgelopen jaren met 200 toegenomen. We zetten in op infrastructuur en ontslui tingen. Als college willen we over de eilandgrenzen kijken. Informatie opdoen en zien hoe onze buren vraagstukken aan pakken en daarmee successen behalen. Daarbij is het prettig dat onze burgemeester goede relaties en netwerken heeft. Het is positief dat college en raad in de afgelopen vier jaar de vele problemen uit het verleden niet uit de-weg zijn gegaan. Wij hebben ze opgepakt, benoemd en niet doorgeschoven naar de toekomst. Ze aanwijsbaar een plek gegeven in ons dossier voor uitvoering. We hebben voor Oostflakkee de stap voort gezet van b'eheersgemeente naar ontwikkelgemeente. Als hecht collegeteam en met een kritisch controlerende raad". MIDDELH.\R\IS - De Erw ten- en tomatenscjep verkoop actie die op vrijdag en zaterdag 15 ,16, 22 en 23 januari in de kraam naast de ingang van de Plusmarkt te Middelharnis werd gehouden, heeft netto ruim 1.600 euro opgebracht. Dit bedrag komt volledig ten goede aan het doel waarvoor de actie was opgezet, nl. de inkoop van Bijbels en gees telijke lectuur in vele talen voor gevangen en arrestan ten. Iedereen die zijn bijdrage aan dit resultaat heeft gele verd wordt hiervoor hartelijk bedankt. Zie voor meer info website www.stichtingvolhar- ding.nl. OLDDORP - In de huishoude lijke competitie zijn maandag 25 januari jl. de volgende par tijen gespeeld. Zie voor meer info website www.desvo.nl. Dammeyi J. dejong-A. de Mik sr. 1-1 C. Tanis - W. van Geelen 3-0 mw. M. -■^ppel - J. van Koppen 0-3 J. v.d. Ouden - C. Mierop afgebr. Sclmken Hans van Meenen - Willie Tanis-Koole 1-0 Eeuwit Santifort - Mehdi Pot ters 0-1 Reinier van der Wende - Peter Derrez 1-0 Arie Baas - Willem-Jan Tanis 0-1 Bonne Faber - Ben Blakmoor V2-V2 Ab Boulassouak - Jan \'erzij- den O-I Johan Oomkes - Patrick Kra mer O-1 Chris Tanis - Krijn van der Wende 'A-'A OOLTGENSPLAAT - Morgen, zaterdagavond 30 januari, wordt in de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat een Psalm zangavond gehouden ten bate \an Haïti. Medewerking wordt verleend door de vier plaatse lijke kerken uit Ooltgensplaat. Het in- en uitleidend orgelspel wordt verzorgd door Mar- tien en Klaas de Vos en Johan Butijn, de samenzang wordt op het orgel begeleid door Marcel Saarloos. Tot een kwartier vóór aanvang kunnen bezoekers schriftelijk aangeven welke Psalmen men graag gezongen ziet. Daaruit zal dan een selec tie worden gemaakt. De Psal men worden niet-ritmische gezongen. Gastspreker is de heer H. de Pater van Stichting Woord en Daad, die net terug is uit het rampgebied. Er zal een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst wordt overgedragen aan Woord en Daad, ten behoeve van de slachtoffers in Haïti. Iedereen is hartelijk welkom. De aan vang is om 20.00 uur. SOMMELSDIJK - Op don derdag 4 februari zal ds. R Blok voorgaan in een dienst van de Gereformeerde Bij belstichting. De dienst wordt gehouden in de Rehobothkerk te Sommelsdijk. De opening wordt verzorgd door ds. L.M. Jongejan. De aanvang is om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. In deze serie beschrijft Maarten Bezuijen de schepen van de Nederlandse koopvaardij en de sleepboten van L. Smit is Co's Internationale Sleepdienst, die in de oorlogsjaren en daarna hebben gevaren. Schepen die ternauwernood zijn ontkomen van een aanval van de Duitsers^ maar ook schepen die niet meer terug kwamen en met man en muis zijn vergaan door de aanvallen van de vijand vanuit de lucht en van onder water Foto's zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het eigen fotoarchief van Maarten Bezuijen. Deucalion. Het stoomschip "Deucalion", toebehorende aan de Konink lijke Nederlandsche Stoom- vaart Maatschappij NV te .\msterdam, verliet op 28 juni 1940 Londen met bestemming St Johns-New Foundland voor nader orders. In Southend voegde het schip zich bij een konvooi, dat bestond uit 70 schepen I Zover kon worden waargenomen was er slechts één Destroyer aanwezig voor de begeleiding. Op 4 juli werd het konvooi aangevallen door vijandelijke bommenwerpers. Vanaf de "Deucalion" werden explosies waargenomen op drie of vier schepen van het grote konvooi. Drie of vier bommen werden dicht bij de "Deuca lion" geworpen en de beman ning werd bestookt met machi ne geweervuur. Na verloop van tijd werd de aanval gestaakt en keerden de vliegtuigen terug in de richting van de Franse kust. Om 14.15 uur werd het konvooi opnieuw aangevallen, maar nu door 40 bommenwer pers'. Een bom trof de "Deu calion" in ruim 2, direct na de aanval; in totaal werden 8 vol treffers op het schip geplaatst. Er was geen verdediging aan boord en aangezien het schip begon te zinken werden aan de bemanning orders gegeven zich klaar te houden bij de red dingboten. De gezagvoerder bleef op zijn post en werd door machinegeweerkogels gewond. Nadat aangenomen werd dat de aanval was afgelopen, gaf de gezagvoerder orders in de boten te gaan, maar plotse ling kwam er nog een vliegtuig terug, een opvarende werd door een machinegeweerkogel gewond. Hierna werden t^vee redding boten gevierd. Eén hiervan was zo zwaar beschadigd dat ze zwaar lekte. Nadat men enige uren had geroeid, werd de bemanning opgepikt door het Engelse stoomschip "Antonio", die de bemanning in Porland aan wal zette. De beide gewonden wer den in het ziekenhuis opgeno men en verder kwam een ieder met de schrik vrij. De "Deucalion" werd gebouwd in 1914. Werf: Rijkee Co te Rotterdam. Lang: 90,43 m, breed: 13,20, diepgang: 4,90 m, BRT: 1780. l itgerust met een 3 cilinder Iriple Expansie stoommachi ne, 1200 IPK. Op 4 juli 1940 door de Duitse luchtaanval gezonken. Het stoomschip "Ajax" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij NV te Amsterdam verliet op 7 naar Portsmouth gebracht, alwaar de zwaar gewonde sto ker ook is overleden. De ".-^jax" werd gebouwd in 1923. Werf: Elbe Schiflwerft te Hamburg. Lang: 67,40 m, breed: 10,50 m, diepgang 4,10 m, BRT: 940. L'itgerust met een 3 cilin der Triple Expansie stoomma chine 800 IPK. In de vaart als "Ceuta" van Oldenburg Portu- gesische Dapfs. In 1927 gekocht door de KNSM en herdoopt in "Ajax". Op 8 augustus 1940 door Duit se bommenwerpers tot zinken gebracht bij het eiland Wight; 4 man verloren hun leven. Het stoomschip "Maas", toe behorende aan de NV Stoom- vaart Maatschappij Houtvaari te Rotterdam, vertrok van Sunderland met bestemming St Laurens River op 4 septem ber 1940. De "Maas" stoomde op eigen gelegenheid van Sun derland naar Methil, waar het konvooi gevormd werd. Op 7 september werd het konvooi samengesteld en nog de zelfde dag werd de reis ondernomen. 150 mijl westelijk van de Ier se kust waren de escortboten teruggekeerd en de "Maas" vervolgde met nog 10 schepen de reis. Om 00.45 uur werd een hevige ontploffing waarge nomen op het voor de "Maas" Ajax. augustus 1940 in ballast Sout hampton met bestemming Fal mouth. De "Ajax" voer in onbe schermd konvooi. Om 09.30 uur van de 8e augustus werd het schip aangevallen door 50 Duitse bommenwerpers, die het schip \erscheidene malen troffen. Het schip werd zwaar beschadigd en zonk binnen 5 minuten. Twee matrozen wer den gedood, één zwaar- en vier van de bemanningsleden raak ten licht gewond. Het bombar dement had plaats 10 graden ZW van Sint Catharina Point. De Hoofdmachinist raakte te water en verdronk. De gered den werden door een motor boot van de Roval ,\ir Force Maas. varende schip ss "Harpenden". Het duurde niet lang daar na, toen ook de "Maas" werd getroffen door een torpedo, die het schip he\ig deed tril len en in een zwarte wolk van kolengruis hulde. De "Maas" begon onmiddellijk te zinken en verdween binnen 30 secon den in de golven, alle opvaren den met zich meenemende. Het gelukte nvee opvarenden zich van het schip vrij te wer ken en een vlot te bereiken. Beide scheeplieden werden later opgepikt door de beman ning van de "Harpenden", die gelegenheid zag om de red dingboot te strijken. Dit schip, dat eerder was aangevallen, bleef drij\en en de telegrafist kon zich mei de wal in verbin ding stellen. Op 11 september werden de schipbreukelingen door een Engels ctorlogsschip aan boord genomen en op 16 september in Greenock aan wal gezet. Deze ramp kostte aan 20 op\-arenden het leven. I>e "Maas" werd gebou^vd in 1920. Werf: A.Xuvk i- Zn te Capelle aan de IJssel. L.'ing: 85.S0 m. br«?d: 12.30 m, diepgang: 5,80 m. BRT: 2008. Litgerust met een 3 cilinder triple Expansie stoommachine -\SM 1200 IPK. Op 8 september 1940 in kon vooi getorpedeerd en direct gezonken;.20 op\arenden ver loren hun leven. SOMMELSDIJK - Van 3 februari tot 3 maart 2010 is in de Remon strantse kerk te Sommelsdijk de tentoonstelling te zien 'De vissen van ons onderbewustzijn, schilderijen van Merih Tekin Bender'. Merih is in 1973 geboren in Qank?r? in Turkije, studeerde aan de Universiteiten van Gazi, Pamukkale en Dokuz Eylül. In 2009 behaalde zij haar titel Assoc, prof dr.'. Ze is in die functie nog steeds werkzaam bij de Universiteit van Pamukkale en aan de Faculteit Onderwijs en Schone Kunsten in Denizli. In haar schilderijen zie je verschillende vissen. In elk schilderij veranderen deze vissen in symbolen. Dit zijn de vissen uit het onderbewustzijn. Zij denkt dat haar schilderijen het menselijk onderbewustzijn laten zien. Op dinsdag 2 februari wordt haar expositie geopend door Yasemin Sözer Sarac, die in 2008 in de Remonstrantse kerk exposeerde met de serie 'harem'. Zij is een \Tiendin van Merih en heeft haar gevraagd om met haar werken hier te exposeren. Merih zal zelf een toelichting geven in het engels, ledereen is bij de opening welkom tussen 15.30 en 16.30 uur, onder het genot van een hapje en een drankje. De expositie is vervolgens te bezichtigen op zondag na de kerkdienst, op woens dagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur en op andere tijdstippen na telefonische afspraak (018,7-484317).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4