Verkennen en aanpassen van twee deltawerken Schaatsplezier OBS Het Startblok l 1 Staatssecretaris Tineke Huizinga op werkbezoek WEERBERICHT van FLAKKEE Burgemeester Van de Velde hervat werkzaamheden ]^^~MiiiJli^B[jOiHrji^i^'t SI Dick Rink exposeert bij Sanquin iÜQüuetemad ''Tl H-H 82e jaargang Nr. 7882 \Tijdag 22 januari 2010 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Stekker er niet uit: Project Waterryck Suijssenwaerde bevindt zich in verkoopfase Volgende f a Inrichten Cheques Hamer Duurzame idylle Rondrit %"'mm, m ük i j^^Vü GOEDEREEDE - Burge meester Van de Velde-De Wilde van de gemeente Goedereede is vorig jaar op 29 oktober geope reerd aan haar rug. Na de geslaagde operatie moest zij een paar maanden reva lideren. De burgemeester is nu volledig hersteld en start op maandag 25 janu ari weer met haar werk zaamheden. Gemeente Dirksland helpt Haïti Foto's voor jubileumboek gevraagd h him iUhimi m m ^Mii Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennjeuws.nl OUDE-TONGE - Water ryck Suijssenwaerde, een project van Suijssenwaer de Beheer B.V., is niet stopgezet. Dat deelt Suijs senwaerde Beheer B.V. mee naar aanleiding van het ingezonden schrijven 'Stekker uit Suijssenwaer de project' in onze editie van vorige week vrijdag. De verkoop van een aantal gehoiivvde maar nog niet ver- koclilc woningen en de nog te bouwen woningen is in volle gang. Voor het jaar 2010 wor den hiervoor diverse marke tingactiviteiten ingezet, waar onder een open dag in het voorjaar. Alle verkoopborden zijn hiervoor ook nog steeds aanwezig. Door de huidige cconomi.sehe crisis is de verkoop het afgelo pen jaar teruggelopen, maar de afgelopen maand is de vraag weer flink toegenomen, met een aantal daadwerkelijke verkopen tot gevolg. Momenteel is fase is de verwachting dat de start van de volgende fase van Waterrijck Suijssen waerde nog in 2010 zal plaats vinden. Het project bestaat verder volledig uit recreatie woningen (dijkwoningen en eilandwoningen), er zijn geen permanente woningen in het plan. Via een verhuurorgani- salie kunnen de kopers hun woning - indien gewenst - ver huren aan derden. Onlangs zijn in overleg met de vereniging van eigenaren bouwhekken en verouderde reclamedoeken en dergelijke weggehaald om de entree van het recreatiegebied een net tere uitstraling te geven. Zodra het weer het toelaat zal ook de entree de komende maanden definitief en op een hoogwaar dige manier ingericht wor den. De wegen, lantaarnpalen, bomen, e.d., zullen binnenkort definitief aangebracht wor den ter plaatse van de recent opgeleverde woningen. .-Mie betrokkenen zijn gebaat bij een voorspoedige voortgang van dit recrealiewoningenproject en zullen gezamenlijk alles in werking stellen om Waterryck Suijssenwaerde volledig en succesvol af te ronden. Ten aanzien van de Handels kade kan gemeld worden dat de bouw hiervan nooit gekop peld is geweest aan de voort gang van het al gerealiseerde deelplan Crispijn of het nu in aanbouw' zijnde deelplan Waterryck Suijssenwaerde. Het is een zelfstandig deelplan en de start ervan vindt plaats onafhankelijk van de andere deelplannen. De Handelskade bestaat geheel uit permanente woningen, er zijn in dit deelplan geen recre atiewoningen meer voorzien. De gemeente Oostflakkee heeft voor het project Handelskade een subsidie van het Ministe rie van VROM ontvangen om de bouw ervan te stimuleren. Voor\vaarde hiervoor is dat er voor 1 juli 2010 begonnen moet zijn met de bouw. Op dit ogenblik is de verwachting dat met de bouw van de eerste fase (blokken A en B) van de Han delskade in mei 2010 gestart wordt. OUDDORP - "Het is nog geen gelopen race. Een voor behoud is er ten aanzien van de inzet van financiën. Dit in het licht van de opgelegde 20 procent rijksbezuini- ging. Wel is de uitdaging groot. Evenals de wil om te sla gen. Ik ben heel enthousiast en heb vertrouwen dat het ook gebeurt. Wij zullen er gezamenlijk voor gaan". Met deze woorden zette staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat maandag een positieve toon bij de oprichtingsvergadering van de bestuurscommis sie MIRT-verkenning Grevelingen. Een en ander vond plaats tijdens een werkbezoek van de staatssecretaris, met als plaats van samenkomst het clubhuis van water sportvereniging 'Goeree' aan de Ouddorpse haven. Terwijl buiten de mist het zicht op de Grevelingen ver troebelde, heerste binnen juist helderheid over aanpak en toekomstvisie. De bestuurscommissie, geleid door onafhankelijk voorzitter mevrouw ir. Marike van Lier Leis uit Ouddorp, zal eind 2011 een advies uitbren gen voor het aanpassen van twee grote Deltawerken: de Brouwersdam en de Grevelingendam. Op basis van de verkenning besluit het Rijk welke investeringen zij zal doen voor de toekomstige ontwikkelingen van en rond de Grevelingen, speerpunt in het zuidwestelijk Delta gebied. Door Jaap Ruizeveld Het onderzoek richt zich op het verbeteren van de water kwaliteit in de Grevelingen, het opwekken van .schone energie voor mogelijk 5.5.000 huishoudens door het bouwen van een getijdencentrale in de Brouwersdam, en een reeks activiteiten ter versterking van de recreatiesector Een schut sluis in deze dam betekent een unieke kans om 8 tot 9 jacht havens een directe verbinding van en naar de Noordzee te verschatVen. Aanpassing van de Grevelingendam schept moge lijkheden voor een toekomsti ge bijdrage van de Grevelingen als berging van rivierwater. Dit bij extreem hoge afvoeren van Maas en Rijn die het gevolg kunnen zijn van klimaatveran dering. Inherent is dan gelijk de vraag of een Flakkeese spui- slnis in dat gebied nog nodig is. Als voorbeelden van recre atieversterking werden drie projecten gepresenteerd. Een architectonisch plan voor een duurzame jachthaven van de toekomst, een nieuw strandpa viljoen voor de Kitesurfschool (strandzeilen en kitebuggyen) en de insteek van de Onderwa tersportbond om een scheeps- wrak in de Grevelingen af te laten zinken. Dit wordt stel lig een attractie voor duikers, maar biedt vooral aan schelp dieren, vissen en anemonen een unieke levensplek. Bij het werkbezoek hoorde ook de symbolische uitwisseling van cheques ter waarde van 5,5 miljoen euro voor onder zoek naar het weer zout maken van het Volkerak-Zoommeer, grenzend aan de Grevelingen. Ook een gebied dat te maken heeft met een verslechterende waterkwaliteit. Bekend zijn de blauwalgproblemen. Verkeer en Waterstaat stelt 4,2 miljoen euro beschikbaar en de regio nale overheden, drinkwater bedrijf Evides en het Haven bedrijf Rotterdam samen 1,3 miljoen emo. Deze laatste han deling kwam voor rekening van Zeelands gedeputeerde Frans Hamelink. Al in een pre advies heeft Rijkswaterstaat de noodzaak aangegeven om de waterkwaliteit in de Gre velingen te verbeteren. Het is nu nog hel moment om het spreekwoordelijke tij te keren. Er is sprake van een sluimeren de bedreiging van de natuur. Door het terugbrengen van het getij wordt een sterke bijdrage geleverd aan het gewenste herstel. Er kan dan weer een robuuste natuur ontstaan. Dat ingrijpen snel nodig is, toonde de Onderwatersportbond aan met videobeelden. Op diverse plekken in de Grevelingen zijn op de bodem nog uitsluitend witte matten met bacteriën te zien. Alle andere leven is al verdwenen. Een getijdencen trale (waterverval is 50 a 70 cm) past perfect in het streven naar duurzaamheid bij schone ener gieopwekking, \'oor zowel het genoemde aantal huishoudens als voor levering aan de indu strie. "We moeten dit natuur lijk nog waarmaken", aldus de projectleider, "maar onze intentie is duidelijk". Staatssecretaris Huizinga overhandigde mevrouw Van Lier Leis de voorzittersha mer als tastbaar signaal dat de bestuurscommissie aan de slag kan. Mevrouw Van Lier Leis is onder meer lid van de Raad van Advies voor Verkeer en Waterstaat, Raad voor het WetenschapS- en Technolo ge beslumsrommhsie die hei verkenniiigsrapport Grevelingen gaal opstelkn, met middenin de siantssecretaris. giebeleid en voorzitter van de Raad van Toezicht van de Stichting Natuur en Milieu. Haar commissie bestaat uit ver tegenwoordigers van rijksover heid, de provincies Zeeland er Zuid-Holland, de gemeenten Goedcreede en Schouwen- Duiveland en de waterschap pen Zeeuwse eilanden en Hol landse Delta. Staatsbosbeheer en de stuurgroep Zuidweste lijke Delta hebben een advise rende rol. Regionale onderne mers worden in het werk van de commissie betrokken en burgers krijgen de gelegen heid om hun mening en visie te geven. Al deze aspecten worden ingc- wogen en maken deel uit van de ofhciële opdracht aan de bestuursct)mniissie voor hel opstellen van een MIRT-ver kenning. Het Meerjarenpro gramma Infrastructuur Ruim te en Transport (MIRT) is het instrument van het rijk voor besluitvorming over langeter- mijninvesteringen. "Dit project mogen we niet laten onder- schoffelen. Het past perfect in het nationaal waterplan. Het biedt een groot aantal kansen en met innovatieve construc ties moeten we de benodigde gelden rond krijgen. Er is in het voortraject al goed nage dacht en die insteek heeft mij bijzonder geïnspireerd", vindt Tineke Huizinga. Gedeputeerde Hamelink wee.s in zijn inleiding erop dat de Zuidwestelijke Delta één van de deelprogramma's is in het Deltaprogramma dat wordt opgezet om Nederland ook in de toekomst veilig en leef baar te houden en de kansen die water biedt te benutten. Het richt zich niet alleen op water en veiligheid. Er wordt ook gelet op de samenhang van water niet wonen, werken, landbouw, natuur, recreatie, infrastructuur en energie. Tijdens de bijeenkomst kwa men, in korte presentaties, ook maatschappelijke initiatieven aan de orde, zoals ontwikkelin gen voor beach- en onderwater sport. Met als titel 'Een duur zame idylle, leisure als duur zaam concept', overhandigde mevrouw ir. Richtje Zeelenberg (Zeelenberg Architectuur Oud dorp) een door haar geschre ven en samengesteld kleurrijk boekwerk aan de staatssecre taris. Het is een planfilosofie van een eerste project dat aan de Brouwersdam kan worden gerealiseerd: De duurzame jachthaven van de toekomst. Zeelenberg Architectuur is gevraagd door Marina Port Zélande om samen als twee private partijen te werken aan de ontwikkeling van dit duur zame project. Het is een jacht haven vormgegeven volgens een nieuw concept. Als locatie is gekozen voor de Brouwers dam omdat op die wijze beide eilanden economisch versterkt worden en beiden een win/win positie verkrijgen dankzij deze ontwikkelingen. Het project is opgenomen in het door de gemeente Schouwen-Duive- land goedgekeurde Raamplan. Met investering van het pro ject zou 200 miljoen euro zijn gemoeid. Meer hierover in een afzonderlijk artikel, elders in deze krant. Het werkbezoek van Tineke Huizinga werd besloten met een rondrit over de Brouwers dam en korte bezoeken aan De Punt, Kabbelaarsbank en Mid- delplaathaven. Na de ontvangst bij de Ouddorpse haven, door loco-burgemeester Ton Admi- Foto: Wiyn van Vossen Fotografie raal, was het op De Punt de beurt aan zijn collega wethou der Arend-Jan van der Vlugt om de staatssecretaris en haar gezelschap te informeren over het aldaar te bouwen Ecohotel en de geplande natuuraanpak. Gedeputeerde Van Engelsho ven-Huls tenslotte lichtte op de Kabbelaarsbank plannen toe voor een bezoekerscentrum. Ook was er technische infor matie over de energiecentrale en de locatieduiding voor de toekomstige duurzame jacht haven en de sluis in de Brou wersdam. Staatssecretaris Huizinga overhandigt de cheqties aan gedeputeerde Hamelink. Foto: Wim van Vossen Fotografie lrnr%isrte in if TjiLJ OUDE-TONGE - \'orige ging weer een grote stoet met kin deren door Oude-Tonge met als bestemming de plaatselijke ijsbaan. Het waren alle kinde ren van OBS Het Startblok, van groep 3 tot en met 8. De lessen bewegingsonderwijs van de ochtend waren naar de mid dag verplaatst om op de ijsbaan te kunnen plaatsvinden. En wat hadden de kinderen veel zin om lekker sportief te gaan schaatsen. Vorig jaar hebben ze dit namelijk ook kunnen doen en dat was een groot succes. Dit jaar hadden ze dus opnieuw geluk met het koude weer, want zo'n kans om nog maals met z'n allen te kunnen schaatsen moet je natuurlijk niet laten liggen. Het op de ijs baan lag er prima bij, tot groot genot van de kinderen. De operatie van de burgemees ter was noodzakelijk vanwege een probleem met haar rug- wervels. Na een kort verblijf in het ziekenhuis heeft zij thuis moeten herstellen. Tijdens het herstel ontving ze honder den blijken van belangstelling. "Ik heb zoveel telefoontjes, kaarten, bloemen en andere attenties ontvangen dat het gewoon niet mogelijk is om iedereen persoonlijk te bedan ken. Zoveel belangstelling had den mijn man en ik echt niet verwacht. We willen iedereen bedanken. Het was geweldig!", aldus de energieke burgemees ter. Tijdens haar afwezigheid zijn haar werkzaamheden uiter aard overgenomen door haar collega's. Van de Velde: "Ik ben erg dankbaar dat mijn col lega's mijn taken zo goed heb ben overgenomen. Ik heb daar altijd het volste vertrouwen in gehad en me daar nooit zorgen over gemaakt." De burgemeester voelt zich goed en begint op maandag 25 januari weer met haar werk zaamheden. Ze heeft de eerste tijd ingeruimd voor de over dracht van de dossiers. "Daar na ga ik er gelijk weer tegen aan; er is genoeg, te doen. Ik pak met veel plezier de draad weer op". Aldus een burge meester die er naar uitkijkt om weer te beginnen en iedereen weer persoonlijk te ontmoeten. De gemeente Dirksland geeft ruim 8.300 euro voor de slachtoffers van de aardbe ving in Haïti. Per inwoner is één euro gedoneerd op giro nummer 555 van de Samen werkende Hulporganisaties (SHO). Het college van bur gemeester en wethouders heeft tijdens de vergadering van dinsdag 19 januari beslo ten noodhulp te verlenen aan het zwaar getrolTen gebied. Burgemeester Stoop: "Wij vin den het erg belangrijk om de hulpverlening aan de zwaar getroffen bevolking van Haïti te steunen. Het menselijk leed is enorm. Veel mensen zijn alles kwijt: geliefden, farnilie, vrienden. Zij slapen op straat, zonder voedsel of water en in zeer onhygiënische omstan digheden. De angst en onrust kunnen wij niet wegnemen, maar financiële steun voor noodhulp is het minste dat wij kunnen doen." SOMMELSDIJK - In 2011 bestaat School met de Bijbel te Sommelsdijk 100 jaar. Een commissie werkt aan een her- denkingsboek en heeft hier voor veel foto's nodig: naast klassenfoto's ook foto's die gemaakt zijn tijdens school reisjes. Koninginnedagfees ten, lentefeesten, kampweken, kerst, kinderspelen, school bezoeken, avondvierdaagse, sportactiviteiten, bouwactivi teiten, etc. Met name is er nog grote behoefte aan foto's die na 1980 gemaakt zijn. Als u foto's beschikbaar heeft, wordt u verzocht z.s.m. contact op te nemen met G. van den Boo- gert, Azaleastraat 31, 3245 CB Sommelsdijk, tel. 0187 482133. Uw foto's worden dan opgehaald, gescand en bin nen afzienbare tijd weer terug gegeven. Ook digitaal kun nen foto's worden ingestuurd. Dat kan naar het e-mailadres herdenkingsboek@smdbsom- melsdijk.nl. SOMMELSDIJK - Tijdens het eerste kwartaal van dit jaar exposeert Dick Rink in de afnamelocatie Sommels dijk van Sanquin Bloedbank. De amateurschilder Dick Rink is van jongs af aan al gefasci neerd door alles wat met teke nen en schilderen te maken heeft. Het hoofdthema in zijn werk is het Nederlandse natuurlandschap. In zijn werk wordt hij voornamelijk geïn spireerd door het landschap van Goeree-Overflakkee. Hij werkt met pastel, acryl- en olieverf, bij voorkeur op een vrij compact formaat doek of papier. Voor het creëren van structuren maakt hij regelma tig gebruik van natuurlijke ele menten, zoals gras en zand. Ontdtk 't bij uw GZ-dealer o( icilk oivost op w*w.ODt)ni«üy«,nl KnÓfrt BV - Lorgewfg 113 - 32*5 KG - Sonwwlsdjt - 0197 47*767 Akkerdooi BV - Ktooïlerwtg 2 - «17 AL - Noodgouwt0111 40)347 MitMH*«**«flf«n« Ma ra«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1