Leo de Kooning 25 jaar notaris in Goedereede Je bent geboren om te vliegen' Henk Stoorvogel op Mannendag Goeree-Overflakkee over: CDA wil meer inzicht in financiële situatie gemeenten Opnieuw spanning rond Fort Prins Frederik WEERBERICHT van FLAKKEE Bosman& KaUs 4-H 82e jaargang Nr. 7881 dinsdag 19 januari 2010 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Open Ochtend voor Vrouwen Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennieuws.nl Jubileumconcert Kees van Eek Winnaars Kerstpuzzel Gebed voor eenheid Christenen Jaarvergadering ijsclub Bij voorruit vervanging géén eigen risico! De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Erf- en sierbestrating Een stap verder I DEN HAyU. - 'Hoc ernstig is ernstig?' Dat vroegen Statenle den van het CDA zich af toen ze een lijst voor zich Inregen met daarop de namen van 42 /nid-Hollandse gemeenten - waaronder Oostflakkee - die niet over een gedegen rneerja- renhegroting heschiklcen. Het provinciebestuin' heeft deze lijst opgesteld in ant woord op schriftelijke vragen die de CDA Statenfractie eind vorig Jaar stelde. Aanleiding voor de vragen was een arti kel in het blad Binnenlands Bestuur waarin wordt gesteld dat een flink aantal Zuid-Hol landse gemeenten de komende jaren in financiële problemen kan komen. CDA Statenleden Marco Heemskerk, Marischa Kip en Hans Démoed hadden GS hierop gevraagd om aan te geven om welke gemeenten het in het artikel precies gaat en hoe ernstig de situatie in Zuid-Holland is. Uit het antwoord blijkt nu dat er 42 gemeenten zijn die door de provincie wortlen gezien als 'serieuze randgevallen'. Het gaat hierbij om gemeenten die wel een sluitende begroting hebben over 2010, maar die niet over een sluitende meerja- renbegroting voor de periode 2011 tot 2013 beschikken. De CDA Statenfractie is geschrokken van deze cijfers en heeft gedeputeei'de Van Heijningen gevraagd om het overzicht toe te lichten tijdens de vergadering van de com missie Bestuur en Middelen op woensdag 20 januari. CDA woordvoerder Marco Heems kerk heeft veel vragen: "Als 42 gemeenten worden aange duid als 'serieus randgeval', dan vind ik dat zorgwekkend. Ik wil dan ook graag van (iS weten wat dit precies inhoudt. Gaat het hier om gemeenten die een verhoogd risico lopen? Om gemeenten die in 2011 al serieus in de problemen komen? (Jm gemeenten die op de drempel van preven tief toezicht staan? Kortom, ik wil graag weten hoe ernstig ernstig is en hoe de provincie hier de komende jaren op kan inspelen." OOSTFLAKKEE - "Na een periode van rust zijn er opnieuw spanningen op en rond Fort Prins Fre derik te Ooltgensplaat. De gemeente heeft gepro beerd een bemiddelende rol te spelen maar betrok ken partijen staan daar niet voor open. Het gaat om private tegenstellin gen. De partijen worden het niet eens met elkaar en hebben ook niet de intentie om tot een ver gelijk te komen. Vanuit de verantwoordelijkheid van de gemeente, waar het gaat om openbare orde en veiligheid, milieu en cul tuurhistorie, worden van af heden de punten op de spreekwoordelijk i gezet. Het is een niet geruststel lende informatie". Door Jaap Ruizeveld Dat zei burgemeester Heijkoop donderdagavond in de raad als antwoord op vragen van mevrouw Van Dijke (PvdA). De voorzitter zal, eveneens op sug gestie van de PvdA, bij de Vei- iigheidsregio Rotterdam-Rijn mond informeren naar aan- sluilingsmogelijkheid van deze regio op de SMS-diensten ten aanzien van informatie en inzet AtD-apparatuur. Deze burger hulpverlening kan immers bij snelle actie levensreddend zijn. 'l'enslotte zal wethouder Van der Valk aan Staatsbosbeheer vragen waarom er onverwacht, dus zonder overleg, toegangs verboden gelden voor rui ters in de gebieden die onder beheer van Staatsbosbeheer vallen. Ken verheugende mededeling kwam er vanuit de Provincie bij het beschikbaar stellen van een projectsubsidie van bijna 600.000 euro voor herstruc-- lurering van de Tonnisweg en de Dorpsweg. Omdat er een ruime tijd is aangeduid waar binnen deze projecten uitge voerd ktuinen worden, is één en ander niet alleen een extra financiële steun in de rug, maar ook een stiinulans voor de planvorming van bedrijven terreinen, zo vertelde wethou der Van der Valk. GOEDEREEDE - Eigen lijk wilde hij er zelf geen ruchtbaarheid aan geven, maar dankzij enige bemoeienis van enkele van zijn medewerkers en zijn echtgenote Greet Hommes is het nu toch bekend geworden: notaris Leo de Kooning uit Goe dereede is dit jaar precies 25 jaar notaris. Op 2 janu ari 1985 werd hij door de rechtbank te Rotterdam officieel beëdigd als nota ris, na enige maanden als waarnemer te hebben gewerkt voor het toen vakante notariskantoor J.G. Steijn. Notariskan toor De Kooning is sinds dien een niet meer weg te denken naam in de Goe- reese gemeenschap. Door Dorien Kickert Het beroep van notaris staat niet bepaald met stip geno teerd als je een kind vraagt wat hij of zij later wil worden. Toch is het een bijzonder interessant en boeiend vak. Althans, dat is de stellige mening van notaris Leo de Kooning. Zelf rolde hij er inin of meer in, toen hij een vakantiebaantje zocht tijdens zijn studie Nederlands Recht. "Ik was na de HBS begonnen aan de studie economie, maar die beviel me niet echt. Na mijn overstap naar de studie Nederlands Recht kon ik een vakantiebaan krijgen bij een groot en gerenommeerd nota riskantoor in Rotterdam, West broek. In die tijd werden veel NV's omgezet in BV's, wat erg veel werk met zich meebracht. Daar werd ik voor ingezet. Ik kreeg in die tijd een totaal andere kijk op het notariaat, helemaal niet saai en stoffig zoals velen denken, maar juist erg boeiend. Vervolgens heb ik aanvullend de studie Nota rieel recht gevolgd om notaris te kunnen worden." Tussen door haalde Leo ook nog zijn horecadiplonia. "Mijn vader bezat een limonadelabriek in Rotterdam en een groothan del in frisdranken. Nadat mijn vader zijn bedrijf verkocht had leek het hem leuk een café te beginnen, waar hij zelf overi gens nooit kwam. Tijdens mijn studie Nederlands recht heb ik een flinke hand geholpen. Vaiidaar dat horecadiploma. Ik kan nog steeds handig ser veren." Fantastisch Negen jaar lang werkte Leo de Kooning als kandidaat-notaris voor het toenmalige Rotter damse notariskantoor Jonge- rius, Kooijman, Van der Stap en Heyman. In die tijd stichtte hij een gezin. Toen ging het kriebelen. "Ik wilde wel eens wat anders. Na hier en daar gesolliciteerd te hebben, werd ik attent gemaakt op het nota riskantoor in Goedereede. Ik herinner me nog dat ik samen met Jos, mijn eerste vrouw, voor het eerst Goedereede bezocht. Wat vonden we het mooi! Het zou fantastisch zijn om hier met onze kinderen te wonen en te werken, zeiden we tegen elkaar. En dat lukte: in september 1984 werd ik eerst als waarnemer benoemd en in januari daaropvolgend kwam mijn officiële beëdiging als notaris. Na een flinke ver bouwing konden we boven het kantoor gaan wonen, wat ons goed is bevallen." Drempel verlagen Het gezin De Kooning wende snel in Goedereede en het notariskantoor mocht rekenen op een vaste clientèle. "Ons kantoor had in die jaren, toen de visserij nog goed liep, veel te maken met scheepsoverdrach- ten. De klerken. Maas Koese (en toen ook Gert van den Houten) beschikten en beschik ken over een grote kennis op visserijgebied en hebben veel verstand van de quotaregelin gen. Samen met hen en secre- i taresse Jannie den Eerzameii, heb ik vanaf het begin altijd fantasdsch samengewerkt. Ook over de andere medewerkers niets dan lof Naast de visse rij zijn er natuurlijk de andere zaken, zoals het opstellen van leveringsaktes, hypotheekak tes, testamenten, huwelijkse voorwaarden." Zeer belangrijk vindt Leo daar bij het contact met de mensen die bij hem komen. Het geven van relevante informatie, waar door mensen wellicht voor fou te beslissingen behoed worden, het functioneren als juridische vraagbaak, dat zijn de dingen die het werk als notaris zo boei end maken. Niet iedereen stapt gemak kelijk een notariskantoor bin nen. Ik probeer dan ook altijd om de mensen op hun gemak te stellen, het de mensen naar hun zin te maken. Daardoor Lfo de Kooning. verlaag je ook de drempel." Iemand als Leo heeft daar niet zo veel moeite mee, hij staat alom bekend als een inne mende persoonlijkheid, char mant en vriendelijk. "Dat komt inisschien wel door mijn werk in de horeca, daar leer je met mensen omgaan," verklaart hij dit zelf in alle bescheidenheid. Bijscholen In de loop der jaren veran derde er wel het een en ander in de wereld van het notariaat. Zo werden de vaste tarieven in 1999 losgelaten. Daardoor ont stonden er onder de notaris sen verschillen in tariefstelHng. "Het is best moeilijk om aan te geven waarin het verschil in tarief zit, als je bijvoorbeeld spreekt over het opstellen van een document. Toch is er ook binnen het nota riaat sprake van kwaliteitsver schil. Mijn medewerkers en ik vinden het belangrijk om een stuk dienstverlening te leveren en goede voorlichting te geven. Daarvoor moet je goed op de hoogte zijn en blijven. Mijn medewerkers en ik volgen alle maal sowieso de verplichte bij scholingscursussen. Zelf volg ik daarnaast ook regelmatig een cursus over een onderwerp dat me interessant lijkt. Dat moet je ook wel, anders word je ingehaald door wijzigingen in de wetgeving." Langer werken Leo de Kooning was van plan om na 25 jaar 'zijn notariskan toor over te dragen aan een opvolger en iets rustiger aan te gaan doen. De recessie is echter ook het notariaat niet voorbij gegaan. Hoewel er zeker nog veel werk is, worden er door de stagnerende huizenmarkt min der overdrachten gedaan en minder hypotheekaktes afge sloten. De voorgenomen'over name is nu van de baan. "Mijn geplande opvolgster heeft er, gezien de wat onzekere tijden, van afgezien. Dat houdt voor mij in dat ik nog een paar jaar langer blijf werken. Enerzijds vind ik dat natuur lijk niet vervelend, want ik heb nog steeds enorm veel plezier in mijn werk, maar anderzijds had ik graag wat meer tijd wil len besteden aan Greet en mijn paarden." Want behalve Greet - na het overlijden van zijn echt genote Jos zijn nieuwe echtge note - zijn paarden Leo's gioot- ste hobby. Als 8-jarige knulletje leerde hij al paardrijden en sindsdien vormen zijn paar- Arrhiejfoto: Wim van Vossen Fotografie den zijn grote passie. Dagelijks besteedt hij vele uren aan het verzorgen en berijden van zijn twee paarden. "Ze staan in de winter in de manege en in de zomer mogen ze bij ons huis in de wei rondlopen. Ik ben graag met ze bezig." Leo is dan ook vaak te vinden op het strand of in de duinen, gezeten op zijn schimmel Light. Nu hij het besluit heeft geno men om voorlopig niet te stop pen met werken, zal hij wellicht minder tijd met zijn paarden kunnen doorbrengen. Dat gaat hem aan het hart, maar ander zijds wil hij ook genieten van zijn nieuwe huis aan de Oost dijk, waar hij samen met Greet Hommes is gaan wonen. Het appartement boven het notariskantoor is nu overigens te huur. "De toekomst zie ik positief tegemoet. De pensi oengerechtigde leeftijd voor notarissen is vorig jaar opge trokken naar 70 jaar, dat bete kent dat ik nu in alle rust kan uitkijken naar een geschikte opvolging. Dat zie ik absoluut niet als iets vervelends. Ik hou van mijn werk. Tot zich een andere kandidaat aandient zal ik dagelijks met veel plezier op mijn kantoor aan het werk zijn," aldus Leo de Kooning. GOEREE-OVERFLAK KEE - Zaterdag 6 febru ari wordt, zoals de laatste jaren gebruikelijk op de eerste zaterdag in febru ari, weer de eilandelijke Mannendag gehouden. Ook dit keer heeft men een onderkomen gevonden in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp. De 'Mannen dag', die in feite bestaat uit een ochtend, wordt afgesloten met een geza menlijke lunch. Spreker is Henk Stoorvogel. Door Adri van der Laan De Mannendagen hebben op het eiland al een vrij lange geschiedenis waarin wel wat veranderingen hebben plaats gevonden. Het meest bekend werden de eerste Mannen dagen, die in de Technische School in Middelharnis wer den gehouden. Vele honder den mannen waren dan een dag lang bijeen. Zij luisterden naar twee gerenommeerde sprekers, en aan de hand van vragen kon men verder ingaan op de thema's die door de sprekers ^verden uitgediept. Ertussendoor - in de pauzes en tijdens het nuttigen van het lunchpakket - was er alle ruimte om elkaar te ontmoeten. Man nen, afkomstig uit verschillen de kerkelijke achtergronden, \()nden elkaar rondom Gods Woord en werden van daaruit bemoedigd Veranderde opzet Volgens het Mannencomité CJoeree-Overflakkee dat deze Mannendagen organiseert is er in de doelstelling van de begin jaren niets veranderd. Dat was 'de verspreiding van het evan gelie, en de mannen gelegen heid geven om elkaar te ont moeten rondom het Woord'. Wel heeft men gekozen voor een andere opzet, waarbij er nog meer gelegenheid is om met elkaar in contact te komen. In tegenstelling tot vroeger duurt de Mannendag nu maar één ochtend en er wordt maar één spieker uitgenodigd. Men heeft dit om verschillende redenen gedaan: allereerst is er bij één spreker meer ruimte om met hem in gesprek te gaan en het onderwerp verder uit te diepen. Verder is er gekozen voor een ochtend omdat de 'moderne man' tegenwoordig zo druk is dat het moeilijk is om er een hele zaterdag voor uit te trekken. Uit reacties van Henk Stoorvogel, spreker op de Mannendag Goeree-Overflakkee. de mannen blijkt dat de veran derde opzet, waar men in 2008 mee begonnen is, heel positief wordt ontvangen. Dit geldt ook voor de gezamenlijke lunch, met de inmiddels beroemde erwtensoep en warme hapjes, waarbij de mannen alle tijd hebben om met elkaar kennis te maken. Jongeren Hoewel de gemiddelde leeftijd van de mannen die de bijeen komst bezoeken niet bijzonder hoog is, omdat alle leeftijdsca tegorieën vertegenwoordigd zijn, wil het Mannencomité zich ook op jongeren richten. De comitéleden, die afkomstig zijn uit verschillende kerken, reali seren zich dat sommige jonge mannen zich niet direct tot een Mannendag voelen aange trokken. Daarom is er dit keer voor een relatief jonge spreker gekozen, in de persoon van de 32-jarige Henk Stoorvogel. Hij is.pastor gemeenteontwik keling in Zwolle en is bekend als oprichter van de Neder landse afdehng van Athletes in Action. Henk Stoorvogel is verder bekend als spreker op verschillende bijeenkomsten. Afgelopen jaar was hij één van de sprekers op de EO-jonge- rendag. Daarnaast heeft hij een aantal boeken geschreven. Het laatst uitgegeven boek draagt de titel 'Geboren om te vliegen'. Naar aanleiding van dit boek wil hij ook zijn bijdrage houden op zaterdag 6 februari. ']e bent geboren om te vliegen'. Dit naar aan leiding van Deuteronomium 32:11. 'Praktische lessen van een arend, die geboren is om te zweven op de wind van Gods Geest'. Meer info over het the ma en het boek is te vinden op website www.geborenomtevlie- gen.nl. Voor iedereen Het Mannencomité benadrukt dat de Mannendag voor iedere man toegankelijk is. De dag is interkerkelijk en dns niet aan een bepaalde kerk verbonden. Dat ieder jaar gebruik wordt gemaakt van het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente komt omdat het een ideale locatie is, waarin men zowel de spreker kan beluisteren als de gezamenlijke maaltijd kan houden. Het comité hoopt dan ook dat veel mannen op 6 februari de weg naar het kerkgebouw weten te vinden om zo met veel anderen rondom het Woord acüef te zijn. Naast de mannen die jaarlijks de dagen bezoeken hoopt men dat deze keer ook veel jongeren zullen komen. Dagindeling en opgave De Mannendag wordt gehou den op zaterdag 6 febru ari in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden te Ouddorp. De dag begint om 9.30 uur en wordt tussen 12.00 en 13.00 uur afgesloten met een geza menlijke lunch. Om 9.00 uur kan men al terecht om zich in te laten schrijven. Wie de dag wil bezoeken, dient zich wel van te voren aan te melden. De kosten van de dag bedragen 10 euro (incl. koffie, thee en lunch); dit bedrag kan worden voldaan bij binnen komst. Tijdens de dag wordt nog een collecte gehouden voor een nog nader te bepalen goed doel. Inschrijven kan via website www.mcgo.nl, via e-mail aan- melden@mcgo.nl of telefo nisch via de nummers 0187 684261 of 0187 393515. OUDDORP - Ook in 2010 zul len weer maandelijks de Open Ochtenden voor Vrouwen wor den gehouden in de Doopsge zinde Gemeente te Ouddorp. De eerste Open Ochtend vindt plaats op woensdag 20 janu ari a.s., aanvang 09.30 uur. Vanaf 09.00 is de zaal open en is de koffie klaar. De gast- spreekster is deze keer Carine van der Water; zij zal spreken over het thema 'Verbonden of gebonden binnen relaües?' Naast samen zingen, bidden en luisteren is er ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Vrouwen van alle leef tijden zijn hartelijk welkom. STAD AAN 'T HARING VLIET - Op 9 december was de heer Kees van Eek uit Mid delharnis 25 jaar organist van de Hervormde Gemeente van Stad aan 't Haringvliet. Met een jubileumconcert met samenzang wordt hieraan aan dacht geschonken op zaterdag 23 januari, aanvang 19.30 uur. Kees van Eek zal dan het orgel bespelen. Na afloop is er gele genheid om hem te felicite ren in verenigingsgebouw 'De Ark', naast de kerk. SOMiMELSDIJK - In de Kerst editie van Eilanden-Nieuws stond een kerstpuzzel. Met het oplossen hiervan waren cadeaubonnen te winnen. De oplossing van de puzzel luidt: 'Hij laat zijn kaars aan twee kanten branden'. Uit de goede inzendingen zijn Onderstaan de winnaars getrokken. J.M. van Eek, Molendijk 75, Herkingen. P. Vos, Capellerij 12, Goeder eede. B. van Moort, Kon. Juliana- straat 30, Nieuwe-Tonge. G. de Haan, Boven Oostdijk 41, Den Bommel. L. Mastenbroek, West Nieuw- landseweg 2, Ouddorp. Zij kunnen hun prijs op komen halen in het kantoor van Eilan den-Nieuws, Langeweg 13 te Sommelsdijk, tel. 0187 471020. SOMMELSDIJK - De Oecu menische werkgroep Goeree- Overflakkee organiseert op zondag 24 januari 2010 een speciale dienst. De dienst wordt gehouden in de Remonstrant se Kerk, Voorstraat 35 te Som melsdijk, en begint om 17.00 uur. Het thema is Jij bent mijn getuige', n.a.v. Lucas 24 vers 18. Iedereen is welkom. GOEDEREEDE - Op vrijdag 22 januari a.s. houdt de ijsclub van Goedereede haar jaarlijk se ledenvergadering. Er komt een aantal belangrijke agen dapunten aan de orde. Leden zijn hartelijk welkom. De ver gadering wordt gehouden in het clubgebouw aan de Hoofd- dijk, aanvang 20.30 uur. A U T o S C H A D H E i S T E L (Vraag naar de voonwaardan) Zernikeweg 10 Middelharnis Tel. (0187) 48 72 19 www.bosmanenlialis.nl •■tohtrH*! Firma J. J. van Gurp Oudediik i^nmtno»»-'------------------ www.visservi^ser.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1