Ontvangst HKZ-certificaat mijlpaal voor Huize Margaritas Scheepsrampen in oorlogstijd (i) Het weer van volgende week... Volgende week weer kouder EIIAI1DEH-I1IEUW5 Wethouder Uitslageii W 'Denk 7-^ Damclub en Zet' Cursus Geeste lijke Vorming Dam- en schaak vereniging Ontspanning Damvereniging Dirksland "De Nederlandse Koopvaardij, maar ook de Nationale Sleepdienst, heeft in de oorlogsjaren strijdend zij aan zij met de Koninklijke Marine de bewondering van iedereen afgedwongen. Ondanks beperkte middelen en vaak zeer moeilijke omstandigheden werd de eer van de Nederlandse vlag op alle wereldzeeën hoog gehou den. Helaas waren de verliezen groot. Talrijk zijn de nabestaanden, die tevergeefs hebben gewacht op de terugkomst van echtgenoot, vader of zoon. Zij vielen als offer voor de Nederlandse zaak. Als Bescherm vrouw van Het Nationaal Zeemansfonds doe ik een beroep op het Nederlandse Volk om door het kopen van dit boek de nagelaten betrekkingen te steunen. Ik wens dit boek toe: Een goede reis en behouden vaart. Het Nationaal Zeemansfonds, Koningin Wilhelmina. Amsterdam, september 1947 Collectanten gevraagd Cursus Geeste lijke Vorming PAGINA 6 VRIJDAG 15 JANUARI 2010 Een trotse Paul en Marjoke Looij (links) met het ontvangen certificaat. Rechts van hen wethouder Petra 't Hoen en de heer Westrenen van Nedcon. Foto: Adii van der Laan OUDE-TONGE - Voor Paul en Marjoke Looij van Huize Margaritas was het afgelopen dinsdag een bijzondere dag. Uit han den van wethouder Petra 't Hoen ontvingen ze het HKZ-certificicaat waar mee is aangetoond dat de goede zorgen in het 'kinderhuis' aan de aller hoogste kwaliteitseisen voldoen. (HKZ staat voor Harmonisatie Kwaliteits beoordeling in de Zorg sector.) Door Adri van der Laan Paul en Marjoke Looij van Huize Margaritas aan de Wil lemstraat in Oude-Tonge zijn bijna twee jaar geleden gestart met hun 'bedrijf'. Hun doel was, en is, om kinderen onder dak te bieden die om verschil lende redenen voor kortere of langere tijd het ouderlijk huis uit moeten. Dit kan in verschil lenden vormen: crisisopvang, weekend- of vakantieopvang of opvang die wat langer zal duren. De kinderen worden veelal geplaatst door jeugdzor ginstanties of door particulie ren. Maar in alle gevallen geldt dat er een PGB beschikbaar moet zijn, waaruit de opvang betaald kan worden. In de afgelopen tijd heeft al een behoorlijk aantal kinderen een warm onderdak gevonden in Huize Margaritas. Paul Looij geeft aan dat ook momenteel een aantal kinderen van de zorg gebruikt maakt en dat er nog een aantal aanvragen loopt. Het initiatief van Paul en Marjoke is echter niet alleen succesvol gebleken, maar dins dag bleek dat de door hun ver leende zorg ook aan hoge kwa liteitseisen voldoet. Enige tijd geleden hebben Paul en Marjoke ervoor gekozen om een traject in te gaan dat tot HKZ-certificering moest lei den, omdat zij vinden dat goe de en professionele zorg heel belangrijk is voor een instelling die actief is op het gebied van jeugdzorg. Uit de toespraak van Paul Looij werd duidelijk dat er veel werk verzet moest worden voordat het certificaat in ontvangst kon worden geno men. Natuurlijk moest alles aan de strenge eisen voldoen en daarnaast moesten tal van formulieren worden ingevuld. Hij dankte de heer Westrenen van Nedcon, het bedrijf dat de aanvraag van het certificaat heeft begeleid. Verder waren er dankwoorden van de fami lie Looij voor de vrijwilligers die hun bijdrage leveren aan het gezinshuis, dat ook als leer bedrijf een ofTiciële erkenning heeft. De heer Westrenen van Ned con overhandigde het certi ficaat aan wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oost- flakkee, die het op haar beurt weer doorgaf aan de familie Looij. In haar toespraak prees de wethouder de inzet van Paul en Marjoke. Zij noemde Huize Margaritas een "bedrijf waar behoefte aan is". Verder herinnerde ze zich nog - nadat zij bij de opening aanwezig was geweest - dat er mensen waren die Huize Margaritas een mooi initiatief vonden, maar zich wel afvroegen of het de fami lie Looi wel zou gaan lukken. Deze week bleek echter dat het hun is gelukt. Wethouder 't Hoen had ook waardering voor het netwerk dat achter Paul en Marjoke staat en hun terzijde staat bij de exploitatie van het gezinshuis. Verder sprak de wethouder de wens uit dat Huize Marga ritas geen nadelige invloed zal ondervinden nu het Persoons Gebonden Budget onder druk komt te staan omdat het gebruik hiervan fors toeneemt. Hoewel een HKZ-certificaat niet verplicht is, vond Petra 't Hoen het zeer in Paul en Mar joke te prijzen dat zij het traject zijn ingegaan om een certificaat te verwerven en dat dit ook binnen een relatief korte tijd is gelukt. De fehcitaties namens het gemeentebestuur waren dan ook zeer hartelijk, temeer daar wethouder 't Hoen als moeder van vier kinderen heel goed weet dat het opvoeden van kinderen 'niet zomaar' maar gebeurt, maar dat het een kwestie is van 'het leves ren van maatwerk'. Ze wenste Huize Margaritas dan ook veel succes toe in de komende tijd met hun werk. MIDDELHASNIS/SOMMELSDgs Maandag 11 januari jl. Afdeling 1 C. Polder - A. Verolme 0-3 S.W. Keijzer - J. van Hoorn 0-3 F. Hermehnk - M. Klink 3-0 C. Spee -1. Mackloet 3-0 Afdeling 2 J.J. Meiaard - J.A. Nipius3-0 M. Meijer - J. Jordaan 0-3 R. van Rijnberk - G. Admiraal 3-0 G. Kamp - W Vroegindeweij 3-0 R. Kwakernaak - R. Jacobs 0-3 M. in 't Veld -J.J. Meiaard 3-0 Polder en A. Verolme, twee oudgedienden, zaten tegen over elkaar. Lang ging het goed. Op gegeven moment zag Polder over het hoofd dat Verolme twee kanten uit kon slaan, een goede en een ver keerde. Het is wel duidelijk welke kant Verolme koos. In de beginfase van de wed strijd wist Van Hoorn op een leuke manier een schijf te win nen. Toen Keijzer dacht die schijf terug te veroveren, sloeg hij verkeerd. Dat kostte hem nog een schijf Toen de derde schijf op springen stond, gaf hij zich gewonnen. Hermelink wist door middel van een dubbele slagzet een schijf voor te komen. Klink realiseerde zich dat je dan maar beter kunt stoppen. Dat deed hij dan ook. Gonstateerden we de vorige keer dat Spee zijn oude vorm weer terug had, dat werd in de partij tegen Mackloet beves tigd. Mackloet probeerde Spee met een listige zet in de val te lokken, maar hij liep er zelf in. En uit was de partij. Meiaard had met Nipius niet zoveel moeite. Hij bouwde een voorsprong langzaam maar zeker uit naar winst. Meijer speelde tegen Jordaan een knappe partij. Zelfs toen hij een schijf achter kwam te staan, moest Jordaan alle zei len bijzetten om tot winst te komen. Admiraal gaf tegen Van Rijn berk een voorsprong prijs. Daardoor raakte hij de kluts kwijt en was het Van Rijnberk die blij naar huis kon. Vroegindeweij maakte in het begin van de wedstrijd een gedurfde slagzet. Die lever de hem een dam in ruil voor drie schijven op. Alleen, met die dam kon hij geen kant op. Om hem vrij te krijgen, gaf hij nog een schijf weg. Daardoor kreeg Kamp een sterk over wicht. Toch kwam Vroeginde weij nog even terug. Maar op het moment dat in de verte een remise begon te gloren, maak te hij een kapitale fout en toen was het gebeurd. Kwakernaak en Jacobs speel den een interessante partij. Op het laatst kwam Kwakernaak positioneel moeilijk te staan. Dat loste hij niet goed op. Er bleef uiteindelijk niets anders voor hem over dan Jacobs maar de hand te reiken. In 't Veld en Meiaard speel den een boeiende partij. Op het moment dat het eindspel zou gaan beginnen, tippelde Melaard in een slagzet. Dat betekende zijn ondergang. MIDDELHARNIS - Maandag 18 januari 2010 is er weer een avond geestelijke vorming in verenigingsgebouw De Hoek steen aan de Ring te Middel- harnis. Spreker is prof dr. A. de Reuver uit Delft. Het thema is 'De boodschap van Galvijn'. Iedereen is hartelijk welkom. De avond begint om 19.45 uur en eindigt omstreeks 21.45 uur. De kosten voor deze avond bedragen drie euro p.p. Voor meer informatie kunt u bellen naar 0187482197. OUDDORP - In de huishoude lijke competitie zijn jl. maandag de volgende paftijen gespeeld. Zie voor meer info ook website www.ontspanning.nl. Dammen: J. v.d. Ouden - J. van Koppen 3-0 A. van Huizen - J. de Jong 3-0 M. Appel - G. Mierop I-l Schaken: Karel d'Hond - Wim van Gee- len 0-1 Krijn van der Wende - Willie Tanis-Koole 'A-Va Jan Vonk - Frans Troost 1-0 Albert Schaefer - Hans van Meenen 'A-'/a We hebben zonder meer de sneeuwrijkste winter sinds het seizoen 1978/'.79. Sneeuwliefliebbers komen royaal aan bod dezer dagen, zelfs op de doorgaans wat mildere eilan den. Een aantal herinnert het zich nog wel, die beruchte winter van 1979. Sneeuwduinen tot zes meter hoogte in het noorden van het land, schaatsen op straat, maar geen elfstedentocht. Die elfstedentocht komt er ook dit jaar hoogstwaarschijnlijk niet, zoals hier al in oktober min of meer 2009 werd gezegd. Een hogedrukgebied boven het noordoosten van Europa blijft uiteindelijk weersbepalend. Tegelijkertijd is er wel steeds wat dooidreiging aan de zuidwestflank. We zagen dit donderdag al. Vanaf die kant namelijk probeett zach tere lucht telkens een poging te doen de vorst te onder mijnen. Vooral het zuidwesten van Nederland wordt steeds gevoe liger voor serieuze dooiperikelen. Daar zou het in het weekeinde wel eens ruim -1-5 graden kunnen worden. Wij zitten op de eilanden ook in de vrij zachte sector en houden voorlopig een kwakkelig scenario. Overdag blijft het toch wel meestentijds boven nul nu. Zaterdagnacht zal nog koud en vorstig verlopen en ook zaterdag overdag maakt een toenemende zuidoostenwind het onaange naam kil. Een tweede dooioffensief in het weekeinde krijgt waarschijnlijk meer succes en brengt tegen zaterdagavond ook neerslag met zich mee in Zuidwest Nederland. Natte sneeuw is aanvankelijk mogelijk, ijsregen, of zelfs gewone regen kan, als de temperatuur boven de 2 graden blijft tijdens de vallende neerslag. Vooral in het midden en noorden van Nederland kan dan weer sneeuwoverlast optreden, als het ftont langer blijft plakken. Op Goeree- Overflakkee komt de zachte instroom waarschijnlijk vrij spoedig aan zet. Op zondag zou het wel eens 6 graden kunnen worden op de eilanden. Voor volgende week zijn er pakweg twee scenario's moge lijk. Enerzijds probeert de zachte zuidwestelijke lucht nog wat terreinwinst te boeken, maar anderzijds versterkt hoge druk zich weer boven het uiterste noordoosten van Euro pa. Zuid-Holland blijft dan nog even in het grensgebied Uggen. Het is nog niet helemaal een uitgemaakte zaak of de vorst of juist de dooi aan het langste einde zal trekken. De kans dat uiteindelijk de koudere lucht (vanaf dinsdag) weer terreinwinst boekt, lijkt net iets groter te worden. Echt wisse dooi met 8 tot 12 graden lijkt absoluut niet aan de orde. Opnieuw flink kouder in de loop van komende week? Bel de weerprimeurlijn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto Bonne Faber - Reinier van der Wende O-I Jaap Santifort - Peter Derrez 1-0 Johan Oomkes - Eeuwit Santi fort 0-1 Mehdi Potters - Jan Verzijden 0-1 Chris Tanis - Patrick Kramer 1-0 Uitslagen van maandag.jl. Joh. Wolfert - W Stolk 0-3 D. Wolfert - A. Jelier 3-0 M. van 't Geloof - H. Keuve laar 0-3 J. Knöps - M. Poortvliet 1-1 En zo wordt dit schrijven inge luid. Ik heb een bijzonder boek voor mij liggen en dat doet mij denken aan de familie van mijn moeders kant, die op de Nederlandse koopvaardij en op de sleepboten van L. Smit Go's Internationale Sleep dienst in de oorlogsjaren en daarna hebben gevaren. Zij zijn allen bijna de gehele oor logsperiode van huis geweest en de kinderen groeiden thuis op, zonder vader. Ook de spanning van: 'zouden ze nog varen?' of 'zouden ze nog in leven zijn?', hield hen in de greep. Angst en onzekerheid, dat was het lot van hen die aan de wal achter bleven, om maar niet in te gaan op hetgeen de schepeHngen zelf ineemaakten aan boord aan spanning en onzekerheid of het geyaar uit de lucht kwam of van onder water. We hebben er lang over na gedacht, maar na overleg met anderen heb ik besloten om een aantal artikelen aan u voor te leggen die in dit boek zijn beschreven. Schepen die ternauwernood zijn ontkomen van een aanval van de Duit sers, maar ook schepen die niet meer terug kwamen en met man en muis zijn vergaan door de aanvallen van de vijand vanuit de lucht en van onder water. Om mijn fotoverzame ling van schepen recht te doen, wil ik van elk schip uit die peri ode, welke in de komende tijd zal worden beschreven, een foto uit mijn collectie afdruk ken. Ik spreek de wens uit dat, ook door het nageslacht, deze bizarre tijd nooit zal worden vergeten. Ik ben de heer Roel Zwama zeer erkentelijk dat hij ook zijn fotoarchief belan geloos ter beschikking heeft gesteld om deze geschiedenis u voor te houden. Maarten Bezuijen, Schiedam (Foto's: Collectie M. Bezuijen, tenzij anders vermeld) Mark. Mark Op 9 september 1939 loopt de "Mark", een stoomschip van de Rotterdamse N.V Houtvaart, tijdens een reis van Uleaborg naar Rotterdam op een Duitse mijn. De "Mark" is daarmee het eerste Nederlandse Koop- vaardijschip dat in de Twee de Wereldoorlog tot zinken wordt gebracht. Zo zullen er nog vele volgen. Hiermee is de Tweede Wereldoorlog op zee begonnen. De prijs die de Nederlandse Koopvaardij in de oorlogsjaren moet betalen is hoog. Bijna vierhonderd schepen gaan verloren en ruim 3400 zeelieden vinden als gevolg van de gevechtshan delingen de dood. De Neder landse Koopvaardij is voor de geallieerde oorlogsinspanning van bijzonder grote betekenis feweest. Bij dit eerste schip dat oor oorlogshandeUngen ten onder ging, waren geen men; senlevens omgekomen. De "Mark" werd gebouwd in 1930 Werf: A.Vuyk Zonen te Gapelle aan de IJssel. Lang: 74,38 m, breed: 11,80 m, diepgang: 5,20 m, BRT: 1514. Uitgerust met een 3 cilinder Triple Expansie stoommachine 900 IPK. Op 9 september 1939 op een mijn gelopen op de Noord zee, 120 mijl ten westen van de Deense kust. Berenice Het SS. "Berenice", toebe horende aan de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij NV te Amster dam, was op weg van de mid dellandse Zee naar Amster dam, toen het op 9 mei 1940 Duinkerken aanliep. De vol gende dag vernam men daar van de invasie in Nederland. Op bevel van de Franse autori teiten moest de "Berenice" de haven verlaten en liep onder andere Le Havre, Gherbourg en ten slotte Bordeaux aan. de lading werd gelost en het schip werd in de voorgeschreven kleuren geschilderd. Op 19 juni 1940 werd van de Franse Marine opdracht gekregen om Bordeaux te verlaten. Tevoren waren eerst 22 Nederlandse vluchtelingen ingescheept, meest aflcomsüg uit België. Om 23.00 uur ging het schip in de monding van de rivier Gironde ten anker en zette de volgende dag om 12.30 uur de reis voort. Er werd afgesproken met de stoomschepen "Orpheus", "Arie Scheffer", het motor- schip "Nettie" en de sleepboot "Seine" bij elkaar te blijven en naar Falmouth over te steken. In de nacht van 20 op 21 juni raakten de schepen van elkaar af, alleen de "Nettie" bleef in 't zicht van de "Berenice". Bij het aanbreken van de dag was de zee ruw geworden. Om 07.15 uur op 21 juni werd plotseling een hevige ontploffing waar genomen, tengevolge waarvan de "Berenice" in 3 minuten tijd zonk. De ontploffing werd naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door een torpedo. De ramp vond plaats op ca.40 mijl uit de Franse kust. Alle passagiers, op een vrouw na, bevonden zich in het ruim van het schip en zijn mee ten onder gegaan. De "Berenice" zonk zo snel dat geen tijd gevonden werd de reddingboten te strij ken. Negen opvarenden die zich drijvende hadden weten te houden, werden door de "Net tie" opgepikt, die na nog enige tijd te hebben rondgedobberd naar Falmouth doorstoomde. De gezagvoerder van de "Ber enice", die zwaar gewond aan boord van de "Nettie" lag, overleed de zelfde dag. Op 22 juni werden de 8 geredden in Falmouth aan wal gebracht. Kapitein Huygens werd in Fal mouth begraven. In totaal ver loren 23 mensen bij deze ramp het leven. De "Berenice" werd gebouwd in 1919 Werf: Lobitsche Scheepsbouw My te lobith. Lang: 81,68 m, breed: 11.28 m, diepgang: 4,11 m, BRT: 1166. Uitgerust met een 3 cilinder Alblasserdamse stoom machine 800 ipk. Kertosono. Op 21 juni 1940 tijdens de reis Bordeaux-Falmouth in het Kanaal door de "U 65" getor pedeerd; 23 opvarenden ver loren hierbij hun leven. Kertosono Het SS "Kertosono" van de NV Rotterdamsche Lloyd was op weg van New Orleans naar Calcutta en arriveerde 23 juni 1940 te Curagao, vanwaar het dezelfde dag weer vertrok, nadat brandstof en drinkwater aan boord waren genomen. Op 1 juli 1940 om 11.30 uur naderde een als een vracht schip uitziend vaartuig op plus/minus vijf streken achter lijk aan bakboord, welk schip om 13.00 uur plotseling voor Berenice. de boeg van de "Kertosono" een schot loste en gelijktijdig de Duitse oorlogsvlag hees. De machine werd onmiddel lijk gestopt. Om 13.15 uur naderde een zwaar bewapende motorsloep, die sloep een prijs bemanning aan boord bracht. Er werd meegedeeld dat de "Kertosono" niet tot zinken gebracht zou worden, maar 'opgebracht' zou worden. Om 15.00 uur werd order gegeven om in het kielwater van het andere vaartuig op te varen. Te 16.00 uur kwam een andere prijsbemanning aan boord, die de gehele navigatie overnam, terwijl alle scheeps- en lading papieren in beslag genomen werden. Op 22 september 1940 werd de gezagvoerder van de "Kertosono" met 28 man van de bemanning naar Rotterdam gezonden, waarbij wel privé-eigendommen, maar niets van de scheepsinventaris mocht worden meegenomen. Tijdens de verdere duur van de Tweede Wereldoorlog heb ben de Duitsers getracht de "Kertosono" tot onderzeeboot- moederschip te verbouwen. Inmiddels werd het door geal lieerde vliegtuigen gebombar deerd en tenslotte is het schip in 1944 door de Duitsers in de Loire tot zinken gebracht. De "Kertosono" werd gebouwd in 1936. Werf: Deutse werft A.T. Ham burg. Lang: 152 m, breed: 18,80 m, diepgang: 8.50 m, BRT: 8640. Uitgerust met een stoomma chine turbine 6800 IPK. Gebouwd als "Wuppertal voor de Hapag Lloyd. In 1940 als prijsschip in beslag genomen door de Duitsers en onder de naam "Noesaniwi" in de vaart gebracht. OU DDORP - Van I tot en met 6 februari wordt de collecte voor de Hersenstichting gehouden. Voor deze collecte is de Her senstichting dringend op zoek naar collectanten. Er zijn nog vele straten in Ouddorp waar dit jaar nog niet gecollecteerd kan worden omdat er te wei nig collectanten zijn. Wie tijd en gelegenheid heeft, als is het maar voor één straat, kan zich opgeven bij de collectecoördi nator: Jeannette van der Lin de, tel. 0187 682882. De Hersenstichting zet zich in voor ruim 4 miljoen men sen met een hersenaandoe- ning. Hieronder vallen onder meer hersenletsel, beroerte, dementie, autisme, hersentu mor, de ziekte van Parkinson en ADHD. Meer informatie is te vinden op website www.her- senstichting.nl. SOMMELSDIJK - Op 21 janu ari 2010 houdt ds. W.M. van der Linden uit Stellendam voor de cursus Geestelijke Vorming in de Rehobóthkerk te Sommels- dijk een lezing over het onder werp 'Bijbelse omgang met echtscheiding in de christelijke gemeente', aanvang 19.45 uur. Kosten per avond 3,50 euro, contant te betalen op de betref fende avond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6