sLl^ 'Meer aanvoer, minder omzet' I Uitspraak Raad van State brengt bestuur Middelharnis in verlegenheid SGP-jongeren NieuwjaaTSTeceptie UFA: WEERBERICHT van FLAKKEE /-f-H 82e jaargang Nr. 7880 Vrijdag 15 januari 2010 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk strcekblad op gereformeerde grondslag debatavond met -^ Politie arresteert 23e verdachte brandstichting MIDDELHARNIS - De politie van het district De Eilanden heeft maan dag een 22-jarige man uit Middelharnis gearres teerd voor brandstichting. Het is inmiddels de 23ste aanhouding in het grote opsporingsonderzoek naar brandstichtingen. Prioriteit Kottersector Toekomstgericht Weten wat de markt wil Prijzen h WW (UhiMmMfimm m f Knops fgróêpi Subsidies Eindtraject Reacties www.eilandennieuws.nl Twee rijbewijzen ingevorderd PCOB middag watersnoodramp Zwemcomplex 't Zuiderdiep week later open Lotgenoten rouwverwerking iiioi 2009 gepresenteerd werd. De avond wordt gehouden MIDDELHARNIS - SGP-jon geren trekt het land in om met leden en niet-leden te discus siëren op debatavonden over de nieuwe beginselverklaring van SGP-jongeren. In Mid- delharnis vindt er een debat plaats in de Christelijke Scho lengemeenschap Prins Mau- rits. Oyi vrijdag 22 jantiari 2010 houden SCiP-jongeren Flakkee in .sanienwerl<ing met SGP- jongeren landehjk een grote debatavontl met mr. C.G. van der Staaij (Tvveede Kamerlid SGP) en dr. H. Klink (Her vormd predikatn te Hoornaar) en H.J. Nijsink, MA (jeugd- werkadvisetw SGP-jongeren). Het tliema van deze avond is 'chri.stehjk con.servatieve poli tiek', een term waarmee SGP- jongeren haar gedachtegoed omschiijlt. De debatavond in Middelliarnis is onderdeel van de Regiototir 2010 van SGP- jongeien. In/et i,s de nieuwe beginselverklaring van SGP- jongeren 'Kernideeën' die in loi 2009 ge e avoncl in de Ghristelijke Stholen- gemeenschap Prins Maurits te Middelhainis en start om 19.4.5 luir. Na Middelharnis volgen er bijeenkomsten in Kampen, (ioes, Apeldoorn en Gouda. Aan de regiotour werken onder andere ook Bart Jan Spruyt, Bas van der Vlies, Lucas Hartong, Herman Selderhuis en (onder voorbe- lir)Ufl) Ksinaa Alariachi mee. Gp 7 mei 2009 werd een grote papierconlainer op de Oost- havendijk in Middelharnis in brand gestoken. De container stond op het terrein van een stichting vlakbij een container met chemisch afval. Onder zoek leidde maandagmiddag tot de aaithouding van de ver dachte in zijn woning. Het oplos.sen van brandstich tingen heeft voor de politie een hoge prioriteit. Een team van 12 rechercheurs is fulltime bezig met onderzoek naar de identiteit van mogelijke brand stichters. Sinds eind november heeft het team 23 aanhoudin gen verricht. Vier van hen zit ten nog steeds vast. De ande ren moeten zich op een later moment bij de rechter verant woorden. De politie sluit meer dere aanhouchngen niet uit. De politie verzoekt alert te zijn en ook kleine (pogingen tot) brandstichtingen te melden. In geval van helerdaad belt u 112. Informatie over brandstichtin gen kan gemeld worden via 0900-8844. Anonieme meldin gen kunnen gedaan worden via 0800-7000. STELLENDAM - Evenals voorgaande jaren wordt één van de eerste zaterda gen van het nieuwe jaar gebruikt voor de Nieuw jaarsreceptie van de UFA in Stellendam. In de vis- afslag aan de Stellen- damse buitenhaven, kon UFA-directeur Johan van Nieuwenhuijzen een fors aantal vissers, handela ren, afslagpersoneel en plaatselijke politici ver welkomen. In zijn nieuw jaarstoespraak had hij zowel goed, als minder goed nieuws voor zijn toe hoorders: Het afgelopen jaar was er een stijgende aanvoer, maar de prijzen stonden zodanig onder druk dat de omzet minder Door Adri van der Laan Zoals gebruikelijk tijdens een nieuwjaarsreceptie, werd er ook op de bijeenkomst van de L'l'A, zoovel terug als voor uit gekeken. Directeur Johan van .Nieuwenhuijzen keek met gemengde gevoelens terug op het jaar 2009. Hij moest constateren dal op de Neder landse markt de aangevoerde hoeveelheid vis niet 5.000 ton is gestegen, maar daar tegen over stond dat de oniztji n:ol 20 iniljoen Euro is gedaald. "Dit betekent grofweg 7% tneer kilogram aanvoer en 7% minder waarde in euro's. De visprijzen zijn dus behoorlijk gedaald". Van Nieuwenhuijzen noemde enkele voorbeelden: de gemiddelde scholprijs is inet 50 eurocent per kilo gedaald, de grotere maatsorteringen zoals tong, griet, en tarbot, die voornainelijk voor de horeca bestemd zijn kenden een prijs daling van gemiddeld 20%. De prijs \'oor de garnalen was eveneens gedaald met 209?, de aanvoer was echter met 20% gestegen. Positieve berichten waren er - terugkijkend op 2009 - zeker wel. Zo kon de kottersector de bedrijfsresultaten verbeteren. Deze positieve ontwikkelingen is te danken aan een lagere brandstofprijs en een grotere kilogramaanvoer. Deze ontwik keling was ook te verwachten Df rmmi<nijren nfi de ninnujiiiirsrnifliex'ayi ile UFA hiislrrden met helangsie". g naar de toespraak van directeur Johan i'an Nieuwenhuijzen. (Foto: Adri van der Laan) na de saneringen die in de afgelopen jaren hebben plaats gevonden. E)e landelijke trend bleek ook enigszins te gelden voor de afslagen van de UFA (Stellen- dam, Golijnsplaat en Scheve- ningen). Het deed Van Nieu wenhuijzen goed dat hij zijn toehoorders kon melden dat er bij de UFA-organisatie maar liefst 1.400 ton ineer vis is aan gevoerd. Deze groei kwam voor een belangrijk deel op het conto van de visafslag van Sche- veningen. De totale aanvoer is, evenals in 2008 met 20% geste gen. Maar ook bij de UFA is er een omzetdaling van 3%. Natuurlijk Keek de UFA-direc teur ook vooruit. Hij verze kerde dat er het afgelopen jaar door zijn organisatie hard is gewerkt met het invullen van nieuwe initiatieven en projec ten voor de toekomst. Zo zullen er in 2010 pilots worden uitge voerd binnen een groot gebied om de concurrentiepositie van de schol te verbeteren. "In Scheveningen is het Pact van Scheveningen ontwikkeld. Het Pact is een samenwer kingsverband tussen project ontwikkelaars, de gemeente Den Haag en de visserijsector. Doel hierbij is om voor de vis serijsector opdmaal en functio neel gebruik te maken van de beschikbare ruimte, innovaties, verdnurzaming en meerwaar de te geven aan de beleving van vis", aldus Van Nieuwen huijzen. In Stellendam is de Locale Groep 2uid-Hollandse Delta opgericht waarin afgevaardig den uit zowel de gemeente als de \'isserijsector zijn vertegen woordigd. Deze groep gaat ver nieuwingen in de regio visserij ontwikkelen. Er is hiervoor een bedrag van 2,3 miljoen euro Europese subsidie beschikbaar Dit bedrag moet in de kotnen- de driejaar worden besteed. Verder is men bezig met een marketingplan, genaamd Sche veningen Pride, en verkeert het project Parkmanageinent op de buitenhaven van Stellen dam in de afrondende fase. Er zal voor het gebied een l^estuur worden gevormd waarbinnen beleid voor de toekomst zal worden ontwikkeld. Van aantal vissoorten, zoals schol, tong en kabeljauw, zul len de quota in dit jaar worden verhoogd. Daar staat tegen over dat er wel een daling van de quota is voor griet en tarbot. Johan van Nieuwenhuijzen noemde verder de technische innovaties, waar vrijwel iedere visser mee aan de slag is, of in het nieuwe jaar mee aan de slag zal gaan. In zijn toespraak benadrukte Van Nieuwenhuijzen dat het zowel voor de UF"A als voor de vissers heel belangrijk is om te weten wat de markt wil, "waar letten zij op als zij vis kopen? Welke eisen stellen zij aan ons mooie product en waar zien zij ruimte voor verbetering?" Hel antwoord op deze vragen werd niel door de UF'A-direc- teur gegeven, maar aan de hand van een aantal filmfrag menten waren er interviews met mensen uit de handel en horeca. Zij gaven aan wat voor hen belangrijk is als het gaat om het aanleveren van vis. Het bleek dat een goede behande ling van de vis, zowel aan boord als aan de afslag en bij het ver voer, heel belangrijk is om de kwaliteit te waarborgen en om aan de wensen van de moderne consument te voldoen. Traditiegetrouw werden zater dag ook de prijzen uitgereikt voor De Beste Verzorgde Vis 2009. Eveneens via filmpjes, kregen de winnende schippers de gelegenheid om uit te leg gen hoe zij er alles aan doen om de gewenste kwaliteit te kunnen leveren. En ook uit deze beelden bleek dat een goede behandeling van de vis vanaf het vangen tot aan het afleveren, zeker loont. De prijswinnaars in de verschil lende categorieën waren: Garnalen: Ie prijs GO-57, 2e prijs YE-138 en 3e prijs SGH- 42 Eurokotters: Ie prijs TH-05, 2e prijs SGH-18 en 3e prijs OD-09 Kotters 2000 pk: Ie prijs GO-31, 2e prijs GO-37 en 3e prijs GO-27 Flyshooters: Ie prijs SL-09 Dagvissers: Ie prijs SCH-01, 2e prijs SCH-19 en 3e prijs SCH- 335 De winnaars mochten allemaal een geschenk in ontvangst nemen. ontvangen subsidiegelden (bijna 120.000 euro) voor het project - aangeduid als Arbeidsplaatsen inwoners (project Stichting Zuid wester) - als een zwaard van Damocles boven de gemeente Middelharnis. Door Jaap Ruizeveld iCnópi ev - Longfweg 113 32*5 KG - Sommetwiijk 0187 474»; AHiefdoas BV - Kloosterwca 2 «17 AL Noordgouwf 0111 401347 MIDDELHARNIS - Het gemeentebestuur van Mid delharnis is in verlegen heid gebracht door fouten en tekortkomingen uit de jaren negentig. Enerzijds financieel, met de plicht tot terugbetaling van ont vangen subsidiegelden. Anderzijds vanwege een terechtwijzing over een des tijds gevoerde ondeugde lijke projectadministratie. Jarenlang sleepte Middel harnis deze molensteen met zich. Via juridisch verweer werd getracht het onheil af te wenden. In te zetten op het aspect verjaring. En zo lang er leven is, is er hoop. Maar de Raad van State heeft het, in opdracht van de gemeente Middelharnis gevoerde juridisch verweer als onderbouwing voor verjaring, in hoger beroep simpel van tafel geveegd en een eerder vonnis van de Rotterdamse recht bank bekrachtigd. Deze finale uitspraak is pijnlijk, maar zat er aan te komen. Want al vanaf de beginja ren 2000 hangt het dos sier, over terugbetaling van ruim 262.000 gulden aan Waar gaat het om? Eind december 2009 heeft de Raad van State, afdeling bestuurs rechtspraak, het hoger beroep dat de gemeente Middelhar nis had ingesteld tegen de uitspraak van de rechtbank Rotterdam van januari 2009, ongegrond \erklaard. In die uitspraak van de Rotterdamse rechtbank werd, kort samen gevat, nog eens aangeduid dat Middelharnis, projectsubsidies moet terugbetalen. De minis ter van sociale zaken verzocht om terugbetaling omdat niet zou zijn \oldaan aan een aan tal voorwaarden die aan de subsidieverlening gekoppeld waren. Van verjaring kon, volgens geldende richtlijnen, geen sprake zijn. De minister had een verweerschrift aan het dikke dossier laten toevoegen. Om welke subsidies gaat het? Het betreft gelden die aan de gemeente Middelharnis zijn verstrekt in de periode janu ari 1994 tot 15 december 1995 voor het, als zodanig in de stukken omschreven project .Arbeidsplaatsen bewoners. De gemeente Middelharnis - op de zitting in de Maasstad ver tegenwoordigd door mr. Bree- man, advocaat in Rotterdam, en vanuit de gemeentelijke ambtelijke organisatie door mr. Den Braber - tekende hoger beroep aan tegen de uitspraak. Die finale rechtsgang vond dus eind december 2009 plaats bij de Raad van State. De subsidies zijn destijds ver strekt uit het Europees Soci aal Fonds. Eén van de struc tuurfondsen van de Europese Gemeenschap. Dit gebeurt onder strikte voorwaarden en controle. Regelmatig wordt getoetst of de gefinancierde maatregelen stipt volgens de regels van toekenning zijn uitgevoerd en of bij eventuele nalatigheid de verstrekte mid delen dienen te worden terug gevorderd. De subsidieontvan ger is van al deze items volledig op de hoogte en dient daarnaar te handelen. De gemeente Mid delharnis blijkt niet voldaan te hebben aan de in de Europees Sociaal Fonds regeling 1991 neergelegde verplichting tot medefinanciering van het pro ject waarxoor de subsidie is aangevraagd. Bovendien zou een deugdelijke projectadmi nistratie hebben ontbroken. De gemeente Middelharnis heeft dit laatste aspect in hoger beroep niet meer bestieden. Als de gemeente toch nog enige hoop zou hebben gekoesterd over een mogelijkheid dat door verjaring de gelden niet terug betaald behoefden te worden dan is die illusie door de Raad van State dus stevig ontkracht, van tafel geveegd. Daarmee dus de eerdere uitspraak van de Rotterdamse rechtbank honorerend. Gesteld wordt dat de rechtbank terecht heeft overwogen dat hetgeen de gemeente Middelharnis in beroep heeft aangevoerd over de verjaringstermijn, niet kan leiden tot een ander oordeel dan is verstrekt. Het betoog faalt. De Hoge Raad conclu deert dat het hoger beroep \'an Middelharnis ongegrond is. De aangevallen uitspraak dient, met verbetering van gronden, te worden be\estigd. Met deze uitspraak is er een eind gekomen aan een lan ge juridische weg waarin de gemeente Middelharnis poog de de subsidiegelden niet te behoeven terug te betalen. In besluiten van februari 2000 heeft de .Algemene Directie voor de Arbeidsvoorziening de verleende en vastgestelde subsidies ingetrokken en aan gedrongen op terugbetaling., In maart 2002 verklaarde de minister van Sociale Zaken het door de gemeente daartegen ingediende beroep ongegrond. Vervolgens was er de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank in januari 2009. In de eerste week van dit nieuwe jaar publiceerde Radio Rijnmond op haar site een korte opsomming van reac ties van internetters. Sommi gen spraken hun ongeloof uit over het gebeurde, anderen lieten blijken dat dit geen,bij drage was aan het streven naar één gemeente op het eiland met een deugdelijke financiële huishouding. Eilanden Nieuws had zich ruim een week gele den odk direct bij het gemeen tebestuur gemeld voor een reactie. Het leverde in eerste instantie alleen de mededeling op van de afdeling Communi catie dat het college de stukken op 5 januari had ontvangen en dat het onderwerp in de verga dering van dinsdag 12 januari op de agenda was geplaatst. Dat bracht geen verdere toe lichting. .Alleen de aankondi ging dat er eind deze maand gesprekken zullen worden gevoerd met Stichting Zuid wester. Op welke wijze deze financiële tegenvaller door de gemeente, de wethouder van Financiën, kan worden inge boekt of verhaald blijft dus vooralsnog onduidelijk. In een reactie stelt Hannie Vermeulen (PvdA) dat het ver loop van dit onderwerp "heel vervelend" is. "Blijkbaar is er bij Hernesseroord op admini stratief gebied iets fout gegaan. Ik ga er van uit dat subsidie gelden ongetwijfeld voor rea lisering van projecten goed zijn besteed. Naar ik begrepen heb, was er een afspraak dat de subsidiegelden door Her nesseroord terugbetaald zou den worden aan de gemeente. Indien dit juist is, ontstaat de situatie dat de gemeente als gevolg van de uitspraak van de Raad \'an State wel deze gel den moet terugbetalen, maar dat zij op haar beurt dit geld weer ontvangt van Hernes seroord. In clat geval zijn er niet veel consequenties voor de gemeente". Robert Pape\eld (CDA) zegt in een korte reactie dat de uit spraak \'an de Raad van State voor Middelharnis "uiteraard niet fijn" is. "Wij kunnen op dit moment nog niet inschatten welke stappen er nu in dit pro ject gezet worden. ,Als politieke fractie wachten wij berichten en een advies van het college af. Aan de hand van die gege vens kunnen wij desgewenst op de ontstane situatie insteken". Dagelijks actueel! Kijk op: NIEUWE-TONGE - Het rijbe wijs van een 24-jarige inwoner uit EUemeet is maandagavond ingevorderd. Een surveille rende agent zag de man rond vijf uur, met hoge snelheid over de Groeneweg rijden. Op de Groeneweg geldt een snel heidslimiet van 60 km/uur. Na controle bleek de man er 111 km/uur te hebben gereden. Daarop is het rijbewijs van de man ingevorderd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Eveneens op de Groeneweg is dinsdagmiddag rond kwart over vier opnieuw een automo bilist bekeurd wegens te hard rijden. Ditmaal een 54-jarige man uit Dirksland, een taxi chauffeur die op dat moment met een klant reed. Hij reed 127 km/uur. Ook zijn rijbewijs werd ingevorderd. MIDDELHARNIS - Maan dagmiddag 18 januari houdt de Protestants Christelijke Ouderen Bond in verenigings gebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis een bij eenkomst waarin de waters noodramp van 1953 centraal zal staan. Streekarchivaris Jan Both zal aan de hand van zowel bekende als onbekende archiefbeelden hierover vertel len. Belangstellenden zijn wel kom. Aanvang 14.00 uur. STELLENDAM - Om de kwaliteit van het zwembad te optimaliseren, wordt aan zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam groot onder houd uitgevoerd zodat het kan blijven voldoen aan de hoogste veiligheidsnorm. Al eerder werd in verband hier mee bekendgemaakt dat het zwembad gesloten zou zijn van 3 januari tot en met 17 januari. Het blijkt echter niet haalbaar om de werkzaamheden binnen de geplande periode van twee weken uit te voeren. Daarom is het zwembad een week langer gesloten, en wel t/m 24 januari. Op maandag 25 januari is het zwembad weer open volgens de gebruikelijke openingstij den; ook de zwemlessen wor den hervat volgens het norma le schema. Zie voor meer infor matie website www.zuiderdiep. nl, of bel 0187 491543. MIDDELHARNIS - Het Alge meen Maatschappelijk Werk van Careyn start in februari met een rouwgroep voor lot genoten. De bijeenkomsten vinden plaats in gebouw de Dillenburg, Juliana van Stol- berglaan 19 te Middelharnis. Er zullen in totaal 10 bijeen komsten worden gehouden op de dinsdag avond van 19.00 tot 21.30 uur. Bij voldoende belangstelling wordt er gestart op 16 februari 2010. U kunt zich aanmelden t/m 22 januari 2010 bij mevr. H.Vermeulen of mevr. T. Rozendaal, tel. 0187 488070.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1