«i Nieuws uit de Dierenstee Vervolg verhaal RAAD DAAD Beroepings- MedÜa De vreugde van het geloof BeCare en Albeda werken :e keten aan veilig! .*:v. MET EN U Het weer van volgende week... Ingezonden: Open brief aan Staatsbosbeheer WERK Schotejil op derde plaats bij 200 minuten wedstrijd Directeur Koinotnia in Doopsgezinde Gemeente De weg der kleine mensen EIIAIIDBI-niEUWS WIE VAN K WIE? NACHTTSMPEMTUUR VOEPSELETIKETTERIMG TRAD Zaterdag sneeuwjacht op Eilanden? •*.j{ 4«* ff V STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Hoofdstuk 26 De grote dag PAGINA 7 VRIJDAG 8 JANUARI 2010 Doe traag- en antuoovdrubrA Maat giivd tm dienste ewi de lexer ék er koitenlooi gebruik t<an kan maken. Uu itn^n op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nvutas, Piutbus 8. 3240 AA Middelhamii. ptet in de krOterboveHhoét "VTagenrubnek' ivrmeld. De iragen ivotden door deskundigen beantzuoord en tullen biniwn enkele udten na de iniending compleet met autwoord in deze rubriek warden gepubliceeid. Ik hul) (loil (Ine tu'ischillende data voor Driekoningen gevonden, rhte om wordt door Rome de eerste zondag na Nieuwjaar hier voor aangewezen. Overigens is en l)lij(l het een aanvechtbare datum, want de werkelijke dag waarop die Wijzen uit het Oosten in Bethlelieni aankwa men, staat allerminst vast. Het kan wel vele maanden na de geboorte van Jezus geweest zijn. Herodes liet zelfs alle jongetjes tot twee jaar doden, en dat zou niet nodig geweest zijn als het om een pasgeboren baby ging. Voorts is de naam 'Drie Koningen' aanvechtbaar. De Bijbel noemt geen getal. Verder worden ze Wijzen genoeiTid en dat wilde zeg gen: sterrenkundigen, en geen vorsten van bepaalde landen. Zowel finest als datum berusten dus op traditie en het is niet zo belangrijk op welke dag de gebeurtenis wordt herdacht. Hoe is natuurkundig het dalen van de nachttemperatuur dicht bij hel aardoppervlak te verklaren? Antwoord; Zowel het opwar men van de lucht overdag als ook het afkoelen van de lucht 's nachts gebeurt via het aard oppervlak. Overdag warmt de zon het aardoppervlak op die de warmte afgeeft aan de lucht erboven. De zon warmt nau welijks de lucht direct op. 's Nachts is er geen opwarming van de lucht door het aard oppervlak. Daardoor koelt de lucht af, het eerst vlak aan de grond. Vandaar dat de tempe ratuur aan de grond aan het einde van de nacht daardoor lager kan zijn dan de tempera tuur op een paar meters hoog te (bij weinig wind/bewolking). Waarom moet er bijv. op een zak kroepoek geen calorieënvennelding staan, of is men er vrij in om dat te doen Antwoord: De overheid heeft in de Warenwet vastgelegd wat er precies op het etiket van levensmiddelen moet staan. Alle verplichte aanduidingen en vermeldingen moeten in ieder geval in het Nederlands en met 'duidelijk leesbare en onuitwisbare' letters op het eti ket staan. Bij producten met een voedingswaardebewering bijvoorbeeld 'hght', 'halva', e.d., moet ook de hoeveel heid energie (kilocalorieën en/of kilojoules) ook vermeld worden. Op uw pak kroepoek kwam een dergelijke bewering kennelijk niet voor. Wal betekent de aanduiding 'trad' achter muziektitels op cd's? Antwoord: Traditioneel, ofwel oude volksmuziek of compo sities waarvan de componist onbekend is, dus waarvoor geen auteursrecht verschul digd is. Het wordt steeds duidelijker dat we van doen hebben met een speciale winter. Zo'n winterse winter hebben we eigen lijk lang niet gehad in de I.age Landen. De eerste januari- helft wordt zo goed als zeker de koudste sinds 1997. Toen hadden we trouwens de koudste eerste tien dagen van de louwmaand sinds de strenge winter van 1963. In een aanzienlijk deel van Nederland lag er de afgelopen week nog een imposant sneeuwdek en ook de eilanden deden deze keer eens goed mee. Vlak boven de sneeuw in het open veld nabij hel Brabantse Gilze KNMI daalde de Icmperatiuu' maandagnacht zelfs naar -18 graden! Een jaar terug werd hier al -22 gemeten, ook boven de sneeuw. Op Coeree-Overflakkce werd het minder koud, maar de invloed van de zee gold hier natuurlijk ook. Op donderdag was hel alweer kouder en vooral op vrijdag (zeer koude nacht) en zaterdag renoveert de hoge druk boven Noord-lünopa en komt er weer een koude (noord) oostelijke stroming op gang. Zowel overdag als gedurende de nacht vriest het dan weer. Op zaterdag kan een sneeuwgebied ons uit het oosten (groten)deels bereiken. De wind wakkert dan ook flink aan, dus het weerbeeld krijgt een wat grimmig karakter met vooral zeer lage gevoelstemperaturen. In het open veld kan een krachtige noordooster komen te staan. Sneeuwjaclitachtige condiües zijn wellicht niet ondenk baar zaterdag. Mogelijk vormen zich ook sneeuwduinen. Er zou een paar centimeter sneeuw kunnen bijvallen. Op zondag kan het waarschijnlijk net even licht dooien. Dus in het weekeinde, maar vooral volgende week blijft het gewoon ronduit koud. Op veel meer plaatsen kan dan veilig geschaatst worden, tenminste als de sneeuwlaag geen belemmering vormt. Diegenen die vurig hopen op een elfstedentocht moeten voorlopig nog geduld hebben, want zo'n tocht der tochten heb je niet zo maar. Door de (linke hoeveelheden sneeuw in Friesland is de ijskwaliteit o]3 veel plaatsen nog belab berd. Veel werk nog aan de winkel dus en ijsspecialisten zien liet liever regenen, alvorens zich een deftige ijslaag kan vormen in een eventuele nieuwe vorstperiode. Die krijgen wc zeker nog wel eens in deze toch wel indrukwek kende wintel tot nu toe. Ook op en top winter in Engeland de afgelopen dagen. Wisse dooiperspectieven na 15 januari? Bel de weerpri- meinlijn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto Ik stuur u deze brief, omdat ik - en met mij veel andere rui ters - zeer verontwaardigd ben over de door Staatsbosbeheer geplaatste verbodsborden bij een groot aantal natuurgebie den op Goeree-Overflakkee. Het gaat om de borden 'Ver boden te betreden met paar den'. Rijdend op onze paarden en pony's door de polders van Goeree-Overflakkee stuitten wij op de borden van Staats bosbeheer. Niet alleen bij de kunstmatig aangelegde bos sen in Dirksland, maar ook in Herkingen en Middelharnis en waarschijnlijk ook elders op ons mooie eiland. Zonder enige, dan wel zonder enige duidelijke vooraankondiging is besloten om een groot aan tal natuurgebieden op Goeree- Overflakkee verboden terrein te maken voor het betreden met paarden. Voorheen ston den er helemaal geen borden of een enkel bord: 'Vrij wan delen op wegen en paden'. En dan nu opeens een onbegrijpe lijk totaalverbod. Mijn vragen zijn: Is het demo cratisch verantwoord om dit zonder enige (duidelijke) voor aankondiging, dus zonder eni ge mogelijkheid van bezwaar in te voeren? Wat is de aanlei ding voor dit verbod geweest? Is er draagvlak onder de bevol king? Wat voor schade kunnen wij ruiters toebrengen aan de bewuste natuurgebieden? Is er wellicht schade toege bracht in het verleden? Goeree-Overflakkee: het eiland van rust, natuur en ruimte, maar kennelijk niet voor paardenliefhebbers. Ik hoop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd en zie uw reactie tegemoet. PROT. KERK IN NED. Beroepen: te Amersfoort (De Brug), ds. H.G.J. van Dolder te Delfshaven (miss. predikant); te Buurmalsen (herv.), kandi daat H.J.P de Pater te Utrecht, die dit beroep heeft aangeno men; te Gouda (Westerkerkge meente), ds. U.G.M. Doedens te Zuid-Beijerland; te Heerde (hervormd wijk Noord), ds. J.S. Heutink te Ede; te Nijkerk, ds. L. Schaafsma te Nunspeet (voorheen zendingspredikant GZB te Malawi); te Sprang (herv.), ds. J.S. Heutink te Ede; te Tijnje-Terwispel, ds. C.K.J. Pronk te Gouda, die dit beroep heeft aangenoinen. Aangenomen: naar De Meern, ds. L.M. Bal te Zoelen; naar Herwijnen (geref), ds. G.J. Mink te Maasdijk; naar Neder- langbroek (herv.), ds. G.J. Ear th te Uddel. HERSTELD HERV KERK Beroepen: te Kruiningen i.c.m. Tholen, G. J. P van der Bas te Woudenberg. Bedankt: voor Melissant, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid- wijk, ds. W. Harinck te Woer den. Bedankt: voor Bodegraven, ds. W. Visscher te Amersfoort; voor Ermelo, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; voor Hilver sum, ds. A.A. Brugge te Dor drecht; voor Moerkapelle, ds. P van Ruitenburg te Chilliwack (Can.); voor Oostkapele, ds. W. Harinck te Woerden; voor Randburg (Zuid Afrika), ds. E Mulder te Wageningen; voor Rilland-Bath, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; voor Rotterdam-Centrum, ds. M. Karens te Werkendam; voor Sint Annaland, ds. D. de Wit te Rijssen-West; voor Vlaar- dingen, ds. G.J. van Aalst te Klaaswaal.;voor Leerdam, A. Schot te Nunspeet; voor Meeu wen i.c.m. Sprang-Capelle, C. A. van Dieren te Rijssen- Noord. Op de jaarlijkse traditionele eerste wedstrijd van het nieu we jaar, de 200 minuten wed strijd te Gorinchem, heeft een teain van zwemclub De Scho tejil de derde plaats weten te behalen met een gezwommen afstand van 17.250 meter. De deelnemers namens De Scho tejil waren Leander Noordijk, Martijn van Hoorn, Björn Vogelaar, Sanne Huijsmans, Eldin Krijgh, Glenn Mijnders, Esmee Koedoot en Danica Koedoot. In een tijdsbestek van 3 uur en 20 minuten werd dus ruim 17 kilometer afge legd, een mooie prestade. Het verschil met de nummers één en twee was minder dan 100 meter. Genoemde wedstrijd wordt gezien als de eerste 'trai ning' na een winterstop van 2 weken wegens de Kerstvakan tie en de Jaarwisseling. Namens alle paardenliefheb bers op Goeree-Overflakkee, Willie van Prooijen Wernerlaan 49 3247 XT Dirhland Deze wereld gaat voorbij en al haar begeerlijkheid (1 Joh. 2:17), maar de vreugde van Gods dienst is blijvend, ze zal niet verbleken of haar glans verliezen. Christus' vreugde die Hij aan de Zijnen geeft, IS een vreugde die niemand van hen zal wegnemen (Joh. 16:22), want hun hart ver heugt zich. Hier op aarde is het begin van de eeuwige vreugde, zodat het in feite vreugde voor altijd is. Ons hart moet volko men overtuigd zijn van deze grote waarheid, dat een heilig leven in dienst van God en in gemeenschap met Christus zonder twijfel het meest aan gename en gelukkige leven is dat iemand in deze wereld kan hebben. God dienen is een gelovig vooruitzicht hebben op de heerlijkheid die geopenbaard zal worden. Het is het kenmerk van al Gods kinderen dat ze van de hemel geboren zijn, op weg zijn naar de hemel en dat hun schat in de hemel bewaard wordt. Christus is onze vrede (Ef2:14,17). Niet alleen omdat Christus vrede voor ons gemaakt heeft bij God, maar ook omdat Christus vrede ver kondigde aan hen die verre waren en hen die nabij waren en heeft beloofd dat Zijn kin deren, wanneer zij ook moeite hebben, altijd vrede zullen vin den in Hem (Joh. 16:33). Aan de gelovigen zijn beloften van vrede en vreugde beloofd. De weldaden die Christus voor hen kocht, worden hen geschonken en overgedragen in het Genadeverbond, dat in alles geordineerd is (2 Sam. 23:5) tot troost en vreugde van hen die in dat verbond al hun heil en al hun lust zoeken. De beloften van het verbond zijn de bronnen van het heil, waaruit gelovigen met vreug de water putten, de borsten van verstroostingen, waaruit zij door het geloof drinken en zich verlustigen (Jes.l2:3 en Jes. 66:11). De Bijbel is geschreven, zodat onze blijdschap in Christus is 1 Joh. 1:4). Opdat we die vreug de mogen smaken die ons allen kan vervullen. Het Woord van God is de hoofdleiding, waar door de troost van Christus, de Bron van bet leven, naar de gelovigen vloeit. Het zingen heeft als doel de dienst van God aangenamer te maken, om niet alleen uit drukking te geven aan onze heilige vreugde, maar die ook op te wekken. Wanneer we de Heere vrolijk zingen, juichen wij de Rotssteen van ons heil (Psalm 95:1). Het avondmaal van de Heere is een geestelijke feestmaal tijd. Hier mogen wij lachen en vreugde smaken. We vieren de gedachtenis aan Christus' dood, opdat wij ons verheugen in de overwinningen die Chris tus behaalde en de dingen die Hij kocht met Zijn dood. We mogen de voorrechten en de vertroostingen die door het Genadeverbond de onze geworden zijn, op onszelf toe passen! Uit liefde zegent God zijn gelovigen. Dan is alles rein en bekoorlijk voor hen (Luk.11:41). Het komt uit de hand van de Vader, door de hand van de Middelaar. Niet door de bedding van de Alge mene Voorzienigheid, maar door de gouden pijpen van de beloften \'an het Verbond. Wij mogen brood eten met vreugde en onze wijn drinken van goede harte, als we goede grond hebben om te hopen dat God in ons werkt door Jezus Christus (Pred. 9:7). Gods beloften bescherinen alle gelovigen op hun reis en geven een heilige zekerheid en een voortdurende kalmte. De belangrijkste doelstelling van de mens is om God te ver heerlijken en zich in Hem te verheugen. Laten wij goede gedachten hebben van God en zeer op onze hoede zijn voor harde gedachten over Hem. Laten we door het geloof bezig zijn met de beloften van God'. Het is aangenaam als we ver trouwd zijn met Gods welbe hagen en de verzekeringen die Hij heeft gegeven \an Zijn gunst en vruchten voor hen die geloven. Laten wij in liefde leven, altijd christelijke milddadigheid bewijzen en de geestelijke gemeen.schap van de gelovigen onderhouden. Als we elkaar willen troosten, moeten wij eensgezind zijn. Laten wij ons oefenen in de heilige vreugde en God \'aak prijzen. Laten wij een leven leitien vol \Teugde in tiod en gaarne aan Hem denken, zoals wij graag denken aan iemand die wij lieiliebben en waarde ren. \Vaar er genade is, zal er naar volmaaktheid gestreefd worden. Onze liefde tot God in deze wereld is een liefde die in beweging is. In de hemel zal de liefde rust vinden. Het is zeer aangenaam om Christus hier te dienen, maar het is \'eel beter om ontbon den te worden en met C^bris- tus te zijn. Wij zijn nog niet in de Hemel. Maar we moe ten ernaar verlangen om daar te komen en heilig te blijven uitzien naar de heerlijkheid die geopenbaard zal worden. Zolang we hier zijn, moeten wij ons aansporen om onze roeping en verkiezing vast te maken (2 Petr. 1:10). Matthew Henry MIDDELHARNIS BeCare te Middelharnis en het Albeda College hebben hun handen ineen geslagen bij het veiliger maken van de schoolom- geving voor leerlingen en medewerkers. In decem ber zijn op 28 locaties van het Albeda Collega, waaronder Middelharnis en Oude-Tonge, in totaal 41 AED's (automatische externe defibrillator) geplaatst. Een AED (Automatische Exter ne Defibrillator) is een com pact en makkelijk te bedienen apparaat dat door middel van elektrische schokken het hart ritme weer op gang kan belpen (defibrillatie). In combinatie met een snelle alarmering van 112 en directe reanimatie kun nen er dus levens gered wor den. Een AED is met de juiste training inakkelijk te bedie nen. Sterker nog: gesproken opdrachten helpen om het apparaat op de juiste manier te gebruiken. Met de plaatsing van de AED's bij het Albeda zijn ook weer 28 locaties toegevoegd op de website AEDlocaties.nl. Het is bewezen dat, indien er binnen 6 minuten gestart wordt met reanimatie inclusief gebruik van een AED, de overlevings kansen bij een hartstilstand fors toenemen. Om nog meer mensen te leren het apparaat goed te bedienen geeft BeCare ook in 2010 trai ningen reanimatie en AED in de gemeente Middelharnis. Op website www.becare.nl kunt u hierover meer informa tie vinden of zich aanmelden. OUDDORP - In de morgen- dienst van a.s. zondag zal in de Doopsgezinde Kerk te Oud- dorp voorgaan de heer Hans Groeneboer, auteur van di\'er- se boeken over relaties en com municatie. Groeneboer is psy choloog en als directeur werk zaam bij Stichting" Koinonia, een interkerkelijke hulpverle ningsorganisatie, waarbinnen hij ook actief is als therapeut, trainer en coach. De dienst zondagmorgen begint om 9.30 uur. Iedereen is welkom. ffi ffi ffi ffi gjk fjt ffi fjk fjt ffi •T. i& i& i& iQ> i& i& f^ tff fSf iff ift fHf In de Dierenstee wachten twee zwarte Bouviers op een nieuwe baas. Het zijn twee leuke honden die allebei al een dagje ouder zijn, maar nog wat graag van een paar mooie jaartjes willen genieten bij een lieve baas. Bori, een gecastreerde reu van 11 jaar en Dora. een teef van 10 jaar oud zijn hun hele leventje al samen geweest en ze zijn heel gek op elkaar, willen dus Ze ook bij ven. wat erg graag elkaar blij- Dora is wel dominant en kan met uitla ten nogal aan de riem trekken. Maar ze zijn allebei heel lief en erg speels. Ze zijn ook heel vriendelijk tegenover kinderen. Alleen van andere huisdieren moeten ze niet veel hebben. Ook poes Maxi wacht nog op een liefdevol thuis. Maxi is een cyperse poes van 7 jaar, lief en aanhankelijk, maar wel een waar pit in zit. Ze wil graag een mandje bij iemand waar geen kleine kinderen en geen ande re huisdieren aanwezig zijn. Poes Stitch is ook op zoek naar vaste woonruimte. Stitch is cypers-wit en 5 jaar oud. Het is een lieve schootkat, maar nog wel een beetje schuw; ze zal even de tijd moeten krijgen om te wennen. Hoe Stitch tegen honden aankijkt is niet bekend, met andere katten kan ze het goed vinden en ze is ook lief voor kinderen. Stitch is niet gewend om buiten te komen. Heeft u interesse in één van deze lieve dieren, kom dan eens een kennis met ze maken. Uiteraard wachten er in hel dierenasiel nog meer honden, katten en ook konij nen en cavia's op een nieuw baasje. kunt dierenasiel De Dierenstee vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numans- dorp. Tel.: 0186-655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. 65- P.A. de Rover "Uw wijze van doen wekte mijn ver wondering, broeder, maar ik begreep, dat gij droevig gestemd waart." "Mijn pleegzoon is gistermiddag bij na verdronken, dominee, en nu is hij ernstig ziek geworden. Ik moest de benauwdheid mijns harten uitzeggen en ik moest de Heere smeken in het midden der gemeente." "Het is goed, broeder, ik ga met ui mee. Samen zullen wij hem neerleg gen voor de troon der genade." In het kamertje van Gartjan, verenigt dominee zich in innig smeekgebed met meester Lankmoed, meesters vrouw, Anneinie en Willem. Als hij opstaat, legt hij zijn hand op het hete voorhoofd van de jongen. "De Heere geve je herstel, mijn jongen", zegt hij, "en is Zijn weg anders: Hij schenke je een ruime ingang in Zijn heerlijk koninkrijk." Het is of de woorden van Gods die naar Gartjan even terugroepen uit het wondere land, waarin zijn geest verkeert. Hij kijkt naar AÏinemie, die zich over hem buigt; in zijn voor hoofd trekken rimpels; dan glijdt een vage glimlach over zijn gelaat. Een ogenblik van herkennen; dan is zijn geest weer ver weg. Annemie weent... mijn lieve jongen... De dagen, die volgen, zijn dagen van spanning en strijd. De dokter worstelt om zijn behoud met de middelen, die hem ten dienste staan. Meester Lank moed en zijn vrouw, Annemie en Wil lem worstelen in het gebed... Tot de dag komt, dat de nevels opkla ren. Gartjan keert tot het leven weer. Meester Lankmoeds hart en dat zijner vrouw zijn vol, boordevol geluk. Heeft de apostel Jacobus niet gezegd, dat het gebed van de recht vaardige de zieke zal behouden? Ook in de harten van Annemie en W'illem is de vreugde wijd. Hoe zul len zij de Heere vergelden voor Zijn weldaden? Meester Lankmoed neemt zijn Bij bel: het boek van troost in droefheicl, het boek van vreugde in blijdschap. En met een stem, die trilt van inge houden jubel leest hij: "Loof den Heere, mijne ziele, en al wat binnen in mij is Zijnen heiligen Naam. Loof den Heere, mijne ziele, en vergeet geen van Zijne weldaden. Die al uwe ongerechtigheid vergeeft. Die al uwe krankheden geneest. Die uw leven verlost van het verderf Die u kroont met goedertierenheid en barmhar tigheden. Die uwen mond verzadigt met het goede, uwe jeugd vernieuwt als eens arends..." Als zij met elkander gedankt hebben, zegt Annemie: "Gartjan, lieve jongen, de Heere heeft gesproken. Hij heeft gezegd, dat op het water jouw toe komst niet ligt. Hij heeft je behouden als door een wonder. Hij heeft je door meester je taak gewezen. Nvi gaan wij weer varen. Zul je voorzichtig zijn?" 'Ja, moeder", zegt Gartjan met een stem, die nog zwak is. "Maar als ik nou weer helemaal beter ben, mag ik dan nooit meer op de rivier komen?" "Gartjan, ik geloof niet, dat de Hee re je dit verbiedt. Ik kan het je niet verbieden", zegt vader en door hem spreekt de schipper "Maar God wil, datje voorzichtig bent..." 'Want je lichaam is een tempel van de Heilige Geest", vult meester aan. "Wie roekeloos speelt met zijn leven, dat een gave van God is, die verspeelt Zijn zegeningen en mag niet top gebedsverhoring rekenen." Willem en Annemie zijn weer gaan varen. Er is werk. Ieder jaar wordt een gedeelte van de werken uitge voerd tot normalisering van de grote rivieren. Langzaam herstelt Gartjan. In de avonden, als hij geen vergadering heeft of huisbezoek, zit meester Lankmoed aan zijn bed en vertelt, vertelt... Er komt een dag in Garljans jon ge leven, die hij nooit weer ver geten zal. Meester Lankmoed gaat op reis en Gartjan mag mee. Reeds vroeg zijn ze in de weer Mees ters juffrouw is bezig de knapzak te vullen, want het wordt een grote tocht. Helemaal naar Utrecht. De rijke bloei van de zomer gaat vruchten dragen. Het najaar komt en daarmee het grandiose, veelkleu rige sterven in de natuur. De tere tinten van de lente zijn over gegaan in het donkere, dof-groen van de zomer Nu zingt natuur een symphonie in kleuren van licht-geel, rood en don- ker-bruin. Meester Lankmoed heeft met aan dacht in 'De Nederlander' gevolgd de artikelen, die pleiten voor een aaneensluiting der Christelijk gezin de onderwijzers. In Duitsland was deze aaneensluiting reeds een feit geworden. Nu waren er ook hier col lega's, die dit wilden. Met Gartjan heeft hij over deze kwes tie gesproken. Hij heeft de vrees geuit, dat dit een aanranding der zelfstandigheid zou kunnen zijn. In deze geest heeft hij zelf een artikel in 'De Nederlander' geplaatst. Toen had de bode hem een circulaire gebracht, waarin hem gevraagd werd zijn instemming te betuigen met het streven der Pruisische broeders en mede te willen werken, opdat ook hier de Christelijk gezinde onderwij zers zich aaneen zouden sluiten. Waarom? "Niet om een genootschap op te richten, dat een vijandige hou ding aanneme tegenover andere genootschappen, maar om voor het lager onderwijs in ons vaderland met Gods hulp zelf een zout te zijn, dat wel bijtende kracht hebbe om bederf te weren, maar ook bestemd zij om aan alle spijzen eerst recht haren aangenamen en liefelijken smaak te geven." En voorts: "Het Christelijk onder wijs in ons Vaderland is eerst aan het ontluiken. Onafzrenlijke velden moeten nog ontgonnen worden. Ons betaamt, trage handen en slappe knieën op te heffen. Ons betaamt: de handen inéén te slaan, om in rechte afhankelijkheid des geloofs, met ijver alle midclelen te beproeven, welke dienen kunnen om velen, die nog verre staan en ons verdenken. (wordt veivolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 7