J Bescherming van het dorpsgezicht nu op heel Goeree-Overflakkee ^^Christenunie ;:PLUS Heerlijk het jaar uit! S^'-^^' Stichting breidt werkgebied uit Gevuld stokbrood ri Kipkluif Hapjes 82e jaargang Nr. 7876 dinsdag 29 december 2009 Christelijk streekhlad op ge re f o r me er de ar o n ds l ag Ook in hoger beroep celstraf geëist na oplichting meubelzaak 'Open Toren' Goedereede Hulp van kinde- Nieuwjaarssoos ren bij opsteUen 55+ speelruimteplan Rectificatie: Andere sopraan Bespreking Glastuinbouw Oostflakkee in Statencommissie live te volgen Paasweer tijdens kerst De Waai Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhovenlers.nl Erf- en sierbestrating wenst u allen een voorspoedig 2010! Een stap verder VISSER VISSER »Rt DEN HAAG/WADDINX- VEEN - Een 55-jarige man, die door zijn praktijken een meubelzaak in Stel- lendam zwaar dupeerde, liet afgelopen donderdag in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof via zijn advocaat weten dat hij al zijn openstaande reke ningen alsnog wil betalen. V)c man, die ihans in Frankrijk fCM bedrijf' voor het bekleden van auto's probeert op te zet ten, zon nooit van plan zijn geweest door opliehting een appartement aan de Passage in Waddinxveen te huren en tompleet op andermans kosten in te richten. Bij de inrichting van dat appartement in de winter van 2006 keek de inan niet op een centje. Hij bestelde voor 1785 euro elektrotechnische appa ratuur bij een zaak in Dirks- land. Ook kocht hij voor ruim 41.000 euro aan meubels bij een woninginrithtingzaak in Stellendam zonder ook maar een cent te betalen. Bij een computerspeciaalzaak in Ter Aar schafte hij een compu ter en een laptop aan. Bij een reisbureau eveneens in "Ier Aar bf)ekle hij een vakantie naar Barbados. Het reisbureau wacht nog steeds op de cen ten. Ook de eigenaar van het appartement in Waddinxveen zag nooit een cent huur. De man kreeg voor zijn prak tijken door de rechtbank een gevangenisstraf van een halt jaar waarvan twee maanden voorwaardelijk opgelegd. Een juiste straf, vond de hofaan- klaagster, die opnieuw de man een half' jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk, naar de gevangenis wilde sturen. Ook vond de hofaanklaagster dat de man aan vier gedupeer den 52.000 euro met vergoe den. Zij noemde het schrij nend dat fict meubelbedrijl in Stellendam door de oplichting de deuren zou hebben moeten sluiten. "Deze man deed zich voor als een zakenman uit Frankrijk, die spullen nodig had voor zijn appartement in Nederlancl", zei de hofaanklaagster. "Hij vertelde leugens, die elkaar versterkten. Hij schiep het beeld van een betrouwbare klant, die een bedrijf in Zuid- Frankrijk had". Advocaat R. Oerlemans sprak tegen dat de man luet vooropgezet plan de zaak fleste. "Hij had een bedrijf dat ligplaatsen voor boten regelde maar niet goed liep", zei de advocaat. "Die zakelijke problemen waren de reden dat hij niet betaalde". Uitspraak volgt over twee weken. GOEDEREEDE - woens dag 30 december is tussen 19.00 uur en 20.30 uur traditiegetrouw de toren open. Ondanks dat de res tauratie nog in volle gang is, is de toren weliswaar beperkt geopend. Op de begane grond zal de kroonluchter met kaarsen de nui.seumruimte sfeervol ver lichten De traptoren is nog niet stofvrij want er wordt nog gewerkt aan de muren, de museumzolder is nog wegens werkzaamheden afge sloten, maar de speelzolder waar beiaardier Jan Bezuijen het klokkenspel bespeelt, is wel geopend. Jan zal daar het instrument laten zien en horen en tevens de plannen vertel len die volgend jaar geconcre tiseerd zullen worden. Er zijn op deze zolder stoelen genoeg om even van de klim bij te komen. De klokkenzolder is niet toegankelijk: de beiaard is helemaal ingepakt en de klok ken kamer staat vol met steiger materiaal. De vooriTialige torenwachters- ingang (lussen gewelf en klok kenzolder) is op dit moment nog te zien en zal volgend jaar dichtgemetseld worden. Na het beklimmen van de 217 treden heeft u een schitterend nach telijk uitzicht over het fraaie stadje Goedereede. Eenmaal beneden gekomen wacht u een heerlijke beker chocolademelk. De Slichting lot Bescherming van het Dorpsgezicht is hel Ie doen om hel behoud van hel historisch karahtei' in de dorf>skemen, niet langer alleen in de gemeente Middelhamis, maar voortaan op heel (jOeiee-Overjlnkkee. Op de foto's heelden van 'historisch karakter' in Dirksland (tinkshoven). Snmmelsdijh (rechtsboven), Goedereede (linksonder) en Oostflakkee (rechtsonder). Foto's: Hans Villerius OU DDORP - Woensdag 6janu- ari is de eerste soosdag van de bb+ club in de Dorpstienden. Een ieder is van harte welkom op deze gezellige middag tus sen 14.00 en 16.00 uur. Op 13 januari is er in Ouddorp weer een snertavond met daar aan voorafgaand een spelcir- cuit met Oudhollandse spellen. U kunt zich hiervoor opgeven vóór 9 januari bij Joke van Dam, tel. 0187-682319 of bij de 55-f- club in de Dorpstienden. De prijs bedraagt 9, - euro. Voor meer informatie kunt u contact opneiTien met de SVVO tel. 0187-641344. GOEDEREEDE - De gemeente Goedeieede gaat een speel- ruinueplan opstellen. Met dit beleidsplan worden in de gemeente uitnodigende plaat sen gerealiseerd om te spelen, te bewegen en te ontmoeten. De gemeente gaat de kinde ren betrekken door middel van een KinderKlankbord. De gemeente maakt niet het KinderKlankbord een rond gang door de buurt. Het is de bedoeling dat enkele kinderen groepsgewijs een half uurtje de buurt ingaan. De kinderen nemen dan de medewerker van de gemeente 'op sleep touw' door de buurt naar hun favoriete speelplek en vertellen wat ze vinden van de speelmo- gelijkheden in Ae buurt. De kinderen wordt dan ge\raagd naar de mogelijkheden om in de biunt te spelen, de ruimte waar wel en niet gespeeld kan worden, en de kwaliteit van de speelvoorzieningen en de speelstructuren. Daarnaast wordt samen met de kinde ren een buunplattegrond gemaakt. Buurtplattegronden kunnen een goed beeld geven over de wijze waarop kinderen hun woonomgeving en speel- mogelijkheden beleven. Aan de kinderen wordt gevraagd om zelf een plattegrond te tekenen van hun leefomgeving en deze aan te vullen met kre ten, opmerkingen, plaatjes en tekeningen. Zij geven daarmee hun persoonlijke visie op de speelomgeving.Op 11 januari 2010 uur start de eerste rond gang met wethouder P. Feller op de Eben-Haëzerschool, te Goedereede-Havenhoofd. MIDDELHARNIS - De Stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht is sinds kort actief op het hele eiland Goeree-Over flakkee. Op 19 oktober zijn de statuten aange past. Daarmee is het werk gebied van de stichting niet langer beperkt tot de gemeente Middelharnis. Reden voor de geogra fische uitbreiding is de aanstaande gemeentelijke herindeling op het eiland. Vooruitlopend daarop is de stichting nu ook ont vankelijk (bij het indienen van zienswijzen en bezwa ren) in de gemeenten Oostflakkee, Dirksland en Goedereede. Door Kees van Rixoort De Slichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht is in 1985 opgericht om "hel histo risch karakter van de gemeen te Middelharnis \'oor verder verval te behoeden door hel in stand doen houden van bin nen en in de omtrevint; van de dorpskernen gelegen oude huizen, gebouwen en andere- bouwwerken van cultuurhis torische waarde". De stichting wil hel historisch aanzien van de dorpen bewaren "voor ons land en nageslacht". Twee voorlopers telt de slicli- ting. De werkgroep Behoudl de Wildeman ijverde eind jaren zeventig met succes voor behoud \an de Wildeman, een luinencomplex ten westen van Sonimelsdijk. Daarna tim merde de Slichting tot Behoud van het voormalig(e) Hotel Spee aan de weg, uileindelijk zonder succes. De Slichling tot Bescherming van het Dorpsge- zichl komt direct uit deze stich ting voort. In de gemeente Middelhar nis, waar de stichting lol voor kort uitsluitend actief was, is het nodige bereikt in bijna vijf entwintig jaar. Secretaris Ber- irand van den Boogert: "Dat de haven van Sonimelsdijk \vordl gerestaureerd, bijvoor beeld. Ook is aan de Ring van Middelharnis een aantal oude huizen behouden gebleven, mede door onze inspannin gen. En loen het oude raad huis van Middelharnis werd gerestaureerd, loen hel Rieii Poorlvliel Museum er kwam. is de gevangenis behouden. PLUS Slingerland Middelharnis, Kerkepad 7, T: 0187 48 27 72 PLUS Tessemaiter Stellendam, Oranjeplein 1, T: 0187 49 13 95 Wat een verschil. Maar ook indirect hebben we wel wal bereikt." Tegenover de wapenfeiten slaan echter de pogingen zon der resultaat. Van den Boogert noemt de synagoge van Mid delharnis, die is gesloopt, en de Sommelsdijkse havendijk, die moest wijken \'oor nieuwe woningen. De slichting had de oude dijkstructuur graag willen behouden en tekende bezwaar aan tegen het bestem mingsplan, uiteindelijk zonder de gewenste uitkomst. "We proberen zo vroeg moge lijk betrokken te zijn. Bij hel ontwerp bestemmingsplan kun je zienswijzen indienen en bij de vaststelling van hel bestemmingsplan is er een bezwarenprocedure. Juist in de beginfase heb je de nieeste mogelijkheden. Een wiel in de Stadse dijk bij Stad aan 't Haringvliet hebben we bijvoor beeld in het bestemmingsplan een beschermde status kunnen geven. Zo is de herinnering aan een dijkdoorbraak uit de zestiende eeuw veiliggesteld", aldus Bertrand van den Boo gert. De stichting heeft vooral van doen met de gemeente en projeclon twi kkelaarsmaar probeert zo nodig ook parti culieren te overtuigen van de cultuurhistorische waarde van hun eigendommen, zeker als er sloop of ingrijpende veran deringen op stapel staan. "We hebben ons bijvoorbeeld inge zet voor het behoud van de schuur van de oudste boerde rij van Stellendam - van Iman Cau, de anibachtsbeer - inaar dat is helaas niet gelukt. Het zelfde geldt voor boerderij Langendam, tussen Middel harnis en Nieuwe-Tonge. Dat was een buitenverblijf" Maar Van den Boogert en de zijnen ijveren niet alleen voor behoud van oude gebouwen. Ze pleitten ook, maar tever geefs, voor het bewaren van een stukje van Hernesseroord, een karakteristiek ontwerp uit de jaren zeventig van Van den Broek en Bakema. Een actiegroep wil Bertrand van den Boogert de stichting niet noemen. "We proberen altijd de dialoog te zoeken." Soms is een gang naar de rech ter echter noodzakelijk. Volgens de secretaris van de Stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht is het nodig om alert te blijven op moge lijke aantastingen van cultuur historische waarden. "Er is al te veel verloren gegaan. Denk aan de molen \an Middelhar nis. het weeshuis, het RTM- station, Hotel Spee, de syna goge. Het oude dorpsgezicht moet behouden blijven omdat toeristen niet naar nieuwbouw wijken komen kijken, maar de sfeer van xroeger willen proe ven. En toerisme wordt op Goeree-Overflakkee gezien als één van dé economische dragers. Maar behoud van cul tuurhistorische gebouwen en objecten en. in het algemeen, het dorpsgezicht is niet alleen goed voor het toerisme, maar ook voor het nageslacht. Een flat neerzetten voor Goeder eede, dat is geen goed idee en daar komen we dan ook tegen in het geweer." Bertrand van den Boogert voegt daaraan toe dat we wel wat trotser zouden mogen zijn op onze pure dorpsgezichten. Het is belangrijk alert te zijn, want "hoe meer welvaart, hoe minder cultuurhistorie; 'breek het zootje maar af, we bouwen wel nieuw'. Nee, de economi sche crisis is zo slecht nog niet." Nu de stichting eilandelijk werkzaam is, zoekt het bestuur samenwerking met lokaal ope rerende stichtingen en groepe ringen, zoals BOOG in Oolt- gensplaat. "We kunnen signalen uitwis selen en elkaar helpen. Zo ver sterken we elkaar." Allemaal om het authentieke karakter van de dorpen te behouden en de bewustwording van het cultuurhistorisch erfgoed te bevorderen. In het artikel over het Kerst concert van Deo Cantemus in De Doelen te Rotterdam heeft de redactie een foutje gemaakt in één van de foto-oiiderscbrit- ten. De vermelde sopraan die samen met Lucas Kramer staat afgebeeld, heet niet Mirjam Eeijer maar Margaret Roest. Op woensdag 6 januari staat de compensatie glastuinbouw op de agenda van de commis sie Mobiliteit, Kennis en Eco nomie van de Pro\incie Zuid- Holland. De bespreking van dit onderwerp is rechtstreeks en achteraf te volgen \ia \veb- site www.zuid-holland.nl. De commissie bespreekt of Gedeputeerde Staten voor Oostflakkee en Kaag en Braas- sem een inrichtingsplan en businesscase mogen uitwer ken waaruit moet Ijlijken of de realisatie van glastuinbouw financieel en landschappelijk uitvoerbaar is. Voorstel van Ciedepuleerde Staten is dat bij dit onderzoek onder meer de volgende uit gangspunten gelden: - het oppervlak nieuw glas in Kaag en Braassem mag niet groter zijn dan het areaal ver spreid liggend glas dat in het Zuid-Hollandse deel van het Groene Hart wordt gesaneerd; - ontwikkeling van de Veen- derpolder voor glastuinbouw ligt het meest voor de hand; de ontwikkeling van de 200 tot 250 ha netto teeltareaal in Oostflakkee zal ten noorden van de N59 zijn. Zoals u ongetwijfeld opge merkt zult hebben, klopte van de in onze Kersteditie geplaatste weercolumn niet veel. Per abuis werd een oude versie afgedrukt i.p.v. de door onze weerman opgestelde ver wachting voor de inmiddels achterliggende week. Onze excuses hiervoor. Zie voor het actuele weerbericht pagina 2 of www.eilandennieuws.nl Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl w ww.vi sser-visser.nt ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS, Xelefoon: 0187 617300 Voor een flitsend begin van het nieuwe jaar! Ijderweg 7a, Buitenhaven Stellendam 'el. (0187) 492183 fax (0187) 493034 I: www.coopwv.nl E: info@coopwv.nl loiów' j20- Zonn' .emai"5

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 3