Meditatie Reizende Dichters presenteren O-O-GO Bladerboek Vervolg verhaal RAAD DAAD Kerstsnelschaaktoernooi "1 n WET EN U Kerstboodschap De weg der kleine mensen EIIAt1DB1-t1IEUW5 ZEEUWSE BLOEOKORALEN BANAAN EN BLOEWWK VOGELPLAAG Kerstprogramma U zij de Glorie OUDDORP De Rei zende Dichters van Goeree-O verf lakkee hebben in eigen beheer een gedichtenbundel uitgegeven, onder de naam O-O-GO Blader- boek. Het eerste exem plaar werd zaterdag morgen door Pau Heer schap overhandigd aan Rijk Akershoek van de feliiknamige boekhan- el in Ouddorp. Ontroerd Hoge kwaliteit Kerstritten RTM- trammuseuin Lege flessenactie Hoofdstuk 24 Dagen van spanning PAGINA 7 DINSDAG 22 DECEMBER 2009 t <c n i^~ Da/ iTs<^ m antuoeidrubridt Jtoof ^e^m/ t«n iienUe van de Uxor die ar ktuknUiai gehvA van ktm wtaJten. Uu vragfn op veUrki gebied kunt u rtiam aan: Redattie Eifanden-N^uua, Pestbuil 8, 3240 AA Middelhamii, met i* de knkerbavenhoA Vragenruindi' vermdd. De era^n umiden daar deskundigen beantwoord e» tullen binnen enkele -uéten na de inten^ng cow^leet nut antuaojd in dererubriA warden^publkeetd. Ik kocht bloedkomlen, zoals je ze overal kunl kopen. Later zag ik bij een juwelier Zeeuwse hloedkoralen veel hoger geprijsd staan. Zijn die dan beter? Waar komen de mijne dan vandaan Antwoord: Hloedkoralen groeien niel in Zeeland, maar wel in de Middellandse Zee, vooral rondom Italië. Men breekt takjes van het lif af'om daaruit de koralen te snijden, te slijpen en te doorboren. Er is wel variatie in kleur en hel derheid, maar het is beslist niet waar, dat de beste naar Zeeland gaan om daór ver kocht te worden. Dan zouden overal elders op de wereld alleen maar hloedkoralen van mindere kwaliteit te koop zijn. De aanduiding Zeeuwse hloed koralen is ontstaan,doordat men in Zeeland zulke fraaie snoeren reeg en die van een gouden slot voorzag. Dat paste prachtig bij de Zeeuwse kle derdracht. Maar zo'n gouden slot maakt het snoer natuurlijk extra duur. Ik eet graag een banaan, maar een specialist zette die vrucht op het lijstje verboden waren vanwege m'n bloeddruk. Ik dacht dat fruit zo gezond was. Wat is er verkeerd aan bananen'? Antwoord: In bananen, ana nas, walnoten, aalbessen en kruisbessen komt o.a. seroto nine voor. Bij bananen kan het gehalte oplopen van 23 tot 78 mg per 100 gram vers gewicht. In uw darmen wordt daarvan zo'n 30% vernietigd, maar de rest wordt opgenomen in uw lichaam en heeft een bloed- diukverhogende werking. Uw lichaam maakt zelf ook van die stof aan. .\ls u nu zo veel bana nen eet als u schrijft (een half tot 1 kg per dag) kunnen er blijvende afwijkingen ontstaan, zoals de endomyocardfibrose bij volkeren die hoofdzakelijk van bananen leven. U moet dus beslist meer variatie aan brengen in uw voeding en die 'verboden vruchten' mijden. Hoe kotiil het, dat mijn tuin tegen woordig meer dan vroeger geteis terd wordt door in de gazons pik kende merels, lijsters, spreeuwen, enz. Antwoord: In veel tuinen en plantsoenen is thans een over vloed aan besdragende hees ters aangeplant. Vogels eten veel van die bessen, maar zij worden er flauw van, oiridat er vrijwel geen eiwit in zit. Dat eiwit moeten ze dan bij de wormen halenl Vandaar hun veelvuldiger pikken en trek ken in het gras. We zouden die vogels op andere wijze aan eiwit moeten helpen. Ze van het gras afhouden is mogelijk door het maken van geluid, het spannen \an draden met daar aan blinkende voorwerpen en bewegende strookjes glanzend metaal, of met behulp van een zgn. vogelschrik, die bestaat uit een kunststof trommeltje in felle kleuren en op een paaltje ronddraait in de wind. Zulke cilinders zijn bij tuincentra e.d. te koop. De betere woninginrichting sinds 1920 Ctdcmpl Kanaal 105. Middclhamis. (lll«l 4S 27 84 wwv.helbinnenhimmidtlclhamis.nl OUDDORP - Het christelijke verzoekplaten programma 'U zij de Cilorie' van Radio Goe- ree Lokaal heeft voor de kerst dagen een speciale kerstafleve ring samengesteld. Op Eerste kerstdag tussen 14.00 en 16.00 uur en op Tweede kerstdag tussen 19.00 en 21.00 kunt u luisteren naar deze speciale kerst uitzending, waarin kerstliederen, een meditatie, gedichten en het kerst\'erhaal te horen zullen zijn. Het is tijdens deze uitzen dingen niet mogelijk om ver zoekplaten aan te vragen. Voor de reguliere uitzending op de maandagavond tussen 19.00 en 21.00 uur kan dat wel, tele fonisch via 0187 682630 of via briefjes die ingeleverd kunnen worden in de bus bij de balie in De Vliedberg. Radio Goeree Lokaal zendt 24 uur per dag uit via FM 105.6 en op de kabel in de gemeente Goeclereede via 105.9 Mhz. 'En zij baarde haar eerstgeboren zoon..(Lukas 2:7a) 'En het geschiedde dat zij daar ^^aren'. Jozef en Maria zijn in Bethlehem gekomen. Het is Bethlehem-Efratha. Het is de plaats die Micha in zijn pro fetie heeft aangewezen. 'En gij Bethlehem Efratha, zijt gij l^lein om te wezen onder de duizenden van Juda? Uit u zal Mij voortkomen Die een Heer ser zal zijn in Israël, en Wiens uitgangen zijn vanouds, van de dagen der eeuwigheid'. Onder het volk was deze plaats bekend, en de wijzen uit het oosten werden naar deze plaats gewezen na de geboorte van Jezus. De eeuwige God bepaal de de tijd \'an Jezus geboorte. Het is geen dag te vroeg en geen dag te laat. Hij is gebo ren te Bethlehem. Bethlehem K klein, onaantrekkelijk, maar juist op deze plaats openbaart de Heere de enige mogelijk heid van zalig worden. Ook de omstandigheden zijn uitge dacht in de stilte van de eeu wigheid. Ze worden in de tijd uitgevoerd. Zo worden Jozef en Maria geleid tot de plaats van de geboorte. Hoewel het hun eigen stad was, blijft er toch slechts een beestenstal over. Ze behoren tot het koninklijk geslacht naar hun natuurstaat. Maar hen wacht geen troon, nog kroon in Bethlehem. Naar Gods verkiezende genade behoren ze tot een onvergan kelijk adeldom. 'Maar gij zijt een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom, een heilig volk, een verkregen volk; opdat gij zoudt verkon digen de deugden Desgenen Die u uit de duisternis geroe pen heeft tot Zijn wonderbaar licht'. Wie komen te Bethle hem? Twee kinderen van God. Ja meer, Maria draagt de nog ongeboren vrucht, een beloof de vrucht, een gekoesterde vrucht Bethlehem binnen. Om het wonder van de geboorte te beleven blijft de beestenstal o\er. De eeuwige Vader wil Jozef en Maria en Zijn enigge boren Zoon aldaar een plaats geven. De dag en het uur breken aan dat zij baren zou. Maria en Jozef zijn alleen. De Heere zondert hen af om het wonder aller wonderen te aanschou wen. 'En buiten allen twijfel, de verborgenheid der godza ligheid is groot: God is geopen baard in het vlees, is gerecht vaardigd in den Geest, is gezien van de engelen, is gepredikt onder de heidenen, is geloofd in de wereld, is opgenomen in heerlijkheid'. In de beestenstal wordt kindergeschrei gehoord. Maria en Jozef weten door het geloof; de Immanuël is gebo ren. Zij baarde haar eerstgebo ren Zoon. Hij is de eniggebo ren Zoon des Vaders. In Hem is de volheid Gods. Hij is van eeuwigheid met Zijn hart Borg geworden. Hij is de broeders is alles gelijk geworden, uitgeno men de zonde. Hij zal met Zijn lichaam als de eeuwige offe rande Zich onstrafTelijk opof feren op het altaar van Zijn Goddelijke naliun-. Van Hem zong Maria: Mijn ziel verheft Gods eer; Mijn geest mag blij den Heer' Mijn Zaligmaker noetnen, Die, in haar lagen staat. Zijn dienstmaagd niet-versmaadt. Maar van Zijn gun.st doet roemen. Ds. F Blok, Dirksland OLDDORP - In m.f.g. Dorp- stienden wordt maandag 28 december vanaf 20.00 uur het jaarlijkse kerstsnelschaaktoer nooi weer gehouden. Er wor den 7 rondes gespeeld met een speeltijd van 7 minuten per persoon per partij. Gerechtigd tot deelname zijn inwoners van de gemeente Goedereede en de (oud-)leden van Dam- en Schaakvereniging Ontspan ning uit Ouddorp. Deelname is gratis, inschrijving vindt plaats vóór aanvang van het toernooi. Zie voor mee info website www. desvo.nl of bel naar Willem- Jan Tanis, tel, 06 54954480. De Reizende Dichters met boekhandelaar Rijk Akershoek (tweede van rechts). Tekst en foto: Dorian Kiokert Pau Heerschap, inmiddels zelf geen lid meer van de Rei zende Dichters maar nog wel gastschrijver, presenteerde het boekje als een bundel zeer gevarieerde gedichten. "Gedichten hebben weliswaar geen praktisch nut, zoals ik dat eens heb uitgelegd aan een leer ling van me. Maar wel dienen ze om het leven te versieren. In een gedicht probeer je zo beel dend mogelijk uit te drukken wat er om je heen gebeurt, in de meest pure vorm. Spelend met het ritme, zoekend naar de juiste woorden, de juiste klan ken. Gedichten zijn vormgege ven gedachten. Als een gedicht goed is geschreven, kun je dat in je eigen wereld plaatsen. In dit Bladerboek is een grote diversiteit aan gedichten opge nomen. Van iedere dicnter negen stuks, dus in totaal 117 gedichten, van een hoge kwa liteit." Het was dan ook met veel ple zier dat hij het eerste exem plaar van dit boekje mocht overhandigen aan Rijk Akers hoek, een van de grote promo tors van de Reizende Dichters. Rijk Akershoek heeft namelijk al diverse malen de Reizende Dichters in zijn winkel uitge nodigd om gedichten voor te dragen, "Die gedichten sloegen heel goed aan bij de men.sen die ze hoorden. De mensen werden er soms erg door ontroerd. Wat mij betreft blijven de Dichters ook de komende jaren in mijn winkel hun gedichten voordra gen, want ik vind ze erg goed," aldus de boekhandelaar. Dat de kwaliteit van de gedich ten hoog ligt, beaamt ook Jolanda Holleman uit Stad aan 't Haringvliet. Zij is een van de Reizende Dichters. "Voor mij betekent deelname aan de groep Reizende Dich ters vooral inspiratie opdoen en samen genieten van eikaars werk. Toevallig ontvingen wij gisteren het bericht dat vijf van onze gedichten, die wij had den ingezonden naar de door Gerrit Komrij georganiseerde Nationale Gedichtenwedstrijd, zijn doorgegaan naar de vol gende ronde. Niet slecht, als je weet dat er bijna 16.000 inzen dingen waren. In de komen de ronde worden weer 100 gedichten uitgekozen, waar van uiteindelijk de schrijvers van de drie beste dichters kans maken op publicatie van een eigen bundel. En de winnaar kan 10.000 euro winnen. Dus duimen maar!" Het Bladerboek is vanaf nu verkrijgbaar bij de boekhandel, voor de prijs van 14,95 euro. OUDDORP - Op Tweede Kerstdag rijden de specia le stoomverwarmde RTM- Kersttrams bij het RTM- museum aan de Brou- wersdam in Ouddorp. De \ertrektijden van de stoom trams vanaf de remise richting eindpunt Middelplaat Haven zijn 11,45, 13.30 en 15.30 uur. Voor of na afloop \an de rit kunt u erwtensoep of warme chocolademelk verkrijgen. In de remise staal ook een groot aantal verlichte tramwagons ter bezichtiging open, met elk een eigen tentoonstelling. De tramrit van 13.30 uur sluit op Middelplaat-haven aan op een rondvaart van m.s. Gre- velingen. De rondvaart duurt bijna twee uur, waarna de tram u weer terugbrengt naar de remise. Voor de combinatie tram/boottocht zijn speciale combikaaiten te koop. Reser veren is niet noodzakelijk. Ook het kleine museumgebouw bij de remise is geopend, waar de permanente tentoonstelling te zien is over de geschiedenis van 's lands mooiste platte- landsstoomtram van Zuidwest Nederland. Na de Kerstritten gaat de R'EM-tram voor een tijdje op stal. Op 2e Paasdag 2010 start de museumtram haar nieuwe seizoen 2010. Ouddorp - De gezamelijke verenigingen van de Hersteld Hervormde Gemeente van Ouddorp organiseren, evenals in vorige jaren, tussen Kerst en Oudejaarsdag een 'lege fles senactie'. Huis aan huis zullen lege staliegeldllessen worden opgehaald. De opbrengst hier van zal dit jaar bestemd zijn voor het evangelisatiewerk dat Jantina Mastenbroek verricht onder de kinderen in Roeme nië. De flesseninzameling zal worden gehouden op maan dag 28 december tussen 9.00 en 12.00 uur. ■64- P.A. de Rover Ik heb het gedaan, omdat ik plezier had in het jong en...omdat ie op jou leek." Dit laatste wat minder ruw. Annemie heeft een lichte blos gekre gen... Nu zeilen ze met zijn drieën op de brede rivier. De wind valt vol in het tuig van de boot, waarop Gartjan met sierlijke letters heeft geverfd: Door gunst verkregen: een naam, waar door de baas van de werf gevlijd was en die de goedkeuring wegdroeg van meester Lankmoed. De meester zit \()or in de kop en vader op de buikdenning met zijn rug tegen het boord. De wind en de rivier zijn grillig als een mens. Je moet ze altijd in de gaten houden. Je moet altijd op je qui vive zijn. Dat zie je nou vanmiddag ook weer. D'r is ^vat meer bewolking gekomen. Onder zware wolken schiet de wind bijwijlen uit met de kracht van een halve storm. Ciartjan is ver naar bene den gaan klappen (laveren). Nu komt hij opzeilen, de schoot breed gevierd. De kracht van zo'n uitschieter deert hem niet. De boot is best en het tuig is sterk. Het water raast gesmoord voor de brede kop. Op een kop van een krib, een van die nieuwe, die de Waterstaat heeft aangelegd, staat een helse stroom. De boot schiet met vaart er op in, gehol pen door de opwaartse stroom in de neer. Hij wijkt even af door de stroom en dan gebeurt het ongeluk. Een ogenblik staat de spriet onzeker in de lucht, dan komt hij over en sleept de schoot met zich mee. Gartjan tracht het schoottouw te houden ten einde de schok te breken. Hij wil zijn voet schoor zetten tegen een korf in de zijwand, maar dat is juist zijn lamme voet. Die houdt zijn lichaam niet en bliksemsnel schiet hij overboord. Het water raast als bezeten om hem heen. Woest slaat hij met zijn armen. Hij moet naar boven, naar het licht. Zwemmen kan hij niet. Hij draait rond in een weiling van water. Op de kop van een krib tolt het water altijd. Het is of hij naar beneden gezogen wordt. Een ontzettende angst maakt zich van hem meester. En wilder slaat hij. Hij wil niet vVeggetrokken worden in de grauw-groene diepte, waar de dood loert. Hel zuigen houdt op. Het water wordt stiller. Zal de rivier hem nog even los laten? Hij zweeft omhoog. En op het moment, dat hij hel bewustzijn dreigt te verliezen, komt hij boven water, in de neer. Even maar. Het water zuigt weer. Maar dan is daar zijn boot, vlak bij hem. Dan buigt vader zich overboord en grijpt hem. Die greep is sterker dan de greep van de waterdood. Een ogenblik later is Gartjan binnen boord. Hij valt op de buikdenning. Het schemert voor zijn ogen. Maar dat gaat snel voorbij. Meester Lank moed buigt zich over hem, rolt hem om en het water gulpt uit zijn mond. Toen Gartjan overboord ging. Is Wil lem opgesprongen. Hij greep naar hem, maar miste. Toen heeft hij de boot door de wind gegooid, even weg laten lopen en toen hij terugkeerde, kwam Gartjan boven: de koele bere kening van de schipper, die zelf niel /wemmen kan, maar die het water van jongsaf kent. Vol ontzetting heeft meester Lank moed deze manoeuvre gezien. Toen is er een grote bewondering in hem gekomen voor de ruige schipper. "Een pracht staal van koelbloedig heid. Tromp", zegt hij. "Ik zou het zo niet gedaan hebben." 'Je zou hem nagesprongen zijn, mees ter, en dan was je allebei verdronken", antwoordt Willem. Gartjan komt alweer bij. Over zijn blauw-bleek gezicht glijdt een glim lach. "Dat ging een beetje te vlug", merkt hij laconiek op. "De Heere heeft je in het leven willen sparen", zegt Willem ernstig. "Voort aan blijf je wat uit de buurt van een krib en als het wat hard gaat waaien, dan laatje hem even in de wal lopen, gooit je zeil neer en je komt met de fok alleen naar huis. Je bin toch niel geschikt veur het water, Gartjan." Gartjan voelt het als een pijn. Hij is niet geschikt voor het water. Meester Lankmoed is stil. Een ogen blik dacht hij, dat God hem ook deze jongen toch weer afnam. Maar de Heere heeft hem teruggegeven. Zijn ziel is boordevol dankbaarheid. Nu vaart vader de boot naar huis en mag Gartjan op de buikdenning zit ten. De volgende morgen staat mees ter Lankmoed in de kerk lan ger achter de lezenaar dan gewoonlijk. Als hij het door dominee opgegeven Schriftgedeelte gelezen heeft, slaat hij de bladen van het oude Boek om en leest door: "Uit de diepte roep ik tot u, o Heere; Heere, hoor mijne slem..." Meester Lankmoeds stem smeekt. Er moet een diep verdriet wonen in zijn ziel. De dominee kijkt naar zijn voorlezer en wacht geduldig, maar met ogen vol verwondering. De gemeente ziet naar meester, verwonderd. De dominee begrijpt niet en de gemeente begrijpt niet. Maar zij weten ook niet, dal het niet goed gaal met Gartjan, meesiers pleegzoon, die hij zo liefheeft. Gisteravond is het begonnen. Toen is de koorts opgekomen, terwijl de jongen klaagde over pijn in zijn borst. Vanmorgen is de dokter geko men. Die heeft bedenkelijk hel hoofd geschud en gezegd: "Hij is ernstig ziek, meester." Meester Lankmoed is neergeknield voor het bed van de jongen. Hij heeft gebeden, gesmeekt, zoals hij ook eens smeekte aan het ziekbed van zijn eigen kinderen. Zijn ganse ziel heeft hij uitgestort voor de Heere. De jongen heeft er niets van gehoord. Zijn geest was ver weg in een vreemd, omneveld land... Om twaalf uur gaat dominee met meester Lankmoed mee. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7