treden steeds meer naar buiten ^^Achter elke succesvolle visser staat een vrouv/^ 'Moderne .>'^ssen¥roaw doet meer rmdst de adm'mistrafie en het schoonhovden van de kotter^^ STAANDWANTVISSERIJ OP TONG KRIJGT MSC CERTIFICERING VANGSTMETHODEN KERSTBIJLAGE 22 DECEMBER 2009 PAGINA 5 VISSERSVI ;'EN GOEDEREEDE - Vorige maand bracht een commissie van de Provinciale Siaten van Zuid- Holland een bezoek aan de visafslag en aan bedrijven rondom de haven van Slellendam. De statenleden waren daarop uitnodiging van Lokale Groep Visserijgebied Stellendam, In deze groep is een aantal belanghebbenden in de visserij op de kop van het eiland vertegenwoordigd, met daarin ondermeer de UFA, de visserijvereniging, de gemeente en het bedrijfsleven. Verder zit er nog een aantal mensen in de Lokale Groep die men er niet zo snel zou zoeken, maar waarvan hun deelname aan de groep toch vanzelfsprekend is: de vissersvrouwen. Anne- Marie van Seters, Caroline Makkus en Krijnie Melissant vertegenwoordigen niet alleen 'hun' vissers, maar ook de andere visserijgezinnen in verschillende overleggen en bij een aantal activiteiten. Deze vissersvrouwen willen graag wat toelichting geven op hun bemoeienissen met het werk van de mannen op zee. Door Adri van der Laan Enkele decennia geleden was het ondenkbaar dat de vrouwen van vissers vergaderingen van vissers bezochten en daar ook het woord voerden en daarnaast ook in contact traden met de ver schillende overheden. Dit waren taken die veelal ingevuld werden door hun wederhelften of de mannelijke vertegenwoordigers in de belangen verenigingen. Maar zoals bij veel zaken zijn ook in de visserij de tijden veranderd. In vroeger tijden hadden de vissersvrouwen veelal hun handen vol aan het runnen van hun - meestal grote - gezin nen en daarnaast deed men nog wat administra tie voor het bedrijf en daar bleef het bij. "Toch hebben de vrouwen altijd wel een actieve rol gespeeld binnen de vissersbedrijven, maar ze deden dit meestal onzichtbaar", legt Anne-Marie van Seters uit. Zij is echter heel actief betrokken bij het zeevisserijbedrijf van haar man, de firma E. van Seters en Zn. Haar man Johan van Seters is schipper op de SL 27, het bedrijf dat vorige maand'de MVO'Award van de Rabobank won, vanwege het vernieuwend en maatschappelijk verantwoord uitoefenen van de visserij. Anne- Marie geeft aan dot zij heel haar leven al betrok ken is bij de visserij en de scheepsbouw omdat zij GO I de Flyshootvisser, boven de voornioiige GO als bokkenvisser De drie vissersvrouwen onder een oude foto van de CO i in de haven van het stadje Gotaiereede. V.l.n.r.: Anne-Marie van Seters, Krijnie Melissani en Caroline Makkus een dochter is van scheepsbouwer en -reparateur Padmos uit Bruinisse. Juist bij de visserij lagen dan ook haar interesses die zeker nog werden aangewakkerd toen ze in het huwelijk trad met Johan van Seters. Caroline Makkus is partner van Cornelis Melis sant van de GO 1eveneens een bedrijf dat zich onderscheidt door vernieuwend bezig te zijn en te experimenteren met nieuwe vistechnieken. Caro line is van oorsprong niet betrokken bij de visserij. Zij is afkomstig uit Rockanje, maar door vrienden die actief waren binnen de visserij raakte zij hier wel in geïnteresseerd en wel zodanig dat zij haar dagelijks werk wel 'in de vis' heeft gevonden. Zij heeft een commerciële taak op het gebied van marketing en communicatie bij de bekende Rot terdamse zeevishandel Schmidt Zeevis en daar naast is zij onder andere ook vertegenwoordigd in de Kenniskring Flyshoot-visserij, evenals Anne- Marie van Seters. Krijnie Melissant is de echtgenote van Johan Me lissant die met de GO 1 9 en de GO 3 verschil lende vismethodes beoefent, zoals de stoand- wantvisserij. Zij is afkomstig uit Goedereede en had vroeger geen binding met de visserij, maar door het bedrijf van haar man is zij niet alleen nauw betrokken geraakt bij deze vorm van vis serij, maar is - ze samen met de andere vrouwen - eveneens actief bij landelijk en regionaal over leg en heeft de staandwantvisserij natuurlijk haar bijzondere interesse. Het is opvallend dat de drie visserijbedrijven waarbij de vrouwen betrokken zijn een aantal ja ren geleden nog echte bokkenvissers waren en nu de overstap hebben gemaakt. Dit vernieuwend bezig zijn van de bedrijven is zeker ook gestimu leerd door de vrouwen van de vissers omdat zij al een aantal jaren vertegenwoordigd zijn in ver schillende organisaties die tot doel hebben om de nieuwe vismefhoden te onderzoeken. Voor bijna iedere nieuwe methode is er een Kenniskring op gericht. KWAl!TH,!T Naast het bijhouden van de nieuwe ontwikkelin gen in de visserij, ligt er ook de taak bij de vissers om de kwaliteit steeds meer op peil te houden. Daarnaast is, ondermeerw verband met de bui tenlandse concurrentie en de kritische consument, ook de kwaliteit van de vis heel belangrijk gewor den. Dit vraagt natuurlijk ook nauw overleg tussen de vissers onderling en soms ook met 'de handel'. Foto: Adri van der Laan schip. Dit is een hele verandering in vergelijking met de tijd, die ook Anne-Marie van Seters en Krijnie Melissant nog hebben meegemaakt, toen er alleen in heel dringende gevallen contact met het vissersschip kon worden gemaakt via Radio Scheveningen. Voor de rest was men aangewe zen op het dagelijks praatje vanaf het schip via de 'Visserijband'. In de Lokale Groep Visserijgebied Stellendarh, waarin de drie vrouwen vertegenwoordigd zijn, komen heel veel verschillende onderwerpen aan de orde en door de brede samensfelling van de groep wordt er ook verder gekeken dan alleen De vissersvrouwen kunnen hierin een belangrijke taak vervullen. Uit het gesprek met de vrouwen blijkt dat de vraag naar duurzame vis toeneemt. Bij het vissen moet de natuurlijke omgeving van de vis zoveel mogelijk ontzien worden en dient ook het milieu zo min mogelijk belast te worden met een hoog brandstofverbruik. "De vraag naar 'groene vis' staat in relatie met de vraag naar de herkomst van de vis. Dit is een kans om ons mooie ambach telijke beroep te promoten. De visserij moet hoor verhaal vertellen", legt Caroline Makkus uit. Er worden aan de moderne visser dus veel eisen ge steld en tevens wordt er beroep gedaan op het or ganisatievermogen van de vissers. Dit zijn veel acti viteiten die niet van af zee geregeld kunnen worden en soms ook voor de - meestal oudere - walschip- per te veel zijn geworden. Daarom is het logisch dot de taak van de vissersvrouwen groter is geworden dan 'alleen maar' het doen van administratie of op vrijdag het schoonhouden van de kotter. Daarnaast is door allerlei overheidsmaatregelen het gebied om te vissen in de Noordzee maar heel klein geworden, waardoor er volgens de vissers naar de vissers en hun bedrijven. Heel de regio wordt bij de visserij betrokken en daarom zijn de onderwerpen divers. Zo wordt er gesproken over hoe men naast verbeteringen rondom de havens en de handel en verwerking van de vis ook onder zocht hoe men de band tussen visserij en de an dere 'economisch sterke poot' van de gemeente, de recreatie, kan verstevigen. De SI 27 die onlangs de MVO Award van de Rabobank won De Nederlandse staandwantvisserij op Noordzee- tong van de Stichting van de Nederlandse Visserij (SNV) heeft haar beoordeling voor Marine Steward ship Council (1) certificering doorstaan voor een duurzaam en goed beheerde visserij. De certificering van de visserij volgt na een 12 maanden durende onafhankelijke beoordeling. De SNV gaf namens 43 vissers opdracht voor de be oordeling. De staandwantvisserij op tong vindt in de Neder landse kusiwateren plaats. Het visseizoen loopt van maart tot oktober wanneer de grotere tongen zich richting kust verplaatsen. De visserij wordt door 60, veelal kleinere schepen, uitgevoerd. Ongeveer tweederde van de vangsten van deze visserij bestaat uit Noordzeefong. De jaarlijkse vangst is gemiddeld 200 ton tong. De Nededandse staandwantvisserij op Noordzeefong von de (SNV) opereert volgens een vrijwillig managementplan. Onlangs heeft de Nederlandse regering elementen van dit managementplan in een nieuwe regelge ving voor de staandwantvisserij ingelijfd, die de vis serij en visserij inspanning limiteert. Als onderdeel van haar certificering zal de staandwantvisserij op Noordzeetong de wetenschappelijke evaluatie van het Europese lange termijnbeheer voor Noordzee tong aanmoedigen. Bovendien moet de vloot gede tailleerde informatie over vangstsamenstelling waar onder bijvangst verzamelen. Derk Jan Berends zegt namens de SNV: "Het behalen van het begeerde MSC-label is voor de Nededandse staandwantvis- sers op tong het bewi'/s dot wefenschoppers hun vis sen'; als duurzaam beoordelen. Dat is niet vanzelf gegaan. De vissers hebben de laatste jaren geïnves teerd in overleg en samenwerking met belangrijke maatschappelijke partijen wat uiteindelijk heeft ge resulteerd in een managementplan dat kan rekenen op een breed draagvlak. Dit plan +vormt de basis voor de certificering met MSC. Het beperken van het aantal vaartuigen en de hoeveelheid netwerk in de kustzone is een belangrijke voorwaarde die de vis sers zichzelf hebben opgelegd. Ook werken vissers actief mee aan onderzoek. De MSC draagt zeker bij aan een positief imago van de staandwantvisserij op long. Het zou mooi zijn als de markt dit initiatief ook goot belonen in de vorm van betere prijzen". (Bron: digitale knipselkrani PV,s, MSC 24-11.2009) De GO 19 en de GO 3 beoefenen verschillende vistechnieken vrouwen verhoudingsgewijs "maar op een gebied ter grootte van een postzegel gevist'mag worden". Nauw overleg tussen alle betrokkenen is dan ook van levensbelang voor de Nederlandse visserij. PLEZIER De drie vissersvrouwen hebben er duidelijk ple zier in om actief bij het bedrijf van hun man be trokken te zijn. Deze betrokkenheid wordt ver gemakkelijkt door de moderne communicatie middelen. Via de soteliiettelefoon en het internet (e-mail) kan er vier en twintig uur per dag con tact worden gelegd tussen het thuisfront en het Onlangs kreeg het Visserijgebied een Europese subsidie toegekend van bijna drie miljoen euro. Voor de groep is het nu van belang om de doelen voor deze subsidie goed te omschrijven en onge twijfeld zullen de dames aan deze discussie hun steentje bijdragen. Dat de vissersvrouwen zelf voor de volle honderd procent achter hun werk voor het bedrijf staan en dat ze vinden dat hun activiteiten er zeker toe doen, illustreert Anne-Marie van Seters met een variant op een bekende uitspraak: "Achter elke succesvolle visser staat een vrouw...!" In dit artikel komen verschillende soorten angstmethoden aon de orde, waarmee de vissers op de Noordzee hun vis vangen. Er worden benamingen gebruikt waarvan de lezers waarschijnlijk lang niet altijd de beteken/s begrijpen. Daarom onderstaand een beknopt overzicht van de belangrijkste vangstmethodes die de Nederlandse vissers gebruiken. BOOMKORVISSERIJ Deze vorm van visserij komt het meest voor op de Noordzee. De vissers spreken zelf meestal van bokkenvisserij. Bij deze visserijmethode hangt zowel aan de bakboord- als aan de stuur- boordkant van de kotter een net in het water aan gieken (of bokken). Er wordt dus met twee net ten tegelijk gevist. Een ketting ('wekker') sleept over de zeebodem om de platvis op te schrikken. De mazen van het net zijn aan het begin groter dan aan het einde. De kleine (ondermaatse) vis kan dus altijd ontsnappen, en de 'maatse' vis blijft in het net zitten. De vis wordt aan boord van de kotter op grootte gesorteerd, schoonge maakt en schoongespoeld. Hierna wordt de vis in plastic kratten en ijs gelegd en opgeslagen in het gekoelde visruim. De plat/issoorten die met deze vangstmethode aan land wordt ge bracht zijn tong, schol, schar, tongschar, griet, bot, tarbot en heilbot. Een groep Texelse, Urker en Steltendams/Goereese vissers is, samen met ontwikkelaars, binnen de Kenniskring Puls- en SumWing-visserij zeer actief in het ontwikkelen en introduceren van een alternatief vistuig voor de traditionele platvisvisserij. De resultaten zijn tot nu toe uitstekend en de puls- en sumwing visserij blijkt een methode die voldoet aan de behoefte om op een economisch verantwoorde wijze de platvisvisserij te verduurzamen. STAANDWANTVISSERIJ Stoondwont visserij is de samenvattende term voor alle vismefhoden waarbij het net stil staat in hef water Men maakt gebruik van kieuw- en warnetten waarmee men op kabeljauw en grote platvis (tarbot, grote tong) vist. Deze netten wor den met behulp van drijvers en een verzwaarde lijn aan de onderzijde van het net (onderpees) 'staand' in hef water opgesteld, en na vedoop van tijd binnengehaald. De staande netten wor den rond een wrok of in open zee als een gordijn uitgezet. Voor het donker worden de netten ge schoten en bij zonsopgang weer opgehaald. De nettenrij wordt verankerd met ankers en gemar keerd door boeien. Ook de visserij met fuiken valt onder deze vorm van visserij. De echtgenoot van Krijnie Melissant, Johan is een sfaandwantvisser FLYSHOOTVISSERIJ Het tlyshooten wordt onder meer uitgeoefend door de mannen van Anne-Marie van Seters en Caroline Makkus en is een van de 'nieuwe' vis- methoden. In Nededand is de methode nog vrij nieuw maar in Denemarken werd al langer op deze manier gevist onder de naam 'snurrevaad'. Een flyshoofer vist achter het schip met lijnen, ofwel zegentouwen, met daaraan een net. Tij dens het vissen worden de zegenfouwen met hef net naar hef schip gehaald. De zegentouwen rollen over de bodem en veroorzaken stofwol ken die de vissen opschrikken en ervoor zorgen dat ze voor de touwen blijven uitzwemmen. De sterke en grote vissen b)i/Ven voor de zegentou wen uitzwemmen en worden bij het naderen van hef schip en het halen samengedreven naar de nefopening. Flyshooten is alleen effectief bij vol doende daglicht. De flyshoot-techniek voldoet aan de richtlijnen van People, Planet, Profit: Laag brandstofverbruik, minder milieubelas tende emissies, vrijwel geen verstonng van het bodemleven, vrijwel geen ongewenste bijvangs ten, vis van uitstekende kwaliteit, goede en vei lige arbeidsomstandigheden, goede verzorging en sortering van de vis aan boord. Dit betekent minder handelingen, mooie producfkwalifeit en betere houdbaarheid. SPANVISSERIJ Hierbij goot het om het voortslepen van een groot frawlnet door twee schepen. Deze zijn door een touw aan elkaar verbonden zodat hun positie tijdens het vissen evenwijdig blijft. De horizontale opening wordf verkregen, omdat de beide schepen steeds op eenzelfde afstand van elkaar varen. Op dit moment zijn er bijna geen Nederlandse schepen die zich met de spanvis- serij bezighouden. BORDENVISSERIJ In dit geval wordt een trawlnei voortgetrokken door één vaartuig. Via scheerborden verkrijgt het trawlernet een horizontale opening. De zo genaamde onderpees van hef net rolt over de bodem omdat kabeljauw en wijting dikwijls nèt boven de bodem zwemmen. TWINRIGVISSERIJ 8// hef fwinriggen trekt één vaartuig twee trawl- netten naast elkaar voort. De scheerborden zit ten aan de uiterste einden, 'en tussen de netten in zitten sloffen: zware gewichten die over de zeebodem kunnen glijden. Een kleine kotter kan op deze manier met vrij weinig vermogen een groot stuk bodemoppervlak bevissen. Twinrigvis- serij is sterk in opkomst als alternatief voor de boomkorvisserij. Twinrigvisserij is in eerste instantie bedoeld om kabeljauw, wijting en schelvis te vangen, maar in de zomer visf men ook wel op de schol, schar en mul. (Bron: www.viss0rsbond.nl en folder Kenniskring flyshoot-visserij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 37