Kon. Julianaweg 45 3241 XB Middelharnis Tel. (0187) 47_55 55 Fax (0i87) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl KERSTBOOM ACTIE, ONTVANÖ ZWEMKAARTJE! i:l0iN GEMEENTEHUIS t^UURWERKAFVAL De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelharnis vindt plaats op maandag avond 4 januari 2010 in het gemeente huis. In een ongedwongen sfeer kunnen nieuwjaarswensen worden uitgewisseld met andere inwoners van de gemeente Middelharnis, vertegenwoordigers van bedrijven, verenigingen en instellingen en het gemeentebestuur. iedereen is van harte welkom om samen het glas te heffen op het nieuwe jaar. De receptie begint om 19.30 uur en is omstreeks 22.00 uur afgelopen. ËLHARNIS, HEi IDDELPUNT! .ij£j !i'J^,ilïUii..ijLkS P^RiifIM RiÖrolWÖCrÖÖÈiiE-OVERFLAKKEE toj\)^ÊN OISlGEWlJZrCb GOEREE- rIotax. OVERFLAKKEE Maak gebruik van de terugbelservice Regiotaxi Goeree-Overflakkee Vervolg van: 'Het kerstfeest van de torenwachter' KERSTBULAGE 22 DECEMBER 2009 PAGINA 18 INFORMATIERUBRIEK GEMEENTEM(dde/ha^^^^^ Ook dit jaar worden de kerstbomen binnen de gemeente Middelharnis collectief ingeza meld. Iedereen die twee kerstbomen inlevert, ontvangt een zwemkaartje voor De Staver! De kerstbomen kunnen worden ingeleverd op woensdag 6 januari 2010 bij het gronddepot op de kruising Joost van den Vondellaan - Anne Franklaan in de woonwijk Westplaat te Sommelsdijk, tussen 13.00 en 16.00 uur. Inwoners van Stad aan 't Haringvliet en Nieu- we-Tonge kunnen de kerstbomen inleveren bij de gemeentelijke werkplaats in hun woon plaats, eveneens op 6 januari van 13.00 uur tot 16.00 uur. Alle ingeleverde kerstbomen zullen, als de windrichting gunstig is, op woensdag 6 januari om 18.00 uur worden verbrand bij de kruising Joost van den Vondellaan - Anne Franklaan te Sommelsdijk. Donderdag 24 december Kerstavond gesloten van 18.00 tot 20.00 uur Vrijdag 25 december Eerste Kerstdag hele dag gesloten Donderdag 31 december Oudejaarsdag hele dag gesloten Vrijdag 1 januari 2010 Nieuwjaarsdag hele dag gesloten Maandag 4 januari 2010 personeelsbijeenkomst: ochtend geopend van 10.30 uur tot 12.00 uur De een doet het wat uitbundiger dan de ander, maar elke jaarwisseling weer wordt er een grote hoeveelheid vuur werk afgestoken. Het achterblijvende afval vormt de stille getuige van al dat vuurwerkplezier. Deze vuurwerkresten geven de gemeente een verwaarloosde aanblik en vervui len het milieu. Bovendien kunnen ze gevaar opleveren, ze- /cer voor kleine kinderen] Samen kunnen we er wat aan doen. Naast de gemeente hebben in de eerste plaats de burgers een taak en verantwoordelijk heid op dit gebied. Daarom roept het gemeentebestuur alle inwoners op zowel de lusten als de lasten van het afsteken van vuurwerk te aanvaar den. Dus niet alleen genieten van knallen en flitsen, maar na afloop ook even de rommel opruimen! Een prima voornemen voor het nieuwe jaar: "ik ruim zelf mijn vuurwerkafval op". Rotondes hebben sinds het beginjaren '90 enorm aan populariteit gewonnen. De reden daarvan is dat rotondes enerzijds de doorstroming van het verkeer bevorderen en anderzijds een sterk snelheidsremmend effect hebben. Daar door vormen zij een veiliger verkeersoplossing dan kruispunten. Er is sprake van een rotonde wanneer het verkeer dat de rotonde nadert voorrang moet verlenen aan het verkeer dat zich op de rotonde bevindt. Bij voorkeur worden rotondes toegepast op gelijkwaardige aansluitingen van wegen en op ac- centpunten, zoals de grens van de bebouwde kom of overgangen tussen categorieën van wegen. Het CROW, kenniscentrum voor verkeer, vervoer en infrastructuur, heeft ten aanzien van de aankleding van rotondes een aantal regels opgesteld. Die regels omvatten zowel de technische uitvoering als de aanbevelingen ten aanzien van de beplanting. Op dit moment is de entree van de kern Middelharnis wat sober. De rotonde aan de N 215 bestaat uit een cirkel met gras met daarin een paai met weg- bewijzering. Verfraaiing bij deze entree van de gemeente Middelharnis geeft een verzorgder beeld dat de passant meer zal aanspreken. De dienst beheer en infrastructuur van het district landelijk gebied van de Provincie Zuid-Holland is door de afdeling buitendienst van de Gemeente Middelharnis benaderd over de inrichting van deze rotonde. Daarnaast heeft de afdeling buitendienst ontheffing aangevraagd om het be heer en onderhoud van het groenvlak in eigen beheer te nemen. Hiermee heeft de Provincie ingestemd. Van de drie aangeleverde ontwerpen heeft de Provincie er één gekozen. Deze voldoet aan alle gestelde eisen omtrent de wet- en regelgeving. De afdeling buitendienst is begin november gestart met de werkzaamheden. Deze betreffen het afvoeren van bestaande grond, waarna de plaats wordt aangevuld met voedselrijke grond en potgrond. Als de opgebrachte grond voldoende na gezakt is zullen de plantwerkzaamheden begin 2010 kunnen plaatsvinden. In verband met 1= kerstdag op vrijdag 25 december 2009 wordt de bruine GFT-container in de kernen Achthuizen, Den Bommel en Ooitgensplaat en het gehele buitenge bied van Oostflakkee en Sommelsdijk Zuid geleegd op de donderdag daarvoor: 24 december 2009. In verband met Nieuwjaarsdag op vrijdag 1 januari 2010 wordt de groene restafval-container in de kernen Achthui zen, Den Bommel en Ooitgensplaat en het gehele buiten gebied van Oostflakkee en Sommelsdijk Zuid geleegd op de zaterdag daarna: 2 januari 2010. Om te voorkomen dat de vuilniswagen bij u al door de straat is geweest, terwijl u de container nog niet had aangeboden, verzoeken wij u om de con tainer vóór 7.00 uur aan de straat te zetten. In de periode tussen de kerstdagen en nieuwjaarsdag wordt er geen grofvuil, oud ijzer en WEB-goed ingezameld, de eerste keer dat er weer wordt ingeza meld is 6 januari 2010. Ook vindt er in beide weken geen reparatie of omruiling van kapotte minicon tainers plaats. Met vragen over niet geleegde minicontainers kunt u rechtstreeks bellen naar IRADO. Het telefoonnummer van IRADO is 010- 2621000 Heeft u nog andere vragen dan kunt een van de onderstaande servicenum mers bellen: Inwoners van de gemeenten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee, 487711 (tussen 8.30 en 10.30 uur) en van de gemeente Goedereede, 491500. De eigen bijdrage voor reizigers met de Regiotaxi Goeree-Overflakkee wordt in 2010 niet verhoogd. De reiziger met een Wmo-indicatie betaalt ook in 2010 0,45 per ritzone (plus de instapzone). De eigen bijdrage voor de OV-reizi- gers blijft 2,10 per ritzone (plus de instapzone). Tarieven voor de Regiotaxi G-O in 2010: Wmo-reizi'ger zone 0,90 (incl. opstapzone) 2'zone €1,35 3^ zone €1,80 4^ zone 2,25 5^ zone 2,70 OV-reiziger 4,20 (Trïciropstapzone) 6,30 ■-<•»« 8,40 10,50 12,60 De terugbelservice maakt het mogelijk om een aantal minuten voordat de Regiotaxi bij u voorrijdt gebeld te worden met de melding dat de Regiotaxi in aantocht is. Deze terugbelservice kan bij het reserveren van de rit worden aangevraagd. Het is belangrijk dat u het telefoonnummer opgeeft van het adres waar u opgehaald wilt worden. Hebt u een mobiel nummer dan kunt dit nummer opgeven voor de terugbelservice. De Regiotaxi Goeree-Overflakkee is er voor iedereen die graag van deur tot deur vervoerd wil worden. Zeven dagen per week van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur en op zaterdag tot twaalf uur. Een prima alternatief voor als u niet wilt of kunt reizen met het reguliere openbaar vervoer. Reizigers met een Wmo-indicatie reizen tegen een lager tarief. Voor meer informatie over de Wmo-indicatie kunt u terecht bij uw gemeente. Ritten voor de Regiotaxi Goeree-Overflakkee reserveert u via het gratis telefoonnummer: 0900 44Ö4044. Van dit bezoek was Melchior bepaald niet opgeknapt, en hij bleef dan ook in diepe versla genheid in zijn torenkamertje achter. Hij zocht steun in het gebed en troostte zich met de rijkdom van het Kerstfeest. En dat maakte dit droevige Kerst feest voor de oude man tóch goed. Op de dinsdag na Driekonin gen kwam de Raad van de stad 's morgens om negen uur al bijeen. Dat was wel heel vroeg, maar men had dan ook een heel gewichtige zaak te behan delen: de kwestie van het vals alarm dat de oude torenwach ter had gegeven. En als hij veroordeeld werd, zou men op staande voet ook een nieuwe torenwachter moeten benoe men. Het was dus een belang rijke vergadering. Toen alle heren hun plaat sen hadden ingenomen, werd Melchior op bevel van de bur gemeester de raadszaal bin nengeleid. De oude man zag er bleek en ontdaan uit. De secretaris begon met een lang stuk voor te lezen, waarin de beschuldigingen waren ver vat die tegen Melchior waren ingebracht. De raadsleden- luisterden met grote aandacht, want zij zouden hierover straks hun mening moeten uitspre ken. De torenwachter luisterde bijna niet. Hij wist het immers allemaal allang en daarom zat hij ondertussen na te denken hoe hij zich straks zou kun nen verdedigen, zonder dat August daarbij in het nauw werd gebracht. Nauwelijks had de secretaris het lange stuk voorgelezen of na een klop op de deur trad opeens de rector van de kostschool de raadszaal binnen, in gezelschap van nog twee jongens... "Vergeef me, burgemeester en heren raadsleden", begon deze, "dat ik ongeroepen uw vergadering durf binnen komen. Ik waag dit echter, omdat ik u, burgemeester, en de gehele raad belangrijke informatie kan verstrekken omtrent de zaak die u vanmor gen te behandelen hebt". Alle raadsleden keken de rector verbaasd aan. Wat zou hij nu in het midden hebben te bren gen? En bovendien: mocht hij zo maar ongeroepen in de ver gadering verschijnen? Welnee, dat mocht hij helemaal niet! En sommige raadsleden mom pelden over ongehoorde bru taliteit van de rector. Ze keken naar de burgemeester, wat 'di'e hiervan maakte. Maar de bur gemeester zei niets. Hij knikte alleen maar, ten teken, dat de rector kon zeggen wat hij op het hart had. "Burgemeester", ging de rector daarop verder, "de oude Melchior heeft geen schuld aan het vals alarm dat van de toren geblazen is. Ik breng u hier de ware schul dige!" En terwijl hij dit zei, duwde hij August Kramer naar voren, die naast hem stond. "Ik weet", ging de rector verder, "dat de jongen het niet met moedwil, maar in grote onbe dachtzaamheid heeft gedaan, maar niettemin is hij de schul dige, en Melchior heeft er part noch deel aan! Gelukkig kan ik u ook zeggen dat August heel veel spijt van zijn onbezonnen heid heeft en tot zijn eer moet ik u zeggen dat de jongen niet kon verdragen dat onze oude torenwachter hierom gestraft zal gaan worden. Burgemees ter, ik heb nog een andere jongen meegebracht: Bernard Roem, een vriend van August. Die is erbij geweest en zal, als u dat toestaat, precies vertel len hoe alles is gebeurd. "Mag hij tot de vergadering spreken, burgemeester?" Burgemeester Dagsperger was heel verwonderd over wat hij zojuist hoorde. Gek toch, de oude man zelf had, toen hij hem op Tweede Kerst dag bezocht, met geen woord gerept over twee jongens die bij hem op de toren zouden zijn geweest. Nu snapte hij er nóg minder van, maar hoopte dat er spoedig licht zou opgaan in deze duisternis. "Zeker!", sprak hij daarom tot de rector, "laat hij maar eens nauwkeurig vertellen alles wat hij weet!" En nu begon Bernard zijn ver haal. Hij vertelde precies hoe alles was gegaan. Dat hij August dicht bij de toren had ontmoet met een mand vol geschenken voor de torenwachter en dat ook hij allerlei dingen bij zich had om aan Melchior te geven. En dat ze zachtjes naar boven waren geslopen om de oude man te verrassen. En dat ze, toen zij merkten dat Melchior sliep, al het lekkers op de tafel hadden uitgestald en daarna naar de omloop waren gegaan om te wachten tot Melchior wakker zou worden. Dat ze een paar vrienden hadden ont dekt, beneden in de straat, en geprobeerd hadden die aan te roepen. En toen dat niet lukte had August ineens de trom pet van Melchior van de muur gegrepen en zonder na te den ken erop geblazen. Bernard liet vooral goed uitkomen dat Melchior niet de minste schuld in dit alles had. Nauwelijks was hij uitgespro ken of August riep: 'Ja, hier mee is de werkelijke toedracht vermeld en weet u dat Melchior geheel onschuldig is. Ik hoop van harte dat hij zijn plaats op de toren zal mogen behou den!" Meteen daarop liep hij naar zijn vader, de schepen, die met strenge blikken naar zijn zoon had zitten kijken, en zei: "Vader, behandel me maar zo hard als u wilt. Als de oude Melchior maar op de toren mag blijven, hij is onschuldig!" Toen werd het even stil. Maar nu vroeg Melchior of hij ook eens iets zou mogen zeggen. 'Ja, torenwachter, ga je gang maar" zei de burgemeester vriendelijk, "wij zullen luiste ren!" "Och heren", begon de oude man daarop, "'t is waar, 't is allemaal waar wat die twee jongens daar vertelden, maar toch ben ik evengoed schul dig. Want toen ik wakker werd doordat er op de trompet werd geblazen en ik begreep welk een grove fout er was gemaakt, heb ik tegen hen gezegd dat ze volstrekt tegen niemand moch ten vertellen dat August dit had gedaan. Ik was namelijk heel bang dat zijn vader hem verschrikkelijk zou straffen als die hoorde wat zijn jongen had gedaan. En omdat August mijn beste vriend is, kon ik dat niet verdragen en heb ik gezegd dat ik de schuld wel op me zou nemen!" Schepen Kramer voelde zich flink ongemakke lijk toen hij de torenwachter dit allemaal hoorde zeggen. Was het dan zó erg met zijn streng heid dat de oude torenwachter August in bescherming moest nemen tegen zijn eigen vader? De schepen probeerde iets in het midden te brengen, maar het lukte hem niet. Hij kon de juiste woorden niet vinden. Na enige ogenblikken praatten alle raadsleden door elkaar Niemand vroeg het woord, ieder nam het en zei precies hoe hij erover dacht. Daar om greep de burgemeester in, omdat er toch een besluit moest worden genomen. Er was een overtreding begaan. Ze kenden nu de juiste toe dracht van de zaak én de ware schuldige. Dan moest er nu een uitspraak volgen. De bur gemeester was blij dat de oude torenwachter totaal onschuldig was aan hetgeen er was voor gevallen en nu dus vrijuit kon gaan. "Het zal u", hervatte hij de orde, "mijne heren, nu wel duidelijk zijn dat onze trouwe torenwachter géén schuld heeft. Het verhaal dat hij aan de deurwaarder en aan mij persoonlijk vertelde heeft hij slechts verteld uit trouwe lief de voor zijn jonge vriend. Ik stel thans dan ook voor om de oude Melchior torenwachter te laten blijven en zijn naam in ere te herstellen. Daarom wil ik er de bepaling bij te maken dat hij zijn werk mag blijven doen zolang hij leeft of zolang hij zelf wil. Gaan alle heren hiermee akkoord?" Luid handgeklap maakte overduidelijk dat de raadsheren van harte en opge lucht in konden stemmen. En daarmee was voor Melchior deze lelijke zaak onverwachts toch tot een goed eind geko men. Toen had echter één van de raadsleden toch nog iets in het midden te brengen. Sche pen Beekman was een beetje voorbarig geweest en had aan Trijn Kuchel beloofd dat Otto het baantje van torenwachter zou krijgen. Daarvoor zou hij wel zorgen, had hij gezegd. En nu zat hij. Daarom wilde hij toch nog een spaak in het wiel te steken en sprak: "Weten de heren wel dat er in de wet staat dat ieder die een vals alarm geeft, gestraft moet worden met drie dagen in de gevan genis, op water en brood? Ik zou nu wel eens willen weten wie deze straf moet ondergaan: Melchior de torenwachter, die tenslotte toch verantwoordelijk was voor wat er op de toren gebeurde, óf het zoontje van onze schepen Kramer..?!" Zie zo, die zat, meende Beekman. Maar voordat één der heren kon reageren, sprong August naar voren en riep: "Ik, heren, ïk alleen zal die straf dragen!" Schepen Kramer begon zich al ongemakkelijker te voelen. Moest zijn zoon nu drie dagen de gevangenis in...? Dat was verschrikkelijk, en 'n schande. De zoon van een voorname schepen in het cachot! Wie had dat ooit gehoord? Hij zou het veel beter gevonden heb ben als Melchior dat maar had opgeknapt. Die was toch oud en voor hem zou het een veel geringere schande zijn dan voor de zóón van een schepen. Maar Heinrich Kramer, de rijke gildemeester van de wijn bouwers waagde 't niet om dit hardop in de volle raad te zeg gen. Hé, wat zei de burgemees ter daar? Die sprak de rector aan. "Wilt u goed voor deze twee jongens zorgen?" hoorde de schepen hem vragen. "Ik moest me al heel sterk vergis sen als dit later niet een paar ferme kerels zullen worden, waaraan onze stad en de kerk veel zullen hebben". "Dat ben ik met u eens, burgemeester", zei de rector, "en voor zover dat in mijn vermogen ligt, zal ik er alles aan doen dat dit bewaarheid wordt!" De oude torenwachter voelde zich buitengewoon gelukkig. Door een groot aantal vrien den en verschil-lende leden van de raad werd hij luisterrijk naar zijn torenkamertje terug gebracht. En toen hij eindelijk weer alleen in zijn kamertje zat, dankte hij eerst de Heere, Die het zo voor hem had welge- maakt. Hij mocht tot zijn dood als torenwachter zijn werk blijven doen. Maar nog veel blijer was hij omdat hij door al de narigheden heen nog helderder had leren zien wat de komst van de Heiland op aarde voor een arme zondaar betekent; die komst baande en 'opende, ook voor hem, de weg terug tot Gods Genadetroon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 30