INDRUKWEKKEND LEVENSVERHAAL van Jaco Grinwis KERSTCONCERTin de vernieuwde Doelen EIIAnDBI-niEUWS PAGINA 13 DINSDAG 22 DECEMBER 2009 SOMMELSDIJK - Wie het levensverhaal van Jaco Grinwis uit Sonnmelsdijk hoort, vraagt zich ongetwijfeld af hoe iemand dit zowel lichamelijk als geestelijk kan overleven. Relatief jong, maar al een heel leven van verslaving aan tal van middelen achter de rug. Vroeg begonnen met gebruiken, gezworven, in de gevangenis gezeten en uiteindelijk - zonder professionele hulp - het 'oude leven' achter zich gelaten en weer opnieuw begonnen. Hij zet nu zijn leven in om de verslaafde medemens een handje te helpen om óók dit oude leven achter zich te laten. Hij maakt de lezers graag deelgenoot van zijn opmerkelijke, maar vooral indrukwekkende levensverhaal. Tekst en foto: Adri van der Laan Op de vraag 'hoe het met hem is?' antwoordt de 33-jarige bewoner van een appartement in Som- melsdijk dat het goed met hem gaat. "Ik heb alleen wat problemen met mijn korte termijn geheugen en last van een post traumatisch stress syndroom, waardoor ik wel eens depressief ben", aldus Jaco Grinwis, terwijl hij één van zijn hondjes. Angel, streelt. "Zij is een echt 'engeltje' voor me geweest, want toen ik erg depressief was, leek zij dit aan te voelen en zocht ze me in mijn geestelijke een zaamheid op". Uit zijn levensverhaal blijkt dat Jaco 'heel ver weg is geweest'. Op zijn dertiende rookte hij al heroïne, "ik was op mijn twaalfde al begonnen met blo wen... en gebruikte speed". Ook rookte hij 'plof- jes'. Dit zijn sigaretten met cocaïne, "maar van de heroïne bleef ik af Dat was Iets voor echte junks en ik vond dat ik dit niet was". Maar een jaar later had de heroïne hem toch ongemerkt te pakken ge kregen. "Ik rookte smack en had geen idee dat dit heroïne was. Ik wist vrijwel niets van drugs maar ik gebruikte het wel". Overigens geeft hij aan dat hij STEPO Sinds Jaco Grinwis van zijn verslaving is losgekomen doet hij er alles aan om ook anderen te wijzen pp een weg die leidt uit de macht van de verslaving aan welk middel dan ook. Hij is actief betrokken bij de Stichting Voorkom! van waaruit hij voorlichting geeft op scholen en is betrokken bij de Moedige Moeders. Daarnaast is hij één van de initiatiefnemers van Stepout. Dit is een zelfhulpgroep die verslaafden helpt op hun weg om van de verslaving af te komen. Deze organisatie is opgericht omdat er volgens onderzoek toch heel wat mensen zijn die willen stoppen of gestopt zijn met gebruik van alcohol of drugs. Op deze zelfhulpgroep kan een ieder die te maken heeft met verslaving elke dinsdagavond terecht aan de Antoon Coolenstraat 100 in Sommelsdijk. Het is Jaco opgevallen dat zijn ervaring die hij in het verleden goed van pas komt bij hulp aan mensen die even eens met een verslaving te kampen hebben. Veelal is het zo dat stoppen met een verslaving niet altijd vanzelf gaat en dat mensen ook weer terug kunnen vallen in de verslaving. Jaco ziet het dan ook als zijn levenswerk om aan de slag te gaan om verslaafden een helpende hand te bieden. Hij heeft dan ook een 'droom': ik zou willen dat alle hulpverlenende instellingen aan elkaar gekoppeld zouden worden, zodat we één groot netwerk zijn die hulp kunnen bieden, zowel op praktisch als op professioneel gebied..." Wie meer inlichtingen wil over Stepout kan terecht op de website: www.jijverslavingsvrij.nl zelfs tijdens zijn basisschooltijd al regelmatig thuis de drankfles aansprak en dat het nuttigen van al cohol hem al vlug heel goed beviel. ANTASTISf Terugkijkend op zijn eerste ervaringen met drugs komt hij tot de conclusie dat het "fantastisch" voel de. "Ik kon weer lachen, ik kreeg vrienden en kon de wereld weer aan". Dit betekende wel dat hij al vroeg ging zwerven. Dit kwam mede door dat er vroeger bij hem thuis problemen waren: een moe der die psychische problemen had. Hij had dan ook al vroeg geen echt thuis meer. Eerst kwam hij bij een pleeggezin in Ouddorp terecht, "maar dit ging mis, ik had toen al last van paniekaanvallen en ik sloeg op de vlucht". Het volgende adres was een opvangtehuis in Spijkenisse, waar hij op der tienjarige leeftijd terecht kwam. Hier rookte hij de eerste 'plofjes'. Jaco leerde in dit opvanghuis ook de kick van het gebruik van de combinatie speed en alcohol, een mengsel dat hem zeer agressief maakte. Hij was dan ook wel eens betrokken bij vechtpartijen. Dit werd zo erg dat hij het opvang huis in Spijkenisse moest verlaten. Vervolgens kwam hij terecht in een gastgezin op een boerderij bij Den Bommel. Maar ook hier kon hij het niet aarden. ZWERVEND LEVEN Voor Jaco, als dertienjarige, brak een zwervend leven aan. Zowel op het eiland als in de omge ving van Hellevoetsluis en Spijkenisse trok hij rond zonder een vaste woon- of verblijfplaats te hebben. Als jonge puber begon hij in die tijd "alles te ge bruiken". Hij sliep in die tijd buiten of bij vrienden, door wie hij ook werd voorzien van drugs, want hij had natuurlijk zelf geen geld. Hij probeerde wat geld bij elkaar te krijgen door het inleveren van gestolen statiegeldflessen: "Je had dan weer wat geld om één pilletje of een zakje weed te kopen. Als je geen geld had moest je wel creatief worden om toch onder invloed te komen, ik snoof dan wel eens terpentine of rolde alles wat ik voorhanden had in een sigaret, tot zelfs de droogbloemen die op tafel stonden toe". Door het intensieve gebruik van de middelen kreeg hij ook gedragsproblemen. Het gevolg hiervan was dat hij al op 16-jarlge leeftijd in de gevangenis te rechtkwam wegens gewelddelicten. Daar bleef hij totdat hij 21 jaar was. "De lengte van deze tijd lag niet zo zeer aan de zwaarte van mijn overtreding, maar meer omdat mijn gedrag niet zó goed was, dat ik weer in de maatschappij terug kon keren". Ook in de gevangenis ging het gebruiken van drugs gewoon door, hoewel hij wel verschillende keren is gestopt. "Maar ook in de gevangenis wordt gewoon in drugs gehandeld en er wordt ook drugs de gevangenis in gesmokkeld. Ik heb daar wel een half jaar zonder drugs geleefd, ik wilde weer wat van mijn leven maken en ik kreeg wat meer evenwicht. Na een half jaar kreeg ik verlof en ik kwam weer bij mijn vrienden terecht. Die Heten mij een zak pillen zien en meteen was ik verkocht,", zo herinnert hij zich. "Ik was dan wel niet lichamelijk verslaafd maar ik had nog wel die geestelijke verslaving". KINDSOLDAAT Terugkijkend op zijn leven als verslaafde mijmert Jaco Grinwis: "De verslaving was een deel van me zelf geworden, ik vergelijk het wel eens met een kindsoldaat, je bent in de macht van een ander en je doet wat die ander eist, ook al zijn dit ook de meest vreselijke dingen". Hij verhaalt van de tijd - voor, tijdens en na de ge vangenis - waarin hij vol van haat was tegen alles en iedereen. Volgens hem verwachtte hij toen niet zoveel van het leven, hij dacht dat hij vlug dood zou gaan en deed een ander het niet dan zou hij zelf wel zijn leven beëindigen. "Ik ben in die tijd bijna dood geweest, dit kwam doordat ik ook XTC ging gebruiken. Ik ben toen drie keer een periode van drie weken achter elkaar wakker geweest. Ik had alleen maar gebruikt en was naar speciale feesten geweest. De eerste da gen ben je moe, maar daar kom je wel overheen. Aan het eind van die periodes rolde ik gewoon om, toen was ik dus bijna dood... Dit wakker blijven kan natuurlijk alleen maar onder invloed. Ik gebruikte de ene keer LSD, de andere keer amfetaminen en weer een andere keer sterke drank." Hij leefde een leven waarin hij naast drugs- en alcoholgebruiker ook satanist was geworden en als skinhead ("was ik al vanaf mijn dertiende') bezocht hij tal van ille gale housefeesten en discotheken waar geweld en overmatig druggebruik centraal stonden. ERVARING VAN GOD Hij woonde in die tijd in Sommelsdijk aan de Plu vier. Op een keeer werd hij vrijwel bewusteloos thuisgebracht. Hij was zowel geestelijk als licha melijk helemaal op en zocht rust. Maar dit gaf wat problemen., "Ik had in mijn huis geen bed, want ik sliep alleen maar in een stoel. Maar Ik had wel de sleutel van het huis van mijn buurvrouw, omdat ik tijdens de vakantie voor haar kat mocht zorgen. Ik ben daar naar binnen gegaan en op haar bed gaan liggen. Zij had mij al verschillende keren, als ik als een dood vogeltje thuiskwam, opgevangen. En daar had ik een ervaring met God, die een om keer in mijn leven betekende. Later heb ik begre pen dat deze ervaring de Heilige Geest was", zo verwoordt Jaco - die niet gelovig is opgevoed - zijn bekering. VEEL VERGEVING Hij herinnert zich nog dat hij direct na dat moment heel veel keren om vergeving heeft gebeden om dat hij zich door zijn criminele gedrag en versla ving heel erg schuldig voelde. "Ik kwam niet uit een christelijk gezin, maar uit mijn opvoeding wist ik maar al te goed wat schuld was, want dat werd me wel aangepraat". Toen zijn "hart in één keer van haat naar liefde was overgaan" veranderde zijn leven totaal. "Ik ging over van zwart naar wit". Nadat hij tot geloof was gekomen is hij op zoek gegaan naar een kerk. Hij kwam uiteindelijk bij een evangelische gemeente terecht. Toen hij eenmaal besloten had om zich te laten dopen bleek dat hij toch nog onder in vloed stond van satan. Hij hoorde stemmen in zijn hoofd die hem ertoe aanzetten om zichzelf te do den en om anderen iets aan te doen. Hij gaf hier niet aan toe, maar het heeft wel strijd en gebed gekost om hiervan los te komen. Uiteindelijk heeft hij zich laten dopen en ook heeft hij zichzelf en zijn huis helemaal gereinigd. "Mijn huis was een klein tempeltje van de duivel, ook mijn hobby's en kleren waren verbonden met verslaving en de duivel". Hoewel hij wel veel geestelijke strijd heeft ervaren is het radicaal stoppen met het gebruiken van drugs en alcohol goed gegaan en heeft hij geen ontwenningsverschijnselen gehad. "Toen ik het eerder zonder God had geprobeerd had ik wel ontwenningsverschijnselen". Bij het beëindigen van zijn verslaving heeft hij geen hulp van buitenaf gehad, "alleen van God". Wel is hij een keer bij De Hoop in Dordrecht geweest voor een gesprek, maar dan moest hij opgeno men worden en zou hij op een gesloten afdeling terechtkomen. "Dat kon Ik niet omdat ik vroeger al teveel ben opgesloten". Na zijn radicale besluit om te stoppen heeft Jaco toch nog wel enkele keren een terugval gekre gen. "Ik verhuurde geluidsapparatuur voor disco's van housemuziek. Hij gebruikte geen' drugs maar dronk wel liters cafeïnedrankjes. "Ik zag er niet uit. Jaco Grinwis met zijn onafscheidelijke Angel die veel voor hem betekent. Foto: Adri van der Laan dus ik dacht laat ik maar een bommetje nemen (dat is een vloeitje met speed) Ik was direct weer verslaafd. Ook een keer een blowtje gaf als resul taat weer dat ik weer veel ritjes naar de koffieshop maakte". Hij was toen werkzaam In de bouw en dacht: "ik doe één keer met de borrel mee". Maar dit liep ook fout. Onderweg naar huis op zijn scooter reed hij op het fietspad tussen Dirksland en Sommels dijk met zo'n 70 km per uur door een hek heen. Van de scooter was niets meer over maar hij heeft het wonderwel overleefd. "Achteraf gezien was ik blij met dat scooterongeluk want dat heeft mijn le ven gered, ik had ook dood kunnen wezen. Tóen snapte ik pas dat ik nooit meer moest drinken of gebruiken. Ik moet er zelfs niet aan proeven of rui ken en ik moet ook niet in een café gaan zitten. Ik ben er liever bang van en ga het dus niet opzoe ken". PREVENTIE Een groot deel van zijn tegenwoordige leven be steedt Jaco Grinwis aan het geven van voorlich ting- en preventielessen over alcohol en drugs aan jongeren en ouderen. "Ik vind dat fijn om te doen. Zelf heb ik vroeger nooit iets over preventie ge hoord en daarom vind ik het zelf goed om hier nu in actief te zijn". Via de Stichting Voorkom! Is hij actief in het geven van voorlichting en preventie- lessen op scholen op zowel het eiland als verder in de regio. Verder spreekt hij ook regelmatig op bijeenkomsten waar hij zijn getuigenis geeft Ook werkt hij mee aan de organisatie Moedige Moe ders, waar hij regelmatig voorlichting geeft. Jaco is daarnaast ook actief binnen de zelfhulpgroep Stepout, waarin hij jongeren en ouderen bege leidt in het soms moeizame proces om van een verslaving af te komen (zie kader elders op deze pagina). Hierin vindt hij veel voldoening v/ant Jaco geeft graag door dat "het leven stukken mooier is zonder drugsgebruik, want met drugs is het leven een hel". Samen met het Christelijk Jong Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' uit Urk is het christelijk Gemengd Koor 'Deo Cantemus' uit Rotterdam aan zijn vijf Kerstconcerten van 2009 begonnen. Hieraan verlenen de sopraan Mirjam Feijer en de bariton Lucas Kramer, die beiden voor de eerste keer een bijdrage aan deze avonden leveren, hun medewerking. Op de eerste avond, dinsdag 8 december, zaten André de Jager en André van Vliet, die bij Deo Cantemus niet weg te denken zijn, achter het prachtige Doelenorgel en de vleugel. Samen met "I 'Orchestra Particolare' hebben zij bij op één na alle programmapunten een rol gespeeld. De enige keer dat dit niet het geval was, was toen het achttien man tellende Urker koor van Jaap Kramer glaszuiver het 'Eeuwen geleden' a capella zong. Het thema 'God komt naar ons toe' liep door heel het programma heen. Het is al zo imponerend als de koren en solisten, samen met een zaal vol publiek, begeleid door alle muziekinstrumenten, de avond beginnen staande te zingen 'Komt, laten wij aanbidden', met daarbij zo nu en dan ook de bovenstem van de koren. Nadat daarna de voorzitter van Deo Cantemus, de heer Goedvolk, alle medewerkers en luisteraars had welkom geheten en in gebed was voorge gaan, begon het koor met het voor trouwe bezoe kers bekende introïtus: 'Into my heart', dat ontroe rend mooi werd begeleid door het orkest Mirjam Feijer, die als sopraan ondermeer is opgeleid door Margaret Roest, die meerdere malen voor Deo Cantemus optrad, had een heldere stem met een machtig volume. Het feit dat ze heeft opgetreden in Japan, de Filippijnen, Israël en meerdere malen voor de E.O., zegt al genoeg. Ze zong met beide koren mee, soms ook samen met de bariton, Lukas Kramer, broer van de Urker dirigent die het zingen van huis uit met de pap lepel heeft ingegoten gekregen. Het was ook bij zonder fijn om naar hem te luisteren. Deze beide solisten stonden diverse malen op het podium. En dan willen we toch ook nog e^n keer de naam van André de Jager noemen, die het Doelenorgel volledig in zijn macht heeft Zijn naam kwam ne gentien maal in het programmaboekje voor, als schrijver van de partituren voor het orkest en als componist kortom een virtuoos. En de vleugel, waarachter André van Vliet zat, hoorde je door alle composities heen en soms bo ven alles uit. De beide dirigenten, gaven niet alleen leiding aan hun koren, maar ook aan het orkest. Jaap Kramer, de nog jonge dirigent van de Urkers, deed dat op een voortreffelijke manier, maar ook de 65-jarige Cor de Haan deed voor hem niet onder. Hij had de algehele leiding en hij deed dat op een ongelofelijk vitale wijze. Het voert te ver om op de uitvoering van alle pro grammapunten in te gaan. Slechts een enkele op merking. 'Het volk dat in duisternis wandelt' van Jo- han Bredewout werd door de Urkers zeer beheerst gezongen. De orkestbegeleiding deed wat apart maar wel mooi aan. Heel mooi was het 'Kind van toen' van dezelfde componist mooi gezongen door de bariton, met op de achtergrond het neuriën van de achttien mannen. Niet onvermeld mag blijven het 'Lied voor Jezus' van Marco den Toom, waarbij sopraan en koor elkaar afwisselden. Soms zongen ze samen en hoorde je de sopraan er bovenuit. Bij zonder mooi was 'Angels from the realms of glory' van Henri T. Smart waarin wat staccatoachtig ge zongen werd en waarin een bekende melodie door klonk Majestueus was het slot Voor de pauze werd afgesloten met de altijd weer indrukwekkende ne- grospiritual 'Go teil it to the mountains', heel knap bewerkt door Cor de Haan, waarbij alle koren en instrumenten - vooral ook de slaginstrumenten - betrokken waren en tenslotte ook de luisteraars nog. Was het programma voor de pauze boeiend, de tweede helft was zo mogelijk nog indrukwekkender. Het voorspel met de violen in 'Sta op en schitter' was ontroerend mooi. In dit lied zong de sopraan, en zacht op de achtergrond speelde het orkest. Later viel ook het koor bij. Prachtig! In de 'Kerstfan tasie' voor orkest van André de Jager kwamen alle blaas-, strijk- en slaginstrumenten, met het orgel en de piano afzonderlijk en samen aan bod. Heel knap! 'We've got good news to tell', een bewer king van Martin Mans, maakte op de luisteraars wel een heel bijzondere indruk en niet te vergeten 'Christmas Choral' van Camp Kirkland, bewerkt door Cor de Haan. De inleiding van het orkest was heel mooi. Vervolgens wisselden solisten en koren elkaar af In de compositie klonken 'Komt allen tezamen' en 'Gloria, in excelsis Deo' door. Het slot waarin alles en iedereen betrokken werd, was machtig. SAMENVATTEND Het was een in alle opzichten bijzonder geslaagde avond. Velen zullen er in de komende dagen nog van kunnen genieten. De concerten voor dit jaar zijn uitverkocht Wie iets dergelijks ook een keer wil meemaken, moet wachten tot 11, 18, 13, 16 en 20 december 2010, maar wacht dan niet te lang met het bestellen van kaarten. Dat kan telefo nisch: 06 43556415 of 06 43556721 vH Dirigent Cor de Haan De sopraan Margaret Roest en bariton Lukas Kramer Organist André de Jager

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 13