Meditatie Certificaten voor fietscursisten Vervolg verhaal RAAD DAAD Fauna Food Flakkee sponsort duivensport Beroepings- EN U WERK EIIIVt1DEt1.niELW5 BALBEZIT jumouw or MEvnouw? ONGEWENSTE MOSGROEi Geen plaats...!? De weg der kleine mensen PA(;iNA5 \'RI|DAG 18 DECEMBER 2009 Dae traag- en antu<oordnibriek staat ^hed ten dienste can de la£r die er kostenloos gebruik tmi kan maken. Uti> xragen op fderki gebied kunt u stiem aan: Redactie EikiRden-Nteuws. Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, ptet i» de ünkerbm.'enhoek Vra^enrubtiéi' wmield. De tragm u/ordetï door dedtundigm beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending complet met astu-ooid in deierubriét u.wden gfpubliceeni. Dl' kcr.slbatlfii die wij al zii'ti 1 5 20 jaar gebruiken, hehhen wal nan hun glans en van hun netf verlo ren. Hoe kunnen we die opknap pen t Antwoord: Die kcistbooinvcr- siciing is van Tagdim glas ver- vaaidigd en daar kan geen al ic zwaix- vcrilaag op worden aan- gebraelu. Het /.al ook wel niet de bedoeling van de fabrikan ten en de handelaren zijn dat dgl. kcrslarlikelen /o lang mee gaan. Die zien liever dat men geregeld nieuwe ballen koopt. Verder laten hars en kaar.svet, stol en voelit hini sporen na. Siervoorwerpen kunnen huu eigen gesehiedenis hebben en daai'door him eigen charme krijgen, maar wilt n weer glans en sehillering, dan zuil u vaker nieuwe ballen moeten kopen, wani restauratie van oude is ondoenlijk. Hel koiiil me voor dal hel woord ju/Jrouw enigszins in onbruik is geraakl. Een jonge vrouw wordt nu meestal met mevrouw aange- sjrroken. Met welke leeftijd wordt een meisje al inevnmw Antwoord: U herinnert aan het oude gebruik om alle ongehuwde vrouwen met niejiillrouw te betitelen, maar dat dateert uit de tijd van de standsverschillen, want in de betere kringen werden onge huwde dames wel degelijk met mevrouw aangesproken. Veel ongehuwde vrouwen voelden zich beledigd ais zij juHrouw werden genoemd. Ten eerste omdat zij er meestal niet schul dig aan waren dat zij geen huwelijk konden sluiten, en ten tweede omdat het woordje juilrouw ook zo vaak gebe/.igd werd om dienstpersoneel en viouwen van mindere afkomst mee te betitelen. In officiële brieven worden meerderjarige mei.sjes nu allemaal mevrouw genoemd. Tegen een jonge serveerster in een restaurant klinl u nog jullVoiiw zeggen, maar als u door de telefoon een vrouwenstem hoort, is het veiliger mevrouw te gebrui ken, want ook de receptioniste en directiesecretaresse hebben gevoel van eigenwaarde. Zij zijn in de regel meerderjarig en kunnen bovendien reeds gehuwd, gescheiden of wedu we zijn. Sinds enige tijd zit er een gelig/ lichtgroene begroeiing op ons klin- kerstraatje. Hoe kunnen we dit het beste venvijderen Antwoord: V(jor het reinigen van allerlei soorten tegels en stenen van de paden en het terras in een tuin zijn in een luincentnmi en doe-hei-zell winkels prima milieuvrien delijke middeltjes te koop die even goed of beter resultaat geven als het vroeger hiervoor gebruikte verdunde bleekwa- ter. Ook een aantal drogisten verkoopt die zgn. mo.sdoders. Maar het geheim is dat u eerst een week dnjog weer afwacht. Als het mos of de algen min stens vijf' dagen geen druppel regen hebben gehad, heeft het groen door de droogte niet veel houvast meer en komt het vrij los op die stenen te liggen. Probeer eerst zoveel mogelijk die mosgroei bijv. door mid del van een plamimrmes of een staalborstel te verwijderen. Mogelijk kimt ook veel verwij deren met een hogedrukreini- gei\ U kunt het ook met chloor proberen. In een emmer met 10 liter water doet u ca. 5 eetle pels chloor. Doe zo min inoge- lijk van dat vocht op een oude borstel, want de stenen mogen niet erg nat worden. Als hel niet in één dag lukt, boen tie tegels dan later nog eens Hink met chloorwaler. Het chloor verdampt nadat het de algen en de sporen \'an het mos gedood heelt. Trouwens, regel matig met zand vegen helpt legen alg- en mosgroei. 111 dil jaargetijde worden er geen wedstrijden met postdui ven meer gehouden. Momen teel verwisselen de duiven hun verenkleed; de gesleten veer tjes worden verwisseld voor een nieuw, prachtig glimmend verenpak. In de loojj van de winter zijn de mooiste duiven te bewonderen op de jaarlijkse tenloonstelling van de lokale postdiiivenverenigiugen. In hel afgelopen vlieg.seizoen stonden er diverse wedstrijden op het programma. De ie vlie gen afstanden varieerden van minder dan 100 tot meer dan f 000 km. De registralie van de aankomsten vindt plaats met geavanceerde apparatuur, bestaande uit een chip aan de \>oo\. van de duif en een scan apparaat in het duivenhok. De gegevens worden bij aankomst opgeslagen in een daagbaar computertje en xervolgens ingelezen in de centrale com- ptiterbij de vereniging. Is de wind van achter, dan kunnen duiven snelheden halen van wel 140 km per uur. Moeten ze lange tijd legen een harde wind in vliegen dan zal de snelheid dalen lot ca. 60 km per uur. De totaal overwinnaar over deze vluchten is geworden de conr- binatie Stoop van Huizen uit Zuidzijde. Op de kampioen- dag zijn deze mannen gehul digd als Keizer van Samenspel Cloeree-Overllakkee. Diervoeding speciaalzaak Fauna FoocT Flakkee te Oude- Tonge heeft dit jaar de post- duivenspoit weer gesponsord PROT. KERK IN NED. Beroepen: te Biggekerke/ Meliskerke, ds. N. xan Doorn te Badhoevedorp-Lijnden. die dit beroep heeft aangenomen; te De Meern, ds. L..M. Bal te Zoelen; te Musselkanaal/Mus- sel (herv. pt), kandidaat. G.H. Borger-Koetsier te Amster dam; door de Stichting Pro testants l.uchthavenpastoraat Schiphol, ds. RG.VV. Hordijk- van der Zwaag te Nieuw-Ven nep, die dit beroep heeft aan genomen. Ds. Hordijk blijft in deze nieuwe funcUe verbonden aan de gemeente van Nieuw- Vennep, nu als pred. voor bij zondere werkzaamheden. Aangenomen: het beroep door de Gen. Syn. (als legerpredi kant), dsC! Sloots te Amster dam (g.v. VU medisch cen trum); naar 's-Gravenzande (herv. wijkg. II De Brug), ds. D. Jorissen te Zwolle (Emma- uskeikgemeenschap, herv.). Bedankt: voor Genemuiden (herv. wijk 2), ds. A. de Lan ge te Oldebroek; voor Veen Oierv.), ds. j.B. ten Hove te Katwijk aan Zee. HERSTELD HERK KERK Beroepen: te Melissant, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o. Bedankt: voor Rijssen, ds. A. Vlictsti a te Katwijk aan Zee. GEREE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Amers- foort-Zuid, ds. A. Kruizinga te Zuidfjroek. Bedankt: voor Zwijndrecht- (iroote Lindt, ds. H, van den Berg te Berkel en Rodenrijs. CHR. GEREE KERKEN Bedankt: voor Heerde, ds. B. Reinders te Zwaagwesteinde; x'ooi' Siegerswoude-De VVilp, ds, H.K. Sok te Drogeham. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Frmelo, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; te Grand Rapids-Covell Ave nue (VS), ds. C. Soimevelt Ie Ledibridge (Can.); te Hilver sum, ds. A.A. Brugge te Dor drecht; te Krabbendijke, ds. G.J.N. Moens te Meliskerke; te Leerdam, ds. A. Schot te Nunspeet; te Meeuwen i.c.m. Sprang-Gapelle, ds. C.A. van Dieren te Rijssen-Noord; te Middelharnis, ds. J.M.D. de Heer te Middelburg-Centrum; te Ooltgensplaat, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; te Randburg (Zuid Al'rika), ds. Mulder Ie Wageningen; te Rotterdam- Alexanderpoldev, ds. J. Schipper te Dirksland; te Rotterdam-Centrum, ds. M. Karens te Werkendam; te Rotterdam-IJsselmonde, ds. A.H. Verhoef te St. Cathari nes (Omario-Canada); te Sim Annaland, ds. D. de Wit te Rijssen-VVesl. Bedankt: voor Groningen, ds. A.T Vergunst te C^arterton (Nieuw-Zeeland). GEREE GEM. IN NEDER LAND Bedankt: voor Opheusden, ds. J. Roos te Barneveld. met een aantal duivenmanden. In totaal waren 18 manden te winnen. Van de prijsuitreiking werd door Els en Geert van de Berg een hele happening gemaakt. Onder het genot van een hapje en een drankje ver wisselden de manden van eige naar. 'Omdat voor lien geen plaats ims...' (Lnkas 2:7h) Geen plaats. Steeds vaker overkomt je dat, als je met de auto een parkeerplaats oprijdt, tn soms een tijdlang rondjes moet rijden om je auto kwijt te raken. Geen plaats. Dat over kwam ook Jozef en Maria, toen ze na een lange tocht eindelijk lil Bethlehem aankwamen, (reen \erblijfplaats te vinden, en zeker geen plaats om een kind ter wereld te brengen. Wat zeg ik? Een kind? Nee, geen plaats om de Koning (Ier koningen geboren te laten worden! Nu sijt wellekome... zingen «e graag met Kerst, maar het tegendeel is waar. Hij was hele maal niet welkom. CJeen plaats xoor Hem, Die kwam van alzo hoge, van alzo veer! Hij moest liet doen met een kribbe in een stal. En zo zet Zijn vernedering direct al in, het lijden van Jezus l'egon al voor Zijn geboorte, kn het zou alleen maar erger «orden. Wat een vijandschap moest Hij verduren. Van de farizeeërs. Van de Schriftge leerden. Wat een smaad Hem aangedaan. Door zijn volk en volgelingen. En uiteindelijk werd Hij als een misdadiger ter dood veroordeeld. Voor fiem (vas er geen plaats op de aarde, en voor Hem zou er ook wel geen plaats zijn in de hemel. En daarom werd Hij tussen hemel en aarde in gehangen. Weg met Hem! Aan het kruis mei Hem! C^een plaats. En dat terwijl Hij kwam om goed te doen. ()m te redden wat verloren was. Om te helen wat gebroken was en de verhouding tussen God en mens te herstellen. Ofwel, om zalig te maken! Waarom is er geen plaats voor deze Zaligmaker? In uw hart niet en in mijn hart niet? Is hel niet hierom, omdat we de plaats die Ciod innam in ons hart hebben opgevuld met andere dingen? Sinds de zon deval is de mens ik-gericht geworden en verlangt nog maar één ding: gelukkig wor den zónder God. Diep in ons hart leeft dal: Ik wil niet, dat U koning over mij bent, maar ik wil mijn eigen leven leiden. En daarom: geen plaats voor Jezus in ons hart. Want wat doet Jezus? Hij pre dikt bekering. 'Bekeert u', zegt Jezus, 'zoek eerst het konink rijk van God, zoek eerst Mij'. Jezus preekt ook de zelfverloo chening, en dat gaat lijnrecht in tegen ons natuurlijke hart. Jezus volgen vraagt daarom een radicale ommekeer in ons leven; en breken met de zonde. Van ik-gericht weer op God gericht worden. Want als dat in ons leven niet verandert en we ik-gericht blij ven, dan is er voor ons geen plaats bij God. Dan wacht ons na onze dood de eeuwige duis ternis. F'euwig zonder Ciod, Die de Bron van alle leven is. Daar moetje toch niet aan den ken?! Maar als Jezus daar dan hangt aan het kruis, dan is dat omdat Hij zo in onze plaats wilde gaan staan. Jezus, o wonder san genade, wilde de schuld xan ons overnemen! \'oor Hem was daarom nergens plaats, zelfs niet bij Zijn Vader. Zo is ■Hij in onze plaats gaan staan. Als Plaatsbekleder. Bescha mende werkelijkheid voor ons mensen. Maar tegelijk ook een heerlijke werkelijkheid. Met Kerst kunnen we daarom zin gen: Zii arm -werd de Heer; der engelen Heer Die zondaren mint. lu nameloos leer: Die liun wil vergeven, hoeveel het ook zij: Zo arm werd de HeUand, voor u en voin- mij. Hebben we ons daar wel eens over mogen verwonderen? Want dan wordt het toch een wonder? .\ls je dan ziet op jezelf en het eerlijk voor de Heere moet belijden: ja Heere, ook ik ben zo'n mens. die de deur voor u dichthoudt; en daarom zou het rechtvaardig van L! zijn, als ti mij nooit meer een plaats bij LJ gunde. Fin als dan de schijnwerper wordt gericht op dat kruis, op Hem r)ie in mijn plaats wilde gaan staan... dan breekt mijn hart en dan zing ik: Jezus, mijn Heiliind. groot is Uwe liejde. Gij kwaamt op aarde, tot redding der wereld. om ook mij van zonden eeuwig te bevrijden... dank Heere Jezus! Nog is er plaats! Daarom laat de Fleiland ons nog nodigen. Middels deze meditatie. En alle keren dat u het evangelie \an Zijn genade hoort verkon digen of het leest. Hoe vaak hebben we al Kerst gevierd en gehoord van deze Zaligma ker? Mocht het in uw le\en al komen tot bekering en geloof in Hem? Heeft Hij al de eerste plaats in uw hart gekregen? Nog niet, zegt u? O, ga dan vandaag nog tot Hem. Want nog is er plaats! Hij nodigt u Zelf uit, want Hij zegt: 'Komt!' Wie dan? 'Allen die vermoeid en belast bent'. Geen plaats voor mij bij God; want ik heb het verzondigd. Geen plaats voor Jezus op aar de; Flij was niet welkom. Geen plaats voor Jezus bij de Vader; aan het kruis nam Hij onze plaats in. En, o wonder van genade, daarom is er weer plaats voor mij bij God! En daarom zing ik, in stille veiwondering, maar met heel mijn havl: kniel aan uive kribbe neer, O Jezus Gij mijn leven! Ik kom tot en breng U, Heer, Wal Gij mij hebt gegeven. O, neem mijn leven, geest en hart En laat mijn ziel in vreugd' en smart. Bij U geborgen -wezen. Gezegende Kerstdagen! Ds. H.G. van der Ziel, Ooltgensplaat MIDDELHARNIS - Met certificaten voor praktijk en theorie is donderdag 10 december de fietscursus voor volwassenen afge sloten. Vier deelnemers verlaten met een volledig fïetsrijbewijs de cursus; de anderen zetten in de vervolgcursus de puntjes op de i. De fietslessen worden georga niseerd door het ISCiO en het /\lbeda (Jollege. De nieuwe cur sus start op 4 maart en eindigt in mei. De lessen zijn toegan kelijk voor alle inwoners van Goeree-Overflakkee die willen leren fietsen of hun vaardig heid op de fiets willen vergro ten. Ook voor mensen die uit andere landen komen en daar nooit hebben leren fietsen, is de cursus een goede mogelijkheid om, onder begeleiding, zich de vaardigheden eigen te maken, ook als deelnemer aan het ver keer. Voor inschrijving of meer informatie kunt u bellen naar Pia Rentes van het ISC;0, tel. 0298 488126, of naar Irma Lie- vense van het Albeda College tel. 0187 497555. 63- P.A.dê Rover "Dat loopt zo'n vaart niet. Tromp. We zijn blij, dat hij zich thuis voelt bij ons en... ik heb eigenlijk niets gedaan, dan de boot voor een prikje op de kop tikken. De rest deed Gartjan zeil. De rest? Meester vertelt niet, dat hij naar de baas van de scheepswerf gegaan is. En dat hij die gevraagd heeft de kreupele jongen wat te hel pen bij het optuigen van de boot. Hij heeft hem verteld van Gartjaiis ver langen en de baas heeft na lang zwij gen gezegd: "We zullen hem scheren, meester. Laat hem clan maar kom men niet zijn boot." De baas lieeft even een tegenzin in zich moeten overwinnen. Gartjan was de zoon van die Tromp, met wie hij herhaaldelijk gevochten heelt om Aniiemie, een fijne meid. Maar toen hij zag, hoe de kreupele jongen \'ol verwachting naar hem opkeek, heeft hij gezegd: "Vooruit jó, we gaan er iets moois van maken. Omdat je op je moeder lijkt." Er was een lichte bewo genheid in de stem van de scheeps bouwer. Dat was vreemd voor Gart jan, die niet wist van vroegere rivali teit. W'ie weet, zou hij daar later ook kennis mee maken. \Vant het bezit van een meisje was doorgaans niet ongestoord. De scheepsbotuver heeft de roeiboot op de wal laten trekken. Samen heb ben ze de bodem grondig onderzocht naar zwakke plekken. De baas heeft schik gekregen in Gartjan, de leer gierige jongen, in wiens stem hij die van Anneinie hoorde. Hij heeft hem veel verteld over het scheepmakers- vak. Hij heeft hem ook verteld over die nieuwigheid: het bouwen van ijze ren schepen. "Dat zou mij niet lijken, baas", vond Gartjan, "als zo'n ijzeren schip voislaat is het onherroepelijk naar de haaien." "Ik hou het voorlopig ook nog bij de houten bouw. Gartjan", heeft de iDaas gezegd. "D'r gaat niks boven een ste vige houten schuit." Gartjan heeft een pot koolteer gekre gen en de bodem geteerd, nadat hij samen met de baas de naden hier en daar stevig gebreeuwd had. "Nou komt er geen druppel water meer in, Gartjan, dat geef ik je op een briefje. En hoe moeten de boorden?" "Groen, baas, net als van de Vertrou wen." "Hm", gromde de baas en Gartjan heeft een pot groen gekregen. Het berghout heeft hij wit geschilderd met een rode bies erop. "Erg besmettelijk, jo". vond de baas. "maar alia, je zei je zin hebben." Van wat oude planken hebben ze een roer en twee zwaarden gemaakt. En toen... "Maar heb je nou een tuig?" heeft de baas gevraagd. "Nee", heeft Gartjan aarzelend gezegd. "Ik heb over een oud laken gedacht, maar daarom durf ik de juf frouw niet te vragen." Toen is de baas uitgebarsten in een bulderende lach. Hij heeft Gartjan een klap op zijn schouder gegeven, dat deze bijna door zijn ene goede knie zakte en zei: "Een oud laken! Gartjan, ben jij nou een schipper of ben je het niet! Mos je je niet scha men? Ben jij nou een kleinzoon van Gartjan, de satan?!" Gartjan stond er verlegen bij. De baas had goed praten, maar waar haalde hij nou doek voor een tuig. Aan boord van de Vertrouwen was ook niets, dat wist hij wel. En bovendien, hij zag de Vertrouwen soms in een hele tijd niet. "Dan weet ik het niet, baas. Maar aan de meester mag ik het ook niet vra gen. Die heeft er geen geld voor." "Hm!" zei de baas. "Ik snap niet, wat Jij wil worden, Gartjan. Schoolmees ter, het is je leve lang armoei." "Dat kan wel", antwoordde Gartjan, "maar de meester zegt: het is op één na het mooiste beroep." "En wat is het mooiste dan?" "Domenee, baas. Dat is de mensen brengen tot Jezus." Gartjan was in vuur geraakt. De baas had er schik in. Toch moest hij Gart jan nog even plagen: "Ik snap niet, dat jij je hele leven lang in zo'n stink- hok als een school wil doorbrengen." Gartjan aarzelde even. Deze woor den troffen hem pijnlijk. Toen zei hij, zachter dan gewoonlijk: "En als God me er nou es toe riep, baas." Voelde de baas dat zijn scherts te ruw, te pijnlijk geweest was? Opeens zei hij: "Kom, jó, ik geloof dat ik een mooi tuig voor je heb." Hij was naar de zolder van de loods gelopen en, wijzend op een lap zeil, die daar hing, had hij gezegd: "Dat is de fok van een ouwe tjalk, die we hier gesloopt heb ben. Flij deugt niet meer voor een schuit onder stormweer. Maar voor jou zit er nog wel een geschikt lapje in. Wat zegje d'r van?" "Ik weet het niet, baas. Ik durf niet..." "Wat veur d'n hier en gunter durven. Wil je het hebben of niet!" 'Ja baas, ja, graag, maar..." "Nou, wat maar?" "Maar ik kan dat ommers allemaal nooit betalen." "O, zit 'em de kneep daar? Nou, Gart jan, dan spreken we af, datje, zodra je zelf wat gaat verdienen, om de reke ning komt." "Maar dat kan nog heel lang duren, baas", zegt Gartjan. "Doet niet; wat in het vat zit. verzuurt niet. Denk erom, dat je je moeder niet om geld leurt voor mij, hoor!" Zo heeft Gartjan een tuig (jp zijn schip gekregen, een mooi spriettuig. De zeilmaker van de werf heeft het samen met hem gemaakt. Als alles kant en klaar is, komt er een knecht bij staan. Hij monstert de zeil boot en zegt dan: Hm, het is een mooi ding, maar hel jong verzuipt er mee met zijn lamme poot." Gartjan hoort het, maar het kan geen schaduw werpen over zijn grote geluk. De eerste tocht heeft hij met Giel Kloot, de baas van de scheepswerf, gemaakt. Toen de Vertrouwen voor de wal kwam en Ciartjan het hele verhaal aan vader en moeder vertelde, heeft .Annemie gezegd: "Willem, je gaat naar Giel Kloot toe en je vraagt, wat dat kost." "Ik niet", heeft Willem gezegd. "Je hebt gehcjord wat-ie tegen 't jong gezeed heb." .Ajinemie drong niet verder aan. Ook zij herinnerde zich de rivaliteit van vroeger. Toen ze 's avonds bood schappen ging doen, is ze even bij Giel aangelopen. "Geen bedankies, bin je helemaal. (wordt vewolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5