WÊtk 10.000e abonnee 'De Waarheidsvriend' woont in Sommelsdijk 1 Boekhouder vindt dat hij ten onrechte de zwarte piet krijgt toegespeeld opïomst^voor Koninklijke Onderscheiding voor mevrouw tweede prik M.J. Mackloet-Hoek BEnnnijomeetiEnuui 3?7'i Mlclcc 82e jaargang Nr. 7874 Vrijdag 18 december 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Flakkeese krullen bij presentatie Zeeuws sieradenboek Mededelingen afsluittijden/ abonnementen Geldautomaat volledig vernield 'Kerst, (mis) het niet' Knöps Prijs losse nummers 0,80 DEN HAAG/MIDDEL- HARNIS - Een 46-jarige boekhouder uit Mid- delharnis vindt dat hij met een gevangenisstraf van een half jaar door de rechtbank te zwaar is gestraft voor de verduis tering van geld van een autobedrijf en een schil dersbedrijf waarvoor hij werkte. Hij legt een deel van de schuld bij de twee bedrijven. De man teken de bij het gerechtshof in Den Haag hoger beroep aan tegen zijn veroorde ling. In hoger beioep bij het Haagse gerechthol vroeg de advocaat van de man, mr. t. Manflers, maandag om de iwee ondei- nemers, de aceouiKanls en een aantal medewerkers als getui gen te lioren. Het gerechtshol ging hiermee akkoord en zette de onder/.oeksrechter in Rot terdam aan het werk. Als deze klaai is met zijn werk, kan het gerechtshot de zaalc inhoude lijk alhanflelen. De reehtliank be[)aalde vorig jiinr in het vonnis dat de boek- liouder het Nieiiwe-lbngse autobediijl waar hij in loon dienst was voor 70.000 euro heelt benadeeld. Het sehil- dersbedrijl', te Middelhavnis. raakte voor 89.000 enro gedu peerd. Advocaat Maiidei s zette vraagtekens bij deze bedragen. Volgens de advocaat had het scliildersbedrijl zijn zaakjes niet op orde. Tegenover de uitgaven stonden geen nota's. Ook wijst de advocaat erop dat de miljoenenstrop bij het l'ail- li.ssement van het antobedrijl maar voor een zeer gering deel op het conto van de Iran- derende boekhouder kan wor den geschreven. Uitspraak volgt. SOMMELSDIJK - Waar tal van bladen, kranten of welke uitgave dan ook zich al enkele jaren geplaatst zien voor een teruglopend abonneebestand, maakt het landelijke blad 'De Waarheidsvriend' daar een gunstige uitzondering op. De Waarheidsvriend, een weekblad, is het huis- orgaan van de Gerefor meerde Bond in de Protes tantse Kerk in Nederland. Van ca. 1990 tot 2006 had ook dit blad te maken met een neergang in abonnees, maar sinds mei 2006 is dat tij drastisch gekeerd. In ruim drie jaar tijd heeft De Waarheidsvriend er 1600 abonnees bij gekre gen, een stijging van 8400 tot 10.000. En de 10.000e abonnee, die zich vorige week inschreef, woont in Sommelsdijk. Het is het gezin van Jeroen en Aren- dien Wielhouwer, woon achtig aan de Tuinfluiter. En omdat zij de 10.000e zijn, kregen ze afgelopen dinsdagavond bezoek van hoofdredacteur Piet Ver- gunst en voorlichter Henk Geluk van De Waarheids vriend. Door Hans Villerius Jeroen en Arendien vertellen dat ze, eerder dit jaar, een arti kel onder ogen hadden gekre gen over een onderwerp dat ze ook bij hen op de Bijbelgroep, van de Hervormde Clemeen- te van Sommelsdijk, hadden besproken. Een arükel dat hen had aangesproken. En toen ze enkele weken geleden in het eilandelijke Hervormde kerk blad 'De Zaaier' een antwoord kaart aantroflen waarmee ze zich aan konden melden voor een proelabonnement op De VVaarheidsvriend - vier maan den voor de prijs van 10 euro. een actie van het blad - hoef den ze daar niet lang over na Namens De Waarhridsvriend Imichlen Piel Vergun.st IL) en Henk Celtik Ir.) een baiek aan hel gezin Wielhnmoer, als lO.OOOe abonnee van hel blad. te denken. En daarmee was de 10.000e abonnee een feit. "Een feestelijk, vreugdevol moment, dat we dit mogen beleven", zei Piet Vergunst toen hij dinsdagavond te gast was bij het Soinmelsdijkse gezin. Èn hij legt uit waaraan waarschijnlijk die groei van het aantal abonnees toe te schrij ven valt, nadat - vooral door vergrijzing - er een ca. zestien jaar durende periode van neer gang was geweest. Allereerst werd in 2006 de ver schijningsvorm van het blad veranderd, van een kranten- vorm is het blad omgezet in een magazine. Er worclt nu in kleur gedrukt. In de kerke lijke gemeenten worden abon nees geworven via persoonlijke benadering door leden uit die zelfde gemeeirte. In het blad worden onderwerpen en the ma's behandeld die direct aan sluiten bij wat mensen direct, concreet of actueel bezig kan houden. Er is een voorlichter aangetrokken, de heer Henk Geluk, die dinsdagavond ook was meegekomen om de 10.000e abonnee te verwel komen. En er kwam de actie dat men zich, of anderen, vier maanden op De Waarheids- \'riend kan abonneren voor slechts 10 euro. Op deze manier is er in de achterliggende pakweg drie jaar hard aan gewerkt om De Waarheidsvriend meer voor het voetlicht te halen,' en met succes. "Onze grootste concur- tent blijkt eigenlijk 'onbekend heid' te zijn", verduidehjkt Vergunst. "Daarnaast is het belangrijk dat het blad niet te 4ik wordt, anders leg je het te gauw opzij." Op de vraag wat Jeroen en Arendien van De Waarheids vriend verwachten, geven ze aan dal 't een blad zal zijn waar ze beiden wat aan hebben, dat stof aanreikt om samen o\'er door te denken en door te spreken met elkaar en dat ver rijkend zal zijn voor het geeste lijke leven. "In een tijd waarin je het zo ontzettend chuk kunt hebben en aan hel lezen van bijvoorbeeld een theologisch boek niet meer toekomt, is Folo: Hatis Villerius De waarheidsvriend een mid del waardoor je in korte tijd veel tot je kunt nemen", zegt Jeioen. Uit handen van Henk Geluk ontving Arendien een fraaie bos liloemen en Jeroen kreeg van Piet Vergunst een pakketje boeken cadeau, die alle een uit gave zijn van de Gereformeer de Bond. Bovendien werd hun proefabonnement gratis ver lengd tot een heel jaarabonne ment. Onlangs heeft Piet Minder- houd, goudsmid en specialist in streeksieraden, zijn boek 'Van de goudsmid' gepresen teerd. Een in kleur uitgevoerd naslagwerk over de historie en ontwikkeling van Zeeuwse en andere streeksieraden. In 'Van de goudsmid' wordt ook aandacht besteed aan de keu- velkrullen van de Zuid-Hol landse eilanden. Het boek lek 140 pagina's en is geïllustreerd met oude por tretten en aibeeldingen van sieraden. Het bestaat uit veer tien hoofdstukken. Deze zijn gebaseerd op artikelen die Minderhoud eerder schreef voor een kunst- en antiekjour naal. In elk lioofdsluk \voi-dt een bepaald tvpe strecksieraad behandeld. Minderhoud doet dat op een heel toegankelijke en overzichtelijke manier. 0\ er welke sieraden het in 'Van de goudsmid' gaat. is te zien op de omslag van het boek. Een van de hoofdstukken gaat over de ontwikkeling van de keuvelkrullen op de Zuid-Hol landse eilanden. De ontwikke ling van dit type krullen is een heel eigene, afwijkend van de Zeeuwse. Om dat bij de pre sentatie van zijn boek te laten zien, had Minderhoud twee leden van Streekdracht Ensem ble Eeuwkant uitgenodigd, de ene met krullen van omstreeks 1820 en de andere mei krul len van rond 1880. Samen met drie dames en twee heren in diverse Zeeuwse drachten ondersteunden ze de beelden uit Minderhouds boek. Van de goudsmid De titel van het boek werd bedacht door jan Markestein van Vakwerk te Dirksland. Een treilende titel die de lading in meer dan één opzicht dekt. Slreekdrachlsieraden zijn tra ditioneel 'van de goudsmid', het boek is gemaakt door een goudsmid en zoals Piet Min- (lerhoud tijdens de presenta tie zei: "Ik bin d'r êên van de goudsmid". De vader van Piet is goudsmid en ook zijn groot vader was gondsnrid. Van vader op zoon zijn ze bij Minderhoud gespecialiseerd in de sieraden van de Zeeuwse drachten. In de loop der jaren kwamen daar de streeksieraden van de Zuid- Hollandse eilanden bij. Naast bekendheid door de rijke collectie streeksieraden heeft Minderhoud ook een leputatie verworven op het gebied van restauratie van antieke siera den. De familie Minderhoud heeft winkels in Westkapelle en .\rnemuiden. Naast in de boek handel is 'Van de goudsmid' ook daar te koop. MIDDELHARNIS - Voor de tweede keer vacci neerde GGD Rotterdam- Rijnmond deze week, op 14 en 15 december, in de gemeenten Middelhar- nis en Goedereede tegen de Mexicaanse griep. In beide plaatsen was de opkomst iets lager dan bij de eerste vaccinatie,.op 23 en 24 november. In Middelharnis (De Staver) kwamen afgelopen dinsdag in totaal 908 kinderen van een half jaar en huisgenoten van kinderen jonger dan een half jaar de tweede prik halen. Dat aantal was in november 1052. In Goedereede bleef de teller maandagmiddag staan op 561 Dat was de eerste keer 640. De vaccinatie in Middelharnis gold behalve voor de eigen woon kernen ook voor de gemeente Oostflakkee, terwijl in de Ond- dorpse sporthal bewoners van de kernen van Goedereede en Dirksland zich konden mel den. Overigens was het ook mogelijk om een andere locatie te kiezen als dat de voorkeur had. In Middelharnis kwamen dinsdag 89 personen van bui ten genoemde gemeenten als nog de tweede prik halen en in Ouddorp (gemeente Goe dereede) waren dat er 50. De GGD Rotterdam-Rijnmond verwacht aan het eind van de week voor alle gemeen ten in de regio een opkomst percentage dat ligt tussen de 65 en 70 procent. ITelisI: Jaap Ruizeveld) Folo: ^^'im van Vossen Folografie NIEUWE-TONGE - Tijdens de jubileiimbijeenkonist ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Bejaardenver eniging Nieuwe-Tonge, afge lopen dinsdagmiddag in Ons Dorpshuis te Nieuwe-Tonge, werd aan één van de vrijwil ligers een Koninklijke Onder scheiding uitgereikt. Het was mexTOuw Mackloet die de Koninklijke versiersels opge speld en de bijbehorende oor konde uitgereikt mocht krij gen uit handen van loco-bur- geiTieester Bert Kleingeld van de gemeente Middelharnis. Me\rouw Mackloet is al jaren lang een graag geziene vrijwil liger bij de diverse instanties. Ze zet zich met veel enthousi asme en toewijding volledig in voor haar meciemens. Vanaf 1989 is ze op vrijwillige basis actief voor de dagopvang van onderen, zowel in Ons Dorps huis te Nieuwe-Tonge als in verzorgingshuis De Goede Ree te Sominelsdijk - eerst vanuit Welzijnsinstelling Companen, en thans voor stichting Thuis zorg. Daarnaast is ze sinds 2008 vrijwilligster bij zowel de Woensdagmiddagclub als bij het eetproject van Gompanen en is ze sinds 1997 vrijwillig ster bij het Rode Kruis hotel Valkenberg. De taak die ze echter het langst vervult is die van \'rijwilligster bij de jarige Bejaardenvereniging in Nieu- we-lbnge, al vanaf 1984, dus inmiddels 25 jaar. En het was bij gelegenheid van de jubileumviering dat ze, bovenop de feestelijkheden die er deze middag al waren, ook nog eens verrast werd met de toekenning van een Konink lijke Onderscheiding. Ze werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Tarief abonnement 2010 Het tarief voor een abon nement op Eilanden- Nieuws gaat volgend jaar niet omhoog. Verhoging van het abonnementsgeld wordt niet noodzakelijk geacht, zodat ook volgend jaar het tarief voor een jaarabonnement slechts 33 euro blijft (exd. eventuele portokosten). Laatste vrijdageditie De editie van vandaag is de laatste vrijdagkrant die in 2009 verschijnt. De komende edities zijn de Kerstkrant en de Oude- jaarskrant, welke D.V. ver schijnen op resp. de dins dagen 22 en 29 december a.s. De eerstvolgende vrijdageditie verschijnt op D.V. 8 januari 2010. Inleveren advertenties Inleveren van zakelijke advertenties voor de edi tie van a.s. dinsdag 22 december kan tot maan dag 21 december uiterlijk 14.00 uur, familieberich ten tot uiterlijk 16.00 uur. NIEUWETONGE - De geld automaat van de Rabobank aan de Kerkring in Nieuwe- Tonge is in de nacht \'an 1 op 2 december jl. volledig ver nield door een onbekende, zo deelde de Rabobank deze week mee. Het is de dacler(s) echter niet gelukt oiri geld uil de auto maat te halen. Wel is de schade aan de geldautomaat dusda nig dat de gehele auloinaat vervangen moet worden. Het nieuwe apparaat wordt dins dag 22 december geplaatst. Omwonenden kunnen vanaf 23 december voor het pinnen van geld weer terecht aan de Kerkring te Nieuwe-Tonge. Tol die tijd kunnen de inwoners van Nieuwe-Tonge terecht in de supermarkt of bij de geld- autoinaat van de Rabobank in nabije dorpen. LANGSTRAAT - Op zaterdag 26 december (2e Kerstdag) om 10.00 uur wordt in de Her vormde kerk te Langstraat een Sing-in gehouden. Jongeren uit de gemeente verzorgen het prograiTima dat bestaat uit Bijbellezingen, muziek, zang, gedichten en een kerstverhaal. Muziekgioep 'Klein Gloria' veileent haar medewerking. Het thema van deze viering is 'Kerst, (mis) het niet!'. In de pauze is er koffie, thee of fris drank. Er wordt een collecte gehouden die bestemd is \oor 'Voedselpakketten stichting Dorkas'. •■<ai«T)Mar»* Knopt 8V - Longfwfg 113 17*5 KG - Somnwlidik - 0587 4767S7 AlderdcnK W - Klooslerweg 2 - <1)7 AL - Noordgouwe mn «1347 bJetesa!TOkte<ii*>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1