Daltonschool bereidt zich voor op verhuizing naar oude stekje in de Bomenbuurt Gemeente bestudeert schetsontwerp voor versterking functie centrum Ouddorp Voorbereiding onteigening in Spuikolk Volleybal Sparta EIIIVt1DEll.|1IEUWS Vrijheid en gebondenheid, zelfstandigheid en samenwerking SOMMELSDIJK - Ruim een jaar geleden verhuis de de Daltonschool vanuit de Bomenbuurt in Mid- delharnis naar de Prinses- senlaan te Sommelsdijk. In het gebouw waar voor heen de school voor spe ciaal onderwijs 'De Ark' was gevestigd, telt de Dal tonschool de dagen af tot wanneer ze hun nieuwe schoolgebouw in de nabij heid van hun oude stekje kunnen betreden. Direc teur Eileen Willers legt uit dat het personeel en de kinderen van 'De Dalton' vol verwachting naar het moment van verhuizing toeleven. Bijzonder Afkomst Samenleving Raad Dirksland voelt niet voor extra belasting ten bate van zwembad DIRKSLAND - Een extra verhoging van de lokale belastingen om zwem bad De Gooye vanaf 2011 open te houden lijkt van de baan. De gemeenteraad van Dirksland had don derdag, tijdens de infor merende en opiniërende raadsvergadering, weinig goede woorden over voor het voorstel van het col lege. GOEDEREEDE - Blijvend Goed Rotterdam heeft een vervolgstap gezet in het traject dat kan leiden tot een ontwikkelingsplan voor en uitvoering van het centrumgebied Ouddorp. Het centrale hart van het project is de Dorpstienden. Uiterste begrenzingen waarbinnen ontwikkelingen op haalbaarheid worden onderzocht zijn de Weststraat en de Dorpsweg en de huidige parkeerlocatie Dorpstienden, zijde Molenblok. Zoals Eilanden-Nieuws eerder meldde heeft het gemeentebestuur van Goedereede, in casu wethouder Admiraal, na een eerste contact met Blijvend Goed, aangegeven vooralsnog nadere uitwerkingen en planvoorstellen af te wachten, vóórdat tot een ambtelijke verkenning en onderzoek naar mogelijkheden en wenselijkheden zou kunnen worden overgaan. Blij vend Goed heeft die handschoen opgepakt en met inschakeling van architect J. Robijn van Z-Wonen Middelhar nis ontwerpschetsen laten maken. Dit dossier is afgelopen week door manager M. Hobbensiefken aan wethouder Admiraal overhandigd. Knip in loodsen Ondergronds parkeren Woningbouw en winkels Zorgvuldig Veel werk aan de winkel PAGINA 6 DINSDAG 15 DECEMBER 2009 Door Adri van der Laan Vorige week bereikte de bouw van de nieuwe school aan de Kastanjelaan het hoogste punt. Hiermee is het gebouw in de afbouwfase terechtgekomen en, als alles volgens plan ver loopt, zal men voor de Pasen 2010 de nieuwe school kun nen betrekken. Ondanks dat het gebouw aan de Prinsessen- laan als tijdelijk onderkomen boven verwachting is bevallen, ziet men op de Daltonschool wel erg naar de verhuizing uit. Eileen Willers benadrukt dat het verblijf van ruim een jaar in voormalige 'Ark' wel goed bevallen is, "maar het is een oud gebouw en daarom is het toch wat behelpen geweest". De nieuwbouw aan de Kastanjel aan zal natuurlijk een modern gebouw zijn dat volledig in de buurt wordt ingepast. Eileen Willers wijst erop dat de school gewoon in de buurt hoort en ze weet dat ook de buurtbewo ners de kinderen van de Dal tonschool weer graag in hun midden verwelkomen. Eerst is het echter wachten totdat alles, ook het schoolplein, klaar is, zodat men over enkele maan den een nieuw schoon gebouw kan betreden. Door de terug keer naar hun oude plaats hoopt de schoolleiding dat ze ook weer wat meer bekend heid krijgt. "Want door de ver huizing zijn we een beetje bui ten beeld geraakt". Overigens staan de volgende 'bewoners' weer al klaar om het voormali ge gebouw van 'De Ark' te gaan Kinderen van De Daltonschool zijn druk in de weer om van melkpakken een echt drijvend vlot te maken, dat ze zullen uitproberen in een vijver in de buurt. Foto: Adri van der Laan gebruiken: in het voorjaar zul len de onderbouwklassen van de Bosseschool dit gebouw betrekken omdat hun school een grondige verbouwing zal ondergaan. Eileen Willers wijst graag nog eens op het unieke van het Dal tononderwijs en dat van 'haar' school in het bijzonder. "De mensen weten niet altijd wat het Daltononderwijs inhoudt. Dit komt omdat men niet zo goed het verschil weet tussen 'bijzonder' en 'speciaal' onder wijs". De Daltonschool hoort niet bij het speciaal onderwijs, dat gericht is op bepaalde groepen leerlingen met een beperking. De Daltonschool is bijzonder onderwijs, evenals bijvoorbeeld de christelijke en reformatorische scholen. Maar hierbij is wel het verschil dat het Daltononderwijs 'algemeen bijzonder' is. Dit wil zeggen dat de school niet uitgaat van een bepaalde levensbeschouwing. maar van een bepaalde opvoe ding- en onderwijsmethode. Het bestuur wordt gekozen uit de leden en de leden heb ben daardoor ook veel invloed op het reilen en zeilen van de school. "Het is ook een van onze kenmerken dat de ouders heel intensief betrokken zijn bij de school". Men vindt dit in het Daltononderwijs heel belfing- rijk. Wie zijn of haar kind op de Daltonschool wil plaatsen, is verplicht enkele keren per schooljaar ais overblijfhulp te fungeren, en ook op andere momenten in het schooljaar worden de ouders nadrukke lijk gevraagd mee te denken of bij activiteiten te heipen. De Daltonschool is een echte streekschool. De kinderen zijn van vrijwel het hele eiland afkomstig, daarnaast komt er nog een aantal kinderen van Schouwen-Duiveland. Uit het gesprek met Eileen Willers blijkt dat er wel eens vooroor delen leven over het Dalton onderwijs. Er wordt soms wel beweerd dat in het Daltonon derwijs 'alles maar kan' en dat de kinderen heel vrij worden gelaten in hun keuzes. Eileen ontkent dit echter ten stellig ste. Zij legt uit dat er wel dege lijk duidelijke regels zijn op de Daltonschool, maar dat de kinderen daarnaast toch in alle vrijheid worden opgeleid. "Het gaat er dan om dat ze al vroeg hun verantwoordelijkheid leren kennen en dat ze dan toch hun doelen die de school stelt bereiken". In overleg met ouders, het kind en de leer krachten wordt overlegd hoe groot de vrijheid en de verant woording is die het kind kan dragen. 'Vrijheid in gebon denheid en zelfstandigheid in samenwerking' zijn de termen waarmee het Daltonondenvijs het best kan worden samen gevat, omdat het werken in de groep eveneens heel belangrijk gevonden wordt binnen deze vorm van onderwijs. Het is dan ook van groot belang dat er met de kinderen gepraat wordt. Als voorbeeld noemt Eileen Willers het onderwerp pesten. "Er wordt aan de kin deren duidelijk gemaakt wat pesten is, hoe je je voelt als je gepest wordt en hoe je er het beste mee om kunt gaan". Als er problemen met kinderen zijn, wordt er al in een vroeg stadium contact op genomen met de ouders en kunnen er gezamenlijk maatregelen wor den getroffen. De Daltonschool wordt zowel geïnspecteerd door de school inspectie als de 'eigen' con troleurs van de Nederlandse iDalton Vereniging. Laatst- 'genoetnde organisatie zorgt ervoor dat de principes van het Daltononderwijs goed worden vormgegeven en dat de licen ties worden verlengd. Bij de controle van de Onderwijsin spectie blijkt dat de Dalton school Middelharnis heel goed uit de bus komt met zeer goede waarderingen. Eileen Willers geeft trots aan dat dit ook te zien is in de uitstroom, waarbij veel leerlingen hun plaats vin den in de VWO-klassen van de RGO of de Prins Maurits scho lengemeenschap Een ander hardnekkig mis verstand over de Daltonschool gaat over de afkomst van de kinderen. Er wordt beweerd dat de schoolbevolking van de Daltonschool voorname lijk bestaat uit kinderen van hoger opgeleiden, zoals artsen en notarissen. Eileen Willers verzekert dat de kinderen op de Daltonschool uit alle lagen van de bevolking komen. Het is wel zo dat ouders die van 'de overkant' op het eiland komen wonen, wel goed rond zich heen kijken naar wat nu de beste school voor hun kin deren is, want ze worden dan niet meer gehinderd door 'het automatisch' naar een bepaal de school gaan. Een deel van deze ouders komt dan wel bij de Daltonschool terecht. De leiding van de Dalton school doet er alles aan om de kinderen zo veel mogelijk bij de samenleving te betrekken. Daar hoort een bezoekje aan De Goede Ree en De Samari taan bij, maar ook het meedoen aan acties voor goede doelen. Eileen noemt in dit verband de wandeltocht voor Simavi die volgend jaar wordt gehouden. En de Kerstmusical speelt dit jaar afin Bangia Desh. Dit alles wordt gedaan om de kinderen van de Daltonschool goed bur gerschap bij te brengen. De school is er ook trots op dat zij een aantal jaren geleden één van de eersten was die een Groene Vlag ontving vanwege het duurzaam omgaan van de kinderen met de school en de schoolomgeving. Zelfs in het jaar dat ze in het oude gebouw van 'De Ark' vertoefden, kon den ze de vlag behouden. Het jaar 2010 wordt een druk jaar voor kinderen en leer krachten van de Daltonschool omdat de verhuizing zeker veel energie zal vergen. Eén gerust stelling heeft dé schoolleiding wel en dat is dat de ouders - evenals bij de vorige verhui zing - zeker de handen uit de mouwen zullen steken. De kin deren en de leerkrachten - en waarschijnlijk ook de ouders - zien ernaar uit om over enkele maanden hun nieuwe onder komen op het oude vertrouw de plekje weer in te nemen en weer met nieuw elan en moge lijkheden vorm te geven aan het Daltononderwijs. Meer info over de school is te vin den op de websites www.daüon- schoolmiddelharnis.nl of de lande lijke site wumi.dalton.nl. DIRKSLAND - De verwerving van grond in de Spuikolk, het bedrijventerreintje in de kern Dirksland dat een woonwijk moet worden, verloopt niet naar wens. Dit heeft onder meer te maken met de econo mische recessie. Om de ontwik keling van de Spuikolk (fase 1) toch verder ter hand te kunnen nemen, is onteigening naar alle waarschijnlijkheid noodzake lijk. Onteigening is een zaak van de gemeenteraad. Wethouder Koningswoud (SGP), die de gemeenteraad donderdag een toelichting gaf o'ver de stand van zaken in de Spuikolk, zei dat er bij ontei gening andere tarieven gelden dan bij minnelijke overeen stemming. "We proberen eerst riog een duwtje te geven in de minnelijke sfeer", aldus de wet houder. Mocht dat duwtje geen of onvoldoende effect hebben, dan kan onteigening een vol gende stap zijn. Een andere remmende factor bij de verwerving van grond, naast de economische malaise, is dat de Raad van State vier beroepsschriften heeft ontvan gen tegen het nieuwe bestem mingsplan voor de Spuikolk. Pas na de uitspraak is meer snelheid mogelijk. De gemeen teraad stelde het bestemmings plan eerder dit jaar vast. (Tekst: Kees van Rixoort) Door Kees van Rixoort B en W. stelden de raad vier procent extra belastingver hoging voor om de subsidie stroom richting zwembad intact te houden. Het ging overigens om een meerder heidsstandpunt van het colle ge. Wethouder Koningswoud (SGP) wil het zwembad ook openhouden, maar zoekt de financiële dekking daarvoor in bezuinigingen op ambte lijk personeel en de inhuur van externe bureaus door de gemeente. Hij plaatst deze in het kader van een gemeente lijke takendiscussie, die ook nodig is met het oog op de bezuinigingen die het Rijk de gemeente(n) zonder twijfel zal opleggen. Het minderheidsstandpunt van de wethouder viel in goe de aarde bij de gemeenteraad. "We moeten het standpunt van wethouder Koningswoud omarmen. Discussie gesloten, zwembad open", zei raads lid Van der Vlugt (PvdA), die daarbij impliciet aangaf niet op de lijn van zijn partijgenoot wethouder Robijn te zitten. Andere fracties gingen ver- Door Jaap Ruizeveld Overhandiging van hel Ontwikkelingsplan Centrumgebied Ouddorp. V.ln.r.: architect]. Robijn (Z-Wonen Middelharnis), wethouder Admiraal en manager Hobbensiefken van Blijvend Goed. Foto Gemeente Goedereede, Bert Brand. De portefeuillehouder wil de procesgang graag toelich ten. "De gemeente Goeder eede wil het centrumgebied van Ouddorp, gericht op de i Dorpstienden, een positieve j' transformatie geven. Daarbij zijn en komen allerlei aspec ten aan de orde, die stuk voor stuk op hun waarde moeten worden bestudeerd. Wat is wenselijk? Wat is haalbaar? Wat past binnen de randvoor waarden die voor het gebied gelden? Hierbij moet worden gedacht aan de verkeersaf- wikkeling, de bereikbaarheid en de aan- en afvoer. Dit alles kijkend naar het vastgestelde VCP (Verkeerscirculatieplan) Ouddorp. Transparantie, dui delijkheid dus", zegt Admi raal. "Een opknapbeurt voor de Dorpstienden. Aandacht voor parkeervoorzieningen. Ontwikkeling van een plein. Versterking van de functie van het centrum. Dat zou kunnen door elementen als woning bouw en winkeleenheden toe te voegen. Zorgdragen dat er een oplossing wordt geboden voor het ruimtegebrek van de .Mbert Heijn vestiging aan de Molenblok. Met een eventuele verplaatsing van deze super markt zou gelijk een knellend verkeersprobleem kunnen worden aangepakt. Een goede bevoorrading is nauwelijks uit voerbaar. Wat extra weegt is, extra in de zomermaanden, de ongewenste verkeersonveilig heid ter plaatse voor bewoners en de vele toeristen met hun kinderen". ,/y geruime tijd zijn er geruch ten dat Albert Heijn zich graag ïou vestigen in de binnenkort vrij komende loodsen op het zogenoemde Nelisse-terrein aan de Dorps weg. "Inderdaad is dat aan de orde gesteld", zegt de wethouder. "Het complex is eigendom is van Blijvend Goed. Echter wil je, kijkend naar het Verkeerscirculatie plan, een goede aan- en afvoer van producten en verkeer mogelijk maken dan dient in het loodsencomplex een 'knip' gemaakt te worden. Dat bete kent voor de supermarkt, qua inhoud en uitvoering, een niet te realiseren project. Vandaar dat naar een andere locatie is gezocht". MogeliJKheden lijken er te zijn aan de Molenblokzijde van parkeerterrein Dorpstienden. Hier zouden, zo toont een schetsontwerp, zowel 7 star terswoningen als 10 appar tementen gebouwd kunnen worden, alsmede een geïnte greerd gesloten project met ondergronds parkeren voor de bewoners, met de supermarkt Albert Heijn op de begane grond op 1640 m2 bedrijfs vloeroppervlakte (dat is 350 m2 meer dan nu het geval is). En daarboven dan de genoem de appartementen. De upgrading van het cen trum omvat, gefaseerd, ook de mogelijke ontwikkeling van woningbouw en winkels, enerzijds aansluitend aan de Weststraat, anderzijds na een mogelijke doorbraak in de loodsen, doorlopend richting Dorpsstraat. "Het is van zelf- sprekend dat er in de huidige fase nog heel veel onderzoek en studie nodig is", vertelt Admiraal. "Concredsering van plangedeelten die wel en nog niet in eigendom zijn van Blij vend Goed. Het is nu zaak dat er gegevens op tafel komen, werktekeningen, beoorde lingen en adviezen van onze gemeentelijke afdelingen Ver keer en Ruimtelijke Ordening. Toetsingen met de architect. Vervolgoverleg met Blijvend Goed. Op een moment dat je concrete antwoorden kunt geven op de vele vragen die er nu nog zijn omtrent haalbaar heid en wenselijkheid kan er - nagenoeg gelijktijdig met een politieke ronde, te beginnen in de raadscommissie - een breed informatief communicatietra ject starten. Overleg met direct omwonenden, de betrokke nen. In tijd kun je dan denken aan eind eerste kwartaal 2010". "Bij het gehele project noem ik uiteraard de contacten met de Ondernemersvereniging Oud dorp", voegt Admiraal er met nadruk aan toe. Wethouder Admiraal wijst erop dat niet met alles te gelijk kan worden begonnen. "Er is een zorgvuldige afwikkeling van projecten in onze gemeen te Goedereede. Kijk naar de woningbouw. Als eerste item is er nu op 3 januari 2010 de start van het plan Goekoop. Daarna richten we onze pijlen op de ontwikkeling van de Gronden Breen. Project Oosterpark staat ook begin volgend jaar op de rol. Ondertussen wordt nu gewerkt aan het Centrum- plan". Een jaartal noemen? "Laat ik het zo stellen", for muleert Admiraal. "Ik zou voor wat de fasering Centrum- plan, wat betreft de genoemde woningbouw en de verhuizing van supermarkt AH, dolblij zijn met medio 2012. Er is echter nog heel veel werk aan de winkel. Ik ben realist en heb vanaf de eerste contacten rond het te ontwikkelen Cen- trumplan steeds aangegeven dat men zich niet rijk kan reke nen aan grootschalige woning bouw en winkelvestigingen. Het moet passen. Het moet meerwaarde opleveren. Het dient de funcde van het centrum van badplaats Oud dorp te versterken. Ik vind dat het ingediende plan van Blij vend Goed hiertoe een prima aanzet biedt. Het straalt kwali teit uit en daar ben ik content mee", besluit Admiraal. der in hun afkeuring voor het voorstel om de belastingen te verhogen. "Zwaar teleurstel lend", was de kwalificatie van Leenders (Gemeentebelangen Dirksland). Hij noemde het voorstel "weinig creatief" en had van het college verwacht ergens in de begroting toch de benodigde 40.000 euro gevon den te hebben. "Ik geloof hei lig dat die ruimte erin zit. Zoals we eerder hebben gezegd: wij blijven tegen een verhoging van de belastingdruk met 4 procent", aldus Leenders. Zijn voorstel was om de gemeen teraad mee te laten zoeken in de begroting. VVD-er Zwa nenburg sloot daarbij aan en noemde het voorstel om de belastingen te verhogen ook onbespreekbaar Huber (Fractie Huber) vond het voorstel "veel té makke lijk". Hij stelde voor om geld uit de WMO-pot (Wet Maat schappelijke Ondersteuning) te halen voor het zwembad. Deze "opgepotte gelden" zijn onder andere bedoeld voor sociale samenhang. Volgens Huber kunnen ook uitgaven voor het zwembad daar onder vallen. Sandee (CDA) kwam met een andere bezuinigings suggestie: twee in plaats van drie wethouders. Ook hij vond de oplossing van (de meerder heid van) het college "makke lijk". "Het minderheidsstand punt verdient aandacht", aldus Sandee. De SGP hield het kruit droog tot de besluitvormende vergadering op 17 december, maar liet uiteindelijk weten wel het meeste te zien in het zoe ken van bezuinigingen in het ambtelijk apparaat en - vooral - de inhuur van derden. De Christenunie had andere bezwaren tegen het college voorstel. Fractievoorzitter Toes zoomde vooral in op de kos ten die ontmanteling van het zwembad met zich mee bren gen. "Als we het zwembad slui ten zijn we meer geld kwijt dan als we het openhouden. We gaan richting 2 tot 3 ton, los van de verontreinigde grond. Dat is een financieel risico." Toes vond het plaatje dat het college presenteerde vol strekt onvoldoende en plaatste vraagtekens bij de cijfers. "Bui tengewoon zwak. Waar haal je het geld vandaan als het zwem bad ontmanteld wordt", vroeg hij het college. Wethouder Koningswoud antwoordde dat het college zich nooit heeft ver diept in sluiting van het zwem bad. En zijn collega Robijn zei ervan uit te gaan dat het zwem bad kan openblijven met struc turele financiële middelen. Wordt vervolgd op donderdag 17 december De Sparta Dames II hebben woensdagavond thuis met 4-0 verloren van \'olley-Voorne uit Vierpolders. Op zich is dit geen schande gezien de positie op de ranglijst, Volley-Voorne staat bovenaan. Toch was er winst voor de Sparta Dames gezien het goede spel en de tegenstand die geboden \verd in deze wedstrijd. Even leek het dat Sparta toch een set ging pakken, maar dat mislukte. Volley-Voorne, al jaren de trot se koploper in deze competide, was zo sterk dat het ook nu niet verloor. Sparta was goed bezig, zeker in de verdediging, Vol ley-Voorne was zeer goed, dat leverde een boeiende wedstrijd op, die bijna zeven kwartier duurde. Ondanks het verlies kunnen de dames van Sparta tevreden zijn over hun grote inzet waarbij zij het de tegen stander moeilijk maakte. De heren hebben, ook thuis, met 4-0 gewonnen van VSS uit Spijkenisse. Het team van VSS bestond uit wat oudere heren. Het was een pittige wedstrijd, waarbij Sparta wat beweeglij ker was en een betere aanval had tegen het taaie verzet van VSS.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6