Joyful rn Coöperatieve vereniging Deltawind begroet Monique Sweep als eerste vaste directeur EIIAIIDEtl-tllEUWS EiiAiii]eti.niEiJW5 Ontwikkelins Informatief Passie Ondersteuning Schuurverkoop Bingo bij De Zwaluw Bingo kleindieren- vereniging Nieuws uit de Wereldwinkel Helpers gevraagd bij natuuronder- houd Midwinternacht SALE Globe Reisburo Drie voertuigen betrokken bij botsing op Staverseweg Samen zingen, luisteren, vieren en genieten tijdens kerstdiensten 'Back to Bethlehem' Kerstgezinsdienst Klaas de Berg jubileert bij Amicitia Goederen- inzameling Uzon Vervolg van voorpagina: D66 wil meedoen mee met gemeenteraadsverkiezingen 2010 Niet conservatief Predikant beroepen Oud papier Nieuwe-Tonge PAGINA 2 DINSDAG 15 DECEMBER 2009 OOSTFLAKKEE - Het is nog een beetje stil in het bedrijvenverzamelge- bouw aan Boezemweg 13 te Oude-Tonge. Het nieu we adres waar directie en bedrijfsbureau van de coöperatieve vereniging Deltawind een plek heb ben gevonden. Monique Sweep (50) is vanaf 1 janu ari 2010 de eerste vaste directeur van de coöpera tie. Zij volgt Ferry Pirard op die als interim-direc teur ruim 2,5 jaar leiding gaf aan het bedrijfsbu reau. "Je zou kunnen zeg gen mijn kwartiermaker", zegt Monique. In deze decembermaand oriën teert zij zich alvast op haar nieuwe job. Met figuur lijke windkracht maakt zij zich de documenten eigen. Legt contacten en weet zich gesteund door bestuur en deskundige medewerkers. "Alle cij fers heb ik nog niet voor radig", verontschuldigt ze zich bij voorbaat. Ze straalt enthousiasme uit. Door Jaap Ruizeveld 'Ja, ik heb er reuze zin in. Het is een uitdaging om voor Del tawind als organisatie en voor de liefst 1100 leden van de coöperatieve vereniging stap pen te zetten op weg naar een verdere professionalisering. Het kernthema Deltawind, dat is het stimuleren van de kansen voor duurzame energie in het landschap en voor de gemeen schap, nog meer bekendheid te geven. Beleid en visie transpa rant te presenteren. Het draag vlak voor de toekomstplannen te versterken. Het gaat daarbij om het opgesteld vermogen aan windturbines van 25 WM te verhogen naar 150 MW". Deltawind heeft in de twintig jaren van haar bestaan (jubile umfeest is in mei 2010) bewust gekozen voor de geografische grenzen van Goeree-Overflak- kee. Op het eiland staan op verschillende locaties in totaal 33 windturbines. Deltawind beheert 22 van deze molens. Het is één van de jongste wind molencoöperaties in Neder land, die inmiddels 25 MWaan windenergie en 230 KW aan zonne-energie realiseert. Met haar projecten, vermindering van de C02 uitstoot, draagt zij actief bij aan het nationale kli maatbeleid van de overheid. De ambitie van Deltawind reikt echter veel verder, zoals blijkt uit de woorden van de nieuwe directeur en uit het integraal visiedocument voor Monique Sweep, de nieuwe directeur van Deltawind. Foto: Wim van Vossen Fotografie de komende jaren. Daarin staat, zoals gemeld, dat Delta wind haar huidige vermogen aan windturbines wil verhogen van de huidige 25 MW naar 150 MW. Naast andere vor men van duurzame energie zal er ook meer aandacht komen voor de integrale planvorming van duurzame energie in het landschap en voor de gemeen schap. Van daar uit zijn de con tacten met het ISGO te duiden. "Er komt veel op ons af Het is plezierig om daaraan sturing te mogen geven. Als binnen enke le jaren de technisch verou derde turbines bij Battenoord zijn vervangen, zal de produc tie op die locatie 3 tot 4 keer verhoogd kunnen worden. Dan zie je dat de ambities van Deltawind ingevuld kunnen worden", zegt directeur Sweep. Alle huishoudens op Goeree- Overflakkee kunnen worden voorzien van schone elektrici teit. Deltawind werkt niet solis tisch. Er wordt samengewerkt met Greenchoice, Eneco, Eon en met Zeeuwind, de zuster organisatie op Walcheren. Wij participeren in toekomstige grootschalige ontwikkelingen, zoals bij de Brouwersdam en het Grevelingenmeer. Er is een permanente zoektocht en stu die naar locaties voor uitbrei ding". Het bestuur van de Coöperatie Deltawind U.A., wordt geleid door voorzitter Gert-Jan van der Valk, secretaris is mevrouw Wietske Heerebout, penning meester Peter Visser en alge meen bestuursleden zijn Mike van Uijthoven en Paul van 't Hoff. Het bedrijfsbureau bestaat vanaf januari 2010 naast directeur Monique Sweep uit 6 personen: beleidsmedewerker Andries Middelbos, project manager Gijs van Hout, twee administratieve medewerkers en de twee molenaars Arie de Lint en Cor Bos - technisch ondersteunende krachten die euvels aan de molens signa leren en een eerste reparatie inzetten. De coöperatieve ver eniging Deltawind stimuleert het gebruik van windenergie en andere milieuvriendelijke energiebronnen. Zij wil dat bereiken met voorlichting en het plaatsen van windturbines en zonnepanelen. Door lid te worden van Del tawind wordt men mede eigenaar van de aangekochte windturbines. Iedereen die 18 jaar of ouder is en op Goeree- Overflakkee woont, kan lid worden. Men leent als lid geld aan de coöperatie. Deltawind realiseert met dat geld nieu we projecten. Leden lenen de coöperatie minimaal 50 euro en maximaal 2250 euro. Over het geleende geld wordt rente betaald, die hoger is dan de gemiddelde marktrente. In feite verdient men geld wan neer het waait en over de eer ste ingelegde 50 euro wordt 10 procent rente vergoed. Aan melden als lid kan via website www.deltawind.nl. Directeur Sweep kan in enkele woorden haar passie voor ener giebesparing en het opwek ken van duurzame energie schetsen. "Onze toekomst en die van volgende generaties ligt bij duurzame opwekking. De natuur lijdt te zeer onder de gevolgen van vervuiling door verbranding van fossiele brandstoffen en het broeikasef fect. Er zijn heldere alternatie ven voor handen, daarop moet worden ingezet. Belangrijk is een mentaliteitsverandering. Monique zou graag een kijkje hebben genomen op de Kli maat topconferentie in Kopen hagen. Wel met een bood schap. "Het is belangrijk dat daar concrete besluiten vallen en afspraken worden gemaakt. Ook in het klein kan overigens een ieder zijn of haar bijdrage leveren. In mijn woonplaats Bussum bijvoorbeeld neem ik deel in een groepje bewoners dat zich inzet voor lokale sti mulerende duurzame items'. Gelijk voegt Monique er aan toe dat zij op niet al te lange termijn met partner en kinde ren naar Oostflakkee hoopt te kunnen verhuizen. Tot zolang huurt ze woonruimte in Oude- Tonge. In het ledenblad Windkracht wordt ruime aandacht besteed aan de geldstromen, de begro tingen en de daarbij beho rende specificaties. Er gaan bij Coöperarie Deltawind U.A.vele miljoenen euro's om. Een indrukwekkend overzicht, mede gericht op de windpai- ken. Aandacht verdient zeker het feit dat Deltawind gelden beschikbaar stelt, ondersteu ning geeft aan duurzame prc> jecten die anders niet van de grond zouden kunnen komen Geld voor energiebesparende maatregelen, een concreet j product zoals bijvoorbeeld een warmtepomp. Zo ondersteunt Deltaw/nd het project Ecoschools op het eiland. Inmiddels hebben zeven scholen al de fel begeer de groene vlag ontvangen. Del tawind is nu bij De Inktvis in Dirksland en de Daltonschool in Middelharnis betrokken. Slotvraag aan Monique: Wan neer zou jij over jouw insteek bij Deltawind tevreden zijn? Na een heel korte pauze zegt ze: "Als ik een bijdrage heb kun nen leveren aan het bereiken van het doel dat uiterlijk 2030 op Goeree-Overflakkee het energiegebruik neutraal zou zijn". OUDE-TONGE - Wegens bedrijfsbeëindiging zal op zaterdag 19 december van 10.00-16.00 uur een schuur verkoop worden gehouden in de loo4s achter het woon huis aan het adres Langeweg 10 te Oude-Tonge. Er zullen bedrijfsinventaris en andere bruikbare materialen en goe deren te koop worden aange boden. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 18 december is er een bingo avond in het gebouw van wijk- vereniging De Zwaluw aan de Sperwer te Sommelsdijk. Er worden 8 rondes en een 'superronde gedraaid en er is een verloting. De zaal gaat om 19.30 open, de bingo start om 20.00 uur. DIRKSLAND - Op maandag 21 december organiseert de Dirkslandse Kleindierenver- eniging een kerstbingo. Er worden 15 normale rondes en één superronde gespeeld. Voor elke deelnemer is er een kerstpresentje. De bingo wordt gehouden in verenigingsge bouw De Schakel te Dirksland en begint om half acht. MIDDELHARNIS - Nieuw in het assortiment van de Wereld winkel: schalen in allerlei maten uit Tunesië, met mooie kleuren die in ieder interieur passen. Maar ook mooi haak- werk uit Mexico, een baboesk- ja uit India of een retablo uit Peru, de kerstgroepjes van Fair Trade komen in vele verschij ningen uit alle hoeken van de OUDDORP - Zaterdag 19 december is er weer een natuurwerkdag van de Natuur en Landschaps Vereniging Goeree-Overflakkee. Dan zul len er weer onderhoudswerk zaamheden worden uitgevoerd aan natuurelementen, dit keer in het zgn. Bunkerbos aan de Hofdijkseweg te Oud/iorp. De bedoeling is om een gedeelte van de bestaande Elzenmeet- percelen af te zetten.. Komen de zaterdag wordt de cyclus voor het onderhoud opgepakt en wordt gestart waar men begin dit jaar is gebleven. Op deze actiedag kan men weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuur wil doen of eens lekker buiten bezig wil zijn, kan zaterdag de handen uit de mouwen steken. Handge- reedschap en motorzaag zijn aanwezig, maar wie zelf ook in bezit is van dit en van ander goed gereedschap moet dat zeker meenemen. De werk zaamheden starten om 8.30 uur en duren tot ca. 13.00 uur. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaardhout hout onder de helpers worden verkocht voor vijf euro per kubieke meter Het Elzenmeetperceel is te bereiken via de provinciale weg richting Ouddorp, afslag 'Stranden' volgen en de eer ste weg rechts. Dit is de Hof dijkseweg. Daarna de tweede weg links tot bij het fietspad, hier kan men parkeren. Bel voor meer info 0187 485566 of 681105, of kijk op website www.nlgo.nl. OUDDORP/MIDDELHAR- NIS - Op vrijdag 18 december organiseert Globe Reisburo Ouddorp, Middelharnis en de andere 220 Globe winkels weer een MiddernachtSale. Op deze avond kunnen klanten reizen boeken met 'Prijzen die het daglicht niet kunnen verdra gen'. De deuren worden extra lang geopend aansluitend ofk de reguliere koopavonden. De SALE duurt van 21.00 tot 0.00 uur. Globe Reisburo heeft alle aan biedingen van alle touropera tors verzameld. Een groot aan tal steden zoals Wenen, Lon den, en Venetië, incl. vlucht met vertrek in de winter, is al te boeken vanaf 159 euro, en er zijn extra lage prijzen voor vele wintersportbestemmingen. Ook vakanties uit de nieuwe zomergidsen worden al tegen zeer lage prijzen aangeboden. Bijvoorbeeld diverse 8-daagse zonvakanües vanaf 199 euro- en verre bestemmingen als Mexico vanaf 499 euro. Globe Reisburogroep, onder deel van de Oad Groep, is een landelijke reisbureauketen met ruim 220 winkels, waaronder 8 reisbureaus voor zakenreizen die opereren onder de naam Globe Business Travel. Alle reisbureaus die onder de Glo be vlag vallen, zijn aangesloten bij de ANVR en SGR. wereld. De Wereldwinkel is gevestigd aan het Spuiplein te Middelharnis en is open op woensdag en donderdag van 13.00-17.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 10.00-17.00 Christelijk streekblad op gereforiveerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eiiandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIVlENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). SOMMELSDIJK - Rond kwart voor acht, afgelopen vrijdag morgen, vond op de kruising Staverseweg (N215)/Dorpsweg te Sommelsdijk een verkeers ongeval plaats waarbij twee personenauto's en een Arriva bus betrokken waren. Door een voorrangskwestie raakten op de kruising de twee auto's met elkaar in botsing, waarbij een ook nog eens tegen de bus klapte die voor de kruising stond te wachten. Een autobe stuurder moest door de brand weer uit z'n voertuig worden bevrijd en werd met onbekend letsel per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. Tekst en foto: Hans Villerius whtn o ehMd was b«»m Seleef iamen met hcn<iera«n anderen echfe vreugde h/dens de ktrstxiiensten van Back to BejWeiWm {o SOMMELSDIJK - Wat betekent kerst voor u? Een tijd van gezelligheid, samen zijn, tijd door brengen met familie of vrienden, en een warme sfeer creëren in huis? Of misschien wordt u door het zien van al die sfeer juist extra bepaald bij het feit dat u verdriet heeft, of eenzaam bent. Hoe u kerst ook beleeft, CAMA Christengemeente Mid delharnis heet u hartelijk welkom tijdens de kerst diensten van 'Back to Bethlehem'. Om samen te vieren waar kerst écht om gaat; om terug te gaan naar Bethlehem, naar een moment van grote blijd schap, de geboorte van een kind, Gods Zoon. Een gebeurtenis die nu nog steeds echte vreugde kan geven. Net als voorgaande jaren organiseert de GAMA Chris tengemeente Middelharnis een kerstnachtdienst op don derdag 24 december, en een kerstgezinsdienst op vrijdag 25 december Beide diensten vin den plaats in de sporthal van recreatiecentrum De Staver in Middelharnis. Het thema is joyful, a child is born'. De organisatie wil samen met de bezoekers stilstaan bij het won der van toen, dat nu nog steeds echte vreugde kan geven. "Samen zingen van oude kerstliederen, samen luisteren naar een vreugdevolle bood schap, samen vieren dat Gods Zoon als kind op aarde kwam, en samen genieten van mooie muziek". De kerstnachtdienst begint om 22.00 uur, de zaal is open vanaf 21.30 uur De kerstgezinsdienst van 25 december is speciaal afgestemd op gezinnen met kinderen. Ook de kinderen zijn zeer wel kom om op een eenvoudige manier de kerstboodschap mee te beleven. Kinderen zul len tijdens deze dienst ook een belangrijke rol vervullen bij de invulling van het programma. Deze dienst begint om 11.00 uur; u kunt binnenlopen vanaf 10.30 uur. Na afloop van beide diensten is er volop gelegenheid na te praten, onder het genot van een hapje en een drankje. Kerstnachtdienst Datum: donderdag 24 december Aanvangstijd: 22:00 uur, de zaal is open vanaf 21.30 uur Plaats: sporthal van recre atiecentrum De Staver te Sommelsdijk (Olympiaweg 32) Meer info: website www. cama-middelharnis.nl Kerstgezinsdienst Datum: vrijdag 25 december Aanvangstijd: 11.00 uur, de zaal is open vanaf 10.30 uur. Plaats: sporthal van recre atiecentrum De Staver te Sommelsdijk (Olympiaweg 32) Meer info: website www. cama-middelharnis.nl DIRKSLAND - Een grote ver rassing was het voor Klaas de Berg toen hij onlangs als jubi laris werd toegesproken door voorzitter Karla Lenstra van de Dirkslandse muziekvereni ging Amicitia. De Berg is 25 jaar lid van de Dirkslandse fanfare en ontving een speld je en een certificaat. Tijdens de kleine plechtigheid waren ook zijn vrouw en kinderen, ouders en schoonouders pre sent. Klaas de Berg was negen jaar toen hij op 1 augustus 1983 hd werd van Amicitia. Hij begon op de bugel, de laatste twee jaar speelt hij trompet. Naast zijn muzikale inspan ningen is De Berg ook als ver enigingsmens nauw betrok ken bij Amicitia. Bijvoorbeeld als bibliothecaris, algemeen bestimrslid, penningmeester, boekhouder en als organisa tor van diverse activiteiten en acties, waaronder de soezen- verkoopactie, barbecues en diverse vormen van vermaak tijdens de ledenavonden. Klaas benadrukt dat hij dit alles niet alleen, maar altijd samen met anderen organiseert. Tot slot stond Karla Lenstra stil bij het feit dat Klaas' zoon Rens sinds kort ook bugellessen volgt. "Zo vader, zo zoon". De voorzitter feliciteerde de jubilaris van harte en sprak de hoop uit dat hij nog lang lid zal blijven van Amicitia. OUDE-TONGE - Zaterdag 19 december van 10.00-12.00 uur zamelt de 'Werkgroep Uzqn van 'de Hervormde Gemeente van Oude-Tonge voor de laat ste keer dit jaar goederen in voor haar zustergemeente in Roemenië, aan de Capelleweg (naast de AVK) te Oude-Tonge. Er is een collectebusje aanwe zig voor uw (vrijwillige) bijdra ge in de transportkosten. Meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen van maart 2010 doet de jonge afdeling vanuit het perspectief op één gemeente Goeree-Overflak kee. Van een voorproeve is echter geen sprake. "Het initiatief om de afdeling op te richten ontstond met het oog op de gemeentelijke herindeling. Het idee was om D66 daarvoor klaar te stomen. Tegelijkertijd zeiden we; het zou mooi zijn om ook in 2010 al mee te doen." Henk Koster, die eerder bestuurservaring opdeed bij de D66-afdeling Rjjswijk, stelt dat binnenkomen in de gemeenteraden van Mid delharnis en Oostflakkee een mooi resultaat zou zijn. "Eén zetel in beide raden is voor ons al geweldig. Ja, daar zou ik als voorzitter erg blij mee zijn." Het effect van de hoge scores die D66 momenteel laat zien tijdens peilingen, is moeilijk in te schatten, vindt de eilan- delijke afdelingsvoorzitter "De merknaam D66 geeft hier geen garanties op een zetel. We zul len heel hard campagne moe ten voeren om D66 hier op de kaart te zetten. En dat zullen we ook zeker gaan doen." D66 Goeree-Overflakkee is vóór de fusie van vier gemeen ten op het eiland. "Wel zien wij in dat zo'n herindeling niet zomaar geregeld is. Straks zijn er dertig raadsleden min der, wethouders verliezen hun baan en ga zo maar door. Dat moetje wel netjes afhandelen. Wij vinden ook dat er in de veertien woonkernen op het eiland een gemeentelijk steun punt of een ambtelijk loket moet komen, waar de burger op bepaalde uren terecht kan. Verder gaat D66 zich er nu al hard voor maken dat er op het eiland zoveel mogelijk eenheid komt in het beleid rond de per manente bewoning in recrea- üeparken, bedrijventerreinen, grondgebied, enz." Verder kan Koster nog niet zoveel zeggen over het pro gramma waarmee D66 Flak- keese kiezers hoopt te trekken. Het verkiezingsprogramma voor de komende verkiezingen is nog een concept, waarover de leden zich half december zullen uitspreken. "Transpa- ranüe van bestuur is voor ons een belangrijk punt", wil hij wel kwijt. En: "D66 zal een ander geluid laten horen op Goeree- Overflakkee. Een geluid dat niet conservatief is. Het schijnt dat de bestaande politieke par tijen niet zo blij zijn met onze komst." Inhoudelijke punten die bij D66 Goeree-Overflakkee leven zijn in ieder gevat windenergie ("niet het hele eiland omzomen met molens") en een vitale eco nomie met voldoende werk gelegenheid ("anders trekt de jeugd weg"). Een heel stuk van het eiland "volplempen" met kassen, is volgens Koster ech ter ongewenst. Mochten die plannen doorgaan, dan voor ziet hij onaanvaardbare "ver- rommeling van het prachtige Flakkeese landschap". Hoe het definitief in het verkiezings programma komt te staan, moet de potentiële kiezer nog even afwachten. Henk Koster is 38 jaar oud en groeide op in Den Haag. Hij studeerde civiele techniek in Delft. Momenteel is hij zelfstan dig adviseur en huisvader. Eerder dit jaar verhuis de hij naar Herkingen, waar hij samen met zijn vriendin, een geboren en getogen dorpeling, en elf maanden oude dochtertje woont. "Een ideale, rus tige plek om onze dochter groot te brengen", zegt hij over zijn nieuwe woon plaats. OOLTGENSPLAAT - De Gere formeerde Gemeente te Oolt- gensplaat heeft een beroep uitgebracht op ds. B. van der Heiden te Alblasserdam. NIEüWE-TONGE - Mor gen, woensdag 16 december, wordt in Nieuwe-Tonge het oud papier opgehaald voor de Hervormde gemeente aldaar. De start is om 18.00 uur. En z aterdagmorgen 19 decem ber wordt het oud papier opgehaald voor de Hersteld Hervormde gemeente. Start 9.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2