thick internet opgenomen, Massale te koop Dorpsherstelprijs 2009 voor restauratie voormalig arbeidsbureau vaccinaties Mexicaanse griep Eerste prijs voor Ouddorpse j eugdbrandweer EIIAIIDEII-IIIEUWS EIIAtlDEri-rtlEUWS E^ f-» 7 JL Vervolg van voorpaeina Te koop Ambivalent Onbekende luisteraars Kleine verschillen in de uitgesproken preek W. H. Velema Handel in opgenomen preken Informatie OUDDORPOp zaterdag 21 november behaalde de jeugdbrandweer van Oud dorp de eerste prijs bij de vriendschappelijke wed strijden te Alblasserdam. Deze wedstrijden worden op toerbeurt georganiseerd door de jeugdbrandweerkorpsen van Alblasserdam, Papen- drecht, Barendrecht, Crom- strijen en Ouddorp. Voor de wedstrijd was een brand in scè ne gezet in het clubhuis van de reddingsbrigade. Ter plaatse aangekomen werden de jonge spuitgasten opgevangen door een van de werknemers, die vertelde dat er brand was ont staan in de meterkast en dat MIDDELHARNIS Hij was er eerder die week eens voor op de fiets gestapt om alle genomineerde panden voor de Dorpsher stelprijs 2009 van nabij te bekijken. Vrijdagavond, in een overvol gemeente huis van Middelharnis, reikte waarnemend burge meester Zevenbergen de bewoners van die panden de oorkonden uit. De prijs zelf ging naar de bewoners van Hoflaan 38, het prach tig gerestaureerde voor malige arbeidsbureau. Waardevolle toevoeging Genomineerden Een sieraad Geenflorijnenstroom Eigen besluit Ophalen oud papier Oude-Tonge PAGINA 2 VRIJDAG 27 NOVEMBER 2009 Het blijkt dat er in de rechter flank van de gereformeerde gezindte een levendige han del in preken bestaat. Hier mee bedoel ik dat er mensen zijn die preken op cd's opne men en deze te koop aanbie den. Wellicht heb ik al eens geschre ven over het verschijnsel dat veel kerkdiensten via inter net te beluisteren zijn. Als een kerkenraad daartoe besluit, is dat meestal met het oog op eigen gemeenteleden die met ter kerke kunnen gaan. Dit betekent wel dat zo'n kerkdienst ook ver buiten de eigen gemeente kan vsJorden 'opgevangen' en beluisterd. Onlangs moest ik in de buurt van Coevorden een begra- fenisdienst leiden van een familielid. Een broer van de overledene was al vijftig jaar geleden naar Canada geëmi greerd. Door goede regelin gen bleek dat deze familie de rouwdienst in de kerk live kon volgen. Ik heb die familie in Canada vanuit de kerk dan ook gegroet namens allen die in de kerk aanwezig waren. Waar het mij nu om gaat, is dat er mensen zijn die er brood in zien om preken, van waar en van wie ook, op te nemen en deze te koop aan te bieden. Uiteraard weten deze men sen wel welke predikers goed in het gehoor liggen en aan wie ze dergelijke opnamen kunnen verkopen. Het Nederlands Dagblad van 24 oktober bericht nier- over op de voorpagina, met een opvallende kop 'Han del in preken zonder toe stemming'. Als voorganger in kerkdiensten sta ik wat ambivalent tegenover het ten gehore brengen van kerk diensten via internet. Het betekent immers dat ieder die de -we^ weet, kan afstem men op deze kerkdienst - wereldwijd. En dat vaak nog enkele weken nadat de preek is uitgesproken. Mijn moeite hiermee is dat de kerkdienst, en daarmee ook de preek, bestemd is voor een bepaalde gemeente. Via internet kan iedereen in de beslotenheid van die kerkdienst binnen komen, om niet te zeggen: inbreken. Een preek is toch altijd gericht op het gehoor dat daar, in die dienst aan wezig is. Deze preek is voor die gemeente bestemd. Is het gepast dat iedere vreemde ling, hoe belangstellend ook - misschien moet ik wel zeg gen: hoe heilbegerig ook - m deze kerkdienst ongezien en dus anoniem binnenkomt? Argument voor het doen uit zenden van zo'n kerkdienst via internet is allereerst: de preek is bestemd voor thuis luisterende leden van de eigen gemeente. Waarschijnlijk zullen ker- kenraden bovendien zeg gen: Het Evangelie moet aan allen overal gebracht worden. Daarvoor is het gebruik maken van internet een uitstekend middel. De boodschap kan wereldwijd gehoord worden. Ik heb begrip voor deze redenering en kan me er in zekere zin ook wel in vinden. Hoe meer mensen het Evan gelie (kunnen) horen, hoe meer voldaan wordt aan de opdracht: Predikt aan alle volken (Mattheüs 28:19). Toch kan de vraag gesteld worden of deze opdracht impliceert dat daarvoor gebruik gemaakt wordt van een kerkdienst die vooral gericht is op de plaatselijke gemeente. Onbekende luis teraars, waar ter wereld ook, dringen de kerkdienst bin nen die bestemd is voor de gemeente aan deze plaats, met deze noden en zorgen. Men zal zeggen: En een radiokerkdienst dan? Welnu, voorganger en gemeente weten dat ze verbonden zijn met onzichtbare luisteraars. De predikant zal hen zelfs als onzichtbare gasten in de kerkdienst welkom heten. Dat heb ik althans gedaan als ik in het verleden wel eens een radiokerkdienst mocht leiden. In zo'n geval weet de dominee dat er ongeziene, meeluisterende kerkgangers zijn. Hij zal zich ook tot hen richten. Maar wat, als je van anoniem meeluisterende mensen niets afweet? Ik ben niet ongevoelig voor de opmerking - als argument Zei prediker. - dat het Evangelie zo breed mogelijk verkondigd moet/ mag worden. Daarom sta ik niet zonder meer afwijzend tegenover het verspreiden van een kerkdienst via inter net. Toch zitten er kanten aan die ik niet ongenoemd wil laten. Ik noem er twee. f ben ik een rondreizende Ik maak wel elke week een nieuwe preek. Daarmee voorkom ik niet, dat ik toch elke preek twee keer houd - ornaat ik twee keer per zondag preek. Ik schrijf mijn preken niet uit, maar maak wel van aante keningen gebruik. Dit bete kent dat er wel eens zinnen ongenoemd blijven die ik een vorige keer wel heb uit gesproken. Het betekent ook dat er in de 'tweede editie' wel eens zinnen of gedachten bij komen die mij al prekend voor de aandacht komen. Toen mijn vrouw nog leefde en met mij meeging naar de kerkdiensten, zei ze wel eens; 'je hebt in die preek dat en dat gezegd. Vergeet dat ook vandaag vooral niet." Zij was me ook in dit opzicht tot steun. Ik wil er maar mee zeggen: Als je als dominee de preek niet letterlijk voorleest, kan de preek in details de ene keer anders klinken dan de andere keer. Een kwaad willende luisteraar kan daar aanmerking op maken. Ten tweede punt is dat er - blijkens het artikel in het Nederlands Dagblad, nog wel op de voorpagina - ook men sen zijn die de via internet opgenomen preek/preken te koop aanbieden. Vandaar de titel in grote letter: 'Preken via internet opgenomen, te koop'. Dit IS een onrechtmatige han deling, als er geen toestem ming is gevraagd aan de pre dikant en aan de kerkenraad! Hoe vreemd het ook klinken mag: hier gelden auteurs reenten. Een handelaar in via internet opgenomen preken maakt zich schuldig aan toe- eigening,en daarmee te ver werven inkomsten, waar hij (of zij) geen recht op heeft. Dit luistent nauw. Men kan niet tegenwerpen: de Heere Jezus zegt: Zaait aan alle wate ren. Dat moge zo zijn, maar het geeft niet het recht om onrechtmatig te handelen. Het minste wat zulke 'han delaren' moeten doen is toe stemming vragen van predi kant en kerkenraad. Zonder die toestemming gevraagd te hebben is deze handel illegi tiem; pp dit moment zal ik geen zwaarder woorden als beschuldiging gebruiken. De lezer kan zelf wel invullen wat in mijn gedachten speelt. Het luistert nauw - voor die naren van het Evangelie, maar ook voor hen die met via internet uitgezonden kerkdiensten handel drijven! De 2,5-jarige Mant uil Dirksland had maandag, In] mamma op school, geen ders Feller en Bruggeman kijken op de achtergrond, in sporthal Dorpstienden, (Foto: Gemeente Goedereede, B. Brand) mft het gnepfmkje. De xuelhou- belangslellend toe. Op beide eilandelijke locaties was er op de eerste vaccinaüe- dag gelegenheid om medisch inhoudelijke vragen te stellen. Indien gewenst was er voor een persoonlijk gesprek een extra afgeschermde ruimte ingericht. GGD-locatiemanager Marijne Kok coördineerde alle acti viteiten. Zij was het ook die in Ouddorp de wethouders Feller (Goedereede) en Brug geman (Dirksland) bij hun bezoek rondleidde en over het verloop van de campagne informeerde. De bestuurders toonden hun waardering voor de perfecte invulling hiervan. In Sommelsdijk kwamen loco burgemeester Kleingeld en de portefeuillehouders Wes- dorp (Middelharnis) en 't Hoen (Oostflakkee) naar De Staver om het verloop van de inentingscampagne te volgen ten behoeve van kinderen en ouders en of huisgenoten uit de dorpen in midden en oos telijk Goeree-Overflakkee. Hier coördineerde GGD-arts Pascal Bisscheroux als medisch adviseur de campagne-inzet. Hij wist zich omringd door een team van 55 medewer kers, mede optredend namens de gemeente met als locatie manager Patric Blankers en het Rode Kruisteam, die elk op hun taakgebied passende werkzaamheden uitvoerden. Van verkeersregelaars, mede werkers in de catering en ondersteunende diensten tot zogenoemde toeleiders naar zijn collega nog binnen was. Na verkenning, onder dekking van de 1 straal water, kon de werknemer die nog binnen was worden gered. Hij had brand wonden aan zijn armen en moest dus worden gekoeld en worden overgedragen aan de ambulance. De brand was door geslagen naar de CV-ruimte, die van buitenaf te benaderen was. Het was bij deze inzet ook van belang dat de nutsbedrij ven werden gewaarschuwd omdat elektra en gas moesten worden afgesloten voordat de brand kon worden afgeblust. De juniorenploeg van Oud dorp behaalde deze wedstrijd de hoogste punten en daarmee dus de eerste prijs. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contraottarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal(elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Stuitingstern)ijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 /4dverfent/e-vertoop; e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Door Kees van Rixoort De Dorpsherstelprijs is een ini tiatief van de Stichting Sociale en Maatschappelijke Belangen, een stichting met een eeuwen oude historie. Tot de invoering van de Algemene Bijstandswet in 1966 vormde zij het burger lijk armbestuur of de 'grote armen' in Sommelsdijk. Dit laatste in tegenstelling tot de 'kleine armen', de diaconieën van de kerken die ook actief waren op het gebied van armoe debestrijding. De Algemene Bijstandswet zorgde ervoor dat het armbestuur moest gaan omzien naar andere taken. Die vonden de regenten onder meer in het aankopen, restau reren en verhuren van monu mentale panden. Met het oog daarop ontstonden onder de paraplu van de Stichting Soci ale en Maatschappelijke Belan gen twee aparte stichtingen: de Stichting Monumentenbehoud en de Stichting Monumenten- beheer. Voorzitter M.' Peekstok, die binnenkort na veertig jaar afzwaait, vertelde vrijdagavond dat de stichting in 1987 begon met de aankoop van pan den. De laatste monumentale gebouwen die aan het bezit van de stichting zijn toegevoegd, zijn het voormalige raadhuis van de gemeente Sommelsdijk en de achter dat pand gelegen soepkokerij. Er zijn enige jaren geleden in totaal zes appar tementen en twee garages in gerealiseerd. De stichting, die sinds 2001 is gevesügd in De Doele, telt 32 huurders en beheert een wachtlijst van 45 woningzoekenden. En dan de Dorpsherstelprijs, want voor de uitreiking daar van was iedereen naar het gemeentehuis gekomen. De prijs, zo maakte Peekstok dui delijk, is bedoeld om anderen te stimuleren en ondersteu nen in hun acüviteiten op het gebied van renovatie en res tauratie van panden. Dit in de meest ruime zin van het woord, als het maar om een waarde volle toevoeging aan de omge ving gaat. De strikte selectie gebeurt op basis van onder meer architectuur, cultuurhis torie, materiaal- en kleurge bruik en beeldbepalendheid. De stichting tracht ieder jaar een Dorpsherstelprijs uit te rei ken. Maar dat lukt niet altijd. De laatste dateert alweer van 2005. In 2006 ging de uitrei king niet door uit piëteit na het overlijden van stichtingsvoor zitter Hans Kastelein. De jaren erna waren er geen panden die in aanmerking kwamen voor de prijs. "Gelukkig kunnen we de draad in 2009 weer oppak ken", meldde Peekstok, die Kastelein opvolgde als voorzit ter. "Indien mogelijk reiken we de prijs in 2010 opnieuw uit." Waarnemend burgemeester Zevenbergen hield de span ning er zo lang mogelijk in. Eerst reikte hij oorkonden uit aan de genomineerden die iliet met de Dorpsherstelprijs naar huis zouden gaan. Alle genomineerde panden staan overigens in de kern Middel harnis, terwijl ook restauraties en renovaties in andere kernen van de gemeente in aanmer king komen. De oorkonden waren voor de bewoners van Kaai 5 (voor- en zijgevel opnieuw gepleis terd, kleur aangebracht op kozijnen en deuren), Oostdijk 101 en 103 (na een brand op zorgvuldige wijze in oude stijl opgetrokken en goed passend bij dit deel van Middelharnis) en Westelijke Achterweg 60 (koetshuis behorend bij Voor straat 35 gerestaureerd tot "een klein pareltje"). Nadat alle oorkondes waren uitgereikt, was de spanning uiteraard weg. De Dorpsher stelprijs, het kon niet anders, was voor het pand aan de Hoflaan 38. Dit voormalige arbeidsbureau is een product van architect Koert, die meer beeldbepalende panden heeft achtergelaten op Goeree-Over flakkee. Het pand aan de Hof laan dateert uit de late jaren twintig van de vorige eeuw en bevat een aantal typische ele menten uit de stijlperiode van tussgn ^eide, weréld.ogrlpgen (interbellum). Het juryrapport spreekt van een geslaagde restauratie van een karakteristiek gebouw, inclusief de toegevoegde gara ge. Het huis heeft een bijzonde re uitstraling en levert volgens de jury een posiüeve bijdrage aan het dorpsgezicht van Mid delharnis. Waarnemend burge meester Zevenbergen, die ook de mooie tuin noemde, sprak van "een sieraad" voor het dorp. Hij reikte de Dorpsher stelprijs 2009 uit aan mevrouw Van Lenten, wier echtgenoot in het buitenland vertoefde. Ze toonde zich zeer verheugd en ontving een lentefoto van haar huis, gemaakt door Annemarie Vermaat. Zevenbergen zei, voordat hij de stimulerende voorbeelden in het zonnetje zette, het een voorrecht te vinden de oor konden en de prijs te mogen uitreiken. Hij roemde de Sdch- ting Sociale en Maatschappe lijke Belangen als een instantie met een lange historie, die veel veranderingen heeft doorge maakt, maar altijd een plaats heeft weten te vinden in het maatschappelijk leven. "Dat blijkt ook vanavond weer." De waarnemend burgemeester meldde dat het er voor monu mentenbezitters niet gemak kelijker op is geworden om hun panden piekfijn in orde te houden. "Er is geen florijnen- stroom meer, maar tegenwoor dig moetje lenen. Men is steeds meer op zichzelf teruggewor pen. Desalniettemin neemt een groot aantal mensen het initi atief om te renoveren in een passende cultuurhistorische context. Fantastisch dat een instituut als de Stichting Sociale en Maatschappelijke Belangen dat wil ondersteunen", aldus Zevenbergen. "Het resultaat mag er zijn." Hij noemde alle genomineerden parels voor het dorp, die eigenlijk allemaal de Dorpsherstelprijs 2009 ver dienden. Pau Heerschap en Piet West hoeve luisterden de avond op met een aantal vertellingen in dialect en pianomuziek. Een aardig weerzien, want het duo debuteerde acht jaar geleden bij de uitreiking van de Dorps herstelprijs 2001. Sindsdien is hun ster rijzende. Heerschap en Westhoeve treden zeer regelmatig op en maakten drie cd's. Ook vrijdagavond wekte het duo herkenning en hilari teit, maar nu en dan ook ont roering. Alle genomineerden op rij, tijdens de uitreikingsavond van de Dorpsherstelprijs 2009 in de raadszaal van het gemeentehuis te Middelli"™'^- Middenin, met foto en bos bloemen de innares nrnirouw Van Lmten, links achter haar waarnemend burgemeester Zevenbergen en geheel links SMB voonilt'^ Peekstok. Foto: Wim van Vossen Fotografie de zes ingezette lijnen voor het verstrekken van de injecties, tot de medische informatie- post. In Middelharnis en Oost flakkee samen werden 1710 uitnodigingen verstuurd. In totaal werd 1052 keer geprikt in De Staver, waarvan 93 keer bij personen buiten genoemde gemeenten. Het opkomstpercentage was 61 procent. Het gemiddelde in de regio Rotterdam-Rijnmond lag op ca. 71 procent. De vloedgolf aan publicaties in kranten en de reporta ges op radio en televisie- had veel angst weggenomen, toch waren er uiteraard vragen of een bepaald kind de prik wel zou moeten krijgen. Bijvoor beeld bij een recente andere inenting of een medische aan doening. Of: een kind kan toch géén griep krijgen van de prik die moeder of vader namr Een enkeling had enig zorg over wellicht een eventuele bijwer king. De medische informa- tieposten in Sommelsdijk en Ouddorp, namen alle tijd voor een goed gesprek en gaven desgewenst documentatie mee, Iemand die zou twijfelen over de streep trekken? "Neen, dat gebeurt absoluut niet. De ouder beslist. Het is een eigen afweging en verantwoordelijk heid. Wel beantwoorden wij graag hun vragen en verstrek ken de nodige informatie". In Ouddorp was het team van GGD, gemeente en Rode Kruis drieëndertig man sterk. "Voor het eerst werkten we zo mas saal samen. Dat is prima ver lopen. Je zou deze campagne uitvoering kunnen zien als een testcase bij wellicht toekomsti ge acüviteiten", aldus de GGD locatiemanager in Ouddorp. Volgens gehanteerde cijfers uit de medische wereld zal tussen de 80 en 90 procent van de ouders met hun kindéren op 14 december (weer in Dorp stienden te Ouddorp) en 15 december (opnieuw in De Sta ver te Sommelsdijk) voor een tweede prik terugkeren. "Dat is ook het beste", zeggen de (huis)artsen. Medisch adviseur Pascal Bissce- roux voegt daar direct aan toe dat als men niet in de gelegen heid is geweest de eerste prik te halen, het aan te raden is om alsnog in de tweede ronde aan te schuiven. "De bescherming door één prik is altijd beter dan de mogelijkheid tot inen- üng ongebruikt voorbij te laten gaan". Uit de evaluatie die door de samenwerkende organisaties wordt gehouden, zullen stel lig verbeterpunten opduiken, maar de eerste signalen wijzen op een uitstekende samenwer king, coördinatie en logistieke uitvoering. "Dit alles opgezet in een perio de van nauwelijks twee weken. Het toont aan dat de eilande lijke gemeenten daadkrachtig en alert op deze mega-uitda- ging hebben ingespeeld. Een compliment voor alle mede werkers", zegt wethouder Wes- dorp van de gemeente Middel harnis. Morgen, zaterdag 28 novem ber, zal in heel Oude-Tonge het oud papier weer worden opgehaald. Wilt u het papier vóór 9.00 uur duidelijk zicht baar langs de weg zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Her vormde gemeente.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2