1^1 WÊm Vierde cultuurhistorische schetsboek gaat over voedsel en eetgewoonten E 1- II iiÜH Massale vaccinatiedagen op Goeree-Overflakkee tegen Mexicaanse griep 'We zien u graag terug voor de tweede prik 82e jaargang Nr. 7868 Vrijdag 27 november 2009 Losse nummers e 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Vrijwilliger van de maand Inloopavond verkeerscirculatieplan Oude-Tonge Vogeltentoon- stelling De Putter Reddingboot eruit voor surfer Parkmanage- ment werkt ook in Oostflakkee Jubileumboek school Melissant Knopsi OOSTFLAKKEE - Wat leuk als je onverwacht een bloemetje bij een Brabant se vrouw gaat brengen, die echter al jarenlang in Oude-Tonge woont en een groot deel van haar leven vrijwilligster is. De deur wordt opengedaan met een brede glimlach. "Kom binnen!", wordt er gezegd en dan sta je ineens mid den in de huiskamer. Zon der datje nog iets kunt zeg gen wordt je al iets te drin ken aangeboden. Pas dan kun je aan haar, mevrouw Tonnie Kagchelland, een boeket aanbieden met de mededeling "Jij bent uit gekozen als vrijwilligster van de maand!". Met rode wangen wordt het boeket aanvaard. "Dit komt toch niet in de krant....' is dan haar eerste reactie. ViiJHilli/^ersorganisatie 't Punt te Oude-lbiige vindt het leuk om elke iiiaand iemand dié heel actiel'is in het viijwilligeis- vverk in het zonnetje te zetten. En deze maand is Tonnie Kag chelland dat. Het ij.s is al snel gesmolten ,want eigenlijk heeft mevrouw Kathelland altijd al vrijwilligersweik gedaan. Het begon al toen haar kinderen op de basisschool zaten, lees- moeder, overblijfmoeder, moe der voor de schoolreis, helpen bij spoitdag. Elke week was er wel iets te doen op de .school. Voetbalvereniging OBGC vroeg ook om hulp, toen haar kinderen op voetbal gingen. Vanaf' het aanmoedigen aan de zijlijn, werd het al snel na de wedstrijd even opruimen. En vervolgens kwam de vraag: 'zou jij bij DBGC één keer per week ook kunnen schoonma ken?' Al snel bleek dat het een te grote klus voor haar alleen uas, daarom verzamelde zij 6 a H moeders met wie zij samen de kantine schoonmaakte. Dat werd meestal dan een hele gezellige boel. Toen haar kin deren de voetbal verlieten, kwam er een eind aan haar carrière als vrijwilligster voor .schoonmaakdienst bij voetbal vereniging DBGC. Maar stil zitten kan mevrouw Kachel- land niet, dus sloot zij zich aan bij de Rooms Katholieke vrouwenbond. Daar wist men al gauw wat haar talent is, nl. bestuurslid zijn. .*VI meer dan 20 jaar organiseert zij samen iTiet andere vrijwilligers gezelli ge en informatieve bijeenkom sten, die druk bezocht worden door actieve dames. Naast o.a. bloemschikken en bingo's organiseren worden er ook sprekers uitgenodigd. Naast deze bezigheden bij de vrou wenbond is zij ook al een aan tal jaren algemeen bestiuirslid van de .Unie Voor Vrijwilligers. In verzorgingstehuis 'Ebbe en Vloed' te Oude-longe is zij elke vrijdag te vinden bij de activiteiten en helpt zij in het restaurant. Een niet meer weg te denken spil. En üf' het nog niet genoeg is, draagt zij ook haar steentje bij aan de Zonne bloem, waar zij uitstapjes bege leidt, voor mensen die slecht ter been zijn en zicli eenzaam voelen. En last but not least zit zij ook in het bestuur van het recreatiepark waar zij woont. Vandaar dat deze bezige bij deze maand werd vereerd met een boeketje bloemen. OUDDORP/SOMMELS- DIJK - "We zien u graag terug, en wel op 14 of 15 december. Dan voor de tweede prik". In feite een uitnodiging van GGD Rotterdam-Rijnmond en de eilandelij ke gemeen ten aan bijna 1700 ouders en huisgenoten die afge lopen week met hun km- deren deelnamen aan de eerste vaccinatiedagen op Goeree-Overflakkee tegen Mexicaanse griep. Een megacampagne, met als doelgroep kinderen van zes maanden tot en met vier jaar, alsmede voor ouders en of huisgenoten van kinderen die jonger zijn dan een half jaar. In twee locaties, zalencen trum Dorpstienden te Ouddorp en recreatiecen trum De Staver te Som- melsdijk, was maandag en dinsdag GGD Rotterclam- Rijnmond paraat om de vaccinatie uit te laten voe ren. In Ouddorp werd de inentingscampagne op het eiland gestart. Inwoners vanuit de kernen Dirks- land en Goedereede kon den hier terecht, terwijl dit in Sommelsdijk gold voor de inwoners van Mid- delharnis en Oostflakkee. Door Jaap Ruizeveld ."Mies was goed voorbereid. Een perfecte logistiek, samenwer king en organisatie zorgden voor een ontspannen sfeer en inentingsniogelijkheid. Het vaccin was er De spuiten lagen klaar en de inedewerkers Sjmrlhal üi' Sluvn in Sommekdijk, dimdag ingericht ah één giuol centrum, waar de prikteams hun werkzaamheden uitvoerdeii. FoliK Wim van Vossen Fotografie waren op hun post. Omdat de uitnodigingen in blokuren waren ingedeeld behoefden deelnemers nergens te wach ten. Het was een geanimeerd komen en gaan van ouders en hun kids. Maandagmorgen 06.00 uur werd sporthal Dorp stienden in Ouddorp in hoog tempo omgebouwd tot een zes lijnen tellend prikc^ntrum. Dit alles aan de hand van een draaiboek van GGD Rotter- dain-Rijnmond, met maximale ondersteuning en inzet van het team Rode Kruis afdeling Goeree en Omstreken en de gemeente Goedereede onder leiding van beleidsmedewerk ster inaatschappelijke ontwik keling Ada Overwater Eén ontvangstzaal inet informatie en begroetingsbalie, alsmede een medisch administratieve post en één grote zaal waarin de registratiebalies en de prik teams hun werkzaamheden konden uitvoeren. En onder het motto 'Voor wat, hoort wat' was er bij het verlaten van de zaal voor alle kinderen een ijsje en of mandarijn. Juist de ruime opzet van deze megaoperatie zorgde voor rust en ontspan ning. Er was zichtbaar over nagedacht. Precies volgens planning ging om 08.30 uur de campagne van start. In totaal waren er \oor deze eer ste vaccinadedag 1400 uitno digingen verzonden. Voor de pauze werd in de Ouddorpse sporthal 400 keer geprikt. In de middag liep dat getal op tot 640, waarvan 39 personen uit andere dorpen op het eiland. Een opkoiTist van 46 procent. Volgens de GGD kan dit per centage beïnvloed zijn doordat wellicht ook ouders uit de ker nen van Dirksland, door het slechte weer, voor de inentings- mogelijkheid op dinsdag in De Staver kozen of dat ouders op woensdag de priklocatie in een andere gemeente, Hellevoet- sluis, alsnog bezochten. Vervolg op pag. 2 DIRKSLAND - "Nu is het wachten op het vijf de schetsboek. Dat zal natuurlijk nog veel mooier worden. Ik ben benieuwd en verheug me er bijzon der op." Dat zei voormalig burgemeester D. Boonstra vrijdagmiddag nadat hij eerste exemplaar van het vierde schetsboek van de gemeente Dirksland in ontvangst had genomen. Boonstra, tegenwoordig woonachtig in Friesland, was een van de grondleg gers van de schetsboekse rie. Door Kees van Rixoort Het vierde schetsboek van de gemeente Dirksland gaat over voedselbronnen van weleer en heet 'Van eigen bodem'. Het komt na boeken over het Sas van Dirksland, kleine orna- inenten en boerderijen. De eerste drie delen verschenen in 2001, 200'_' en 2003. Door allerlei omstandigheden liet de lancering van het vierde schetsboek wat langer op zich wachten, inaar sinds vrijdag 20 november ligt het dan in de winkel. Het is, passend in de reeks over het cultuurhistorische erfgoed in de gemeente Dirksland, een fraai lees- en kijkboek gewor den. Het bevat hoofdstukken over bijvoorbeeld de jacht, de visserij, brij en brood, de slacht, de boomgaard, groen ten, water en melk, maar ook over molens, het bewaren van voedsel en zuivelfabriekjes. Het prachtig geïllustreerde werk is zelfs te gebruiken als kookboek, want er staan ver schillende recepten in. Bijvoor- Btirgemeesler Stoop en oud-biirgemeester Boonstra (rbekijken het zojuist gepresenteerde vieide schetsboek van Dirkslanl Foto: Wim van Vossen Fologi'i'fte beeld van de Flakkeese kruud- plaetjes. dat met stip bovenaan de lijst niet 'streekgerechten' staat. Die lijst bevat ook lekker nijen als gepofte poters, vlees met peren, worstesop, kroten met spek en prei met een ei, enz. Woord en beeld "Eigenlijk gaat het in dn boek over de basis\oorwaarden van het menselijk bestaan", aldus burgemeester Stoop. Hij legde vrijdagmiddag in veicmgings- gebouw De Schakel uit acht jaar geleden het idee was ach ter het uitgeven \an een serie boeken. "Het vastleggen van informatie over het cultuurhis torisch erfgoed, op een speelse manier in woord en beeld. Geen uitputtende beschrij ving op hoog wetenschappelijk niveau, maar een goed leesbare weerga\e \'an de hoofdlijnen." Dat daainaast de details niet \ergeten worden, maakt dat 'Van eigen bodem' en de ande re delen uit de serie het karak ter van een schetsboek hebben. Voor het vierde schetsboek, zo maakte Stoop duidelijk, is een schat aan materiaal verzameld o\'er de geschiedenis van "ons voedsel, de voedselbronnen en de ontwikkeling van de eetge woonten". Het nauwgezette speurwerk heeft volgens ds burgemeester van Dirksland geleid tot een "aantrekkelijk lees- en kijkboek voor een breed publiek". "Kijk eens, wat mooi", was de eerste reactie van voormalig burgemeester Boonstra toen hij het eerste exemplaar 'f handen kreeg. Hij zei zich ver eerd te voelen en verzekerde de aanwezigen ervan dat het boek een ereplaats krijgt in zijn boekenkast, "naast de andere boeken over Dirksland". Volgens Boonstra is een betere dtel dan 'Van eigen bodem' haast niet mogelijk. En ook de ondertitel is raak: voedselbron nen van weleer in de gemeente Dirksland. Boonstra zei zich met beide verbonden te voelen. "Als ik zou moeten kiezen, dan kies is voor voedselbronnen. Ik geniet er dagelijks van." Maar, voegde hij daar direct aan toe, ook de verbondenheid met Dirksland is nog altijd groot na elf jaar betrokkenheid bij het wel en wee van de gemeente. Toen al wijs Al bladerend in het boek, was het Boonstra opgevallen dat vis altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen in het con sumptiepatroon. "Wat waren de mensen toen al wijs", ver wees hij naar het verleden. "Want vis is een belangrijke voedselbron en bovendien lek ker" De serie schetsboeken mag na \ier delen niet stoppen, was de boodschap van de voorma lig burgemeester Hij pleitte nadrukkelijk voor een vijfde deel. Niet vanuit een roman tische hang naar het verleden, maar vanuit interesse voor de oplossingen die mensen vroe ger kozen als ze op problemen stuitten. "In wezen waren dat vaak hele goede oplossingen", aldus Boonstra. "Wij merkten dat ook als we op bezoek gin gen bij echtparen die vijftig, zestig, vijfenzestig en zelfs een keer zeventig jaar getrouwd waren." Van eigen bodem is geschre ven door Cathy Westdorp, Pau Heerschap, Rias Olivier Jan Both, Bram Lokker Eva Las sing en Martina Westdorp. Op woensdag 2 decem ber 2009 organiseert de gemeente Oostflakkee een inloopavond over het verkeerscirculatieplan rondom het centrum van Oude-Tonge. Het in 2005 door de gemeenteraad vastgestelde plan is opge steld in samenwerking met bewoners en onder nemers van Oude-Tonge en wordt in het voorjaar van 2010 gerealiseerd. Het verkeerscirculatieplan is afgestemd op de situatie die ontstaat na het gereedkomen van het winkelcentrum aan de Dabbestraat en het bijbeho rende parkeerdek dat uitkomt op de Oostdijk. Zoals het er nu naar uitziet wordt het parkeer dek in april 2010 opgeleverd, waarna ook het verkeerscircu latieplan van kracht wordt. De doelstelling van de verkeers- circulatie is het realiseren van een goede bereikbaarheid van de (winkel)voorzieningen in het centrum. De nieuw te rea liseren parkeeraccommodatie zal dan als hoofdparkeerlocatie gaan fungeren. Ook zal door de maatregelen een duidelijke bevoorradingsroute worden ingesteld. Verder wordt sluip- verkeer door instelling van de verplichte verkeerscirculatie tegengaan. Eén van de belangrijkste ver anderingen is het wijzigen en uitbreiden van het eenrich tingsverkeer op de Molendijk en de Voostraat. Dit geldt echter niet voor fietsers en bromfietsers. Verder wordt het inrijverbod voor vrachtwagens gehandhaafd op een gedeelte van de Molendijk. Omwonenden en in het gebied gevestigde ondernemers heb ben een uitnodiging ontvangen voor de inloopavond. Uiter aard is iedereen van harte wel kom om de avond bij te wonen en informatie in te winnen over het plan. De avond wordt van 19.30-22.00 uur gehouden in de raadzaal van de gemeen te Oostflakkee aan de Eisenho- werlaan in Oude-Tonge. OUDDORP - Vanavond en morgen, 27 en 28 november houdt vogelvereniging De Put ter voor de 46e keer haar jaar lijkse vogeltentoonsteUing in m.fg. Dorpstienden. De ver eniging hoopt op deze rayon- tentoonstellingbijna 500 vogels te kunnen showen in diverse soorten en kleuren. Op zater dagmiddag en -avond draait ook het rad van avontuur De openingstijden zijn vrijdag 27 november van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 28 november van 14.00 tot 20.30uur De zaal is goed bereikbaar voor rol stoelgebruikers. Iedereen, ook jeugd, is hartelijk welkom. De toegang is gratis. Woensdag jl. om 14.17 uur werd de reddingboot Baron van Lynden van KNRM stati on Ouddorp buiten, door het Kustwacht Centrum gealar meerd voor een surfer met een gebroken mastvoet, ter hoogte van de werkhaven aan de buitenzijde van de Brou- wersdam. Er werd uitgevaren bij windkracht ZW 8 en een golfhoogte van 2 meter De surfer werd met zijn plank aan boord genomen en afgeleverd op de wal. De reddingboot heeft nog enkele zoekslagen gemaakt voor het surfzeil. Dit werd gevonden en afgeleverd bij de eigenaar Hierna keerde de reddingboot weer terug. Steeds meer bedrijven in Nederland krijgen te maken met parkmanagement. Dit geldt ook voor bedrijven op bedrijventerreinen in Oude- Tonge. Parkmanagement is een integrale aanpak om de kwaliteit van nieuwe bedrij venterreinen op lange ter mijn te handhaven of van bestaande terreinen te hand haven of verbeteren. Park management richt zich niet alleen op de buitenruimte van een bedrijventerrein maar ook op andere onder steuning van ondernemers en is er ook voor werkne- Zo maar een greep uit de acti viteiten: gezamenlijke inkoop van onderzoek en advies, beheer en onderhoud open bare ruimte, bewegwijzering, collectieve beveiliging, geza menlijke afvalinzameling en verwerking en uiteraard het binden en boeien van de lokale ondernemers en werknemers. Kortom, parkmanagement draagt bij aan een betere plek om te ondernemen. Dit gaat soms een stap verder dan waar aan je eerste instantie denkt. Een actueel voorbeeld: in over leg met de politie is informatie verstrekt aan ondernemers en werknemers over de wijze waarop skimmen van pinau tomaten plaatvindt en hoe een gebruiker dit vroegtijdig kan onderkennen om betaalpas- fraude te voorkomen. Een ander voorbeeld betreft de premies van de ziektekos ten van de werknemer. Jaar lijks vallen rond 15 november de premies van de ziektekos tenverzekeringen op de deur mat. Er wordt echter weinig aandacht besteed aan het feit dat de verzekeraars de dekking van de verzekering voor 2010 aanpassen. Om een juiste afwe ging te kunnen maken welke ziektekostenverzekering voor iemand het meest geschikt is, is dit echter wel een belangrijk criterium, Werknemers op een van de bedrijventerreinen in Oude- Tonge en andere geïnteres seerden kunnen voor meer informatie over parkmanage ment terecht op website www. parkmanagement-oostflakkèe. nl/. Ter gelegenheid van de viering van 100 jaar christelijk onder wijs in Melissant is er een een jubileumboek gemaakt. Het boek, in A4 formaat, heeft een harde kaft en is 200 bladzij den dik. Er staan veel foto's in, zowel in kleur als in zwart-wit, en verhalen over vroeger en nu. Veel oud-leerlingen heb ben het boek al gekocht tijdens de reünie van 7 november jl. Bij het doorbladeren van het boek kwamen de herinnerin gen weer naar boven, werden de verhalen herkend en was er soms weemoed naar die tijd, maar unaniem was men het erover eens: "wat een prachtig boek is dat geworden!". Wilt u een jubileumboek aanschaffen (kosten 18,50 euro) dan kunt u bellen naar Ineke Nagtegaal, tel. 0187 601436. Zij zorgt er voor dat u een exemplaar ont vangt. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek't 1^ iw G2-t)eoin d l#i oivOTl op www,opïlréeuwï,nt Knöf» BV - Longeweq 113 324S KG - Sonvnehdijlt'01S7 476»? MkndoQi BV - Klootttrwtg 2 - 4317 AL - Hoordgouwe - Otn 401J47

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1