"B^n: De kassen Stot Landbouwer Sommelsdijk wil meer geld voor ganzenvraat tarwe 5 2 1 7 1 2 5 6 5 5 2 9 2 3 1 8 5 8 1 3 1 9 5 8 6 5 7 2 7 2 9 1 3 5 8 2 4 5 6 5 9 1 8 1 8 3 5 1 5 6 1 8 1 6 5 8 1 7 5 4 2 7 2 4 1 4 6 2 2 4 4 5 9 2 6 5 9 2 3 1 4 5 4 5 3 2 3 7 1 4 5 3 1 2 5 7 1 2 5 3 1 1 2 1 5 \r^Uh EIUVI1DB1-t1IELW5 "yiovcPH^cT ABOUX ME oomkojeugdhoekje@filternet.nl GELIJKENIS VAPSr DE XALENXEN y\Dvcmt^cT S HERFSX A B C D E 1 a b c d e 2 f g h i j 3 k 1 m n o 4 P r s t u 5 w y z D2 D3 Dl El C2 El B4 A2 C4 D4 A5 Al A3 Al D3' '- D4 D2 El B5 Al C4 C2 El D4 El A5 El D3 El El D3 B5 El El A3 E2 El 35 Al D4 Al D3 Dl El B4 C4 Dl E3 El D3 D3 E4 C3 E3 El D4 El B4 B5 El El 34 C2 Al B4 Dl 32 El 35 El B4 A3 D4 35 E3 34 Dl El D3 Helaas Anja! Vorige week is bij het drukken jouw foto wegge vallen. Daarom plaats ik de foto toch nog maar een keer, ook al is de foto al van een wat oudere datum. m: Ingezonden: i»^H H 9 n 'H H H 9 9 9 9 9 9 9 9 H Schrijf eens een briefje bij je oplossingen. Daar geniet ik van. Tot de volgende keer! PAGINA 7 VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 Puzzelreglement 1. Stuur Je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 600 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Gewoon genoeg?! Wat is genoeg? Wanneer heb je genoeg? Misschien heb jij vorige week nagedacht over dank- dag. Op school of in de kerk. Heb jij de afgelopen maan den genoeg gehad? Genoeg kleren? Genoeg eten? GenoegVul zelf maar in. Als je eerlijk bent heb je meer dan genoeg gehad. Je hebt een overvloed gehad. Zeker als je kijkt naar men sen in andere landen. Maar misschien ben jij wel ontevreden. Je vindt het niet genoeg wat je krijgt. Je moppert op het eten, dat je van je moeder krijgt. Je moppert op de meester of juf, omdat je vindt datje veel te veel moet doen op school. Je moppert op Als je goed nadenkt is het niet gewoon datje zoveel krijgt. Heb jij het verdiend dat de Heere je zoveel geeft? Heb jij elke dag de zegenin gen van de Heere gezien? Als je erover nadenkt, wordt het een wonder! Dan is het niet meer gewoon, maar dan is het genade van God. Alles watje krijgt. Heb jij in die verwondering dankdag gehouden? Maayke Bos (Ooitgensplaat) heeft deze keer voor ons een wat andere puzzel gemaakt als we gewend zijn. Dat is helemaal geen probleem. Het zorgt juist voor een leuke afwisseling. Je kunt het verhaal lezen in Mattheüs 25 14-30. Om te beginnen moetje eerst de volgende vragen beantwoorden. 1Hoeveel talenten kreeg de eerste knecht?talenten. 2. Hoeveel talenten kreeg de tweede knecht?talenten. 3. Hoeveel talenten kreeg de derde knecht?talenten. In het cijferhok moetje alle andere getallen doorstrepen. Als je dit goed doet, zie je dat de cijfers van de antwoorden een woord vormen van vijf letters. Welk woord is dat? Mariëlle en Wilbert van Alphen (Nieuwe-Tonge), Willemien en Corina van Guqj (Oud- dorp), Linda en Marije Vroegindeweij (Middelharnis) en Jacolien Both (Stellendam) krijgen deze week een bon waar ze hard voor hebben moeten puzzelen. Veel plezier ermee! Annelotte Mans (Ooitgensplaat) maakte voor ons een code kraker over de herfst. Het antwoord heb ik een klein beetje veranderd Annelotte, omdat het anders niet meer paste bij de maand november Voorbeeld: D2: je kijkt eerst bij kolom D en daarna op regel 2. Dat is de letter 'i'. Daarna probeer je D3: eerst bij kolom D en dan op regel 3: je krijgt dan de letter 'n'. Dit doe je bij alle figuurtjes tot je alle letters gevonden hebt. V X Bij vraag 6 moetje het antwoord oplossen Streep de letters die vier of meer keer voorkomen door. Je houdt dan een aantal letters over: dat is de oplossing van deze puzzel. 1. Hoe heet je? Ik heet Willemien van Gurp. 2In welke plaats woon je Ik woon in Ouddorp. 3Wat is je geboorteplaats en je geboortedatum Ik ben geboren in Oud dorp op 22 februari 1995. 4. Hoeveel broertjes en zusjes heb je? Ik heb geen broertjes en een zus. 5. Wat isjouiv lievelingseten? Ik lust het liefst lasagne. 6. Van welk eten houd je echt helemaal niet Ik houd helemaal niet van 7. Wat is(zijn) jouw lievelingsboek(en) Mijn lievelingsboeken zijn romans. 8. Welke hobbyCs) heb je? Mijn hobby's zijn pan fluiten, zwemmen en jeugdbrandweer 9. Welke sport vind je leuk? Ik vind jeugdbrandweer heel leuk. 10. Aan welke sport doe je? De sport die ik beoefen is jeugdbrandweer. 11. Wat IS JOUW lievelings-CD (met muziek)? Mijn lievelings-GD is panfluitmuziek van Noortje Middelkoop. 12. Wat vind jij het leukste spel letje? Het leukste spelletje vind ik Triominos en Kolonis ten. 13. Welke site op het internet vind jij het leukst? Ik vind brandweersites (zoals P2000) het leukst. 14. Op welke school zitje op dit moment? Ik zit op de Prins Mau- rits in Middelharnis. 15. hl welke klas/groep zit je op school? Ik zat vorig jaar in klas 2. Willemijn van Gurp Ooitgensplaat) De kaart voor je verjaardag was inderdaad van oom Ko en tante Nel. Als ik het niet vergeet, stuur ik altijd een kaart met een verjaardag. Gaat het goed in havo 2? Marianda van Alphen (Nieuwe-Tonge) Een goede schooltas komt altijd van pas. Welke boe ken heb je van het geld gekocht? Lees je graag? Voor de vakantie hadden jullie op school een boekenweek, zelfs een keer met ontbijt op school. Gezellig hoor! Dat was een verrassing: juHie mochten allemaal een boek uitzoeken van het bestuur. Was dat ook een leuk boek? Corwin van Alphen (Nieuwe-Tonge) Jij schrijft: 'Ik heb ook heer lijk gegeten en een boek uitgezocht op school. Het was echt gezellig.' Dat geloof ik graag. Heb je het boek van school al gelezen? Mariëlle van Alphen (Nieuwe-Tonge) Dat is niet leuk: regen en harde wind als je op de fiets naar school moet. Maar ja, dat gebeurt nu eenmaal af en toe. Het is niet altijd mooi weer Hoe was het Doelenconcert waar je met de cultuurclub van school heen geweest bent? Welk programma hebben jullie gehoord. Het is gezellig om met de bus te gaan. Waren jullie echt pas om 12 uur thuis? Wilbert van Alphen (Nieuwe-Tonge) Over welk boek heb je een boekverslag gemaakt? Het volgende watje schreef was niet zo leuk: 'Ik kan nu allebei mijn handen weer gebruiken: ik was gevallen met mijn fiets en had mijn sleutelbeen gebroken. Ik ben hieraan ook nog geopereerd. Nu gaat het gelukkig goed en mag je alles weer doen, alleen niet gymmen en niet zwaar tillen.' Ben je lang in het ziekenhuis geweest of mocht je al snel naar huis? Een paar weken niet mee doen met gym is niet zo erg. Gelukkig dat het zo goed afgelopen is. Jacolien Both (Stellendam) Geweldig joh, dat het turnen en het spelen op de saxofoon al zo goed gaat. Een halve meter hoogspringen met je paard en allerlei kunstjes doen is ook niet niks. Vol houden zo! Petra Bikker (Oude-Tonge) Verdwalen in een bos: dat hoort er soms een beetje bij. Uitje brief begrijp ik dat het bos bij Rucphen (Noord-Bra- bant) erg mooi was. Het was ook lekker weer in de vakan tie en als de zon dan op de gekleurde bladeren schijnt, lijken de kleuren extra mooi. Winkelen en uitwaaien op het strand zijn ook een leuke vakantiebezigheden. Ik snap datje even wacht tot deel 8 (ik heb even gezocht op internet, maar ik denk van deel 7, klopt dat?) van 'de Duiventil' uitkomt. Het is altijd fijn om een hele serie compleet te hebben. Anne-marije Pollemans (Middelharnis) Schrijf ik je naam zo goed? Zo schrijf je je naam bij je oplossingen. Of moet Marije ook met een hoofdletter? Af en toe zet ik bij een puz zel een wat uitgebreidere uitleg, als dat nodig is. Je moet de puzzel natuurlijk wel begrijpen, anders kun je hem ook niet maken. Bij het thema eten past natuurlijk ook een ontbijt op school. Hebben jullie ook een soort wedstrijd gehouden met het voorlezen? Leuk datje een oorkonde kreeg. Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) Jammer, dat jullie gaan stoppen met het puzzelen. Ik heb er wel begrip voor. Jullie krijgen het erg druk in het (voor)examenjaar. Dan blijft er niet altijd tijd over om te puzzelen of om puz zels te' maken. In elk geval veel succes op school bij het leren. Tenslotte wens ik jullie de zegen van Heere toe, die onmisbaar is in je leven. Erik de Leeuw (Dirksland) De puzzels staan al jaren op vrijdag in de krant, Erik! Leuk datje ze nu ontdekt hebt en datje ze gemaakt hebt. De eer ste punten heb ik in mijn lijst geschreven. Is het leuk op de boerderij? Wil je de volgende keer even je volledige adres bij de oplossingen schrijven? Graag wil ik ook je geboortedatum weten. Bedankt voor de leuke foto die je meegestuurd hebt. Anja H. - 283; Anja van S. - 430; Arianne - 545; Albert - 587; Arco - 245; Adriaan - 32; Annelotte - 115; Anne-Lize - 408; Anne-Marije - 496; Annelore - 90; Corwin - 426; Charlot te - 327; Carohen - 495; Corlina - 102; Corné S. - 329; Corné v W. - 492; Coen - 6; Diana - 176; Ellen - 536; Erika - 260; Else-Marie - 149; Elzemarie - 308; Elsemarije - 60; Erik - 90; Florian - 235; Judith - 120; Joanne - 28; Jacobine - 12; Julian- I;Jan- 138;Jantine- 164; Jarinda - 482; Jorieke - 176;Jorina- 137; Joan- 178; Jacoüne - 60; Jessica - 10;Jordi-68; Jaap- 131; Jacolien-463; Jaiineke-292; Koen- 190; Linda V.-86; Leendert-210; Liene - 110; Leonie - 400; Larissa -113; Linda de V. - 237; Maayke - 184; Marleen - 362; Martijn V S.- 230; Martijn M. - 194; Marinda - 82; Margreet - 182; Mariska - 150; Marianda - 580; Mariëlle - 600; Marije - 92; Maria - 127; Nathalie - 34; Nicoline - 586; Peter - 150; Petra - 182; Reinier - 334; Robert - 1"6; Rianne S. - 93; Ronne - 123; Ricardo S. - 68; Riëlle - 270; Rianne K. - 214; Sander - 540; Sjari Anne - 14; Sharon - 588; Tim - 317; Willianne M. - 116; Wilmer - 523; Wilbert - 600; Willemijn - 265 Ik hao weer 'n verslag uut Oóstflakkee geleze Wat dienkl D'n Hcieg iioe xvèl? Ik vinde 't ronduut min Al is de nuttegheid van 't zaekje nif beweze is daer alliclu gedocht: Flakkee trapt hier wèl in Mar, complimenten tinne zeker op z'n plekke voor de gemèênteraed, want die bleef consequent in heit z'n eige niet omvaore leute Irekke deur móóje verkaoppraetjes van 'n kasjesvènl D'r kwamme vroeger lui mil mikmak liengs de deure Dat kwam zo hie m'n op toen ik de krante las Noe gae ze van Zuud-Holland hier mil handel leure Hoe grootje miskoop is, dat zie je laeter pas Ze bluve emmers vaeg bie vraegen over loeier al mauwe ze gedureg over duurzaemheid Neemt ienkeld mar et punt van toevoer iian zoewl waeter Of die gegarandeerd is, heit gêên mens gezeid! Zo is 't er nog zoveul dat in de locht bluuft hange D'r is gêên vaste koewrs, ze vaere op de gis M'n zalle mit die kassen nog 'n ouwen vange Wat of daer binnen beurt, is aak nog ongewis Jae, dat D'n Haeg zo garrelt, zit m'n niet zo lekker M'n hao toch al 'n visie voor de toekomst, ee Noe komt er van GS anêèns 'n aore trekker die welvaert brienge zouw voor ons hier op Flakkee Kwa! Voor wat ouwejongers bin de kassen kassa Die heffe strak et glas in hinne hoven jan Mar wiele bin de dupe van de glaeze massa in hao daer duurzaem last in grêóten hinder van Maartje van Melissant DEN HAAG - Akkerbouwer A.B. uit Sommelsdijk vindt dat het Faunafonds meer oogst- schadegeld moet uitkeren voor een gevalletje ganzenvraat- schade. Een zwerm bescherm de brandganzen streek in het voorjaar 2007 neer op de wuivende graanakkers van de Sommelsdijkse akkerbouwer. De ganzen vraten zoveel tar- weplantjes op dat 18 procent van de oogst verloren ging. B. mocht de ganzen niet afschie ten en verjagen, dus diende hij een oogstschadeverzoek bij het Faunafonds in. Dat fonds keert schadegeld uit om onvoorzie ne en niet te bestrijden wild schade aan akkerbouwgewas sen te compenseren. B. kreeg een vergoeding van 16,5 cent per kilo verloren graan. Dat vond hij veel te weinig omdat in augustus 2007 de graanprijs intussen naar 22 cent de kilo was gestegen. Tot 2007 reken de het Faunafonds altijd met de gemiddelde graanprijs van de voorgaande vijfjaren. Vanaf 2007 schakelde het fonds over op een nieuwe schadebereke ningsmethode waarbij ook de prijs van de graantermijnhan- del werd verrekend. B. vindt die methode niet deugen. Tot en met 2006 schommelde de graanschadecompensatieprijs meestal rond de 11 cent per kilo. Maar in 2007 steeg de graanprijs wereldwijd door misoogsten elders. In 2008 tuimelde de graanprijs weer omdat iedere akkerbouwer zich dat jaar vanwege de hoge graanprijzen in 2Ó07 op de tarvvebouw wierp. In 2008 lag de oogstschadeprijs zelfs boven de marktprijs waardoor het in sommige gevallen lucratiever leek om een mislukte oogst te hebben dan een geslaagde. B. had in 2008 ook last van ganzenvraat maar klaagt niet over het oogstschadebedrag van 2008. Wel klaagt hij over het te lage oogstschadebedrag van 2007. 'Het gaat mij om het principe en niet direct om het geld. Het Faunafonds moet in het jaar dat de schade optreedt dichter bij de marktprijs zit ten en er niet te ver afzitten,' zei de akkerbouwer. Staatsraad O. Slump zei dat de Raad van State alleen maar bekijkt of de nieuwe oogstschadebere- kening van het Faunafonds redelijk is. 'We gaan niet op de stoel van het Faunafonds zitten en bepalen dat er mogelijk nog veel betere berekeningsinetho- den zijn,' zei staatsraad Slump. Mocht B. zijn zin krijgen dan hoopt hij ruim 100.000 euro meer oogstschadegeld te krij gen en het Faunafonds zal zijn oogstschadebeleid moeten her zien. Bootje zoekt een nieuw baasje. Bootje is een rood-witte kater van 2 jaar oud. Hij is heel erg lief, geen schootkat, maar hij komt wel graag bij je zitten. Bootje krijgt dieetvoer om te voorkomen dat hij last krijgt van blaasgruis. Hij wil graag een mandje bij iemand waar geen kleine kinderen in huis aanwezig zijn. Hoe Bootje tegen andere huisdieren aan kijkt is niet bekend. Miky is een wit-zwarte kater van 5 jaar oud. Miky is een heel lieve kroelkat, is ook lief voor kinderen en hij heeft geen enkel bezwaar tegen het gezel schap van andere huisdieren. Ook Miky krijgt dieetvoer ter voorkoming van blaasgruis. Dotje is een cyperse kater van 4 jaar Dit voormalige zwerver- tje is heel lief, vindt andere kat ten ook heel leuk, maar heeft absoluut niks op met honden. Dotje kan bij kinderen vanaf 12 jaar STICHTING Charlie is DIERENBELANG een zwart witte kater en met z'n HOEKSCHE 12 jaar al een beetje op leeftijd. Het is een WAARD erg lieve kat, komt ook graag op schoot en is gewend om binnenshuis te verblijven. Charlie houdt wel van een rustig thuis en wil graag een mandje bij iemand zonder kleine kinderen en zonder andere huisdieren. Bent u van plan een kat als huisgenoot te nemen, kom dan eens een kijkje nemen bij deze dieren, ze willen graag weer een gezellig thuis. Uiteraard wachten er in het dierenasiel, naast deze dieren, nog meer katten, honden en konijnen op een nieuw baasje. U vindt dierenasiel De Dierenstee aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, openingstijden maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, tel. 0186 655150, website www.dieren- stee.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7