Meditatie Wereldwinkel en Prins Maurits sluiten bijzondere overeenkomst Vervolg verhaal RAAD DAAD Pl^LITIE PvdA wil meer recreatie op Goeree-Overflakkee Beroepings- MET EN U WERK EIUVnDEtl-niELWS 0900-8844 CDA vraagt provincie om duidelijk ruimtelijk beleid DEN HAAG - De pro vincie Zuid-Holland moet bij het vaststellen van grenzen waarbinnen gemeenten mogen bou wen beter kijken naar het specifieke karakter van een gemeente. De CDA Statenfractie wil daarom dat GS het con- tourenbeleid verder uit werken. Hoe is het mogelijk? Damvereniging Dirksland Samenwerking goed voor leerlingen en producenten MIDDELHARNIS Stichting Wereldwinkel Goeree-Overflakkee en Christelijke scho lengemeenschap Prins Maurits in Middelhar- nis gaan een bijzonde re overeenkomst met elkaar aan. Op D'n Diek in Middelharnis gaan zij in gezamenlijkheid de Wereldwinkel run nen. Op 9 november 2009 ondertekenden zij hiervoor een conve nant. De weg der kleine mensen PAGINA 5 VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 Deze vraag- en anlwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek wenden gepubliceerd. HOMMELGEHEIMEN Deze zomer zag ik steeds hommels hij een spouw in de xueer en onze luvendelstruik bezoeken. Bijen en wespen lieten zich daar niet zien. Waarom wel hommels en geen andere honingliejhebhers Antwoord: Homiticls zijn gro ter cbin bijen en hebben een langere tong. U;iannee kun nen /ij de ncelar bereiken bij planten waar tlie erg diep in de bloemkelk ligt en onbereik baar is voor bijen en wespen. Verder zijn geur en kleur van de bloemen mede bepalenrl als de vliesvleugeligeii hun keuze maken welke planten zij wel ol niet zullen bezoeken. Lavendel en ook lode klaver zijn favoriet bij de hommels. Zij zoigen dus voor de bestuiving bij planten waar bijen en wespen het laten afweten. De honmiels nestelen in verlaten muizenholen, oude vogelnesten en soms in de spouw van een muur, en maken daarin van was een nap waarin de vrouwtjes het verzamelde stuifmeel deponeien en eie ren leggen. De larven worden met honing groot gebracht. Als die zich verpopt hebben, gaan ze als werksters cellen bij bouwen, voedsel verzamelen en volgende legsels verzoigen waaruit grotere hommels ont staan. Deze generaties wor den tweemaal zo groot als de honingbijen, nl. 2,") i.p.v 12 nmi. In een slethl honingjaar wordt de ingang bewaakt door vrouwelijke .schildwachten, die daar heen en weei blij ven vliegen omdat leden van andere volken vliesvleugeligen dan gvaag een hapje van de koninginnengelei mee-eten. Vooial darren die er honing willen stelen, worden door de werksters als nielsnullen beschouwd en gedood. Maar niet alle lionmiels ritlilen zelt een nest in. Er zijn 'koekoeks hommels' waarvan de vrouvv- tjes geen zgn. korfje in de ach terpoten hebben, dus zelf geen stuifmeel knimeii verzamelen, en daarom haar eieren in een bestaand nest van een andeie soort deponeren, zodat daar haar larven worden verzorgd. WAAMM EEN KOEKOEK? Een familielid had in 't Zwarte Woud een koekoeksklok gekocht. Ik vraag mij nu af waarom juist een koekoek de tijd moet aange ven. Er zijn toch zangvogels die veel fraaiere geluiden produce ren Antwoord: Om twee redenen is er voor de koekoek gekozen, len eerste houdt dit verband met het oude Duitse volksge loof dat die koekoek de toe komst kan voorspellen (zoveel malen als een koekoek in het bos roept, zo vele jaren zou de toehoorder nog leven...). In sommige streken noemde men hem de geluksbrenger 'li^n tweede was zijn tweetonige roep voor de klokkeninakers uit vroeger eeuwen gemakke lijk inechanisch na te booLsen. VLEESETENDE PLANTEN Mijn broer kweekt een vleeseten de plant. Kan die straks heus een vwger afbijten als je daar te dicht bij komt f Antwoord: Nee. Die plant lokt door een zoete nectar vliegen de insecten. Als die de bloem kelk of zgn. beker binnenko men, worden ze verdoofd of gevangen in de zich sluitende val. Er komt een sap tevoor schijn dat het kleine diertje verteert. Dat kleine plantje van uw broei kan heus geen men senvlees verhapstukken en uw vinger kunt u gauw genoeg terugtrekken! WAAR WATER Hoe verklaart u het dat een liter kokend water bij weging zwaar- zier bleek Ie zijn dan een liter koud water Antwoord: Water van 98 tot 100 C'. is zwaarder dan dat van veel lagere temperatuur omdat de lucht er uit verdampt is. DEN llAAt; - De Piovincie Zuid-Holland gaat in nauwe samenwerking met de bestiiui- ders van Goeiee- Overllakkkee zorgen voor meer recreatie en toerisme in deze regio. Dit heeft de Pvd.\ Statenfractie via een motie bij de begrotingsbe handeling in Provinciale Sta ten algedwongen. Eerst zal op kosten van de Provincie een recreatievisie worden opge steld. Bij voldoende draagvlak in de streek kan er een Pro vinciaal Integraal Ruimtelijk Project van gemaakt worden. Goeree-Overdakkee heeft recht op een gezonde sociaal maatschappelijke en econo mische toekomst. "Op dit moment heeft de regio te maken met vergrijzing en kiimp". aldus fractievoorzitter Ron Hillebrand. "En dat ter wijl Goeree-Overflakkee unie ke kansen biedt voor recreatie en toerisme." Diverse partijen op het eiland hebben zich ten doel gesteld om inkomsten uit recreatie en toerisme te ver groten. Om hier een slag te .slaan is een integrale aanpak vereist. De Provincie is bij uit stek in staat om daarvoor te zorgen. Het ontwikkelen van een recreatievisie voor Goeree- Overflakkee is hierbij een eer ste stap. PROTESTANTSE KERK /A' NEDERLAND Beroepen te Dongen en Rijen, ds. j.M. Hartel te Haamstede, die dit beroep heeft aangenrj- men; te Hilversum, ds. J.H.M.E. Broeyer-Bogers te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te Nijkerk (geref), ds. K.J. van der Sloot te Voorthuizen; te Rijsoord (geref), ds. G.H. Otfringa te Goor, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar De Bilt (herv. w'ijkg. Dorpskerk). kan didaat G.J. Codée te Amster dam; naar Enter (geref), kan didaat AP. Berensen te Dron- ten; naar 's-Gravendeel, ds. W. Geuze te Woubrugge. HERSTELD HERV KERK Bedankt voor Giessendam/ Neder-Hardinxveld-Sliedrecht ds. G.M. Buijs te Wijk bij Heus- den; voor Rijssen, ds. P den Ouden te Wouterswoude. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hengelo (Ov.), ds. E.J. van den Bos te Zaandam; te Neede, ds. T. Oosterhuis te Zwolle-Gentrum. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Ede, ds. W. Vis- scher te Amersfoort. Bedankt vO(jr Doetinchem, ds. D. de Wit te Rijssen-West; voor Moerkapelle, ds. A. T. Vergunst te Garterton (Nieuw-Zeeland); voor Nijkerk, ds. M. Karens te Werkendam; voor Utrecht, ds. P. van Ruitenburg te Ghilliwack (Gan.). Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Snelheidsovertreding OOSTFLAKKEE - Polidemen- sen van het district de Eilanden hebben maandag rond twee uur een man aangehouden voor een hoge snelheidsover treding. Agenten laserden een voertuig met een snelheid van 119km/li. Op de Lageweg in Den Bommel geldt een maxi mum snelheid van 80kni/h. De politieinensen hebben het voertuig staande gehouden aan de Tilsedijk. Na onderzoek bleek de bestuurder de Kroa tische nationaliteit te hebben en hier op vakantie te zijn. De agenten hebben de 25-jarige man daarom een boete van 280 euro gegeven, die hij direct moest betalen. Man aangehouden na ganzenjacht GOEDEREEDE - Politiepei- soneel van de Milieueenheid hield afgelopen week een man aan die verdacht wordt van het schieten op ganzen. Nadat de politie diverse meldingen kreeg over het wangedrag van de jager, stelden agenten een onderzoek in naar de 69-jari- ge inwoner van Goedereede. Hierbij werd hij op heterdaad betrapt terwijl hij op ganzen aan het schieten was op het terrein bij de Nieuwendijk. In Zuid Holland mogen mensen jagen op ganzen mits er pre ventieve middelen geplaatst zijn. Dit was in dit geval niet gebeurd. De verdachte heeft een bekeuring gekregen. Om de ruiintelijke verschei denheid in de provincie Zuid-Holland te behouden en te versterken werkt de provincie met zogenaamde contouren. Dit vanuit' de gedachte dat contrast tus sen verstedelijking en groen bepalend is voor de leef baarheid en beleving van de ruimte waarin wij wonen. De CDA Statenfractie constateert dat, alhoewel er veel vanuit contouren gedacht wordt, er nog nauwelijks contourbeleid bestaat. Een belangrijke omissie vindt de C:DA fractie dat er door de provincie bijvoorbeeld wel grenzen worden gesteld voor gemeenten, maar dat zij niet aangeeft wat er binnen die grenzen gerealiseei tl moet worden. Daarnaast is er spra ke van ongewenste abrupte overgangen van bebouwing naar groen, de zogenaamde "harde grenzen". Deze twee punten zouden meer aan dacht moeten krijgen bin nen het ruimtelijk beleid. C:DA woordvoerder Theo Edel: "We willen graag dat dorpen hun dorpse karak ter en steden hun stedelijk karakter behouden. Het karakter van de leefomge ving is een bepalende factor voor de leefbaarheid ervan. Om dit te kunnen bewerk stelligen zou de provincie een duidelijker contouren- beleid moeten ontwikkelen. Dit betekent wat ons betreft dat niet alleen wordt geke ken naar de vaststelling van contouren, maar dat ook zulke zaken als bebouwings dichtheid per gemeente, of bijvoorbeeld een minimum percentage binnenstedelijk groen en speelruimte in het beleid worden opgenomen. Meteen uitgewerkt beleid kan bovendien op meer plekken een meer geleidelijke over gang van bebouwing naar groen worden gerealiseerd. Het zou het college sieren als zij al voor de vaststelling van de Provinciale Structuurvisie 2Ü10 met een degelijk uitge werkt contourenbeleid kan komen." DIRKSIAND - Hieronder volgen de uitslagen van de wedstrijden die maandag zijn gespeeld bij de Damvereniging Dirksland: M. van 't Geloof- Joh. Wolfei-t3-0 A. Jelier-W. Stolk3-0 M. Poortvliet-J. Knöps1-1 Hoe is het mogelijk? Dat is de ^laag die als vanzelf opkomt in lit't hart van ieder mens, die door de laatste ontmaskering is heen gegaan en begint te ver- nioeden wat er binnen in hem IS. Wie ontdekt is aan zichzelf <:ii ziel wat er in het eigen hart Itelt, die komt tot de vraag: lioe is het mogelijk? Hij heeft 'jegrepen dat zelfs datgene Wat hij zijn geloof noemt nog vermengd is met ragfijn zelfbe- iiageii en lichtvaardig gering schatten van de zonde. Hij heelt gezien dat zelfs zijn gebed nog doortrokken is van uiterst subtiele hfjogmoed en opper vlakkigheid. En toen is hij bij hel lezen in de Bijbel komen te slaan \oor de volstrekte eis xan (^'i>d. In de Bijbel toch lezen we ilat (iod niet één stukje van mij wil, maar dat Hij mij helemaal wil. God eist dat ik met al mijn kracht, met heel mijn wezen mij aan Hem overgeef dat ik Hem vertrouw, op Hem hoop en Hem dien. Maar dat kan ik niet, dat is mij ten enen male onmogelijk! En als we eerlijk zijn dan moeten we ook zeg gen dat we dat vaak niet wil len. We willen een stukje voor onszelf houden, en niet alles aan God o\'erge\'en. Maar als we dat niet kunnen, dat niet willen, wie kan dan behouden worden? Deze vraag kan tot een beklemming worden, tot een nachtmerrie. Er zijn mensen geweest, en er zijn nog van zulke mensen, die hun hele leven voor deze vraag zijn blijven staan, die nooit onder de greep van deze vraag zijn iiiigekomen. lot op hun sterf bed hebben ze geworsteld met de/e verschrikkelijke onzeker heid: wie kan behouden wor den als hij zijn schuld ziet? .Als er dan gewezen werd op alles wat God toch ook in hun leven had gedaan en wat Hij in hun leven had gegeven, dan zeiden ze dal dit alles waardeloos was en niets betekende tegenover hun schuld. Maar hoe komt een mens dan ooit boven deze raag uit? Hoe kunnen we ooit deze vraag overwinnen, zonder dat we tekort doen aan de volstrektheid van de eis van God? Hoe is het mogelijk dat een mens, zoals ik ben, behou den wordt? Jezus Zeil wijst ons de weg als hij zegt: "bij God Multheus 19i'ers2'> zijn alle dingen mogelijk." De uilweg uit ons verloren bestaan kan er alleen zijn bij God Zelf. Wij kunnen onszelf op geen enkele manier redden. Wij kunnen vanuit onszelf ons leven niet veranderen. Ik kan mijn heen en weer geslingerde wil, ik kan mijn slappe, uitge holde kracht, ik kan mijn ver- vsartle, door elkaai' geslagen hart met al zijn ontstellende geheimen, alleen maar neer leggen voor mijn God. Ik kan alleen tot Hem zeggen: o God, redt mij, laat mij nooit los! En ik kan het met diepe bescha ming over al mijn zonden tot Hem zeggen, tot Hem stame len: Ciij weet alles. Gij weet dat ik U U)ch lielheb. Dirksland, ds. J. Willemsen Al langere tijd zocht de Wereld winkel een nieuwe locatie. De winkel aan het Spuiplein is een oud pand dat Hink wat onder houd vergt. Omdat de win kel volledig door vrijwilligers wordt gerund, komt ook het onderhoud op hen aan. Tot nu toe heeft de winkel hier altijd een oplossing voor gevonden, maar dit wordt steeds lastiger. Bovendien komen er nu alleen klanten in de winkel die er gericht gaan winkelen. Veel mensen weten niet dat er een Wereldwinkel is omdat het gelegen is achter D'n fDiek. Christelijke scholengemeen schap Prins Maurits heelt diverse afdelingen, waaronder het Pro; het Praktijkonder wijs. Op deze afdeling krijgen jongeren les die vooral gebaat zijn bij leren in de praktijk. CSG Prins Maurits zocht voor deze leerlingen een manier om hen echt in de praktijk te laten leren. Een echte winkel, met echte producten en echte klan ten. Omdat het aansluit bij het gedachtegoed van de school om iets voor de maatschappij te betekenen, zocht zij con tact met de Stichting Wereld winkel Goeree-Overflakkee. En dit contact resulteerde in een mooie samenwerkings vorm. i'SC Prins Maurits en de Wereldwinkel huren samen een pand in het L^iek- meestei plan aan het Zandpad te Middelharnis. Het pand is op dit moment in aanbouw en is gelegen tegenover de HEM.A. Zowel de Wereldwin kel als een instructieruimte voor de leerlingen zijn in het pand gepland. Deze leerlingen leren onder begeleiding van een speciaal hiervoor aange stelde 'winkeldoccnt' wal het is om een winkel te runnen, zowel op het gebied van ver koop als het voorraadbeheer en de administratie. Prak tijkonderwijs op locatie dus. Van maandag tot en met donderdag runnen de leer lingen de Wereldwinkel; op vrijdag en zaterdag zijn het de vrijwilligers die de winkel runnen. De openingstijden van de Wereldwinkel worden dus aanzienlijk uitgebreid. Op 9 november 2009 onder tekenden de partijen zoals gezegd hel convenant waarin de afspraken staan voor de toe- konisl. Na een voorbereiding van meer dan een jaar wer den, onder het genot van een diner in de school, de beno digde handtekeningen gezet. De planning is dat hel pand in mei 2010 opgeleverd wordt. 0|) .website hltp://www.goe- reeovcrllakkee. wereld winkels, nl houdt de Wereldwinkel u graag op de hoogte van de vor deringen. Zij hebben echter geen beheerder van de web site. Voelt u zich, of voel jij je geroepen om ook vrijwilliger bij de Wereldwinkel te worden en hen een handje te helpen mei de website? Stuur dan een e-mail naar wwgoverf@ hetnet.nl. Ook op de website van CS(; Prins Maurits vindt u binnenkort meer informa tie over dit project. Zie www. csgpm.nl. 58- P.A. lie Rover Dat de betrekkingen van onderwijzer, koster en voorzanger door één per soon moesten worden waargenomen. Nu was men opeens bang, dat er een Roomse onderwijzer zou komen, want er moest een vergelijkend exa men gehouden worden. De schoolop ziener weigerde aan het verzoek van het kerkbestuur te voldoen. Toen zond dit bestuur een adres aan de Koning. Het gevolg hiervan was, dat er geen vergelijkend examen gehouden werd. De schoolopziener benoemde een waarnemend onder wijzer. Deze was lid van de Hervorm de Kerk en hem werd het koster- en voorlezerschap opgedragen. Nu leek het dus of alles op de oude voet door zou gaan, maar... die onderwijzer was slechts voor tijdelijk. Toen hij een poos gewerkt had, vroe gen de burgemeester en het kerk bestuur eerst aan de minister van onderwijs en daarna aan de Koning of de onderwijzer zonder vergelij kend examen voorgoed mocht wor den benoemd- Op beide verzoeken werd afwijzend beschikt. Nu was Leiden in last, Gartjan. Nu zou er toch een vergelijkend examen plaats hebben, met de kans dat er een Roomse onderwijzer werd benoemd. Nu zou men de wrange vruchten plukken van het onrecht, dat men mij had aangedaan. En nu waren de Hervormden van Middelkerk opeens klaar wakker. Nii zagen ze het gevaar, waarin ze, door hun eigen h(Hiding verkeerden. En nu, wonderlijk is dat, mijn jongen, nu gingen ze vechten als leeuwen voor het behoud van het Protestantse karakter van hun school. Stel je voor, dat de geuzenkinderen van Middel- kerk bijwoners werden, zoals vroeger de Roomsen waren geweest. Wat ze nu gingen doen, is nog nooit voor gekomen in de schoolgeschiedenis en zal misschien nooit meer voorko men ook. Het kerkbestuur stelde de minister een ultimatum. Het verzocht hem te willen zorgen, dat de vacante betrekking vervuld werd; indien aan dit verzoek niet werd voldaan binnen een maand, dan zou men de weg van rechten inslaan. Dat was dus een soort oorlogsverkla ring. Van het kerkbestuur van Mid delkerk aan de Staat der Nederlan den. Zie je, Gartjan, dat ze nu opeens klaar wakker waren? Ze hadden mij in de steek gelaten, dus mede wegge werkt om mijn gebed en het vertelfen der Bijbelse geschiedenissen naar de eis van Gods Woord. En nu stelden ze zelfs een ultimatum om het ver loren terrein te herwinnen. Het kan vreemd gaan in de wereld, mijn jon gen. En het zou nog vreemder wor den. Z\ kwam geen antwoortl van de minister binnen de gestelde tijd. Toen \roeg het kerkbestuur machtiging om wegens het niet vervullen van de bestaande vacature van de verplicht \erenigde posten van schoolonder- wijzer, koster en voorzanger, tegen de Staat der Nederlanden te procede ren. Ze durfden, hé. Maar de mach- figing werd geweigerd. Foen zond het kerkbestuur een adres ,ian de Tweede Kamer en aan de Eer ste Kamer. ()ok dit was ruchteloos. De toestand werd kritiek voor de Her vormden van Middelkerk. Want... in deze tijd verscheen er in de 'Bijdra gen', het onderwijsblad, een nieuwe iiproeping van sollicitanten naar de (inderwijzersbetrekking. En weer /onder de gewenste toevoeging van koster en voorzanger. Nu moest er een vergelijkend examen gehouden worden. Het Roomse spook grijnsde. Het beeld is niet zuiver, Gartjan, want het was geen spook. Het kon nare «erkelijkheid worden. Het werd wer kelijkheid, luister maar. Het eigelijkend examen werd gehou den en de schoolopziener maakte en drietal op. Er was geen Roomse bij, gelukkig. Men was verheugd in Mid delkerk. Rome was verslagen. Men herademde. Toen... als een donderslag midden in de winter kwam het... het bericht, dat de minister, buiten hët drietal, dat opgemaakt was, om... een Roomse onderwijzer had benoemd! Nu zaten de Protestanten van Mid delkerk in zak en as. De vreugde was veranderd in droetlieid. Hoe was het mogelijk! Alle strijd om het behoud van het Protestantse karakter der school was vergeefs geweest. Het was onze minister Thorbecke, de grote tegenstander van onze Groen van Prinsterer, die dit gedaan had. Wat moest men nu doen? Men wist dat de school nu zou verroomsen. Men wist, dat de geuzenkinderen nu bijwoners zouden worden. Velen voelden dit als de tuchtiging van (iod. De kerk had de Bijbel en hel gebed in Jezus' Naam versmaad en tie strij der daarvoor geheel alleen laten staan, erger nog, hem aangeraden de Roomsen htm zin maar te geven en nu, nu had zij, wat zij wenste. Nee, Gartjan, ik zeg dit niet met bitterheid in mijn gemoed en nog minder met leedvermaak. Zij waren gewaarschuwd, de Her\orniden. Ik had ze gezegd, dat als ze mij los lie ten, het wel eens kon gebeuren dat zij een Roomse onderwijzer zouden krij gen. Ze hadden meewarig het hoofd geschud om die dwaasheid. Nu was die dwaasheid werkelijkheid gewor den. Maar nu ook gingen de Hervormden van Middelkerk over tol een prach tige daad. Dezelfde dominee, die Ciod en Zijn Woord op de school in de steek gela ten had, vroeg nu met twintig ande ren autorisatie, zoals dat met een deftig woord heet, tol oprichting van een Christelijke school. De autorisatie werd toegestaan door het gemeen tebestuur en kort daarop door de Provinciale Staten (dezelfde, die mij schorsten, omdat ik de school Chris telijk wilde hebben) goedgekeurd. In de kerk werd een vergadering belegd van belangstellenden in een Christelijke school, op welke vergade ring besloten werd de school te stich ten. Er werd geld bijeengebracht. Men verzamelde vijf en vijftig honderd gulden. De minister had verlof om de onderwijzer, die mij was opgevolgd, voor goed te benoemen. Hij kreeg een salaris van tweehonderd negen tig gulden, boven hetgeen hij als kos ter, voorzanger en met andere werk zaamheden verdiende. Hoe groot is (iods genade, Gartjan. (wordt veroolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5