Sluitende begroting voor Middelharnis Eerste presentatie en informatiemarkt voor en door vrijwilligers Veel belangstelling voor wensenwand VGB tijdens Vision beurs ilandennifiijv,'! öat klikt Drie jubilarissen Soli Deo Gloria bij EHAtiDEn-niEuwa Slagvaardig en ondernemend verdergaan Statements Afkeuren Stemmingen Het digitale platformVan Goeree-Overflakkee 'Waar is de tijd gebleven..f' Willie Maliepaard Cor van Damme Mien Diepenhorst PAGINA 4 VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 MIDDELHARNIS - De begroting 2010, met vereende krachten sluitend gemaakt, ademt volgens de meeste par tijen de gekozen variant van slagvaardig en ondernemend uit. Als alles volgens plan verloopt zal Middelharnis in het volgend jaar 48,8 miljoen euro uitgeven. Verreweg het grootste deel - 48,2 miljoen - is gereserveerd voor vaste uitgaven en langlopende verplichtingen. Zeshonderdui- zend euro is nog vrij voor nieuwe investeringen. Het meerjarenperspectief 2011-2013 is minder rooskleurig. Het tekort loopt op naar ruim 1,5 miljoen euro in 2013. Alle fracties toonden hun waardering voor de verbeterin gen die in het huidige begrotingsdocument zijn doorge voerd. Begrippen als doelstelling, activiteit en indicator zijn in elk programma toegepast. Via de indicatoren wor den doelstellingen meetbaar. Ook zijn de resultaten van de enquête 'Waar staatje gemeente', die in 2009 is gehou den, in de begroting verwerkt. Met uitzondering van de fractie ABB ging de raad akkoord met de begroting. Door Jaap Ruizeveld In een door burgemeester Zeveiiljei'gen strak geleide ver gadering bleef het tijdschema goed overeinfl. Dit ondanks twee schoisingen voor nader beraad en de behandeling en stennning over moties en amendementen. De politieke partijen gaven elk in een vijf minutencychis een statement af en )irobeerden elkaar te beïnvloeden om voorgestelde wijzigingen of aanpassingen over te nemen. Opvallend was de gematigde sfeer tijdens deze begrotingsmarathon. Waren er iii 2008 felle debat ten en schermutselingen tus- .sen coalitie en oppositie, daar was nu geen sprake van. Het college heelt om de begro ting in evenwicht te brengen bezuinigingen op bestaand beleid floorgevoerd. Hieraan lagen analyses ten grondslag die tot bijstelling leidden maar niet het bereiken van de doel stelling hebben aangetast. De voornaamste bijstelling vond plaats bij de indexering van de materiële kosten van produc ten en diensten. Uitgegaan werd van 1,75 procent. Dat is bijgesteld tot 0,5 procent, het niveau van de prijsontwikke ling. Van Dam {SC;P) gaf de begro ting de titel mee; C'.een zorgen voor de dag van morgen. Mid delharnis gaat gewoon door met uitgeven. We honden, kij kend naar de verkiezingen, de belastingsdruk netjes aan de lage kant en in 2011 kan een ieder met een schone lei ver der. "Wij kunnen die insteek niet volgen", zei Van Dam. "Wij willen ook verantwoorde lijkheid dragen voor de nabije toekomst en zien dan grote financiële zorgen". Mevrouw Vermeulen (PvdA) stipte, evenals de SCiP, de zwa re financiële lasten en risico's aan bij realisatie van een nieu we groene school/technische school en RCJO en uitbreiding van De Staver. Het gaat daar bij om posten op de begrotin.g 2011. Een en ander knelt te meer omdat het onduidelijk is wat de ontwikkelingen zijn van het Gemeentefonds. De PvdA is trots dat Middelharnis de laagste lokale lasten heeft van de eilandgemeenten. Zorgen had mevrouw Vermeulen dat er gelden blijven liggen bij de post artnoedebestrijding. Ze drong aan op meer informatie over de mogelijkheden. Vreugde (VDB78) wil snelle beslissingen voor vitale ele menten in de gemeente. Hier bij rekening houdend met het provinciaal toezicht vanaf medio 2010 als gevolg van de Arhiprocedure. De fractie pleit voor steun bij faciliteiten als een hotelvestiging mogelijk is, vraagt aandacht voor exploila- tiezorgen van dorpshuizen en bij de nieuwe raad voor adop tie van kleine kernen. De fractieleider van ABB, Kaf fert, gaf een overzicht van de consequente lijn die zijn par tij volgt bij het aflceuren van begrotingen, omdat er dek kingstekorten zijn en/of trans acties waarbij de uitgaven niet betaald zijn uit de inkomsten en er een greep uit de reserves wordt gedaan. "De inflatie ligt in 2010 rond 1,25 procent stelt het college, niettemin wordt de OZB-belasting verhoogd naar 2,75 procent. Reden voor afkeuring", aldus Haffert. Dat geldt ook voor de meerjaren- begroting met een oplopend tekort tot opgeteld 2,8 miljoen. Hij ken.schetste het financieel beleid als potverteren. De Christenunie kan ook niet uit de voeten met een verre van sluitende meerjarenbegro- ting. "Er wordt over het graf van de coalitie heen gescho ven. Schuldenlasten nemen extreem toe", aldus De Rover. Voor de naderende herinde ling waarschuwde hij dat er geen energie moet opgaan in allerlei organisatorische zaken. "Formuleer een duidelijke strategie. Interactief besturen blijft een uitdaging. De ambi ties op dit vlak zijn door het college niet waargemaakt". Van Papeveld (CDA) doet niet aan doemdenken. "Wordt de algemene uitkering naar bene den bijgesteld dan zullen wij meedenken over de gevolgen, rekening houdend met de oorsprong en bedoeling van de algemene uitkering. Terug houdendheid op eigen belas tinggebied is gewenst". Het CDA is blij met de scheiding van plastics. De fractie hecht aan goede samenwerking ook voordat er één gemeente is gevormd. Ondersteuning was er, ook vanuit andere partijen, voor de initiatiefnemers \'oor d'n Speultuun. VVD-er Osinga tenslotte volgt de lijn van besturen op hoofd lijnen. Hij constateerde dyna miek in de gepresenteerde begroting. Jammer vond de VVD het dat de fusie op het eiland pas in 2013 plaatsvindt. "Dit betekent dat zaken het zij onnodig worden geremd of onnodig worden dubbel gedaan". Osinga pleitte voor het ter hand nemen van de structuurvisie Middelharnis- noord. Een waslijst aan moties en amendementen passeerde de revue. Zo verdween de motie van VDB78 van tafel waarin gevraagd werd om een oplos- sing te vinden voor de proble men van de binnensportver enigingen in De Staver. Het college is namelijk al in overleg getreden. Verworpen werd de motie van ABB waarin het college gevraagd werd nog dit jaar met voorstellen te komen om de begroting in meerjaren perspectief .sluitend te laten zijn (alleen steun van SGP en CU). Wethouder Kleingeld gaf aan dat op dit moment door onzekerheid van o.a. uitkerin gen uit het Gemeentefonds beleidswijziging niet voor de hand ligt. Na de verkiezingen in 2010 kan een nieuwe raad zich op beleidsbesluiten voor de jaren 2011-2013 richten. Met slechts 7 stemmen voor (steun S(;P en CU) haalde ook de ABB-motie het niet om het college te vragen in december met voorstellen te komen voor het ongedaan maken van de extra verhoging OZB-belas ting. Een SGP-amendement over het aanbestedingsbeleid sneu velde met alleen de steun van ABB, en een lid van CU en CDA. In de toelichting wordt gewezen op aspecten zoals het vragen van meerdere offertes en betrokkenheid van locale leveranciers bij het aanbeste den. De procedure is al in 2006 gepresenteerd. De (Christenunie kreeg alleen steun van ABB bij haar amen dement om de voorgenomen OZB-verhoging van 2,75 pro cent te reduceren tot 0,5 pro cent. De Rover had een dek kingslijstje bijgevoegd, maai college en raadsmeerderheid vinden de OZB-voorstellen verdedigbaar. Een VVD-amendement haal de het vooralsnog wel om een budget waterproject Rubens plein in te wisselen voor regi onaal jongerenwerk, speciaal voor de jeugd in Nieuwe-lbn- ge en Stad aan 't Haringvliet. Wethouder Van den Berg zal bezien of deze post van 16.000 euro eventueel ingezet kan worden bij al bestaande acti viteiten. S(;P en ABB stemden tegen. Het SGP-amendement waarin gevraagd wordt om uiterst voorzichtig, stap voor stap, om te gaan met het project Edu- delta, kreeg support. Realisatie (haalbaarheid van fiet project dat zwaar drukt op de begro ting) wordt moeilijk. Meerderheidssteun was er voor het amendement van dezelfde fractie om uitgaven die gedekt worden ten laste van algemene reserve en de uitgaven voor De Staver, Edu- delta en RGO die zijn opge nomen in de begroting 2011- 2013 pas beschikbaar te stellen nadat de kadernota 2011 in april/ mei 2010 aan de raad is gepresenteerd. ChristenU nie stelde voor om een formatie stop te hanteren, gelet op de gestarte Arhiprocedure, de naderende samenvoeging en het ontstaan van boventallige posities. Er was onvoldoende steun. Ondanks dat De Rover aangaf dat het geen personele stop betrof maar een formatie invulling. Alleen SGP en ABB schaarden zich mede achter dit amendement. De CDA-motie dat kosten besparing als gevolg van het invoeren van scheiding van plastic afval aan bewoners ten goede moet komen, werd overgenomen. "Eigenlijk over bodig", zei de wethouder, "dat gebeurt immers al". Aangehouden werd tenslotte de CU-motie over de proble matiek inzake alcofiolgebruik. Een strategische beleidsnotitie is wellicht wenselijk, maar eerst wordt informatie ingewonnen over het project Het Cieheim van Goeree-Overflakkee, -.•■figi^i^i. OUDE TONGE - Afgelopen vrijdagmiddag organiseer den de Stichting Welzijns werk Oostflakkee (SWO), Vrijwilligerssteunpunt 't Punt en de gemeente Oost flakkee voor de eerste maal een presentatie en informa tiemarkt omtrent het eilan- delijke vrijwilligerswerk. Doel was om organisaties en vrijwilligers in spé nader tot elkaar te brengen. Voor deze middag waren zowel inwo- nfers van 62 tot 65 jaar uit genodigd, als ook scholieren tussen de 14 en 18 jaar. Deze laatste groep kon zodoende eens kijken, wat er voor hen te doen is op het gebied van de maatschappelijke stage, die verplicht is in het voort gezet onderwijs. Door Mirjam Terhoeve Een groot deel van het gemeentehuis was omgetoverd tot informatiemarkt. In diverse stands was allerlei informatie te verkrijgen over het vrijwil ligerswerk van zo'n 14 organi saties. Elke organisatie hoopte natuurlijk tijdens deze bijeen komst zoveel mogelijk nieuwe vrijwilligers te werven. Petra 't Hoen, wethouder Wel zijn en Sociale zaken van de gemeente Oostflakkee, opende de middag en vertelde blij te zijn met het initiatief. "Helaas is de verhouding tussen oud en jong wat scheef", zei ze. "Dat is een beetje jammer, want we wilden zo graag deze twee groepen tot elkaar brengen. De scholen op het eiland waren bereid de leerlingen vrijaf te geven om hier naar toe te komen. Immers, de uren van de verplichte maatschappelijke stage voor scholieren nemen steeds meer toe, maar het aan bod van stageplaatsen is nog beperkt. Op deze informatie markt is juist te zien dat er nog heel veel te doen is en dat er voor iedereen vast wat bij zit. De stage is ver]jlichl, maar laat het dan toch leuk zijn om wat voor een ander te doen door iets te kiezen wat aanspreekt. Keuze genoeg zou ik zeggen". "/\an de andere kant zijn hier de 60-ers", vervolgde de wet houder. "Zij staan veelal aan het eind van hun arbeidscar- rière of zijn minder gaan wer ken en hebben daarom meer tijd voor andere diiigen. Juist deze mensen hebben ervaring en kennis, die de organisaties goed ktinnen gebruiken. Ze zijn niet oud, maar hebben juist een leeftijd waarop ze het leuk vinden om weer nieuwe contacten te leggen en wat terug te doen voor de maat schappij. Op Goeree-Overflak kee wordt jaarlijks 60.000 uur aan vrijwilligerswerk gedaan. Uren die onbetaalbaar zouden zijn, maar die wel essentieel zijn voor de leefbaarheid in de dorpen. Niet alle werk kan immers betaald worden. Nog te vaak is het zo dat het veelal dezelfde mensen zijn waarop een beroep wordt gedaan. Tijdens deze middag hopen wij dat te doorbreken en veel nieuwe mensen te werven De heer Rein Groen, deskun dige op het gebied van vrij willigerswerk, beaamde de woorden van de wethouder. "Mensen van rond de 60 heb ben in principe nog zo'n 10 tot 15 jaar voor de boeg, waarin ze wat voor de maatschappij kun nen doen. Ze hebben voldoen de kennis en levenservaring. Aan de andere kant wil men ook vrijheid, want men is nu eindelijk verlost van verplichte werktijden. Ik geef dan ook altijd als tip mee dat men zich niet ergens aan vast moet pin nen, en dat organisaties aan de andere kant ook flexibel moe ten zijn. Het maken van goede afspraken maken is dan ook van essentieel belang. Aan de vrijwilligers geef ik mee: Denk aan het afspreken van een proefperiode, maar ook aan het volgen van een cursus of bijscholing, indien nodig. Pro beer niet alles tegelijk te doen en durf ook 'Nee' te zeggen. Aan de organisaties wil ik mee geven dat ze hun vrijwilligers koesteren door hen bijvoor beeld eens een gezellige avond aan te bieden, en vergeet niet de 'onkosten te vergoeden. Men hoeft er niet rijk van te worden, maar ook niet arm. Vrijwilligers zijn belangrijk voor de maatschappij, maar zelf krijgen ze er ook veel voor terug. Op deze manier werken ze immers aan hun sociale con tacten en bouwen ze vrienden en kennissen op. Daar kan men zelf op latere leeftijd ook weer profijt van hebben". Na al deze woorden konden de bezoekers zich laten infor meren bij de stands of presen taties bijwonen van verschillen de organisaties. Deze laatsten hoopten op een groot aantal nieuwe mensen. "Nu vissen we vaak allemaal in dezelfde vijver, als het om vrijwilligers gaat", vertelden enkele dames. "Iedereen vindt de eigen organisatie de belangrijkste. Echter, als er genoeg mensen zijn en iedereen kiest voor de doelgroep die hem of haar het Foto: Wim van Vossen Fotografie meeste aanspreekt, kunnen we allemaal tevreden zijn". Anne Verhey, directeur van de SWO, kijkt redelijk tevreden terug op de middag. "Aan de ene kant waren er de organi saties, die zich erg goed pre senteerden waardoor de infor matiemarkt aantrekkelijk was", laat ze weten. "Aan de andere kant was het jammer dat de opkomst gering was. We had den graag nog wat meer oude ren gezien, maar vooral meer jongeren. Al met al waren de meeste bezoekers en organisa ties tevreden. Heel wat organi saties gaven aan contact te heb ben gelegd met nieuwe vrijwil ligers". Wie de middag gemist heeft, maar toch graag meer infor matie wil over de mogelijkhe den op het gebied van vrijwil ligerswerk kan zich wenden tot vrijwilligerssteunpunt "t Punt' Bernhardstraat 27, Oude Ton- ge telefoon: 0187-640420 of kijken op www.tpunt.nl OUDDORP - Naast de commerciële bedrijven waren er ook niet-cojxi- merciële organisaties op de Vision beurs vertegen woordigd. De politieke partij Verenigd Gemeentebelang uit Goede- reede (VGB) was hier een voorbeeld van. Direct na de ingang van Dorpstienden had zij een stand opgezet waarbij een wensenmuur was opgericht. Daarop konden de beursbezoekers hun wen sen omtrent het gemeente beleid kenbaar maken. "Het is heel goed bevallen", aldus Peter Grinwis van het VGB. "Er zijn heel goede contacten geweest en veel mensen uit de gemeente en een enkele van daarbuiten, hebben hun wens opgeplakt". Hoewel het een wensenwand betrof en geen Klaagmuur, werden er wel wat klachten kenbaar gemaakt. Bijvoorbeeld over de overlast van paardenpoep op straten en wegen. Maar er waren ook suggesties, zoals van ouderen die graag een starterwoning zouden krijgen, en van hen die graag meer levensloopbesten- dige woningen in de huursec tor gebouwd zagen worden. Het zal echter geen verbazing wekken dat het afwijzen van de gemeentelijke herindeling een wens is die vele malen op de wand voorkwam. "Alle wensen worden gerubriceerd en bewaard, en als partij gaan we er iets mee doen. Dit heb ben we ook met de wen,sen in Stellendam gedaan, waar we al eerder een dergelijke wen senwand hebben opgezet", aldus een tevreden secretaris van het VGB. Folu: RulmrdUoy DEN BOMMEL - Christe lijk Gemengde Zangvereni ging Soli Deo Gloria uit Stad aan 't Haringvliet huldigde op 3 november drie jubila rissen. Mien Diepenhorst, Cor van Damme en Willie Maliepaard werden in de Hoezemoos te Den Bom mel in het zonnetje gezet. Foto: Wim van Vossen Fotografie) Jaarlijks gaan de leden van Soli Deo Gloria uit eten en dan wordt de kans waargenomen om jubilarissen te huldigen. De huldiging vond in een onge dwongen sfeer plaats door voorzitter Dingeman Huizer. "We noemen elkaar altijd bij de voornaam dus dat doen we nu ook, dan voelen we ons het meeste thuis!" Willie Maliepaard (63) zingt vijfentwintig jaar alt bij het koor. Op verzoek van secreta ris Tini Aiensman kwam zij in 1984 bij het koor. "Het was erg gezellig, het beviel me gelijk dus ben ik gebleven, en als ik gezond blijf hoop ik nog 25 jaar te zingen!", verzekert Wil lie: Willie zit in de koflieploeg, die tijdens de repetities in de pauze voor koffie zorgt. Met zijn 88 jaar is Cor van Damme in leeftijd de oudste jubilaris. Hij is vijftig jaar lid van Soli Deo Gloria. Naast zijn werk als postbode, besteedde hij al zijn vrije tijd aan de zang vereniging. Hij is altijd een fanatieke baszanger geweest en in zijn gloriejaren werden vele prijzen behaald. "Waar is de tijd gebleven", laat C:or zich ontvallen. "Ik zing nu eenmaal graag! Ik zing ook omdat ik het zingen als een soort opdracht van God zie en draag het zin gen op aan alles wat ademt!" Cor is binnen Soli Deo Clloria ook verschillende periodes voorzitter geweest en acht jaar bestuurslid bij de Koninklijke Christelijke Zangbond afdeling Rotterdam. Jubilaris IVIien Diepenhorst (74) is van de drie jubilarissen het langste lid. Met zestig lid maatschapsjaren spant ze de kroon. Mien komt oorspron kelijk uit Zeeland. Met 15 jaar kwam ze op Goeree-Overflak kee wonen en werd ze samen met haar twee zussen lid van Soli Deo (iloria. Ze werd toen, 15 jaar oud, het jongste sopraanlid. Haar zussen zin gen inmiddels- niet meer bij het koor. Mien vertelt enthou siast over de periode waarin de zangvereniging deelnam aan concoursen. "We waren goed en behaalden vaak de eerste prijs!" Ze bekleedde acht jaar lang de bestuursfunctie van secretaris. Soli Deo Gloria is volgens Mien een fijn koor. "Echt bij ons is het fantastisch, we lachen wat af!" Zangvereniging Soli Deo Cilo- ria werd opgericht in 1923 en staat onder leiding van diri gent C.orné de Geus. Op het repertoire staan voornamelijk geestelijke liederen. Momen teel telt de zangvereniging 38 leden. Elke dinsdagavond oefent het koor in 't Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet. Het koor is naarstig op zoek naar nieuwe leden. Heeft u inte resse, dan kunt u zich opgeven bij Tini Arensman, tel. 0187 611544. •'I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4