Ethiek H^^ komt de dominee aan zijn tekst f Uilen en andere verschijnselen in Roemeense kerken Kerk diensten Graffitispuiters aangehouden Dirksland scoort met digitale mogelijkheid Het weer van volgende week... Temperatuur richti 15 graden EIIAtlDBn-niEUWS EIIAIIDetl-rilElJWS Vrije tekstkeus Hulpmiddelen Ingezonden: verslag koorreis Roemenië (2) Koorreis zou geen koorreis heten als er niet gezongen werd. En gezongen, dat hebben we! In vijf dagen tijd hebben we acht con certen gegeven, in acht verschillende dorpjes. De ene keer zongen we enkele liederen in een kerkdienst, de andere keer was de leiding geheel aan onszelf en werd dan ook het hele repertoire ten gehore gebracht. £en paar korte impressies van enkele concerten, met enkele humoristische momenten. Zondag 15 november 2009 V PAGINA 2 VRIJDAG 13 NOVEMBER 2009 Een vraag Dat is een vraag die een meelevend kerkganger zich wel eens zal stellen. Voor zover de dominee in het kerk blad niet van tevoren mee deelt over welk bijbelgedeelte hij - bijvoorbeeld in een serie - zal preken, blijft het voor de gemeente een verrassing wat zondagmorgen de tekst zal zijn. In tal van gemeenten is het goed gebruik - bijna zou ik zeggen voorschrift - om eens per zondag uit de catechismus te preken. Dat wil dus zeggen: om of een hele zondag of één vraag uit een bepaalde zondag te behandelen. Ik ken predikanten die het prettig vinden eens per zon dag uit de catechismus te pre ken. Daar zijn verschillende redenen voor. Ik zal ze niet alle noemen. Een belangrijke reden om regelmatig een catechismus zondag te moeten bepreken ligt hierin, dat de predikant niet naar een tekst hoeft te zoeken. Hij weet welke zondag aan de beurt is om behandeld te worden. Hij zal zich verdie pen in de zondag (of een deel ervan) die aan de beurt is. Dat voorkomt dat de dominee moet zoeken naar een tekst - althans voor een van de twee diensten per zondag. Nu ik hierover schrijf kan ik niet nalaten mijn verwon dering er over uit te spreken dat er - naar ik hoor - pre dikanten zijn die zich soms beperken tot de behandeling van een vraag. De volgende week komt dan het antwoord aan de orde. Ik heb nooit een catechismuspreek gehoord of gelezen die alleen over een vraag ging. Het wil mij voor komen dat de behandeling van de vraag alleen, tegen de bedoeling van de catechismus ingaat. De vraag is immers "slechts" de inleiding tot het antwoord. Daarom heb ik mijn studenten altijd afgeraden om een catechismuspreek te hou den alleen over de vraag van een bepaalde zondag. Nu de andere dienst, waar in wat we noemen de vrije stof aan de orde is. Hoe komt de dominee voor die diensten aan zijn tekst? Ik ken kerkgangers die graag tijdig hun plaats in de kerk innemen, om op het psalmbord of op de gedrukte liturgie te zien welk thema vanuit welke tekst aan de orde is. Juist vanuit die hartelijke belangstelling zal bij zulke kerkgangers de vraag wel eens opkomen: Hoe komt de domi nee aan zijn tekst? Daarvoor zijn wel midde len. Ik denk aan de bij Boe- kencentrum verschijnende 'Postilles'. Voor 2008-2009 is de zestigste jaargang versche nen. Een dominee kan aan de hand daarvan zijn tekst kie zen. Er zijn ook andere lees- roosters die predikanten bij teksten bepalen. Zelf heb ik wat moeite met het zondag op zondag een tekst bepreken die in zo'n Pos tille of in welk verband ook aangereikt wordt. Ik raad pleeg de Postilles wel, als ze een schets bieden over de tekst die ik gekozen heb, maar ik laat mij de tekst niet door de Postilles - week op week - aan reiken. Dat is eigenlijk zoveel als: voorschrijven. Verschillende situatie Voor ik nu verderga wijs ik op het onderscheid dat er bestaat tussen predikanten die in hun eigen gemeente voorgaan en predikanten die geen eigen gemeente hebben. U kunt zeggen: rondreizende predikanten. ledere dominee zal rekening houden met het kerkelijk jaar Dat wil zeggen: met de Advents tijd, de Kerstdagen, Oud- en Nieuwjaar, zeven lijdensweken, althans volgens oud gebruik. Er zijn ook predikanten die van zes lijdenszondagen uitgaan. Daarna voorbereiding op Pasen en Pinksteren. Het is een oud gebruik om op de zondag na Pinksteren over de Drie-eenheid te pre ken, dat is de zogenaamde Zondag Trinitatis, de zondag van de Drie-eenheid. Maar daarna - en die periode beslaat toch ongeveer een halfjaar - kan men kiezen uit het Oude en Nieuwe Testament. Wat bepaalt dan de keus? Het is niet ongebruike lijk dat de eigen predikant juist in die periode voor een serie kiest. Dat wil zeggen: een aantal aaneensluitende hoofdstukken, waarin het leven van een aartsvader, van koning David, of van een van de profeten behandeld wordt. Dikwijls komt men dan ver rassende samenhangen op het spoor. Of krijgt men - eerst de dominee zelf en door hem ook de gemeente - een goed gezicht op de betekenis van zo'n figuur en op de betekenis van zijn optreden voor toen en nu! Maar dan blijven er nóg tal van zondagen over waarvooi een tekst gekozen moet wor den. Wat ik nu ga schrijven is heel persoonlijk. Het zal niet temin ook de ervaring van tal van predikanten zijn. Een dominee moet de tekst van Boven krijgen Je moet de tekst van Boven krijgen. Dat wil zeggen: bid dend met de Bijbel bezig zijnde moet je op een tekst opmerk zaam gemaakt worden. U kunt ook zeggen: Bij een tekst stil gehouden worden. Hoe gaat dat dan? Daarop kan ik alleen maar antwoor den: Dat is het werk van de Heilige Geest. Hij bepaalt je als predikant bij een tekst die zondag bepreekt moet wor den. Het is mij meermalen over- W. H. \^LEMA komen dat ik als gastpredikant in een gemeente zei: Ik heb de overtuiging dat ik vanmorgen over deze tekst moet preken - zonder dat ik contact had gehad met een gemeentelid of ouderling. En dan hoorde ik later dat er kerkgangers waren die inderdaad die preek in de situatie van hun leven nodig hadden. Deze ervaring bevestigt mij in mijn overtuiging dat je als predikant de tekst 'van Boven moet krijgen'. De Heere God maakt je opmerkzaam op een tekst. Hij houdt je daarbij stil. Dan komt er ook rust in het hart van een dominee: dat is de tekst voor zondag. De meelevende lezer zal begrijpen dat dit een zaak is van zoeken, bidden en opmerkzaam zijn op wat er in je hart blijft haken. Soms duurt dat zoeken lang. Soms heel kort. Ik kan me indenken dat een dominee bij een bezoek in zijn gemeente op een tekst stuit, die de volgende zondag of binnenkort 'bepreekt' moet/ mag worden. Gelukkig doet een rondrei zend predikant dezelfde erva ring op. Bij het zoeken van een tekst en het maken van een preek ervaar je als predikant heel diep de afhankelijkheid van de Heilige Geest. Dan bidt de predikant dat de gemeente zo ook de preek mag beluiste ren - dat is verwerken! Ons eerst concert in Roe menië - de avond daarvoor zongen we in Hongarije - was groots opgezet. Het hele gebeuren begon om vier uur, zaterdagmiddag. We waren van te voren al ingelicht dat we deel zouden uitmaken van een concert, waaraan nog vijf koren mee zouden werken. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er - met enige onzeker heid - werd gehoopt dat we toch wel tot een van de beste koren hoorden. Wij moesten de spits afbijten. We begonnen goed, de sfeer zat er goed in. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA IWiddelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch veriengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Na heel wat te hebben gezon gen, daalden we neer in de voor ons gereserveerde keri.- banken, wachtend op het vol gende koor. Koorleden keken elkaar aan, met enige hilari teit. Hebben sommige koren in Nederland er nog weleens problemen mee om volume te maken? In Roemenië is dit probleem ver te zoeken! Roemenen halen alles uit hun stem wat eruit te halen valt. Het kan natuurlijk niet anders dan dat dit een tamelijk schreeuwerig geheel oplevert. Nadat een paar koren gezon gen hadden waren we hier echter aan gewend en begon nen sommigen het geheel een beetje saai te vinden. Dit ver schijnsel werd echter resoluut van de baan geveegd toen een van de koren de eerste tonen van een geestelijk lied aanzet te, wat velen van ons wel erg bekend in de oren klonk. Toen ze bij het - in de Nederlandse versie - 'Koekoek, koekoek' kwamen, was iedereen klaar wakker; het kon niet anders of hier klonk 'De uil zat in de olmen' luidkeels door de kerk. U snapt wel dat dit aar dig wat gegniffel opleverde in onze banken... De rest van de tijd was iedereen weer klaar wakker. Om kwart over zeven stonden we dan eindelijk weer in de frisse buitenlucht. Ons volgeiule conceit was de' volgende morgen. Ruim voor tien uur zaten we alweer netjes in de kerkbanken, te wachten op de voorganger. Net voor de klok tien keer sloeg, kwamen onze chauffeurs aan met de elektrische piano. Elektrisch ja... Helaas was het stopcontact dus ook de elektriciteit ver te zoeken! Wat wil je ook, in een kerk van honderden jaren oud. Er werd gezocht en gezocht naar stroom, maar het werd niet gevonden. We zagen het als ensemble al hele maal voor ons: a capella zin gen - op zich geen probleem - en dan vooral nog een halve tot hele toon zakken onder het zingen ook. Gelukkig - we zijn de man echt nog steeds heel dankbaar - kwam er uit het niet een kerkganger opduiken met zo'n tien a vijftien meter verlengsnoer onder zijn arm. Genoeg om stroom mee te tappen uit een bijgebouwtje bij de kerk. 's Avonds zongen we in een zigeunergemeente. Dit was voor iedereen een ervaring die we nooit hadden willen missen! Samen zongen we 'Amazing Grace', wel drie cou pletten. Het groepje Neder landers nam zich gelijk stellig voor om dat lied maar eens goed uit het hoofd te leren. zodat ons geen tweede keer overkomt dat we drie keer het eerste couplet moeten aanhef fen). Een laatste moment dat ook wel leuk is om te vertellen was tijdens het op een na laatste concert. Twee van de twaalfstonden in de startblok ken samen een duet te zin gen. Beiden stonden op een andere galerij in de kerk. Het was doodstil in de kerk. En het bleef stil... Een blik naar beneden, waar de dirigent, hard bladerend tussen al zijn muziek, achter z'n piano stond, verklaarde veel. Het daaropvolgende 'En nu mogen jullie NIET gaan lachen' uit zijn mond, in com binatie met een brede grijns, verklaarde alles. Hij was een van de vijf blaadjes blad muziek kwijt... Er was geen snellere oplossing te beden ken dat) dat een van de zan geressen de dirigent een eer zou bewijzen door haar blad muziek vanaf de galerij naar beneden te laten dwarrelen. Ondanks bladmuziekloosheid klonk het duet echter als een klokje. Volgende week leest u meer over de twee wandelingen die we hebben gemaakt, door een rotsenkloof We zijn gelijk maar ingeburgerd bij de Roe meense padvinders... OUDDORP - Hersteld Herv. Gcm. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben- Haè'zer: 9.30 uur ds. H. Las sche en 18.30 uur kand. W. Schinkelshoek, Krimpen aan de Lek - Herv. Gem. 9.45 uur kand. A. A. Teeuw en 18.00 uur kand. J. Kooij - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G.Kant en 18.30 uur ds. G. J. Mink - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. E. de Jong en 18.30 uur ds. J. Smink en ds. E. de Jong, Welkomdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P H. van Trigt, Ouderkerk a/d IJssel en 18.30 uur ds. J.C. Klein, Hei- en Boeicop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Wüllschle- ger en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. G. J. Mink en 18.30 uur de heer K. Baas. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. P Kor teweg, Oud-Beijerland en 18.00 uur kand, R. C. Boo gaard, Vaassen - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. Meijer - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. F. Tanghé - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper en 14.30 uur ds. H. Lassche. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. Versluis en 18.00 uur ds. A. A. Floor - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. B. Boesaard, Kat wijk - Ger Gem. 10.00 uur H.A. en 18.00 uur ds. R Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. van der Veen, Sliedrecht en 18.00 uxir ds.A. de Lange, Olde- broek - Luksiskapel HDG 10.30 uur ds. H. Talsma - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. M. Jongejan en 17.00 uur ds. J. G. van Til burg, Waddinxveen - Exo dus 10.00 uur ds. H. Visser- Remonstrantse Gem. 10.00 uur dienst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. Tanis. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur ds. Th. W H. van der. Heijden, Dirksland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. M. E. G. de Zeeuw en 17.00 uur ds. W. de GraafF - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lees dienst en 15.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. T. Lubbers, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. den Hoed - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. Schinkelshoek, Krimpen aan de Lek, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. A. Kloosterman, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student G. W. S. Mulder. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. P M. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. W. S. Mulder. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. J. van Vreeswijk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. W den Boer - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. van Dalfsen en 18.00 uur ds. P. A. Broere. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. R. Veldman, Sint Antho- niepolder - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. Groe- nenberg, Schoonrewoerd en 15.30 uur de heer L. Stuur man, Rotterdam - Geref. Kerk 9.30 uur de heer A. J. Fraanje en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. Sinterklaasvriendelijke novemberkoudd luut niet aan de orde in het Zuid-Hollandse. Het wordt eerder zachter en dat merken we vooral het komende etmaal, als het kwik soms tot ruim 14 graden oploopt. De wind is zuidzuidwest geworden en neemt ook toe. Rond zaterdag kan er even kracht 7 komen te staan boven het open veld. Een pittige depressie stoomt op naar de regio tussen Ier land en IJsland, en de vangarmen van deze raddraaier geven vooral op deze vrijdag en in het weekeinde een gro tere regenkans. De hoeveelheid regen in het weekeinde lijkt mee te gaan vallen. Juist op maandag zal er wat meer kunnen vallen. Weinig zon is er de komende dagen en het oogt vaak wat somber en naargeestig buitenshuis. Allemaal ingrediënten voor een typisch novemberplaatje. Vooral vanaf vrijdagochtend kan er meer regen aankomen en stijgen de temperaturen zoals gezegd geleidelijk tot boven de kaap van 10 graden, met pieken tot wellicht bijna 15 graden op vrijdagmiddag en zaterdag. Academische waar den natuurlijk, want in een ferme regenvlaag heb je er niet veel aan. Bij 12 graden, weinig wind en de zon erbij zou het aangenamer geweest zijn. Hoge nachttemperaturen krijgen we trouwens de komende nachten: soms niet veel lager dan 11 graden zelfs (zaterdagnacht). Barometrisch bekeken zien we in het weekeinde nog steeds wat hoge drukboven Zuid-Scandinavië. Anderzijds koersen diepe depressies juist richting Ierland en Engeland en de invloedssfeer daarvan op ons weerbeeld wordt veel gvoter dan de uitstraling van die noordelijker gelegen hoge druk. De kans dat november landelijk een (zeer) natte en te zachte maand wordt lijkt op dit moment al tamelijk zeker. Ook op Goeree-Overflakkee zal dit wel het geval zijn. Toch moeten we in de gaten houden wat die hoge druk boven het uiterste noordoosten van Europa gaat doen richting en na de twintigste. Mocht die onverhoopt toch Zuidwest- waarts uitbreiden, draait bij ons de wind naar het (noord) oosten en kan geleidelijk koudere lucht toestromen. We zagen wel vaker dat het juist gedurende de laatste tien dagen van november gevoelig kouder werd. In 1993 was het helemaal raak met zelfs schaatsmogelijkheden tegen het einde van de maand. Koud na 20 november? Bel de weerprimeurlijn op 0900 1234554. Weerman Mare Putio MIDDELHARNIS - In de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 november zijn omstreeks 01,50 uur, door de Buitengewoon opspo ringsambtenaar van de gemeente Middelharnis in samenwerking met een medewerker van beveili gingsbedrijf Trigion, twee personen aangehouden. Bij aankomst op het Rubens plein te Middelharnis renden ertwee personen weg in de richting van de Doetinchem- sestraat. Na een korte achter volging werden deze personen staande gehouden. Het betrof een inwoner uit Sommelsdijk en een inwoner uit Udenhout. Beide personen verklaarden dat zij zojuist graffiti op een bouwkeet hadden gespoten. De twee verdachten zijn aange houden en overgedragen aan de politie. De teksten die zij op de keet hadden aangebracht luidden: BTS en KAMO. Deze teksten komen op diverse plaatsen in de gemeente Mid delharnis voor. Eigenaren van objecten of gebouwen waarop deze teksten zijn aangebracht, worden verzocht hiervan aan- gifte bij de politie te doen. GOEREE-OVERFLAKKEE - Onder de naam Overheid.nl Monitor worden jaarlijks, in opdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, de ontwik keling in kaart gebracht van onder andere provinciale en gemeentelijke elektronische overheden en waterschappen. Hierbij worden websites van overheidsorganisaties via een vragenlijst met elkaar verge leken en op basis van deze vergelijking wordt vervolgens een landelijke ranglijst opge steld. Het onderzoek bestaat uit 2 onderdelen, een jaarlijks onderzoek waarvoor websi tes worden beoordeeld en een continue monitor waarbij maandelijks nieuwe ranglijs ten worden uitgebracht. Voor dit laatste onderdeel kunnen gemeenten tot 20 novem ber nog wijzigingsvoorstellen indienen. Uit het jaarp verzicht 2009 blijkt dat drie van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee op de ranglijst minder scoren dan een jaar geleden. Bij de cate gorie gemeenten onder 25.000 inwoners neemt Dirksland een goede 18e plaats in, met een score van ruim 44 procent. De gemeente kwam van een 87e positie en heeft dus met haar informatie en mogelijkheden voor de burger via haar websi te een forse progressie bereikt. Oostflakkee was 32e en is nage noeg gelijk geëindigd nu op plaats 36 met 40 procent. Grote negatieve verschillen zijn er voor Middelharnis en Goedereede. De gemeente Middelharnis daalde fors van de plaats 49 naar nu 98 (score 33.1 procent), terwijl Goeder eede positie 60 moest opgeven voor zelfs een plaats buiten de eerste honderd gemeenten en nu op plaats 101 belandde (met score 32.8 procent). Bij deze monitor van het ministerie zijn beoordelin gen gemaakt van de digitale dienstverlening en voorzienin gen. Vijf items komen hiervoor in aanmerking: standaarden, transparantie, openbare infor matie, dienstverlening, de cen trale positie van de burger en de interactieve verwijzing en toegankelijkheid van de infor matie. Landelijk winnaar werd de gemeente Capelle aan den IJssel (score 80 procent), en bij de gemeenten onder de 25.000 inwoners de gemeente Lpsser met 64 procent. (Tekst: Jaap Ruizeveld)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2