▼VISSER&VISSER Vervolg verhaal RAAD DAAD EN U Het weer van volgende week.., Wetjes en Weetjes Problemen met betaling van uw loon EIIAI1DEt1.niElJW5 Kleurrijke verhalen in Zuid-Hollandse canons Vrijdag en zondag de betere dagen Interessante details Vraag het de ombudsman van de PCOB Schilderijententoonstelling in 't Blaeuwe Huus Oproep lokale en regio nale canons Avonden over Calvijn, Luther en Paulus De weg der kleine mensen PAGINA 5 VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Deze vraag- en anhvoordmbrifk staal gehed ten dimsle van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus H, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele iveken na de inzending rompleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. HUGO'S BOSKENKin Dom- mii.'.eniiihi'zoek oiitdeklcn we drie hoekenkislen waarvan gezegd werd dal Hugo de (iroot daarin uil het Slot Loeve.stein orilsnuple. Een in hel kasteel zelf, een in hel Amslerdatiise Rijksmu seum en een in hel Prinseuho/ Ic Delft. Welke van die drie is nu de enige echte? Antwoord: Niciiuind van de laiiiilif Df (;ro()l heeft ooit een boekenkist aan een niuseiiiii geschonken, of' teiuggestuuid naar het Slot f.oevestein. Vol gens onderzoek is de kist die u in hel Prinsenhol ie Delll zag, in elk geval wel door die familie gebruikl voor hel heen en weei zenden van boeken, geschriften en gebruiksartike len tussen Hugo en zijn broer Willem, aan wie ze ook bij de ontsnapping weer was geadres seerd. Hugo liet op die gedenk waardige 22e maart 1()21 de kist achter bij zijn bioer, die er hun cories|)ondentie met andere belangrijke papieren van Hugo in opboig. Hugo zelf' reisde over (Jorinchem en Antweipen naar Parijs. Daar voegde zijn gezin zich weer bij hem. Daarna is het spoor stap voor slap Ie volgen, omdat in de testamenten precies werd vastgelegd wie deze kist met documenten onder hun hoede moeslen nemen en wie haai' achtereenvolgens erfden (daar bestaat nu een complete lijst van). Uileindelijk werd deze boekenkist aangetrorien bij de bezitlingen van de laatste erf genaam, die regent was van 'Hel Holje van Clratie' te Delft. De inhoud bleek te kloppen met de eerdere beschrijving. Alle familiepapieren zijn nage- zien. Hugo's geschriften zijn in 1911 veilig opgeborgen in het Algemeen Rijksaichiel Ie Den ^/a;ijg, Naluurlijk is nooit met zekerheid te zeggei\ of Hugo de Ciroot werkelijk in deze boekenkist aan zijn gevangen schap ^s ontsnapt, maai gezien de vele aanwijzingen in de gecontroleerde familiepapie ren komt deze kist, die in Dellt naar het Prinsenhof is overge- brachl, er wel het eerst voor in aanmerking. HOND EST VIEZIGHEID Wal Ie iloeti als een houd jioep van de straat eel'? Antwoord: Dan moet u hem beter gevarieerd voed-sel voor zetten, want hij krijgt blijkbaar te eenzijdig voer en mist daar door stoflii'n die het lichaam beslist nodig heeft. Sonmiige 'kanl-en-klaar' gefabriceerde hondemnaaltijden bleken bij onderzoek ca. S0% water en/ of waardeloze vulling te bevat ten. Een dierenaris kan u wel na onderzoek acfviseren wat dit dier precieus nodig heelt. DUITSE LANDRU hl (ir jareu twintig zou een Duit se l.andru tientallen mensen heb hen omgebrachl en opgegeten. Is dal werkelijk weer gebeurd? Antwoord: Dat was de in 1879 te Hannover geboren Fritz Haarmann, die als p(jlitiespion werkte maar na zijn ontslag een detectivebureau oprichtte. Hij werd op 2'i juni 1924 gear resteerd en bekende i.v.m. zijn homoseksuele neigingen 24 jongemannen zijn huis bin- nengelokt en vermoord te heb ben. Hij gaf ook kannibalisme toe. Het was geen type als de Franse Landru, want die liet circa 'iOO alleenstaande vrou wen verdwijnen en eigende al hun geld en andere bezit tingen toe. Hun lichamen zijn nooit teruggevonden. HEMA Wat betekenen locli ile letters H.E.M.A. van dol bekende warerdiuis? Antwoord: Die staan xoor 'Hollands l^enheidsprijzen Magazijn ,'\mstei'dani' omdat in dit warenhuis begonnen werd met vaste prijzen \'an 10, 25, 50 cent, een gulden, enz. STOOFVLEES Kunt u mij liet recept voor hel ynaken van sloojvleesgeven? Wal moei er zo allevmal in Antwoord: Hier een recept voor 6 personen. Er gaat in: 1 kg. riblap,l kg. uien,l dl. ket- jap, 2 teentjes knoflook, 3 eet lepels olie, 1 eetlepel basterd- suiker,I eetlepel bloem, een mespuntje kruidnagel, 1 thee lepel ketoembar, 1,5 eetlepel kerriepoeder, 2 eetlepels azijn, 1 theelepel sambal en evt. zout en peper. Snij het vlees in dob belstenen, snij de uien, veihil de olie, voeg het vlees toe, dan de uien er bijvoegen, voeg daarna ketjap, azijn en alle kruiden toe en zoveel water dat hel geheel onder staat. Laat alles sudderen gedurende drie uur, roer af en toe. Breng ten slotte de stoofschotel op smaak niet zout en peper. KLEUR VAN El Wat is bepalend voor de kleur van een kippenei? Ikzelf denk dat de kleur van de oorlel van de kip de kleur van hel ei bepfiall. draag me mening. Antwoord: U heeft groten deels gelijk. De kleur van de schaal hangt samen met het ras van de kip. Kippen met witte oorlellen leggen over het alge meen witte eieren, kippen met roze oorlellen bruine. Jonge kippen leggen overigens de lichtste eieren. Een behoorlijk uitgediepte depressie lag met de spil voor anker bij Schotland de afgelopen week. De huisbarometers gingen vrij fors onderuit. Voorbije dinsdagavond werd de 982 millibar even aangestipt op de eilanden. Veel wind was niet aan de orde, terwijl de barometer ontegenzeggelijk 'storm' aanwees. Het waait juist eerder wat minder hard als zo'n depressie met de kern enigszins in de buurt ook richting NetievUmtl uilsuaalt. Vergelijk hel met hel oog van een tro|)ische cycloon waarin het nagenoeg windstil is. Veel wind ontstaat pas als de luchldrukverschillen met de afstand veel groter zijn. Op donderdag was het meest half tot zwaar bewolkt in het gehele eilandengebied, en vielen er nog enkele (flinke) buien. Voorlopig is er geen zicht op een volkomen ander weer type. Vrijdag hebben we weliswaar wat aardig(er) weer in huis, maar zaterdag is de regenkans opnieuw flink aanwe zig. Somberheid troef dan bok buitenshuis, en het wordt een graad of' 10. Zondag vervolgens hebben we wat gerief lijker weer met iets meer zon. Dan draait de wind naar het oosten, evenals op maandag, en sijpelt iets koudere continentale luclil binnen. Overdag is het met 8-9 graden dan wel bekeken in Zuidwest-Nederland, Er kan ook weer een koude nacht (richting zondag) tussen zitten met een kleine nachtvorstkans aan de oostkant van Ooeree-Overflakkee. Hogedrukgebieden boven Noordoost-Europa moe ten we in de galen gaan houden komende week. Mochten die zich geleidelijk westwaarts uitbreiden, zit er wellicht wat kouder weer aan te komen zo rond halver wege november. .Aan de andtre kant blijft lage druk in hel gebied tussen Engeland en IJsland waarschijnlijk hel nodige tegenwicht bieden aan die anticyclonale uitbrei- dingsplaimen (anticycloon staat voor hogedrukgebied). We zagen het wel vaker, koude rond niecKo november. Een enkele keer gebeurde het aan het begin van de maand al. Op 'i november 1980 werd hel niet veel warmer dan -0,5 graden in de omgeving van Middelharnis en dat was hier tevens een recordvroege ijsdag. Vorstig, of juist zeer zacht rond half' november? Bel de weerprimeurlijn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto Op 29 oktober is de website www.regiocanons.nl gelan ceerd. Op deze website, een initiatief van de Stichting Entoen.nu, is ruimte voor historische canons uit heel Nederland. Het Provin ciaal Historisch Centrum (PHC) van het Erfgoedhuis Zuid-Holland verzorgt de coördinatie voor Zuid- Holland en roept initiatief nemers van lokale en regi onale canons op om ook 'hun' canon op deze site te publiceren. Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden, Oegstgeest, Rijswijk, hetOioene Harten l.eidscheii- dam-Voorburg beschikken inmiddels allemaal over een eigen canon. En canons van Delft, Vlaardingen, Dordrecht en Voorne-Putten en Rozen burg zijn in ontwikkeling. Er zijn critici die van een 'cano nepidemie' spreken, maar dat doet de meeste lokale en regi onale canons geen recht. Wie ze nader bekijkt wordt vaak aangenaam verrast. De plaat selijke gescliiedenis blijkt een bron van interessante verha len, waarvan sporen zijn over gebleven in musea, archieven en natuurlijk op straal, waar ze i^eniakkelijk worden verbon den met monumentale gebou wen of standbeelden. Een 'anon kan een belangrijke rol spelen bij hel leren kennen van de geschiedenis van je eigen omgeving. Lokale canons vertellen vaak verhalen die minder bekend ^ijn, maar die zeer tot de ver beelding spreken. Zoals hel verhaal van Anna van Hens beek (uit de Goudse C:anon), een roenniichle 18e-eeuwse vroedvrouw mei het stadsbe stuur in conllict kwam, omdat zij - anders dan het stadsbe stuur wilde verplichten - wei gerde om ongehuwde zwan gere vi-ouwen ie vragen wie de vader van hun kind was. Oe sladsregenten waren hier over zo ontstemd dat ze Anna dwongen om builen de stad gaan werken. Haar uithang bord is bewaard gebleven en is te zien in museumgoudA. Nog een voorbeeld: in hel venster Industrie en hedrijingheid langs lie Vliet uil de Canon van Leid- MIDDELH.VRNIS - In de bijeenkomst van de PCOB op maandagmiddag, 16 novem ber a.s., spreekt mr. .K. Slob uit Noordeloos over zijn werk als ombudsman van de Prol. Chr Ouderen Bond in de piovincie Zuid-Holland. Ilel zijn N'ooral ouderen vanal (55 jaar die bij deze ombuds man aankloppen voor hulp. Ze lopen tegen de uilvoering van de wetgeving aan. Die is zo ingewikkeld geworden, dat velen niet weten hoe daarmee om Ie gaan. Bij problemen met instellingen en instanties als bijvoorbeeld de gemeente, of bij hel indienen van bezwaar schriften voor belasüngzaken weten steeds meer ouderen de weg Ie vinden naar de ombuds man van de PCOB. Aan de hand van allerlei voorbeelden zal de heer Slob uideggen hoe hij ook u eventueel kan advise ren en/of helpen. De jarenlange ervaring binnen hel CDA en de PCOB, met daarbij zijn achtergrond als jurist, komen hem goed van pas. Zijn netwerk is inmiddels ei-g groot. De afdeling van de PCOB op C.oeree-Overllakkee kent Slob al langer door een andere lunclie binnen de ouderen- Ijond, namelijk die van secre- OUDDORP - Gedurende de maand november is in V\'\ kantoor 't Blaeuwe Huus te Ouddorp een tentoonstelling te zien onder de naam 'Vor men en Kleuren'. De tentoon stelling laat een overzicht zien van hel werk van Laurens \an 'Fiel. Na een paar groepsleii- loonstellingen in o.a. Sommels- dijk en Utrecht, is de tentoon stelling in Ouddorp de eerste solo-exposilie van Laurens. Hij heeft ervoor gekozen om niet te komen met een thema ma:ii' om verschillende werken ie laten zien. Aan de ene kant een aantal kubistische doeken en aan de andere kant kleurrijke .schil derijen van bomen. Alle wer ken zijn gemaakt in olieverf op doek. De tentoongestelde schilderijen komen voort uil een lange beeldende traditie, ze breken niei met deze tra ditie. De schilderijen zijn stuk voor stuk gebaseerd op beel den die ergens anders al een bestaan hebben. Gewoon bui ten op straat of in de natuur, op televisie, in boeken, tijd schriften, in musea. Belangrijk is nu om naar hel schilderij op zich te kijken en de vraag te stellen; leveren vorm en kleur een mooi beeld op? De openingslijden van 'l Blaeuwe Huus zijn iriaandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 lol 16.00 UU1-. schendam-Voorburg wordt melding gemaakt van 'Eau de Voorburg', een paifum dat in de 19' eeuw in Voorburg werd geproduceerd en dal de con currentie moest aangaan met de beroemde eau de cologne, wat overigens mislukte. Het Stadsmuseum Leidschendam- Vooi-burg is nog in bezit van een sierlijk flesje van dit lucht je, dal overigens grotendeels werd geproduceerd door kin derarbeid. De website www.regiocanons. nl is een initiaüef van Stichting Entoen.nu, die hel werk van de landelijke canoncommissie voortzet. Op deze site zal ook de Canon van Zuid-Holland te zien zijn die is samengesteld door het Provinciaal Historisch Centrum. Hel PHC coördi neert ook de publicatie van de lokale canons uil Zuid-Holland voor deze website. Wilt u uw- canon ook op deze site publi ceren, neemt u dan contact op met Marloes Wellenberg, email wellenberg(f<:erfgt)edhuis-zh.nl oflelefoon (015) 2154381. taris in het bestuur van Gewest Zuid-Holland. In deze func tie heeft hij meegewerkt aan het oprichten van de PCOB- afdeling Goeree-Overflakkee. Wie kennis wil maken met de PCOB is deze middag welkom. De bijeenkomst begint om 14.00 uur wordt gehouden in veienigingsgeboLiw De Hoek steen aan de Ring te Middel harnis. Meer informatie over de PCOB is te verkrijgen bij de secretaris van de afdeling, lel. 0187 484381, of via de lande lijke website www.pcob.nl. MIDDELHARNIS - Het Pau lusjaar was voorbij in juni 2009. Het Calvijnjaar loopt tot einde 2009. En er komt vast nog een Lulherjaar. Daarom organiseert de commissie Vor ming en Toerusting van de Emmaüskerk Ie Middelharnis drie avonden over mensen die een reformatie op gang heb ben gebracht. Allereerst Paulus van 'Larsus: de apostel van de heidenen. Ten tweede Maarten Lulher, die opnieuw ontdekte dal gelo ven een genadegave is, en ten derde Johannes Calvijn, die de kerk op een nieuwe wijze wilde organiseren. Een ieder is van harte welkom op de eerste avond maandag 23 november om 20.00 uur. Die avond zal ds. C.G. Kant over Johannes Calvijn spreken. Hij zal met behulp van een powerpointpresenlalie iels laten zien over hel leven van Calvijn en diens theologische betekenis voor de kerk. Drie thema's die op hel eiland leven, zal hij daaruit toelich ten: de zekerheid van hel geloof avondmaalsmijding en de uilverkiezing. Maandag 25 januari 2010 om 20.00 uur zal ds. T. Verduijn over Maarten Lulher spreken en lenslolte zal op maandag 15 februari 2010 om 20.00 uur ds. L.J. Lingen vertellen over Paulus. Meer info kunt u vinden op de website van de Emmaüskerk: www.emmauskerkmiddelhar- nis.nl. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordl besleed aan wetgeving, fiscaliteilen. sociale vraagstukken, arheidsjnoblemen e.d. Problemen, vragen en omlenverpen kunnen door de lezers -worden aangedragen bij de redactie. Veel directeurgroolaancieelhouders lopen in de huidige economische crisis legen het probleem aan dal onvoldoende winst en liquide middelen aanwe zig zijn om het voorheen gehanteerde eigen loon te betalen. Op basis van de wettelijke regels die voor de hoogte van u^v loon gelden, kunt u uw loon echter niet zomaar sterk verlagen of lijdelijk op nul stellen. Als hoofdregel geldt dat u een gebruikelijk loon moet opnemen bij uw B.V. Dit gebruikelijke loon is door de wetgever gesteld op 40.000 per jaar. Echter indien hel gebruikelijk is dat voor de door u verrichte werk zaamheden een hoger of lager loon wordl betaald, mag u ook dit lagere of hogere loon hanteren. In afwijking van voornoemde regelgeving heeft de staalssecrelaris een lijdelijke goedkeuring bekendge maakt. Deze tijdelijke goedkeuring houdt in dat hel gebruikelijk loon over de jaren 2009 en 2010 lager mag worden vastgesteld, als sprake is van een omzet daling. Hel gebruikelijk loon over hel jaar 2009 en 2010 mag u op basis van de volgende formule vast stellen: gebruikelijk loon 2009 gebruikelijk loon over 2008 X de omzet over het eerste kalenderhaltjaar van 2009 de omzet over het eerste kalehderhalfjaar van 2008 gebruikelijk loon 2010 gebruikelijk loon over 2008 X de omzet over het eerste kalenderhalfjaar van 2010 de omzet over het eerste kalenderhalfjaar van 2008 Op 1 januari 2010 is de omzet over hel eerste half jaar van 2010 nog niet bekend. Daarom mag u het gebruikelijk loon gedurende het eerste kalenderhalf jaar van 2010 gelijk houden aan hel gebruikelijk loon over het jaar 2009. Om gebruik ie kunnen maken van deze goedkeuring gelden echter wel een paar voorwaarden. Een eer ste voorwaarde fs dal de eventuele rekening-courant schuld aan uw B.V. niet mag toenemen als gevolg van hel lagere loon. Ook het dividend uit uw B.V. mag niet hoger worden vastgesteld Ier compensatie van het lagere loon. Daarnaast geldt deze goedkeuring niet voor zover de omzetten in de jaren 2008, 2009 of 2010 beïnvloed zijn door bijzondere oorzaken zoals een recente oprichting, een slaking, een fusie of split sing of bet realiseren van een bijzonder resultaat. Als gevolg van voornoemde goedkeuring kan uw loon onder omstandigheden dus op een lager bedrag dan hel gebruikelijk loon van 40.000 per jaar wor den gesteld. De goedkeuring geldt alleen voor de jaren 2009 en 2010 Echter niet in alle gevallen zal voornoemde goedkeu ring uilkomst bieden. Voor deze gevallen heeft de staatssecretaris aangegeven open te slaan voor een andere maatwerkoplossing. Graag zijn wij u behulp zaam in het overleg met de Belastingdienst. Drs. W. (Wim) de Vries FB Werkzaam bij Visser fc? Visser Accoimtanls-Helastingadviseurs De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Accountants/ Belastingadviseurs te Barendrecht, Middelhar nis, Gouda en Barneveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledig heid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS 57- P.A. de Rover Ik heb hem toen geantwoord: "Ik ben op grond \an wet en plicht met de Heere begcnnien en ik spreek, omdat ik geloofd heb." Ondertussen was mijn school bijna leeggelopen. Ik schreef een brief aan de schoolopziener, waarin ik mij over de gang van zaken beklaagde. Deze schoolopziener was ook een dominee. Wal denk je, dat hij mij antwoordde.'' Dat ik mij schuldig had gemaakt aan het geven van leerstellig godsdienstig onderwijs. Hij vermaan de mij, dat niet meer te doen anders zou ik mijn betrekkiitg verliezen." "Wat is leerstellig godsdienstig trnder- wijs, meester.-'" "I)at is onderwijs volgens Gods Woord, mijn jongen, en dat mocht niet. Ik mocht spreken over allerlei goede deugden. Ik mocht leren, dal God de algemene Vader der mensen is, Wien we daarom liefde en dank baarheid schuldig zijn; dat we onze medemensen moeten behandelen, zoals wij zouden wensen behandeld ie worden, omdat dat de grond is van het maatschappelijk geluk; dat de bestemniin.s; des mensen is te streven naar braafheid en deugd. Maar over de enige troost die een arme zondaar nodiglieelt. in leven en sterven, daar over spreken mocht niet. Ik heb de heer schoolopziener geant woord, dal mijn onderwijs wel erger nis en aanstoot gegeven zal hebben aan de Roomsen. Dat moet het onder wijs immers altijd doen als hel Chris telijk is. Ik heb hem gezegd, dal ik het tegenwoordige algemene schoolon- dervvijs allesbehalve Christelijk vond en dal ik mij daarmee niet kon ver enigen. Dat mij door Gods genade de waarheid, zoals die in Christus is en in Gods Woord, de Bijbel, is geopen baard, dierbaar is, ja hel leven mijner ziel, waarvoor ik alles over zou heb ben. Dat ik, ofschoon geen vooruit zicht hebbende op een bestaan voor mij en mijn gezin, in ronde bewoor dingen moest verklaren, dat ik voort aan niet anders kon en zou onderwij zen, dan ik tot hiertoe deed, om mijn geweten geen geweld aan te doen en dat ik lijdzaam en onderworpen de vervulling van schoolopzieners bedreigingen zou afwachten in het vaste geloof, dat de Heere het voor zien zou. Zes weken liet men mij met rust. Toen kwam er weer een waar schuwing van de schoolopziener. Het waren weer het gebed en de vertellin gen uit de Bijbel, waar hel om ging. De heren van de schoolcommissie hadden tijdens mijn gebed de hoed op het hoofd gehouden. Hoe oneer biedig, hè?" Je moet welen, Clartjan, dat mijn gebed één der schoolgebeden was, die een gevierd schoolopziener had opgesteld. Ik had er zelf alleen maar bijgevoegd: "Om Uws lieven Zoons Jezus Christus wil." Dat mocht niet. Een paar maanden later moest ik voor een vergadering komen, die bestond uil de schoolopziener, de burgemees ter en de schoolcommissie. Het ging daar warm toe, mijn jongen. De schoolopziener eiste, dat ik mij zou (mderwerpen aan de schoolcom missie, dus de Roomsen en de Her vormden. Ik weigerde. De schoolopziener noemde mij stijl- hoofdig en beschuldigde mij van het zoeken van het martelaarschap. Ik ontkende dit. Tenslotte verklaarde hij, dat hij de zaak in handen stellen zou van de Provinciale Staten. Je ziet, er was niemand, die me hielp. Ik streed geheel alleen. Of nee, toch niet alleen. De Heere streed met mij mee. Hij sterkte mij. Ook had ik wel enig vertrouwen op de uitspraak van de Provinciale Sta ten. Een jaar daarvoor had de aarts priester van Gelderland aan de Staten gevraagd de Bijbelse geschiedenis sen van de openïsare school te willen weren. Dat hadden de Staten toen gewei gerd, omdat zij mochten onderwe zen worden volgens de wet. Maar mij werd het gebed in Jezus' Naam en het vertellen der Bijbelse geschiede nissen verboden, omdat de schoolop ziener mij een dweepziek man en een separatist genoemd had. [e kent dal woord, Garljan." "Heel goed, meester", zegt dejongen. "Het is hetzelfde als afgeschaje." De meester moet even fijntjes lachen. Dan zegt hij: "Hel lijkt er wel wat op, ja. En wat denk je, dal er gebeurde, Garljan? Ik werd door de Provinci ale Stalen geschorst voor zes weken, zonder voor die Staten vet schenen te zijn, zonder dal ik me kon verdedi gen of verantwoorden. En gedurende die zes weken inoest ik ook nog een plaatsvervanger betalen. Toen leek hel wel, of ik de strijd toch verloren had. Of God mij in de steek had gelaten. Maar God laat Zijn kin deren nooit in de steek, mijn jongen. Ik hoorde dal hier te Crayeslein een Christelijke school zou worden gesticht en dat men een onderwijzer zocht. Ik reisde naar hier. sprak met de dominee en zou benoemd worden als ik natuurlijk overging naar de Christelijk Afgescheiden gemeente. Je begrijpt, Garljan, dat nuj dit toen niet moeilijk viel. En nu kan ik weer bidden en de Bijbelse geschiedenis sen veitellen, zoals de Heere dit wil. Hij had mij niet in de steek gelaten. Nu kan ik getuigen van de grote zon daarsliefde van onze Heere Jezus Christus. Wel is ook hier het leed inij niet bespaard. De Heere nam kort na elkaar alle drie mijn kinderen tol Zich. Toen dacht ik een ogenblik, dal ik onder de smart bezwijken zou, mijn jongen. Maar de Heeie heeft mij bij zonder gesterkt en mij gezegd, dat ik hen eenmaal zien zal, daar war nimmer tranen meer vloeien, waar hel hart geen leed, geen zorgen kent noch pijn..." Meester Lankmoed kijkt naar builen. Zijn ogen zijn vochtig geworden. "Dat was toch wel heel erg moeilijk voor u, meester", zegt Gartjan en er is een groot medelijden in zijn stem. "God legt ons geen kruis op, of Hij draagt het zelf mede, mijn jongen." Ze zwijgen beiden een poos. Dan vraagt Gartjan: "En hoe is het daar in Middelkerk afgelopen, meester?" "Dal is heel interessant, Gartjan. Een week nadat ik mijn aanvrage om ont slag had ingediend, vroeg het kerk bestuur aan de schoolopziener een oproeping in de 'Bijdragen' zodanig te stellen, dat daaruit zou blijken, {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5