Rijgedrag in Europa Kerk diensten De bevoegdheden vanllè^ Buitengewoon Opsporingambtenaar (Boa) Andere hagen rond de buitenruimte :^Met liefde gemaakt' Expositie leerlingen Haraldjean Jassoy EiiAnDEti-niEuva 'Koester Het Diekhuus A EIIAt1D^.rtlEUVS Christelijk rijgedrag Op de WEG MIDDELHARNIS Zaterdagochtend waren :ze er vrijwel allemaal: -de vierenveertig leer lingen van Harald J. Jassoy, die een bijdrage -hebben geleverd aan de expositie in Het Diek huus in Middelhar- nis. Wethouder Anton Wesdorp sprak het openingswoord van de expositie en hij maak te van de gelegenheid gebruik om zijn gehoor erop te wijzen dat de gemeente 'bijna rond' is met een koper voor Het Diekhuus. Geweldige plek Eilandelijke cultuurnota Diekhuus Zondag 8 november 2009 Parkeerbeleid APV Staande houden Betreden van plaatsen Natuurlijk is er meer Tuintips voor november PAGINA 2 VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Ethiek Drs. W.Chr. Hovius Een heer in het verkeer? De oproep oni 'een heer in het verkeei' te zijn heeft stel- Hg te maken met ons ethisch gedrag. Hoe is onze levens praktijk, ook tegenover ande ren, als we ons met ons voer tuig op de weg bevinden? Zien we die weg als alleen en allereerst voor ons of' hou den we rekening met onze medeweggebruikers? Het rij gedrag van sommigen is vaak irritant, onbeschoft en soms zelfs gevaarlijk. In het blad 'De week' dat in .Spanje uitkomt, schreef een >aste medewerker een lezens- ;waardig artikel over 'Europese ^chauffeurs'. Daarin wijst hij •erop hoe rijstijl en verkeersge- !drag per land kan verschillen. ;Zelf reed hij in de afgelopen ;zomer met de auto van Spanje -naar Hongarije en hij vertelt •erover. ;De eerste drie landen Om te beginnen in Spanje ;kun je zien dat, ondanks hoge boetes, verlies van punten op je rijrapport en zelfs mogelijke gevangenisstiaf, vrijwel nie mand zich houdt aan de maxi mumsnelheid van 120 km/u. Nu zijn de wegen wel enorm verbeterd en ook de kwaliteit van de auto's, maar dat geeft niet het recht op snelheids overtreding. Vooral Spaanse chauffeurs die in duurdere automerken rijden, lijken - zo meldt hij - 'een goddelijk recht op de linkerrijbaan te hebben'. Sommige chauffeurs passeren rechts en dat zien rijders in een Mercedes of Jaime als een hen aangedane belediging! Neder- lanclers lijken intussen niet van de linkerrijbaan af te branden te zijn. Weet u dat Duitsers, niet onhumorisüsch, beweren, dat de letters NL op een auto staan voor 'Nur Links'? En in Italië wordt juist wel op de linkerbaan gelet. Zeker, ze rijden echt knetterhard. Mijn vrouw en ik hebben dat ook ondervonden, maar de Italianen gedragen zich wel zeer gedisciplineerd en letten vooral op achteropkomende rijders. De limiet in dat land is 130 km/u. De tweede groep In Frankrijk valt het op hoezeer men zich daar aan de maximumsnelheid houdt. Maar er wordt ook heel streng daarop gecontroleerd en de boetes zijn erg hoog. Men rijdt er evenwel ook veel meer gedisciplineerd dan in Spanje. In Slovenië en Kroatië zijn intussen prachtige snelwegen aangelegd. Maar het rijgedrag daar lijkt echter weer veel op dat in Spanje. Vooral de dure jongens storen zich 'aan God noch gebod'. En het rare is dat de snelheidsbeperking alleen geldt en telt voor autootjes onder de 30.000 euro. En wee je gebeente als je niet als een haas zo vlug opzij, naar rechts, gaat voor de hard rijdende bestuurders van duurdere wagens, vooral voor de jonge ren dus! Tenslotte Hongarije. Daar bestaat het wegennet nog voor 90% uit tweebaanswe- gen. Op de binnenwegen mag je 90 km/u rijden. Dat is hard genoeg, want de wegen zijn niet best en staan vaak 'bor,inet ook nog eens aan beide kanten bomen! Ook hier rijden soms lieden met doodsverachting keihard, 140 km/u. Tenslotte is het merkwaardig dat en in Spanje en in Hongarije vooral buschauffeurs zo erg hard rij den dat ze elders in Europa al drie keer hun rijbewijs, moge lijk voor hun leven, dus voor goed, kwijt zouden zijn. U ziet: 's Lands wijs, 's land (verk)eer'! Wanneer wij ook tot de groep autorijders behoren, dan weten we ons op de weg verantwoordelijk voor onze medeweggebruikers en voor onszelf voor Gods aangezicht. Toch? Ook uit ons rijgedrag mag blijken dat we de Bijbelse normen en waarden hoog ach ten. Wij hebben het niet alleen voor het zeggen. Het leven van anderen en van onszelf mag kostbaar geacht worden. En bidden we elke dag om Gods bewaring op de wegen in het drukke verkeer, dan zijn we niet roekeloos, jachdg, maar voorzichtig. Neem ruim de tijd wanneer we ergens naar toe moeten. Er kan op de weg altijd iets onverwachts gebeu- Mogen we door genade ook op DE weg zijn? Wie anders is de weg dan Christus? Hij heeft Zich laten aanleggen, had Zijn leven en bloed er voor over, en niemand komt tot de Vader dan alleen door Hem. En, op deze weg is nog nooit iemand verongelukt, maar elk die daarop gebracht werd en wordt, kwam en komt veilig thuis, voor eeuwig. U, jij ook? Door Adri van der Laan Jan Trompper was de gastheer die de exposanten graag wel kom heette in Het Diekhuus. "C:ultuiu' is een inaatschappe- lijke aangelegenheid". Hij liet weten dat "cultuur een soort barometer is van komende positieve ontwikkelingen" en ondermeer staat voor passie en verbeeldingskracht. Én dit is nu juist te zien in de 'Diek- huusgang' van het cultureel centrum aan het Zandpad, waar de leerlingen exposeren. Harald Jean Jassoy sprak de aanwezigen toe tijdens de bij eenkomst voorafgaand aan de opening. "Ik ben trots op jul lie", zo verzekerde hij zijn leer lingen. En deze trots heeft ver schillende redenen, omdat een aantal leerlingen de stap heeft genomen om met hun werk naar buiten te treden. Volgens hem is het een goede gelegen heid om de mensen die op de .achtergrond bij de leerlingen ;'zijn betrokken iets te laten •zien van waar men mee bezig is. De leerlingen krijgen per groep les. Dat kan makkelijk zijn omdat een groep, volgens Jassoy, "egaliserend werkt". De samenwerking is dan ook heel belangrijk. Doordat de leerlingen van Jassoy verschillende stijlen vertegenwoordigen, en dat natuurlijk ook in hun werken laten zien, was het ophangen van de schilderijen een heel karwei. Jassoy dankte hier Co Schellevis voor, die samen met Jan Trompper ervoor heeft gezorgd dat de schilderijen in Het Diekhuus een goede plaats kregen. "Bedenk even hoe lang iemand nodig heeft gehad om ooit iets te doen", aldus Jassoy. Hij ver woordde hiermee de afwegin gen die de kunstenaars maken voor ze het besluit nemen om (weer) te gaan schilderen, iets waar buitenstaanders niet altijd bij stil staan. Vol lof was de Goereese kun stenaar over Het Diekhuus, "een geweldige plek voor de burgers om cultuur te proe ven". Hij kon dan de aanwezi gen en het 'bevoegd gezag' dan oQk maar één raad meegeven: "Koester Het Diekhuus". Complimenten waren er ook van het 'bevoegd gezag' in de persoon van wethouder Anton Wesdorp. Hij noemde de pres taties van de exposerende kun stenaars bewonderenswaardig. Wesdorp zelf heeft naar eigen zeggen niet zo veel kunster varing. Behalve die middag, toen hij er samen met zijn vrouw echt voor is gaan zitten om eeri schilderij te vervaardi- De kunstenaars genieten van eikaars werk. (Foto: Adri van der Laan) gen. "Mijn inspiratie was Karel Appel", waarbij hem vooral de kleuren aanspraken. Schilde ren gaf volgens hem een goed gevoel en dat zou zeker ook aanwezig zijn bij de leerlingen van Jassoy. Wesdorp gaf een overzicht van de inspanningen en ver antwoordingen die zowel de provincie als de gemeenten hebben in het stimuleren en financieel ondersteunen van kunst en cultuur. Hij verwees hierbij naar de eilandelijke cultuurnotatie, die in con cept gereed is en die binnen kort wellicht door alle vier de eilandgemeenten zal worden ondertekend. Voor wat betreft de gemeente Middelharnis, verzekerde de wethouder dat deze gemeente de cultuur hoog in het vaandel heeft staan en er alles aan doet om met minder middelen toch meer invulling te geven aan een goed cultuurbeleid. (Iraag zou Anton Wesdorp een eind willen maken aan de onzekerheid die er heerst rondom het (voort)bestaan van Het Diekhuus. Binnen kort lijkt deze onzekerheid plaats te gaan maken voor zekerheid. Hij schetste de recente geschiedenis van Het Diekhuus, waar er achtereen volgens twee kopers waren, die uiteindelijke 'de pijp aan Maarten gaven'. Wesdorp is dan ook blij dat hij kon meede len dat de onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en een nieuwe koper in een ver gevorderd stadium verkeren. De wethouder verwacht dat er dit jaar nog een handtekening kan worden gezet onder een koopcontract. Hierbij heeft de gemeente wel bedongen dat zij 700 vierkante meter zal gaan huren van de nieuwe eigenaar. Deze ruimte zal dan benut worden voor sociaal cultureel werk. De koper zal het huidige Diekhuus verbouwen en ruim te creëren voor een theater en wellicht enkele winkeltjes. Na het heffen van het cham pagneglas werd de expositie voor geopend verklaard en konden de leerlingen nog eens het werk van elkaar bewonde ren. In Het Diekhuus ligt een prijslijst van de schilderijen, want sommige zijn te koop. De expositie is tijdens de ope ningsuren van Het Diekhuus geopend en duurt tot en met half december. Meer info over de cursussen van Jassoy zijn te verkrijgen via telefoonnum mer 0187 482400. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij'. Eilanden Nieuws b.v. Versctiijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IMiddelharriis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracfiten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweii@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennleuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. W. M. van der Linden, Stel- lendam. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. W. M. van der Lin den, Stellendam en 18.30 uur ds. H. Lassche. Woens dag 11 november: 19.30 uur ds. J. Joppe, Sint Maar tensdijk - Herv. Gem. 9.45 uur ds. M. Klaassen, Hedel en 18.00 uur ds. L. van Rees, Kerkwijk-Bruchem - Geref. Kerk 10.00 uur ds. WA. Boer en 18.30 uur ds. C.G. Kant (jongerendienst) -Ger. Gem. 9.30 (bed. H.A.) en 18.30 uur ds. J. Schipper - Doopsgezinde Gem. 9.30 (bed. H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Dankdag voor gewas, arbeid en visserij - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. J.C. van Trigt, Papendrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. C. Door- neweerd, Strijen - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. J.W. van Estrik en 18.00 uur ds. H. Verheul, Wouden berg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C.G. Kant en 18.30 uur dhr. T Troost. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur ds. a! Egas, Werkendam - Geref. Kerk 9.30 uur da. T Rozema - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th.W.H. van der Heijden en 18.00 uur ds. H.J.T Lubbers - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok - Ziekenhuis 14.30 uur ds. H. Harkema. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. Veldman, St. Anthoniepolder en 18.00 uur kand. Joh. van Eijsden, Waarder - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur ds. M.B. van der Palm, Nieuw en Sint Joos- land - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.W. van der Plas, Waddinxveen en 18.00 uur ds. P.F. Bouter, Leer dam - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00uurds.Tj.de Jong, Staphorst - Lukaska- pel HDG 10.30 uur ds. TW. van Bennekom - Exodus 10.00 uur ds. T Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur dienst - CAMA Gem. 16.00 uur K. van Holten (Doopdienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Meijer, Tholen en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L.J. Lingen (viering H.A.) - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. van Heteren - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D.J. van Diggelen en 14.30 uur ds. A. van Groos. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Willem- sen en 18.00 uur ds. W. Stijf, MIDDELHARNIS - Robert van der Stappen bekleedt sinds mei 2008 de functie van Buitengewoon opspo ringsambtenaar (Boa) bij de gemeente Middelhar nis. Jn aanvulling op de taak van de politie, houdt hij toezicht op de gemeen telijke regelgeving. Hij is op straat te herkennen aan een uniform met het daar bij behorende Boa-insigne. De Boa kan zich (indien noodzakelijk) te alle tijden legitimeren. Robert van der Stappen is in zijn functie als buitengewoon opsporingsambtenaar bevoegd om handhavend op te treden. Hij houdt zich bezig met het toezien op de naleving van het parkeerbeleid en de alge mene plaatselijke verordening (APV) van de gemeente Mid delharnis. Bij overtredingen is de Boa bevoegd om hiervoor proces-verbaal op te maken, waarna een strafrechtelijk tra ject gestart kan worden (boete of transactie). In het kader van het parkeer beleid houdt de Boa toezicht op het naleven van verkeersregels die betrekking hebben op ver- keersgeboden en verkeerver- boden. De Boa kan boetes uit schrijven voor alle vormen van fout parkeren. Daarnaast kan de Boa ook boetes uitschrijven voor onder andere het rijden zonder helm, het fietsen op de stoep, het negeren van een gesloten verklaring. In de APV (algemene plaat selijke verordening) staat wat wel en wat niet mag in de gemeente Middelharnis op het gebied van openbare orde, vertoningen in het openbaar (evenementen), veiligheid van de weg, toezicht op bedrijven Robert van der Stappen in actie op Den Diek. Foto: Fhmc Blankers Foiogmfie en speelgelegenheden, over last, hondenpoep en nog veel meer. Op overtredingen van APV-artikelen staan sancties. De Boa is aangesteld om toe te zien op naleving van de APV. Daarnaast is de Boa bevoegd om personen staande te hou den. Staande houden houdt in dat de Boa vraagt naar de vol ledige personalia (naam, adres, geboortedatum en plaats etc.) van de overtreder. Als over treder bent u verplicht hieraan uw medewerking te verlenen. Als de Boa een overtreding con stateert dan kan hij de betref fende overtreder staande hou den en om een identiteitsbewijs vragen. Indien noodzakelijk is de Boa bevoegd om de overtre der vast te pakken als deze zich aan de staande houding wilt ontrekken. Het is strafbaar om u te ontrekken aan een staande houding. Afhankelijk van de overtreding en de situatie kan de Boa de politie inschakelen om de overtreder daadwerke lijk aan te houden. In het kader van het opsporen van strafbare feiten is de Boa bevoegd elke plaats of ruimte te betreden. Woningen zijn hiervan uitgezonderd. Indien de Boa toch een woning wilt betreden, kan hij de assistentie van de politie inschakelen. Naarmate het leven druk ker en ingewikkelder wordt, hebben we meer behoefte aan beslotenheid en privacy. Dan zijn hagen ideaal rond onze buitenruimte. Maar behalve dat ze begrenzen en die broodnodige privacy geven, doen levende hagen nog meer: ze breken de wind, zodat het erachter luw is en vormen een prachtige achtergrond voor allerlei andere planten. Fijnbladige hagen verspreiden geluiden (verkeer, kinderen op een schoolplein), waardoor die minder hinderlijk worden en halen vuil en (fijn)stof uit de lucht. Veel hagen laten zich uitstekend snoeien, andere kunnen geweldig bloeien en geuren, sommige zijn ondoor dringbaar, en er zijn behalve bladverliezende hagen waar de laagstaande zon 's win ters doorheen kan schijnen, veel groenblijvende die altijd gesloten blijven. De bekende beukenhagen zijn een soort tussenvorm: beuken houden 's winters hun goudbruine dode blad vast tot er in het voorjaar nieuw blad uidoopt. Beukenhagen (Fagus), coni- ferenhagen, haagbeukhagen (Carpinus), liguster- en laurier- kershagen (Prunus laurocera- sus) zijn allemaal heel bekende soorten, maar er zijn er meer. Minstens zo goed, maar nog veel te weinig toegepast zijn bijvoorbeeld: - Olijfwilg (Elaeagnus x ebbin- gei) - een heester (tot 3 m) met prachtig glanzend, frisgroen blad en in de herfst heerlijk geurende, zilverwitte bloem pjes. Uitstekend te snoeien en sterk. - Portugese laurierkers (Prunus lusitanica) - deze soort kan 4 m hoog worden, is net zo goed snoeibaar als de gewone lau rierkers, maar het wintergroe ne blad is veel fijner Bloeit in de lente met witte bloemtros- sen. Het blad groeit aan rode steekjes. Een sierlijke plant. - Schijnhulst (Osmantlius hete- rophyllus) heeft groenblijvend hulstachtig blad en in de herfst zoetgeurende, witte trosjes bloemen. Groeit vrij langzaam en wordt (ongesnoeid) ca. 3 m hoog. Deze soort doet het ook goed in halfschaduw. Er zijn ook bontbladige cultivars. - Sneeuwbal (Viburnum linus 'Gwenlian') - een bladhou- dende, langzaam groeiende heester met lancetvormig blad en de hele winter door prachtige, rozewitte trossen geurende bloemen. Wel wat gevoelig voor strenge vorst, dan kunnen de planten invrie zen. Maar zo'n haag (tot 1,5 m hoog) is een juweel. Wat dacht u van een fantastisch bloeiende haag van de Japanse bottelroos (Rosa rugosa) of van de bloedrood bloeiende Ribes sanguineum, van zilverbonte hulst (Ilex aquifolium 'Argen- tea Marginata'), hoge dwerg- mispelsoorten (Cotoneaster) of Japanse sierkwee (Chaenome- les). Zelfs van de gele kornoel je (Cornus mas) zijn prachtig gesnoeide hagen te vormen. Er is zoveel schitterends en wat zo leuk is: met een haag bevordert u ook natuur en milieu enorm. Denk bijvoorbeeld aan al die vogelsoorten die erin schuilen en nestelen. Dat is een ple zier op zich, vooral in minder zwaar gesnoeide, zogenaamde 'losse' hagen waarin de planten meer hun natuurlijker vorm De olijfwilg heeft prachtig grijsgroen blad en draagt in de herfst kleine, maar heerlijk geurende witte bloe metjes. mogen behouden. Veel meer informatie over hagen vindt u op www.colour-your-life.nl. Tijd voor onderhoud in de tuin. U kunt nu overal goed bij. Sluit buitenkranen af en sproeisystemen leeg laten lopen en winterklaar maken. Planttijd voor bladverliezen de bomen en heesters, ook vruchtbomen en hagen. Haal bij vaste planten dood mate riaal dat groenblijvers kan verstikken, weg; laat de rest zitten. Dat geeft tot het voor jaar winterbescherming. Dood plantenmateriaal en inge waaid blad uit het vijverwater verwijderen. Bollen planten. Zorg voor een vogelvoerplek en vogeldrinkbak. Laat ergens een takkenhoop liggen (snoei- hout) als overwinteringsplek voor egels, amfibieën en ande re dieren. Meeuwen - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. WJ. van de Brink, Ede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. PM. van 't Hof en 18.00 uur ds. J.C. Breu- gem. Goudswaard - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer H.P. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ. Catsburg en 18.00 uur ds. J. de Jong, Nieuw- Beijerland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. H.P de Goe de, 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. B.J, van Vreeswijk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B.J. Olden- huis, 18.00 uur dhr. K. Baas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C.J. van der Plas, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. TE. van Spanje, Reeuwijk - Her steld Herv. Gem. 11.00 uur kand. M. Diepeveen, Stel lendam en 15.30 uur ds. C. Gielen, Poortvliet - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J.C. van Westenbrugge, 18.00 uur ds. B.J. Oldenhuis - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.G. van der Ziel, dankdag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2